Вирощуючи полуницю в теплицях, можна знімати щорічно по 5-6 врожаїв. Ця ягода користується попитом цілий рік, тому багато фермерів обирають її як прибуткову тепличну культуру. Дізнаємося, які бувають теплиці, що таке голландський метод, і як отримати максимальний дохід від вирощування полуниці – далі.
Переваги та недоліки вирощування полуниці в теплиці
Полуниця чудово росте у відкритому ґрунті – саме так її і вирощують для власних потреб. Вирощуванням полуниці в теплиці зазвичай займаються заради отримання прибутку – в холодну пору року ця ягода коштує в рази дорожче, ніж влітку. Перш ніж посадити полуницю в закритому ґрунті, важливо прорахувати всі плюси і мінуси такого рішення.
Переваги:
- В опалювальних теплицях урожай збирають один за одним – без урахування сезонності.
- Плодоношення, розмір і смак ягід, а також кількість врожаю не залежать від погоди. У відкритому ґрунті через несприятливі умови – вогкість, дощі, пекуче сонце, врожайність знижується на 25 % і більше.
- Витрати на організацію тепличного вирощування окупаються за сезон.
- Ягоди, вирощені в теплицях, охочіше купують мережі супермаркетів.
- Хороша ціна на ягоди взимку дозволяє отримувати відчутний прибуток.
- У теплицях за ягодами простіше доглядати, ніж на грядках.
- Висока рентабельність бізнесу – майже 100 %.
Недоліки:
- Великі початкові вкладення.
- Оплата праці працівників. Самотужки з доглядом за полуницею, що вирощується на продаж, не впоратися.
- Необхідність організації опалення. Якщо немає можливості опалювати теплицю, від ідеї вирощувати ягоди цілий рік доведеться відмовитися.
Теплиця для вирощування полуниці
Існує кілька варіантів теплиць – вони відрізняються конструкцією, використовуваними матеріалами і системами обігріву. Вибір матеріалів для побудови теплиці вибирають з урахуванням витрат, клімату, способу вирощування.
При створенні теплиці діють приблизно за таким планом:
- спорудження теплиці;
- створення системи мікроклімату;
- закупівля садового інвентарю;
- організація системи поливу;
- заповнення теплиці ґрунтом;
- купівля добрив і захисних препаратів – від хвороб і комах-паразитів;
- придбання посадкового матеріалу.
Матеріал теплиці
Матеріал теплиці повинен забезпечувати хорошу теплоізоляцію, бути міцним, і підходити для конкретних погодних умов. В останньому випадку треба враховувати мінімальні температури, силу вітру, кількість опадів, що випадають.
Існує три основні матеріали для спорудження теплиць:
-
Плівка. Це найдешевший і найменш надійний варіант. Для зими він не підходить. Плівка за кілька років руйнується, починає рватися. Воно недостатньо міцне, каламутніє з часом, а головне, воно не має достатньої теплоізоляційної здатності.
Для цілорічного вирощування полуниці плівкова теплиця – найгірший варіант, і використовувати її можна тільки в південних широтах, де зими теплі та малосніжні. Підтримувати мікроклімат на заданому рівні в плівкових теплицях вкрай складно.
- Скло. Скляні теплиці надійніші за плівкові. При їх спорудженні будують фундамент. Скло встановлюють у спеціальні рами. Скло – важкий і крихкий матеріал, воно хоч і тверде, але вкрай крихке, легко руйнується градом, проламується під вагою снігу, розтріскується при різких перепадах температури. У скляних теплицях підтримувати мікроклімат простіше, ніж у плівкових аналогах. Для цього доводиться постійно контролювати температуру, управляти системами вентиляції та опалення.
