Червону смородину не дарма вважають довгожителем – правильний догляд дозволить протягом 15-25 років збирати врожай з куща. Це не найвимогливіша культура, однак, щоб рослина стабільно плодоносила, необхідно правильно підійти до вирощування чагарнику, з огляду на нюанси посадки, розмноження і догляду.
Опис червоної смородини, як ягідного чагарнику
Червона смородина – одна з найпоширеніших культур, що зустрічається найчастіше. Ягоди відрізняються приємним смаком, але вони також і корисні. Одна з причин популярності – простий догляд.
Висота кущів становить 1,2-2 м. На чагарнику розташовані розвинені пагони, по всій довжині яких росте листя. Біля основи можуть розвиватися прикореневі пагони. Це рослина-довгожитель, оскільки при правильному догляді може приносити плоди до 25 років.
Але, як і інші ягідні культури, смородина швидко споживає всі корисні речовини з ґрунту, тому так важливо пам’ятати про необхідність регулярного удобрення цієї рослини. У зворотному випадку зібрати багатий урожай не вийде.
До інших особливостей червоної смородини потрібно віднести:
- цвітіння починається в середині травня, бутони обрамлені червоними або жовтими пелюстками;
- у середині червня починають зріти ягоди;
- плоди ростуть гронами на світлих плодоніжках, їх діаметр може досягати 1,2 см;
- у цієї культури потужне коріння, що дає їм змогу проникати глибоко в ґрунт і витягати необхідні поживні речовини;
- щоб домогтися кращої врожайності, рекомендовано висаджувати на ділянці кілька різних сортів – це дозволить використовувати перехресне запилення.
Не можна не відзначити, що у ягоди багатий вітамінний склад, тому плоди цієї рослини дуже корисні. Так, у червоній смородині є вітамін А, Е, С, РР, Н, а також усі вітаміни групи В. Крім того, у складі є цінні мінерали, жирні кислоти. При цьому червона смородина не калорійна – у 100 г ягід всього 43 Ккал.
Червона смородина знижує ризик розвитку онкології, уповільнює процес старіння, зміцнює імунітет, очищає організм від токсинів.
Незважаючи на масу позитивних властивостей, є у червоної смородини і низка протипоказань. Культура містить органічні кислоти, які можуть викликати подразнення слизової шлунка. Тому від вживання продукту потрібно відмовитися за наявності виразки шлунка, гастриту, патологій печінки.
Також червона смородина може призвести до погіршення стану і в разі гепатиту, панкреатиту. Не рекомендовано включати ягоди в раціон і в разі захворювань крові, наприклад, гемофілії.
Переваги та недоліки у вирощуванні червоної смородини
До позитивних рис цієї культури можна віднести:
- корисні властивості, висока смакова цінність, що робить рослину однією з популярних;
- скоростиглість – урожай можна буде збирати вже в перший рік після висадки саджанця;
- зимостійкість – вибравши відповідний сорт, можна не переживати, що при настанні перших морозів культура загине;
- можливість заморозки ягід без втрати їхніх лікувальних властивостей.
Але у культури є і невеликі недоліки:
- незважаючи на простоту догляду, не можна забувати основні правила посадки та вирощування – у зворотному разі не варто чекати великих врожаїв;
- розбірливість цієї рослини в сусідах – не слід висаджувати її поблизу зі сливою, вишнею, малиною, невідповідними сусідами можна назвати берези і сосни.
Якщо у вас маленька за розмірами ділянка, подібна “примхливість” рослини не дасть змоги вирощувати всі бажані культури.
Найкращі сорти для посадки
Налічується понад 70 сортів цієї культури, кожні мають свої характеристики, вимоги. Рекомендовано заздалегідь ознайомитися з ними, щоб вибрати сорт, який найбільше відповідає всім параметрам.
Великі
До найбільш популярних великих сортів відносять:
- Віскне – зимостійкий сорт, який практично не боїться шкідників і хвороб, врожайність з одного куща до 7 кг;
- Фертоді – зимостійкий сорт, не боїться грибка, вага ягід становить близько 1,5 г;
- Рондом – високоврожайний сорт, який стійкий до морозів.
Солодкі
До популярних солодких сортів відносять:
- Світлана – зимостійкий сорт, ягоди невеликі, мають тонку шкірку;
- Рання солодка – зимостійкий сорт, що вимагає пильного догляду, ягоди середні за розміром;
- Замок Хаутона – високоврожайний сорт, ягоди середні за розміром.
