Лісовий горіх – унікальна багаторічна рослина, що має безліч сортів і різновидів. Характеризується невибагливістю у догляді, швидким зростанням і хорошими показниками врожайності. При правильному утриманні забезпечує отримання горішків із солодкими ядрами. Лісовий горіх користується великою популярністю, на це є багато причин.
Поширення та середовище існування
Лісовий горіх росте на території всієї Європи, на Кавказі та Середньому Сході. Також культура поширена в Норвегії, за Полярним колом. Популярна ліщина і в – європейській частині в лісовій і степовій зоні, лісостепу.
Лісовий горіх росте в широколистяних, змішаних і хвойних лісах у вигляді підліска, часто його можна зустріти на узліссях. Рослина пишно розростається на вирубках і згарищах, у горах і дібровах.
Ліщина має виняткову здатність розмножуватися кореневими нащадками, за рахунок чого дуже швидко поширюється на лісових вирубках і в лісовому господарстві, через що вважається бур’янистою рослиною.
Ботанічний опис
Ліщина характеризується як багаторічна рослина, що належить до сімейства Березових і роду Ліщина. У середньому термін життя ліщини становить 80 років. Рослина отримала назву за рахунок форми листя, яке зовні схоже на тулуб риби ляща.
Чагарник
Лісовий горіх росте у вигляді чагарнику заввишки до 10 м і дерева – до 20 м. Крона густа, кулястої або яйцевидної конфігурації, відрізняється пірамідальною верхівкою. Стовбур довгий, рівний і гнучкий. Кора гладенька, забарвлена в сіро-коричневий відтінок. Характеризується потужною кореневою системою.
Рослина вкрита широкоовальним листям із щербинами по краях і чіткими, виступаючими прожилками. Листові пластини щільно кріпляться до сильних волосистих черешків.
Цвітіння культури припадає на весну. Квіточки чоловічі та жіночі – тичинки в сережках. З однієї бруньки на ліщині може розпуститися до 5 сережок довжиною 1 см. У жіночих квітів бруньки зі слаборозвиненими оцвітинами і маточками.
Плоди
Плоди кулястої форми, жовто-коричневого кольору, приховані в шоломоподібній шкаралупі сріблясто-бурого відтінку. Це свідчить про повне дозрівання, яке, як правило, відбувається в серпні.
Хімічний склад
Дехто переконаний, що горіхові ядра висококалорійні. Насправді це так, адже в 100 г продукту міститься понад 650 ккал. Це не підходить тим, хто прагне позбутися зайвої ваги, адже зазначена кількість калорій практично вдвічі перевищує показник батона.
Однак калорійність ліщини зумовлена величезною кількістю олій. Рослинні жири є незамінними для нормального функціонування організму – позначаються на швидкості та якості обміну речовин.
Поживні речовини з розрахунку на 100 г продукту:
- білки – 13 г;
- жири – 62,6 г;
- вуглеводи – 9,3 г;
- вода – 5.4 г;
- зола – 3,6 г;
- харчові волокна – 6 г;
- вітамін А – 7 мкг;
- вітамін В1 – 0,46 мг;
- вітамін В2 – 0,15 мг;
- вітамін Е – 21 мг;
- вітамін РР – 4,7 мг;
- калій – 445 мг;
- кальцій – 188 мг;
- залізо – 36 мг;
- фосфор – 310 мг;
- магній – 160 мг;
- натрій – 3 мг.
Оскільки в горіхах міститься велика кількість вітамінів і мінералів, вони сприятливо впливають на здоров’я людини і сприяють зниженню ризику розвитку різних захворювань.
Властивості ліщини: шкода і користь
Лісовий горіх – багате джерело корисних речовин для організму. У складі міститься багато вітамінів, амінокислот, жирних олій тощо. За біологічними властивостями горішки прирівнюють до білків, тому рекомендується вживати їх у їжу окремо, не з іншими продуктами.
