Грушу сорту Улюблениця Клаппа було виведено понад 150 років тому, тому сьогодні вона набула популярності серед садівників-аматорів і фахівців. Характеризується високими смаковими показниками, гідною врожайністю і невибагливістю у вирощуванні. Це американський різновид середньорослого дерева з тривалістю життя в 50-55 років.
Історія селекції та районування
На території США (штат Массачусетс) 1860 року селекціонер Клапп подарував світові новий сорт груші, який було вирощено з насіннєвого матеріалу таких сортів, як Лісова красуня (материнська форма) і Вільямс (запилювач, інша назва – Літній Дюшес). Сам учений дав назву Фаворитка Клаппа, але пізніше його перейменували на Улюбленицю.
До нас сорт прийшов у середині минулого століття, завдяки чому 1947 року його офіційно зареєстрували. Поширився сорт по Україні, Білорусі, Молдові, Прибалтиці, Середній Азії.
Сьогодні Улюблениця Клаппа активно застосовується для селекції нових різновидів фруктів. З неї вже отримано такі сорти, як Ошатна Єфімова, Тетяна, Орловська літня, Нальчикська Костика, Сіверянка та багато інших.
Опис груші Улюблениця Клаппа
Незважаючи на те, що дерево належить до середньорослого сорту, трапляються і високорослі екземпляри, особливо в Південних регіонах країни з максимально сприятливими для груші умовами. Любимиця Клаппа має індивідуальні характеристики, завдяки яким дерево легко розпізнати.
Особливості дерева
Середня висота сорту варіюється від 3 до 5 м. У молодому віці дерева активно набирають ріст, але при цьому пірамідальна крона вважається негустою. У міру дорослішання вона набуває широкоокруглої форми, гілки значно потовщуються і ростуть під кутом у 45 градусів.
Інші характерні відмінності:
- Кора. Штамбова має поверхню, що слабо лущиться, гілкова – ідеально гладку. Колір деревини темно-сірий.
- Квіти. Зав’язі формуються на кільчатках і прутиках, внаслідок чого утворюються квітки білосніжного відтінку. Вони досить великі з махровими пелюстками. В одному суцвітті близько 6 бутонів.
- Структура дерева. На ньому розташовуються подовжені, товсті й рівні пагони. Міжвузля короткі, темного коричневого кольору і фіолетового відтінку. Присутні численні чечевички сірого тону. Структура у гілок квола, через що під вагою врожаю або під впливом сильних поривів вітру легко ламаються.
- Черешки. Довгі, світло-зелені й тонкі.
- Листя. Відрізняються яйцевидно-овальною формою, загостреними кінцями і вузькою основою. Колір темно-зелений, поверхня шкірястого типу з легким блиском. Краї листової пластини дрібнопильчасті, опушення відсутнє.
Товарні та споживчі якості плодів
Для великих садівничих організацій дуже важливі показники товарності груш – від цього залежить рівень доходу фермера. Не варто забувати і про споживчі якості, які безпосередньо впливають на ті ж фактори.
Улюблениця Клаппа має такі параметри:
- фрукти – середньо-великі, вагою від 140 до 220 г;
- форма – витягнута за типом яйця, але є екземпляри укорочені;
- поверхня – злегка горбиста;
- шкірка – гладенька і ніжна;
- колір – у незрілих плодів жовто-зелений, далі насичений жовтий з яскравим червоним покривним рум’янцем;
- підшкірні плями – у вигляді крапок, сірі;
- плодоніжка – середня з легким вигином і потовщенням біля основи;
- воронка – її може не бути або вона зовсім неглибока;
- чашечка – відкрита;
- блюдце – невелике і вузьке, може мати незначні складки;
- сердечко – середнє, явної вираженості не має;
- насіннєва камера – має яйцеподібну форму, вісь порожниста;
- насіння – темно-коричневе, невелике;
- зав’язі – темно-червоні;
- м’якоть – білосніжна, підвищеної соковитості та ніжності, тане в роті;
- смак – солодкий, з кислинкою, присутні винні нотки;
- аромат – приємний.