Ранні
Серед ранніх сортів виділяють:
- Вікторія – ідеальний варіант для подальшої переробки та заморозки, ягоди середні, приємні на смак;
- Первісток – морозостійкий сорт. Можна зібрати до 10 кг з куща.
- Серпантин – сорт, що не боїться шкідників, хвороб. Ягоди середні, смак – кислувато-солодкий.
Середні
Найвідоміші середні сорти червоної смородини:
- Бужанська – високоврожайний і морозостійкий сорт, вага ягоди становить до 1 г, плоди підходять для подальшої переробки, зокрема заморозки;
- Газель – зимостійкий, стійкий до грибків, ягоди дрібні, але солодкі та соковиті.
Пізні
Найпопулярнішими пізніми сортами є:
- Мармеладниця – зимостійкий і високоврожайний сорт, який стійкий до більшості захворювань і комах;
- Голландська червона – витривала культура, стійка до антракнозу, морозів.
Особливості посадки
Висаджувати рослину рекомендовано восени, але деякі садівники проводять і весняні роботи. При посадці потрібно підготувати ділянку, правильно вибрати саджанець. Проводячи роботи, варто пам’ятати про оптимальну схему посадки.
Коли садити червону смородину?
На думку досвідчених садівників, найкращий час для висадки саджанців – середина осені, щоб рослина встигла прижитися на новому місці. У цьому випадку можна збирати врожай уже на початку липня за сприятливих погодних умов.
Але якщо ненавмисно пропустите осінню висадку, можна перенести роботи і на весну. Щоправда, при недотриманні низки правил великий ризик, що висаджені чагарники не приживуться.
Дивіться нижче відео про посадку червоної смородини:
Посадка восени
Осінь вважають найбільш сприятливим періодом для висаджування червоної смородини. Переваг у цієї пори року кілька:
- можна заздалегідь підготувати місце для висадки;
- саджанці – свіжі, нещодавно отримані (а не ті, що зберігаються всю зиму в підвалі);
- не страшно, якщо після посадки листя засохне, оскільки бруньки на саджанці вже сформовані.
Однак є важливий момент: саджанці потрібно посадити щонайменше за місяць до мінусової температури (зазвичай це початок вересня), у протилежному випадку чагарник не приживеться і вимерзне.
Посадка навесні
Посадити червону смородину навесні складніше. Щоб кущ прижився навесні, його слід висадити до моменту розпускання бруньок. У цей період земля не до кінця просихає, тому багато садівників проводять посадку чагарників з уже закладеними бутонами, листочками, що розпустилися. Однак велика ймовірність, що червона смородина може не прижитися.
Вибір і підготовка саджанця
Під час вибору саджанця слід дивитися на корінь: що розвиненіша коренева система, то краще приживеться рослина (бажано, щоб було щонайменше 3 кістякові корені). Якщо трохи відшаровується кора, це не страшно, важливо щоб гілки були не сухими. Висота надземної частини – близько 40 см.
Якщо саджанець купувався в горщику, його потрібно акуратно дістати з ємності для провітрювання кореневої системи.
Підготовка ґрунту
Ділянку дуже важливо підготувати заздалегідь. Якщо висадка планується навесні, ямки потрібно робити з осені. Це потрібно для осідання ґрунту. Для прискорення процесу полийте їх водою. Червона смородина віддає перевагу слабокислому суглинистому ґрунту.
Потрібно правильно підготувати землю. Якщо ґрунт піщаний, потрібно додати трохи глини, якщо супіщаний – мінеральні речовини. Завдяки цьому ґрунт буде “дихати”. У кислу землю вносять крейду або вапняк (по 40 кг на одну сотку).
Формувати ямки потрібно за пару місяців до висадки саджанців. Завдяки цьому з ґрунту випаруються шкідливі речовини, що входять до складу багатьох добрив. На дно ямки укладають добрива, змішані з верхнім шаром ґрунту. Засіб для підживлення складається з 10 кг компосту, 300 г золи, 200 г суперфосфату. Підійде і гній, але в цьому випадку додайте трохи соломи, тирси. Головне, не використовувати підживлення на основі азоту.
За 4-5 місяців до висадки потрібно внести 15 кг органіки, по 50 г калійних і фосфорних добавок на 1 кв. м. м ділянки.
Схема посадки
Оптимальна відстань між саджанцями – 1,5 м, не менше 2,5 м від куща до дерев. Якщо провести висадку ближче, це стане причиною більш повільного росту рослин через те, що їхнє коріння переплітається. Також намагайтеся висаджувати кущі мінімум за 1,2 м від паркану, інакше рослина буде сильно затемнена.
