Головною перевагою штучного осіменіння свиней вважається збільшення приплоду від одного кнура, тому що однакова кількість сперми розподіляється не на одну свиноматку, а на кількох, а не на одну. Застосовується метод у великих і малих фермерських господарствах, але можна використовувати і в домашніх умовах.
Що являє собою процес осіменіння
Для штучного запліднення потрібна насіннєва рідина, свиноматка і спеціальні інструменти, які поміщаються в піхву самки для подачі заздалегідь підготовленої сперми.
Основна умова – точно обчислити період овуляції, тобто час, коли самка перебуває в гулі. Важливими є й показники насінної рідини – якщо їх не буде дотримано, зачаття не відбудеться.
Вимоги, що висуваються до сперми:
- мінімальне дозування на одну самку – 250 мл, максимальне – 500;
- концентрація сперміїв на 1 мл – 0,1-1 млрд;
- рівень активності сперматозоїдів за 10-бальною шкалою становить – 7-8;
- недозрілі статеві клітини – 9-10%, патологічні одиниці – 15-20%.
Зібраний генетичний матеріал зберігається в заморожених умовах. Якщо не дотримуватися цих правил, втрачаються головні показники сперми.
Плюси і мінуси процедури
Запліднення свиноматок штучно збільшує продуктивність, дає змогу отримувати здоровіший приплід, оскільки виключаються проблеми, що виникають під час природного спарювання.
Один кнур на рік здатний запліднювати близько 500 свиней.
Якими перевагами володіє метод штучного осіменіння:
- можна підбирати генетичний матеріал, виходячи з породи, забарвлення тварин;
- не потрібно закуповувати дороге обладнання;
- не доведеться враховувати вагу самки і самця (якщо відбувається спарювання, не можна допускати, щоб свиня була набагато важчою за свиноматку);
- знижується ризик інфікування статевими патогенними мікроорганізмами, оскільки відсутній прямий контакт;
- в один і той самий час можна запліднити відразу кілька свиней, завдяки чому опорос відбудеться з невеликою періодичністю (7-10 діб), а це, своєю чергою, спрощує процес догляду за маленькими поросятами;
- банка зі спермою зберігається кілька років (залежно від умов зберігання), тому можна завчасно залишити насіннєвий матеріал конкретного кнура (племінного);
- для штучного осіменіння використовуються тільки якісні спермії, тому зачаття відбудеться на 100%;
- сперматозоїди точно потрапляють на ділянки з яйцеклітинами, тоді як при природному спаровуванні це відбувається всього на 5%;
- якість усього стада поліпшується за короткий термін;
- не допускається інбридинг, тобто коли схрещуються близькі родичі;
- проводиться контроль – обирається конкретний термін осіменіння і пологів;
- економляться кошти, оскільки немає потреби самостійно вирощувати осеменителя.
Недоліків методу значно менше і більшою мірою вони стосуються новачків:
- якщо відсутній власний досвід штучного запліднення, доведеться залучити фахівця за певну плату, а у великих фермерських господарствах він наймається на постійну роботу;
- за недосвідченості запліднювача існує ризик нанесення шкоди/травм тварині;
- грошові витрати на банку сперми.
Окремий мінус для великих подвір’їв – необхідність будівництва окремого свинарника спеціально для запліднення, закупівля обладнання у великих кількостях (на середніх і малих господарствах достатньо 1-2 верстатів).
Вибір свині для осіменіння
Для того щоб запліднення мало успіх, важливо правильно підібрати особин жіночого роду. Головна вимога – вік самки. Вона не повинна бути молодшою за 4-місячний вік, оскільки в цей період настає статева зрілість. Але фахівці рекомендують запліднювати свиню не раніше 9-місячного віку, тому що вона має бути повністю готова до виношування плодів.
Обов’язково враховуйте вид породи за скоростиглістю – є тварини, що дозрівають раніше або пізніше.
Що впливає на вибір свиноматки:
- цінність породи – уважно вивчіть родовід, а якщо такої можливості немає, спостерігайте за самкою деякий час, щоб виявити особливі якості тварини;
- тип різновиду свиней, виходячи з мети вирощування – для м’яса, сала або м’ясосального застосування;
- здоров’я – свиноматка має бути витривалою, рідко хворіти, без вроджених дефектів тощо. п.
Важливо визначити готовність особини до запліднення. Свиня, готова до спарювання, змінює поведінку:
- спокійно дозволяє доторкатися до статевих органів (вони збільшуються в розмірах);
- якщо вона побачить кнура, то починає посилено рохкати і повискувати;
- знижується апетит;
- збільшується агресивність до інших родичів;
- стає неспокійною.
