Сорти обліпихи: опис, плодоношення та особливості вирощування

Обліпиху легко впізнати за великою кількістю жовтих, помаранчевих або червоних плодів, що щільно облягають гілки деревовидних чагарників. Незважаючи на зовнішню схожість, існують десятки сортів, що відрізняються один від одного врожайністю, термінами дозрівання, смаком, кольором, величиною плодів, врожайністю, морозостійкістю та іншими критеріями.

Найсолодші сорти

Обліпиха традиційно кислувата. Але сьогодні, завдяки копіткій селекційній роботі, є кілька сортів, що відрізняються підвищеною солодкістю. Такі сорти називають десертними – їхні плоди приємно пахнуть і містять багато цукру.

Улюблена

Чагарники середньої величини з розлогою кроною. Колючок вкрай мало, вони розосереджені по всій довжині гілок. На пагонах – білуватий наліт. Листя з вивороту сріблясте. Один кущ дає 7,3 кг ягід.

Яскраво-помаранчеві, великі ягоди достигають ближче до вересня. Плоди класичної, овальної форми, вирізняються рихлістю, з них готують зимові заготівлі і давлять обліпихову олію. Вага однієї ягоди – 0,65 г. Легко переносить суворі зими і не боїться традиційних для обліпихи захворювань.

Сорт Улюблена

Рует

Рослина середньої висоти, крона стисла. Шипи короткі, зосереджені у верхній частині гілок. З однієї рослини набирають до 14 кг плодів. Любить сонце і потребує підживлення органічними добривами. Стійко переносить дефіцит вологи. Щорічно потрібна профілактична обрізка.

Сорт ранньостиглий і зимостійкий. Він запросто росте і визріває в Сибіру. Ягоди великі, важать близько 0,6 г. Кисло-солодкі, помаранчеві ягоди мають насичений смак і свіжий аромат.

Сорт Рует

Теньга

Рослина середня в усіх відношеннях – за висотою, густотою крони і наявністю шипів. Одна рослина дає до 14 кг плодів.

Скороплідний, середньостиглий сорт. Ягоди великі, важать близько 0,8 г. Помаранчеві ягоди мають яскравий, насичений смак і свіжий аромат. На зрілих плодах – “рум’янець”. Стійкість до обліпихових мух і кліщів.

Сорт Теньга

Москвичка

Висота рослини – 2,2-2,5 м. Компактна крона пірамідальної форми. Урожайність – до 10 кг. Призначення універсальне. Плоди десертні, ароматні. Є шипи.

Ягоди яскраво-помаранчеві, тонкошкірі, на поверхні – червонуваті цятки. Належить до середньостиглих сортів, ягоди збирають на початку вересня. Плоди щільні, лежкі, без проблем транспортуються. Хворобостійкий і морозостійкий сорт.

Сорт Москвичка

Про користь обліпихи відомо всім, але у цієї диво-ягоди є і протипоказання – її не можна вживати людям із сечокам’яною хворобою, гастритом і камінням у жовчному міхурі.

Нижегородська солодка

Рослина швидко росте, середньої висоти, крона розлога. Листя темно-зеленого кольору, велике. Віддає перевагу сонячній стороні. Кущ плодоносить на 2-3 рік. З куща збирають 10 кг ягід.

Сорт належить до середньостиглих – ягоди готові для збирання наприкінці серпня. Плоди мають форму циліндрів, вони оранжево-жовті, кислуваті, великі – 0,9 г. Легко відривається. Ця солодка обліпиха годиться для будь-яких цілей, її використовують не тільки з медичною метою, а й для приготування різних смаколиків – варення, компотів, желе, киселів, солодощів, вин.

Сорт Нижегородська солодка

Московська ананасна

Кущі середньої висоти, з компактною кроною. Одна рослина приносить власникам до 16 кг обліпихи. Шипів мінімум. Ягоди мають специфічний аромат, що нагадує запах ананаса.

Належить до середньостиглої категорії, ягоди достигають до середини серпня. Вони грушоподібної форми, середнього розміру, важать не більше 0,6 г. Колір темно-помаранчевий, на верхівці – червона пляма. Морози переносить без шкоди. Стійкість до стандартних хвороб. Плоди універсального призначення, транспортування не викликає псування.

Сорт Московська ананасна

Клавдія

Самобезплідний сорт – не здатний до самозапилення. Кущі деревоподібні середньої висоти, крона плоско-округла, розлога, густота – середня. Один чагарник дає до 10 кг обліпихи. Шипуватість слабка. Плодоношення починається на 4 році висадки.

Ягоди циліндричні, яскраво-помаранчеві, великі – 0,8 г. Відриваються ягоди легко. Смак – десертний. Годяться для будь-якої переробки. Сорт не боїться холодів, вірусів, не пошкоджуються під час транспортування. Використовують для заморозки. Добре протистоїть обліпиховій мусі.

Сорт Клавдія

Сорти без шипів

Шипи – головна проблема при зборі обліпихи. Але завдяки цілеспрямованій селекційній роботі, сьогодні існує чимало сортів без колючок або з малим їх числом.

Сонячна

Високий деревовидний чагарник із розлогою кроною. Висота – 2,5-2,8 м. Шипи відсутні, що дуже полегшує збір врожаю. Збір ягід – 9-10 кг з одного чагарнику. Плодоносити починає на третьому році після висадки.

