Правильно виготовлена годівниця – запорука успішного вирощування свиней для фермера. Також правильність їх створення прямо впливає на трудомісткість процесу вирощування цих тварин.
Основні вимоги до виробу
Фермерам слід пам’ятати, що добротно зроблений виріб вкрай сильно зменшує витрати. Адже з хорошої годівниці складно просипати їжу (а свині люблять це робити), вона не прогниє, спричиняючи витік вологих кормів, а найголовніше – вона буде надзвичайно зручна в експлуатації.
Перш ніж створювати годівницю, слід вивчити набір негласних, але вкрай важливих вимог санітарних правил, інакше тварини хворітимуть, вироби – ламатимуться, а бізнес фермера – зазнаватиме збитків у величезних масштабах:
1Кормушки обов’язково мають утримуватися в чистоті
Це ключова вимога, тому дуже важливим буде те, наскільки просто чистити годівниці після трапези свиней. Головне – не тільки мати можливість безперешкодно дістатися до важкодоступних місць, а й якісне очищення виробу від залишків їжі, іншого бруду тощо. д. Тож на матеріал годівниці також варто звернути серйозну увагу.
2Свині не повинні мати можливість залізти у відсік для харчування
Це стосується навіть невеликих поросят, інакше вони будуть відкладати в корм продукти своєї життєдіяльності, заносити бруд або сміття. А це означає 100-відсоткове виникнення бактерій, наявність яєць глистів і багато іншого.
Хороший спосіб захистити годівницю від проникнення свиней – грамотно поставитися до висоти передньої стінки. Через короткі ноги свині не схильні стрибати, тож такий підхід у кілька разів зменшить бажання кнурів залізти в годівницю та влаштувати там бардак.
3Корм не повинен розсипатися
Отже, необхідно зробити певне заглиблення в годівниці та захистити їжу бічними стінками від розкидання тваринами. Втім, це лише приклад, а більш точна структура буде створюватися вже на кресленнях.
Також важливо пам’ятати, що відділення з рідким кормом мають бути герметичними. Якщо рідина буде протікати, це збільшить вологість у приміщенні. Подібні ситуації чинять негативний вплив на здоров’я свиней, а, отже, приносять збитки для господаря.
4Свині повинні мати максимально вільний доступ до корму
Годівниця зі зрізаними/скошеними кутами відмінно себе покаже. А ось повністю кругла годівниця є зовсім ідеальним рішенням.
Однак можуть виникнути проблеми з її стійкістю (способів цього досягти в таких умовах не дуже багато). З іншого боку, якщо кругла годівниця буде стійка, то, найімовірніше, і важка. А отже, її буде важче мити, чистити, переносити тощо. д.
5Інші нюанси
Бажано, щоб годівниця була з нахилом. Це дасть змогу залишкам їжі завжди накопичуватися в одному місці, а не розкидатися по всій площі.
Виріб має бути виготовлений з такого матеріалу, щоб вона не псувалася від впливу сонця та/або тепла. Немає нічого гіршого для тварин, ніж розплавлений пластик або заіржавілий метал. Також важливо, щоб під час експлуатації не виділялося жодних токсичних речовин: для молодих поросят і свиноматки це критично важливо.
Краї конструкції мають бути повністю безпечні для тварин. Імовірність порізатися дорівнює 100%, т. к. свині не дуже акуратні тварини, так само як і неповороткі.
Годівниці, якщо використовуються для різного корму, мають бути розділені на секції: для сухих кормів і для рідких. Якщо потрібно надати свиням пиття, то для цього потрібно створювати окремі конструкції – спеціальні поїлки.
Найкращим рішенням будуть такі розміри і вид конструкції, щоб годуватися могло відразу кілька голів. Також для маленьких поросят і дорослих кнурів необхідні посудини різних розмірів.
Неможливо виростити з поросяти зрілу свиню, використовуючи годівницю одного розміру. Їх обов’язково має бути кілька: доросла особина не зможе залізти мордою в невеликий отвір, так само як і невелике порося просто не дотягнеться до корму у великій посудині.
Для поросят можна зробити годівницю з навісом: через невеликий зріст вони без проблем отримають доступ до їжі, а дорослі свині зробити цього не зможуть.
