Полуницю вирощує майже кожен городник і садівник, тому питання про те, як укрити її на зиму, завжди залишається актуальним. Оскільки полуниця буває різних видів, то існують особливості підготовки кожного. Плюс враховуються кліматичні та погодні умови для визначення точного терміну проведення робіт.
Необхідність укриття
Полуниця вважається холодостійкою культурою, але незважаючи на це, вона потребує укриття. Як і коли це робити правильно, залежить від різних чинників.
Звичайна полуниця
Плодоношення зазвичай закінчується з настанням осені, деякі сорти плодоносять лише на початку літа, тому і піклуватися про неї потрібно раніше за все. Укриття дозволить:
- Уберегти від перших несподіваних заморозків. А також наступних відлиг. Річ у тім, що при настанні раптового тепла кущі прокидаються і помилково поліпшення погоди сприймають за початок вегетаційного періоду. Якщо ж полуницю вкрити, вона залишиться при стабільній температурі, тому ніякі процеси не відбудуться.
- Щоб заховати від холодного зимового вітру, оскільки культура від їхнього впливу гине.
- Захист кореневої системи. Якщо не утеплювати кущі, то коріння перемерзне, але за умови, що зима в кліматичній зоні проходить без снігу.
Захист звичайних сортів полуниці здійснюється стандартними будь-якими способами.
Ремонтантна полуниця
Цей вид полуниці характеризується плодоношенням аж до морозів. Фахівці рекомендують починати укривні роботи в середині осені, тобто не чекаючи, коли всі ягоди дозріють.
При звичайному кліматі досить укрити соломою або іншим природним матеріалом, а в Північних широтах доведеться застосовувати агроволокно і подібне укриття. Це дозволить домогтися дуже раннього цвітіння і плодоношення.
У теплиці
У тепличних умовах полуниця укриття не потребує, відповідно, якщо будова добротна. Іноді достатньо просто насипати на ґрунт мульчу. Якщо ж парник утеплений слабо, використовуйте спанбонд і подібне, але обов’язково в 1 шар.
Терміни та регіональність
Час підготовки полуниці до зимівлі залежить від регіональності та поточної погоди, але є два основні моменти, які ігнорувати заборонено – температурний режим протягом 5-8 днів стабільно -5-8 градусів, промерзання ґрунту на 4-5 см.
Заборонено вкривати культуру передчасно – відбудеться випрівання, не можна і запізнитися – кущі підмерзнуть. Тому найкращий орієнтир – вночі легкі заморозки, вдень тепло.
Сибір
У цьому регіоні зима сувора – показники градусника перевищують 40-45 градусів. При цьому заморозки настають ранньої осені, снігу дуже багато. Виходячи з цього, термін укриття припадає на кінець вересня. Сніжні зими зазвичай передбачають застосування укриття зі снігу, але при таких значно високих показниках морозу він не врятує.
Додатково вкрийте полуницю хвойним гіллям.
Амурська область
Амурська область велика, тому і терміни укриття полуниці різняться:
- у північній частині – перша половина вересня;
- у південній і центральній – друга частина вересня.
Якщо планується багато снігу, досить використовувати ялиновий лапник, опале листя, кукурудзяні стебла, якщо сніг буде відсутній, використовуйте укривний матеріал нетканого типу.
Хабаровський край і Забайкалля
Хабаровський край славиться сильними і холодними вітрами, які завдають непоправної шкоди чутливій полуниці. Уже в листопаді виникає різке зниження температури, тому вкривати культуру слід наприкінці жовтня. А в Забайкаллі підготовка кущів здійснюється трохи раніше – приблизно в середині цього ж місяця.
Як матеріал рекомендується використовувати переважно агроволокно і подібне, причому, потрібно зробити каркасну конструкцію, щоб укриття не стикалося з рослинами.
Підмосков’ї
Оскільки в Підмосков’ї клімат не надто сухий, кущі треба утеплювати на початку листопада. Для укриття використовуйте ялинове гілля, яке надалі покриється снігом. Якщо ви віддаєте перевагу нетканим матеріалам, то спочатку встановіть дугу, а на неї натягніть агроволокно.
Ленінградській області
Клімат у Пітері вологий, відмічаються різкі перепади температур, тому оптимальний термін для проведення утеплювальних робіт – останні числа жовтня або перші листопада.
