Малина Геракл користується великою популярністю серед дачників. Сорт характеризується високою і стабільною врожайністю, має відмінну стійкість до погодних умов. Також малина Геракл не вимоглива до ґрунту і може рости практично на всіх видах ґрунту.
Історія виникнення та регіони вирощування
Виведенням Геракла займалися фахівці Кокинського відділення ВСТІСП (Всеросійський селекційно-технологічний інститут садівництва і розсадництва). В якості основи використовувався відомий сорт Оттом Близ.
У 2004-му році малина Геракл була внесена до Державного реєстру.
Особливість сорту – відмінна адаптація до різних кліматичних умов. Тому малина успішно вирощується в найрізноманітніших регіонах. Оптимальним для сорту вважається Центральний, але і в інших кліматичних зонах культура почуватиметься відмінно.
Геракл успішно вирощується в таких регіонах:
- Підмосков’я;
- Орловська область;
- Тульська область;
- Володимирська область;
- Рязанська область.
Самоплідна малина популярна у городників у багатьох регіонах , в Білорусії та на Україні. Рослини добре переносять як холод, так і посуху, мають високу стійкість до несприятливих погодних умов.
Найкраще сорт адаптований до клімату півдня і середньої смуги РФ. Він дає стандартний приріст і в північних регіонах, але при цьому знижуються показники врожайності.
Властивості та особливості рослини
Малина Геракл – це врожайний, ремонтантний і великоплідний сорт. Кущі компактні, у них помірна активність утворення пагонів. Стебла не надто високі, тому додаткова опора не потрібна.
У сорту дуже багато шипів, розташованих по всій довжині пагонів.
Ягоди та їх опис
Розберемо головні характеристики плодів. Вони такі:
- ягоди великі, мають форму конуса, трохи опушені;
- плоди завдовжки і завширшки досягають приблизно 2 см, але бувають і більшими;
- насичений рубіновий відтінок;
- плоди легко відокремлюються від ложа, але навіть після повного дозрівання не обсипаються і залишаються на гілках;
- середня вага однієї ягоди близько 8 г, але деякі екземпляри можуть досягати маси 15 г;
- смак приємний, кисло-солодкий, освіжаючий.
Сорт має універсальне призначення, тому ягоди можна вживати у свіжому вигляді або відправляти на переробку.
Харчова цінність (на 100 г):
- кислоти – 1,3%;
- вітамін С – 32 мг;
- цукру – 9,8%.
Малиновий кущ
Сорт є ремонтантним. Формування плодів, в основному, відбувається на однорічних пагонах. Вони у малини не надто довгі, але якщо кущі розташовані в тіні, гілки починають сильно витягуватися через брак сонця. У цьому випадку знадобиться додаткова опора для рослини.
Опис куща:
- рослина не дуже велика, не займає багато місця;
- утворюється близько 3-4 штук пагонів-заміщення;
- пагони міцні, заввишки приблизно 150 см, тому для сорту практично не потрібні опори;
- молоді відростки зеленого кольору, але до осені стають пурпурно-коричневого відтінку, на їхній поверхні з’являється восковий наліт;
- на пагонах немає опушення, але по всій довжині куща розташовані гострі шипи, які ростуть зверху вниз;
- листя велике, трохи зморщене, опушення немає, зверху зеленого відтінку, знизу білувате;
- край листової пластини злегка загострений;
- цвітіння рясне, починається в червні, квітки не дуже великі, білого кольору.
Посухостійкість і морозостійкість
Сорт має середню морозостійкість. Якщо малина вирощується на територіях, де холодні зими, необхідне додаткове укриття на цей період. У Центральних регіонах країни популярне обрізання кущів восени, ґрунт навколо рослин присипають сухим листям або торфом.
Малина Геракл характеризується високою посухостійкістю, тому їй не потрібні часті поливи. За цю якість сорт високо цінується садівниками, у яких немає можливості приділяти рослинам багато часу.
Урожайність і терміни дозрівання
Сорт показує дуже високу врожайність – кожен пагін приносить близько 160 ягід. З однієї рослини можна зібрати від 2 до 5 кг плодів.
Якщо малина вирощується в промислових масштабах, з 1 га збирають понад 9 т врожаю. У другій половині липня починається активне дозрівання першої хвилі ягід, через місяць – другої.
