Голуби угорці високолітні: характеристика породи, утримання та догляд

Угорська високольотна – досить поширена порода голубів. Невибагливість до догляду, простота розведення, різноманіття забарвлень пір’я – причини, через які ці птахи стають із кожним роком дедалі популярнішими. Не варто плутати цю породу з угорськими велетнями: на відміну від останніх, високольотні здатні підніматися на великі висоти, у зв’язку з чим і отримали свою назву.

Голуби Угорська високолітна порода

Опис

Уперше високольотні угорці з’явилися 1941 року, хоча відомості про спроби виведення нової породи з будапештських лелечих голубів фіксувалися ще з XIX століття. У результаті селекціонерам вдалося створити новий вид птахів, що поєднує як уміння добре літати, так і декоративну складову.

Загальна характеристика

Специфічною зовнішньою ознакою породи є порушення класичних пропорцій. На відміну від переважної більшості голубів, в угорських високолітних при невеликому, але міцному тулубі є порівняно маленька голова, на тлі якої очі пташки здаються величезними, а невеликий дзьоб – гармонійним. Особливо сильно цей дисбаланс виражений у самок. В іншому високолітні угорці не володіють будь-якими естетичними особливостями (вигинами, опуклостями, примітним хвостом тощо). п.), і їхній зовнішній вигляд може бути охарактеризований як простий. У довжину особина може досягати близько 35 сантиметрів.

Відмінною поведінковою рисою високольотних угорців є здатність підніматися на таку висоту, що вони з землі перестають бути помітними для людського ока. Міцний і потужний торс дає змогу птаху летіти не тільки високо, а й довго – від 6 до 10 годин.

Добре розвинений материнський інстинкт – ще одна відмінна риса угорців. Таких прекрасних квочок і годувальниць, як угорські високолітні голубки, досвідчені заводчики не раз успішно використовували для вирощування пташенят інших порід.

Критерії чистоти

Птах цієї породи може бути охарактеризований за такими ознаками ознаками:

  • Очі. Угорці мають досить опуклі очі з жовтими пергаментними повіками і райдужною оболонкою всіх відтінків гіркого шоколаду: від темно-коричневого до практично чорного.
  • Голова. Досить плавна, без різких ліній переходів і зламів, переважно овальної форми.
  • Груди. Завдяки трохи широкуватій і ледь опуклій грудній клітці, оповитій розвиненою мускулатурою, статура птахів прирівняна до щільної.
  • Дзьоб. Спрямований донизу, потовщений, світлий. У середньому, досягає близько 1,5 сантиметра в довжину.
  • Крила. Щільно прилеглі до корпусу крила можуть похвалитися широкими щитками. Кінці не сходяться і розташовуються по обидва боки від хвоста.
  • Лапи. Середньої довжини, розташовані досить широко. Прикрашені кігтиками одного з дзьобом відтінку.
  • Оперення. Колірна гама пір’я угорського високолітного голуба може варіюватися і бути як сніжно-білим, так і сизо-чорним. Зазвичай оперення на закінченнях крил, шиї та голові птаха контрастує з усім іншим тулубом. Для білих представників породи характерна крапчаста голова й однотонне забарвлення пір’яного покриву по всьому іншому тілу.
  • Спинка. Широка спина, що звужується від плечей, додає птаху візуальної потужності.
  • Хвіст. Стандартний і містить стандартне число середніх за довжиною кермових пір’їн – 12 штук, що не дістають до землі.
  • Шия. Також середня за величиною, звужується у напрямку від тулуба до голови, а в районі потилиці помітно вигнута.

Відбраковування

Домогтися чистоти породи, як правило, не складає великих труднощів заводчику. Однак іноді в особин, що з’явилися, спостерігаються ознаки, через які цей представник високолітних угорців не може вважатися чистопородним:

  • довжина птаха перевищує 45 сантиметрів;
  • надмірно довгі або вкорочені лапки;
  • збільшена голова, що виглядає гармонійно з тулубом;
  • лоб, що виступає над дзьобом;
  • різнокольорові райдужні оболонки очей;
  • дзьоб від 2 сантиметрів;
  • білясті очні кільця.

Зміст

На відміну від качок або курей, голуби потребують більшого простору для життя, а їхнє місце проживання має бути віддалене від землі. У зв’язку з цим прекрасним вибором буде спорудження голубника на горищі будинку або зведення спеціалізованого приміщення зовні.

