Аґрус Медовий – старий перевірений сорт з унікальним медовим присмаком. Він приваблює садівників солодкими великими ягодами та продуктивністю кущів. Дізнаємося, як посадити цей аґрус, і які можуть виникнути проблеми при його вирощуванні?
Історія виведення сорту
Сорт виведений за часів СРСР у ВНДІ садівництва ім. А.М. Горького. Мічуріна. Медовий аґрус був отриманий запиленням американського сорту Пурмен. Використовувався пилок європейських сортів – Індустрії, Зеленого пляшкового, Фініка та Карелесса.
Сорт, не дивлячись на популярність серед садівників, до Держреєстру не занесений. Інформація про його сортові властивості та характеристики ґрунтується на коротких офіційних джерелах і на відгуках садівників.
Відомо, що аґрус вирощували в Київській Русі з 11 століття – тут ягоди називали “агриз” або “берсень”. До Європи ягода потрапила в 16 столітті.
Ботанічний опис аґрусу Медовий
Головна відмінна риса сорту – жовті плоди. І кольором, і смаком, і ароматом цей аґрус нагадує про мед, легко здогадатися – чому його називають Медовим.
Кущі
Кущ сильнорослий, але слаборозкидистий. Висота – 1,5 м. Гілки вкриті шипами змішаного типу. Кора сірого кольору. Прикореневих пагонів небагато, ростуть прямо. Листя невелике, зеленого кольору, зі слабким блиском, помірно зморшкувате. Форма – трилопатева.
Ягоди
Плоди у Медового аґрусу великі. Середня вага – 4,3 г, максимальна – 6 г. Плоди округлі або грушоподібні, з тонкою шкіркою. М’якоть ніжна і соковита, насіння небагато. Колір – спочатку зелений, а в стадії споживчої стиглості – золотисто-медовий. На стороні, зверненій до сонця – засмага.
Особливості медового аґрусу
Аґрус медовий належить до десертних сортів. Плоди дуже солодкі, з медовими нотками в смаку й ароматі. Сорт за солодкістю може перевершувати один із найсолодших аґрусів – Англійський жовтий.
Ягоди Медового містять цукрів від 9,9 до 17% – солодкість залежить від погоди, кількості сонця та інших факторів. При правильному догляді, кущі живуть і плодоносять 20 років.
Терміни дозрівання
Сорт належить до середньостиглої групи. Дозрівання в середній смузі настає в середині липня. На термін дозрівання впливають кліматичні особливості регіону і конкретні погодні умови. Технічна стиглість настає на два тижні раніше споживчої.
Урожайність
Медовий належить до врожайних сортів. За гарної агротехніки один кущ дає близько 4 кг ягід. З 1 га збирають 10-11 т.
У відео нижче представлений огляд аґрусу сорту “Медовий”:
Стійкість
Популярність сорту серед садівників рідко пояснюється одними тільки споживчими якостями. Як правило, улюблені в народі сорти завжди невибагливі і витривалі. Медовий з таких, цей сорт вирізняється завидною стійкість до викликів середовища.
До посухи
Сорт має середню посухостійкість – здатний переносити короткочасні посухи без особливих наслідків для врожайності.
До морозів
Сорт чудово переносить морози, особливо в сніжні зими. Витримує температури до мінус 30°С. Якщо трапляться сорокоградусні морози, а кущі аґрусу будуть не вкриті, велика ймовірність того, що вони вимерзнуть.
До хвороб
Як і більшість старих сортів, Медовий не має високого імунітету. Але він досить стійкий до борошнистої роси, ураження ягід – 1-3%, вегетативні частини – 0,3-0,7 бала. Щоправда, це справедливо тільки для дорослих кущів, молоді рослини можуть серйозно постраждати від борошнистої роси.
Серед хвороб, небезпечних для Медового – сіра гниль і антракноз.
До шкідників
До шкідників, як і до хвороб, у сорту особливої стійкості немає. Особливо часто його вражають:
- Вогнівка – метелик, що відкладає яйця на квітках. Коли з’являються ягоди, вони червоніють і гниють.