Стійкість сорту
Сорт має міцний імунітет, тому практично не хворіє і вкрай рідко піддається атакам комах-шкідників. Але з настанням періоду вегетації рослини можуть страждати від окремих захворювань і шкідників.
Дотримуйтеся таких профілактичних заходів:
- обробляйте навесні кущі малини за інструкцією препаратами на основі міді, поки не почався активний сокорух;
- дотримуйтесь правил сівозміни – на одному місці повторно не висаджуйте малину, також поганим попередником буде ожина, капуста, томати і полуниця.
Сорт дочка Геракла
Варто згадати і про сорт Дочка Геракла, він отриманий на основі малини Геракл. Багато хто думає, що це один і той самий сорт, але це не так. Вид придбав від свого прабатька умови вирощування та особливості чагарнику, а також смакові якості.
Дочка Геракла відрізняється високою врожайністю. Кущі цього сорту середні та гіллясті. Ягоди подовжені та конічні, дуже великі, мають масу в середньому 10 грамів. Але бувають плоди, що досягають 20 грамів.
Переваги та недоліки сорту
Малина Геракл має масу позитивних характеристик. До числа головних переваг належать такі якості:
- високі показники врожайності;
- великі та смачні ягоди;
- за сезон кілька разів збирається врожай, оскільки сорт є ремонтантним;
- ягоди дозрівають рано;
- плоди добре переносять перевезення на далекі відстані;
- кущі не розлогі, компактні, не займають багато місця;
- пагони ростуть прямо, міцні, не потребують підв’язки;
- сорт скороплідний, тому перший урожай можна зібрати вже наступного року після посадки саджанця;
- догляд за рослинами простий;
- висока стійкість до низки захворювань;
- сорт добре росте в різних кліматичних умовах, зокрема й у поганих.
Є й деякі мінуси:
- пагони густо вкриті гострими шипами, що сильно ускладнює збирання врожаю;
- на кущах формується трохи порослі, через що ускладнюється самостійне розмноження малини;
- якщо восени рано настає похолодання, не завжди встигає повністю дозріти друга хвиля врожаю;
- у сильну спеку і при гострому дефіциті вологи плоди дрібнішають;
- у першу хвилю формуються великі ягоди, у другу дрібніші;
- ріст культури слабкий, розвиваються кущі повільно.
Особливості посадки
Щоб отримати хороший урожай малини, необхідно не тільки забезпечити культурі оптимальний догляд, а й правильно провести посадку. Процес вирощування малини не найскладніший, якщо дотримуватися всього кількох правил.
Вибір місця
Малина є світло- і теплолюбною рослиною, тому вибирайте для посадки ділянку, яка добре освітлюється сонцем. Територія має бути закрита від холодного вітру, неприпустимі протяги. Сорт приносить непоганий урожай і при частковому затіненні.
Геракл не вибагливий до ґрунтових умов. Культура успішно росте практично на будь-якому виді ґрунту. Виняток становить тільки сильно виснажений і закислений ґрунт. Якщо на ділянці саме така земля, перед посадкою обов’язково вносьте добрива.
При виборі враховуйте такі поради:
- підбирайте місце для малинника з південного боку сажа;
- низини не підходять, оскільки там відбувається застій вологи і починається загнивання коренів рослини, що призводить до розвитку грибкових інфекцій;
- ділянка добре прогрівається сонцем, захищена від вітру парканом або іншими господарськими будівлями.
Раз на 8-10 років пересаджуйте малину. Повернути на колишнє місце кущі можна не раніше, ніж через 5 років.
Терміни посадки
Проводьте посадку в період спокою. Оптимальний час – весна, поки не з’явилися бруньки, або осінь. При виборі конкретного терміну, враховуйте такі поради:
- Весна. Висадіть малину Геракл до початку сокоруху. Для цього зробіть посадкові лунки восени, а навесні, коли розтане сніг і достатньо просохне ґрунт, проведіть посадку.
- Осінь. Висаджуйте не пізніше, ніж за місяць до настання перших заморозків. У цьому випадку вже в липні наступного року зберете перший урожай. Посадка раніше цього терміну буде супроводжуватися сильним стресом для саджанця і призведе до зниження зимостійкості. Не проводьте посадку занадто пізно, інакше рослина не встигне вкоренитися і правильно підготуватися до зими, і загине від морозів.
