Ангорський кролик – група порід, що вирощуються заради отримання пуху. Отриманий матеріал використовують для виробництва знаменитої ангорської вовни. Звірята надзвичайно красиві, тому їх часто утримують у декоративних цілях. Дізнаємося, як розводити й утримувати ангорську породу – вдома та в умовах ферми.
Історія походження
Уперше пухові ангорські кролики з’явилися в Туреччині – у всякому разі, перша згадка про них зустрічається саме тут. Вважається також, що назва породи походить від столиці цієї держави – Анкара.
До Європи пухнасті кролики потрапили завдяки морякам. Тут їх почали розводити як красивих домашніх улюбленців – дивовижних тварин тримали переважно аристократи. Згодом порода поширилися на весь світ. У ангорський кролик розводиться з 19 століття.
На сьогодні найбільший виробник хутра ангорських кроликів – Китай. Тут отримують понад 8 000 т сировини.
Опис і характеристики Ангорського кролика
Розведенню ангорських кроликів передує купівля поголів’я. Якщо породу передбачається розводити, то особливо важливо придбати здорових тварин, які відповідають екстер’єру.
Загальні особливості породи:
- Кролики всіх підвидів ангорки мають укорочений циліндричний тулуб і велику голову. Мордочка може бути тупою або витягнутою – залежить від породи.
- Вуха маленькі, з пухнастими пензликами на кінцях. “Зачіска” залежить від породи, але у більшості – довга шерсть.
- У всіх підвидів кроликів дуже швидко ростуть кігті. Вони гострі – тварина може міцно чіплятися за коріння дерев і чагарників. Через це кігті кроликам стрижуть 2 рази на місяць.
- Шерсть закриває очі, тому її доводиться ретельно вичісувати. Пух не повинен закривати очі.
Вибір вихованця
Особливості вибору ангорського кролика:
- Вік кролика має бути більше трьох місяців. До цього терміну кроленя перестає годуватися молоком, набуває статевих і породних ознак, припиняється емоційно-фізичний зв’язок із матір’ю. До 3-х місяців тварина повністю переходить на дорослу їжу.
- Купувати молодняк рекомендується в спеціальних розплідниках або у заводчиків, що спеціалізуються на розведенні породистих кроликів.
- Тварина має весело стрибати з місця на місце, з апетитом поїдати корм. Відпочивати кролики воліють, завалившись на бік.
- Анальний отвір, очі та ніс мають бути чистими.
- Шерсть тварини має бути м’якою на дотик і блискучою. Забарвлення – відповідно до породи.
- Спина – округла, не завалена і не горбата.
- Прикус – верхній ряд зубів повинен трохи нависати над нижнім рядом.
- Зовнішній вигляд і вага повинні відповідати породі. Стандартна вага тварини, залежно від підвиду, може становити від 2 до 6 кг.
Купуючи породистого кролика, обов’язково перевіряйте документи про підтвердження породи, а також наявність щеплень.
Плодючість пухових кролиць
Кролиці ангорки приносять у перший рік два приплоди. За рік виходить близько 10-14 кроленят. З кожним роком частота окролів збільшується. Загальний приплід, що дається однією кролицею – за 3-4 роки, понад 40 дитинчат.
Забарвлення
Забарвлення ангорських кроликів залежить від породи. Він може бути:
- білосніжним;
- чорним;
- вогненно-рудим;
- темно-бурим;
- сріблястим;
- шоколадним – це найрідкісніше забарвлення.
Вважається, що чистопородний кролик має бути одноколірним, кілька кольорів у забарвленні вважається дефектом. Для кожного забарвлення – свій колір очей і кігтів. Так, наприклад, у білосніжного кролика очі бувають тільки червоні або блакитні.
Характер
Ангорські кролики, як і належить всьому кролячому роду, полохливі. Перебуваючи біля звірків, не можна шуміти і різко рухатися. Звірята мовчазні, вони практично не видають звуків. Це особливо характерно для декоративних різновидів. Кролики цієї породи також відрізняються доброзичливою і грайливою вдачею.
У відео нижче заводчик розповідає про характер Ангорських кроликів:
Терміни життя
Середня тривалість життя ангорського кролика, за гарного догляду – 6-8 років. Тривалість життя тварин у клітках довша, ніж у ямах або в польових умовах. Звірят на фермах зазвичай вибраковують у 5-6 років. Термін життя кролиць ще менший – 4 роки. Після 4-х років продуктивність самки знижується, тримати її стає нерентабельно.
Породи ангорського кролика
Селекціонери вивели кілька порід ангорських кроликів, що відрізняються розмірами, будовою тіла, довжиною і кольором шерсті.
