Обігрів теплиці необхідний для підтримки комфортного мікроклімату як в сезонної будівництві, так і в конструкціях, призначених для вирощування врожаю круглий рік. На сьогодні існує ряд ефективних варіантів, як організувати економічний, з незначними витратами, рентабельний прогрів приміщення.
У статті зробимо порівняльний огляд способів обігріву теплиці, порівняємо переваги і недоліки кожного. А також поділимося корисними порадами, як зробити простий обігрів теплиці своїми руками.
Загальні правила
Замислюючись над питанням, як краще обігріти теплицю, слід врахувати три важливі чинники:
- яку площу потрібно обігріти;
- яка система опалення доцільна у вашій місцевості;
- скільки грошей ви плануєте витратити на підтримку мікроклімату і чи виправдані ці вкладення.
Обігрів теплиці можна здійснити кількома способами:
- сонячний – природний спосіб обігріву для, важливий вибір місця під теплицю, грамотне розташування відносно рози вітрів, правильний розрахунок ухилу покрівлі, щоб максимально повно була задіяна сонячна енергія;
- біологічний;
- електричний;
- повітряний, зазвичай використовується пар низького і високого тиску;
- газовий;
- пічної.
При виборі свого варіанту опалення необхідно керуватися наступними критеріями:
- обігрів не повинен пересушувати повітря, щоб не допустити в’янення рослин;
- бажано, щоб віддача тепла проходила знизу-вгору;
- систему опалення слід вибирати економічну, не тільки найнижчу за ціною під час покупки приладів і монтажу, але і не витратну на енергоресурси в процесі експлуатації;
- управління підігрівом теплиці має бути простим і зручним, бажано, з вбудованими автоматичними системами – включення / вимикання, регулювання температури.
Порада: Необхідно не тільки продумати систему обігріву теплиці, а й створити необхідні умови для збереження тепла всередині приміщення. Спорудження слід утеплити, герметизувати, щоб виключити протяги.
Правильний обігрів теплиці – запорука гарної врожайності
Види опалення – все «за і проти»
Щоб уникнути непередбачених обставин, для обігріву теплиці доцільно передбачити два і більше виду опалення. Так, якщо основним способом обігріву теплиці є електричні прилади, то рекомендується встановити ще і альтернативне пічне опалення, на випадок відключення світла.
Біологічний
Біологічний обігрів теплиці грунтується на розкладанні органічного матеріалу: гній, торф, побутове сміття та ін., Завдяки чому виділяється тепло, якого вистачає на вегетативний період розвитку агрокультури. Повітря додатково збагачується киснем. Мікроорганізми, що сприяють розкладанню біоматеріалу в повітряному середовищі, виділяють тепло. При грамотному підборі органіки і правильної організації шару, біоматеріал може розігріватися до температури 72оС.
Найбільша тепловіддача у кінського гною і органічного побутового сміття, коров’ячий і свинячий гній мають високу щільність і вологість, тому ці види органіки рекомендується перемішувати з рихлящімі матеріалами: солома, тирса. Щоб не занести в теплицю разом з біообогревом фітофтори, паливо необхідно пересипати негашеним вапном, на 1м2 / 300г, перемішати, розпушити.
Теплиця з підігрівом землі своїми руками починає готується за 10-14 днів до посіву. Біопаливо насипають всередину приміщення рівномірним шаром, закривають матами, плівкою, старими матрацами. Коли матеріал розігріється до 50оС, зверху насипають грунтосуміш. Цей вид обігріву дозволяє економити на енергоносіях, але немає можливості регулювати температуру.
Схема закладення біопалива для обігріву грунту
Електричний
Електрична система обігріву теплиці має безліч варіантів реалізації:
- конвектори;
- теплові гармати;
- нагрівальні мати;
- електричні кабелі;
- батареї на маслі;
- ІК-лампи;
- система тепла підлога на воді.
Обігрів електроприладами часто оснащується додатковими пристроями, які допомагають регулювати роботу системи в автоматичному режимі.
Конвекторний обігрів полягає в установці приладів з нагрівальними спіралями і вентиляторами. За рахунок повітряного потоку тепло розподіляється рівномірно, прогріваючи теплицю. Але така система розрахована тільки на підвищення температури повітря, обігрів землі в теплиці конвекторами практично неможливий.
Конвекторне обладнання для обігріву теплиці
Калорифери, в тому числі масляні, компактні, мають невисоку вартість, їх можна переміщати, але вони сушать повітря. Деякі прилади оснащені вентиляторами і терморегуляторами, завдяки чому можна створити потрібний мікроклімат.
Кабельний обігрів теплиць відноситься до витратним, але ефективних способів. За допомогою кабелю, влаштовується підігрів грунту в теплиці своїми руками. Систему можна закласти не тільки в грунт, а й організувати обігрів стін. Монтаж стрічки або кабелю здійснюється в кілька етапів:
- дно теплиці розрівнюється;
- укладається армована сітка;
- насипається шар піску;
- укладається система обігріву, зазвичай спіраллю по площі грядок;
- засипається піском;
- зверху «пиріг» накривається сіткою, щоб випадково не зіпсувати систему лопатою при перекопуванні грунту;
- засипається родючий шар землі.