Вибір саджанців і підготовка
Купуйте саджанці тільки в спеціалізованих магазинах або плодорозсадниках. При виборі посадкового матеріалу враховуйте такі поради:
- на коренях не повинно бути зламаних або підсохлих частин;
- усе коріння еластичне, щільне і пружне, якщо його зігнути, швидко повертає колишню форму;
- якщо кора пагонів темного відтінку і на рослині немає листя, відмовтеся від купівлі, оскільки така рослина, швидше за все, не приживеться і загине після посадки.
Якщо плануєте висаджувати малину восени, зупиняйте вибір на саджанцях із закритою кореневою системою. Вони набагато швидше адаптуються на новому місці і встигнуть правильно підготуватися до холодів.
Підготовка землі
Приблизно за 1-1,5 місяця до передбачуваної посадки займіться підготовкою ділянки. На 1 кв. м внесіть 50 г суперфосфату, 2 відра перегною об’ємом 10 л, 30 г калійної селітри. Потім перекопайте землю на глибину багнета лопати.
Якщо ґрунт сильно кислий, внесіть вапно (на 1 кв. м). м використовуйте 600 г вапна). Як вапняний матеріал на садових ділянках застосовуйте пічну золу (на 1 кв. м – 400 г).
Процес посадки
Набагато зручніше проводити посадку малини в траншеї. Весь процес дуже простий і не займає багато часу:
- Підготуйте посадкові траншеї. Відстань між кущами малини 1 м, між траншеями – 2 м.
- На дно траншеї викладіть поживну ґрунтосуміш, що складається з торфу, компосту, попелу і перепрілого гною (всі компоненти беріть у рівних кількостях).
- Перед посадкою саджанці вмочіть у глиняну бовтанку і залиште на кілька годин. Завдяки цій процедурі рослини набагато швидше приживуться на новому місці.
- У малини коріння мочкуватого типу, тому викопуйте посадкову лунку глибиною не менше 50 см.
- Встановіть у лунку саджанець і присипте ґрунтосумішшю, злегка утрамбуйте, але не дуже сильно, щоб не зламати коріння.
- Наприкінці полийте всі саджанці з розрахунку 10 л води на рослину. Замульчуйте ґрунт тирсою або торфом, що запобіжить випаровуванню вологи.
Більш детальна інструкція з посадки малини представлена в наступному відео:
Догляд за малиною
За даним сортом малини не потрібен спеціальний догляд, достатньо своєчасно проводити полив, періодично вносити добрива, за необхідності підв’язувати рослини до шпалери і правильно готувати до зими.
Полив
Малина Геракл не є вологолюбною, але для отримання хорошого врожаю, зволоження має бути регулярним. Заливайте плантацію так, щоб ґрунт насичувався вологою на глибину не менше 30 см. На одну дорослу рослину потрібно близько 30 л води.
Починайте поливи не раніше другої половини травня, враховуйте погодні умови в конкретному регіоні. Зволоження продовжуйте до середини серпня. У жовтні проведіть останній за сезон передзимовий полив.
Не поливайте малину занадто часто, достатньо зволожувати раз на 10 днів. Цей інтервал скорочується, якщо стоїть суха і спекотна погода.
Якщо будете використовувати метод дощування, проводьте процедуру рано вранці або ввечері. Якщо на листках залишаться краплі води і на них потрапить сонце, рослина отримає опік.
Підв’язка до шпалери
Прямі і щільні кущі не гнуться під вагою плодів, тому і додаткова підв’язка не потрібна. Однак малина, яка росте на шпалерах, добре вентилюється, рівномірно освітлюється сонцем, нижні гілки не торкаються ґрунту, і значно спрощується збирання врожаю.
Для досягнення таких результатів, встановіть біля чагарників шпалери висотою близько 2 м на відстані 3 м одна від одної. Закопайте їх у ґрунт і натягніть у 3 ряди дріт, потім підв’яжіть кущі малини.
