Догляд за дачною або присадибною ділянкою вимагає від садівників і городників не тільки фізичних зусиль, але і певних знань. Нехтування агротехнікою і досвідом фахівців призводить до численних помилок, через які завдається шкода садово-городнім культурам. Далі ТОП помилок, яких припускаються дачники та садівники.
1
Відсутність плану
Нехтування плануванням при вирощуванні садово-городніх культур – груба помилка, що вносить хаос і непередбачуваність у процеси посадки та догляду за рослинами.
Завдання планування:
- Визначення місць під посадку дерев, квітів, городніх рослин відповідно до їхніх індивідуальних вимог. Підбираються ділянки під висадку з урахуванням освітленості, затінення, сусідства, сівозміни.
- Оптимізація зусиль з догляду за рослинами. Для всіх культур існує свій режим поливу, підживлення, профілактики. Щоб з максимальною ефективністю розподіляти свій час і зусилля, складіть графіки агротехнічних заходів для різних культур.
Наслідки відсутності планування:
- Висадка рослин, що цвітуть або плодоносять в один час. Через це сад то пахне квітами, то повністю позбавлений їх. Аналогічно з плодовими та городніми культурами – має сенс висаджувати сорти, що дозрівають у різний час.
- Посадка в місцях, невідповідних для конкретних рослин. Щоб уникнути цього, правильно підбирайте для кожної культури тип ґрунту, освітленість, рельєф тощо. п.
2
Обрізка дерев не за термінами
Порушення термінів обрізки дерев призводить до серйозних наслідків, аж до їхньої загибелі:
- Не можна запізнюватися навесні з видаленням гілок. Процедуру проводять рано навесні, поки не почався сокорух. Вибирають період, коли небезпека сильних морозів уже минула, але до розпускання бруньок залишається не менше двох тижнів.
- Взимку дерева обрізати не рекомендується. Обрізка допустима тільки на півдні . Тут зимові температури часто вищі, ніж весняні в середній смузі або Сибіру. Якщо провести обрізку взимку в суворому кліматі, а потім відразу вдарять морози, тканини зрізу, кора і камбій можуть постраждати.
- Під час весняної обрізки важливо враховувати погодні умови. У центральних районах її проводять зазвичай у березні, коли сніг уже осів, але ще не розтанув.
Сокорух, під час якого проводять весняну обрізку, починається не раніше, ніж стовпчик термометра підніметься до +5°C. У цей період коріння активно подає вологу і поживні речовини вгору.
Якщо обрізати дерева за 2 тижні до сокоруху, зрізи залишаться сухими, і судини відразу наповняться повітрям, запобігаючи виділенню соку.
Нічого страшного не станеться, якщо обрізку провести за кілька днів до початку сокоруху. Оскільки визначити дату його початку вкрай складно, краще підстрахуватися і провести процедуру раніше.
Якщо ж запізнитися з обрізанням, повітря в судини не потрапить, з них потече сік. Рослина буде слабшати, а рідина, що виділяється, приверне комах і хвороботворні мікроорганізми – великий ризик зараження сажистим грибком.
3
Внесення добрив без урахування періоду вегетації
Великою помилкою є внесення добрив без дотримання режиму підживлення і термінів вегетації. Поживні речовини приносять користь, якщо застосовуються в певні періоди. Помилково вважати, що внесені добрива лежатимуть у ґрунті, а рослини братимуть із них живлення в міру потреби.
Помилки, пов’язані з порушенням режиму підживлення:
- Азот не можна вносити влітку і восени. Це добриво дають рослинам тільки на початковому етапі вегетації – ранньою весною. Якщо запізнитися, азот посилює процес росту зеленої маси, що призводить у дерев до вимерзання пагонів, у овочевих культур – до затримки дозрівання врожаю.
- Рідкі азотисті розчини вносять тільки в період активного току речовин. Зазвичай це відбувається в середині травня. Сухі добрива вносять у квітні. До травня, коли активізується сокорух, вони якраз розчиняються в ґрунті.