Поселення на горищі

Льотні голуби гостро потребують достатньої кількості сонячного світла, – воно допомагає їм уникнути захворювань і зберегти імунітет (особливо молодняку). Тому найкращим вважається горище, вікна якого виходять на південний (у крайньому разі – південно-східний) бік. В іншому випадку краще зайнятися будівництвом окремої споруди.

Щоб поселити високолітних голубів, приміщення необхідно ретельно звільнити від сміття, провести в ньому дезінфекцію, залатати всі щілини і дірки. По периметру горища встановлюються сідала і гнізда, а годівниці та поїлки слід поставити на підлогу.

Якщо плануються обмеження свободи птахів, то потрібно спорудити вольєр – простору клітку із сітки з маленькими осередками. Розмір огорожі вираховується виходячи з того, що 1 парі угорців потрібно близько 0,5 куб. м. м простору.

Необхідно також облаштувати вікна для вильотів голубів. Для цього прорізати невеликі квадрати з гранню в 20 сантиметрів таким чином, щоб в імпровізованому голубнику не утворювалися протяги.

Спорудження голубника

Перш ніж приступати до будівництва, необхідно визначити майбутні розміри приміщення. Як і у випадку зі зведенням вольєра, необхідно дотримуватися співвідношення: на пару птахів припадає 1/2 куб. м. метри пташника. Щоб за необхідності утримувати окремо самок і самців, молодняк і рослих особин, слід передбачити і можливість тимчасових перегородок.

Якщо планується заводити більш ніж 30 угорців, приміщення слід розділити на відсіки, в кожному з яких проживатиме до 15 високолітних пар.

Часто виникає необхідність в інструментарії, кормі та підстилці, тому господарський сектор, в якому можна буде зберігати всі витратні матеріали та інвентар, рекомендується розташувати ближче до птахів. У цьому випадку на допомогу приходить двоповерховий голубник, де на першому поверсі можна розташувати все необхідне, а на другому – обладнати голуб’яче постійне місце проживання.

Голуби на горищі

Звести голубник можна з використанням різних матеріалів:

  • Металева основа. У даному випадку споруда являє собою обшиту зсередини дошкою конструкцію.
  • Цегляна кладка. Міцне приміщення, здатне прослужити протягом багатьох років. Пташник такого типу слід обов’язково поштукатурити зсередини: як стіни, так і стелю.
  • Деревина. Дерев’яний голубник має бути оброблений спеціалізованими засобами від вогкості, цвілі та жуків, інакше термін його служби залишає бажати кращого. Зсередини можна обшити фанерою або поштукатурити.

При спорудженні голубника слід враховувати:

  • Дерев’яна (дощата) підлога – найкращий вибір для майбутнього пташника, яка споруджується шляхом щільної підгонки струганих дощок. Дах будови можна зробити односхилим (у цьому разі кут нахилу має бути не менше 20°) або двосхилим.
  • Вікна в голубнику для високолітних угорців мають становити щонайменше десяту частину загальної площі стін. Під час спорудження важливо не розташовувати їх одна навпроти одної (щоб у відкритому стані вони не створювали протяг), а також закрити решіткою, що не дає птахам безперешкодно вилітати.
  • Призначені для вильоту маленькі віконця слід розташувати на висоті півтора метра від підлоги.
  • Вікна – не єдине джерело світла, необхідне високольотним угорцям, і навіть у найбільш сонячних регіонах необхідно облаштувати штучне освітлення, що дасть змогу регулювати тривалість світлового дня за будь-яких обставин.
  • Міцні двері з ґрунтовними замками – надійна охорона таких цінних птахів, як висолітні угорські голуби. Вони мають бути відповідного для заводчиків розміру – такого, щоб крізь дверний отвір можна було пройти, утримуючи весь необхідний інвентар. Подвійні двері будуть особливо гарними: зовнішні металеві забезпечать достатній рівень захисту, а внутрішні, обтягнуті сіткою, дадуть змогу поліпшити приплив свіжого повітря в голубник у теплі пори року і посприяють позбавленню від зайвої вогкості.
  • Організувати вентиляцію також не буде зайвим навіть при частих провітрюваннях. Для цього можна зробити два маленьких віконця, захищених гратами: нижнє в 15-20 сантиметрах від підлоги, а верхнє – в 10 сантиметрах під стелею. Слід передбачити і дверцята для забезпечення можливості збереження тепла в заморозки.
  • Нарівні зі світловим днем, певний температурний режим також слід підтримувати. Для комфортного життя високолітних угорців слід забезпечити тепло в діапазоні від 7 до 20 градусів тепла. У холодних регіонах, щоб обійтися без додаткового проведення опалення, рекомендується спорудження подвійних стін із шаром теплоізоляційного матеріалу між ними.