Ось відеоінструкція з підв’язки малини до шпалери:
Розпушування і мульчування
Регулярне розпушування ґрунту забезпечує доступ повітря до коріння. Розпушуйте ґрунт у міжряддях на глибину не більше 15 см, оскільки коріння рослини розташоване в поверхневому шарі. Проводьте процедуру дуже обережно. Першу – відразу після того, як зійде сніг, а потім щоразу після поливу і прополки.
Мульчуйте ґрунт сухою соломою. Це не тільки збереже в ґрунті вологу і скоротить поливи, а й запобіжить росту бур’янів.
Прополка
Ця процедура обов’язкова. Регулярно проводьте прополку, щоб зупинити ріст бур’янів. Трава не тільки забирає з ґрунту живлення і вологу, а й може бути джерелом хвороб.
Використання мульчі дозволить проводити прополку всього кілька разів за сезон.
Внесення добрив
За сезон для ремонтантної малини потрібно всього 3 підживлення. Дотримуйтеся такої схеми:
- Весна. У травні проводьте перше підживлення коров’яком (на 10 л беріть 500 мл концентрату). На одну рослину – 5 л поживного розчину.
- Літо. У липні обприскуйте кущі розчином із сечовини (50 г), сірчанокислого калію (70 г), борної кислоти (110 г) і суперфосфату (250 г), розчинених у воді (10 л).
- Осінь. Використовуйте за інструкцією комплексні добрива, розсипайте навколо кущів золу.
Вносьте добрива строго після поливу, щоб не спровокувати опік коренів. Після підживлення замульчуйте ґрунт.
Після збору плодів підживлюйте ґрунт органічними речовинами – розчин коров’яку (1:10) або пташиного посліду (1:20). На одну рослину – 5 л поживного складу. Цей склад можна застосовувати як після збирання врожаю, так і перед початком цвітіння.
Восени мульчуйте ґрунт компостом або гноєм. Шар мульчі взимку буде зігрівати коріння рослини, а навесні забезпечить малину корисними речовинами.
Після збору плодів корисно підгодувати рослини трав’яним настом:
- У бочку помістіть подрібнену траву кульбаби, кропиви та будяків. Додайте трохи землі і золу (на 50 л беремо 1 ст. л.).). Введіть дріжджі (1 пачку), сухий курячий послід (1 кг).
- Налийте в бочку теплу воду і залиште склад настоюватися рівно 7 діб.
- Коли закінчиться бродіння, розведіть склад водою у співвідношенні 1:10 і використовуйте для поливу малинника.
Підготовка до зими
Якщо на кущах повністю зрізаються гілки, немає необхідності в додатковому укритті на зиму, оскільки коріння спокійно перенесуть холоду в ґрунті і не постраждають навіть при сильних морозах.
У разі, коли залишається надземна частина, кущ варто додатково утеплити мішковиною. Також можна пригнути гілки до землі і накрити ялиновим гіллям або торфом. Навесні, відразу після того як зійде сніг, розкрийте малину.
Обрізка
Наприкінці жовтня або на початку листопада (залежно від погодних умов і регіону вирощування), проводиться осіння обрізка малини. У санітарних цілях процедура обов’язкова навесні, але вона не знадобиться, якщо перед зимою були під корінь зрізані всі гілки.
Стандартна
Найпоширеніший варіант – проведення восени. Обріжте всі пагони, залишивши від кореня не більше 30 см. Навесні з’являться однорічні бічні пагони. На початку літа буде отримано 30% врожаю, а наприкінці сезону – 70%.
Під корінь
Зріжте всі гілки врівень із землею. Час проведення – не пізніше ніж за 15 днів до настання перших заморозків. На відміну від стандартної обрізки, в цьому випадку плодоношення почнеться пізніше, але буде більш рясним.
Подвійна обрізка
Перед цвітінням разом із зав’язями обріжте кущі. Час проведення – середина травня. Завдяки такій процедурі другий урожай у кілька разів перевершить очікувані обсяги.
Зрізка верхівки
Восени вкоротіть пагони на 40 см. Завдяки цьому перший урожай у новому сезоні буде більшим на 65% від загального обсягу.
Обрізку проводьте тільки гострим і стерильним садовим інструментом. Усі видалені пагони зберіть і спаліть або винесіть за межі ділянки.