У лісового горіха багато корисних властивостей:
- рекомендується людям з алергією, недокрів’ям, ожирінням, сечокам’яною хворобою, анемією, епілепсією;
- дозволений у разі опіків, кору, ревматизму;
- допомагає в очищенні печінки;
- посилює ріст волосся;
- позитивно впливає на увагу та пам’ять;
- покращує стан здоров’я після перенесеної хвороби;
- зміцнює імунну систему і прискорює метаболізм;
- нормалізує функціонування серцево-судинної системи.
Крім того, з листя ліщини рекомендують настої, пиття яких допомагає в разі трофічних виразок, тромбофлебітів, розширених вен і гіпертрофії передміхурової залози. Також настої готують з кори ліщини – покращує стан при діабетичних ретинопатіях.
З обережністю слід вживати гіпертонікам, оскільки настій листя і кори підвищує артеріальний тиск, а ядра можуть спровокувати загострення нейродерміту та інших захворювань шкіри. Не рекомендуються горіхи людям, які страждають на псоріаз і тим, у кого алергія на продукт.
Господарське значення та застосування
Ядра вживають у свіжому вигляді, також використовують для різних видів переробки. Горішки успішно застосовують у кондитерській промисловості, також у парфумерному та лакофарбовому бізнесі, миловарінні. Використовують навіть макуху, що залишається після віджимання олії з горіхів – вона потрібна при виробництві халви.
Деревину ліщини ще з давніх часів використовували для виробництва інструментів для саду та городу. З пагонів ліщини виходили гнучкі та міцні вудилища і тростини, а також обручі для бочок.
Багато знаменитих художників застосовували для написання картин вугілля після спалювання ліщини. Він заміняв звичайний олівець.
Види ліщини
Виділяють безліч різновидів лісового горіха. Кожен вид передбачає різні сорти ліщини. Багато були виведені з ліщини звичайної лісової.
Ліщина звичайна (Corylus avellana)
Багатостовбурний чагарник має пишну крону і досягає у висоту до 6 м. Перевагою сорту є цвітіння до розпускання першого листя. Плоди ростуть поодинці та групами з 2 і більше штук. Кулясті плоди досягають до 1,8 см завдовжки і до 1,5 см у діаметрі.
У перші роки приріст рослини практично непомітний, а до 6 року значно прискорюється – про це свідчить поява молодих пагонів.
Ліщина велика (Corylus maxima)
Ліщина велика, а інакше, фундук – культура, що отримала назву від області Ломбардія в Італії. Чагарник досягає до 10 м у висоту. У рослини пишна крона, засіяна листям округлої конфігурації із щербинами по краях.
Плоди виростають на довгому черешку групами по 3-6 штук. Довжина одного горішка становить 2,5 см, а діаметр – 1,5 см. Велика ліщина популярна в турецьких та італійських лісових масивах.
Ліщина різнолиста (Corylus heterophylla)
Висота чагарнику досягає до 3 м. Різнолиста ліщина має густу крону, складену з темно-зеленого листя. Навесні, коли вони розпускаються, їхній відтінок переважає червоними нотками, а восени листя забарвлене в золотисто-помаранчевий і золотисто-жовтий колір.
Плоди округлені, трохи приплюснуті зверху, характеризуються відмінними смаковими якостями. З переваг сорту відзначають стійкість до посухи та морозів.
Ліщина маньчжурська (Corylus mandshurica)
Чагарник, що досягає до 5 м у висоту, має безліч розгалужених пагонів. Сорт вирощують для отримання цілющих горішків. Також маньчжурська ліщина є декоративною прикрасою, здатною освіжити сад.
Горішки витягнуті, мають тонку шкаралупу і обгорнуті в оболонку з шипами. Сорт характеризується стійкістю до температурних перепадів і показує хорошу врожайність при виростанні в тіні.
Ліщина деревоподібна (Corylus colurna)
Інші назви – ліщина турецька, ведмежа або ведмежий горіх. Дерево здатне вирости до 30 м у висоту і прожити близько 200 років. Деревоподібна ліщина характеризується струнким стовбуром, пофарбованим у біло-сірий відтінок, і кроною конусоподібної конфігурації.
