Синя орхідея: походження квітки, популярні сорти, догляд

Синя орхідея – рідкісне і незвичайне явище, яке притягує погляди оточуючих. Багато орхідеїстів-початківців просто мріють вирощувати таку красуню, але мало хто знає про особливості утримання синюватих зозулинців. Інші представники квітникарства сумніваються, що в природі існують істинно-сині пелюстки. Як усе насправді – давайте розберемося.

Історія появи синьої орхідеї

Блакитні фаленопсиси вперше були представлені світові всього в 2011 році. Відбувалося це в штаті Флорида на виставці промислового значення. Рослина отримала назву – Phalaenopsis Blue Mystique (вона була виставлена розплідником Silver Vase).

Рівно через 90 днів тепер уже голландська компанія Geest Orchideeën теж показала світові своє творіння під найменуванням – Phalaenopsis Royal Blue, отримавши за це приз у Концепції продажів (номінація). При цьому представники голландського розплідника абсолютно не приховували факт хімічної обробки рослини.

Саме вони відкрито заявили про те, що при вторинному цвітінні пелюстки будуть формуватися білі.

На сьогодні багато флористів віддають перевагу таким орхідеям, як Дендробіум. Тільки подивіться на ці квіти неоново-космічного відтінку! Фарбування проводиться в два етапи.

 

Дендробіум – це яскравий представник епіфітів, стебла якого перевищують 1,5 м в довжину. Але серед цього розмаїття існують і літофіти, які ростуть на кам’янистій основі. У дикій природі поширені в Новій Зеландії та Гвінеї, Австралії, Китаї, Японії, на Філіппінах. Цвітіння дуже тривале – 2-8 місяців, псевдобульби циліндричні або очеретяні. Їх можна фарбувати в будь-який колір.

Чи існують справжні сині орхідеї

У природі фаленопсиси не мають у своєму ДНК генів із синіми пігментами, тому насправді такого кольору орхідей не існує. Незважаючи на це є зозулинці, що мають блакитні, фіолетові та синюваті відливи, але не настільки яскраві та насичені, як ті, що пропонують виробники. Найчастіше вони відрізняються дрібнішими квітками або блідістю забарвлення.

Блакитні та сині орхідеї в природі

Існує всього кілька видів орхідей з натуральним синім або блакитним відтінком, які не піддаються фарбуванню. Отже, і при наступних цвітіннях колір пелюсток буде незмінним.

Ванда

Вважається єдиною в природі орхідеєю з природним синюватим відтінком. Її батьківщиною вважається Південно-Східна Азія, але відмінно росте і в Китаї, Таїланді, на Філіппінах. Місце локалізації – береги річок, листяні та хвойні ліси (переважно в розрідженій кроні дерева).

Є примхливою і вимогливою рослиною, тому для успішного розвитку і цвітіння орхідеїстам доводиться докладати багато зусиль. Колірна палітра широка – починаючи з ніжного блакитного відтінку і закінчуючи темним фіолетовим.

Особливість – дрібні білі вкраплення по всіх пелюстках. Це моноподіальні епіфіти з вертикально наростаючим стеблом і однією верхівковою точкою росту.

Різновид відмінно піддається схрещуванню, завдяки чому отримують безліч синіх гібридів. Найпоширеніші з них:

  • Vanda Magic Blue;
  • Vanda Sansai Blue;
  • Vanda rothschildiana;
  • Vanda coerulescens.

Орхідеї Vanda сині

Час цвітіння – з початку жовтня до кінця листопада, але за належного догляду цвітіння можливе і в літній, весняний періоди. У висоту Ванда досягає 1 і більше метрів, на кущі відростає до 3 квітконосів, у кожному з яких присутні близько 6-10 квіток діаметром 8-10 см.

Каттлея

Порівняно невибагливий вид у вирощуванні з бархатистими пелюстками і незвичайною формою квітів. Відноситься до симподіального типу з горизонтальним зростанням. Відстань між ризомами зазвичай становить 8-10 см. Розміри середні або великі, в одній псевдобульбі формується 1-4 листки.

