Линька у кролика: типи, тривалість, причини та особливості протікання, догляд

Линька у кроликів виникає періодично, що пов’язано з природними фізіологічними процесами – шерсть повинна оновлюватися. У цей період потрібен особливий догляд за тваринами – потрібно стежити, щоб вони не ковтали грудки хутра, оскільки це іноді призводить до летального результату.

Що таке линька

Під поняттям линька мається на увазі заміна шерстного покриву тварин. Хутро оновлюється частково або повністю. Але є причини не фізіологічного характеру, за яких відбуваються патологічні порушення в організмі пухнастика, що має насторожувати кожного фермера.

Нормальна линька, залежно від різних факторів, проявляється з додатковими ознаками, на що важливо звертати увагу для з’ясування причини облисіння кролика.

Типи линьки і тривалість

Линька у кроликів підрозділяється на кілька типів, які відрізняються періодичністю, симптомами прояву та іншими особливостями. Детальніше про види:

  • Непомітний вигляд. Характеризується частковим випаданням шерстного покриву, що при візуальному огляді майже непомітно. Непомітний вигляд
  • Раптовий різновид. У кролика з’являються залисини несподівано, порожні місця розташовуються купками, але частіше смугами. Є 2 причини – захворювання і фізіологія. Раптовий різновид У першому випадку шкірний покрив має сліди висипу, виразок, ран, почервоніння, подразнення, у другому – такі ознаки відсутні.
  • Швидкий тип. Шерсть випадає стрімко і великими клаптями. Якщо відсутній патологічний процес, то на місцях з лисинами так само швидко відростає нове хутро. На все це йде максимум 14-15 діб. Швидкий тип
  • Надмірний вид. Линька триває довго, без перерв. По всьому тулубу помітні рясні лисини. Є 2 можливі причини – вікові зміни та порушення обміну речовин. Надмірний вид Це також відбувається на тлі різкої зміни корму, поганої якості їжі, неправильного раціону, алергічної реакції та вигодовування кроликів такими продуктами, як боби, люцерна, конюшина тощо. д., де перевищено вміст протеїнів.

На тривалість линьки у кроликів впливає багато чинників:

  • причина облисіння;
  • особливості породи (наприклад, пухові особини оновлюють шерсть довше);
  • умови утримання – за підвищених температур повітря тривалість процесу збільшується;
  • харчування;
  • вік.

Причини та особливості протікання

Чинників, що сприяють линянню, досить багато, але буває й таке, що кролики поїдають хутро один одного. Це пов’язано з банальною нудьгою тварин. Щоб цього уникнути, досить виводити їх частіше на прогулянки, давати іграшки, влаштовувати ігри. В інших випадках доведеться вживати більш радикальних заходів.

Вікова линька

Кроленята народжуються абсолютно лисими, але так здається на перший погляд. Насправді, їхні тільця вкриті пушком, який зміцнюється і росте в міру розвитку звірка. Заміна в молодому віці здійснюється двічі:

  • у 40-45 днів – перша линька, при якій тривалість випадання ніжного хутра займає близько 50-60 діб (шерсть для продажу не використовується);
  • через 15 днів після першої – друга линька, яка характеризується таким же періодом, але з циклічністю (шерсть годиться для обробки).

Головна ознака природного вікового линяння – потьмяніння хутра і його осипання. Допустимі залисини, на яких трохи видніється новий пух.

Фази другого оновлення шерстного покриву такі (кожна триває близько 10-12 днів):

  1. Випадання починається з нижньої частини шийної області, хвоста і лап ззаду (така шкурка характеризується 1 сортом).
  2. Оновлення поширюється на верхню частину шиї, живіт, стегна, лопатки, поперек (продукт вважається другосортним).
  3. Далі линьці піддається спина, боки, грудина (це 3-й сорт шкурки).
  4. Заміна шерсті відбувається по всіх інших ділянках тулуба (хутро оцінюється як непридатне).
  5. Після повного випадання починається активне наростання волосяного покриву в ділянці живота та інших місць, при цьому спинка продовжує оновлюватися.

Коли невирослою залишається тільки спина, шкурці присвоюють 2 або 3 сорт.

Вікова линька

Якщо кроликів утримують у домашніх умовах – вони з часом старіють. Уже до 6-7 років життя порушується обмін речовин, сповільнюються всі процеси в організмі, тому в них настає період природної линьки.

