Будівництво курятника на дачі своїми руками

На дачній ділянці можна забезпечити себе не тільки свіжими овочами та фруктами, а й домашнім м’ясом птиці і курячими яйцями. Зробити курник на дачі можна своїми руками. Головне розуміти, скільки курок буде. Краще виконувати будівництво, використовуючи креслення з точними розмірами.

Будівництво курятника на дачі своїми руками
Проект і креслення з розмірами дачного курятника

Де розташувати курник на дачі

Важливий аспект в будівництві курника – вибір місця установки. Потрібно, щоб запах від птахи не проникав в будинок. Також курки потребують спокою і не люблять шум. Тому будувати краще на віддалених території ділянки. Не варто поєднувати будівництво зі скотофермою.

Поруч з курятником влаштовується місце для вигулу. Досить невеликої ділянки землі. На 10 курей вибудовується майданчик 2 х 10 м. Розрахунки проводять з урахуванням, що на одну голову буде припадати не менше 2 м2.

Будівництво курятника на дачі своїми руками
Варіант конструкції і схема курника для монтажу на ділянці

Порада. Через брак достатньої площі можна вдатися до виготовлення тунелів. Вони монтуються по периметру ділянки з металевої сітки і дозволяють птахам вдосталь набегаться.

Установку споруди краще проводити на піднесеному ділянці землі. Тоді грунт буде прогріватися швидше, а волога не затримається на поверхні. Потрібно передбачити, щоб була тіньова і сонячна сторона. Рекомендовано вікна розміщувати на сонці, а вихід – в тіні.

Будівництво курятника на дачі своїми руками
Назви елементів та конструкція будиночка для курей

Які вибрати матеріали для курника на дачі

Найпростіший курник можна побудувати з підручних матеріалів. Якщо планується тільки літній режим, то в якості головного матеріалу для стін вибирається фанера або ОСП. Спочатку створюється стандартний каркас, який обшивається листовим засобами. Такої конструкції буде досить, щоб курки були захищені від несприятливих погодних умов.

Будівництво курятника на дачі своїми руками

Зимовий курник потрібно добре утеплити. В основі можуть використовуватися фанера і ДВП. Також застосовують інші будівельні матеріали: піноблоки, брус або піщаник. Дах в курнику на 10 курей краще монтувати з шиферу, ондуліна або толі.

Не варто укладати металеву покрівлю. Під час дощу або граду буде сильний шум, а птиці його не люблять.

Через ці проявів якість набору маси і кількість знесених яєць істотно знижується.

Будівництво курятника на дачі своїми руками
Варіант пристрою покрівлі з м’якої черепиці

Як утеплювач краще використовувати мінвату або пінопласт. Це дешеві і вигідні матеріали для бюджетних госпбудівель.

У таких утеплювачах можуть селитися дрібні миші. Тому їх з двох сторін закривають металевою сіткою з мінімальним розміром осередку.

Будівництво курятника на дачі своїми руками
Приклад утеплення курятника листами пінопласту

Оптимальний варіант – екструдований пінополістирол. Його ціна вище, але ефект краще. За рахунок своїх властивостей, він відштовхує грибки і комах. Гризуни не будуть прогризати в ньому дірки. Укладається він товщиною до 3 см.

Як побудувати курник на дачі своїми руками

Краще будувати з четирехкантного бруса розміром 100 х 150 мм. Він недорогий і не вимагає навичок при зведенні будівлі.

Фундамент

Перед його будівництвом створюють креслення, щоб розуміти, яка кількість матеріалу буде витрачено. Враховують матеріали всієї будови і кінцевий вага будівлі. Це дозволить вирахувати навантаження на основу.
Якщо курник буде невеликим для 5 курей, то простіше побудувати стовпчастий фундамент. Стовпчики можна виготовити з цегли або каменю. Навколо створюється опалубка, яка заливається цементно-пісочним розчином. Не забудьте створити природну вентиляцію під підлогою, вона перешкоджає гниттю.

Будівництво курятника на дачі своїми руками
Установка підлог курника на простий стовпчастий фундамент

Першим етапом буде розмітка. Для цього буде потрібно мотузка і прути з металу. Точно по периметру прути забиваються в землю і обтягаються мотузкою поблизу землі.