Середньостиглий сорт. Ягоди бурштинового кольору, середньої величини, важать 0,7 г. З приємним кисло-солодким смаком. Відмінна зимостійкість, протистоїть шкідникам, хворобам.

Сорт Сонячна

Сократівська

Повністю безшипна рослина. Сильнорослий деревоподібний чагарник – до 3,5 м. Крона розлога. Збір ягід з однієї рослини – 9-10 кг.

Дозрівають плоди наприкінці серпня. Маса ягід – 0,6-0,8 г. У червоно-помаранчевих плодів відмінний смак. Сорт універсальний, не хворіє на фузаріоз, стійкий до галового кліща.

Сорт Сократівська

Живко

Кущі середньої висоти, крона – широкоовальна. Пагони позбавлені шипів. Одна рослина дає 14-20 кг плодів.

Пізньостиглий сорт з овальними плодами оранжево-червоного кольору. Ягоди з сухим відривом. Маса ягід – 0,5-0,6 г. Смак посередній. Для технічних цілей.

Сорт Живко

Велетень

Невисоке дерево, зручне для посадки в приватних садах і для промислового вирощування. Збір з однієї рослини – 8-10 кг. Гілки абсолютно позбавлені колючок. Плоди з’являються до 3-4 року після висадки саджанців. Максимум урожайності рослина досягає на 6-7 році життя.

Ягоди достигають до середини вересня. Плоди циліндричні, оранжевого кольору, вага – 0,8-0,9 г. Бувають і більші ягоди – по 1,3 г. Відрив сухий, легкий. Годиться для будь-яких цілей. У зонах з коротким літом, ягоди, через пізнє дозрівання, не встигають накопичити цукру і якісно дозріти.

Сорт Велетень

Солодкою обліпиха стає тільки після морозу, якщо зібрати ягоди раніше, вони будуть гіркувато-кислими.

Подруга

Деревоподібна рослина середнього розміру, крона слабкої розкидистості. Збір ягід – 8 кг. Колючок немає. Морозостійка обліпиха, росте і плодоносить у найсуворішому кліматі. Витримує сорокоградусні морози.

Маса ягід – 0,8-1 г. Плоди великі, овально-округлі, колір – помаранчевий. У м’якоті – освіжаючий присмак. Сорт середньостиглий. Стійкий до ендомікозу. Незначно уражається обліпиховою мухою.

Сорт Подруга

Алтайська

Деревоподібний чагарник, компактний, густа крона, якій легко надати будь-яку бажану форму. Одна рослина дає до 15 кг плодів. Шипи повністю відсутні.

Дозріває наприкінці серпня. Ягоди оранжевого відтінку, пахнуть ананасом. Вага – 0,8 г. Легко відриваються. Дерево міцне, витривале, не хворіє. Відрізняються чудовим солодким смаком. Витримує морози до мінус 45°С.

Сорт Алтайська

Чечек

Чудовий сорт – солодкий, великоплідний і майже без шипів. Урожайний – збір ягід доходить до 16 кг. Максимум – 25 кг. Кущі середньорослі, з розлогою, але рідкісною кроною. Плодоносити рослина починає тільки на 5 році життя.

Яскраво-помаранчеві ягоди, з червонуватим “рум’янцем”, щільно обліплюють гілки. Маса – 0,9 г. Плоди кисло-солодкі, зі щільною шкіркою і сухим відривом. Цей сибірський сорт відмінно витримує найсуворіші зими.

Сорт Чечек

Чудова

Старий, перевірений часом сорт, виведений у 70-х роках минулого століття. Рослина середньоросла, крона розлога, округла. Шипів немає. Збір з одного куща – близько 9 кг. Рясно плодоносить 10-12 років.

Належить до середньостиглої категорії. Ягоди достигають до початку вересня. Овальні, помаранчеві ягоди, щільно обліплюють гілки. Маса однієї ягоди – 0,7 г. Відриваються легко. Кисло-солодкі плоди застосовні для будь-яких цілей. Високий імунітет і зимостійкість. Мінус – листя уражається кліщем і обліпиховою мухою.

Сорт Чудова

Великоплідні сорти

На кожній обліписі – тисячі маленьких ягід. Багатьом садівникам подобаються великоплідні рослини. До останніх зараховують сорти, у яких вага перевищує 0,8 г.

Єлизавета

Компактні безколючкові рослини. Збір ягід з 1-ї рослини – від 5 до 14 кг. Селекціонери, виводячи цей сорт, прагнули позбутися головних недоліків обліпихи, і це їм цілком вдалося, у “Єлизавети” великі плоди і майже немає шипів.

Пізньостиглий сорт. Циліндричні помаранчеві плоди важать 0,8-0,9 г. Аромат приємний. Сорт витривалий у всіх відношеннях – не боїться морозів, має міцний імунітет.

Сорт Єлизавета

Наран

Рослини невисокі, крона середньорозкидиста. Урожай – 12-13 кг з одного чагарнику. Колючки є тільки у верхніх частинах пагонів, шипи тонкі й короткі.

Плоди блідо-оранжеві, тонкошкірі, витягнуто-циліндричної форми. Важать у середньому 0,9 г. Не боїться морозів, шкідників і хвороб. Відмінний смак – сорту присвоєно вищий дегустаційний бал.

