Щоб в приватному будинку жилося комфортно і затишно, неможливо обійтися без опалення. Про це потрібно задуматися ще на стадії проектування будівництва будівлі. Для опалення багатоквартирного будинку або приватного котеджу в спеціальному приміщенні встановлюють бойлери. Така кімната отримала назву бойлерної.
Для того щоб таке технологічне обладнання нормально функціонувало, встановлюється додаткове обладнання:
- насос мережевий;
- пристосування для кондиціонування повітря;
- блок керування;
- запірні вузли;
- трубопроводи;
- прилади.
Монтаж самого бойлера робиться безпосередньо в теплову електроцентраль. Бойлерної також називають кімнату, в якій обладнані:
- котел;
- водонагрівач.
Однак подібна назва не зовсім підходить такому приміщенню. Найбільш підходящим буде – котельня. У такому приміщенні розташовуються прилади для розігріву води за допомогою будь-якого теплоносія. Причому, крім води, нагрівається і пар.
Нюанси бойлерної
За проектом багатоквартирного будинку габарити кімнати, де розташовується бойлерна, згідно із затвердженими нормами повинні бути дуже великими.
Це необхідно для вільного доступу до систем опалення з труб, коли необхідно провести ремонтні роботи або виконати профілактичні операції. Відповідно до проектів монтаж бойлерів приватних будинків робиться на спеціальному підвищенні. Це може бути сталева конструкція або трохи піднятий мелкозаглубленний фундамент. Іноді в багатоквартирних будинках потрібно змонтувати кілька бойлерів. У цьому випадку монтаж робиться попарно, причому дотримується нормоване відстань між приладами. Зазвичай воно робиться більш 70 см.
У кожному проекті ТЕЦ бойлерна кімната відрізняється великим розміром. У приміщенні монтуються величезні бойлерні ємності, трубопроводи, по яких подається вода, потужні насоси. Для приватних будинків котельні приміщення опалення проектуються не дуже великих розмірів.
У них містяться:
- котли;
- водонагрівачі;
- пластикові труби.
Як повинна виглядати бойлерна
В принципі, будь-якого розміру не були такі приміщення, вони підкоряються певним технологічним правилам:
- Кожна кімната індивідуальних будинків, повинні мати обробку, відповідну проекту. Для цього застосовуються спеціальні матеріали, що володіють великою вологостійкість. Вони не повинні боятися великих перепадів температури.
- У кожному проекті бойлерної обов’язково закладається потужна система вентиляції.
- У бойлерної в обов’язковому порядку монтується каналізаційний стік.
- Строго повинні виконуватися протипожежні вимоги.
- Для електрообладнання в проект будинків закладається особливий пікетники.
Для багатоквартирного будинку спеціально проектується окреме приміщення.
Для приватних будинків найкращим розташуванням для бойлерної буде підвал, підходить також цокольний поверх.
Принцип роботи бойлерної
Сам бойлер можна назвати теплообмінником. Це агрегат, який нагріває воду з використанням пара або окропу. Механізм роботи такого приладу виглядає досить просто. В сталевий циліндр встановлений змійовик для проходження холодної води. Що залишився вільним обсяг цистерни наповнюється парою, який направляється нагору ємності: відбувається нагрів води.
Коли бойлер працює, накопичується конденсат. Для його відводу проектується спеціальний відвідників. Іноді в приватному будинку конденсат просто стікає в котел без сторонньої допомоги. Парові бойлери опалення мають кілька видів:
- ємнісні;
- проточні.
Щоб керувати операцією нагріву, застосовуються:
- запірна арматура;
- термоманометри;
- електронасоси.
Щоб бойлер працював якісно та без поломок, в нього має спрямовуватися вода підвищеної м’якості і добре очищена. Для цього ставиться додатковий фільтр і пом’якшувач. Вода нагрівається до потрібної температури і подається в труби опалення.
Де застосовується бойлер
Такі агрегати застосовуються для обігріву приватних будинків. Коли будується багатоквартирний будинок, в проект закладається окрема котельня. У цьому приміщенні монтуються прилади обліку. Коли дозволяють розміри будівлі, можна поставити обладнання для пральні.
Сама бойлерна не має централізованого опалення, так як, коли котел нагрівається, в кімнаті стає навіть жарко. Обслуговуючий персонал рідко знаходиться в цій кімнаті тривалий час.
Генератори енергії
Були розроблені нові прилади, які стали застосовуватися для нагріву рідини в бойлері. Вони підрозділяються на кілька груп:
- газові;
- рідкопаливні;
- електричні;
- твердопаливні;
- комбіновані.
Коли проектується газова котельня, спеціально для приватних будинків закладаються дуже жорсткі умови. Це пов’язано з високою вибухонебезпечність газового палива.
Котли, які опалюються рідким паливом, обов’язково повинні мати окреме приміщення. При проектуванні передбачається монтаж потужної вентиляції з окремим каналом, по якому будуть йти відпрацьовані гази. Найбільш простими в установці є електричні котли. Для них не потрібна окрема котельня кімната.
В силу вступають відповідні норми монтажу безпечного електрообладнання. Інакше кажучи, підбирається потрібний перетин проводів, робиться хороше заземлення.
Якою має бути кімната для бойлерної
Безумовно, оптимальним варіантом для котельні приватних будинків вважається окрема будівля. Безпека мешканців в такому випадку збільшується в кілька разів в разі вибуху котла. Крім того, в окремому приміщенні не буде чути шум від роботи устаткування. Одним з варіантів установки в приватному будинку може стати підвал.
Категорично забороняється встановлювати котел опалення в житлових приміщеннях.
Для бойлерної приватних будинків дуже важливо мати не тільки велику площу. Необхідно також, щоб висота стель перевищувала два метри. Габарити котельні залежать від застосовуваного обладнання, а також його потужності. Кожна бойлерна приватних будинків повинна обов’язково мати автоматичний вимикач, який відповідає параметрам електричної проводки.
Прокладений кабель повинен мати перетин, відповідне напрузі мережі. При виборі кабелю обов’язково враховується потужність змонтованих приладів. У разі установки декількох котлів опалення до кожного підключаються запірні клапани.
До бойлеру підводиться вода, в результаті він працює разом з опалювальною системою як єдиний вузол. Для зливу води підводиться система каналізації. Встановлене обладнання проходить налагодження, причому тиск газу, а також води, що подається, повинно відповідати нормам державного стандарту.
Основні вимоги, що стосуються бойлерних
Не важливо, якого типу приміщення використовується для установки опалювального обладнання, що використовується в індивідуальних будинках, необхідно завжди дотримуватися певних нормативів. Треба сказати, що вимоги до бойлерної залежать від типу застосовуваного палива, а також від марки котла. Такі нормативи зазвичай вказуються в супровідній документації до котлоагрегату.
Однак існують також і загальні стандартні норми, яким повинна відповідати будь-які кімнати будинків, де розміщені котли, незалежно від їх типу.
- Забороняється встановлювати в одній кімнаті більше двох котлів.
- Не можна зберігати горючі або вибухові речовини.
- Кімната повинна мати бетонні або цегляні стіни. На підлогу дозволяється укладати сталеві листи.
- Облицювання стін роблять з кахельної плитки. Дозволяється використання мінеральної штукатурки.
- Забороняється дотик стін котлом опалення.
- Система вентиляції повинна відповідати потужності і характеристиками опалювального котла.
- Двері в бойлерну повинна розчинятися назовні. Вона повинна бути виготовлена з вогнетривкого матеріалу.