Щоб не перегріти коріння рослин, важливо підключити до кабелю реле температури, і автоматичну систему включення / вимикання. Можна купити готовий комплект, в який вже входить додаткове обладнання. Саморегулюючий нагрівальний кабель для обігріву грунту теплиць значно полегшить експлуатацію опалювальної системи.
Схема організації кабельного підігріву грунту в теплиці
Інфрачервоний спосіб обігріву теплиць один із самих економічних. При грамотно спроектованої системі прогрівається не повітря, якого багато в приміщенні, а безпосередньо грядки. ІК прилади нагрівають не повітря, а поверхні: підлогу, стіни, які поступово віддають тепло рослинам, що виключає різкі перепади температури в теплиці. При оснащенні системи додатковими приладами: поріг відключення, ліміт нагріву, економний режим, відбувається значна економія електроенергії, контроль відбувається в автоматичному режимі.
Подивіться відео, як організований стельовий обігрів теплиці з полікарбонату інфрачервоним обігрівачем.
Найбільш затребуваний інфрачервоний обігрівач для теплиць – стельові або настінні лампи в спеціальному світлорефлекційному коробі. Теплиця зимова обігрівається може бути обладнана системою тепла підлога, в якій використовуються плівкові ик-мати або стрижневі стрічки.
Інфрачервона плівкова стрічка для обігріву теплиць
Повітряне
Повітряний обігрів теплиці відноситься до дорогих, професійним способам обігріву приміщень, призначених для вирощування агрокультур в закритому грунті. Система монтується в фундамент і несучі конструкції на стадії будівництва теплиці. Труби обігріву вбудовують в середню і верхню частину споруди, щоб рослини не отримували опіки. Додатково по периметру розгортають перфорований рукав з поліетилену, такий обігрівач для теплиці підтримує необхідну температуру ґрунту.
В сучасних повітряних системах обігріву використовують фанкойли, тепле повітря подається через рукава
Газове
Газовий спосіб обігріву теплиці заснований на роботі газових приладів: інжекторних або інфрачервоних. Газ спалюється всередині приміщення, це підвищує рівень вуглеводню, що сприяє розвитку рослин, але може привести до вигорання кисню і пересушуванні повітря, що є величезним мінусом даної системи. У теплицю можна поставити кілька автономних приладів, розподіливши їх по всій площі рівномірно. Або це централізована загальна система, в якій газ надходить по спеціальному рукаву до кожного приладу. Для безпечної експлуатації такого обігріву необхідно спантеличитися установкою хорошої вентиляції і приточкой повітря.
Корисно знати: Для обігріву маленьких теплиць можна використовувати побутові газові балони, великі приміщення доцільно опалювати через централізований газопровід.
Газова система опалення на батареї і тепла підлога
Пічне
Піч в теплиці – економно, автономно, в залежності від виду вироби, дозволяє використовувати різні енергоносії: вугілля, дрова, мазут, газ. Пічне опалення можна зробити своїми руками або купити готові котли в магазині. Мінусом печі є значне нагрівання стінок, але на ринку представлено кілька моделей печей, наприклад, Булерьян, які не мають цього недоліку.
Окремо стоять, складені із цегли пічки, на вугіллі та дровах, виправдано використовувати в невеликих теплицях або в якості альтернативного прогріву. Наприклад, якщо ви не знаєте, чим обігріти теплицю з полікарбонату в заморозки, то така піч – кращий, економний і практичний варіант, щоб вирішити цю проблему.
У будівлях, розрахованих на вирощування врожаю взимку, встановлюється котел, від якого проводять розгалужену систему опалення: розширювальний бочок, насос і проводять труби, батареї по периметру всієї будівлі.
Простий проект, як зробити обігрів теплиці з полікарбонату своїми руками
Водяне
Обігрів грунту в теплиці за допомогою води заснований на принципі пристрою теплої підлоги, труби укладають по 2 варіантами: в піддони або грунт. У грунт важливо закопувати цільні труби без фітингів і з’єднань, що дозволить уникнути протікання. Вода подається зі спеціально обладнаного котла або з обратки радіаторів центрального опалення будинку, що дозволяє значно заощадити на обігріві теплиці.
На фото, як влаштований обігрів теплиці теплою підлогою
Під труби крім піщаної подушки бажано прокласти фольгований ізолон, що відображають властивості матеріалу дозволять економити на енергоресурсах
Корисно знати: І сучасне пічне і водяне опалення буде більш ефективно і економічно, якщо правильно підібрати котел. Краще, якщо це буде прилад, оснащений автоматичним управлінням і підключеним термостатом, який розташовують в приміщенні теплиці.
У висновку пропонуємо ролик, як правильно організувати обігрів теплиці з полікарбонату своїми руками, відео про пічному опаленні.