Прогулянковий вольєр

Яким би комфортним і зручним для птаха не був би голубник, угорці – порода, що любить свободу і прогулянки на свіжому повітрі. Зведення прогулянкових вольєрів (об’ємних кліток зовні) дасть змогу повністю задовольнити потребу голубів у прийнятті сонячних ванн. При утриманні пернатих на горищі, прогулянкову зону можна організувати прямо на даху, якщо він – односхилий.

Сідала

Кожен птах повинен мати персональне сидяче місце, а також базу для створення гнізда в шлюбний сезон. Сідала, що являють собою бруски квадратного перетину від 2 до 4 см. Дистанція від сідала до стелі має бути не менше 40 сантиметрів, для більших самок цей показник може бути збільшений до півметра.

Усі сідала та інші внутрішні конструкції, буде складніше, але зручніше в майбутньому, зробити знімними і розбірними, щоб істотно полегшити процедури чищення та дезінфекції.

Для майбутнього примноження числа голубів по стінах споруди розмістити полиці з вузькими бортиками, які завдовжки становлять 80 см і завширшки – 40 см. На них згодом можна спочатку встановити парові ящики, а потім – гнізда.

Гнізда

Як гніздо для високолітних угорців відмінно підходять як круглі, так і чотирикутні конструкції, шириною 20-25 сантиметрів і 7-сантиметровими бортиками. Розміри можуть різнитися залежно від габаритів голубів, тому головна умова при підборі відповідного контейнера – така ширина конструкції, щоб самці не було в ній ні тісно, ні занадто просторо.

Як матеріал для гнізда може використовуватися сировина, що залишилася після спорудження голубника: фанера, дерев’яні рейки. Кругле гніздо може бути з легкістю зліплене з гіпсу.

Годівниці

Обмеження вільного вигулу угорців і рясне харчування в комплексі нерідко призводять до ожиріння птахів. Тому кількість з’їденого необхідно суворо дозувати, і автоматичні годівниці в цьому випадку – невідповідний варіант. Виходом у цій ситуації стають стандартні контейнери з бортами в 3-4 сантиметри, що дозволяють голубам вживати корм, не перенапружуючи шию.

Годівниць потрібно кілька:

  • Для зерна. В якості основи підійдуть вузькі ящики, розділені на сектори за кількістю особин.
  • Для зеленого рослинного корму та овочів. Являє собою маленьку ємність із матеріалів, що легко миються.
  • Для мінеральних підгодівель. Підходять тимчасові годівниці або контейнери меншого, ніж зернові, розміру.

Вигул голубів

Поїлки

Конструкції можуть бути різними, проте найзручнішими для високолітних угорців є вакуумні або автоматичні поїлки.

У зимовий сезон воду птахам настійно рекомендується підігрівати. А при використанні поїлок відкритого типу слід щодня міняти воду.

Не виключений варіант і власноруч створених поїлок. Для цього достатньо взяти велику (не менше півлітра) металеву банку, зрізати верхню частину і відігнути гострі краї всередину, у такий спосіб унеможливлюючи ризик випадкових травм птаха під час пиття. Висоту бортиків слід зробити такою, щоб голуб міг безперешкодно торкатися самого денця ємності дзьобом.

Басейни

Будь-яка льотна порода голубів відчуває необхідність не тільки в сонячних, а й у звичайних ваннах, тому необхідно організувати імпровізовані басейни, де угорці зможуть скупатися. Підійде будь-яка ємність, що перевершує за розміром пташку, і бортами близько 5-7 сантиметрів.

Догляд

Через день після того, як голубник повністю укомплектовано, а голубів – заселено, виникне необхідність у прибиранні пташиного місця проживання. Щоб підтримувати житло в чистоті, а птахів – у комфорті та ситості, потрібні певні інструменти та знання загальних правил догляду.