Необхідні розміри
Щоб зробити годівницю для свиней своїми руками, слід розібратися з розмірами конструкції. Вони сильно коливаються і залежать від багатьох чинників:
- кількість голів;
- тип свиней (поросята, дорослі свині, свиноматка, молодняк тощо); д. д.);
- порода свиней (прямо впливає на розміри і висоту бортиків у годівницях);
- розміри приміщення, де розводять тварин тощо. д.
У середньому рекомендується орієнтуватися на такі розміри ширини у годівницях:
- дорослі свині: 500 мм для сухих кормів, 400 мм – для рідких;
- поросята-від’ємиші: 300 мм для сухого корму і 250 – для рідкого;
- поросята-сосуни: 150 мм для всіх видів кормів із висотою переднього борту 100 мм.
Що стосується довжини, вона залежить від віку кожної окремої особини:
- поросята-сосуни – 150 мм;
- молодняк до 5 місяців – 250 мм;
- молодняк від 5 місяців – 300 мм;
- свиноматка – 400 мм;
- дорослий кнур – 450-500 мм.
Для великої кількості голів найправильніше зробити одну довгу годівницю. Це забезпечить безперервність харчування і простоту споживання корму.
Дерев’яне корито для свиней
Один із найбільш екологічних матеріалів для виготовлення годівниці – це дерево. Воно не потребує великих фінансових витрат, і можна обійтися мінімумом інструментів.
Дошки теж можна використовувати третього ґатунку, оскільки дерев’яне корито є одноразовим – буквально на час життя одного поросяти, тобто на час життя одного поросятка. е. від 7 місяців до року. З метою забезпечення дезінфекції, таке корито потім спалюють. Новому поросяті виготовляють нове корито.
Основний недолік дерев’яних годівниць – слабка вологостійкість.
Перший варіант дерев’яного корита
Для виготовлення дерев’яного корита вам буде потрібно:
- передня і задня стінка: дошка завдовжки 1 м, завширшки 20 см і завтовшки не менше 3 см – 2 шт.;
- бічні стінки: дошка завдовжки 40 см, завширшки 20 см і завтовшки не менше 3 см – 2 шт.;
- дно: дошка завдовжки 1 м, завширшки 25 см і завтовшки не менше 3 см – 1 шт.;
- саморізи, цвяхи;
- шуруповерт, молоток;
- пила (циркулярна або ручна), електролобзик, фуганок, рубанок і тому подібний інструмент.
Ось креслення корита з розмірами (в мм):
Порядок робіт:
- У дощок, призначених для передньої і задньої стінки, зніміть косинки з поздовжніх ребер, щоб отримати скошені кути.
- Прикладіть дошку, яка призначена для дна, до скошеного зрізу бічної стінки довгою стороною, і закріпіть саморізами. Для більшої міцності виріб зміцніть цвяхами.
- Аналогічно прикрутіть другу (передню) стінку. Вийде конструкція, що за формою нагадує перевернуту рівнобедрену трапецію.
- Візьміть одну з дощок для бічних стінок. Прикладіть цю дошку до торця отриманої раніше конструкції, і відкресліть зовнішній контур корита. З другою дошкою проробіть те ж саме.
- Випиляйте зайве, щоб вийшли точні за розміром деталі.
- Встановіть торцеві деталі і скрутіть їх саморізами. Якщо торцеві дошки ви взяли ширші, і вони виявилися вище корита, можна їх оформити дугою, вирізавши лобзиком.
Це корито розраховане на 2 відра корму для двох поросят. Для додаткової міцності посередині закріпіть поперечний брус.
Більш детально ознайомитися з технологією виготовлення такої годівниці можна, подивившись відео нижче:
Щоб корито не протікало, при складанні можна прокласти в стики мотузку.
Другий варіант дерев’яного корита
Годівницю для свиней також можна виконати з двох дощок, з’єднаних під кутом:
Вам будуть потрібні:
- 2 обрізні дошки прямокутної форми однакової довжини;
- 2 деталі трикутної форми, які будуть торцевими стінками годівниці;
- 3 бруски перетином 20х50 мм, по довжині рівні ширині готового корита;
- 2 бруса 50х100 мм для опори.