Сорт Наран

Лейкора

Це крушиноподібна рослина – вона має безліч стовбурів. Останні, здерев’янілі, роблять кущ схожим на дерево. Форма чагарнику – куляста, еліптична. Висота – 2-3 м. щороку приростає на 0,5 м. Активно розростається після обрізки. На пагонах є шипи. На одному кущі виростає 10-15 кг ягід.

Ягоди світло-оранжевого забарвлення, з блиском, довгастої форми. Дуже великі – 1,1-1,2 г. Сорт пізній, дозрівання плодів – на початку осені. Невимогливий до ґрунтів, зимостійкий.

Сорт Лейкора

Ессель

Елітний великоплідний сорт. Урожайність – 7-8 кг з куща. Плодоношення починається до четвертого року після висадки саджанця. Колючок немає.

Сорт ранньостиглий. Плоди важать 1-1,2 г, дуже великі, солодкі, темно-оранжевого кольору. Форма плодів – яйцеподібна. Довжина ягоди – 1,5 см. Рослина дуже декоративна. Чудовий десертний смак. Відривання ягід від плодоніжки – напівсухе. Ягоди смачні у свіжому і протертому вигляді. Ставлення до посухи – середнє, зимостійкість висока.

Сорт Ессель

Ажурна

Слаборослі чагарники вирізняються декоративним виглядом, а їхні ягоди – величиною. Це великоплідний сорт, що дає близько 6 кг плодів з куща. Плодоношення настає на 4-1 рік висадки. Урожайність – 5-6 кг з куща.

Ранньостиглий універсальний сорт із великими, до 1 г, ягодами. Ягоди насиченого помаранчевого кольору, циліндричної форми. Зимостійкий сорт. З кислих ягід готують чудові пюре, желе, варять варення, роблять вина і багато іншого. Не боїться дефіциту вологи і добре переносить спеку.

Сорт Ажурна

Злата

Кущі середнього зросту, крона слабораскидиста. Є колючки. Дає стабільні врожаї – в середньому по 15 кг з куща. Плодоносити починає на 3-4 рік після висадки саджанця.

Пізньостиглий сорт, його ягоди достигають наприкінці серпня. Великі ягоди – близько 1 г, досягають 1,3 г. Смак кисло-солодкий. Колір плодів – солом’яно-яєчний. Сонцелюбний сорт, стійкий до хвороб.

Сорт Злата

Августина

У дорослої рослини середньої розкидистості крона. Колючки дуже рідко зустрічаються – збір ягід простий і приємний. Урожайність – 16-18 кг ягід з рослини.

За термінами дозрівання, “Августина” – ранньостиглий сорт. Плоди готові до кінця липня. У північних регіонах дозрівання зміщується до серпня. Плоди яро-помаранчеві, яйцеподібні. Вага – 1,1 г, максимум – 1,4 г. Кислий смак. Дозрілі грона легко збирати – відрив сухий. Сорт не боїться грибкових інфекцій і шкідників. Стійко переносить посуху і морози.

Сорт Августина

Високоврожайні сорти

Обліпиха поєднує в собі декоративність і господарську вигоду. Якщо рослина висаджується з метою отримання плодів, важлива врожайність сорту. Є чагарники, що дають всього 5-6 кг, а є сорти з врожайністю 20-25 кг з куща. Якщо обліпиху вирощують з метою отримання ягід, для домашніх заготовок або в промислових масштабах, вигідно використовувати найурожайніші сорти.

Рясна

Чагарники середнього і високого зросту, крона округла, порівняно розлога. Урожай 14-16 кг, якщо застосовувати інтенсивні технології – 20-24 кг. Ягоди зручно збирати – вони не розчавлюються. Плодоносить до 3-4 року висадки.

Сорт пізньостиглий, універсальний. Плоди стандартні – циліндричні, темно-оранжевого забарвлення. Вага плодів – 0,86 г. Не особливо кислі. Любить сонячні ділянки. Стійкість до хвороб і погодного екстриму.

Сорт Рясна

Ботанічна ароматна

Чагарники середнього розміру, крона – зонтикоподібна. Середня врожайність – 9-15 кг, максимум – 25 кг. М’які шипи трапляються рідко, вони короткі й зосереджені тільки на верхній частині гілок.

Високоврожайний ранній сорт. Дозріває в серпні. Плоди великі – 0,6-0,7 г. Округло-довгасті ягоди блищать, колір – оранжево-червоний, на верхівці – червонувата пляма. Ягоди універсального призначення. Не давляться при транспортуванні. Імунітет до ендомікозу.

Сорт Ботанічна ароматна

Чуйська

Чагарник невисокий з рідкісною розлогою кроною. Урожай у середньому – 11-12 кг з куща, а при застосуванні інтенсивних технологій – до 24 кг. Дуже мало шипів – це важливо для комфортного збору ягід.

Час дозрівання – середина серпня. Сорт пізній. Яскраво-помаранчеві плоди важать 0,9-1 г. Сорт самобезплідний, потребує запилення.

Сорт Чуйська

Ботанічна

Чагарники досить високорослі, досягають 3,5-4 м. Крона – пірамідальна. Збір ягід з однієї рослини – 8-15 кг, максимум – 20 кг.

Середньораннє дозрівання. Плоди жовто-помаранчеві, досить великі, важать – до 0,9 г. Товстошкірі, з сухим відривом. Призначення плодів – технічне. Мінус – швидке перезрівання, через що ягоди погано транспортуються. Витривалий сорт із високим імунітетом.

