Як посадити фіалку: терміни, місце посадки, етапи та подальший догляд

Перед тим, як посадити фіалку, важливо розібратися у всіх способах проведення цього заходу. Наприклад, сенполію (кімнатні різновиди) прийнято висаджувати листовим живцем, а садову найзручніше сіяти насінням. Потрібно знати і про те, як і коли пересаджувати саджанці і чи варто це робити взагалі.

Особливості посадки кімнатних фіалок

Фіалки – примхливі культури, які найчастіше піддаються гнильним захворюванням, особливо відразу після посадки. Тому важливо вибирати правильне місце, ґрунт, ємність і готувати посадковий матеріал. Особливо це актуально для кімнатних різновидів.Посадка сенполій

Вибір ємності

На відміну від інших видів кімнатних квітів, фіалка "висуває" особливі вимоги до матеріалу виготовлення горщика. Важливий і розмір для певного сорту та віку рослини. Якщо не враховувати ці параметри, підвищується ризик виникнення неприємних наслідків. Основні правила вибору ємності для посадки сенполії:

  • Ширина горщика має бути в 2 рази меншою, ніж листова розетка в діаметрі. Якщо посадити в занадто широку тару, то цвітіння настане нескоро, тому що рослина буде витрачати всі сили на розростання коренів і зеленої маси у вільному просторі. Якщо горщик маленький – не буде місця для розвитку. Найкращі параметри за шириною:
  • молоді розетки, дітки – від 5 до 6 см;
  • дорослі рослини – від 10 до 14 см.
  • Що стосується висоти, то тут перестаратися теж не можна, оскільки коренева система культури розвивається переважно поверхнево, на підставі чого ємність не повинна бути високою. Оптимальна висота – 10 см.
  • Форма бажана кругла, тому що коріння обволікає землю вкругову. Якщо в одній мисці планується висадка різних сортів/відтінків фіалки, купіть подовжений горщик.
  • Матеріал виготовлення. Найкраще підходять ємності з глини і пластмаси, але можна садити і в пластикові, керамічні горщики. Інші варіанти неприйнятні.
  • Небажано використовувати ємності, пофарбовані аніліновими сумішами – вони чинять отруйну дію на фіалки.

    Куди краще поставити?

    Фіалки можуть розташовуватися в будь-якому місці квартири/будинку, головне, щоб квітам вистачало сонячного світла і було комфортно. Це можуть бути підвіконня, балкони і лоджії, стелажі, підвісні полиці тощо. д.

    Врахуйте такі нюанси:

    • Світловий день. Освітлюватися рослина має близько 14 годин на добу, тому в пору року, коли темніє рано, а зоря піднімається пізно, доречніше за все забезпечити культуру штучними освітлювальними приладами. Оптимальні лампи – люмінесцентні.
    • Місце розташування. Бажано горщики ставити з північного, західного або східного боку. Можна висаджувати і з південного, але в цьому випадку влітку доведеться затінювати вікно. Для цього існують різні способи – легкі шторки, жалюзі, сонцезахисна плівка, звичайний папір. Заборонені металеві конструкції (жалюзі), оскільки вони мають сильну тепловіддачу, що згубно для ніжної квітки.

    Не виносьте фіалки влітку на балкон – вони спечуться від спеки. Якщо температура перевищує +30…+35 градусів, переставляйте ємності на підлогу.

    Терміни та умови посадки

    Найлегше сенполія переносить весняну і літню посадку, тому що в ці періоди рослини активно набирають силу, світловий день відповідає вимогам. Звичайно, можна восени або взимку вмикати штучне освітлення, але природне світло багате на вітамін D, який так важливий рослинам для нормального розвитку.

    Оптимальні місяці – з початку травня до кінця липня.

    Умови, яких потрібно дотримуватися для посадки квітки:

    • Температурний режим. Оптимальні показники – від +18 до +24 градусів. Якщо стовпчик термометра опускається нижче +16 градусів, припиняється розвиток. Якщо вище +25 градусів – дрібнішають квітки, їх стає менше, а зелена маса набуває тьмяності. Якщо в кімнаті занадто спекотно, терміново охолодити повітря можна так:

       

      • поставте біля горщика пластикову пляшку із замороженою водою;
      • поруч розмістіть холодовий генератор для сумок-холодильників;
      • заборонено вмикати вентилятор, спрямований на квітку.
    • Рівень вологості повітря. Найкращі параметри – 50-60%. Не можна допускати пересушеності повітря, як і перезволоження. Щоб виправити ситуацію в терміновому порядку в разі невідповідності рівню вологості, зробіть так:

      • для підвищення рівня – встановіть зволожувачі повітря, поруч поставте відра з водою, розвісьте мокрі рушники;
      • для зниження вологи в кімнаті – підключіть вентилятор або опалювальний прилад.