- Полікарбонат. Цей матеріал дешевший за скло, при цьому він надійний і здатний витримувати великі навантаження. На відміну від плівки і скла, полікарбонату не страшні сніг і поривчастий вітер. Особливо якщо використовувати для теплиці металевий каркас, надійно закріплений у ґрунті. Стільниковий карбонат перевершує скло за багатьма експлуатаційними параметрами – він міцний, легкий і певною мірою еластичний. Він легко миється і практично не б’ється. Полікарбонатні теплиці не потребують фундаменту. Пластинам полікарбонату надають необхідний вигин і закріплюють на сталевих профілях. Служать полікарбонатні теплиці 10-20 років.
Ємності та їхнє кріплення
Для вирощування полуниці в теплиці використовують ємності – їх наповнюють живильним ґрунтом, у який і висаджують рослини. Як ємності застосовують:
- горщики;
- мішки;
- пакети.
Ємності повинні мати внизу отвори – щоб виходила вода під час поливу. Не рекомендується вирощувати полуницю в ємностях з металу – цей матеріал вважають холодним, і не використовують для вирощування рослин.
Ємності встановлюють на стелажах з металу або дерева. У них мають бути міцні несучі планки, здатні витримати вагу ємностей, наповнених ґрунтом. Недолік дерев’яних конструкцій – деформація під впливом вологи, що панує в теплицях. Щоб деревина не зіпсувалася завчасно, її обов’язково покривають водостійкими лаками.
Системи обігріву, поливу, освітлення
У теплиці необхідно стежити за трьома характеристиками середовища:
- Температура. На сьогодні найбільш затребуване опалення електрикою. Для управління використовують автоматику. Завдяки датчикам, температура автоматично регулюється і підтримується на заданому рівні. При виборі варіанту обігріву враховують метод вирощування. Якщо полуницю вирощують внизу – на ґрунті, необхідний більш інтенсивний режим обігріву. Рослини, які перебувають у ємностях, піднятих на стелажі, обігріти простіше – оскільки повітря на висоті тепліше.
-
Вологість. Вона підтримується за рахунок поливів. У теплицях сьогодні встановлюють крапельне зрошення, яке не тільки забезпечує рослини оптимальною кількістю вологи, а й створює необхідну вологість. Параметр контролюється гігрографом або психрометром. Останній – примітивний прилад, який легко зробити зі звичайних кімнатних термометрів.
Щоб підвищити вологість у теплиці, встановлюють ємність із водою – ближче до джерела тепла. Щоб зменшити вологість, теплицю досить провітрити.
- Освітлення. Його використовують для штучного подовження світлового дня в зимовий час. Найчастіше встановлюють лампи денного світла. Для освітлення теплиць сьогодні все менше використовують люмінесцентні лампи – їх поступово витісняють економічні та довговічні світлодіодні світильники.
Сучасні теплиці, на відміну від примітивних аналогів, у яких людині доводиться вручну коригувати параметри середовища, обладнані автоматикою. За всіма параметрами тут стежать датчики – температури, вологості, освітлення. Щоправда, подібні системи коштують дорого, використовують їх тільки власники прибуткового тепличного бізнесу.
Якщо ви тільки починаєте вирощування ягід у теплицях, на початковому етапі використовуйте недорогі пристрої автоматики. Так, наприклад, встановивши реле часу і задавши параметри штучного освітлення, можна позбавити себе від стеження за режимом підсвічування.
При виборі матеріалу і способу обігріву теплиць, враховують кліматичні особливості регіону:
- У південних регіонах, де температура не знижується нижче 5 градусів морозу, вигідно використовувати теплиці-термоси, що обігріваються сонячними променями. Зайве тепло з “термосів” виводиться провітрюванням.
- У Сибіру та інших холодних регіонах часто застосовують інфрачервоне опалення і насоси, що підтримують нормальне тепло в найлютіші морози.
У помірному кліматі для опалення можна використовувати біопаливо, яке, розкладаючись, виділяє тепло.
Додаткове обладнання
При тепличному вирощуванні необхідно закупити додаткове обладнання:
- Світильники. Економічні та безпечні.
- Крапельну систему зрошення.