Вона проявляється поступовим і тривалим випаданням шерсті (близько 5-6 місяців), яка замінюється більш рідкісними і слабкими волосинками. Щоб уповільнити процес “старечого” оновлення хутра, переведіть улюбленця виключно на рослинну їжу, при цьому повністю відмовтеся від злакових культур.

Стареча линька

Сезонна линька

За сезонами хутро кроликів оновлюється двічі на рік – навесні і восени, оскільки на літній період воно стає більш тонким і рідкісним, а на зимовий – густим і товстим. Саме в цей період доцільно забивати кролів на шкурки.

Тривалість сезонної линьки становить стільки ж часу, скільки й у вікової – від 50 до 60 днів. Період за сезонами:

  • весна – з березня по квітень;
  • осінь – із серпня по вересень.

Особливості прояву:

  • шерсть починає випадати з передніх і задніх лап;
  • линька переміщається на голову і шию;
  • поширюється з боків;
  • в останню чергу оновлюється на спинці та животі.

Для вигідного продажу шкур і полегшення процесу вироблення забивають кроликів після повноцінного відростання хутра по всьому тілу. Він має бути густим, з блиском, чистим і гладким.

Як визначити закінчення линьки:

  1. Подуйте на шерсть на ділянках, де розташовується огузок і хребет.
  2. Розгляньте колір шкірного покриву.

Відтінок шкіри має відповідати особливостям породи, але частіше він білосніжний. Якщо ж є темні ділянки, відкладіть забій на 9-10 діб.

Сезонна линька

Компенсаторне патологічне линяння

Досить часто за наявності захворювань або паразитів кроляча шерсть починає линяти – так організм показує людині, що потрібно терміново проводити лікування.

У багатьох випадках ознаки компенсаторної патологічної зміни хутра нагадують симптоми фізіологічної линьки, тому слід звертати увагу на інші супутні прояви, залежно від проблеми:

  • Черв’як кільцевий. Виникає при інфікуванні грибами мікроскопічного типу, передається під час контакту із зараженими тваринами, через інвентар і нечистоти. Розпізнати можна за лисими обмеженими ділянками, де відсутній навіть пух. Додатково на шкірі з’являються плями червоного кольору і подразнення. Для терапії застосовується вакцинація. Черв'як кільцевий
  • Блохи. У кроликів, собак і кішок один вид бліх, тому в домашніх господарствах або при утриманні тварини як улюбленого улюбленця, вони передаються найчастіше. Ознаки наявності комах – сильний свербіж і подальше розчісування тіла. Якщо на цей фактор не звертати увагу, розвивається алергічна реакція, за якої починається активне випадання шерстного покриву в різних місцях тулуба. Існує підвищений ризик виникнення міксоматозу. Для лікування використовують спеціальні краплі, що наносять на холку (як котам і собакам). Блохи
  • Кліщі. Вони локалізуються на поверхні шкіри, під нею, у волосяних фолікулах, на шерсті. Для позбавлення від них застосовуються сірчані порошки, дьоготь березовий, мазі, спреї (Бутокс-50, Стронгхолд, Івермектин тощо). д.). Кроликів вражає 3 види кліщів:

    • хутряний – проявляється облисінням у ділянці хвоста, особливість – відсутність свербежу, тому інших ознак немає; Хутряний кліщ
    • вушний – локалізується в раковині вуха, через що звір його розчісує (це призводить до утворення бурого нальоту, зміни відтінку сірки, наявності сукровиці, а потім і гною); Вушний кліщ
    • коростяний – виявляється біля очей, вух, носа, проявляється виснаженням кролика, випаданням шерсті з гнійними ранами на шкірі. Коростяний кліщ
  • Гормональний збій. Облисіння відбувається за будь-яким типом. Виявити патологію можна тільки після здачі аналізу крові. Лікування призначається на підставі виду порушень. Гормональний збій
  • Дерматоз або Пододерматит. Проявляється сильним свербінням, залисинами за вухами з почервонінням і лущенням шкіри. Із ран виділяється сукровиця. Лікувати прийнято цинковою маззю, йодом або зеленкою. Якщо сформувалися виразки, використовується мазь Вишневського. Дерматоз
  • Кролячий сифіліс. Найчастіше трапляється на великомасштабних фермерських угіддях із великою кількістю поголів’я кроликів. Симптоми – виразки по тілу, голові та на геніталіях. Для терапії застосовуються препарати на основі пеніциліну. Кролячий сифіліс

Категорично забороняється займатися самостійним лікуванням, оскільки ветеринар підбирає дозування і тривалість курсу, виходячи зі ступеня тяжкості хвороби.

