Як правильно різати гіпсокартон: керівництво для початківців

Гіпсокартон – гнучкий матеріал, службовець популярним засобом для створення рівних поверхонь стін і стель. Позбавлені вм’ятин і нерівностей листи набагато легше піддаються обробці в подальшому. Доступність і зручність в застосуванні допомагають при створення будь-яких конструкцій: від рівних перегородок і ширм до складних декоративних конструкцій. Щоб знати, як правильно різати гіпсокартон, слід враховувати базові характеристики матеріалу. Початківцю варто освоїти техніку роботи спочатку на будівельних відходах, а вже потім братися за масштабні конструкції.

Які інструменти знадобляться для роботи

Як правильно різати гіпсокартон: керівництво для початківців

Для роботи з гіпсокартоном проводяться спеціальні, професійні інструменти, які широко використовуються фахівцями з опоряджувальних робіт. Однак частина таких пристосувань для професіоналів можна замінити більш універсальними інструментами, які стануть в нагоді в побуті будь-якого.

Як правильно різати гіпсокартон: керівництво для початківців

Найбільш акуратно та ефективно розкрій гіпсокартонних листів проводиться із застосуванням таких інструментів:

 • Електричний лобзик. За допомогою такого інструменту зручно проводити довгі надрізи.
 • Канцелярський ніж або спеціальний ніж для гіпсокартону. Такий інструмент забезпечений змінними металевими лезами.
 • Ножівка по дереву, що має невелику ширину, або спеціальна ручна пилка для гіпсокартону.
 • Електричний дриль, забезпечена пір’яними свердлами і коронками.
 • Спеціальний рубанок для гіпсокартону, який можна замінити звичайним рубанком по дереву. Такий інструмент необхідний для акуратної обробки країв і крайок.
 • Голчастий валик. З його допомогою формують арочні отвори або інші криволінійні фігури.
 • Простий олівець або маркер.
 • Інструменти для вимірювання: рулетка, кутник, довга лінійка, яку при необхідності можна замінити рівним металевим профілем.
 • Різак по гіпсокартону. Конструкція передбачає наявність двох дисків, які розташовані горизонтально, паралельно один одному. При розкрої листа гіпсокартону різак встановлюється на нього і рухається, розрізаючи відразу обидва шару. Ріжучі деталі при необхідності можуть бути замінені.
 • Різак для гіпсокартону Blade Runner. Такий інструмент здатний істотно прискорити роботу з листами гіпсокартону. Він складається з двох рознімних елементів, скріплених між собою за допомогою магніту. Леза розташовуються в невеликих блоках в частинах корпусів. Ріжучі елементи є знімними. Для різання листів гіпсокартону половинки інструменту поділяються, встановлюються по обидві сторони від листа, на розміченій заздалегідь лінії. Після цього різак рухається в потрібному напрямку, розрізаючи відразу з двох сторін картонний шар листа. За допомогою такого інструменту можна зробити як прямі різи, так і криволінійні.
Як правильно різати гіпсокартон: керівництво для початківців

Ножівка по дереву

Найбільш популярною категорією є ножі для гіпсокартону. Такий інструмент необхідний кожному, хто взявся за ремонт і задався питанням, як правильно різати гіпсокартон.

Як правильно різати гіпсокартон: керівництво для початківців

Спеціальне свердло з коронкою

Спеціальні ножі для роботи з цим матеріалом умовно можна розділити на три категорії:

 • Стандартні, що має найбільш доступну вартість. Такі інструменти складаються з корпусу, леза, фіксатора і кришки. Фахівці вважають їх недостатньо надійними, оскільки при розкрої гіпсокартону такий інструмент швидко тупиться.
 • Посилений варіант. У порівнянні з попереднім варіантом він дорожчий і відрізняється наявністю металевої напрямної на корпусі. Призначення цієї деталі – надійно фіксувати металеве лезо, забезпечуючи його жорсткість.
 • Професійні ножі для гіпсокартону. Ця група інструментів різноманітна: представники професійної групи ножів відрізняються один від одного принципом роботи фіксатора, шириною лез, а також деякими особливостями корпусу.
Як правильно різати гіпсокартон: керівництво для початківців

Так може виглядати одна з моделей різака для гіпсокартону

Загальною вимогою до ріжучого інструменту для гіпсокартону, незалежно від категорії, до якої він належить, є лезо, що має ширину не менше 18 мм.

Як правильно різати гіпсокартон: покрокові інструкції

Сам процес різання не представляє великої складності, однак для отримання якісного результату приміщення, в якому проводяться роботи, має бути зручним, просторим, добре освітленим. Лист гіпсокартону повинен лежати на горизонтальній поверхні. У разі якщо доводиться розташовувати його на підставках, то відстань між ними не повинно перевищувати 30-40 см. В іншому випадку при натисканні лист може тріснути.

Для нанесення розмітки на гіпсокартонний лист використовується олівець або маркер, а також рулетка. Прямі лінії проводяться за допомогою лінійки або рівного металевого профілю. Криволінійні і закруглені лінії куди зручніше проводити за допомогою лекал або циркуля; можна використовувати заздалегідь заготовлені трафарети.