Необхідний інструментарій

Для грамотного догляду за високольотними угорцями знадобляться такі приналежності та інвентар:

  • ступки: для зернових і мінеральних кормів;
  • бідони;
  • відра;
  • граблі;
  • ємності і контейнери для зберігання зерна та іншого пташиного продовольства, недоступні для гризунів;
  • каністри для води;
  • крупнопористе сито;
  • лопата;
  • мітли;
  • різак для зеленого корму;
  • садки-переноски;
  • скребки;
  • совки.

Прибирання

Регулярна заміна підстилки – запорука не тільки швидкого прибирання, а й збереження температурного режиму в голубнику. Матеріалом можуть послужити тирса або сухий торф. А ось від настилу з пінопластових кульок доведеться відмовитися: угорці можуть їх заковтувати, що в підсумку призводить до загибелі птахів від кишкової непрохідності.

Щоразу міняючи підстилку, зокрема в гніздах, під матеріал можна насипати трохи тютюну, деревної золи або підсушеного гіркого полину. Така добавка стане хорошим натуральним та екологічно чистим захистом птахів від непрошених гостей – паразитів і комах.

Голуб’ячі годівниці та поїлки слід очищати щодня, не застосовуючи в процесі прибирання агресивні мийні засоби. Чистити сідала і міняти настил рекомендується не рідше одного разу на тиждень. Якщо підстилка досить щільна, – то повністю її змінювати слід раз на 3-4 дні.

Генеральне прибирання, в процесі якого в голубнику проводиться повна дезінфекція (включно з самим приміщенням та інвентарем), заводчику слід проводити 2 рази на рік, наприклад, у листопаді та травні. Якщо стіни споруди вкриті побілкою, то її також слід оновлювати раз на півроку.

Аптечка першої необхідності

Дотримання господарем усіх правил і запобіжних заходів по догляду за високольотними угорцями зводить ризик ураження птахів захворюваннями або отримання ними травм до мінімуму, проте такі події не виключені. Заводчик має бути готовим до цього і запастися всіма необхідними засобами першої допомоги заздалегідь:

  • борною кислотою;
  • ватою і бинтом;
  • ветеринарними ножицями;
  • Левоміцетином;
  • лейкопластиром;
  • наборами голок;
  • перманганатом калію (Марганцівкою);
  • пінцетом;
  • скальпелем;
  • шприцами об’ємом від 1 до 3 мілілітрів.

Про поширені хвороби голубів та їхнє лікування – читайте тут.

Перед початком холодів буде не зайвим закупитися вітамінами, які допоможуть пернатим зміцнити імунітет перед зимовим сезоном і пережити його, не хворіючи:

  • Інтровіт А + Орал;
  • Ундевіт;
  • Чіктонік;
  • аскорбінова кислота;
  • риб’ячий жир.

Завдяки вітамінній підтримці, ваші голуби будуть сильними та витривалими.

Угорська високольотна

Харчування

Відмінною особливістю раціону високолітних угорців від інших порід є те, що порода не вживає корм тваринного походження. У зв’язку з цим стандартні комбіновані корми для представників сімейства голубиних – невідповідний варіант, і робити корми доведеться самостійно (або купувати спеціально розроблений саме для цієї породи комбікорм).

Складання раціону

Харчування високолітних угорців залежить від безлічі чинників: пори року, періоду життя птаха, віку та умов проживання.

Наприклад, у зимовий сезон раціон птаха повинен включати такі компоненти:

  • овес – 40%;
  • ячмінь – 40%;
  • кукурудза – 10%;
  • сочевиця – 10%.

Взимку, на додаток до підгодівлі вітамінами, зернове харчування голубів може бути розбавлене тертими яблуками з морквою.

В теплі пори року раціон високольотних угорців містить більшу кількість інгредієнтів, але в меншій пропорції:

  • горох – 20%;
  • просо – 20%;
  • ячмінь – 20%;
  • вика – 10%;
  • гречка – 10%;
  • кукурудза – 10%;
  • пшениця – 10%.

Період спарювання також вимагає дотримання птахами певної зернової дієти:

  • овес – 20%;
  • просо – 20%;
  • ячмінь – 20%;
  • вика – 15%;
  • горох – 15%;
  • кукурудза – 10%.

Для молодняка середній раціон являє собою таку комбінацію зерна та їхніх пропорцій:

  • просо – 30%;
  • пшениця – 20%;
  • ячмінь – 20%;
  • вика – 10%;
  • горох – 10%;
  • кукурудза – 10%.