Улюблениці Клаппа виставлено оцінку під час дегустації до 4,8 балів. Це досить високі показники за п’ятибальною системою. Груша вважається високопоживною, оскільки містить безліч корисних елементів, ударну дозу вітаміну С, катехіни Р-активного типу, кислоти тощо. д. Сухих речовин усього 13,7%.
Застосовується сорт для різних цілей:
- компоти та соки;
- джеми та варення;
- сушка;
- соуси.
Непогано поєднується з журавлиною, айвою і яблуками. Товарний вигляд на високому рівні, транспортабельність відмінна, незважаючи на ніжність шкірки.
Характеристика сорту груші Улюблениця Клаппа
Для сорту характерні такі показники:
- Стійкість до заморозків і посухи. На високому рівні – дерево витримує морози до -30 градусів, тому в Південних регіонах не потребує передзимового укриття. Улюблениці Клаппа не страшні весняні поворотні заморозки. Цьому сприяє і той факт, що цвітіння у сорту пізнє і тривале. У посушливе літо рослина теж не страждає, оскільки коренева система поширюється в глибокі шари ґрунту, тобто тягнеться до витоків ґрунтових вод.
- Стійкість до хвороб. Імунітет у сорту непоганий, але він абсолютно нестійкий до парші та грушевої медяниці під час посухи.
- Плодоношення. Перший збір врожаю здійснюється приблизно на 7 або 8 рік життя дерева після посадки на постійне місце. Плодоношення вважається щедрим і регулярним.
- Цвітіння. Час формування квітів залежить від кліматичних і погодних умов. У середньому, це період протягом травня.
- Терміни дозрівання врожаю. Плоди на Півдні знімають із кінця липня до середини серпня, у Середній смузі та Центральній частині на 1-2 тижні пізніше, у Північній стороні – дата пересувається ще на тиждень, але не пізніше 10 вересня.
- Урожайність. Чим старше дерево, тим вищі показники врожайності. Пік плодоношення припадає на вік 15 і більше років. З 20-річної рослини з 1 гектара можна отримати близько 150-180 центнерів, а з 25-річної – вже в 2 рази більше.
- Самоплідність і сорти-запилювачі. Сорт належить до самобезплідного, через що потрібні поруч сусіди-запилювачі. Максимальне розташування запилювачів від Улюблениці Клаппа – 8-10 м. Оптимальні сорти груш – Лісова красуня, Іллінка, Вільямс.
Переваги та недоліки сорту
Улюбленицю Клаппа називають королевою серед ранньостиглих груш. Таку назву їй присвоїв учений Симиренко. За його ж наполяганням сорт стали вирощувати у великих промислових сільськогосподарських садах. Як селекціонери, так і садівники-любителі відзначають переваги і недоліки сорту:
чудові смакові якості;чудова транспортабельність;високий рівень врожайності;невибагливість;чудова зимостійкість;здатність пристосовуватися до посушливої погоди;тривалість життя;соковитість плодів;можливість використання в якості запилювача для дуже багатьох різновидів груш.слабка лежкість; обпадання плодів у технічній зрілості; сильна схильність до парші; самобезплідність (без сусідів-запилювачів врожай буде знижено в рази).
Способи розмноження
Улюблениця Клаппа розмножується 2-ма методами – порослю від власних коренів і живцями. Процедура проводиться у весняний або осінній час. Кожен спосіб має свої особливості, з якими потрібно ознайомитися заздалегідь.
Коренева поросль
Техніка пересадки кореневої порослі вважається спрощеною і швидкою, оскільки саджанці вже мають кореневу систему. Особливо актуально використовувати таке розмноження навесні, оскільки восени доведеться спочатку висаджувати пагони в горщик, а навесні переносити у відкритий ґрунт.
Покрокова інструкція:
- Уважно огляньте кожен відросток у прикореневому колі дерева.
- Виберіть з усієї кількості кілька здорових екземплярів.