Рослина невибаглива у догляді, стійка до забруднень довкілля, має високий показник морозо- і посухостійкості. Найкраще дає врожай на родючій землі.
У ведмежий горіх розводиться в заповідних зонах і перебуває під захистом.
Популярні сорти
Існує безліч сортів ліщини, які користуються популярністю серед початківців і досвідчених садівників. До них відносять такі:
Кавказ
Сорт ідеально підходить для культивування на Кавказі і є прекрасним запилювачем для інших фундуків. Це середньостиглий вид із зеленим листям. Висота чагарнику досягає до 3 м. Крона вузькопірамідальна, стовбури прямі, розташовуються під кутом відносно один одного. Плоди виростають великі, трохи сплюснуті, з ребристою поверхнею. Вага одного горішка становить до 2,5 г.
Шедевр
Сорт, виведений українськими селекціонерами. Скороплідний лісовий горіх, що росте у вигляді куща, досягає до 4 м у висоту. Фундук швидко розмножується відводками і кореневою порослю. Починає плодоносити на 3 році розвитку. З одного куща можна зібрати до 9 кг врожаю. Плоди великі, з щільною шкаралупою бурого відтінку. Горішки із загостреною верхівкою. Відрізняється відмінними смаковими якостями. Один горіх важить у середньому до 3 г.
Московський рубін
При виведенні сорту використовували червонолисті фундуки. Це пізньостиглий, високоврожайний різновид. Кущ виростає потужний, досягає до 4,5 м заввишки. Є хорошим запилювачем за рахунок численних чоловічих суцвіть. На 5 році розвитку починає плодоносити. З одного куща вдається зібрати до 4 кг фундука. Горішки зібрані в супліддя по 7-15 шт. Ядро солодкувате. Один плід важить близько 3,5 г.
Катерина
Декоративно-плодовий сорт, у якого листя і плюска червонуватого відтінку. Горішки можуть бути забарвлені в малиновий або рожевий відтінок. При виведенні сорту використовували звичайний і червонолистий фундук. Кущ сильнорослий, часто висаджується для прикраси ділянки.
Горішки великі, зібрані по 8 шт. У плодів тонка шкаралупа. Славиться десертним смаком. Один горішок важить до 5 г.
Північний 42
Високорослий кущ, що досягає до 6 м у висоту. Всипаний зеленим листям, призначений для вирощування в Середній смузі . Плоди великі, довгасті, з міцною шкаралупою і гарним смаком ядра. Горішок важить до 3,8 г.
Ісаєвський
Цінний сорт, при схрещуванні якого використовували тамбовську ліщину і червонолистий фундук. Кущ досягає 1,5-2 м у висоту. Плоди великі, коричневого відтінку, мають виражений десертний смак.
Барселонський
Високий кущ до 5 м має гіллясту густу крону з великим листям округлої конфігурації. Плоди яйцеподібної або конусоподібної форми, подовжені Шкаралупа міцна, товста, забарвлена в червонувато-бурий відтінок. Ядро солодкувате.
Адигейський 1
Універсальний сорт, який вирощують у Південних регіонах, на території Кавказу і Чорноморському узбережжі. Багатостовбурний кущ досягає до 5 м у висоту. Характеризується густою і розлогою кроною. Горіхи округлі, зібрані в грона по 4-5 шт. Шкаралупа нетовста, кавового відтінку. Ядро солодко-терпке на смак. Один горішок важить до 2 г.
Первісток
Розлогий, невисокий кущ, що досягає до 3,5 м. Має рясну прикореневу поросль. Обгортка горішка в кілька разів довша, ніж сам плід. Росте гронами по 3-5 штук. Шкаралупа світла. Горішок у середньому важить 2,5 г.
Purpurea (Пурпуреа, пурпурова)
Це сорт ліщини великої. Високорослий кущ, що досягає до 10 м у висоту. Крона широко розкинута, має парасолькоподібну конфігурацію. Рослина всіяна округлим, серцеподібним листям, забарвленим у пурпурний або бордовий відтінок. Горішки великі, зібрані в групи по 6 штук. Ядро солодкувате, без терпкості.