Поволжя
Підготовчі роботи проводяться з 15-х чисел жовтня, а укриття – наприкінці цього місяця. Це більшою мірою пов’язано з підвищеною вологістю в Поволжі.
Чи потрібно вкривати на Півдні?
Укриття не завжди необхідне, особливо якщо вирощується полуниця зимостійких сортів. Незважаючи на це, при нестійкій поточній погоді до роботи приступають з кінця листопада до закінчення грудня.
Яке укриття використовувати
Вибір типу укривного матеріалу залежить дуже від багатьох чинників – клімату, погоди, різновиду полуниці, зручності використання для городника, вартості. Утеплювальну сировину умовно поділяють на 2 види – природного походження і штучного. Кожен має свої особливості.
Застосування агроволокна й аналогів
Агроволокно – нетканий матеріал, що користується підвищеним попитом у городників. Має досить лояльну вартість, застосовується багаторазово (до 4-х років). Являє собою рулонне полотно зі структурою тканини. Поділяється на види, залежно від щільності. Але для укриття полуниці занадто щільні варіанти брати не варто – можливе утворення конденсату.
Найпопулярніший укривний матеріал, який є у продажу – Агротекс. Радимо брати марки 60, і додатково накривати зверху ялиновим гіллям, щоб відлякати тварин і не допустити випрівання полуниці. Аналоги: Оберніт, Лутрасил, Спантекс.
Хоч це і штучні матеріали, але мають такі переваги:
- легкість ваги (немає тиску на рослини);
- повітропроникність, завдяки чому не відбуваються гнильні процеси;
- комахи та гризуни не приваблюються;
- екологічність (для виготовлення використовується поліпропілен);
- відсутність конденсату.
Є й недоліки – не можна використовувати як основне укриття за суворих кліматичних умов, тому під агроволокно або аналогічні матеріали вкладається й інша сировина. Наприклад, лапник, солома тощо. д.
Інший мінус – заборонено застосування при вологому кліматі та частих відлигах взимку – тканина пропускає воду, тому після настання морозу рослина зледеніє.
Мульчування
Мульчування застосовується у всіх регіонах, але в кожному – по-різному. Наприклад, на Півдні досить розсипати мульчу, а в Середній смузі і на півдні доведеться робити ще додаткове укриття.
Що можна використовувати:
- Деревна стружка або тирса. Непоганий і бюджетний варіант, який утримує тепло. Але є істотний мінус – матеріал вбирає вологу, накопичуючи її, що може призвести до запрівання полуниці. Тому фахівці рекомендують застосовувати тирсу тільки в регіонах, де випадає мало снігу, присутні короткі відлиги. Шар має бути близько 9-12 см. З інших недоліків відзначають зниження кількості азоту в ґрунті, закислення ґрунту (іноді це необхідно), після дощу і різкого морозу деревна стружка покривається льодом, навесні доведеться прибирати всю тирсу.
-
Компост або перегній. Це найкращий варіант серед мульчувального матеріалу, оскільки він збагачує землю поживними речовинами, відмінно утримує тепло і віддає своє, не пріє. Шар – 7-10 см. Є обов’язкова вимога – поверх потрібно вкрити нетканим матеріалом, а плівкою заборонено, оскільки у полуниці почнеться вегетаційний період.
Солома і сіно
Це традиційні російські матеріали, що використовуються людством безліч років. Тому природна сировина має масу переваг:
- максимальна екологічність;
- добре тримає тепло;
- коли підгниває, не завдає шкоди полуниці, а навпаки, покращує структуру ґрунту, насичуючи його корисними елементами;
- будучи природним антисептиком, протистоїть розмноженню бактерій.
Мінус один – сіно і солому дуже люблять гризуни, але найчастіше поїдають миші, які “не гребують” і полуничними відростками. Шар матеріалу потрібно робити у 20 см. Застосовувати можна в будь-якій кліматичній зоні, крім Півночі. В останньому випадку потрібне додаткове утеплення.
Опале листя
Це найбезкоштовніший матеріал для укриття полуничних кущів. Можна використовувати листя від будь-яких дерев, але дубове найкраще тримає тепло. Немає сенсу застосовувати листя від волоського горіха – воно абсолютно не зігріває.