    Підготовка до посадки

    Процес посадки здійснюється швидко, в іншому випадку посадковий матеріал може пересохнути. Щоб додатково створити собі комфорт під час роботи, завчасно підготуйте всі необхідні матеріали та інструменти.

    Що знадобиться?

    Щоб посадити сенполію, підготуйте таке:

    • квіткові ємності або пластикові стакани, торф'яні горщики тощо;
    • поліетиленова плівка, розрізана пластикова пляшка, пластикова тара – для укриття;
    • ґрунтосуміш готова або потрібні інгредієнти;
    • штучне підсвічування;
    • активоване вугілля;
    • добрива – за необхідності.

    Вибір і підготовка ґрунту

    Чутливість фіалок до складових ґрунту висока, тому не можна висаджувати культуру в суміш, куплену навмання або зроблену навмання. Культурі потрібен певний склад поживних елементів, кислотність субстрату і т. д. д.

    Тому якщо ви віддаєте перевагу покупній ґрунтосуміші, беріть тільки ті суміші, які призначені для фіалкових рослин. Незважаючи на це, основна маса досвідчених квітникарів рекомендує виготовляти субстрат самостійно.

    Ґрунтосуміш для фіалок

    Основні вимоги до ґрунту:

    • рівень кислотності – варіюється від 5,5 до 6,5 рН;
    • легкість (рихлість);
    • повітропроникність.

    При приготуванні ґрунтосуміші своїми руками врахуйте, що в складі має бути таке:

    • Дерновий ґрунт. Найкращий варіант – ґрунт, взятий не з городу, а зі змішаного лісу. Хороші породи – акація, сосна, вільха, ліщина, липа. Категорично не підходить земля з-під дуба і бука, оскільки до складу входить велика кількість дубильних речовин, що виділяються деревом. Перед застосуванням ґрунт потрібно обробити для знищення патогенних мікроорганізмів. Для цього є 2 способи:

      • залийте окропом, проваріть протягом 10-15 хвилин;
      • прожарте в духовій шафі за температури 200 градусів протягом 20 хвилин.
    • Перліт. Необхідний як бактерицидний і розпушувальний компонент. Це кульки білого кольору з блискучою поверхнею невеликого розміру.
    • Вермикуліт. Сприяє утриманню вологи, розпушуванню субстрату і проникненню в усі шари ґрунту повітря. Матеріал містить у собі безліч поживних речовин, зокрема, мінералів.
    • Сфагнум. Це особливий мох, що росте під водоймами, у вологих лісах і болотистих місцях. З нього в дикій природі формується торф, тому мох вважається дуже живильним середовищем.

      Завдяки сфагнуму до коріння фіалки надходить кисень, із ґрунту виводяться шкідливі солі, підкислюється ґрунт, знищуються бактерії. Він буває свіжий і сухий, для сенполій застосовується будь-який з видів.

    • Торф. Субстанція характеризується підвищеною пористістю і родючістю. Для фіалок потрібно брати низькокислотний торф, отже, низинний. Обов'язкова вимога – поєднання з іншими компонентами, оскільки торф занадто швидко пересихає на повітрі.

    Важливо суворо дотримуватися дозувань щодо основних інгредієнтів ґрунтосуміші для сенполій. Вони залежать від різних чинників:

    • походження дернової землі;
    • склад води для майбутніх поливів;
    • структура ґрунту;
    • родючість ґрунту.

    Склад субстрату загальний:

    • лісова земля – 1 частина;
    • перліт разом із вермикулітом, взяті в рівному співвідношенні – 1 частина;
    • торф – 2 частини;
    • сфагнум (у подрібненому вигляді) – 1 частина.

    Додатково в субстрат можна покласти річковий пісок, кокосові волокна, деревне вугілля. Ці компоненти не вимагають чіткого дотримання пропорцій.