- Органіку рекомендується вносити тільки восени. Їй для розкладання в ґрунті потрібен час. Перегній, компост або інше органічне добриво повністю розчиняється до весни.
- Фосфор і калій вносять у другій половині літа, щоб допомогти рослинам під час плодоношення. Другий раз фосфорно-калійні суміші додають восени, відразу після збирання врожаю. Це дає змогу рослинам відновлювати сили і стимулює закладку квіткових бруньок.
Технічні помилки при:
- Внесення добрив, коли температура ґрунту нижча +10°С. У таких умовах підживлення не приносять користі, оскільки коріння рослин “працює” в уповільненому режимі.
- Потрапляння розчину добрив на листя. Може статися опік. Якщо це сталося, змийте склад, що потрапив на листя, водою.
4
Полив під час сильного вітру або в спеку
Поливи не рекомендується проводити у спеку, коли сонце стоїть високо. Краще поливати рослини вранці, ввечері або в похмуру погоду. Зволоження посадок під час спеки пов’язане з ризиками – вода, потрапляючи на листя, викликає сонячні опіки.
При поливах важливо враховувати особливості рослини. Є серед них такі, які при сильній спеці в’януть. Їх доводиться поливати навіть у спекотну погоду.
Невеликий вітер не заважає поливу. При сильних поривах струмені води відхиляються, в результаті зрошувані ділянки поливаються нерівномірно. Це особливо актуально при використанні різних систем автополиву. Рекомендований діаметр крапель – 1,5 мм.
Якщо доводиться поливати рослини у спеку, робіть це з дотриманням певних правил:
- Вечір – найкращий час для поливу. У цей час доби менше випаровується волога.
- Ґрунт обов’язково розпушують після поливу, щоб не утворилася тверда повітронепроникна кірка.
- У спеку найкращий вид зрошення – крапельний.
- Полив здійснюють водою кімнатної температури. Холодною водою, видобутою із земних глибин, поливати не можна. Перед поливом її нагрівають на сонці – для цієї мети облаштуйте спеціальну ємність. Економ-варіант – стара ванна.
5
Ігнорування прополки бур’янів
Тільки недосвідченим у садово-городніх справах дачникам може здатися, що боротьба з бур’янами безглузда. Насправді, виполюючи їх знову і знову, ми порушуємо активну фазу фотосинтезу, що виснажує кореневу систему рослин. Регулярна прополка повільно, але вірно, веде до загибелі бур’янів.
Чому треба полоти бур’яни:
- Бур’яниста рослинність заважає зростанню культурних рослин, порівнянних з ними за розміром. Вона займає вільний простір, загущує і затінює посадки, перешкоджаючи росту і розвитку овочів, квітів, інших рослин.
- Багато бур’янів є джерелом хвороб. Залишаючи їх на грядках, дачники сприяють поширенню небезпечних бактеріальних і вірусних захворювань.
- Деяка бур’яниста рослинність привертає до себе комах, наприклад, попелицю. У підсумку паразити поширюються по всій ділянці.
- Бур’янам, як будь-якій рослині, потрібне живлення. Забираючи поживні речовини з ґрунту, вони позбавляють культурні рослини певної частки азоту, фосфору, калію, корисних мікро- і макроелементів.
- Деякі бур’яни ущільнюють ґрунт, роблять його менш пухким і повітропроникним. Це рослини зі щільним і товстим корінням, яке згодом доводиться витягувати мало не вручну.
Боротьбу з бур’янами не можна припиняти навіть восени. Саме в цей час починає визрівати насіння. Якщо вони впадуть у землю, навесні на ділянці буде засилля бур’янистої рослинності.
Зібрані бур’яни рекомендується скласти в чорні мішки з перфорацією. У таких умовах зберігаються корисні бактерії, а насіння бур’янів перегниває. Готова маса годиться для добрив.