- За допомогою лопати зробіть з усіх боків порослі підкопи так, щоб оголилося коріння.
- Підрубайте їх і витягніть кущі з ґрунту.
- Відразу ж поставте у воду на 6 годин, щоб коренева система набрала в себе рідину.
- Витягніть і огляньте відростки. Зріжте ті, які занадто довгі, зламані або уражені хворобами/шкідниками.
- Поставте в розчин, що стимулює ріст.
- Додатково можна зробити слабкий розчин марганцю і знезаразити коріння протягом 20-30 хвилин.
- Посадіть поросль у відкритий ґрунт або горщик. Спосіб класичний.
Живцювання
Для вкорінення в цьому випадку потрібен час, оскільки пагони повинні пустити спочатку коріння. Припустимо використовувати як зелені гілки, так і здерев’янілі.
Процес живцювання:
- На дорослому дереві виберіть пагін без ушкоджень, сухості та надломів.
- Відріжте його ножем або секатором так, щоб довжина була не більше 50-70 см. Зріз – під кутом 45 градусів.
- Обробіть дерево садовим варом.
- Пагін у місці зрізу поставте в активатор росту коренів на вказаний в інструкції час.
- Посадіть у горщик з родючим субстратом, але садівники рекомендують залишити в чистій воді на тиждень, завдяки чому стовбур буде випускати молоді кореневі відростки.
- Укрийте саджанець поліетиленовою плівкою. Тримайте його там протягом 3-4 місяців, після чого приберіть укриття. Не забувайте на 2-3 години щодня знімати поліетилен для провітрювання.
- Залиште в горщику живець ще на місяць. Потім пересадіть у сад.
Посадка груші Улюблениця Клаппа
Посадкові роботи здійснюються згідно з агротехнічними вимогами щодо сортового різновиду. Обов’язково враховується час висаджування саджанців, схема і місце. Не ігноруйте підготовчі заходи, від них залежить майбутнє здоров’я дерева і приживлюваність.
Терміни
Про конкретні терміни сьогодні не говорять, оскільки погодні умови в одному регіоні щорічно змінюються. Тому найпростіше орієнтуватися не на числа, а на температуру повітря і стан саджанця. Особливості вибору терміну посадки:
- Навесні. Найкращий час, але потрібно встигнути до початку руху соку. Оптимальна температура – +5…+10 градусів і не нижче, а це означає, що приблизний період висадки кінець березня-середина квітня.
- Восени. Не можна допускати підмерзання молодняка, тому садять Улюбленицю Клаппа за один-півтора місяці до передбачуваних заморозків. Заборонені осінні посадки в регіонах з прохолодним кліматом, оскільки живці не встигнуть адаптуватися і загинуть.
Як вибрати і підготувати саджанець?
При купівлі саджанця груші Улюблениця Клаппа важливо враховувати вік куща – він має бути від 1 до 2 років, максимум 5 років, водночас знайте, що чим молодший живець, тим легше він адаптується до нових умов, Це пов’язано з непереносимістю грушевих культур пересадок.
Інші особливості:
- Зверніть особливу увагу на кореневу систему – вона повинна мати хороший розвиток. Не допускаються до посадки пагони з пошкодженнями, ознаками гнилі, цвілі. Не можна використовувати і пересохле коріння. Допустима норма цих негативних факторів становить 10-15%.
- Штамб у діаметрі повинен відповідати мінімум 1-2 см (що старший саджанець, то більший).
- Гілки повинні легко гнутися і бути одночасно міцними.
- Здорова кора гладка і непошкоджена.
Якщо живець придбали восени, але не встигли посадити, віднесіть його в льох і зберігайте до весни за температури +5-6 градусів.
Саджанці перед висадкою підготуйте:
- Видаліть непридатні елементи, зірвіть нижній ряд листя.
- Замочіть кореневу систему в стимуляторі росту.
Місце для посадки
Улюблениця Клаппа не вимагає високого рівня родючості ґрунту, але чим він легший за структурою, тим більшим буде врожай. Єдина умова – неприпустимість глиняного ґрунту, на ньому дерево зачахне.