Не рекомендовано висаджувати рослину поблизу від інших чагарників, які швидко розростаються (наприклад, біля малини, аґрусу) – вони почнуть заглушати ріст смородини.
Догляд за червоною смородиною
Червона смородина – не найпримхливіша культура, оскільки не потребує спеціалізованого догляду. Однак є кілька нюансів, яких потрібно дотримуватися, щоб підвищити врожайність рослини.
Підживлення
У квітні обов’язково вносять сечовину – 15 г складу на кв. м ділянки, у червні – гнойову рідину або розчин пташиного посліду (0,5 л на відро води об’ємом 10 л). Якщо немає можливості використовувати органіку, під кожну рослину вводять близько 15 г сечовини, сірчанокислого калію і суперфосфату.
Влітку вносять позакореневе підживлення мікроелементами. У відрі води (10 л) розчиніть 3 г борної кислоти, 10 г сірчанокислого марганцю, 2 г мідного купоросу, 2 г молібденовокислого амонію, 2 г сірчанокислого цинку. Проводьте всі заходи в похмуру погоду.
У середині осені проводьте останнє підживлення: під кожну рослину вносьте суміш із 15 г органіки, 100 г суперфосфату, 60 г хлористого калію. Детальніше про осіннє підживлення написано тут.
У наступному відео досвідчений садівник розповідає про підживлення смородини в різні пори року:
Догляд навесні
На початку березня проводиться санітарна обрізка та формування. У квітні потрібно підгодувати кущі за допомогою сечовини. Як тільки ґрунт підсохне, обов’язково розпушують землю навколо смородини на глибину близько 8 см, потім мульчують.
Трапляється, що в травні під час цвітіння приходять невеликі морози. У цьому випадку необхідно захистити рослини за допомогою димлення. А щоб культура не відчувала нестачі води, ґрунт має бути злегка вологим. Важливо видаляти бур’яни, розпушуючи ґрунт на глибину до 8 см. Процедуру потрібно проводити кожні 14 днів.
Рекомендуємо прочитати додаткову статтю про те, як правильно доглядати за смородиною у весняний період.
Догляд влітку
У червні потрібно підгодувати смородину, використовуючи органічні добрива. Додатково кущі обприскують розчином мікродобрив. Також важливо оглянути рослини – виявивши шкідників, їх потрібно зібрати і знищити.
Коли потрібно збирати врожай, ягоди потрібно знімати в міру їх дозрівання і складати в невеликі коробки. Після цього кущики потрібно обов’язково полити, розпушити ґрунт.
Догляд восени
Наприкінці вересня потрібно ґрунт зволожити, внести органіку, мінеральні добрива, ґрунт обов’язково перекопують. Коли почнеться листопад, потрібно обрізати смородину.
Прочитайте статтю про те, як доглядати за кущами смородини в осінній період.
Полив
У рослини досить потужне коріння, що робить культуру більш витривалою до посухи, але при нестачі вологи ягоди почнуть дрібніти. Важливо регулярно поливати культуру, особливо в період активного росту і при появі зав’язей, при формуванні ягід.
На кожен кв. м потрібно 20 л води, що дозволить просочити землю на глибину близько 40 см. Спочатку навколо куща потрібно зробити канавки глибиною близько 15 см, розташовані за 30-40 см від кущів. Коли земля трохи підсохне, потрібно її ретельно розпушити, що дозволить уникнути утворення кірки.
Обрізка і формування куща
Червона смородина вимагає проведення формувальної, санітарної та омолоджувальної обрізки. Проводять роботи або на початку весни, або наприкінці осені, коли рослина перебуває в стані спокою:
- У перший рік видаляють 50% молодих пагонів. Це посприяє формуванню красивого куща.
- До 5 років на кущах залишайте не більше 20 пагонів, щоб уникнути затемнення.
- Потім проводьте омолоджувальну обрізку – під корінь видаліть старі пагони, що простимулює ріст нових.
- Восени обов’язково слід проводити санітарну обрізку, прибираючи хворі, пошкоджені пагони. Більше інформації про те, як правильно обрізати смородину восени, шукайте тут.
Обробка
На початку березня рослини “будять”, для чого кущики поливають водою, прогрітою до +80 градусів. Потім, поки бруньки ще сплять, обробляють мідним купоросом, що дозволить уникнути зараження різними хворобами. Наступного разу обробку проводять цим же засобом через два тижні після збору ягід. Під час появи бутонів рослини обробляють за допомогою карбофосу або Актеліка.