- Устаткування для опалення – газові або електрокотли, буржуйки” або інше.
- Вентилятори.
- Термометри та гігрометри.
- Ємності для посадки та стелажі.
Щоб світло краще розсіювалося, рекомендується обладнати теплицю відбивачами.
Найкращі тепличні сорти
При вирощуванні полуниці на продаж, вибір сорту має найважливіше значення. Особливості сортів полуниці, придатних для ведення бізнесу:
- Смачні, красиві, одномірні, лежкі та транспортабельні ягоди.
- Ремонтантність.
- Самозапильність.
- Висока врожайність.
- Належать до сортів нейтрального дня.
Сорти нейтрального дня відрізняються безперервним плодоношенням – у них плодові бруньки зав’язуються через кожні 5-6 тижнів.
Шляхом проб і експериментів, досвідчені городники виявили сорти полуниці, які найбільше підходять для вирощування в теплицях:
- Гігантелла. Голландський великоплідний сорт. Маса однієї ягоди може досягати 100 г. Полуниця щільна, транспортабельна, має насичений смак і аромат ананаса. Кущі компактні, з куща збирають близько 3 кг протягом сезону.
- Альбіон. Ремонтантний сорт, багаторазово плодоносний. Рік виведення – 2006. Місце створення – США. Протягом сезону дає до 2 кг ягід із куща. Вага ягід – 40-60 г. Стійкий до сірої гнилі та антракнозу.
- Корона. Старий голландський сорт. Рік виведення – 1972. Урожайний, довго плодоносить, має відмінні агротехнічні характеристики. Маса ягід – 15-30 г. Вони середньощільні, з гарним смаком.
- Брайтон. Належить до напівремонтантних сортів. Ягоди важать 50-60 г, червоні, красиві, глянцеві. Добре транспортуються. Сорт стійкий до грибків.
- Хоней. Ранній сорт. Ягоди середнього розміру, блискучі, з десертним смаком. Урожайність – 1,2 кг.
- Сан-Андреас. Американський сорт, що плодоносить 4 рази за один сезон. Вага ягід – близько 35 г. Хороша лежкість і транспортабельність. З куща збирають до 1 кг.
Здебільшого сорти для тепличного вирощування – зарубіжної селекції. Крім перерахованих сортів, для закритого ґрунту також підходять: Трістар, Дарселект, Московський делікатес, Трюфо Продюс, Капрі, Спокуса та інші.
Як вибрати розсаду полуниці
Коли сорт обраний, залишається купити розсаду. Тут важливо придбати здоровий і якісний посадковий матеріал. Вибираючи розсаду, дійте так:
- Огляньте листя, воно має бути ідеальним – без дефектів, насичено-зеленого забарвлення. Плями, точки, зморшкуватість, інші пошкодження виключаються.
- Перерахуйте листя – на одному саджанці має бути як мінімум 3 листки.
- Огляньте кореневу шийку – вона має бути міцною, від 5 мм у діаметрі. Гниль і плями не допускаються.
- Оцініть стан кореневої системи. Довжина коренів – від 7 см, вони мають бути міцними, здоровими, без дефектів.
Тим, хто збирається вирощувати полуницю на продаж, рекомендується купувати “оздоровлену” розсаду. Такі рослини вирощують із материнських кущів в особливих умовах. Коштує така розсада набагато дорожче, ніж звичайна, але вона особливо стійка до хвороб і вирізняється високою врожайністю.
Також розсаду можна виростити самостійно з насіння. Як це зробити, розповідається тут.
Максимальна врожайність спостерігається у рослин, на яких своєчасно видаляли квітконоси. Такі саджанці продаються в сертифікованих розплідниках.
Ознаки захворювань полуничної розсади:
- білі точки вказують на зараження грибковим захворюванням;
- бліде листя – фітофтороз;
- зморшкувате листя – ураження кліщем.
Ґрунт для вирощування
Ґрунт для теплиці готують за рік до висадки саджанців. Особливості підготовки ґрунту:
- Найкраще використовувати землю, на якій росли злакові культури.