Не варто збирати і матеріал від плодових дерев – існує ризик інфікування (можна тільки в тому разі, якщо ви впевнені в тому, що дерева повністю здорові).
Переваги та недоліки ідентичні попередньому варіанту. Важливо укладати повністю сухе листя в сонячну погоду.
Хвоя і лапник
Хвойні гілки вважаються найкращим матеріалом для багатьох культур. Це природне укриття має бути покладене шаром мінімум у 20, максимум у 30 см.
Переваг безліч:
- екологічність;
- безкоштовно;
- не утворюється цвіль, полуниця не пріє;
- не розвиваються бактерії (через ефірні олії);
- не піддається навалі шкідників і гризунів (знову-таки відштовхує специфічний запах);
- відмінно провітрюється;
- не гниє;
- захищає від вітру та снігу;
- ідеально підходить для всіх кліматичних умов.
Серед негативних сторін відзначають легке закислення ґрунту (але можна провести вапнування ґрунту, щоб це виправити).
Плівка
Плівкове укриття використовується з особливою обережністю, тому що воно абсолютно не пропускає повітря, що сприяє формуванню конденсату. Це призводить до запрівання полуниці при найменшій відлизі. Такі процеси розвивають патогенну мікрофлору, через що виникає грибкове ураження.
Поліетиленова плівка використовується вкрай рідко, але є ситуації, за яких це можливо:
- укриття пізнє, а розкриття раннє;
- культура-однолітка.
Біла гірчиця та овес
Це сидератні культури, які висіваються між рядами полуничних кущів. Якщо посадити овес або білу гірчицю наприкінці літа, то до похолодання культури розростуться і накриють собою кущі.
Інші переваги:
- не потрібно нічого робити, оскільки сидерати самі опустять свої стебла на полуницю;
- відсутність пріння, цвілі, підвищеної вологи;
- відмінна повітропроникність;
- затримується сніг;
- після скошування можна використовувати як мульчу;
- ґрунт насичується корисними речовинами.
Недоліків не виявлено.
Ганчір’я
Непотрібні ганчірки є в кожному приватному будинку, тому їх використання вважається безкоштовним. Ганчір’я непогано зберігає тепло, але тільки з натуральних волокон (синтетику краще не використовувати, оскільки вона передає холод). Врахуйте, що укриття здійснюється щільно – не залишайте порожніх ділянок.
Важливо попередньо обробити тканину. Для цього візьміть бордоську рідину в концентрації 7%.
Очерет
Очерет багато садівників порівнюють з ялиновим гіллям, бо він так само бездоганно утримує тепло, пропускає повітря, перешкоджає проникненню снігу і не розлітається на всі боки навіть за сильного вітру. Для утеплення очерети укладаються в 10-20 см. Використовується підсушений матеріал.
Як підготувати полуницю восени
Щоб полуниця легше перенесла зимівлю, важливо заздалегідь підготувати кущі до періоду спокою. Підготовчі заходи проводяться відразу після збору врожаю.
Підготовка грядки
Як тільки будуть зібрані останні ягоди, проведіть прополювання грядки. Обов’язково видаліть усі бур’яни. У полуниці коренева система ніжна і чутлива, тому всі дії мають бути акуратними. Наприклад, якщо немає можливості вирвати траву разом із великим коренем, то краще зріжте її, а корінь видаліть навесні, коли культура набереться сил.
Обов’язково вносяться добрива. Особливості:
- період підживлення – останні числа вересня або перші жовтня, залежно від клімату;
- що дозволено вносити – гній, компост, перегній, деревну золу, препарати Кеміра або Суперфосфат;
- не можна використовувати гній у свіжому вигляді – тільки в перепрілому.
Які ще роботи проводяться:
- підгортання кущів уздовж рядків;
- видалення опалого листя, сміття;
- за 3 дні до укривання проводиться обприскування листя бордоською рідиною (концентрація 3%), пролив цим же складом ґрунту;
- укладання мульчувального матеріалу.
Підготовка полуниці
Полуничні кущі теж потребують підготовчих робіт. Що і як потрібно робити:
- Огляньте кожен кущ на предмет пошкоджень, наявності шкідників, захворювань. Якщо вони є, видаліть їх.
- Зріжте вуса й обірвіть сухе листя.