Зверніть увагу на виділення з піхви – слиз стає дуже тягучим.
Методи осіменіння свиней
Існує 2 основні способи штучного осіменіння свиней – фракційно та в розведеному вигляді. Різниця між методами полягає в технології введення сперми, тому кожен фермер самостійно визначає найбільш оптимальний варіант.
Осіменіння розведеним насінням
Цей метод передбачає розведення насіннєвої рідини кнура сперміями. Норма на одну міру готової сировини становить від 4 до 5 млрд одиниць, але перед введенням здійснюється розрахунок кількості: на 1 кг ваги свиноматки потрібно 1 мл рідини. При цьому стежте за тим, щоб загальне дозування не перевищувало 150 мл на одну свиню.
Для запліднення технікою розведеного насіння використовується спеціальний прилад, що складається з таких елементів:
- колба зі скла або пластику;
- пробка-кришка для резервуара;
- 2 гумові трубки.
Правила введення:
- Перед самим введенням розігрійте резервуар на водяній бані (температура 37оС);
- З’єднайте колбу з катетером за допомогою муфти до однієї трубочки.
- До другого шлангу приєднайте спринцівку. Це дасть змогу безперешкодно впорскувати рідину у флакон, після чого по катетеру вона рухатиметься до матки.
- Введіть катетер у піхву так, щоб він уперся в шийку матки.
- Підніміть колбу, завдяки чому насіннєва рідина потече вниз.
Щоб сперма повністю витекла з флакона, скрутіть пластиковий резервуар. Якщо використовується скляний прилад, доведеться додатково застосовувати нагнітач повітря аерозольного типу.
Якщо у свині починаються вагінальні спазми, зупиніться. Дочекайтеся припинення цього процесу і тільки після цього знову вводьте рідину. Найчастіше це відбувається через застосування прохолодного біоматеріалу.
Тривалість процедури становить 6-8 хвилин.
Фракційний метод
Для фракційної техніки необхідний прилад, що складається з термостатичного футляра, обігрівального бачка, колби-ампули (по 3 одиниці на 100 і 250 мл). Найвищу дозу використовують для свиноматок, що народжували, меншу – для первісток.
Для чого використовується 3 резервуари:
- в один завантажується 5 дозувань насіння кнура;
- у два, що залишилися, – по 5 дозувань розріджувача.
Щоб уникнути осідання сперматозоїдів на дно, ампулу з насіниною ретельно збовтують.
Для проведення процедури потрібен зонд УЗК-5, який має металевий катетер із гумовим наконечником, 2 ємності з трубками, затискачі, фільтр повітряного типу.
Цей спосіб передбачає 2 етапи:
- вводиться невелика кількість розведеної рідини у верхню частину матки;
- впорскується тільки розріджувач.
Як розчин для розведення сперми використовується суміш із 30 г глюкози і 4,5 г солі, з розрахунку на 1 л дистильованої води.
Коли зонд введеться в шийку матки, необхідно по трубці подати насінну рідину. Для цього використовується повітряний фільтр. У цей момент інша трубка повинна бути затиснутою. Коли весь біологічний матеріал буде впорскано, відкривається затиснута трубка, по якій пускається розчин.
Є прилади тільки з одним шлангом. У цьому випадку вливання здійснюється по черзі.
Обладнання, інструменти, матеріали
Щоб запліднювати штучним способом свиней, потрібен спеціальний верстат. Його основне призначення – фіксація тварини під час осіменіння, завдяки чому виключається травмування.
Верстат складається з міцної металевої конструкції (використовуються трубки) з огорожами з 3-х сторін. Вхід розташовується із задньої частини обладнання. У домашніх умовах при виготовленні застосовують будь-який матеріал, аж до дерева і водо- або газопровідних труб.
Що ще знадобиться:
- Ємності для сперми і сольових розчинів. Перевагу краще віддати пластичним матеріалам (поліетилен), оскільки з них найзручніше видавлювати рідини.
- Затискач для свині. Він виготовляється із пластику, призначений для обхвату спини – відмінно імітує наявність ззаду кнура (коли він обхоплює самку кінцівками). У домашніх умовах можна застосувати пояс.
- Катетери. Вони потрібні для попередження травмування та інфікування тварини. Являють собою трубки з м’якого пластику, довжиною від 75 см.
Крім цього будуть потрібні допоміжні матеріали:
- антисептики для знезараження;
- гель, що полегшує процес введення трубок;
- стерильні медичні рукавички;
- марля, вата.
Щоб повноцінно дотриматися санітарно-гігієнічних вимог, перед заплідненням проведіть дезінфекцію приміщення і верстата.