- Вносять перегній або компост. Землю розбавляють торфом – він потрібен для оптимізації її кислотності, поліпшення волого- і повітропроникності. Для розпушення ґрунту використовують також мінеральну вату, перліт, субстрат кокосів. У закислені ґрунти вносять вапно – по 50 кг на 1 сотку.
- Безпосередньо перед висадкою ґрунт ще раз удобрюють. Її спочатку зволожують, а потім вносять хлористий калій і суперфосфат, відповідно по 15 і 30 г на 1 кв. м. м.
Відкоригувавши склад і структуру ґрунту, переходять до його обробки хімічними засобами – це робиться для знезараження. Також боротися з бур’янами, шкідниками і хворобами допомагає вплив високих температур.
Варіанти посадки розсади
Існує кілька способів висадки полуниці в теплицях. Причому час від часу городники придумують нові, більш прогресивні методи. Сьогодні найбільш популярним є вирощування в горщиках, у ґрунті та в пакетах.
Від вибору варіанту багато в чому залежить врожайність полуниці та окупність витрат. Якщо досвідчені городники збирають близько 60 кг ягід з 1 кв. м, то новачки в перші роки отримують не більше 30-40 кг.
Розглянемо різні варіанти тепличного вирощування полуниці.
Класичне вирощування в ґрунті
Це найбільш звичний і простий спосіб посадки. Розсаду висаджують прямо в ґрунт, у пророблені заздалегідь грядки. Переваги методу:
- простота і зручність догляду;
- мінімум витрат – не потрібно споруджувати стелажі, купувати ємності для висадки саджанців.
Недолік цього методу – обмеження корисної площі одним рівнем.
Саджанці висаджують у шаховому порядку або дворядковим методом. Між рядками залишають проміжок – 30-40 см, відстань між сусідніми саджанцями – 30 см, між смугами – 90-100 см. Грядки накривають спанбондом або посипають мульчею – щоб не росли бур’яни, а земля повільніше віддавала вологу.
У спеціальні горщики
Кожен саджанець висаджують в окрему ємність з отворами на дні. Горщики не ставлять на землю, їх розташовують так, щоб розмістити в теплиці максимум одиниць полуниці.
У теплиці встановлюють спеціальні опори, на яких закріплюють сотні горщиків – вони розташовуються в кілька ярусів. Якщо зробити 5-6 “поверхів”, то на 1 кв. На одну грядку поміщається з півсотні кущів.
Для посадки саджанців полуниці в горщики готують субстрат:
- торф – 2 частини;
- тирса – 1,5 частини;
- перліт – 1 частина.
Діаметр горщиків – близько 20 см. Матеріал виготовлення – дерево або пластик. Горщики із саджанцями підвішують на спеціальних кріпленнях або розставляють на стелажах.
Посадка проводиться так само, як висаджуються звичайні квіти:
- на дно ємності кладуть дренажний шар;
- заповнюють вологим субстратом;
- роблять поглиблення і розташовують у ньому коріння саджанця;
- засипають коріння й акуратно трамбують субстрат;
- поливають теплою водою.
Описаний метод не можна використовувати для вирощування сортів із потужною кореневою системою і високими стеблами.
Крім класичних горщиків можна використовувати багаторівневі та циліндричні версії, з кишенями та інші. Найпопулярніший варіант – багаторівневі комбіновані горщики з кишенями.
У пакетах
Вирощування в пакетах – альтернатива горщиковому способу. Пакети обходяться дешевше, ніж горщики, встановлювати їх простіше. У кожному пакеті – кілька кущів. Субстрат засипається у великі білі пакети з поліетилену. Наповнені мішки укладають на стелажах або закріплюють на заздалегідь встановлених кріпленнях.
Особливості посадки полуниці в пакетах:
- Оптимальний розмір пакетів – діаметр – 16 см, довжина – 210 см.