- Пагонова попелиця – висмоктує соки з надземних частин рослини. Пагони деформуються, листя скручується.
- Пильщик – комаха, що відкладає яйця на листках. Личинки з’їдають листя, залишаючи одні жилки.
Умови вирощування
Аґрус Медовий, як і більшість сортів, вирощують переважно в регіонах із помірним кліматом. Тут його цінують за раннє дозрівання, солодкість плодів, регулярність плодоношення і високу зимостійкість. Цей сорт можна вирощувати без укриттів у регіонах з помірно холодними зимами, у північних регіонах чагарник потребує зимового утеплення.
Якість транспортування
У стадії технічної стиглості ягоди добре переносять транспортування. При створенні сприятливих умов, плоди зберігаються 1,5 тижні. При звичайній температурі плоди аґрусу Медовий зберігаються не більше 2-3 днів – після закінчення цього терміну вони починають псуватися. Транспортують аґрус у неглибоких ящиках. Їхнє дно вистилають папером.
Переваги та недоліки
Переваги сорту:
- раннє дозрівання – до середини літа ягоди досягають споживчої стиглості;
- великі та солодкі ягоди;
- зимостійкість;
- урожайність;
- у плодах багато цукру і С-вітаміну.
Недоліки:
- слабка стійкість до багатьох хвороб аґрусу;
- шиповані пагони – складно збирати врожай;
- вимогливість до світла, ґрунту і до догляду;
- необхідність регулярної обрізки.
Рекомендації щодо посадки
Ріст, розвиток і плодоношення куща багато в чому залежить від умов посадки. Щоб аґрус укорінився і благополучно розвивався, необхідно підготувати яму і саджанець, а потім висадити його, дотримуючись правил посадки.
Вибір місця, термінів і підготовка ділянки
Оптимальні умови для росту аґрусу Медовий:
- відсутність протягів;
- рівнинна або піднесена місцевість;
- хороше природне освітлення;
- відсутність затінення з боку будівель і посадок;
- ґрунти – нейтральні або слабокислі, бажано легкі піщані та супіщані.
Бажано висаджувати аґрус біля огорожі, стіни, на схилі пагорба – це знижує ймовірність ураження борошнистою росою.
Не рекомендується висаджувати аґрус:
- на глинистих і суглинних ґрунтах – тут рослина виживає тільки при постійному розпушуванні;
- у низинах і заболоченій місцевості – через постійну вологу коріння загниває, а кущ гине;
- на мулистих, торф’яних і суглинних ґрунтах;
- на ділянках із високим заляганням ґрунтових вод – менше 1,5 м.
У важкі глинисті ґрунти необхідно вносити пісок (1/2 відра на 1 кв. м). м) і перегній (1/3 відра на 1 кв. м) і перегній (1/3 відра на 1 кв. м). м).
Підготовка ділянки під посадку аґрусу:
- Перекопайте ґрунт на глибину багнета лопати. Вибирайте під час перекопування бур’яни та їхнє коріння.
- Під перекопування внесіть добрива – органіку і мінеральні. На 1 кв. м – 3-5 кг перегною, компосту або перепрілого гною, 200 г деревної золи, 50-60 г суперфосфату, 30 г сечовини і 15 г калієвої селітри або хлористого калію.
Для одного куща аґрусу знадобиться ділянка площею 4-6 кв. м. Якщо ґрунт малопоживний, на дно посадкової ями насипають суміш із мінеральних добрив і перегною (компосту, гною).
Висаджувати аґрус можна на початку березня – до того, як на чагарниках розпустяться бруньки, або восени. Оптимальний час осінньої посадки – третя декада вересня. До настання морозів саджанці повинні встигнути вкоренитися.
Вибір і підготовка саджанця
Купуючи саджанці, звертайте увагу на такі моменти:
- Саджанець повинен мати 3-4 стрижневих корені довжиною 30 см. Коренева система – мичкувата, добре розвинена.