Вага та річна кількість пуху в популярних порід ангорського кролика:
Порода | Річна кількість пуху з однієї особини, г | Вага дорослого кролика, кг | Довжина шерсті см |
Англійські | 450 | 2-3,5 | 5 |
Атласні (сатинові) | 400 | 3-4,5 | 9 |
Французькі | 550 | 3 | 6 |
Німецькі | 1500 | 4-5 | 5 |
Гігантські | 1200 | 4-5 | 8 |
Пухові | 500 | 2,5-4,5 | 9 |
Російські карликові | 350 | 1,5-2 | 6 |
Інші особливості породи:
- Англійські. Морда плоска, голова – широка. Тулуб вкритий хутром повністю. Кожні 3 дні потрібне розчісування шерсті.
- Атласні (сатинові). На морді, лапах і вухах шерсті немає. Шерсть більш високої якості, ніж у інших порід – вона міцніша.
- Французькі. На вухах – пензлики. На морді та лапах хутра немає. Шерсть не така вибаглива, як у інших порід – не потрібен ретельний догляд.
- Німецькі. У них білосніжне хутро і червоні очі.
- Гігантські. Пух тільки білий. На вухах – пензлики. Дуже пухнасті кролики, линяють мало. У чистопородних особин забарвлення тільки біле.
- Пухові. Забарвлення – чорне, димчасте, блакитне. Є пензлики на вухах. Шерсть на 92-96 % складається з пуху, решта – остьове волосся.
- Російські карликові. Корпус міцно збитий. Голова широка. Вуха короткі. Шерсть біла, чорна, чорно-ряба, чорно-ряба, блакитна, руда та рудо-ряба. Виведені на території СРСР.
Плюси та мінуси породи
Переваги:
- Високий вихід шерсті. Ангорські кролики – учасники сільськогосподарських виставок, ярмарків, фестивалів.
- Декоративність. Звірят тримають вдома заради задоволення, просто як домашнього улюбленця.
- Спокійна поведінка. Звірятко видає мінімум звуків, не агресивне, не дряпається.
Недоліки:
- Тварини досить маленькі. Великими вони здаються через пухнасте хутро. Через малу вагу цю породу невигідно розводити заради м’яса.
- Потрібен дбайливий догляд. Звірята схильні хворіти при поганому утриманні.
- При домашньому утриманні виникає проблема мічення території самцем. Вирішує проблему кастрація або утримання в клітці.
- Тварина постійно має сточувати зуби, оскільки вони ростуть протягом усього її життя. Через це домашні кролики можуть обгризати меблі та шпалери.
Утримання вдома
Пухнасті кролики на вигляд схожі на великі пухові кулі. Багато людей, зачарованих красою ангорської породи, заводять їх як домашніх улюбленців. Перш, ніж принести в дім тварину, корисно дізнатися про особливості її утримання.
Догляд за ангорськими кроликами
Особливості догляду:
- Ангорських кроликів регулярно вичісують – раз на тиждень.
- Тварин миють спеціальними розчинами – їх продають у ветеринарних аптеках. Водні процедури кролики не люблять.
- Стрижуть звірків кожні 3-4 тижні. Дозволяється підсушувати шерсть феном – заодно видуваються відмерлі волоски.
- Інструменти для догляду – металеві гребінці, пуходерки та ножиці.
- У домашніх умовах кролика утримують у клітці, яку треба регулярно чистити. Її миють і прибирають залишки корму, фекалії. Якщо тримати тварину в багнюці, вона напевно захворіє, підхопивши якусь інфекцію. Лікувати кроликів важко, довго і дорого.
- У клітці розміщують миску для їжі, поїлку, відділення для сіна, туалет – звірята люблять справляти нужду в одному місці, килимок та іграшки. У клітці можна поставити коробку – звір із задоволенням буде в ній ховатися.
- Клітку щодня провітрюють протягом півгодини. Кроликам шкідливе сперте повітря.
- Вологість рекомендується невисока, щоб у звірків не розвинулася пневмонія та інші захворювання дихальної системи.
Годування
Правила і принципи годування:
- Основна їжа – концентровані кормосуміші, сіно, овочі. Також модно давати сухарі та молокопродукти. Щодня в раціоні мають бути присутні сезонні фрукти, зелень, соковиті коренеплоди.
- Кроликів потрібно вчасно годувати, інакше вони будуть гризти неїстівні предмети.
- Зелень дають тільки в млявому вигляді – вона повинна трохи полежати. Кролики із задоволенням їдять люцерну, очерет, борщівник.
- Разом із кормом звірята можуть отримувати вітамінно-мінеральні добавки.