- На 1 кв. м розташовують не більше 3-х пакетів.
- На дно укладають керамзит – для дренажу.
- Наповнюють пакети торф’яно-перлітовим субстратом. Інгредієнти беруть у рівних частинах. Другий варіант суміші – дернова земля, змішана з перегноєм і тирсою.
- У пакетах виконують розрізи довжиною 8 см. Відстань між сусідніми розрізами – 30 см. У ці розрізи висаджують розсаду.
При такому способі вирощування організовують крапельне зрошення. Поліетиленові пакети можна замінити поліпропіленовими мішками – в таких продають борошно, цукор.
Вирощування полуниці за голландською технологією
Це найпопулярніший на сьогодні метод тепличного вирощування полуниці. Суть технології:
- У чорній плівці прорізають отвори, в які будуть висаджуватися саджанці.
- Плівка перешкоджає росту бур’янів, не дає волозі випаровуватися, запобігає забрудненню ягід об субстрат.
- Завдяки чорному кольору рослини отримують більше світла, це прискорює дозрівання ягід і підвищує врожайність.
- Розсадний матеріал безперервно оновлюють. Зібравши врожай, кущі, що відплодоносили, виривають, а на їхнє місце висаджують нові.
Метод вимагає постійного оновлення розсади. Проста вигонка дозволяє швидше отримати врожай – нові кущі дають швидше ягоди, ніж ті, що відплодоносили.
Для голландського методу використовують тільки найбільш високоврожайні сорти – Трістар, Соната та інші.
Складність подібного вирощування – необхідність створення окремої плантації для отримання розсади.
Детальніше про голландську технологію вирощування полуниці читайте тут.
У трубах
Труби з ПВХ – це одночасно і опори, і ємності для субстрату. Полив пускають прямо по трубах. Особливості вирощування в трубах:
- Використовують два види труб – діаметром 10-15 см і 20-30 мм. У товстих трубах дрилем проробляють отвори d=5 см з інтервалом 15 см. У тонких просвердлюють невеликі дірки, а потім обмотують агроволокном, яке прикріплюють дротом.
- На дні товстих труб укладають керамзит, потім вставляють у них тонкі трубки – вони потрібні для подачі води і добрив.
- Засипають товсту трубу субстратом, а в отвори висаджують полуницю.
- Тонкі труби під’єднують до системи поливу або до ємності з водою, яку встановлюють на висоті.
- У товсті труби з обох кінців вставляють заглушки – щоб запобігти вимиванню ґрунту водою.
- На кожен кущ має припадати 3-5 л субстрату.
Про вирощування полуниці в трубах під теплицю розповідається в наступному відео:
Догляд за полуницею в теплиці
Полуниця – врожайна ягода, але вимагає постійного догляду. Проблем при вирощуванні цієї ягідної культури вистачає навіть у відкритому ґрунті. У тепличних умовах, крім поливів, підживлень і профілактичних обробок, необхідно забезпечити рослини нормальним рівнем вологості – для цього теплицю регулярно провітрюють.
Додаткове освітлення
Особливості освітлення в теплиці:
- При цілорічному вирощуванні, полуниці забезпечують світловий день тривалістю 10-14 годин.
- Щоб отримати необхідний світловий день, лампи вмикають з 8-00 до 11-00 і з 17-00 до 20-00.
- Додаткове світло особливо важливе під час випуску квітконосів, у період цвітіння і плодоношення.
- Рекомендується користуватися лампами денного світла.
Збільшуючи світловий день, прискорюють цвітіння і отримання врожаю. Якщо довжина світлового дня – 8 год, то кущі зацвітуть на 14-й день після висадки, якщо 16 год – через 10 днів.
Температура
Під час висаджування саджанців, температура не повинна перевищувати +10°C. Поступово її піднімають до +18-20°C. Коли почнуть розпускатися квітки, температура має бути на рівні +20-24°C, а надалі не менше +22-24°C.