- У саджанця має бути 2-3 гілки довжиною 20-25 см. Бажано обрізати одну, щоб подивитися на зріз – він має бути біло-зеленого кольору. Якщо зріз бежевий або біло-коричневий, саджанець не годиться.
- Кора – гладка і рівна, без пошкоджень, плям, слідів хвороби.
Найкращий вік для саджанця – 1-2 роки. Перед посадкою видаляють усі сухі та пошкоджені гілки, а коріння замочують на 12-24 год у розчині Гумату – на піввідра води беруть 4 ст. л., на піввідра води – 4 ст. л. л. удобрення. Таке замочування стимулює утворення коренів.
Також можна замочити саджанець у слабкому розчині перманганату калію або в препараті Бар’єр – щоб продезінфікувати коріння. Перед посадкою вмочіть коріння в глиняно-гнойову бовтанку, її готують у пропорції 1:1. Консистенція – густа кашка. Болтушка повинна добре висохнути перед посадкою.
Посадкова яма
Яму готують за тиждень-півтора до посадки. Особливості ями для саджанців аґрусу:
- Розміри ями залежать від характеристик ґрунту. У суглинках, піщаних і супіщаних ґрунтах глибина ями – 35-40 см, а ширина – 50-55 см. У важких глинистих ґрунтах глибина ями збільшується до 50-55 см, а ширина – до 70 см.
- Якщо ґрунти глинисті або суглинисті, на дно ями укладають крупний річковий пісок або гравій. Товщина шару – 7-8 см. Якщо яма копається в піщаних ґрунтах, на її дно кладуть шар глини.
Покрокові інструкції до посадки
Якщо ви висаджуєте кілька саджанців аґрусу, дотримуйтесь інтервалів:
- між рядами – 1,5-2 м;
- між саджанцями – 1-1,5 м.
Посадка саджанця аґрусу – покрокова інструкція:
- Саджанець, підготовлений до посадки замочуванням, обріжте – укоротіть коріння до 20 см, а також приберіть усі дефектні гілки, якщо такі є.
- Розмістіть саджанець у посадковій ямі так, щоб його коренева шийка була нижче краю ями на 5-6 см. Така посадка сприяє прискореному зростанню й утворенню коренів. Якщо ґрунти легкі, саджанець поставте вертикально, якщо глинисті – трохи похило, щоб він краще вкоренився.
- Коріння розправте в різні боки. Засипайте яму ґрунтом – доверху, до верхнього краю. Додаючи землю потроху, час від часу ущільнюйте її руками – щоб не утворилися повітряні порожнечі. Засипавши яму, утрамбуйте ґрунт.
- Полийте аґрус, під кожен саджанець – відро води.
- Після того як вода вбереться, посипте пристовбурне коло перегноєм або торфом. Товщина шару – 6-7 см.
- Обріжте пагони, залишаючи на кожному по 3-4 бруньки. Якщо є ослаблені пагони, краще відріжте їх – взимку вони все одно ризикують підмерзнути (якщо посадка осіння).
- Через 2 тижні після посадки саджанцям знадобиться підгортання – підгортайте землю до стовбура. Висота валу – 10 см. Зверху посипте вал дрібною тирсою – шаром 10-12 см.
Догляд за аґрусом
Доглядати за аґрусом нескладно, достатньо виконувати мінімальний набір агротехнічних заходів. Ця ягідна культура потребує поливу, підживлення, обрізки, розпушування, обробки від шкідників і хвороб.
Прочитати додаткову інформацію про те, як доглядати за аґрусом восени, можна тут.
Поливи
Кущі поливають тільки під корінь, дощування неприпустиме щодо, як саджанців, так і дорослих кущів. Основна маса коренів розташована на відстані 35-40 см від поверхні. Поливають кущ рідко, але рясно. Перезволоження – неприпустиме.
Потреба в поливі збільшується:
- під час зав’язування плодів і квіткових бруньок на майбутній рік – цей період триває з другої половини травня до другої половини червня;
- при дозріванні плодів – з другої декади липня;
- при підготовці до зими – з третьої декади вересня.