Послідовність складання:
- З’єднайте дві довгі дошки так, щоб вони утворили прямий кут. Закріпіть за допомогою цвяхів або саморізів.
- З торців корита закріпіть трикутні деталі, зафіксуйте їх цвяхами або саморізами.
- Для більшої міцності виробу, а також як верхні обмежувачі, закріпіть через рівні проміжки поперечки, попередньо оформивши їхні торці під кутом 45 градусів.
- В якості опори можна використовувати два бруса. Випиляйте в кожному з них по пазу під корито. Встановіть корито на опори.
Годівниця готова!
Годівниця з пластикової бочки
Промислові компанії закуповують необхідне обладнання та контейнери у постачальників, але для невеликого поголів’я свиней можна зробити годівницю і самостійно.
А головне – повністю безкоштовно, не рахуючи інструменти. Одним із найпростіших варіантів вважається годівниця з пластикової діжки.
Користуючись непотрібною діжкою, можна зробити прекрасну годівницю для свиней. Однак насамперед необхідно переконатися, що в пластиковій бочці не зберігалися токсичні та отруйні речовини (позбутися хімічного осаду буде неймовірно складно). Якщо бочонок складається з харчового пластику, це величезний плюс.
Варіант виготовлення
Схема створення годівниці дуже проста і складається з кількох дій, з якими можна впоратися буквально за 1-2 години. Для роботи знадобляться:
- маркер і лінійка;
- пила, електролобзик або болгарка;
- дерев’яні бруски;
- шуруповерт і саморізи;
- наждачний папір.
Процес виготовлення:
- За допомогою лінійки і маркера на бочку необхідно нанести розмітку.
- Використовуючи пилу, електролобзик або болгарку, слід розрізати бочку навпіл, згідно з розміткою.
- Відрізані частини слід закріпити за допомогою саморізів на дерев’яних брусках. Це серйозно підвищить стійкість майбутньої годівниці.
- Гострі краї потрібно зачистити наждаком, щоб тварини не поранилися.
Плюси:
- найпростіший спосіб зробити годівницю для свиней;
- мінімум витрат;
- простота й ефективність використання;
- легко переносити і чистити.
Мінуси:
- свині можуть без проблем залізти цілком у годівницю;
- вельми нестійка;
- пластик може виділяти шкідливі гази під впливом пекучого сонця (необхідно відповідально поставитися до вибору місця встановлення такої годівниці).
Годівниця з газового балона
Ще один, схожий з попереднім, спосіб створення годівниці – з газового балона. Не дарма цей вид годівниці виведено в окремий пункт: порівняно з аналогами із пластику або дерева балон складається з надміцного металу. Приварена до залізного каркаса, така конструкція прослужить 20 і навіть 30 років.
Необхідні інструменти:
- болгарка або ножівка по металу;
- зварювальний апарат;
- інші матеріали за потребою.
Процес виготовлення:
- Насамперед слід повністю відкрити вентиль, щоб переконатися, що в балоні не залишилося газу.
Цей пункт у жодному разі не варто ігнорувати, інакше під час розпилу ємності може статися вибух. Дотримуйтесь техніки безпеки при створенні годівниць: навіть шматок дерева під час роботи з пилкою може відлетіти і потрапити в уразливі місця на тілі (очі, горло).
- Потім вентиль зрізається з балона за допомогою болгарки або ножівки.
- Після проведених дій слід наповнити балон водою і промити його таким чином кілька разів (щоб змити конденсат). Воду з промивання краще зливати у віддалених від людей і тварин місцях, тому що конденсат від газу може мати досить яскравий і неприємний запах. Щоб максимально вберегти сторонніх від отруйних парів, виливати воду можна безпосередньо в каналізацію.
- Далі газовий балон необхідно розрізати болгаркою на 2 рівні (для дорослих особин) або нерівні (для кнурів і поросят відповідно) частини.
- Додатково поперек ємності можна приварити металеві прути – вони не дадуть змогу свиням влізти в межі годівниці.
- Для підвищення стійкості достатньо зварити металевий (або збити дерев’яний) каркас.
Годівницю з газового балона краще приварити під невеликим нахилом, щоб свиням було простіше споживати корм.