По прямій

Для розрізання гіпсокартону по прямій лінії зручно користуватися довгою металевою лінійкою, особливо в тих випадках, коли лист має бути розрізати по всій довжині або ширині. Алгоритм такий:

 1. Лінійку, що сполучає олівцеві мітки, встановити на лист.
 2. Лезо ножа для гіпсокартону помістити впритул до лінійки.
 3. Провести ножем пряму лінію від початку до кінця направляючої.
 4. Після того як лінія проведена і зовнішній шар картону розрізаний, лист слід зрушити до краю підстави, на якому він лежить, і акуратно простукати всю лінію зрізу із зворотного боку. Цей прийом викликає порушення цілісності шару гіпсу.
 5. Після простукування відрізану частину листа слід різко зігнути у напрямку вниз. При такому русі гіпсовий шар зламається строго по лінії.
 6. Завершальні момент: зігнувши лист по лінії зрізу, відокремити ножем відрізану частину, розрізавши залишилися шар картону. Лист для цього можна не перевертати.
Як правильно різати гіпсокартон: керівництво для початківців

Розкрій листа гіпсокартону по прямій за допомогою ножа та направляючої – нескладна для новачка процедура

При розрізуванні листа натиск на лезо не повинен бути занадто великим, адже належить розрізати тільки зовнішній шар. Намагатися прорізати лист відразу на всю товщину не слід, оскільки розріз в цьому випадку буде виглядати неакуратно, а лезо ножа дуже швидко затупітся.

Фігурне різання

Вирізати криволинейную фігуру на гіпсокартоні трохи складніше. Складність полягає в необхідності постійно стежити за правильністю відповідності різу нанесеному на лист малюнку. Фігурна різьба по гіпсокартону здійснюється за допомогою ножівки, що має вузьке полотно, або електричного лобзика. Лобзик зручніше тим, що при його допомоги рез виходить більш рівним і акуратним. Однак використання його зручно лише тому, у кого є досвід поводження з подібними інструментами.

Як правильно різати гіпсокартон: керівництво для початківців

Виконання криволінійного різання зажадає вправності і тренування

При фігурної різання вкрай важливим моментом є акуратне початок різу: не слід допускати розфарбовування краю гіпсокартонного листа, особливо при відсутності картонній кромки.

 1. Після обережного початку різу ножівку слід надсилати на прокресленою розмітці, не здійснюючи при цьому вираженого натискання на матеріал.
 2. Обережно відпилявши непотрібну частину листа, край необхідно обробити.

З цього ж алгоритму можна випилювати і замкнуті наскрізні отвори (отвори), що мають довільну форму.

Наскрізні прямокутні та квадратні отвори

Для випилювання прямокутного отвору крім ножівки або електролобзика потрібно дриль зі свердлом. Розмітка, що зображає майбутній замкнутий отвір, повинна бути нанесена максимально точно. Робота здійснюється за наступним алгоритмом:

 1. Як можна ближче до середини в кожної зі сторін необхідно висвердлити отвір. Його розташування має максимально наближене до внутрішній стороні вирізати частини, а діаметр свердла повинен відповідати ширині пилки: зазвичай це 8-10 мм.
 2. В отвір вставляється полотно ножівки або пилка інструменту. При другому варіанті інструмент повинен бути вимкнений.
 3. Акуратно прорізається лінія до одного з куточків отвору.
 4. Знову вставивши ріжучий інструмент в отвір, прорізати лінію до другого кута.

Розрізи до інших кутів виробляються за цією ж схемою, після чого вирізаний ділянку листа видаляється.

Як правильно різати гіпсокартон: керівництво для початківців

Підготовка до випилювання прямокутного отвору буде більш успішною при використанні вимірів по лінійці

Наскрізні круглі отвори

Для випилювання в гіпсокартоном аркуші круглих або неправильної форми отворів і прорізів потрібні:

 • дриль з насадкою-коронкою;
 • вузька ножівка або електролобзик.

Порядок роботи:

 1. Центр майбутнього отвору зручніше визначати за допомогою циркуля. Накреслити лінію (контур отвору).
 2. На вийшла лінії просверливаются 2 отвори, розташовані якомога ближче один до одного.
 3. Акуратно об’єднавши отвори, вставити в отриманий розріз полотно ножівки або пилку лобзика.
 4. Акуратно прорізати гіпсокартон відповідно до нанесеної раніше розміткою.
 5. Видалити вирізаний фрагмент.

Можна вирізати круглі отвори і спеціальним свердлом-коронкою. Така техніка не вимагає нанесення розмітки та використання додаткових інструментів. Необхідно лише намітити центр майбутньої окружності.

Обробка країв після різки

Після того як лист гіпсокартону розрізаний, краю різу рекомендується обробити. Їх можна зачистити за допомогою рубанка. Для цієї мети використовуються або спеціальний призначений для роботи з гіпсокартоном інструмент, або його заміна – звичайний рубанок для обробки дерева.

Обробка країв необхідна для додання розрізу акуратного, естетичного вигляду, оскільки після різу на ньому можуть залишитися щербини і нерівності, які не тільки псують вигляд, але і заважають стикуванні деталей з гіпсокартону.

 • Обробку фасок на краю різу рекомендується проводити без істотного тиску, оскільки гіпсокартон – досить крихкий матеріал і може почати кришитися.
 • При обробці краю різу досить усунути найбільш явно виступаючі нерівності.
 • Необхідну для правильного армування стиків гіпсокартонних листів скошену фаску можна прорізати вже після монтажу фрагментів з гіпсокартону.

Для різьблення по гіпсокартону необхідно лише враховувати властивості матеріалу, особливо його крихкість. Щоб лінія різу була рівною і акуратною, доведеться запастися терпінням і виробляти різьблення або випилювання без вираженого натиску на ріжучий інструмент, ретельно стежачи, щоб напрямок різу не відхиляється від нанесеної на лист розмітки.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*