Як правильно вкривати полуницю
Техніка утеплення полуниці залежить від різних факторів, але більшою мірою від способу посадки, віку.
Доросла
Якщо полуничним кущам більше 3-х років, рослина вважається дорослою і вже зі сформованою імунною системою, потужним корінням і розвиненими стеблами. Тому при засніжених зимах ґрунтовно вкривати кущі не обов’язково. Досить накрити соломою або ялиновими гілками.
В інших випадках укриття обов’язкове, оскільки точка росту може перемерзнути, а це загрожує тим, що в майбутньому сезоні кущ не буде розвиватися.
Посаджена восени
Якщо саджанці були посаджені восени, їх вкривають особливо ретельно, оскільки рослини ще незміцнілі. Кущі обкладаються соломою, сіном або тирсою, завдяки чому не постраждає коренева система. Зверху натягується покривний матеріал.
Молода
Утеплення здійснюється як у випадку з саджанцями, посадженими восени. В якості укривного матеріалу використовується агротекс, агроволокно, спанбонд, лутрасил.
Посадженою в шини або ящики
Якщо полуничні кущі вирощують у ящиках, шинах, трубах або іншій тарі, утеплювати їх немає сенсу, бо фахівці рекомендують заносити рослини в приміщення. Температурний режим – близько +5 градусів, і не вище. В іншому випадку полуниця не впаде в стан спокою, а буде продовжувати вегетацію.
Якщо ж ви вирішили залишити шини і ящики просто неба, то ретельно огорніть грядки спанбондом у 2-4 шари.
У піраміді
Пірамідне вирощування не вимагає укриття в південних регіонах, якщо ж зима сніжна, то сніг підгортають за допомогою лопати. За інших умов достатньо використовувати ялиновий лапник або натягнуте агроволокно.
Коли розкривати
Роботи зі зняття зимового укриття з полуниці проводяться відразу після танення снігу. Цей період припадає на кінець березня – початок травня, залежно від регіональності. Але найважливішим показником є стабілізація постійної денної температури в +10 градусів, нічної не нижче 0 градусів.
Ніколи не знімайте укриття різко – спочатку відкривайте кущі на 2 години, наступного дня на 3 години тощо. д.
Які сорти полуниці можна не вкривати
Селекціонери багато працюють над тим, щоб вивести морозостійкі сорти полуниці, і їм це вдається. Сьогодні особливою популярністю користуються такі види:
- Анастасія. Виведена в Сибіру, тому витримує значні морози. Для укриття використовується сніг у 5 см.
- Першокласниця. Селекціонована там же, але шар снігу має бути більшим – близько 7-8 см. Вважається великоплідною.
- Єлизавета II. Крім морозостійкості полуниця не боїться грибкових заражень.
- Гігантелла. Має суничний присмак, виведена в Голландії.
- Хоней. Виведений американськими селекціонерами, відрізняється раннім плодоношенням.
- Великобританія. Дуже ароматний сорт із великими ягодами.
- Альба. Ягоди можна збирати вже в травні, найчастіше використовується для вирощування в промислових масштабах.
Поради щодо укриття полуниці на зиму, часті помилки
Городники і дачники, які почали вирощувати полуницю недавно, часто роблять помилки. Щоб їх попередити, скористайтеся рекомендаціями більш досвідчених садівників:
- Якщо ви використовуєте природні укривні матеріали, обов’язково накривайте кущі конструкціями з металевої сітки. Або ж встановіть спеціальні відлякувачі. Якщо цього не зробити, то гризуни зіпсують полуницю, оскільки натуральна сировина завжди привертає їхню увагу.
- Обов’язково пролийте полуницю восени – приблизно за пару тижнів до передбачуваних морозів. Це дозволить уникнути виснаження кореневої системи.
- Укривний матеріал, особливо ялиновий гілля розподіляйте максимально рівномірно, і так, щоб не залишалося місця для протягів.
- Якщо ви використовуєте поліетиленову плівку, виконайте в ній кілька вузьких отворів, це виключить ризик випрівання кущів.
Дивіться також відео про підготовку полуниці до зимівлі:
Знаючи, як правильно вкривати полуницю на зиму, які матеріали для цього використовувати, можна зберегти кущі. Від якості утеплення залежить майбутній урожай, оскільки здорові рослини здатні довго і рясно плодоносити.