Підготовка до зими
Підготовка до зими не вимагає багато зусиль, часу – достатньо кількох простих маніпуляцій, щоб чагарник зміг пережити навіть сильні морози:
- Формування крони за допомогою наточеного ножа, причому зрізи обов’язково слід замазати садовим варом.
- Вологозарядковий полив дозволить зволожити ґрунт на глибину близько 1 м, що позитивно позначиться на розвитку коренів. На кожен кущ потрібно не менше 30 л води. Але важливо зволожувати ґрунт поступово, щоб на коренях не з’явилася гниль.
- Якщо осінь занадто дощова, кількість поливів скорочують у кілька разів. Вода має бути кімнатної температури, щоб при настанні морозів вона не перетворилася на шматочки льоду, згубні для рослин.
- Підживлення. У ґрунт восени вносять калійно-фосфорні добрива. Популярні також і органічні добрива – перед самими заморозками вносять у ґрунт коров’як або послід.
- Мульчування. Потрібно перекопати ґрунт на глибину 12 см (не більше 5 см при роботі біля куща, щоб не пошкодити коріння). Як матеріал для мульчі можна використовувати тирсу, картон або залишки укривного матеріалу. Ця процедура необхідна для створення оптимального мікроклімату.
- Останній крок – укривання чагарників на зиму. У теплих регіонах, наприклад, Криму чи Краснодарі, можна обійтися і без цього – гілки просто пригинають до землі та фіксують.
У більш холодних регіонах червону смородину рекомендовано вкрити поліетиленом, зробивши кілька отворів, щоб рослина “дихала”. Якщо передбачається дуже холодна зима, кущі можна вкрити ялиновим гіллям або будь-яким нетканим матеріалом.
Розмноження
Садівники можуть придбати вже готові саджанці на ярмарках, проте розмноження цієї культури – процес досить простий, тому багато хто займається вирощуванням рослин самостійно.
Відводками
Головна перевага в тому, що відводок не доведеться відокремлювати від материнської рослини. А це означає, що вона не буде відчувати нестачу у воді, корисних речовинах. Але у цього способу є і мінус – для посадки виходить небагато матеріалу.
Інструкція з розмноження:
- Ретельно розпушуйте ґрунт біля куща, вносьте невелику кількість перепрілого гною. За рахунок цього в землі збережеться більше вологи, що позбавить від кірок на поверхні ґрунту.
- По радіусу кущика робіть ями глибиною близько 15 см. У них акуратно укладайте пагони і притискайте їх до землі.
- Присипте землею. Не забувайте доглядати за рослиною – поливайте її, підгортайте.
- Восени відокремте відводок, розділіть на частини – це і будуть готові саджанці.
Але варто пам’ятати, що пагони цієї рослини легко ламаються і їх досить складно пригнути до ґрунту, щоб не пошкодити. Тому нерідко використовують метод розмноження за допомогою вертикальних відводків:
- Навесні виріжте здоровий кущ, залишивши пеньок висотою до 10 см.
- Присипте його вологим ґрунтом і підгортайте.
- Періодично поливайте, щоб з’явилася молода поросль.
- Восени акуратно відокремте гілочки разом із корінням, висаджуйте їх на нове місце.
Живцями
Розмноження цим методом має переваги:
- через відсутність пересадки не травмується коріння, а отже, живці простіше вкорінюються;
- можна отримати багато посадкового матеріалу;
- приживлюваність становить понад 90%.
Заготовлювати живці потрібно на початку серпня – у цей період рух соків сповільнюється, у живцях зберігається волога, а отже, вони будуть легше вкорінюватися. Якщо почати розмноження пізніше, процес укорінення сповільниться.
Керівництво з розмноження таке:
- Вибираємо здоровий кущ, зрізаємо однорічні пагони товщиною близько 5-8 мм. Гілку розділяємо на частини завдовжки до 20 см (на них мають бути по 5-7 бруньок). При цьому верхній зріз потрібно зробити прямим, щоб пагони формувалися правильно, нижній – косим, що дозволить корінню краще вбирати вологу. Ставимо живці в склянку з водою до формування коренів.
- Готуємо місце для посадки: перекопуємо ґрунт, удобрюємо за допомогою компосту, додаємо золу – це потрібно для розкислення ґрунту, рясно поливаємо. Робимо траншею глибиною близько 15 см. Висаджуємо під невеликим нахилом так, щоб між ними була відстань близько 20 см. На поверхні повинні залишитися кілька бруньок.