Для одного дорослого куща необхідно 3-5 відер води. Частота поливів – раз на тиждень. Воду ллють у канавки, викопані на відстані півметра від стовбура. Глибина канавок – 12-15 см. Якщо стоїть спека, прикореневу зону обкладають травою, присипають торфом або компостом – щоб затримати випаровування вологи.
Підживлення
Аґрус підгодовують під корінь і позакореневим методом – обприскуванням. У таблиці 1 – строки, склад і норми добрив, що вносяться в ґрунт і розпорошуються по поверхні куща.
Таблиця 1
Період | Як часто? | Що і скільки вносити? |
Весна. До розпускання бруньок. | Щорічно | Під перекопування внесіть сечовину (20-30 г на 1 кв. м). м). Або розчин – розведіть у відрі води 60 г сечовини, 30 г борної кислоти. Або органіку – свіжий гній розведіть у воді 1:4. |
Весна. Перед цвітінням. | Раз на два роки | Внесіть на 1 кв. м:
Подвійну дозу мінеральних добрив можна розчинити в 20 л води, і полити кущ під корінь. Якщо кущ відстає в розвитку, щорічно вносьте органічні добрива. |
Літо. Під час зав’язування плодів | Щорічно | На 10 л води:
На 1 кущ – 25-30 л розчину. Або вносять біодобрива – Ягідка, Біогумус та інші. |
Осінь. Після збору ягід. | Щорічно | Вносять калійно-фосфорні добрива або суперфосфат – 20 г на 1 кв. м. м, сірчанокислий калій – 30 г. Рекомендується також органіка – свіжий коров’ячий гній (1:10). На третій рік життя куща можна вносити пташиний послід. |
Вносити азот восени не можна – він провокує зростання зеленої маси. Рослина не встигне вчасно “заснути” і запасти поживні речовини на зиму.
Опора
Щоб ягоди не бруднилися і не гнили, не можна допускати їхнього зіткнення із землею. Запобігти торканню гілок ґрунту допомагають опори – дерев’яні палиці або дріт, натягнутий між двома стовпами. Оптимальна відстань від опори до землі – 30 см.
Обрізка
Дорослі кущі аґрусу Медовий досягають у висоту 1,5 м, завширшки – 1,2 м. Щовесни та восени кущ рекомендується обрізати з метою:
- проріджування крони, що швидко загущується;
- полегшення збору врожаю;
- прибирання всіх висохлих гілок, відмерлих і постраждалих від хвороб пагонів;
- підтримання високої врожайності.
Особливості та важливі моменти обрізки аґрусу:
- Найбільше ягід дають гілки віком 5-7 років до точки 3-го розгалуження. Також багато плодів на однолітках. Тому гілки, старші за 7 років, і їхні пагони 4-го розгалуження обрізають.
- У молодих пагонів, віком 2-3 роки, верхівки не обрізають. Крім випадків, коли вони дають дрібний, деформований або несолодкий аґрус.
- Гілки віком 8-10 років обрізають біля самої основи – їх замінять нові скелетні пагони, які будуть плодоносити.
- Восени потрібна санітарна обрізка. Крона куща швидко загущується, заважаючи проникненню світла. Через надмірну затіненість і вологість рослина може уражатися грибковими та вірусними хворобами.
- Необхідна обрізка всіх слабких, деформованих, викривлених гілок, а також пагонів, що ростуть у напрямку центру куща.
Обрізку проводять гостро відточеним і продезінфікованим інструментом. Зрізи, відразу після обрізки, обробляють мідним купоросом, розчиненим у воді – 10 г на 1 л води, а потім змащують садовим варом.
Розпушування і прополка
Рихлять і прополюють кола біля аґрусу після кожного поливу. Рухи мають бути дуже акуратними, щоб не пошкодити коріння – воно розташоване близько до поверхні. Одночасно з розпушуванням із пристовбурних кіл прибирають усю бур’янисту рослинність.
Підготовка до зими
Порядок підготовки до зими:
- Очищають пристовбурні кола від опалого листя і плодів, від сухої трави. Прибирають поламані та засохлі гілки. Спалюють рослинні залишки – це необхідно для знищення личинок, грибків, мікробів.