- Забороняється давати кроликам запліснявілий хліб.
- У місці годування має постійно перебувати поїлка спеціальної конструкції – така, щоб кролик не міг забруднити її кормом або власним калом.
Миски для їжі мають бути керамічними – щоб кролик їх не згриз.
Дресирування
Хоч кролики і полохливі, вони піддаються дресурі. Щоб звір звик до людини, треба частіше гладити його по шерстці. Прирученню також сприяє годування всілякими ласощами. Кролики мають чуйний нюх, тому вони запам’ятовують запах свого господаря, і позитивно реагують на нього.
Ангорські кролики виділяються розумом і кмітливістю серед собі подібних. Вони здатні виконувати нескладні команди. Однак навчання вимагає від господаря терпіння і регулярних занять. Кролика треба щодня випускати з клітки. Але залишати без нагляду його не можна – обов’язково що-небудь згризе. Особливо небезпечні електропроводи – звірята, перегризаючи їх, уражаються електричним струмом.
Домашніх кроликів рекомендується вигулювати на свіжому повітрі, для цієї мети купують спеціальний повідець.
Чи уживаються з іншими домашніми тваринами?
Ангорські кролики миролюбні, вони запросто уживаються з іншими тваринами – кішками, собаками та іншими. Якщо спільно виховувати цуценя і кроленя, вони обов’язково будуть дружити.
Кролики люблять ласкаве ставлення, тому, перед тим, як завести пухнасту грудочку, слід оцінити свої можливості – чи вистачить часу і бажання піклуватися про вихованця.
Вольєрне утримання
При розведенні кроликів на фермі, для них обладнують сараї з вуличними вольєрами – їх огороджують сіткою-рабицею. Ямний спосіб утримання для пухових кроликів неприпустимий. При утриманні пухових кроликів, головне – зберегти в чистоті пух. А його блиск і краса залежать від повноцінності раціону.
Молодняк утримують окремо від дорослих особин. Тварин утримують невеликими групами, розділяючи за статевою ознакою. Забіякуватих кроликів відсаджують в окремі клітки.
Чи вигідно займатися вирощуванням?
На відміну від кроликів, яких розводять на м’ясо, пухові породи не можна тримати в ямах. Їм потрібні чисті й сухі вольєри, на будівництво яких потрібні кошти, а ціни на шерсть завжди сильно коливаються. Десять років тому вони впали так низько, що власники ангорських кроликів перестали отримувати від їхнього розведення фінансову вигоду.
Після чергової кризи кролівництво в було практично знищено. Останнім часом розведення пухових кроликів переживає черговий підйом. Але у російських кролівників є великий конкурент – Китай, також багато ангорської вовни виробляють у Європі.
Бізнес із розведення пухових кроликів не можна назвати надприбутковим – він вимагає матеріальних вкладень і ретельного догляду за звірятами. Але оскільки кролівництво в зараз у занепаді, той, хто займеться пуховим бізнесом, обов’язково знайде ринок збуту і в накладі не залишиться.
Призначення
Вироби з кролячого пуху приємні на дотик, вони ніжні та шовковисті. Вони гіпоалергенні, і навіть мають певний лікувальний ефект – допомагають у разі невралгій і радикулітів.
У продажу сьогодні дуже мало речей з ангорської вовни, а ось за кордоном з неї виготовляють куртки, трикотажні вироби, роблять фетр, велюр тощо.д. Вироби з пуху кроликів за цінністю зрівнюються з вікуньєю, альпакою і кашеміром. На відміну від них, кролячий пух не потребує дорогої обробки – миття, сушіння тощо.п., його можна відразу пускати в переробку. І це ще один аргумент на користь розвитку пухового бізнесу.
У відео нижче розповідається про призначення пуху Ангорського кролика:
Умови
Пухових кроликів утримують в ідеальній чистоті. Їхні клітки регулярно прибирають, чистять і миють – тільки так можна зберегти високу якість шерсті. Там, де живуть звірята, не повинно бути сміття, навіть традиційної підстилки з сіна або тирси тут не накидають – щоб екскременти відразу провалювалися, і шерсть не вимазувалася. Клітка має бути ідеально гладкою всередині, щоб кролик не зачепився і не поранився.
Годування
Як годувати ангорських кроликів:
- Ангорську породу годують за тими самими нормами, що і звичайних кроликів м’ясо-шкурного напряму. Відмінність тільки в нормі перетравного протеїну. Добова норма для дорослих особин – 19-24 г. Тому ангорок підгодовують шротом, макухою, м’ясо-кістковим борошном, обратом, зерном бобових і спеціальними комбікормами.