- Ґрунт біля живців потрібно ущільнити, полити, замульчувати перегноєм шаром близько 5 см. Рекомендовано кожен держак накрити пластиковою пляшкою.
- Коли живці перезимують, зміцніють, їх можна висаджувати на нове місце.
Діленням коренів
Якщо хочете пересадити кущ, його можна розділити на частини, щоб відразу отримати готові до посадки рослини. Роботи потрібно проводити після закінчення вегетативного періоду (зазвичай це середина-кінець жовтня), щоб чагарник встиг підготуватися до холодів, або ранньою весною – в цьому випадку молоді саджанці зможуть прижитися на новому місці.
Розмноження просте:
- Готуємо лунки глибиною близько 50-70 см, додаємо перегній, золу, поливаємо.
- Викопуємо, щоб не пошкодити кореневу систему. Залишаємо однорічні пагони, обрізаємо на довжину в 30 см.
- Ділимо кущик на частини з корінням і пагонами. Найкраще підійде гостро наточений ніж. Після виконання процедури всі зрізи обробляються деревним вугіллям.
- Розділяємо рослину на кілька частин так, щоб у кожної були коріння і пагони.
- Висаджуємо, поливаємо, підгортаємо.
Хвороби і шкідники червоної смородини
Ця культура дуже стійка до комах, хвороб. Але все ж вона не володіє 100 % імунітетом, тому так важливо знати, як визначити хвороби і шкідників, як з ними боротися.
Хвороби
- Антракноз. До симптомів відносять появу бурих точок на листках, над якими в подальшому утворюються горбки. Листочки смородини з плином часу деформуються і починають опадати. Допомагає впоратися із захворюванням розчин мідного купоросу, яким обприскують не тільки рослину, а й землю біля куща. Лікувати таким способом потрібно до моменту розпускання бруньок. Але краще скористатися ефективними профілактичними заходами – обприскувати кущик 1 % розчином бордоської рідини раз на 2 тижні після цвітіння.
- Бокальчата іржа. На листках з’являються червонуваті плями, всередині розташовані спори грибка. Уражені іржею ягоди і листочки потрібно спалити, а кущики обробити відповідними фунгіцидними засобами (підійде Фітоспорин-М).
- Септоріоз. Проявляється як бурі цятки з темними спорами посередині. У цьому випадку потрібно видалити уражені листочки, а кущі обробити за допомогою препаратів, у складі яких є мідь (найкраще вибрати мідний купорос), але також підійдуть фунгіциди. Щоб уникнути зараження, кілька разів до моменту цвітіння обприскайте кущі мідним купоросом.
-
Борошниста роса (сферотека). Збудник захворювання – грибок. До основних симптомів відносять:
- на рослині утворюється світлий наліт, який з плином часу темніє;
- листя і ягоди опадають;
- кущ сповільнюється в розвитку.
Як лікування обприскайте уражені кущі фунгіцидами. Краще використовувати Алірин-Б і Бактофіт. Усі пошкоджені пагони, щоб хвороба не поширилася далі по саду, потрібно спалити.
Шкідники
Найчастіше смородину вражають:
- вузькотіла златка;
- брунькова міль.
Якщо говорити про вузькотілу златку, то шкоди кущам завдають саме личинки – вони згризають пагони, намагаючись прокласти в них ходи. Самі комахи з’являються приблизно в червні, відкладаючи яйця в пагонах. Уражені гілки з плином часу гинуть, ягідки дрібнішають, стають чахлими.
Щоб уникнути загибелі червоної смородини, потрібно при весняній підготовці обрізати слаборозвинені пагони, спалити їх. При появі шкідників їх потрібно знищити. Також кущики краще обробити розчином Актеліка через 20-25 днів після завершення цвітіння.
Гусениці брунькової молі поселяються біля основи куща. Якщо вчасно не почати боротьбу, знизиться врожайність рослин, самі кущі почнуть в’янути. У боротьбі з цією комахою потрібно обробити кущики Нітрофеном, Карбофосом або іншим інсектицидом у період набрякання бруньок.
Червона смородина – вибір багатьох садівників-початківців, оскільки ця рослина вимагає мінімум зусиль і часу, але водночас дає змогу збирати гарні врожаї. Щоб рослина добре плодоносила, важливо лише правильно підготувати місце для посадки і надалі не забувати поливати та регулярно підживлювати культуру.