Сорт Ботанічна

Пантелеївська

Рослина зі стриманим ростом, крона – куляста. Мінімум колючок. Збір ягід із куща – 10-20 кг. Плоди під час збирання не давляться.

Пізнє дозрівання – ягоди зривають в останній декаді вересня. Збереження при транспортуванні – середнє. Плоди червоно-помаранчевого відтінку. Важать до 0,7 г, витягнуто-овальної форми. Плодоніжка довга – 5-8 мм. Сорт зимостійкий, має непоганий імунітет до хвороб.

Сорт Пантелеївська

Подарунок саду

Компактні чагарники з невеликою кількістю шипів. Крона зонтикоподібного типу. Дуже висока врожайність – на рівні 20-25 кг з куща.

Збір ягід починають наприкінці серпня – сорт належить до середньостиглих. Рослина не тільки врожайна, а й великоплідна – ягоди набирають вагу 0,8 г і більше. Колір у них насичений помаранчевий, а смак поганий – в’язко-кислий. Відмінний імунітет і стійкість до холоду.

Сорт Подарунок саду

Дар МГУ

Висота кущів із розлогими кронами сягає 3 м. Одна рослина дає до 20 кг солодко-кислих плодів. Плодоніжки – 5 мм, відриваються плід легко, всуху.

Сорт ранньостиглий. Ягоди, достигаючи, набувають красивого, яскраво-оранжевого кольору – дерево більше декоративне. Маса однієї ягоди – 0,7 г. Плоди універсальні, відрізняються великим вмістом вітаміну С, не мнуться при транспортуванні. Рослина витривала і рідко хворіє.

Сорт Дар МГУ

Низькорослі сорти

Збір обліпихи ручним способом – копітка робота. Благо ягоди розташовані щільно, це спрощує завдання збирача. Складнощі виникають, якщо рослина висока. Щоб дістатися до ягід на верхніх гілках, доводиться використовувати різні пристосування. Якщо рослина невисока, можна швидко зібрати ягоди, не користуючись драбинами. До низькорослих відносять сорти, висота яких не перевищує 2,5 м.

Бурштинова

Низькорослий чагарник, з рідкісною кроною. Сорт зі старих, перевірених. Дає в середньому 10 кг ягід. Колючок практично немає. На листках – сірувате опушення. Плоди з’являються на 4-му році висадки.

Дозрівання – початок вересня. Циліндричні, помаранчеві ягоди важать 0,6-0,7 г. Збір ягід рясний, щорічно – стабільні врожаї. Плодоношення триває 10-12 років. Максимум плодів збирають у 5 річному віці – 13-14 кг. Стійка і витривала в усіх відношеннях рослина.

Сорт Бурштинова

Іня

Низькорослий чагарник із рідкісною кроною. Рослина невисока і у неї дуже мало шипів. З одного куща збирають 14 кг ягід.

Ранньостиглий, зимостійкий сорт. Ягоди червоно-помаранчевого забарвлення, з “рум’янцем”, великі, важать 1 г. Ягоди смачні.

Сорт Іня

Дюймовочка

Чагарник добре виглядає на невеликих присадибних ділянках – він не більше 1,5 м заввишки. У рослини компактна крона, на пагонах дуже мало колючок. Збір з однієї рослини – 20 кг.

Дозрівають ягоди в першій половині серпня, вони темно-помаранчеві, досить великі – 0,7 г. У смаку присутня терпкість. Майже не уражається шкідниками, зимостійкий.

Сорт Дюймовочка

Щоб отримати якісний сік, який не розшаровується на фракції, використовують сорти, що дають сік найвищої якості, – Василиса, Надія, Нижегородський сувенір.

Дружина

Низькорослий чагарник зі стислою кроною. Дуже зручний збір – ягоди сидять щільно, відрив сухий, колючок немає, а головне – не потрібні сходи. З однієї рослини збирають близько 10-11 кг ягід.

З ранньостиглої категорії. Маса оранжево-червоних, овально-округлих плодів – 0,8 г. У смаку – освіжаючий аромат. Плоди столового призначення. Сорт стійкий до хвороб, морозів.

Сорт Дружина

Московська красуня

Невисока рослина, крона компактна, шипів мало. Збір – 15 кг ягід.

Ягоди збирають у другій половині серпня. Кисло-солодкий смак. Відрив сухий. Пронизливо помаранчевого кольору, маса – 0,6 г.

Сорт Московська красуня

Байкальський рубін

Зручний у зборі сорт. Один із найбільш вітамінних. Колючки нечисленні. З низькорослих, компактних кущів – їхня висота до 1 м, збір – 12-13 кг плодів.

Збір урожаю – у другій половині серпня. Ягоди коралового забарвлення середнього розміру – важать близько 0,5 г. Великий вміст вітаміну С. Дуже зимостійка і витривала рослина.

Сорт Байкальський рубін

Чулишманка

Кущі середнього розміру з широкоовальною кроною. Збір з одного куща – 10-17 кг. Мала кількість шипів.

Дозріває наприкінці літа-початку осені. Плоди яскраво-помаранчеві, важать 0,6 г. Не боїться посушливих періодів. Кислуватий смак. Великий вміст С-вітаміну та каротиноїдів.