Колір – лавандовий, бузковий, рожево-блакитний, синьо-блакитний, ліловий, забарвлення неоднорідне. Особливість – цвітіння відбувається виключно за великої кількості сонячного світла і температурних перепадів (день/ніч).

З блакитним і бузковим відтінком виведені:

  • Cattleya Sierra Sky ‘Leone’;
  • Cattleya Sea Breeze ‘Blue Ribbon’;
  • Cattleya Blue Boy;
  • Cattleya Blue Grotto x Blue Boy;
  • Cattleya nobilior var. coerulea;
  • Cattleya bowringiana var. coerulea;
  • Cattleya lobata var. coerulea.

Каттлея орхідеї сині

Популярні сорти “синіх” фаленопсисів

З фаленопсисів виходять найкрасивіші сині орхідеї. Найбільш затребувані з них:

  • Фаленопсис Афродіта синя (Phalaenopsis Aphrodite Blue). Отримана 2013 року селекціонерами з університету Chiba, для чого в білу Афродіту ввели кольорові гени Синьоочки (Коммеліни звичайної). Синій сорт характеризується дрібними квітками, якими рясно усипані кущі. Купити таку орхідею поки неможливо. Афродіта синя
  • Фаленопсис Роял Блю (Phalaenopsis Royal Blue). Сині Королівські орхідеї продаються виключно в пофарбованому вигляді. Для цього застосовується ін’єкційна методика. При другому цвітінні відтінок пелюсток буде кремуватим або просто білим. Блакитна орхідея

Як зрозуміти, що орхідея фарбована

Сьогодні основна маса виробників не приховує інформацію про те, що орхідеї, які продаються, пофарбовані. При цьому кожен зобов’язаний надати дані про спосіб обробки. Вона має бути безпечною для рослини – якщо ж застосовуються агресивні хімікати, рослина загине незабаром.

У всіх випадках друге цвітіння вже не принесе бажаного відтінку, тому переплачувати за підробку не дуже-то хочеться. Щоб відрізнити оригінал від пофарбованої копії, зверніть увагу на таке:

  • стебло у натуральної орхідеї завжди зелене;
  • якщо провести пальцем по пелюстках, то після підробки залишиться синюватий слід;
  • колір субстрату не повинен містити інші (неприродні) відтінки.

Плюси і мінуси фарбування

Головною перевагою фарбування є незвичайність відтінку орхідеї, завдяки чому можна здивувати всіх присутніх. Особливо актуальна покупка синьої квітки в якості подарунка.

Недоліків у фарбування набагато більше:

  • наступні квітки будуть звичайними білими;
  • високий ризик загибелі рослини;
  • знижується імунітет, тому кущики часто хворіють.

Вплив на здоров’я рослини

Орхідея вважається ніжною і чутливою рослиною, тому будь-яке втручання в її структуру на клітинному рівні загрожує загибеллю. Після введення барвника (яким би він не був) відбувається закупорка судин культури, через що перекривається дихання.

Щоб квітка не загинула, потрібно дуже ретельно за нею доглядати. Важливу роль відіграє і правильність проведення процедури, особливо при ін’єкційному способі. Можливі проблеми (найбільш нешкідливі наслідки):

  • інфікування, внаслідок чого розвиваються захворювання;
  • наявність ранки на стеблі або корені, яка довго не заживає;
  • ослаблення рослини через больові відчуття після проколу;
  • виникають дефекти при подальшому розвитку;
  • гниття стебел, листя, квіток і коренів;
  • скидання бутонів і квітконосів.

Якщо присутні подібні симптоми, негайно зробіть таке:

  • обірвіть квітки;
  • зріжте підгнилі й уражені ділянки;
  • обробіть зрізи активованим вугіллям, деревною золою або порошком кориці, після чого дайте просохнути;
  • пересадіть у новий субстрат із продезінфікованим горщиком.

Як пофарбувати орхідею: покрокові інструкції

Фарбування орхідей у сині та блакитні відтінки здійснюється двома способами, але в обох потрібно правильно підібрати барвник. Дозволено використовувати харчові барвники і спеціалізовані, наприклад, фарбу-спрей “SPRING Pro florist” (забарвлення відбувається поверхневе).