Облисіння кролика

Облисіння поділяють на 2 види – вроджене, за якого порушується синтез протеїнів та їхній метаболізм, і натуральне, що виступає як побічна реакція на захворювання.

Вроджена форма частіше виникає при авітамінозі вагітної кролиці.

Брак вітамінів і мінералів у раціоні кроликів негативно позначається на стані шерсті, через що починається її активне випадання. Найбільше тварини потребують вітаміну В12, Е, А, D, Е, Е, Е, Е, Е, Е. При авітамінозі хутро линяє спочатку на спині, потім поширюється на боки, живіт та інші частини.

Додаткові ознаки:

  • сухість очей;
  • зниження апетиту;
  • затримка розвитку і росту;
  • утворення нежитю;
  • кровоточивість ясен.

Линька відбувається поза сезоном і незалежно від вікової зміни шерсті.

Облисіння кролика

Набагато складніше справа йде з такою патологією, як лишай, що розвивається на тлі грибкового ураження шкірного покриву. Він стрімко передається від однієї тварини до іншої, тому перше, що потрібно зробити при виявленні супутніх симптомів – відсадити хворих особин від інших кроликів.

Якщо людина не щеплена проти лишаю, не дотримується вимог гігієни, то хвороба може поширитися і на власника ферми.

Лишай буває 3-х видів – гнійний, хронічний і поверхневий, але ознаки у всіх форм ідентичні:

  • на облисілих місцях шкіра лущиться;
  • утворюються плями рожевого відтінку;
  • ділянки ураження мають округлу форму;
  • вогнища відрізняються піднятими краями;
  • кролик чухається безупинно.

Якщо не проводити терапію, кролик стане повністю лисим. Для лікування ветеринар призначає Мікродерм і Вакдерм, додатково мазі з протигрибковою дією.

Захворювання шкіри кролика

Що робити під час линьки кролика

Основна причина особливого догляду за кроликом під час линьки полягає в тому, що звірята намагаються позбутися хутра, що випадає, самостійно, для чого безперебійно себе вилизують. Вони це роблять і без оновлення шерстного покриву, але в цьому випадку в організм не потрапляє велика кількість волосинок, які викликають порушення в організмі.

Догляд за кроликом

Щоб линька у кроликів пройшла успішно (без ускладнень та інших негативних чинників), зверніть особливу увагу на раціон харчування звірків, чистоту кліток і їхньої шерсті. Що потрібно робити особливо ретельно:

  • щодня вичісуйте особин, що линяють, – якщо їх занадто багато і немає можливості приділяти цьому увагу щодня, найміть додатково працівника або вичісуйте хоча б 1 раз на 2 доби;
  • якщо хутро має ковтуни – обрізайте їх акуратно ножицями, адже під час їхнього випадання кролик зможе заковтнути надто величезну грудку шерсті, що загрожує летальним результатом;
  • якщо на фермі утримуються короткошерсті породи, достатньо знімати шар хутра за допомогою зволоженої долоні (для прискорення процесу надіньте робочі рукавички з прогумованими елементами);
  • для довгошерстих особин використовуйте спеціальні щітки і гребінці, інакше прибрати шерсть буде неможливо;
  • 1-2 рази на добу прибирайте забруднену підстилку в клітці, вичищайте фекалії;
  • 1 раз на 1-2 дні дезінфікуйте годівниці, поїлки, піддони або лотки, підлогу кролятника;
  • міняйте по кілька разів на день воду на чисту;
  • частіше оглядайте тварин на наявність ознак захворювань, оскільки вони виникають і в період сезонної/вікової линьки.