Сорт Чулишманка

Баян гол

Низькорослі кущі – 1-1,2 м. Крона компактна. На пагонах колючок немає. Урожай з куща – 13-14 кг. Плодоносить на 3 році після висадки.

Сорт пізньолітній – плоди дозрівають у середині серпня. Ягоди яскраво-оранжевого кольору, на кінцях – “рум’янець”. Маса – 0,55-0,65 г. Стійкість до обліпихової молі та всихання.

Сорт Баян гол

Морозостійкі сорти

Обліпиху цінують на півночі. На півдні, де вистачає фруктів, цю рослину використовують частіше як декоративну або в медичних цілях. А ось у північних регіонах, обліпиха – чудове джерело вітамінів і сировина для різних смаколиків. Щоб благополучно рости і плодоносити в суворих умовах, обліпиха повинна витримувати дуже низькі температури.

Джемова

Зимостійкий, безколючковий і великоплідний сорт. Кущі низькорослі, високодекоративні, особливо під час дозрівання плодів. Урожай із куща – 9-12 кг. Плодоношення – на 4-му році висадки.

Середньостиглий сорт, ягоди достигають на початку вересня. Плоди довгасті, оранжево-червоні, вагою 0,8-0,9 г. Стійкий до морозів, витримує температури до мінус 35°С. Стійкість до посух. Погано росте на кислих і важких ґрунтах. Недостатня стійкість до обліпихової мухи. Ягоди мають десертний смак.

Сорт Джемова

Золотий качан

Цей сорт не тільки морозостійкий, але й вельми продуктивний. На середньорослих кущах, зі стислими кронами, збирають від 13 до 28 кг ягід. Шипів мало.

Дозрівання ягід припадає на кінець серпня. Помаранчеві, з “рум’янцем” плоди, виростають до 0,5-0,6 г. У ягід призначення – технічне. Смак задовільний. Не боїться низьких температур.

Сорт Золотий початок

Трофимівська

Чагарники високого зросту, компактні, крони – зонтикоподібні. Шипів – середня кількість. Плодоносити починає на 4-5 рік після висадки. Збір з куща – 8-10 кг.

Сорт середньопізній, з високою зимостійкістю. Збирання – у першій декаді вересня. Плоди середні та великі – 0,6-0,7 г. Подовжено-овальні, червоно-помаранчеві. Шкірка товста, з опушенням. Ягоди мають універсальне призначення.

Сорт Трофимівська

Перчик

Чагарники середньої висоти, із середньорозкидистою кроною і помірним числом колючок. Помірна врожайність – з куща збирають 8-13 кг ягід.

Сорт середньостиглий. Плоди яйцеподібні, помаранчеві, блискучі, лускаті. Ягоди використовують для технічних цілей, вони кислуваті на смак. Присутній ароматний присмак.

Сорт Перчик

Аюла

Чагарники середньої висоти, крона – широкоовальна. Колючки повністю відсутні, що спрощує збирання врожаю. Збір з куща – 14-20 кг.

Дозрівають ягоди ранньої осені. Зимостійкість і посухостійкість – високі. Ягоди темно-помаранчеві, з яскравим “рум’янцем”. Смак хороший, присутня кислинка. Вага – 0,7-0,8 г. Стійкість до обліпихової мухи.

Сорт Аюла

Дар Катуні

Рослина висока – виростає до 3 м у висоту. Крона – компактна, овальна. Колючок мінімум або зовсім немає. З однієї рослини збирають 14-26 кг плодів. Максимальний збір – у 6-7 років після висаджування.

Дозрівання ягід – пізнім літом. Ягоди яйцевидно-овальні, помаранчеві, важать 0,75 г. Біля плодоніжки – “рум’янець”. На смак ягоди помірно-кислі, без гіркого присмаку. Плоди універсальні – годяться для будь-яких цілей. Висока морозостійкість.

Сорт Дар Катуні

Відрадна

Чагарник сильнорослий, крона – стисла, пірамідальна. Збір ягід з куща – 13 кг. Мінус – наявність шипів.

Середньостиглий сорт. Плоди кислуваті, зі слабким ароматом, колір – червоний з помаранчевим. Шкірочка блискуча, товщина – середня. Висока морозостійкість.

Сорт Відрадна

Чоловічі сорти

Обліпиха – рослина дводомна. На жіночих чагарниках – квітки з маточками, на чоловічих – квітки з тичинками. Чоловічі рослини – виробники пилку, який переноситься за допомогою вітру. Щоб жіноча рослина плодоносила, поблизу має рости чоловіча рослина – на ній немає плодів, вона необхідна тільки для запилення. Одного чоловічого куща вистачає на 5-8 жіночих – кількість визначається сортом обліпихи.

Селекціонерами виведені особливі, “чоловічі” сорти – вони не плодоносять, а тільки генерують пилок у великих кількостях. Одне дерево такого сорту здатне “запліднити” 10-20 жіночих рослин будь-якого сорту.

Гном

Кущі-запилювачі середньої величини – виростають до 2-2,5 м у висоту. Крона компактна. Колючок мало, але цей факт не має значення – адже плоди з чоловічих рослин збирати не доводиться.

У сорту висока пилкова продуктивність. Рослина зимостійка, її генеративні бруньки благополучно переносять сильні морози. Імунітет до хвороб – бездоганний.