Щоб перевірити правильність, необхідно рулеткою виміряти відстань по діагоналі.
На другому етапі всередині розмітки знімається шар грунту до 20 см в глибину.

Землю можна пустити в город. У кутах готується поверхню для монтажу тумб. Потрібно вирити ями. Їх глибина становить від 60 до 70 см, ширина близько 0,5 м.

Будівництво курятника на дачі своїми руками

Над поверхнею землі тумби повинні підніматися приблизно на 25 см. Щоб не помилитися, використовують гідравлічний рівень і мотузку. Дно отриманого поглиблення засипається в кілька шарів піском і гравієм. Товщина повинна вийти в середньому 10 см. У першому розі укладають дві цеглини. Зверху – шар цементного розчину. Ще дві цеглини кладуть поперек попередніх. Дійство повторюється до того моменту, як висота стовпа не співпаде з наміченим рівнем. Аналогічно виконуються три залишилися тумби. Коли робота закінчена, потрібно перерву для застигання розчину.

Будівництво дренажного колодязя

Будівництво курятника на дачі своїми руками
Схема пристрою стовпчастого фундаменту з цегли

У гарну погоду вистачить 5-7 днів. Кінцевим етапом буде обробка стовпців бітумом або будівельної мастикою. Що залишився порожній периметр всередині ями засипається великим гравієм.

Підлога

Підлоги теж вимагають правильного укладання. Це захистить птахів від продування і промерзання. Краще використовувати подвійний настил. Спочатку створюється чорнову підлогу. Для цього використовують просту необрізну дошку. Вона повинна бути сухою! Наступний шар – це пароізоляція.

Будівництво курятника на дачі своїми руками

Поверх встановлюються бруски з перетином 100 х 100 мм. Між ними прокладається утеплювач. На закінчення монтується чистову підлогу. Зробити його краще з обрізної сухої дошки.
Будівельники рекомендують залишати вентиляційні продухи з гратами. Під час зимівлі їх наглухо закривають панелями.

Стіни

Стіни можна побудувати різними способами і з різних матеріалів. Ми ж розглянемо варіант бруса. Між першим вінцем і стрічковим фундаментом обов’язково прокладають ізолятор. Найдоступніший – руберойд. Його укладають на поверхні в два шари.

Будівництво курятника на дачі своїми руками
Схема укладання руберойду між фундаментом і вінцем

Не можна забувати про установку лаг для підлоги, які створюються теж з бруса, покладеного на ребро. Вони укладаються на відстані не менше 0,5 м один від одного.

З’єднання вінців найкраще робити за системою «шип-паз» з використанням ущільнювача. Можна застосовувати просте льноджутовая волокно. Найчастіше будують з дерева з природною вологістю, тому рекомендовано встановлювати нагелі в кутових з’єднаннях. Вони виключать перекоси після висихання і усадки бруса.

Будівництво курятника на дачі своїми руками

Стеля

Якщо у вас немає приміщення для зберігання корму, то розгляньте варіант двосхилим даху. Внутрішнє горищне простір можна облаштувати під дрібне складське приміщення.

На початковому етапі зміцнюють стельові балки. Сам стелю можна застеляти будь-якими дошками. Важлива частина – система вентиляції. З підручних матеріалів збиваються два вентиляційних короба і монтуються в різних кінцях будівлі.

Варіанти пристрою природної вентиляції в приміщенні курника

Перший повинен знаходитися на рівні стелі, другий на 40 см нижче. Використовуючи заслінки, вийде регулювати температуру всередині курятника. Стеля також потрібно утеплити, але можна застосовувати більш доступний варіант утеплення. Підійде керамзит або вугільний шлак.

Пристрій курника всередині – як правильно спорудити сідало

Коли початкові роботи по будівництву курника закінчені, приступають до внутрішнього оздоблення. Головна частина – сідало, на ньому курочки проводять більшість часу.

Будівництво курятника на дачі своїми руками
Кілька варіантів конструкції сідала для птиці

На одну особину повинно припадати не менше 30 см жердочки, щоб їй було комфортно. Якщо курник будується на 10 курей, то загальна протяжність сідала повинна бути не менше 3 м.

Створювати його краще з простого бруска 4 х 6 см. Всі кути потрібно округляти, щоб виключити небезпеку травмування птиці. Оптимальна висота від підлоги складає 70 см. Між жердочками залишається відстань 50 см.