У періоди, коли високолітні угорці змінюють оперення (линька), їхнє харчування має бути максимально різноманітним, залишаючись при цьому збалансованим:

  • горох – 20%;
  • овес – 20%;
  • вика – 10%;
  • кукурудза – 10%;
  • просо – 10%;
  • пшениця – 10%;
  • сочевиця – 10%;
  • ячмінь – 10%.

При транспортування птахам необхідний мінімум складових:

  • пшениця – 50%;
  • вика – 30%;
  • кукурудза – 20%.

Мінеральні добавки

Високолітні угорські голуби, як і будь-яка інша тварина, потребують не тільки поживних речовин і вітамінів, а й мікро- та макроелементів. Компенсувати їхній дефіцит під силу заводчику, вдаючись до використання звичайного піску. Для цієї мети підходить великий, бажано річковий або кар’єрний, пісок, а ось від морського доведеться відмовитися. Як альтернатива можна скористатися дрібнофракційним гравієм.

Мінеральні добавки можна придбати готові або виготовити самостійно. Для власноруч приготованого мінерального комплексу для високолітних угорців знадобляться такі компоненти:

  • залізний купорос – 1 чайна ложка;
  • дрібна крихта червоної цегли – 2 столові ложки без гірки;
  • м’ясо-кісткове борошно – 1 чайна ложка;
  • річковий пісок – 1 чайна ложка;
  • сірчанокислий кобальт – 1 чайна ложка;
  • стара штукатурка – 1 столова ложка;
  • вуглекислий кальцій – 1 чайна ложка;
  • яєчна шкаралупа бита (з відварених яєць) – 1 чайна ложка;
  • сольовий розчин (2 грами солі на літр води) – 1 чайна ложка.

Усі сухі інгредієнти в подрібненому вигляді ретельно перемішати і залити сольовим розчином, а з отриманого в результаті “тіста” сформувати невеликі пласти. Дати їм повністю висохнути (від кількох днів до тижнів – залежно від вологості в приміщенні і температури) і періодично викладати в годівницю для мінеральних підгодівель.

Розведення

Розмножуються угорські високолітні голуби в різні періоди. Час залежить від клімату конкретного регіону, проте найчастіше сезон спарювання починається з першим весняним теплом.

Порода голубів - угорські високолітні. Особливості утримання, харчування, розведення

Фертильність високолітних угорців залежить від віку: найплідніші особини – зрілі голуби, які виробляють близько 90% запліднених яєць. У молодняка і літніх птахів цей показник становить близько 60-65%.

Через тиждень після злягання в угорців починається період інкубації, що займає близько тижня, при якому самка приносить пару яєць з інтервалом в 1,5 доби.

Голубки висиджують яйця близько 2,5 тижнів. Коливання можуть бути в обидва боки і залежать від температурних і погодних умов у місці проживання. У теплій голубнику перші пташенята можуть з’явитися вже на 16-й день, тоді як у холодніших регіонах потомство з’являється пізніше – через 18-19 днів.

Яйця насиджують обоє батьків по черзі, лише зрідка відлучаючись із гнізда для їжі та пиття. У перші кілька днів птахів краще не турбувати, а очисні процедури перенести на інший час.

Приблизно через 4 дні можна перевіряти яйця на заплідненість. Для цього слід максимально акуратно й обережно взяти яйце і просвітити його за допомогою джерела світла або овоскопа. Якщо всередині помітні темна пляма і червоні жилки, що розходяться від неї, – яйце запліднене, і з нього з’явиться поповнення.

Пташенята з’являються на світ сліпими, без оперення і перший час їхнім годуванням займаються батьки. Як тільки молодняк буде готовий харчуватися самостійно, йому слід забезпечити калорійний раціон харчування, не забуваючи про свіжу чисту воду. Пташенята, які підростають, мають завидний апетит і можуть з’їдати більше за дорослих особин, що є нормою.

Як вигодувати пташеня самому на випадок, якщо батьки малюка не можуть цього зробити, описано в наступній статті.

Голуби угорської високольотної породи не вимагають від заводчика специфічних умов утримання. Для комфортного існування їм достатньо найпростішої голубника, трохи особистого простору і грамотно складеного раціону. Дотримання правил і рекомендацій заводчиком забезпечить безпроблемне, бурхливе виведення потомства.