Способи розмноження
Найпростіший варіант – розмноження за допомогою кореневої порослі. Процедура дуже проста у виконанні:
- Влітку викопайте пагони, що досягли у висоту 5 см.
- Висадіть їх у родючий ґрунт. Малина цього сорту швидко приживається на новому місці і скоро пересаджені пагони підуть у ріст.
Ще один спосіб розмноження – живці. Дотримуйтеся такої схеми дій:
- Восени, коли закінчиться сезон, наріжте коріння на живці завдовжки не менше 10 см.
- Висадіть живці в борозни на відстані 30 см один від одного.
- Полийте кущ, замульчуйте ґрунт і на зиму вкрийте хвоєю.
- Рано навесні, відразу після танення снігу, зніміть укриття і накрийте живці плівкою.
- Коли з’являться паростки, приблизно через 2-3 тижні, зніміть плівку.
Детальніше про способи розмноження малини читайте тут.
Боротьба з хворобами та шкідниками
Малина Геракл має високу стійкість до хвороб. Менш схильний сорт до сірої гнилі, а також до інших видів грибкових хвороб. Висока стійкість до малинового кліща.
До яких хвороб схильна малина – про це розповість інша наша стаття.
Попелиця
Часто на гілках селяться цілі колонії пагонової попелиці, і впроваджуються прямо в суцвіття. Великої шкоди рослині завдає листова попелиця, поїдаючи нижню частину листя. Цей шкідник буквально витягує всі соки з малини. При значному ураженні рослина починає повільно гинути.
Для знищення шкідника, під час розпускання бруньок кущі малини обприскуйте Актелліком або Карбофосом (за інструкцією). Вживайте заходів негайно при виявленні проблеми, оскільки попелиця стрімко поширюється і швидко захопить весь сад.
Малиновий жук
Цей шкідник часто зустрічається на малинових кущах. Жук має великі розміри (близько 4 мм завдовжки), а визначити його можна за жовто-сірими смужками. Шкідник зимує в ґрунті, до середини весни селиться в бутонах і починає їх активне знищення.
З початком періоду формування бутонів струшуйте жука вручну, потім спалюйте його. Коли починається заляльковування личинок, обов’язково перекопуйте ґрунт у малиннику.
Як профілактику або боротьбу зі шкідником, обробляйте кущі Конфідором (за інструкцією). Періодично оглядайте рослини і вручну збирайте жуків.
Брунькова міль
Дорослий шкідник виглядає як метелик із крилами темно-коричневого кольору і золотистими плямами.
У стані гусениці він червоного відтінку. Саме гусениця для малини несе найбільшу небезпеку. Зиму вони проводять у тріщинах стебла, а навесні перебираються на пагони й активно вигризають бруньки, потім в’їдаються в м’якоть гілки.
Шкідник відкладає яйця в квітках малина. Потім з них з’являються гусениці і починають поїдати солодкі ягоди. За відсутності лікування, шкідник здатний повністю знищити врожай.
В якості боротьби вдавайтеся до наступних дій:
- при підготовці рослини до зими зрізайте під корінь усі пагони;
- коли починається набухання бруньок, обробляйте хімічними засобами за інструкцією (наприклад, Децисом, Конфідором, Емульсією карбофосу, Іскрою).
Обробку проводьте два рази на рік і паралельно обрізайте всі зайві пагони.
Збір врожаю
На початку серпня з’являються перші ягоди, триває плодоношення до настання перших заморозків (найчастіше до жовтня). Але не завжди малина встигає повністю визріти, особливо при вирощуванні в холодних регіонах. Хоч і без цього показники врожайності дуже високі – один кущ приносить близько 5 кг ягід.
Збирайте плоди в суху погоду, ввечері або вранці. Тара – пластикові контейнери або берестяні короби.
Малина ідеальна для вживання у свіжому вигляді, але при рясному врожаї ягоди можна відправляти на переробку. Виходять смачні:
- джеми;
- варення;
- конфітюри та інші види консервації.
Малина Геракл – це високоврожайний ремонтантний сорт, що полюбився як професійним фермерам, так і садівникам любителям. Догляд за малинником максимально простий, але в результаті можна отримати великий урожай, не докладаючи для цього особливих зусиль.