Штучне осіменіння в домашніх умовах
Якщо штучне запліднення свиноматки здійснюється вперше, оптимальним варіантом буде запрошення фахівця-осіменителя. На підставі його дій ви навчитеся правильної техніки проведення процедури. В іншому разі можуть бути допущені помилки, через які не відбудеться зачаття.
Терміни
Осіменіння проводиться тільки тоді, коли у свині починається охота. Дорослі особини готові до гулу через кожні 18-25 діб, залежно від індивідуальних особливостей організму кожної тварини.
Після визначення ознак настання фертильного періоду необхідно уважно стежити за самкою, адже готовність до спарювання не означає, що відбудеться запліднення. Виявляється, під час овуляції свиня стає нерухомою. Саме в цей період треба проводити процедуру. Він триває 1-2 дні.
Визначити це можна трьома способами:
- обхопити свинку за спину;
- натиснути на пахову область;
- сісти верхи.
Після таких дій вона повинна проявити нерухомість. Перевіряти готовність рекомендується двічі на добу – з 6 до 7 ранку і з 4 до 6 вечора.
Процедура осіменіння повторюється тричі – вдруге через 12 годин після першого запліднення, втретє – через 24 години.
Забір і зберігання біоматеріалу (сперми) у кнура
Щоб узяти в кнура біологічний матеріал, необхідно дати йому змогу спаритися кілька разів із самкою. І тільки після цього приступають до дій. Для забору насінної рідини використовується опудало для імітації присутності свинки.
Покрокова інструкція:
- Встановіть “ляльку” так, щоб вона перебувала на одному рівні з очима самця.
- На місці, де стоятиме кнур, покладіть антиковзний гумовий килимок.
- Закріпіть в обладнанні “вагінальний” отвір так, щоб створювався тиск на статевий орган і водночас він ковзав.
- Всередину опудала вставте електронагрівач для підтримки теплоти.
- Отвір закрийте плівкою (кінці стягніть звичайною гумкою).
- Допоможіть кнуру направити член у штучну вагіну. Для цього зробіть легкий стимулюючий масаж органу.
- Дочекайтеся моменту еякуляції.
В отвір для збору сперми, з іншого боку встановлюється будь-яка ємність, але цей метод вважається застарілим і завдає багато незручностей фахівцеві. Тому застосовується штучна вагіна (конструкція ВІЖ).
Вона складається з циліндра, гумової камери, скляного спермоприймача. Банка приєднується до вагіни за допомогою гумової камери, що має круглий отвір, завдяки якому під час надходження біологічної рідини витісняється повітря назовні.
Як правильно зібрати пристосування:
- Вставте гумову камеру всередину циліндра, закріпіть кільцями.
- Приєднайте тримач від спермоприймача. При цьому круглий отвір повинен мати напрямок вгору.
- Візьміть лійку, влийте у вагіну 250-300 мл води, нагрітої до температури 65оС.
- Змастіть внутрішню поверхню вазеліном/гелем, але обов’язково стерильним.
- Через кран нагнітіть повітря в отвір – камерні стінки мають зімкнутися.
- Виміряйте температуру вагіни – оптимальні показники 42-45оС.
- Приєднайте теплий спермоприймач (від 30 до 35оС) до фільтра (використовуйте марлю).
- Вставте в опудало, підпустіть кнура.
Не беріть насіннєвий матеріал в одного самця занадто часто – знизиться еректильна функція.
Підготовка свиноматки
Успіх запліднення залежить від стану свиноматки, тому перед штучним осіменінням її потрібно підготувати. А для цього треба розбудити в самці природні інстинкти.
Спрощений спосіб – привести до її стійла кнура і поставити навпроти. Але данські фермери розробили свою унікальну систему, яка тепер використовується в усьому світі, оскільки не завжди в домашньому господарстві є свиня.
Що потрібно робити:
- Погладьте самку з боків, але не кладіть просто руки на спину – для неї це буде неприродно, тому ніякої реакції не відбудеться.
- Проведіть долонями спочатку вгору, потім униз до ділянки паху.
- Помасажуйте статеву петлю, злегка її притискаючи.
- Сядьте зверху і щільно притисніть ногами.
Погладжувальні заходи сприяють виробленню окситоцину, завдяки якому матка краще засвоює насіннєву рідину.
Техніка осіменіння
Заздалегідь підготуйте інструменти – продезінфікуйте їх. Якщо цього не зробити, підвищується ризик інфікування статевих органів тварини. Після підготовчих заходів переведіть свиноматку в стійло-станок. Зафіксуйте положення, погладжуючи її з боків. Далі дійте так:
- Одягніть гумові рукавички.
- Вимийте статеві органи свині теплою водою.
- Протріть розчином фурациліну і витріть насухо чистим рушником.
- Знову погладьте боки.