Ред Маджестік (Red Majestic)
Це сорт ліщини звичайної. Чагарник досягає до 4 м у висоту. Назву культура отримала за рахунок пишної крони, пофарбованої в бордовий відтінок. Після цвітіння плоди мають червону обгортку, а ядра переважають рожевим відтінком і відмінним смаком.
Червона ліщина стане справжньою окрасою ландшафтного дизайну. З нього роблять живоплоти та доповнюють окремі композиції. Здалеку культура нагадує величезний намет, пофарбований у червоний колір.
Ліщина червонолиста є джерелом корисних ласощів. Збір урожаю припадає на кінець літа і початок осені. Про зрілість плодів свідчить темно-коричневий відтінок.
Розмноження
Розмножувати лісовий горіх можна самостійно, щоб не витрачатися на покупку саджанців. Існує кілька способів розмноження:
-
Насінням. Як правило, так горіх розмножується в дикій природі: зрілі плоди падають на поверхню землі, зимують, а навесні проростають. На садовій ділянці сійте ліщину таким способом до початку зими. Однак мало садівників-любителів обирають цей метод, оскільки він дуже довгий.
-
Пагонами. Відокремте від ліщини пагони і висадіть їх на нову ділянку.
-
Живцями. Популярний спосіб. Зріжте зі зрілої гілки молодий живець і висадіть його в невеликий парник. Використовуйте пухкий ґрунт, тоді приживлюваність буде швидкою.
-
Відводками. Пригніть гілки до землі і видаліть з них кору в місцях зіткнення з ґрунтом, потім пришпильте до ґрунту. Полийте і прикрийте землею ділянки, де в майбутньому з’явиться коріння.
-
Саджанцями. Якщо ви не хочете чекати довго, і не впевнені у своїх силах, придбайте готовий саджанець. Тільки віддавайте перевагу посадковому матеріалу зі спеціалізованих магазинів.
Можете скористатися ще однією порадою: викопайте кілька саджанців дикої ліщини і спробуйте прищепити до них культурний сорт фундука.
Догляд за ліщиною
У перший рік життя рослина потребує особливого догляду. Він полягає в поливі, внесенні добрив, обрізанні та захисті від несприятливих умов.
Рекомендації щодо догляду:
- Полив. Поливайте лісовий горіх своєчасно. При нестачі вологи не будуть утворюватися квіткові бруньки, плодоношення знизиться. Після посадки саджанця перше зволоження зробіть не пізніше 7 днів. Протягом вегетації поливайте 6 разів. На одну багаторічну рослину витрачається 60-80 л води.
- Підживлення. Вносьте добрива в пристовбурну область рослини. Восени ліщині необхідний калій і фосфор, тому використовуйте для підживлення таку суміш: 30 г калійної солі, 4 кг перегною, 50 г суперфосфату. Навесні лісовому горіху потрібен азот, тому в ґрунт внесіть 30 г сечовини. Повторіть процедуру в липні, щоб до осені було однакове дозрівання плодів. Раз на 2 роки удобрюйте молоді чагарники перегноєм – вносьте під одну рослину близько 10 кг органіки.
- Обрізка. Першу обрізку проведіть навесні для формування. Процес має бути не пізніше, ніж через 7 днів після посадки. Другу обрізку проводьте наступної весни: видаліть пошкоджені, зламані, викривлені пагони. Залишайте на кущах тільки сильні відростки. Надалі проводьте проріджувальну та санітарну обрізку. 20-річні рослини омолоджуйте: видаляйте 2-3 старих стовбура, залишивши на заміну 2-3 молодих пагони.
- Укриття. Молоді чагарники бажано перші 3 роки утеплювати на зиму. Для цього використовуйте спанбонд або лутрасил. Нахиліть кущі до землі, укрийте ялиновим гіллям, а зверху накрийте снігом.
Доглядайте за лісовим горіхом, забезпечте йому регулярний полив і вносьте підживлення, і на вашій ділянці виросте міцна і врожайна рослина.