6
Недотримання сівозміни
При вирощуванні будь-якої культури – садової або городньої – важливо враховувати правила сівозміни. Вони полягають у дотриманні черговості висадки рослин. Не можна садити їх, не враховуючи особливостей попередників.
Завдання сівозміни:
- перешкоджання поширенню хвороб, що вражають певні групи рослин;
- створення максимально сприятливих умов зростання для культур, що висаджуються.
Наприклад, відомо, що там, де росла картопля, не можна вирощувати томати, а кавуни погано ростуть після представників гарбузового сімейства. Основна причина такої ситуації – схильність до одних і тих самих хвороб і однакові переваги при поглинанні з ґрунту поживних речовин.
Головне правило сівозміни – представники однієї родини не повинні передувати один одному. Сусідами їх теж не робіть. 7
Занадто густа посадка
Густа посадка – поширена помилка садівників-початківців і городників. Недосвідчені дачники шкодують вирвати, спиляти або видалити іншим способом зайву рослину, вважаючи, що вони позбавляють себе частини врожаю. У підсумку вони зазнають збитків через загущені посадки.
Кожна рослина має певні вимоги до густоти посадки. Наприклад, густо посіяна розсада витягується і слабшає, а на близько посаджених деревах погано формуються і не визрівають плоди. Загущення пригнічує рослини, призводить до хвороб і зниження врожайності.
При посадці чагарників дотримуються інтервалів 1-1,5 м, дерев – 3-5 м. Для кожної овочевої культури також є певні вимоги. Якщо, наприклад, посіяти занадто близько редис, моркву або буряк, коренеплоди не сформуються.
8
Збереження рослинних залишків
З рослинними залишками поводьтеся делікатно. До них належать стебла і листя культурних рослин, опале листя.
Принципи поводження з рослинними залишками:
- Опале листя не можна використовувати для приготування компосту і мульчування пристовбурних кіл, якщо немає впевненості в його незараженості грибками, бактеріями, мікроорганізмами. Якщо листя заражене, його знищують (спалюють) або обробляють спочатку спеціальними препаратами, а вже потім використовують для компосту.
- Не можна кидати в компост підгнилі плоди та коренеплоди. Вони можуть містити шкідливі бактерії та личинок комах.
9
Невідповідність ґрунту
У кожної рослини свої вимоги або хоча б переваги у ставленні до ґрунтів. Одні добре ростуть на чорноземах, інші – на пісковиках, треті краще себе почувають на глинистих ґрунтах. Крім складу ґрунту, має значення кислотність, яку будь-який садівник може відрегулювати самостійно.
Багато дачників навіть не цікавляться складом і кислотністю ґрунту на своїй ділянці. А даремно – від них залежить не тільки врожайність, смак плодів, а й узагалі здатність рослини до росту і розвитку.
Як змінити ґрунт, якщо він не підходить:
- У неродючу землю з малим вмістом гумусу, рекомендується внести органічні добрива. Наприклад, перегній або компост по 10-20 кг на 1 кв. м.
- У кислі ґрунти додають доломітове борошно або вапно-гідратне вапно – по 300-600 г на 1 кв. м. м.
- У важкі глинисті ґрунти вносять по 10-20 кг піску на 1 кв. м. м.
Можна зробити детальний аналіз ґрунту на склад і кислотність, здавши його зразки в лабораторію. На підставі отриманих даних вживають необхідних заходів. 10
Необроблений ґрунт після збирання врожаю: що робити
Кидаючи ґрунт необробленим, дачники втрачають одразу кілька можливостей. Перекопування/розпушування і внесення добрив після збору врожаю дають змогу зробити хороший заділ для майбутнього врожаю.
Навіщо обробляти ґрунт після збирання врожаю:
- Покращиться структура ґрунту. Завдяки механічному впливу, в ньому утворюються порожні простори, в які буде надходити повітря. У результаті ґрунт стане пухким, розсипчастим, насиченим киснем.