Будівництво курятника на дачі своїми руками

Не можна встановлювати палиці один над одним. Щоб полегшити процес прибирання приміщення, потрібно під сідала встановити лотки.
Несучки повинні кудись відкладати яйця – їм обладнають для цього окреме місце. Зазвичай виставляються невеликі ящики, наповнені тирсою.

Будівництво курятника на дачі своїми руками
Конструкція лотків для птахів несучок, виготовлена ​​з дерева і тирси

Вони встановлюються в сприятливому для курей місці. Воно повинно бути тихим, з відповідним температурним режимом. На невеликій височині розміщують поїлки і годівниці.

Пол можна покрити соломою або тирсою. За рахунок цього прибирання відбуватиметься швидше, а забруднення приміщення повільніше.

Дерев’яний туалет для дачі

Будівництво курятника на дачі своїми руками
Внутрішнє облаштування курника з місцями для відкладання яєць

Варіанти конструкцій річного курятника на дачі

Пташник можна побудувати з дерева різних сортів. Міні-курник з відкритим вигулом підійде на 10 курей і менше. Такі будови виконуються невеликими. Довжина становить приблизно 1 м, а ширина – до 1,6 м. Разом з майданчиком для вигулу воно буде займати розміри 300 х 150 см. Курники не роблять високими. Зазвичай висота від землі до стелі не більше 1 м.

Будівництво курятника на дачі своїми руками
Проект невеликого будиночка і обгородженого простору для вигулу птиці

Очищення внутрішньої частини здійснюється через дверцята, розташовану на задній стінці. Цей варіант стане ідеальним для дачників при сезонному розлучення птиці.

Чим більше особин житиме в будові, тим більше будуть габарити. При цьому висоту часто залишають незмінною. Звичайно, якщо мова не йде про масштабне розведення курей. В цьому випадку найпростіший варіант вже не підійде, а потрібно зводити стандартний сарай.

Будівництво курятника на дачі своїми руками

Зверніть увагу. Будь-який проект пташника для курей повинен мати хоча б одне вікно. Якщо птах тут жити цілий рік, то на зиму встановлюють два скла. Також можна монтувати віконниці або закривати вікна фанерою, коли це необхідно. Сьогодні можна купити курник будь-якої форми і розміру.

Види пташників:

 1. Поширення отримали варіанти вігвама і трикутника. Вони відрізняються мінімумом вкладень і достатню площу.
  Будівництво курятника на дачі своїми руками
  Простий курник з двосхилим дахом

 2. Цікавий варіант пересувних курників. Його можна зробити власноруч. Потрібно взяти одноосьовим раму, наприклад, від візка з колесами. На неї встановлюється невеликий готовий будиночок з сідалом. Його можна перемістити на будь-який зручний ділянку. Конструкції створюються і з двома осями, але для більшої кількості особин всередині. Причіп можна поєднати з машиною і вивезти птахів на вигул у віддалений випас.
  Будівництво курятника на дачі своїми руками

Якщо ви встановлюєте літній варіант пташника, то потрібно дотримуватися основні вимоги:

 1. Висока жорсткість споруди. Отримана споруда повинна витримати погані погодні умови. Міцні стіни не дозволять хижакам атакувати курей. Навіть в невеликому просторі птиці повинні відчувати себе в безпеці.
 2. Як і зимовий вид, річний курник вимагає дезінфекції та своєчасного прибирання. Можна використовувати вапно для боротьби з грибками і бактеріями.
  Будівництво курятника на дачі своїми руками
  Процес дезінфекції приміщення пташника

Споруда в результаті повинна вийти з достатнім провітрюванням, щоб зберігалася прийнятна температура всередині.
Є думка, що підвищена температура всередині курятника дозволить швидко боротися з шкідливими мікроорганізмами. Для цього встановлюють металеву покрівлю, яка нагрівається під палючим сонцем. Це переконання невірно. Спека не вб’є мікроорганізми і зашкодить особинам. Часто помітно падають показники набору ваги і кількості знесених яєць.
Дивіться у відео огляд зимового курника для дачі.

Висновок

Як відомо зі статті, для будівництва курятника знадобляться підручні матеріали і кмітливість. Є багато варіантів курників. При виборі враховуйте кількість курей і правила розташування будови.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*