- Перекопують і розпушують ґрунт. Великі грудки ґрунту не розбивають.
- Якщо ґрунт кислий – вносять доломітове борошно (250 г) на 1 кв. м. м.
- Присипають пристовбурні кола перегноєм, торфом, тирсою.
- Гілки дорослих кущів зв’язують у “віник” – один або кілька. Це запобіжить обламуванню гілок у сніжну зиму.
- Під кінець жовтня біля основи куща укладають ялиновий гілок або солому. Основу обертають покривним матеріалом і перев’язують шпагатом. Така обережність захистить чагарник – гризуни не зможуть поласувати корою.
Укривання проводять пізньої осені, якщо поквапитися, і вкрити кущ у теплу погоду, можна нашкодити йому. Під укриттям буде збиратися волога, рослина почне гнити.
Розмноження
Способи розмноження аґрусу Медовий:
- Відводки. Це найпоширеніший спосіб розмноження. Від стовбура куща прокопують канавки – 15 см у глибину. У них опускають молоді гілки аґрусу, а потім притискають їх скобами. Верхівки піднімати над ґрунтом не треба. Дуже скоро з’являються відростки.
- Живцювання. Термін проведення – середина липня. Від приростів цього року беруть живці, що мають 5 бруньок. Живці висаджують під гострим кутом.
- Поділ куща. Термін розмноження – осінь. Частини куща ростуть найчастіше відокремлено, і поділ нітрохи не шкодить рослині.
Боротьба зі шкідниками та хворобами
Вразливість перед більшістю хвороб не є перешкодою для вирощування цього смачного аґрусу. Якщо своєчасно обприскувати кущі, можна запобігти їхньому ураженню вірусами, грибками, шкідниками. У таблиці 2 – хвороби, що загрожують Медовому аґрусу, і способи боротьби з ними, у таблиці 3 – шкідники.
Таблиця 2
Хвороби | Симптоми | Що робити? |
Мозаїчна хвороба | Біля прожилок – світло-зелені або жовті смужки. Листя зупиняє ріст і опадає. | Ефективної боротьби немає. Хвору рослину викорчовують. Допомагає профілактика – купівля здорового посадкового матеріалу, дезінфекція ріжучих інструментів у розчині марганцівки. |
Септоріоз (біла плямистість) | На листках і ягодах – коричневі плями. Згодом вони біліють. | Перед розпусканням бруньок – обприскування Нітрафеном (на відро – 50 мл), бордоською рідиною (100 мл) або мідним купоросом (120 мл). Після цвітіння обприскування повторюють. |
Антракноз | На пагонах і листках – сірі та бурі плями. Ягоди і листя опадають. | До розпускання бруньок – кущ і ґрунт обприскують Нітрафеном (на відро – 50 г) або бордоською рідиною (100 мл). |
Американська борошниста роса | На листках і пагонах – білий наліт, потім він стає сірим. Пагони не ростуть, ягоди опадають. | До розпускання бруньок кущ обприскують мідним купоросом (на відро – 120 г), залізним купоросом (300 г), колоїдною сіркою (150 г), кальцинованою содою (40-50 г), а також Фітоспорином або іншими ефективними препаратами. |
Таблиця 3
Шкідники | Шкода, що завдається | Як боротися? |
Павутинний кліщ | Кліщ мешкає на вивороті листя. Обплітає листя павутиною. На них з’являються зелено-жовті крапки, що з часом зливаються в плями. Листя засихає й опадає. | Обприскують спеціальними засобами проти кліщів – акарацидами. У кліщів швидко виробляється імунітет, тому препарати змінюють. Можна обробляти Акаратаном, Золоном, Метафосом та іншими. |
Пагонова попелиця | Листя скручується, засихає. Пагони деформуються і не ростуть. | Наприкінці травня – обробка Актелліком, Карбофосом, Вофатоксом. |
Пильщик | Гусениці поїдають листя, пагони та зав’язі. | Спалювання опалого листя. Перекопування і розпушування ґрунту. У травні – обприскування розчином дьогтю (на відро – 30 г) або екстрактом хвої (50 мл) з наструганим милом.