- Підвищиться родючість. Якщо внести під перекопування органіку і мінеральні добрива, до весни вони повністю розчиняться і вберуться в ґрунт.
- Загинуть личинки шкідливих комах. Шкідники, що облаштувалися в ґрунті на зимівлю, опиняться на поверхні або занадто близько до поверхні. Як тільки вдарять заморозки, вони вимерзнуть. Головне, – перекопавши землю, не розрівнювати її. Грудки взимку промерзають наскрізь, що і призводить до загибелі личинок.
- Зменшиться кількість бур’янів. Після обробки ґрунту кореневища опиняються на поверхні – їх можна зібрати і знищити. Багато кореневищ, перебуваючи в грудках землі, промерзають взимку і гинуть.
- Стимулюється ріст однорічних бур’янів. Вони проростуть, а потім заморозки вб’ють молоді сходи. У підсумку загальна засміченість бур’янами зменшиться.
- Збережеться волога. На нерівній, грудкуватій поверхні краще затримується сніг. Навесні, коли починається танення, вода не витікає так швидко, як з не перекопаної ділянки.
11
Зайве перекопування ґрунту
Садівники, погано знайомі з агротехнікою вирощування садово-городніх культур, часто проявляють зайву старанність. Є садівники, які вважають, що щоосені треба перекопувати землю. Завдання вони вирішують за допомогою звичайної лопати, тому щорічно витрачають багато сил на перекопування.
Перелопачуючи тонни землі, власники ділянок, виявляється, шкодять не тільки своєму попереку і суглобам, а й самій землі. Ґрунту, як і людині, потрібен відпочинок, не можна його безперервно турбувати, порушуючи структуру і заважаючи нормальному життю мікроорганізмів.
У землі маса корисних бактерій, яким для життя потрібне тільки світло і повітря. Але є й такі, що живуть у повній темряві. Якщо їх із темряви відправити на сонце, вони просто гинуть. Саме такі мікроорганізми гинуть під час перекопування, і на подальше відновлення мікрофлори потрібно багато часу.
Що робити з ґрунтом восени в саду:
- розпушити мотикою на глибину 5-7 см;
- обробити плоскорізом Фокіна.
Одночасно з розпушуванням виконується і прополка. Ділянка очищається від бур’янистої рослинності, корисні мікроорганізми живі, а ґрунт у міру спушений і розм’якшений.
12
Несвоєчасне використання гербіцидів
Гербіциди застосовуються в певний час. Не рідко на ділянках є місця, зарослі рослинами-бур’янами. Багато дачників, прибравши врожай, обробляють ділянку гербіцидами. Таке рішення є помилковим.
Коли вегетаційний період бур’янів завершується, а сокорух припиняється, застосовувати гербіциди абсолютно марно. Максимум, чого доб’ється садівник, – загибелі надземної частини рослин. З приходом весни коріння проросте, і з’явиться нова “армія” бур’янів. Гербіцид і гроші, витрачені на нього, будуть викинуті на вітер.
Ще одна причина не використовувати гербіциди восени – їхня залежність від температури навколишнього середовища. Якщо вона падає нижче +8…+10°C, засоби втрачають свої вражаючі властивості.
Як знищити бур’яни восени:
- за допомогою сапок – просто прополоти ділянку;
- посіяти сидерати;
- замульчувати торфом, тирсою тощо. д.
Гербіциди – це сильнодіючі хімічні речовини, що застосовуються для знищення бур’янистої рослинності. Їх поділяють на препарати суцільної дії (вони вбивають усі види рослин) і вибіркової (вони впливають на певну групу рослин). А як ви боретеся з бур’янами? За допомогою прополки 67.86% За допомогою гербіцидів 3.57% За допомогою сидератів 12.5% За допомогою мульчування 16.07% Показати результати Проголосувало: 56 13
Занадто раннє укриття рослин
У регіонах з особливо суворими зимами плодові дерева рекомендується вкривати. Молоді прикривають цілком, у дорослих утеплюють штамб. У помірному кліматі утеплюють в основному молоді деревця, а у дорослих просто мульчують коріння. Терміни укриття залежать від особливостей клімату.
