Як правильно і безпечно з’єднувати проводи

Жили кабелів і проводів (відповідно до ПУЕ) повинні бути з’єднані надійно і якісно, ​​тому не довіряйте горе-майстрам, які стверджують, що їх «скручування» служать вже десятки років – це справжній обман.

Як правильно і безпечно з'єднувати проводи

Розгляньте, як повинні бути з’єднані провідники, щоб з часом не погіршилася якість контакту, і не було перегріву і пожежі. Такими способами є: обтиск, зварювання, опресовування і пайка. Ми не будемо детально описувати опресовування, а лише згадаємо, так як цей спосіб складний і вимагає наявності спеціального обладнання, проте він все ж поширений, наприклад, в більшості нерозбірних вилок дроти приєднуються до токос’емноє ножів за допомогою опресування.

1. Обтиск.

Як правильно і безпечно з'єднувати проводи

Чи не ідеальний, але простий і надійний спосіб з’єднання провідників. У разі однорідних провідників (кілька мідних або кілька алюмінієвих, але не разом!) Їх слід після зняття ізоляції скрутити в косичку довжиною приблизно 2 см, після чого ретельно і акуратно обжати усіма болтиками клемників або інших спеціальних обтискних пристосувань. Якщо потрібно з’єднати мідь з алюмінієм, то обтиск – єдиний доступний спосіб. Однак в цьому випадку різнорідні провідники не скручується, а заводяться з двох сторін латунного клемника і обтиск проводиться одним болтом – міді, а іншим – алюмінію так, щоб ці метали не стикалися, а електричний контакт забезпечить сам клеммник.

Мінуси обтиску:

  • Мідь менш «текуча», ніж алюміній, але теж пластична. Тому з часом може значно погіршитися електричний контакт. Тому за контактами потрібно стежити і своєчасно підтягувати. Частково таку проблему може вирішити гровер-шайба, зазвичай має вигляд розсіченого кола або зірочки, але теж не назавжди. Та й підтягування затиску теж не нескінченно.
  • Є у продажу і самозажімние клеммники, мають підпружинені контакти, однак у них також обмежена площа електричного контакту глибиною самого клемника. При великих електричних навантаженнях неминучий нагрів, який послаблює затискні пружини, які згодом зовсім втрачають свою пружність.

2. Пайка.

Цей спосіб, поза всяких сумнівів, набагато надійніше обтиску і значно простіше опресування, хоча і вимагає наявності досить потужного паяльника, паяльних приладдя і деякого досвіду. Але якщо просто, то слід занурити скрутку провідників в паяльну кислоту або каніфоль, а потім гарненько пропаять скрутку достатньою кількістю олова або припою на паяльнику, розігріте жало якого зводиться знизу так, щоб олово було зверху. Якщо паяльник досить потужний, то з гучним шипінням припій сам зайде в усі щілини, покриваючи скрутку захисним шаром. Пайка – зручний і довговічний спосіб комутації проводів, які потім легко упаковуються в відповідні комутаційні коробочки.

Мінуси пайки:

  • Процес трудомісткий і тривалий, що складається з зачистки кінців, скручування, обробки і глибокого прогріву.
  • Пайка довговічна, але все ж може поступово руйнуватися, особливо з-за перегріву. Припій, сам по собі, – легкоплавкий і пухкий матеріал, при низькій температурі (нижче 40-50 градусів морозу) перетворюється в порошок. Також можуть бути реакції з деякими компонентами, здатні послабити властивості припою.
  • У місці електричного контакту залишається хоча і невелика, але все ж значна перехідний опір, особливо на кордоні між міддю і припоєм.

3. Сварка

Як правильно і безпечно з'єднувати проводи

Відразу скажемо, що у цього способу дійсно немає жодного з усіх, перерахованих вище недоліків. Зникає навіть саме поняття «контакт», так як проходження струму відбувається не через дотичні поверхні, а за цілком монолітному металу. Та й що стосується нагрівання місця з’єднання, так там перетин більше, ніж у самого провідника. А раз опір менше, то і нагрів цього місця повністю відсутня.

Так, цей спосіб вимагає наявності спеціального зварювального апарату, але сьогодні є багато реальних пропозицій, як фабричних, так і саморобних зварювальних апаратів для зварювання дротів, а також схем та інструкцій щодо їх виготовлення. Також потрібно дотримуватися певних правил безпеки за такою міні-зварюванні, проте якість з’єднання вигідно відрізняється від інших способи за всіма показниками і заслуговує на повагу. По суті, якщо захистити поверхню зварювання від окислення флюсом «ВАМИ» або звичайної бурою, а потім, після зварювання, очищену поверхню покрити лаком і акуратно ізолювати простий ПВХ-стрічкою або покрити ПВХ-ковпачком, то, як показала практика, отримане з’єднання стане більш довговічним, ніж навіть сама проводка.

Підведемо підсумки

Найшвидшим і простим способом з’єднання проводів є обтиск, більш якісним – пайка, але самим надійним – зварювання.

Як правильно і безпечно з'єднувати проводи

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*