Обприскування під час цвітіння – Гладіатором, Блискавкою, іншими інсектицидами. |
Вогнівка аґрусова | Яйця метелик відкладає в бутони. Гусениці обплутують зав’язі коконами. Плоди, пожовтівши, опадають. | Обробка Цирконом – для підвищення імунітету. Знімання та знищення пошкоджених плодів. Після цвітіння – обробка Актеллікомілі Карбофосом. За необхідності – повтор через тиждень. |
Збирання врожаю: терміни і тонкощі
За два тижні до повного дозрівання настає технічна стиглість. Ягоди на компоти і варення збирають з 10-15 липня. Для їжі у свіжому вигляді ягоди збирають вранці або ввечері, в суху погоду.
Якщо відомо, що незабаром почнуться дощі, аґрус зривають заздалегідь. Тоді ягоди на опадуть, не згниють і не потріскаються. Плоди збирають за один раз. Зірвані з плодоніжками ягоди складають у невелику плетену тару – ємністю до 3 л.
Ягоди Медового універсальні – у стиглому вигляді вони смакують свіжими, з недостиглих, зеленуватих плодів варять компоти, із зелено-жовтих – варення. Ягоди годяться для заморозки.
Аґрус містить пектини, що сприяють очищенню організму від токсинів і шлаків.
Аґрус, який належить перевозити на далекі відстані, просушують, розклавши в один шар. Усі ягоди з пошкодженнями відсортовують.
У плодів досить тонка шкірка, тому аґрус, що досяг споживчої стиглості, зривають разом із плодоніжками – їхня довжина близько 5 мм. В іншому разі шкірка часто надривається, плід лопається, стає непридатним для зберігання і транспортування.
Збирайте аґрус у шкіряних рукавичках або брезентових рукавицях – їх надягають на руку, якою розсовують гілки. Під час збирання аґрусу на кущах із шипами, дотримуйтеся такої послідовності:
- Зніміть аґрус з усіх зовнішніх гілок, до яких вдасться дістатися, не прибираючи опору або підв’язку.
- Приберіть опору, щоб кущ “розпався” – тоді внутрішні гілки стануть доступні.
- Щоб зірвати ягоди з середини куща, допоможіть собі вилами.
Збір аґрусу – складна справа. Щоб спростити збір, садівники придумують різні пристосування. Наприклад, обрізають половину каструлі або ковша. До зрізу прикріплюють зубці. Піднявши гілку, проводять по ній цими зубцями. Недолік такого збору – можливість пошкодження вегетативних і квіткових бруньок. Якщо їх пошкодити, врожаю на майбутній рік не буде.
Зберігання аґрусу
Зібраний урожай негайно поміщають у прохолодне місце – ягоди можна зберігати в холодильнику, погребі, підвалі. Але навіть у найсприятливіших умовах ягоди не зберігають довше 2-3 днів.
Особливості зберігання аґрусу:
- Щоб збільшити термін зберігання ягід до 12 днів, їх збирають за 4-5 днів до настання повної стиглості. Протягом 2-3 днів плоди дозрівають.
- За температури 0°C і вологості 90% аґрус зберігають до 1,5 місяців. Ягоди розсипають по картонних коробках або дерев’яних ящиках невеликим шаром.
- У холодильниках, у відсіках для фруктів-овочів, ягоди, складені в поліетиленові пакети, можуть пролежати 3-4 місяці. Щоб не утворювався конденсат, ягоди попередньо охолоджують. Перш ніж вживати ягоди з холодильника, їх на 8 годин перекладають у місце з температурою +8…+10°C.
Головна проблема при вирощуванні Медового аґрусу – ураження кущів хворобами та шкідниками. Цей чудовий сорт поступається сучасним аналогам в імунітеті, але смак його бурштинових ягід, як і раніше, підкорює садівників своїм медовим смаком – заради нього вони готові поборотися за врожай.