Дивіться відео з фарбування білої орхідеї в блакитний/синій колір за допомогою спрею:

Категорично заборонено вводити чорнило, олійні та художні барвники, розчинники пігментованого типу, будівельні лакофарбові матеріали.

Поливом

Це найбільш нетравматичний метод, тому що фарба не впроваджується в структуру рослини, а заливається в субстрат. Уже з нього за допомогою кореневої системи барвник буде насичувати кущ, завдяки чому квітки стануть рости кольоровозміненими.

Перевага у методу одна – не потрібно травмувати рослину проколами. Недоліки такі:

  • синім будуть стебла, іноді й листя;
  • довго чекати, поки рослина вбере пігмент;
  • барвника потрібно класти в більшій кількості, ніж при ін’єкціях.

Деякі квітникарі практикують полив орхідеї соком синьої капусти або розчином блакитної спіруліни. Кажуть, що при регулярному застосуванні цих природних барвників пелюстки квітів забарвлюються в ніжно-блакитний колір.

Уколом

Ця методика вважається результативною і швидкою, оскільки пігментація пелюсток здійснюється протягом короткого часу. Процедура вимагає акуратності, що дозволить квітці отримати не такий сильний стрес. Барвник можна вводити в стебло, корінь або квітконос. Останній спосіб кращий, оскільки синьою стане тільки квітка.

Ін’єкційна техніка є дуже травматичною, і саме вона призводить до плачевних результатів. Але шанси на виживання в рослини є. Пощастить чи ні – справа така..

Що знадобиться:

  • стерильний шприц (обов’язково, тому що важливо не занести інфекцію);
  • тонка голка;
  • харчовий барвник;
  • активоване вугілля.

Фарбування проводиться таким чином:

  1. Візьміть орхідею з білими або максимально світлими пелюстками.
  2. Розведіть барвник із водою кімнатної температури (краще використовувати дистильовану).
  3. Наповніть шприц фарбувальною рідиною.
  4. Виберіть місце для проколу.
  5. Введіть у зону квітконоса. Робіть це повільно.
  6. Припудріть місця проколів подрібненим активованим вугіллям.

Також зверніть увагу на такі рекомендації:

  • якщо немає дистильованої води, візьміть відстояну, але не кип’ячену;
  • температура рідини – кімнатна;
  • голку перед введенням (навіть одноразову) знезаразьте світлим розчином марганцю;
  • пропорції барвника – довільні (чим більше фарби, тим більш насиченим і темнішим відтінок вийде).

Якщо зважитеся на такий експеримент, то ось на допомогу відео, де наочно показано, куди вводити фарбу:

Догляд за синьою квіткою

Правила догляду залежать від конкретного виду і сорту орхідеї, яка піддається фарбуванню або є природною синьою квіткою. Незважаючи на це, щоб рослина після процедури легше перенесла стрес, фарба трималася довше і цвітіння було тривалим, потрібно все-таки звернути увагу на деякі нюанси.

Температура

Оскільки всі орхідеї теплолюбні, дотримуйтеся в денний час показників градусника від +25 до +30 градусів, залежно від сорту. Вночі температурний режим знижується до +18-20 градусів.

Якщо вирощується Ванда, яка має природний синій колір пелюсток, то вночі температура має бути близько +10 градусів. Для сорту важливі перепади.

Полив, обприскування і вологість

Оптимальний рівень вологості – від 60 до 70%. На відміну від температурних перепадів різкі стрибки вологості неприпустимі. Якщо ж у квартирі повітря пересушене, припустимо обприскування зеленої маси і квітконоса.

Поливають орхідеї теж залежно від сортової приналежності. Якщо ж ви точно не впевнені в сорті, дотримуйтеся загальних правил. Квітка потребує поливу тоді, коли:

  • листя стає злегка млявим;
  • змінюється колір зеленої маси;
  • на субстраті формується сухий наліт;
  • на стінках горщика відсутній конденсат.

У середньому, за нормальних умов утримання зволоження субстрату проводиться 2-4 рази на місяць.

Воду використовуйте дощову. Якщо такої немає, то спочатку дайте їй відстоятися пару днів, після чого прокип’ятіть.