Інший спосіб виготовлення годівниці для свиней з балона показаний у відео нижче:
Переваги:
- значна стійкість конструкції;
- довговічність;
- варіативність при створенні (можна додати або змінити безліч деталей, не турбуючись, що конструкція зламається);
- повний імунітет до променів сонця або надмірно високих/низьких температур.
Недоліки:
- може заіржавіти, якщо не дбати про чистки;
- складне транспортування;
- без спеціальних умінь зробити таку годівницю буде вкрай важко;
- за високих температур метал нагрівається і може викликати опіки в разі торкання (але в разі встановлення під навісом проблема вирішується).
Бункерна металева (зварна) годівниця
Така годівниця являє собою бункер для корму і лоток, в який він буде рівномірно надходити. Виготовити подібну конструкцію – важкувато. Але плюсами даної бункерної годівниці є те, що:
- у фермера скорочується час на обслуговування худоби (годівля відбувається в напівавтоматичному режимі, оскільки годівниця поповнюється сама, а корм досипається лише в разі спорожнення бункера);
- метал добре миється і без зусиль знезаражується спеціальними засобами.
Перший варіант годівниці
Для її виготовлення вам буде потрібно:
- 2 залізні труби діаметром 310 мм (або два старі газові балони);
- 4 шматки металу для виконання торців корита;
- металевий куточок для ніжок;
- металева арматура для поперечок;
- болгарка;
- зварювальний апарат з електродами.
Послідовність робіт:
- Одну трубу, довжиною 1 м, розріжте уздовж на 2 рівні половини.
- Розташуйте ці половини поруч, і зваріть їх разом по довгій стороні.
- З окремих металевих листів виріжте півкола для торців, приваріть їх.
- Для стійкості приваріть ніжки. Їх можна анкерами закріпити на підлозі, щоб годівниця не рухалася з місця.
- Приваріть біля країв бортики, щоб свині під час годівлі не травмувалися об гострі зрізи, а також щоб свині не вигрібали з годівниці корм, і не просипали його на підлогу.
- Другу трубу встановіть вертикально по центру шва зварювання половинок першої труби.
- Болгаркою випиляйте паз, щоб друга труба “сіла” на перегородку. Приваріть.
Величиною і формою паза можна регулювати подачу корму в годівницю. Самостійно підберіть для себе оптимальний варіант.
- Щоб свині не залізли в годівницю, рекомендується приварити посередині поперечні прути.
У наступному відео показано міні-варіант такої годівниці:
Другий варіант годівниці
Необхідні матеріали та інструменти:
- сталеві або алюмінієві листи товщиною близько 3 мм;
- металева труба довжиною 1 м і діаметром не менше 60 см, інакше ємність буде занадто дрібною;
- болгарка;
- зварювальний апарат з електродами.
Ось приблизне креслення цієї годівниці:
Етап 1. Виготовте металеве корито:
- трубу розріжте уздовж навпіл;
- з торців за допомогою зварювання закріпіть заглушки.
Етап 2. Далі зробіть бункер (він повинен вміщати не менше 40 кг корму). Стінки бункера мають бути похилими, щоб корм спускався по них під власною вагою:
- З металевого листа за допомогою болгарки виріжте 4 деталі для бункера згідно зі схемою.
- Зваріть 3 сторони бункера.
- На четвертій стінці виготовте “шарошку” – спеціальний прут, який під час зачіпання його свинями рухається і розбиває злежалий корм у бункері:
- На внутрішній бік стінки бункера по центру у верхній і нижній частині приваріть 2 гайки плазом і на них по гайці торцем.
- У гайки протягніть прут арматури.
- Наваріть на нього 2 поперечних відрізки.
- Нижню частину арматури зігніть гаком, він буде знаходитися в годівниці.
- Зберіть бункер, приваривши останню, четверту стінку з шарошкою.
Як збирається бункер, показано у відео нижче:
Етап 3. З’єднайте бункер із коритом за допомогою зварювання. Прикріпіть годівницю до стіни або підлоги, інакше свині можуть її перекинути. Готово!
Годівниця з керамічної труби
Годівниці з таких труб не піддаються корозії та гниттю.