Хвороби та шкідники
Лісовий горіх стійкий до захворювань, проте є хвороби, які можуть пошкодити рослину. Тому перед посадкою слід з ними ознайомитися:
- Борошниста роса. На листках і пагонах з’являється білий наліт, який з часом ущільнюється і набуває бурого відтінку. Це призводить до припинення росту, потемніння і загибелі частин рослини. Не утворюються зав’язі, знижується стійкість до морозів.
- Іржа. Грибкове захворювання, що вражає верхню частину листя – на ньому з’являються темно-руді горбки. Також шкодить нижньому боці листя – утворюються круглі або овальні пустули. Плями поступово стають смугами, листя жовтіє й опадає.
- Біла гниль. Небезпечне захворювання, яке може проявитися як змішана гниль гілок, або як периферична гниль. Загрожує загибеллю ліщини.
На ліщину також можуть нападати шкідники:
- Бруньковий кліщ. Маленька комаха, що зимує в бруньках рослин, навесні відкладає в них яйця. Про наявність шкідника свідчать розбухлі бруньки, які з часом відмирають.
- Попелиця. Маленький шкідник, який висмоктує з рослини клітинний сік і переносить вірусні захворювання. Життєдіяльність попелиці призводить до скручування листя, також деформації пагонів і бутонів. У підсумку розвиток сповільнюється, плоди не дозрівають.
- Горіховий довгоносик. Сантиметровий коричневий жук. Гусениця шкідника забарвлена в жовтувато-молочний відтінок, а головка – червоно-бурого кольору. Самка жука відкладає яйця в незрілих плодах, через що є ризик втратити до 50% врожаю.
Як боротися зі шкідниками та хворобами:
- Виявивши на ліщині комах, розстеліть під ними плівку і струсіть їх на неї.
- У разі сильної окупації ліщини використовуйте інсектициди, а проти сисних комах застосовуйте акарициди. Рекомендуються такі препарати: Хлорофос, Актеллік, Карбофос та ін.
- Проти грибкових захворювань допоможуть фунгіциди: бордоська суміш, мідний купорос та інші мідьвмісні препарати.
Щоб захистити ліщину від грибків, дотримуйтесь агротехнічних заходів і забезпечте хороший, своєчасний догляд.
Посадка
Лісовому горіху до вподоби освітлені ділянки і пухкий ґрунт нейтральної кислотності. Висадкою рослини займайтеся до початку сокоруху. Для посадки відберіть міцні рослини з корінцями довжиною 50 см.
Дотримуйтесь інструкції:
- За місяць до посадки підготуйте посадкові лунки глибиною 80 см.
- Викладіть дренажний шар завтовшки 10 см. Використовуйте щебінь.
- Зверху засипте заздалегідь приготовлену суміш із землі, перегною і 200 г деревної золи.
- Вилийте в яму 15-20 л води.
- Помістіть саджанець у лунку, присипте землею так, щоб коренева шийка виглядала на 20 см над рівнем ґрунту.
- Полийте саджанець і замульчуйте пристовбурні кола тирсою або гноєм.
За таким же принципом висаджуйте ліщину в осінній період за 3-4 тижні до настання морозів.
Чим відрізняється ліщина від фундука
Більшість людей називають фундук і ліщину однією рослиною. З одного боку це так, оскільки обидва чагарники відносяться до одного сімейства і роду, проте є у них і деякі відмінності. Перш за все, ліщина є дикорослим чагарником, а фундук – його культурний різновид.
Інші відмінності:
- поживна цінність ядра;
- різноманітність сортів;
- розміри горішків;
- умови зростання;
- врожайність.
Фундук відрізняється від лісового горіха кореневою системою – вона потужніша і розвиненіша. Також у фундука більш насичений смак ядра. Плоди лісового горіха дозрівають пізніше.
Більшості людей подобаються горіхи, тому нерідко цей продукт включається в раціон. Тим паче горіх є не тільки смачним, а й корисним інгредієнтом, оскільки в ньому міститься багато вітамінів та інших нутрієнтів. Доглядати за культурою легко, садити просто.