Сорт Гном

Алей

Сильнорослі чоловічі чагарники, що не мають колючок. Ця безплідна рослина має потужну і розкидисту крону. Бруньки великі, міжвузля вкорочені.

Сорт із високим імунітетом, морозостійкий. Виробляє 95% життєздатного пилку.

Сорт Алей

Помаранчева обліпиха

Велика частина сортів обліпихи мають яскраво-помаранчеві плоди – саме за ними впізнавана ця рослина. Однак помаранчевий колір не єдиний для ягід обліпихи.

Вогні Єнісею

Кущі високі, розлогі, дають 8-9 кг ягід. Є колючки, але вони розташовані тільки внизу пагонів. Шипи короткі та нечисленні.

Ранній сорт. Маса ягід – 0,6 г. Плоди традиційного помаранчевого кольору, мають приємний освіжаючий аромат і кисло-солодкий смак. Стійкий до посухи, морозів, хвороб.

Сорт Вогні Єнісею

Саяна

Кущ середньої висоти, компактний. Колючок небагато. Одна рослина дає 11-16 кг ягід. Плодоносить на 3-й рік.

Середньорання обліпиха. Плоди середні, забарвлення – помаранчеве, вершинки – червонуваті. Не хворіє на фузаріоз. У смаку – кислинка. Ягоди товстошкірі.

Сорт Саяна

Аяганга

Великоплідний сорт із компактними, середньорослими кущами і помірною облиственністю. Крона – округла. Одна рослина дає 8-11 кг ягід.

Ягоди достигають у другій декаді вересня. Посухостійкість – середня. Помаранчеві плоди середнього розміру – важать 0,55 г. Форма – бочкоподібна. Смакові якості – відмінні. Відрізняються високою зимостійкістю квіткових бруньок.

Сорт Аяганга

Червоноплідна обліпиха

Для обліпихи червоні ягоди – рідкість. Навіть після селекційних робіт червоноплідних сортів існує зовсім небагато.

Горобинова

Чагарники з вузькопірамідальними кронами. Збір з куща – до 6 кг. Є рідкісні, поодинокісні колючки, що ускладнюють збирання врожаю.

Сорт середньостиглий. Ягоди темно-червоного кольору, з блиском. Плоди ароматні, присутня гірчинка. Стійкість до грибкових хвороб.

Сорт Горобинова

Сибірський рум’янець

Чагарники з вузькими, пірамідальними кронами. Урожай із куща – до 6 кг. Є рідкісні, поодинокі колючки.

Сорт середньостиглий. Ягоди темно-червоного кольору, з блиском. Плоди ароматні, з гірчинкою. Стійкість до грибкових хвороб.

Сорт Сибірський рум'янець

Червоноплідна

Рослини сильнорослі, розлогі, колючки по всій довжині – збір через них ускладнений. Крона – слабопірамідальна. Один кущ дає близько 5-6 кг ягід.

Сорт ранній, з червоними плодами, кислими, ніжно-ароматними. Вага – 0,6 г. Смак – посередній. Плоди технічного призначення. Стійкість до морозів – середня.

Сорт Красноплідна

Червоний факел

Чагарник середньої висоти, крона трохи розкидиста. Урожайність середня – близько 6 кг з куща. Пагони вкриті нечисленними колючками.

Пізньостиглий сорт. Витримує мороз до мінус 40°С. Рідко хворіє і стійко протистоїть шкідникам. Плоди червоного кольору з помаранчевим відливом. Вага – 0,7 г.

Сорт Червоний факел

Лимонно-зелена обліпиха

Поряд з помаранчевими і червоними ягодами, обліпиха може мати лимонно-зелені плоди. Така рослина має екзотичний вигляд.

Ялинка

Цей сорт цікавий садівникам, які цікавляться, крім врожаю, декоративністю висаджуваних рослин. Чагарник на вигляд схожий на ялинку невеликого розміру. Висота рослини – 1,5-1,8 м. Чагарник має густу і компактну крону. Колючок немає.

Сорт отримано шляхом впливу на насіння хімічними мутагенами. Перебуває на випробуванні. “Ялинка” не є стійкою формою, і може мутувати. Плюси – стійкість до мікозу, холодів, не дає порослі.

Сорт Ялинка

Ранньостиглі сорти

Ранні сорти готові до збирання врожаю в першій декаді серпня, а то й раніше – наприкінці липня. Ранньостигла обліпиха не змусить чекати довго бажаного врожаю.

Мінуси

Висота кущів – до 2,9 м. Крона середньогуста, розлога, розлога. Шипів немає зовсім. Одна рослина дає 14-25 кг плодів.

Це надранній сорт. Готовність ягід – у першій половині серпня. Плоди досить великі, конічні, жовто-помаранчеві, кисло-солодкі, важать близько 0,7 г. Зимостійкий сорт, стійкий до фузаріозу.

Сорт Мінуса

Ботанічна аматорська

Високорослий деревовидний чагарник, що досягає у висоту 3,5-4 м. Крона – пірамідальної форми. Шипів небагато. З однієї рослини збір ягід – 7-15 кг. Тонкі та довгі плодоніжки.

Ранньостигла обліпиха з подовжено-овальними, оранжево-жовтими плодами. Вага – 0,7-0,85 г. Мінус – ягоди перестигають вкрай швидко, погано транспортуються. Зимостійкість та імунітет – високі.