Вентиляція
При досягненні температури рівня +21°C, теплицю провітрюють – якщо не передбачена автоматична система, це роблять вручну. Провітрювання проводять тільки вдень. Тепле тепличне повітря випускають на вулицю, а свіже впускають.
Знижуючи температуру і вологість провітрюванням, підтримують сприятливий мікроклімат, а також запобігають розвитку багатьох захворювань.
Вологість
Під час висадки саджанців вологість має перебувати на рівні 85%. Після того як розсада приживеться, її знижують до 75%. Коли рослини цвітуть і плодоносять, вологість має бути ще нижчою – не більше 70%.
Полив
Поливають полуницю в міру необхідності. Крапельне зрошення дає змогу підтримувати необхідну вологість ґрунту, і при цьому на листя і квітки рослин не потрапляє вода. Важливо не перезволожувати ґрунт – зайва вологість призводить до гнилі та грибкових хвороб. Якщо крапельного зрошення немає, кущі поливають під корінь – тоді на полив йде багато часу.
Запилення
Велика частина сучасних сортів – самозапильні. А ось старі сорти потребують запилення. Самозапилення полуниці значно спрощує агротехніку вирощування. Однак є думка, що запилення необхідне будь-якій полуниці, що вирощується в тепличних умовах.
Додаткове запилення не завадить навіть самозапильним сортам. Способи запилення:
- Якщо теплиці невеликі, полуницю запилюють вручну – звичайним пензликом.
- При великих масштабах зручніше поставити вулик із комахами-запилювачами – підійдуть бджоли або джмелі. Метод небезпечний, зате ефективний – запилюється до 95% квіток.
- Використовують вентилятори – пилок розноситься потоками повітря. На кожні 100 кв. м потрібно 3 вентилятори. Вмикають їх на кілька годин у період цвітіння.
- Розпилення води дає ефективність на рівні 45%.
Підживлення
Рослини після посадки потребують калійних і азотних добрив. Рекомендовані підживлення:
- Хлористий калій, розведений у воді – 10 г на 10 л.
- Аміачна селітра – роблять розчин із 80 г на 10 л.
- Органічні підживлення – вносять гнойову рідину, розведену у воді 1:5, курячий послід розводять у співвідношенні 1:10.
Підгодовують полуницю кожні 2 тижні. Перевищувати норми добрив не можна – можна спровокувати опіки рослини.
Читайте додатково про внесення весняних підживлень і осіннього удобрення полуниці.
Дивіться випуск телепередачі “Сільські історії” про технологічно правильне вирощування полуниці в теплиці:
Захист від заморозків
Якщо теплиця опалювальна, то ніякі заморозки і морози полуниці не страшні, особливо якщо встановлено систему автоматичного стеження за температурою. Якщо температура опускається нижче -4°C, тепличні рослини потребують захисту.
Але полуниця не та культура, яку можна вирощувати в неопалюваних теплицях цілий рік. Тому єдиний спосіб її надійного захисту від морозів будь-якого рівня – організація надійної системи опалення.
Хвороби полуниці
Полуниця легко уражається різними захворюваннями, як тільки опиняється в несприятливих умовах. Ось чому так важливо підтримувати в теплиці відповідний мікроклімат.
Найпоширеніші хвороби полуниці та заходи боротьби з ними:
Хвороба | Симптоми | Як боротися? |
Біла гниль | Листя світлішає, покривається білим нальотом. Ягоди гниють. | Грибок знищити повністю не вдається. Вихід один – обривати заражені листя і ягоди, і знищувати їх. |
Біла плямистість | Листя вкривається білими крапками. Розвивається в період цвітіння. Гинуть листя, стебла, чашолистки. Призводить до втрати врожаю. | Відповідні фунгіциди – Фалькон або Еупарен. |
Борошниста роса | Білий наліт утворюється на нижній частині листових пластин. Потім вражає всю рослину. | Обприскують мідним купоросом і мильним розчином 4 %, а також Квадриксом. |
Бура плямистість | Вбиває до 60 % рослин. Листя темніє, стає яскраво-бурим. Вражає всі надземні частини. | Видаляють уражені частини рослини. Препарати для профілактики – Еупарен і Метаксилол. |
Профілактична обробка
Методи профілактики хвороб і шкідників:
- Регулярне провітрювання.