Інші вимоги:
- сорт чутливо реагує на кислотність – вона має бути не більшою за 6,5 рН, не меншою за 5,0 рН;
- виключається заболоченість – від надмірно підвищеної вологості гниє корінь;
- оптимальний бік – південний;
- можна садити в півтіні, але врожай підвищується за її відсутності, тобто краще вибрати сонячне місце.
Як підготувати землю?
При посадці Фаворитки Клаппа важливо завчасно підготувати посадкову яму і ділянку. Зробити це потрібно так:
- Перекопайте восени город, якщо посадка планується на весну, якщо роботи проводите восени, то приблизно за 3-4 тижні до цього.
- Розрівняйте поверхню граблями.
- Зробіть розмітку, згідно зі схемою посадки.
- Викопайте лунки. Їх глибина і діаметр близько 80-100 см.
- На саме дно покладіть дренажний шар у 10 см. Використовуйте керамзит або перліт. Якщо їх немає, покладіть дрібно биту цеглу, камінчики.
- Викопану землю змішайте з перепрілим гноєм або перегноєм у кількості 20-25 кг. Додайте сюди близько 70 г аміачної селітри, 1 кг деревної золи, 900 г суперфосфату. Деревне вугілля можна замінити сульфатом калію в кількості 250 г. Якщо ґрунт важкий, введіть у цю суміш близько 15 кг річкового піску, якщо занадто піщаний, то на дно ями покладіть глину шаром до 10 см.
- Всипте отриману ґрунтосуміш в яму, накрийте поліетиленовою плівкою. Залишок субстрату теж прикрийте, оскільки він при посадці стане в пригоді.
Відстань між деревами
Схема посадки груші Улюблениця Клаппа передбачає дистанцію між деревами в 4 м, між рядами – 5-7 м. Не можна садити ближче, тому що коренева система добре розвинена, через що відростки будуть торкатися сусідніх коренів і переплітатися між собою. Це призводить до значного зниження врожаю.
Покрокова інструкція з посадки саджанця
Коли настане час посадки саджанця в сад, відкрийте за день до заходів яму. Зніміть укриття і з залишку ґрунтосуміші. Далі дотримуйтесь інструкції:
- Влийте в лунку близько 30 л води. До наступного дня вона вбереться.
- Сформуйте всередині посадкової ями незначний горбок.
- Опустіть на нього корінь саджанця.
- Розправте кореневі відростки так, щоб усі кінці опускалися на дно ями.
- Поруч поставте дерев’яний кілок.
- Присипте залишком субстрату з усіх боків. Зручніше працювати в парі – одна людина тримає держак, друга прикопує землю і одночасно утрамбовує її.
- Після засипки прив’яжіть мотузкою саджанець до кілка.
- Навколо пристовбурної зони сформуйте своєрідні земляні валики, завдяки яким вода під час поливу не буде витікати за межі цих меж.
- Зволожте, внісши близько 8-10 л води.
- Прикрийте мульчею.
Слідкуйте за рівнем знаходження кореневої шийки, вона має бути на одній лінії з поверхнею землі. Щоб полегшити процес визначення, покладіть горизонтально на яму рейку.
Як проводять посадку однорічного саджанця груші досвідчені садівники, дивіться в наступному відеоролику:
Догляд
Фаворитка Клаппа не дуже вимоглива у вирощуванні – доглядати за нею просто. Для цього достатньо дотримуватися основних правил – поливати за потреби, періодично удобрювати та формувати крону, проводити прополювання.
Полив
Сорт вимогливий до рівня вологості, тому дерево поливається навіть у дощове літо. Нижня коренева система залягає глибоко – вода витягується з ґрунтової товщі в 2,5 м. Верхня частина коренів насичується вологою максимум із глибини в 1 м, через що середній частині коренів вологості не вистачає.
Правила і норми поливу:
- за період вегетації здійснюйте близько 6 зволожень;
- для 1 кв. м потрібно:
- якщо в ґрунті переважає пісок – від 40 до 45 л;
- якщо глина – від 70 до 80 л.