Сорт Ботанічна аматорська

Володимирка

“Володимирка” тільки проходить сортовипробування. Це сильноросле дерево заввишки 3,6 м, з округлою, густою кроною. На кінцях пагонів – колючки 3-4 мм. Одна рослина дає від 5 до 13 кг ягід.

Ранньостиглий сорт з помаранчевими дрібними ягодами. Мінус – мокрий відрив плодів.

Сорт Володимирка

Захаровська

Чагарник слаборослий. Крона середньої розкидистості. Одна рослина приносить до 10 кг плодів. Колючки відсутні.

Сорт ранній. Плоди сонячно-жовті, важать близько 0,5 г. Кислуватий смак та інтенсивний аромат. Витривалий сорт із відмінним імунітетом.

Сорт Захаровська

Самородок

Рослина середньоросла, висотою 2-2,5 м. Крона широкоокругла. Колючки є, але вони не численні. Урожай з одного куща – 5-15 кг. Плодоносить на 4-й рік.

Ранньостиглий сорт із великими помаранчевими плодами. Вага однієї ягоди – 0,6 г. Форма – овальна. Кисло-солодкий смак. Дає врожаї протягом 10-12 років. Недостатня стійкість до в’янення.

Сорт Самородок

Перлинниця

Кущі виростають до 2,5 м. Крона овальної форми. Шипи трапляються вкрай рідко. Один кущ дає 10-12 кг ягід.

Ультрараннє дозрівання. Плоди великі, вагою 0,8 г. Яскраво-оранжевого кольору ягоди з десертним смаком. Зимостійкість – висока.

Сорт Перлинниця

Етна

Середньорослі рослини, крона розлога, середньої густоти. Урожай із куща – 10-15 кг. Шипи є, але їх небагато.

Великоплідний ранній сорт. Ягоди яйцеподібної форми, червоно-помаранчеві, з тонкою шкіркою, важать 0,9 г. Приємний смак і аромат. Потребує запилення чоловічим сортом. Стійкість до хвороб – висока.

Сорт Етна

Новина Алтаю

Кущі дуже високі – деякі досягають 4 м. У них округла, сильно розкидиста крона. Колючки майже відсутні. Ягоди з мокрим відривом. Урожай з одного куща – 12 кг, максимум – 27 кг.

Раннє дозрівання. Невеликі оранжево-жовті плоди з червоними смугами. Форма – плоско-округла. Мінус – погана транспортабельність. Вага ягід – 0,5 г. Не боїться фузаріозу.

Сорт Новина Алтаю

Вітамінна

Сильнорослі чагарники. Крона – овальна. Шипів небагато. Є пагони з колючками і без колючок. Урожай – 6-9 кг. Плодоношення – на 3-4 рік.

Ранньостигла обліпиха з жовтувато-помаранчевими плодами (є малинова плямочка). Вага ягоди – 0,6 г. У верхній частині плоду є ребристість. Мінус – уражається мікозним в’яненням.

Сорт Вітамінна

Середньостиглі сорти

Ягоди у середньостиглих сортів достигають у другій половині серпня або на початку осені.

Лисичка

Кущі середньої висоти зі слабо розлогою кроною. Сорт урожайний – з куща можна зняти до 15-20 кг ягід.

Ягоди великі, циліндричної форми, червонувато-оранжевого забарвлення. Товстошкірі плоди, солодкі та ароматні. Вищий бал за дегустаційною шкалою. Плоди універсальні, багато С-вітаміну. Вага ягід – 0,8 г.

Сорт Лисичка

Бусинка

Крона розлога, чагарник високий. На пагонах є шипи середньої величини. Урожай з куща 13,5-15 кг.

Ягоди округлі, усічено-конічні. Колір – насичений помаранчевий. Маса – 0,5 г. На смак ягоди кисло-солодкі. Присутній освіжаючий аромат. Добре переносить посуху.

Сорт Бусинка

Нівелена

Середньорослі чагарники. Крона – парасолькоподібна, слабкої розкидистості. Шипи рідкісні й тонкі. З куща збирають близько 10 кг ягід.

Плоди важать 0,5 г, жовто-помаранчеві, округлі. На смак – кислі, ароматні. При перевезенні не давляться. Відмінна зимостійкість.

Сорт Нівелена

Костер

Середньорослий чагарник зі слабораскидистою кроною. Пагони неопушені. Урожай з куща – 7-8 кг.

Середньостиглий, морозостійкий сорт із червоно-помаранчевими, видовженими плодами. Ягоди кисло-солодкі, освіжаючі. Плоди універсальні. Вага – 0,7-0,9 г.

Сорт Костер

Пізньостиглі сорти

У пізніх сортів ягоди достигають пізніше за всі інші сорти. Часто вони дають урожай уже після заморозків.

Рижик

Невисокі чагарники з порівняно розлогою кроною і неопушеними пагонами. Сорт урожайний, одна рослина дає по 12-14 кг плодів.

Пізньостиглий сорт із темно-червоними, загострено-циліндричними плодами. Вага ягід – 0,7-0,8 г. У ягід товста шкірка і кислуватий смак. Не мнуться при перевезенні, годяться для будь-яких цілей.

Сорт Рижик

Помаранчева

Високоврожайний сорт. Чагарники середньої висоти з овальною кроною. Шипів мінімум. Урожай 13-15 кг, максимум – 25 кг.