Є дачники, які поспішають скоріше закінчити сезон, вкривають рослини завчасно. Деякі приступають до укривних робіт відразу після збору врожаю. Така поспішність може коштувати деревам життя.
Раннє укриття рослин призводить:
- до утворення конденсату, який може стати згубним при різких перепадах температури;
- до появи хвороб;
- до сопрівання і загибелі.
Зазвичай укривні роботи проводять напередодні істотного похолодання. До робіт приступають не раніше, ніж приходять стійкі холоди – 5-7 градусів морозу.
На зиму садівники утеплюють не тільки стовбур, а й коріння – їх засипають тирсою, торфом або перегноєм шаром 10 см. Солому використовувати не можна, у ній заводяться гризуни.
14
Нерозумні покупки в період закриття дачного сезону
Як тільки закінчується літо, агромагазини починають розпродажі. Кругом з’являються повідомлення про акції та знижки, на які клюють наївні дачники. Перевірено, що більша частина непотрібних покупок відбувається саме під час усіляких “чорних п’ятниць”.
Садівникам слід бути більш практичними, і не купувати задешево абсолютно непотрібний їм товар:
- Саджанці теплолюбних кущів і дерев. Їх рекомендується висаджувати у весняний час. Можна прикопати і зберегти його до весни, але тоді спочатку ознайомтеся з правилами закладки саджанців на зимове зберігання.
- Рідкі добрива. Восени вносити такі субстанції не рекомендується. При низьких температурах вони замерзають і втрачають корисні властивості.
Але дещо в осінній період розпродажів придбати все-таки варто:
- Садовий інвентар – це дуже важлива складова садових робіт, без яких не обійтися. Зайва лопата або граблі ніколи не завадить – завжди можна вручити їх помічникам. Коштує інструмент недешево, тому купівля його зі знижкою – завжди вигідна справа.
- Насіння з довгим терміном придатності. Не “гребіть” усе підряд – вибирайте тільки те, що дійсно розраховуєте посадити. Інакше ваша економія буде поглинена нереалізованими посадками.
- Універсальні добрива. Купіть ті склади, які гарантовано знадобляться вам у майбутньому сезоні.
- Рідкісні види саджанців. Досвідченим садівникам відомо, що найкращі саджанці продаються восени. Саме в цей період розплідники масово розпродають свою продукцію. Цілком можливо, що навесні ви не знайдете того рідкісного сорту груші або яблуні, про який давно мріяли.
15
Недоглянутий інвентар
Одна з найпоширеніших помилок садівників – кинуті інструменти. Сезон закінчено, а отже, всі сапи, лопати, граблі та інші знаряддя праці на дачній/присадибній ділянці мають бути правильно укладені на зберігання.
Не можна залишати садові інструменти в брудному вигляді або на вулиці. При такому ставленні вони швидко стають непридатними, а кожен з них коштує кілька сотень рублів.
Від вогкості тріскаються дерев’яні рукоятки, а метал іржавіє. Працювати з таким інструментом некомфортно, доводиться чистити, точити, ремонтувати, а частіше – викидати через непридатність.
Як правильно підготувати садові інструменти до зимівлі:
- Очистіть усі знаряддя праці від землі.
- Дочекайтеся, щоб інструменти просохли на сонці, якщо вони сирі.
- Змастіть маслом дерев’яні держаки.
- Обробіть металеві поверхні солідолом.
- Складіть інструменти в сарай або інше сухе приміщення.
Щоб на ділянці був порядок, а всі вирощувані культури здорові, необхідний грамотний догляд, заснований на знанні агротехніки та принципів догляду за рослинами. Ознайомлення з досвідом бувалих садівників дасть вам змогу не допустити прикрих помилок на своїй ділянці.