Матеріали та інструменти:
- керамічна труба діаметром 450 мм;
- бетон: цемент М500, пісок і щебінь у співвідношенні 1:2:3;
- цементний розчин: цемент М500 і 5 відер піску;
- дошки для формочок під бетонні опори;
- арматурні прути діаметром 15 і 20 мм (для огороджувальної решітки та тримачів відповідно);
- 2 пластикові заглушки для труб (наприклад, зовнішні для транспортування труб діаметром 450 мм);
- болгарка;
- зварювальний апарат з електродами;
- рулетка, маркер для нанесення розмітки.
Розміри в мм
Порядок виготовлення:
- Трубу акуратно розріжте навпіл уздовж уздовж.
- Зріжте з боків по кільцю завширшки 100 мм.
- Виготовте з дерев’яних дощок дві прямокутні формочки згідно з тими розмірами, що наведені на кресленні вище, накинувши 2-3 мм. Залийте кожну формочку бетоном, уникаючи появи пустот. Для ущільнення суміші і позбавлення від бульбашок повітря потрібно взяти металевий прут і “проштикувати” бетон по всій площі з кроком у 5-10 см. Зверху постеліть клейонку, і покладіть кільце напівтруби. Притисніть кільце, щоб витіснити надлишки бетону.
- Через 1-2 дні, як бетон висохне, зніміть з виробу дерев’яну опалубку.
- Встановіть напівтрубу на бетонні опори.
Виготовлення опор можна спростити. Наповніть бетоном міцний поліетиленовий мішок, і міцно зав’яжіть його. Опор має бути дві або більше (залежно від довжини керамічної труби). Поставте мішки з бетоном у ряд, і покладіть зверху напівтрубу, трохи притиснувши її, щоб мішки з бетоном прийняли необхідну форму. Після висихання бетону, зніміть поліетилен.
- Торці напівтруби заглушіть. Якщо не знайшли у продажу готові заглушки для труб, то можна наповнити міцний целофановий пакет цементним розчином, зав’язати і укласти його з краю в напівтрубу, надавши суміші потрібну форму, щоб утворити торець.
- Усі шви для герметичності корита промажте цементним розчином.
- Щоб запобігти залазінню свиней у годівницю, з арматурних прутів зваріть решітку за розмірами, зазначеними на кресленні. Закріпіть її на кориті.
Годівниця готова!
Пересувна бункерна годівниця (зимовий варіант)
Це чудовий варіант при зимовому утриманні великого поголів’я свиней на відкритому повітрі. Пересувати таку годівницю легко, оскільки вона ковзає по снігу. Єдина умова – зима має бути сніжною.
Вам буде потрібно:
- пластикова бочка ємністю 200 л;
- пара старих гірських лиж;
- фанера товщиною близько 12 мм (знадобляться шматки 1250 х 600 мм – 1 шт., 355 х 500 мм – 2 шт., 550 х 600 мм – 1 шт. і 420 х 600 мм – 2 шт.);
- 1 дошку 50 мм х 350 мм х 2,5 м;
- 1 дошка 50 мм х 180 мм х 2,1 м;
- 1 дошка 50 мм х 130 мм х 1,2 м;
- 1 брус 50 мм х 150 мм х 1,4 м;
- 1 брус 50 мм х 80 мм х 5 м;
- молоток і цвяхи;
- шуруповерт і саморізи по дереву;
- електролобзик;
- два комплекти дверних петель із шириною 7 см;
- ремінь із храповим механізмом.
Послідовність виготовлення:
- Дошку шириною 350 мм розпиляйте на 2 рівні частини по 1,25 м завдовжки. Зріжте кути з двох сторін згідно зі схемою, щоб вийшли трапеція. З другою частиною дошки виконайте те ж саме. Вийде дві ось такі трапеції:
- Візьміть брус 50 х 150 мм, і розпиляйте на два відрізки завдовжки по 700 мм кожен. Виріжте пази в кожному бруску, як показано на схемі нижче:
- Візьміть дошку, яка розміром 50 х 130 мм, і розпиляйте на два відрізки по 600 мм кожен. З’єднайте отримані раніше дві трапеції між собою, прибивши з кожного торця по відрізку дошки. Встановіть у пази поперечки, які були виготовлені з бруса пунктом раніше.