- Звірята не потребують якогось спецхарчування, крім препаратів для розчинення шерсті в шлунку.
- Щоб витрачати менше зерна і концентратів, збільшують частку соковитих і зелених кормів.
- До півроку звірків необмежено годують повнораціонними гранулами та сіном. Після півроку декоративних кроликів обмежують у кормі – щоб не було ожиріння. Тваринам, яких розводять на пух, жиріти також протипоказано, оскільки зайвий жир знижує продуктивність – шерсть стає коротшою.
- Щоб шерсть добре росла, звірків годують гранулами з підвищеним вмістом протеїну – 18 %.
- Кроликів ангорки годують:
- сіном – люцерною, тимофіївкою, луговим різнотрав’ям;
- концентратами – повнораціонними гранулами;
- комбікормом, що складається з вівса, ячменю, пшениці, кукурудзи;
- соковитими кормами – коренеплодами, овочами, свіжою травою.
- Білокачанну капусту краще не давати. Від свіжих листів капусти у кроликів трапляється здуття живота – через бродіння в шлунку. Неприємність часто закінчується летально.
- Поїлки використовують ніпельні – з них тварини можуть пити, не замочивши шерсть. Якщо шерстинки намокнуть, до них буде приставати пил, бруд, шерсть зваляється в ковтуни, які доведеться обстригати.
Соковиті корми дають з обережністю, стежачи за станом кишечника кроликів. Якщо у пухнастих звірків почнеться діарея, їхня шерсть буде вимазана. А купати кроликів небажано.
Щоб уникнути намокання і забруднення шерсті, її вистригають в особливо вразливих місцях – біля анального отвору і морди.
Розведення породи
Порівняно з іншими породами, ангорка дозріває пізно. Самок вилучають у однорічному віці, інші породи – у 6 місяців. За раз у кролиці народжується 8 дитинчат. Вагітну кролицю утримують у комфорті, підтримують сприятливу вологість і температуру. Не можна допускати їх різких перепадів.
70 % самок утримують заради пуху, 30 % використовують для отримання молодняка, яким оперативно замінюють. Після того, як самка дасть два покоління, її використовують надалі тільки як пухоноса.
Злучка відбувається на території самця. Часто одного “побачення” недостатньо. Самка буває агресивна. Якщо в покритті бере участь кілька самців – у різний час, приплід буде численнішим. Якщо самка не приймає кроля, значить, зачаття відбулося. Кроленята народжуються через місяць.
Поради щодо вибору кролика
Як вибирати кролика для розведення на пух:
- Купувати поголів’я треба тільки в розпліднику. На ринку можуть продати безпородних кроликів.
- Перевірте здоров’я звірка. У нього не повинно бути паразитів, очі – ясні, не затуманені.
- Не думайте, що висока ціна – свідчення чистопородності. Уважно вивчіть ознаки екстер’єру конкретної породи, і купуючи звірків, скрупульозно звіряйте їх з оригіналом.
Під час купівлі домашнього улюбленця, головне, обміркувати своє рішення – чи є у вас час на догляд за неспокійним вихованцем. Якщо ви берете двох різностатевих кроликів, але не збираєтеся їх розводити – одразу зверніться до клініки, щоб стерилізувати тварин.
Щеплення та хвороби
Кролики схильні до кишкових і шлункових захворювань, тому їх щомісяця показують ветеринару. Пухнасті звірята, наковтавшись шерсті – особливо в період линьки, можуть бути млявими, у них пропадає апетит.
Щеплення ангорським кроликам роблять частіше, ніж іншим породам:
- перше – в 1,5 місяця;
- друге – через 3 місяці;
- наступні повторюють кожні півроку.
Після щеплення тварина може бути млявою і відмовлятися від їжі – це нормальна реакція. Від усіх хвороб щеплення не рятують, кролики все одно можуть хворіти. За перших тривожних симптомів – виділення з носа, очей або анального отвору, негайно звертаються до ветеринара.
Найбільш поширені захворювання:
- Енцефалозооноз. Це паразитарне захворювання, вражає нервову систему і внутрішні органи.
- Міксоматоз. Інфекційне захворювання, що вражає шкірні покриви.
- Катаракта. Помутніння очей.
- Кокцидіоз. Заразна хвороба, вражає печінку і слизову оболонку кишечника.
Щоб бізнес із розведення пухових кроликів приносив прибуток, необхідно грамотно організувати процес, забезпечивши і відтворення поголів’я, і високий валовий продукт. Вирощування ангорок вимагає від заводчика турботи й уваги до звіряток, якщо ви не готові вникати в нюанси кролячого життя, це заняття не для вас.