    Технологія посадки

    Домашні фіалки найчастіше продаються вже в горщиках. Посадка в новий горщик проводиться різними способами. Але багато хто шукає найоптимальніші і, одночасно, прості методи. Особливо це актуально для квітникарів-новачків.

    Куща в новий горщик

    Перевалка – поширений спосіб пересадки фіалки в інший горщик. Цей метод в основному використовується, коли розетка фіалки стала в 2-3 рази більшою за діаметр горщика.

    Цей спосіб вважається максимально щадним, оскільки він не призводить до травматизації кореневої системи. Для посадки куща фіалки в більший горщик виконайте наступне:

    1. За 1-2 дні до процедури рекомендується полити квітку, щоб вона легше виймалася.
    2. Підготуйте новий горщик: на дно покладіть шар керамзиту або іншого відповідного матеріалу для створення дренажу, і зверху притрусіть трохи ґрунтом.
    3. Акуратно витягніть фіалку зі старого горщика. Земляна грудка має весь залишитися на коренях, тому не струшуйте і не кришіть її.
    4. Візьміть старий горщик і поставте його в новий горщик (по центру). Засипте порожнечі поживним субстратом. Пальцями примніть ґрунт, і досипте за необхідності ще.
    5. Вийміть старий горщик, роблячи кілька прокрутів (ніби вигвинчуючи його). Так стінки субстракту пригладяться і не осипляться.
    6. Помістіть фіалку разом із земляною грудкою в новий горщик в отриману земляну виїмку.
    7. Легенько розрівняйте поверхню землі, якщо це можливо (але не утрамбовуйте).
    8. Наступного дня полийте квітку.

    Посадка/пересадка фіалки

    Перевалка здійснюється, якщо посадка/пересадка була не більше півроку-року тому. В іншому випадку краще проводити посадку на нове місце із заміною ґрунту.

    Пересадка рослин з повною заміною ґрунту потрібна при переливі або якщо квітка в'яне з інших причин. Також до цієї процедури вдаються, коли фіалці більше двох років (стара). Принцип дій такий:

    1. Квітку поливають за 1-2 дні до пересадки.
    2. Фіалку витягують з горщика разом із земляною грудкою на встелену поверхню.
    3. Земляну грудку легенько обминають, і акуратно струшують землю з коренів.
    4. Коріння уважно оглядають. Видаляють пошкоджені, сухі або загнили відрізки.
    5. Прибирають квітконоси та зайве листя (пожовкле, м'яке, зморщене, гниле тощо). д.).
    6. Всі рани присипають товченим активованим вугіллям.
    7. На дно порожнього горщика кладуть дренажний шар, зверху посипають поживною ґрунтосумішшю, формуючи невеликий горбок. Якщо видалено багато коренів, то субстракт має бути дуже пухким, а розмір горщика менший, ніж попередній.
    8. Розміщують фіалку в горщику так, щоб розетка була в рівень бортику горщика (т. е. не втоплена і не піднята над горщиком). Коренева шийка не повинна бути видна із землі. Посадка фіалки
    9.  Засипають коріння ґрунтом, періодично постукуючи по стінках горщика. Зверху ґрунт не утрамбовують.
    10. Рослину поміщають у парничок.
    11. Наступного дня поливають (бажано розчином Фітоспорину).

    Діток

    Даний метод посадки дозволяє зберегти сортові характеристики квітки, тому технологію застосовують досить часто. Використовуються дітки фіалки (тобто пасинки). Вони розташовуються біля головного стебла квітки.

    пасинки фіалок

    Покрокова інструкція з посадки пасинка:

    1. Заздалегідь підготуйте ґрунт і пластикову склянку (з отворами знизу для стоку води після поливу). Насипте ґрунтосуміш у ємність до самого верху.
    2. Зробіть у ґрунті заглиблення дерев'яною паличкою або пальцем.
    3. Виберіть здорову розетку з дитинкою (пасинком).
    4. Інструмент попередньо продезінфікуйте. Відокремте дитинку акуратно ножем. Місце зрізу обробіть стовченим активованим вугіллям.
    5. Вставте відросток у поглиблення в ґрунті, і злегка підгортайте землю, щоб рослина зафіксувалася в рівному положенні (але не утрамбовуйте).
    6. Зверху ємність із посадженою діткою укрийте обрізаною пластиковою пляшкою або кульком, завдяки чому створиться парниковий ефект. Так тримайте близько 10-12 днів, щодня відкриваючи укриття для провітрювання.