- Переверніть конструкцію і на основу прибийте лист фанери розміром 1250 х 600 мм.
- Для жорсткості прикріпіть до дна поперечки: з обох боків і по центру. Дошки повинні трохи виступати за краї годівниці. За шириною вони можуть бути будь-якими, але що ширші, то стійкішою буде конструкція. У цьому випадку взято три дошки 50 х 180 мм і довжиною по 700 мм кожна.
- Зніміть із лиж кріплення. Прикрутіть до дна годівниці лижі (закріпіть їх у трьох точках в ділянці поперечок).
- Зробіть конструкцію у формі “Λ”, скріпивши під прямим кутом два шматки фанери (по 355 х 500 мм кожен) за допомогою меблевого клею, і закріпіть її в центрі годівниці кутом угору.
- Меблевим клеєм промажте торці конструкції, отриманої вище, і закріпіть її в годівниці по центру (див. фото нижче). Дайте клею просохнути.
- Загерметизуйте силіконом усі шви в годівниці і залиште на ніч для просушування.
- Зверху закріпіть за допомогою цвяхів шматок фанери (550 х 600 мм) з круглим прорізом посередині. Діаметр прорізу збігатиметься з діаметром дна пластикової бочки.
На фото проріз зроблено в чорновому варіанті. Потім за допомогою електролобзика отвір за формою доводимо до ідеалу.
- У бочки відріжте дно, залишивши в нижній частині вигин для кращого руху зерна.
На фото краї бочки не очищені від стружки і поки ще мають нерівності
- Виріжте з фанери і закріпіть на петлях кришку годівниці розміром 420 х 600 мм. Проробіть те ж саме з іншого боку.
- Закріпіть бочку на годівниці. Загерметизуйте силіконовою замазкою з’єднання бочки з годівницею. Додатково оберніть низ бочки покрівельним гідроізолятом або іншим вологостійким матеріалом.
- Щоб свині не збили ємність із запасом корму, зробіть бічні опори як мінімум на 2/3 висоти бочки. Для виготовлення таких опор знадобитися брус 50 х 80 мм. Поріжте його на такі відрізки: 4 шт. довжиною по 800 мм і 6 шт. довжиною по 300 мм. Виріжте пази за розмірами, як показано на схемі нижче:
- З’єднайте опори за допомогою ременя з храповим механізмом (кінець ременя, що залишився, обв’яжіть навколо храповика і зав’яжіть, щоб храповик сам по собі не рухався). Щоб ремінь не зісковзував, закріпіть його дерев’яними брусками, на саморізах.
Годівниця готова!
Загальний вигляд і вид зверху (якщо зазирнути в бочку)
Інші годівниці
Створювати конструкції для свиней можна з дуже багатьох речей. Відмінно себе зарекомендували водопровідні труби з ПВХ (полівінілхлориду):
- створюються за згаданою вище технікою;
- можна за сантиметрами відміряти довжину майбутньої годівниці;
- дешевизна матеріалу;
- простота створення та експлуатації.
Однак найпоширенішими видами є бункерні годівниці. Їх закуповують на великих фермах як професійне обладнання, але створити таку конструкцію самостійно – досить проблематично.
Виділяє цей тип годівниці вельми непроста структура: наявність ємності для створення запасу корму, автоматична подача (з регулярно заданим дозуванням), безліччю захисних стінок з міцного пластику (повністю безпечного для людей і тварин; стійкого до корозії) тощо. д.
Закупівля однієї тільки сировини для створення бункерної годівниці влетить у серйозну копійку. А якщо створювати конструкцію з використанням не найкращого металу/пластику, то дуже скоро з’являться перші негативні впливи на свиней. Чи потрібні фермеру хворі особини? Зовсім ні.
Саме тому набагато вигідніше купити таку годівницю, а вручну створювати більш прості за структурою конструкції.
При відповідальному ставленні до процесу створення годівниць для свиней підійдуть будь-які матеріали, які безпечні для тварин. Грамотний фермер завжди передбачить усі негативні наслідки, після чого зведе ризик до мінімуму. А прості ємності для корму хоч і здаються на вигляд дурною витівкою, але свою роботу з годівлі свиней вони виконують бездоганно.