- перед зимівлею проводиться вологозарядне поливання – під одне дерево вноситься 80-90 л води;
- як тільки плоди почнуть вступати у фазу стиглості, зволоження припиняється повністю;
- кращий тип поливу – дощування;
- заборонено вливати рідину зі шланга, краще вносьте її за допомогою лійки з розпилювачем;
- укладайте мульчу після кожної процедури – це збереже потрібний рівень вологості та попередить формування сухої кірки;
- вода має бути відстояною і теплою.
Добриво
Графік внесення поживних речовин залежить від родючості землі та стану дерева. Незважаючи на це, є загальні рекомендації щодо удобрення груші Улюблениця Клаппа:
- перше підживлення після посадки здійснюється на 4-й рік, відповідно, за умови, що заправлялася посадкова яма;
- восени, під час перекопування прикореневої зони внесіть суперфосфат із розрахунку 35-40 г на дерево;
- у квітні, після зняття укриття (знову під час перекопування) потрібне таке:
- 40 г Нітрофоски;
- від 5 до 7 кг торфу, компосту або перегною.
- у травні, під час цвітіння обприскайте крону і стовбури борною кислотою (на 1 л води 0,2 г речовини;
- у червні, при формуванні зав’язей потрібен калійний сульфат або монофосфат калію (на 10 л води від 10 до 20 г);
- наприкінці червня-початку липня вводиться в пристовбурне коло органіка:
- у 10 л води додайте 2-3 л коров’яку;
- дайте настоятися добу;
- розбавте 1 л розчину в 10 л води.
Будь-яке добриво (мінеральне або органічне, рідке або сухе) розподіляється максимально рівномірно по всій площі пристовбурної зони, але під стінки стовбура краще не вливати.
Щоб виключити гнильні захворювання, що виникають на тлі підвищеної вологості під час тривалих дощів, удобріть культуру додатково магнієм. Для цього візьміть 110 г сірчанокислого магнію, розведіть у 6 л води, обприскайте крону. Інтервал між обробками – 20 днів.
Догляд за пристовбурним колом
Багато садівників-початківців помилково вважають, що пристовбурне коло не варте уваги. Нібито під ним прибирають для створення красивого естетичного вигляду. Насправді, опалі фрукти, листя, гілки, бур’яни та інше сміття сприяють зараженню інфекційними захворюваннями, відкривають доступ шкідникам і дають їм змогу розмножуватися.
Щоб цього не сталося, своєчасно очищайте цю ділянку. Додатково розпушуйте землю для надходження кисню до коріння, укладайте мульчу.
Формування крони та обрізка
Улюблениця Клаппа важко переносить підрізання гілок, тому формування крони й обрізку проводять тільки в міру необхідності та, бажано тоді, коли рослина перебуває в стані спокою (пізня осінь, рання весна).
Зверніть увагу на правила:
- за один раз не можна зрізати більше 1/4 частини від загальної кількості пагонів;
- щорічно вкорочується новий приріст на 5 бруньок;
- двічі на рік зрізаються всі пошкоджені, зламані, пересушені та підгнилі елементи;
- прибираються гілки, що ростуть у неправильному напрямку, наприклад, усередину стовбура.
До сорту застосуємо розріджено-ярусний спосіб формування:
- На другому році життя деревця сформуйте один ярус. Для цього видаліть усі зайві гілки.
- Так само вчиніть з іншими рівнями рослини. На це піде ще 3 роки.
Відстань між ярусами має бути близько 50-60 см, у кожному ряду необхідно залишати по 3 розвинених головних пагони.
Омолодження
Коли дереву виповниться 10-12 років проводиться омолоджувальна обрізка, мета якої – оновлення. Це зі свого боку сприяє збільшенню врожаю, формуванню більших плодів, швидкому зростанню нових пагонів.
Що потрібно обрізати:
- старі гілки зрізаються повністю;
- пагони у віці від 3 до 5 років вкорочують наполовину;
- зрізається на 1/3 основний стовбур.