Способи поливу:

  • Занурення. Для цього потрібно в таз налити воду, вставити горщик (обов’язкові отвори на дні та з боків). Тримайте так близько 15-20 хвилин, після чого дайте рідині стекти.
  • Гігієнічний душ. Можна встановити горщик у ванну і поливати з лійки з розпилювачем. Знову дайте стекти рідині.
  • З лійки. Полив здійснюється безпосередньо в ґрунт.

У всіх випадках стежте за тим, щоб у листових пазухах не залишалося крапель води – їх протирайте серветками.

Підживлення

Для синіх орхідей, особливо тих, які послаблюються через барвники, важлива наявність мінеральних добавок, тому удобрювати бажано квіти 1 раз на тиждень. Врахуйте, що в період спокою частота скорочується рівно в 2 рази. Обов’язково робити і кореневі, і позакореневі підживлення.

Рекомендації:

  • для підживлення використовуйте комплексні препарати, призначені для орхідей;
  • удобрюйте відразу після поливу;
  • якщо засоби сольового типу, через кілька годин після їх внесення промийте субстрат водою;
  • у самий пік цвітіння відмовтеся від добрив – це скоротить період.

Орхідеїсти найчастіше застосовують такі препарати:

  • Forte – комплекс містить усі важливі мікроелементи, що застосовуються для подовження цвітіння;
  • Доктор Фолі – розвиває рослину, оскільки складається з калію й азоту;
  • Містер Колір – біологічне підживлення, вважається універсальним.

Добриво для орхідей

Освітлення

Цей фактор є найбільш значущим для орхідей – він впливає на життєздатність і загальне здоров’я рослини. Виходячи з природних потреб культури, встановлюйте горщики на весь період вегетації на підвіконня із західного боку, завдяки чому не знадобиться допоміжне освітлення взимку та укриття від ультрафіолетового випромінювання влітку.

Врахуйте такі тонкощі:

  • Тривалість світлового дня варіюється від 10 до 16 годин, що залежить від сорту.
  • Якщо підвіконня розташоване на південному боці, то в літню пору закривайте скло жалюзі або легкими фіранками. Якщо ж на північній, то під час похолодання відставляйте горщики від стекол, але при цьому тримайте на відстані мінімум 50 см від опалювальних приладів.
  • Визначити брак освітлення можна банальним способом – огляньте внутрішню частину листя. Якщо на ній є багряні пігментовані плями, терміново подовжте світловий день.
  • Якщо квітка прихворіла після фарбування, тривалість освітлення на добу має бути близько 18 годин.
  • За необхідності освітлюйте зозулинці люмінесцентними лампами з розсіяним світінням.

Ґрунт для рослини

В основі субстрату для синіх орхідей завжди закладені шматки кори. Оптимальна порода – сосна, ялина. Врахуйте, що ґрунт має бути не тільки пухким, але й поживним, тому зверніть увагу на такі нюанси:

  • Кору обов’язково перед закладкою в горщик замочують у воді, прикривши вантажем (гнітом). Тримати треба близько 3-х днів. Після цього протягом 10-12 годин просушіть.
  • Розмір фракцій шматків кори – 1,5-3 см.
  • Використовуйте додатково мох сфагнум, який у майбутньому перетворюється на торф і виступає в ролі добрива. Його теж доведеться замочувати на 1,2 години. Сушити потрібно 5 годин.
  • Обов’язково кладіть керамзит і вермикуліт/перліт, Можна додавати кокосові волокна, перегній, деревне вугілля шматками.

Найбільше в складі субстрату має бути кори – близько 5 частин, а ось деревного вугілля і моху беріть всього по 1 частині.

Коли і як цвіте

Блакитні та сині фаленопсиси при належному догляді цвітуть практично цілий рік, але з кінця осені до кінця зими їм необхідно давати відпочинок. Ха цей час рослини набираються сил для майбутнього формування бутонів і рясного цвітіння. Безперервно цвісти орхідеї здатні до 8-10 місяців.

Обрізка

Формування кущі синіх орхідей не потребують, але обрізки обов’язково, що видаляється:

  • пошкоджені (зламані, надломлені) стебла;
  • уражені хворобами елементи;
  • відцвілі квітконоси;
  • висохлі стріли.