Але навіть ідеальна чистота і догляд за кроликами не дають гарантій того, що в їхній організм не потрапить шерсть. Це небезпечний стан, унаслідок чого шлунок наповнюється хутряними грудками і повністю його забиває. Існують ознаки цього патологічного порушення:

  • калові маси виходять щільними грудками (як у кіз);
  • фекалії з’єднані між собою ниткою з шерсті, тому під час випорожнення вони виділяються стрічкою;
  • кал занадто пересушений;
  • кролик рідко відвідує туалет;
  • тварина відмовляється від пиття та їжі, навіть якщо це улюблений корм.

Якщо ви помітили такі ознаки, негайно вживайте заходів. Що потрібно зробити – покроково:

  1. Купіть вазелінову олію і вливайте кролику 3 рази на день по 2-3 мл.
  2. Зробіть масаж у ділянці живота. Рухи мають бути м’якими та повільними. Прямуйте від грудної клітки до задніх кінцівок.
  3. Дайте пухнастику Еспумізан – на одну особину достатньо 1 ч. л.
  4. Змусьте звірка побігати, влаштуйте йому ігри на свіжому повітрі. Чим більше він рухається, тим швидше шерсть покине організм.

Відсадіть цих тварин окремо, щоб особини, у яких немає линьки, не наїлися шерсті.

Якщо шлунок повністю заповнений хутром і кролик відмовляється пити та їсти, викличте ветеринара, який зробить необхідну ін’єкцію. Зазвичай використовується 0,9%-й NaCl у кількості 5 мл і препарат глюкози (5%) – 10 мл. Після цього вам потрібно знову провести кілька маніпуляцій:

  1. Після внутрішньом’язового введення засобів влийте Еспумізан у дозуванні 1 ч. л.
  2. Зачекайте 30 хвилин, після чого виготовте морквяний сік (магазинний або той, що вже лежав у холодильнику, не підходить). Його необхідно 20 мл для молодняка і 25 мл для дорослої особини.
  3. Ще через 30 хвилин дайте вазелінову олію (5 г).

Приблизно через 30-50 хвилин шерсть у шлунку пом’якшиться і швидко вийде під час випорожнення.

Особливості харчування

Щоб шерстка швидко відростала, а в організмі зберігався баланс корисних речовин, у період линьки вигодовуйте кроликів спеціалізованими кормами на основі вітамінно-мінеральних добавок. Їх різновидів існує безліч – вони розрізняються від вікової категорії до фірм-виробників.

Обов’язково вводьте в раціон рослинну їжу, яка прискорює всі обмінні процеси, завдяки чому процедура заміни хутра проходить швидше і легше. Особливу увагу приділіть продуктам, що містять клітковину, тому давайте більше березових, ясеневих і вербових гілок, кори, листя.

Не забувайте про фрукти й овочі – більше моркви і капусти, зелені та салатів. Щоб волосинки росли швидко, необхідна сірка. Для цього купіть відповідний препарат і давайте його в кількості 0,01 г на добу.

Кролик їсть овочі

Профілактичні заходи

В основі профілактики виникнення патологічної линьки у кроликів закладена вакцинація. Особливо це стосується лишаю, який вражає вухатих найчастіше. Ветеринари для цього використовують 2 препарати:

  • щеплення Вакдерм – запобігає розвитку дерматофітозу;
  • вакцина Мікродерм – призначення ідентичне, але відрізняється живою ліофілізованою формою.

Є засоби Вакдерм ТМ і F, але їх у кролівництві застосовувати заборонено.

Щоб під час линьки у тварини не формувався хутряний ком, фахівці рекомендують застосовувати такі профілактичні заходи:

  • починаючи з 4-місячного віку вводьте в раціон харчування по 1-му чорносливу 4 рази на місяць;
  • з самого початку линьки давайте щодня по 1 разу на добу 3 мл вазелінової олії;
  • купіть у ветеринарній аптеці спеціальну пасту для виведення шерсті, наприклад, Gimpet malt-soft, Gimbi Nager-Malt Paste тощо. д.

Не забувайте про умови утримання, чистоту води і якість корму, від яких залежить ступінь зараженості бактеріями, вірусами і грибками.

Линька у кроликів виникає з фізіологічних і патологічних причин, від неї важко позбутися, оскільки потрібен час на природні процеси і потрібне усунення причини захворювань. Якщо суворо дотримуватися всіх рекомендацій, ви значно полегшите життя своїм улюбленцям під час оновлення шерстного покриву.