- На катетер нанесіть вазелін або спеціальний гель. Обробці піддається тільки головка і стрижень з боків, а сам кінець не змащують, інакше самка сприйме пристосування як чужорідне тіло і почне нервувати.
- Вставте стрижень у вагіну так, щоб кінець розташовувався трохи зверху.
- Акуратними рухами просувайте вперед, аж до відчуття опору. Це означає, що кінчик дістав до матки.
- Розгорніть катетер у лівий бік, а колбу зі спермоматеріалом переверніть.
- Втисніть рідину поступово.
- Через 6-7 хвилин витягніть повільно катетер обертальними рухами.
Багато тваринників не витягують відразу катетер, але прибирають резервуар, щоб не заважав. Це дасть змогу уникнути витікання залишків сперми з піхви самки.
Як проводиться штучне осіменіння вдома дивіться у відеоролику:
Догляд за свиноматкою після осіменіння
Після того, як запліднювач витягне катетер, необхідно вивести свиню зі станка та пересадити в її звичне стійло. Ні в якому разі не турбуйте самку, оскільки їй потрібен відпочинок і спокій.
Правила подальшого догляду за свиноматкою:
- на відпочинок виділяється мінімум 2 години;
- через цей час потрібно погодувати і напоїти самку (порція і їжа стандартні);
- забезпечте приміщення теплом, виключіть протяги і бруд;
- поросна особина має перебувати в окремій загороді;
- протягом наступного часу необхідний періодичний вигул на свіже повітря і посилене годування високоякісними продуктами.
Перевіряють успішність запліднення приблизно через 20-25 діб. Якщо зачаття відбулося, самка поводитиметься так:
- почне посилено харчуватися і набирати у вазі;
- перестає проявляти агресію до родичів;
- стає спокійною та врівноваженою;
- не проявляє інтересу до особин протилежної статі.
Можливі ускладнення
Неприємні наслідки виникають при недотриманні санітарно-гігієнічних вимог – відбувається зараження хвороботворними бактеріями.
Якщо осеменатор не має досвіду і неправильно діє, є ризик пошкодження сечостатевої системи тварини. Тому важливо довірити штучне осіменіння фахівцеві.
Запобіжні заходи
Для того щоб не було ускладнень, керуйтеся головними правилами і принципами запліднення і зверніть увагу на такі нюанси:
- використовуйте тільки стерильні матеріали – вату, бинт/марлю, рукавички;
- знезаражуйте інструменти і ті частини обладнання, які вставляються в статеві органи;
- не купуйте пристосування, що були у вжитку – через це може зіпсуватися генний матеріал (до цього призводять внутрішні пошкодження приладів);
- не годуйте посилено свиноматок перед заплідненням;
- не виконуйте жодних робіт напередодні осіменіння в приміщенні, де перебуває самка – її це тривожить;
- після закінчення стимуляції проведіть процедуру протягом 10-20 хвилин – якщо не встигнете, то дії будуть безглуздими, оскільки вона заспокоїться.
Про витрати
Найдорожчим вважається верстат для фіксації. Його вартість варіюється від 10000 до 15000 руб., тому багато фермерів вважають за краще споруджувати подібні конструкції самостійно.
Ціна катетерів не настільки велика – від 100 до 500 руб., залежно від кількості штук в упаковці та виду виробу. Наприклад, одноразовий варіант обійдеться покупцеві в 3 рази дешевше, ніж той, який можна використовувати багаторазово.
Вартість сперми залежить від породи кнура, наявності родоводу, показників якості, регіону тощо. д. Але найбільшу роль відіграє продавець, тому з точністю сказати, скільки доведеться заплатити за одну дозу, неможливо.
Рекомендації тваринників
Досвідчені фермери із задоволенням діляться секретами, завдяки яким штучне осіменіння проходить успішно. Скористайтеся такими порадами:
- якщо під час процедури виходить сперма з піхви самки, зупиніться на 2-4 хвилини і злегка розгорніть катетер;
- беріть насіннєву рідину тільки від здорових кнурів – інакше поросята народяться недорозвиненими, з дефектами або мертвими;
- перед осіменінням перевірте піхву – якщо вона розтягується пальцями – свиня готова до процедури;
- не замінюйте трубки і резервуари підручними пристосуваннями – можна зазнати фіаско.
Якщо ви плануєте проводити штучне осіменіння свиней постійно, заведіть журнал, до якого потрібно записувати витрати за насіннєвим матеріалом, кількість і дати запліднення та все, що пов’язано з цією процедурою. Для вдалого зачаття суворо дотримуйтеся головних вимог і термінів, скористайтеся корисними рекомендаціями і заручіться підтримкою фахівця.