Пізньостиглий, зимостійкий сорт з овальними, оранжево-червоними, терпко-кислими плодами. Ягоди під час збору не розчавлюються. Підвищений вміст вітаміну С. Мінус – загрожує мікозне всихання.

Сорт Помаранчева

Зирянка

Висота кущів – 2,2-2,5 м. Овальна крона. Шипи – поодинокі. Урожай із куща – 13 кг. Плоди не давляться, відмінно транспортуються.

Ягоди світло-помаранчеві, циліндричні, трохи скошені до верхівки. На помаранчевому тлі – рум’яні цятки. Маса ягід – 0,6-0,7 г. Не боїться фузаріозу. Смак плодів – кислуватий.

Сорт Зирянка

Сюрприз Балтики

Дуже високі рослини – досягають 3 м. Крона – сильнорозкидиста. Шипи нечисленні. Один кущ дає в середньому 8 кг ягід.

Плоди дрібнуваті, важать 0,25-0,35 г. Колір червоно-помаранчевий, кислота – помірна, ароматні. Сорт практично не уражається вілтом.

Сорт Сюрприз Балтики

Бурштинове намисто

Середнього зросту кущі, слабораскидисті. Пагони не опушені. Збір – до 14 кг ягід. Плоди універсального призначення.

Пізньостиглий сорт із великими, світло-помаранчевими плодами. Сорт зимостійкий, відмінний імунітет. Маса однієї ягоди – 1,1 г.

Сорт Бурштинове намисто

Менделєєвська

Висота чагарнику до 2 м. Крона густа і розлога. Один кущ дає до 8 кг ягід.

Пізній сорт з овальними, інтенсивно-жовтими ягодами. Маса плодів – 0,5-0,65 г. Сорт вирізняється підвищеним вмістом С-вітаміну.

Сорт Менделєєвська

Яхонтова

Новий пізньостиглий сорт. Кущі середньорослі із середньорозкидистою кроною. Шипів дуже мало, збір спрощено. З одного куща збирають 10 кг ягід.

Великі ягоди червонуватого кольору, в цяточку, вага – 0,8 г. Шкірочка тонка, але міцна. Кисло-солодкий смак. Округло-овальна форма. Стійкість до посухи, холоду, інфекцій.

Сорт Яхонтова

Галерит

Середньої висоти кущі – до 2 м. Крона – розлога. Урожай з однієї рослини, що досягла піку плодоношення – 10 кг ягід.

Вкрай пізній сорт, дозрівання – в середині вересня. Плоди трохи конічні, світло-оранжевого кольору. На верхівці – пляма червонуватого кольору. Шкірочка щільна, блискуча. Смак трохи кисло-гіркуватий. Вага ягід – 0,8-0,9 г.

Сорт Галерит

Дамські пальчики

Новинка. Сорт нещодавно взято на сортовипробування. Кущі середньої висоти. Крона слаборозкидиста. Урожай до 6 кг з однієї рослини.

Пізньостиглий, десертний сорт. Маса плодів – 1,1-1,3 г. Присвоєно найвищий бал за дегустаційною шкалою. Плоди циліндричні, кисло-солодкі, оранжевого кольору, універсальні.

Сорт Дамські пальчики

Порівняльні таблиці сортів обліпихи

Обираючи сорти для свого саду, садівникам доводиться оцінювати їх за найрізноманітнішими критеріями – термінами дозрівання, смаком, врожайністю, морозостійкістю тощо. д.

У таблиці 1 – порівняння найбільш великоплідних сортів за врожайністю та вагою ягід.

Таблиця 1

Сорт

Вага плодів, г

Урожайність, кг з куща

Ажурна

1

5-6

Августина

0,9

12-13

Єлизавета

0,8-0,9

5-14

Ессель

1-1,2

7-8

Наран

0,9

12-13

Лейкора

1,1-1,2

10-15

Сорти, рекомендовані для різних регіонів – у таблиці 2.

Таблиця 2

Найкращі сорти для європейської частини

Урожайність, кг з куща Найкращі сорти для Сибіру Урожайність, кг з куща Найкращі сорти для Підмосков’я

Урожайність, кг з куща

Августинка

16-18 Чудова 9-10 Московська красуня

14-15

Помаранчева

12-22 Велетень 8-10 Ботанічна аматорська

7-15

Нівелена

9-11 Трофимівська 8-10 Подарунок саду

20-25

Ботанічна

8-15 Чуйська 11-12 Перчик

8-13

У таблиці 3 – сорти, що лідирують за певними оцінними критеріями, або виділяються серед інших сортів будь-якими перевагами.

Таблиця 3

Критерії оцінювання

Сорти

Найбільш морозостійкі Відрадна, Дар Катуні, Аюла, Перчик, Джемова, Трохимовська, Золотий початок
Найсмачніші Улюблена, Рует, Теньга, Москвичка, Московська ананасна, Нижегородська солодка, Клавдія
Найкорисніші Перчик, Московська красуня
Без шипів Сонячна, Сократівська, Живко, Велетень, Чечек, Алтайська, Подруга, Чудова

Вибираючи сорт обліпихи, важливо визначитися з метою посадки дерева і врахувати умови зростання. Більшість сортів належать до морозостійких культур, тому садівники, підшукуючи оптимальний сорт, можуть зосередитися на смаку, кольорі, величині, призначенню плодів і врожайності рослини.