- Недопущення перезволоження ґрунту і повітря.
- Дотримання відстаней між сусідніми кущами.
- Дотримання норм добрив. Особливо шкідливо перевищувати норми азотних добрив.
- Профілактична обробка фунгіцидами – їх вводять разом із водою через систему крапельного зрошення.
- Висаджують тільки здорову розсаду.
- Своєчасне видалення хворих, засохлих або поламаних стебел і листя.
- Знищення хворих кущів.
- Перед утворенням зав’язей, полуницю обприскують Фітоспорином, Алірином або Гліокладином – для профілактики.
Вирощування полуниці в теплиці як бізнес
Полуниця – одна з найсмачніших ягід, яка завжди користується попитом у споживачів. Полуничний бізнес швидко окупається і приносить хороший дохід. Щоправда, для цього доводиться працювати – ягідна культура вимагає догляду.
Витрати
Починаючи полунично-тепличний бізнес, треба підрахувати початкові витрати – знадобиться певний капітал.
Приблизний розрахунок витрат на землю:
- вартість земельної ділянки – 500 000 рублів;
- споруда теплиць із полікарбонату – 500 000 рублів;
- купівля розсади – близько 180 000 рублів (з розрахунку 3 теплиці, у кожній з яких висаджено 1200 кущів ціною 50 рублів за штуку);
- реєстрація бізнесу – 20 000 рублів.
Якщо є своя земельна ділянка – розміром в 1 га, то грошей знадобиться на 500 000-750 000 менше.
Також у собівартість полуниці закладаються поточні витрати. Щороку доведеться платити за:
- електроенергію та опалення – 25 000 рублів;
- добрива, препарати для профілактики – 5 000 рублів.
- інші витрати – 10 000 рублів.
Також слід врахувати витрати на купівлю посадкового матеріалу. Якщо не вирощувати розсаду своїми силами, то доведеться весь час її купувати.
Збут продукції
Реалізація полуниці – один із найвідповідальніших етапів. Полуниця – ягода ніжна, навіть найбільш лежкі сорти зберігаються недовго. Не можна зволікати з реалізацією – зібраний урожай має бути проданий максимально швидко. Тому про збут необхідно домовлятися заздалегідь.
Варіанти збуту:
- Подавати в магазини, супермаркети, інші торгові точки.
- Здавати на переробні заводи.
- Продавати ресторанам, кафе тощо.п.
- Організувати власні точки продажу полуниці.
- Доставляти полуницю додому – такий варіант підійде тільки для мегаполісу.
Коли і який очікувати прибуток?
Якщо правильно підібрати сорт, то за рік можна зняти до шести врожаїв. Ціна за 1 кг залежить від пори року. Розрахуємо приблизний прибуток, виходячи з раніше прийнятих умов – є три теплиці.
Розрахунковий дохід:
- Навесні та влітку 1 кг ягід коштує 100 рублів. Якщо одна теплиця дасть 360 кг, то з трьох теплиць можна отримати понад 100 000 рублів.
- Восени та взимку ціна на ягоди втричі більша – 270-300 рублів за 1 кг. Відповідно доходи зростають до 270 000 рублів.
Як бачимо, вирощування полуниці в теплицях може приносити колосальний прибуток, а всі вкладення окупаються максимум за 2 роки.
Полуниця – затребувана ягода, на продажу якої можна непогано заробити. Щоправда доведеться виконати кілька умов – вкласти велику суму в розвиток бізнесу, знайти ринки збуту, підібрати вдалий сорт, правильно організувати процес тепличного вирощування та догляду.