Акцентуйте увагу на такому:

  • дезінфікуйте інструменти;
  • опудривайте місця зрізів подрібненим активованим вугіллям або деревною золою;
  • старі стрілки зрізайте так, щоб довжина відростка залишилася 2-4 см.

Обрізка синьої орхідеї

Як розмножується блакитна орхідея

Як і будь-яка інша орхідея, синя розмножується різними способами. Головне – використовувати знезаражені інструменти та місця зрізів обробляти активованим вугіллям. Способи – коротко:

  • Поділом. Метод добре для симподіальних синіх сортів, у яких присутні псевдобульби. Процедура проста:
  1. Витягніть квітку з ємності.
  2. Очистіть коріння від залишків субстрату.
  3. Розділіть коріння так, щоб на кожному були псевдобульби.
  4. Посадіть.
  • Дітками. Використовуються дітки як прикореневі, так і стеблові. У другому випадку важливо, щоб на дітках уже сформувалося повітряне коріння. Як це зробити:
    1. Визначте місце зрізу.
    2. Відокремте дитинку від куща гострим скальпелем.
    3. Пересадіть.
  • Живцями і квітконосами. Спочатку потрібно відокремити живець або квітконос зі стеблом. Далі дійте так:
    1. Розділіть посадковий матеріал на фрагменти по 10 см.
    2. Укладіть їх горизонтально в підготовлений контейнер із субстратом.
    3. Накрийте кришкою.
    4. Коли з’являться паростки і коріння, посадіть їх у постійні горщики.
  • З цитокініновою пастою. Швидкий спосіб розмноження синіх орхідей. Купити гормональну пасту можна в будь-якому квітковому магазині. Як це зробити:
    1. Зробіть на здоровому квітконосі незначну подряпину.
    2. Змастіть пастою шаром близько 2 мм.
    3. Тримайте так до формування 3-х листків і корінців довжиною в 4 см.
    4. Пересадіть.
  • Насінням. Це складний метод, який застосовується в домашніх умовах дуже рідко, оскільки для отримання квітки потрібно 3-7 років.

Листям орхідея не розмножується – у них відсутня точка росту. Якщо ж лист зірвати разом з невеликим шматочком стовбура, званим п’ятою, то посадковий матеріал спочатку ставлять у воду, а після пікірують у горщик. Коли розсада підросте, пересаджують на постійне місце.

Пересадка

При розмноженні блакитних та інших орхідей саджанці спочатку висаджують у тимчасові горщики, а після вкорінення в постійні. Іноді пересадка потрібна і в інших випадках:

  • якщо горщик надмірно тісний;
  • коли коріння сильно переплелося і заплуталося між собою;
  • за наявності пошкоджень на кореневій системі;
  • якщо сформувався нездоровий наліт на субстраті;
  • за необхідності оновлення ґрунту й омолодження квітки.

Врахуйте, відразу після покупки синьої орхідеї або процесу фарбування пересаджувати рослину заборонено. Причина цього – стресовий стан квітки.

Як за необхідності пересаджувати:

  1. Полийте горщик водою.
  2. Вийміть квітку з ємності.
  3. Очистіть коріння від субстрату і промийте його.
  4. Відріжте секатором (знезараженим) пошкоджені та непотрібні корінці.
  5. Дайте просохнути кілька годин.
  6. Посадіть стандартним способом.

Горщик обов’язково продезінфікуйте, субстрат виготовте свіжий.

Пересадка синьої орхідеї

Шкідники та хвороби

Синя орхідея схильна до тих самих захворювань і шкідників, що й будь-яка інша орхідейна культура. Але на відміну від них, пофарбовані екземпляри найбільше хворіють гнильними патологіями. Вони виникають у місці проколу, тому гниття може відзначатися як на квітконосі, так і корені, стовбурі.

Для лікування застосовуються фунгіциди, для позбавлення від комах інсектициди.

Сині орхідеї – неординарні квіти, що користуються серед покупців і орхідеїстів шаленою популярністю. Їх практично немає в природному середовищі, але синій і блакитний відтінок можна надати за допомогою процедури фарбування. Зробити це можна навіть у домашніх умовах, головне – після цього правильно доглядати за культурою.