Що краще – самостійний або професійний електромонтаж?

Здається дивним, що таке питання взагалі виникає, однак все частіше можна почути «вагомі» твердження, що немає нічого простішого, але чи так це?

Скажіть, а можна за тиждень стати професійним кухарем або співаком? А чому ні? Прочитайте кулінарну книгу, або перегляньте самовчитель по сольфеджіо та трохи покричить при замкнених дверях і без слухачів … Що, не схоже на правду?

Що краще - самостійний або професійний електромонтаж?

Як це виглядає з точки зору дилетантів та продавців літератури

Читаючи такі «керівництва» в друкованому вигляді або у вигляді статей на сайтах, мимоволі переймешся саме такою впевненістю, а фото напівголих дівчат, що забивають розетки і вимикачі в стіни за допомогою відбивних молотка такі переконливі! А якщо у такої дівчини ще й викрутка в … кишені, то все стає гранично ясно – хитрі і злі електрики-професіонали брешуть і зловмисно приховують правду про легкість електромонтажу. Так за 5-10 хвилин можна електрифікувати всю хату! І на кожну стінку «вліпити» по дюжині-другий розеток, як виявляється!

Реальний стан речей

Застосування таких «слушних порад» дилетантом в кращому випадку капітально «смикне» струмом, в середньому – «зарядить бадьорістю» так, що потім «гарний настрій не покине довго вас!», А в найгіршому – втрата здоров’я, а іноді – життя. Тільки ось автори марення не притягнуть до, на жаль, ніякої відповідальності. Розгляньте і проаналізуйте наведені відомості, щоб зробити правильний висновок.

1. Статистика. Цифри засмучують, адже в них відображені відомості лише про летальні випадки, без урахування тих, що вижили, але істотно постраждалих.

  • Приблизно 30 000 чоловік щорічно ГИНЕ від ураження електрострумом, причому чоловіків від 30 до 40 років серед них – близько 98%.
  • Сезонність пригод: в період з травня по вересень, а найчастіше в середи та суботи.
  • Виробництво і побут приблизно порівну між любителями і професіоналами. Але якщо взяти побутові ураження електричним струмом, то «пальма першості», безумовно, в руках «доморощених професорів» з самовчителем в кишені.

Тривале, 40-літній (1965-2005 р.р.) дослідження університету в Варні кафедри судової медицини показало, що із загального числа зафіксованих травматичних випадків (16780), 98 – це банальне поразки людей електрострумом. З них: виробничих травм – 46 (причому електрики – не все!), А далі – 41 побутова травма чоловіків і жінок, отримані при СПРОБІ САМОСТІЙНО відремонтувати або проводку, або електроприлади! На решту доводиться: 7 випадків самогубства і 4 – за нез’ясованих обставин.

2. Причини і закономірні слідства.

Вся справа в тому, що робота з електрикою і обладнанням включена в перелік смертельно небезпечних занять, що вимагає досвіду, заснованого на спеціальних базових і допоміжних знаннях, і не інакше! Що дійсно НЕОБХІДНО:

– Знання ПУЕ, тобто Правил улаштування електроустановок.

– Знання ВСІХ Правил техніки безпеки.

– Отримання спецнавчання і періодичного обов’язкового інструктажу.

– Повні знання і практичний досвід з надання необхідної першої медичної допомоги будь-якій потерпілому від ураження струмом.

– І, нарешті, скласти іспит з отримання допуску по кваліфікаційній групі, причому третій і вище, з електробезпеки.

Що, страшно? А лізти головою в щит не страшно? А що чекає при цьому самоука?

1. Відчутного удару, що має в кращому випадку короткочасні, а в гіршому – летальні наслідки, особливо, якщо поруч нікого немає, і допомогти теж нікому, як і викликати лікарів «швидкої».

2. Допущені помилки в проводці приведуть в кращому випадку до зайвих витрат і переробці, а в гіршому – просто до пожежі.

3. Імовірність успіху все ж залишається, і все запрацює, але от чи надовго? Та й чи буде все зроблено безпечно для всіх, в тому числі і дітей?

Що краще - самостійний або професійний електромонтаж?

Найбільш часті і непрощенні помилки

1. Заміна розеток і вимикачів без відключення напруги.

Халатність, як і забудькуватість, на жаль, не лікуються ударом струму, але лежать в основі проблеми. ОБОВ’ЯЗКОВО слід відключити вступної автомат, або інший захисний елемент ланцюга. Правило професіонала: «два розриву ланцюга», причому один з них повинен бути видимим! А що якщо в цьому пункті щось здається нездійсненним? Наприклад, якщо заміни вимагає введення?

Що краще - самостійний або професійний електромонтаж?

2. Заміна вступних автоматів.

Умілець, взбодрённий «жовтої пресою», налаштований бадьоро і героїчно, для нього все дарма! Він розмірковує так: «Коль судилося мені потонути, то чи не загину від меча!», Від меча – може бути, але удар струму неминучий … Але ж є в під’їзді або підвалі хоч який-небудь, та рубильник (дивіться, як він може приблизно виглядати на фото). А професіонали ще й домовляться про відключення з РЕСом на час проведення робіт, але куди подзвонить самоучка?

Що краще - самостійний або професійний електромонтаж?

3. Монтаж щитів і лічильників.

Ця робота коштує грошей, тому саме на ній і намагаються економити, а даремно! Погляньте на фото та оцініть реальні результати! І добре, що це тільки щит, а не весь будинок … Лічильники мають різні схеми підключення і вимагають погоджень з «інстанціями», щоб бути введеними в експлуатацію і отримати законну пломбу. В іншому випадку – колосальні штрафи. А що ще сказати про періодичні перевірки і контрольні заміри. Та й у випадку загоряння з кого питати? А адже це – сувора реальність нашого буття.

Що краще - самостійний або професійний електромонтаж?

Закономірні підсумки обговорення

Якщо після прочитання цієї статті і проглядання фотографій свербіж в руках не пропав, а досвід так і не з’явився, то ми просто попереджаємо, що всі наслідки за прийняте рішення на совісті тих, хто підштовхнув або прийняв таке рішення про самостійні дії з напругою і електроприладами. Однак ті, хто звернувся до професіоналів, знаходяться в набагато більшій безпеці.

Дивлячись на останню фотографію, яка може стати невеликим тестом, варто чесно відповісти на просте запитання: «А ти так зможеш?», І якщо відповідь негативна, то краще не залазь – підсумок відомий!

Що краще - самостійний або професійний електромонтаж?

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*