Не забувайте місця зрізів обробляти садовим варом або іншим антисептичним садовим засобом.
Як підготувати дерево до зими?
Сорт характеризується непоганою зимостійкістю, тому в південних регіонах не потребує зимового укутування. В інших частинах країни це робити бажано, на Півночі – обов’язково.
Якщо укриття не планується, досить побілити стовбур з нижніми гілками, обкласти дерево ялинником для захисту від гризунів. З цією ж метою можна встановити сіткову огорожу по периметру.
Як утеплити стовбур:
- використовуйте нетканий матеріал для укутування;
- якщо очікуються морози понад -30 градусів, використовуйте старі ватяні ковдри, які надійно захистять стовбур від холоду і вітру.
Обов’язкова вимога у всіх випадках – укладання мульчувального шару по всьому периметру пристовбурної зони. Товщина має бути не менше 20-30 см (чим холодніша зима, тим шар вищий).
Збір і зберігання врожаю
Улюблениця Клаппа славиться тим, що плоди, навіть ті, що вступили в початкову стадію технічної зрілості, не сиплються на землю. Якщо ж вони в такому стані висітимуть 3 і більше діб, врожай можна втратити, оскільки настане масовий падіж.
Особливості збору врожаю:
- якщо ви плануєте зберігати плоди, зривайте їх днів за 10 до технічної стиглості;
- для соків, компотів, варення – дочекайтеся повного дозрівання;
- плодоніжка повинна залишатися на груші, тому зрізуйте її секатором або викручуйте, але не тягніть із гілки, оскільки обірветься вона в місці кріплення з плодом.
Щоб перевірити, наскільки дозрів урожай, злегка потрусіть дерево за стовбур або гілки (залежить від віку рослини). Якщо фрукти рясно опадають, терміново збирайте їх.
Зберігається Фаворитка Клаппа всього кілька тижнів, але якщо зібрати їх раніше повного дозрівання, термін збільшується до місяця. Оптимальні умови для зберігання – холодильник (відділення для овочів/фруктів) або прохолодне, але сухе приміщення. Обов’язково укладайте груші в один шар на натуральну тканину (не синтетику), зверху накривайте папером.
Хвороби і шкідники
Кафедральна груша не може встояти тільки перед грушевою медяницею і паршею. Інші шкідники і хвороби сорту не страшні. Відповідно, в тому випадку, якщо дотримуються всіх агротехнічних вимог.
Як побороти проблему:
- Парша. Основна причина захворювання – підвищена вологість ґрунту і повітря, що трапляється під час дощового літа. Спори бактерії мають підвищену життєздатність – на зиму вони локалізуються в тріщинах, ґрунті, листках. Ознаки – утворення буро-зелених плям із внутрішнього боку листя, перехід ураження на плоди, стовбур, гілки. Це проявляється коростою, гниллю, розм’якшенням плям і затвердінням фруктів усередині, тріщинами. Для лікування використовують фунгіцидні препарати. Наприклад, Хорус, Стробі.
- Грушева мідяниця. Це листоблошина комаха розміром до 3 мм. Мідяниця літає і стрибає, тому швидко поширюється по всьому дереву і саду. Її мета – висмоктування соку рослини з плоду, зеленої маси, зав’язей, бутонів. Симптоми присутності шкідника – опадання всіх уражених елементів, всихання, скручування пагонів, пожовтіння листя. При цьому плоди зупиняються в рості або формуються маленьких розмірів. Вони кам’яніють. Якщо не проводити лікування, розвивається сажистий грибок.Для боротьби застосовуються потужні інсектициди, типу Командора, Фофанона, Карбофоса.
Груша Улюблениця Клаппа належить до морозостійкого сорту, який вирощується навіть в умовах Сибіру та Уралу. Вона не вимагає особливих зусиль при вирощуванні від садівника, але важливо забезпечити їй нормальну кислотність. Бо при високій або низькій дерево нормально не плодоносить.