    Поливайте рослину в міру підсихання субстрату (він має бути без сухої кірки або застою води). Коли кущик почне розростатися, пересадіть його в постійний горщик за технологією, описаною вище (методом перевалки).

    Листового живця

    Посадка листа фіалки – це ні що інше, як спосіб розмноження цієї квітки. Вирощувати сенполію можна двома способами: у воді або відразу в ґрунті. У першому випадку вкорінення відбувається швидше, тому його і розглянемо:

    1. Визначте здоровий лист. Він повинен мати насичений зелений відтінок і нормальну щільність. На ньому не повинно бути плям і ознак хвороб. Вибір потрібно зупинити на листі, який росте в другому або третьому ряду.
    2. Відокремте його ножем біля основи стебла. Рану засипте товченим активованим вугіллям.
    3. Тепер трохи вкоротіть живець, роблячи зріз під кутом у 45 градусів.
    4. Зробіть світло-рожевий розчин марганцю, занурте в нього місце зрізу.
    5. У склянку налийте кип'ячену воду, поставте стебло з листочком. Рідини має бути стільки, щоб вона не торкалася нижньої частини листа. Укорінення листа фіалок
    6. Поставте ємність у тепле приміщення.
    7. Коли корінці відростуть приблизно на 1-1,5 см, пересадіть у ґрунт.

    Як пересадити в субстрат:

    1. У підготовленій ємності з ґрунтосумішшю зробіть поглиблення в 1,5-2 см.
    2. Вставте в нього листовий держак під невеликим кутом, і злегка засипте ґрунтом порожнечі біля стеблинки.
    3. Щоб рослина не падала, встановіть горщик у пластиковий контейнер так, щоб листок упирався в стінку (або інакше організуйте підпірку).

      Посадка листового живця фіалки

    4. Накрийте поліетиленовим пакетом, завдяки чому живець вкорениться швидше.

    Дивіться також відеоінструкцію з посадки живця фіалки відразу в ґрунт:

    Догляд за посадженою квіткою

    Не тільки від якості посадкових робіт залежить приживлюваність квітки, а й від доглядових заходів надалі. Тому уважно ознайомтеся з правилами утримання та вирощування фіалок у домашніх умовах.

    Коли, як і скільки поливати?

    Фіалка потребує постійного зволоження, але дозовано. В іншому випадку підвищується ризик гниття не тільки кореневої системи, а й надземної частини куща. Зверніть увагу на такі параметри:

    • Поливати потрібно "правильною" водою. На відміну від інших кімнатних рослин, сенполію поливають не просто відстояною водою, але ще й кип'яченою. Для цього відстоюйте воду при кімнатній температурі близько 3-4 діб, після чого перелийте в каструлю, прокип'ятіть, остудіть. Це необхідно для вилучення з рідини хлору і всіх шкідливих солей.
    • Температура води залежить від пори року і показників градусника в кімнаті. А саме – вона має бути теплішою на пару градусів, ніж повітря.
    • Як поливати – є різні способи, про які буде сказано пізніше, але головне, щоб струмінь води не потрапляв на квітки, зелену масу, стебла і точку росту.
    • Частота зволоження залежить від температури в кімнаті та вологості повітря. У середньому, потрібен полив 1-2 рази на тиждень. Щоб точно знати, коли квітка потребує рідину, звертайте увагу на стан субстрату – якщо він на дотик сухий, полийте культуру.
    • Листя часто покривається пилом, тому його потрібно обтирати вологою м'якою тканиною або губкою. Ні в якому разі не обприскуйте квітку з пульверизатора – не можна, щоб на листі були краплі.
    • Обов'язково 1 раз на півтора-два місяці мийте зелену масу прямо під краном. Після гігієнічного душу ретельно витріть кожен листок до повної сухості.

    Способи поливу для фіалок:

    • Нижній. Інша назва – піддонний. Це найоптимальніший метод, оскільки виключається можливість потрапляння крапель води на зелену масу. При цьому і ґрунт вбере в себе стільки води, скільки треба. Поливати квітку через низ потрібно після повного просихання верхнього шару ґрунту. Як це зробити:

       

      • у тарілку, підставку, піддон або іншу ємність налийте воду;
      • поставте горщик з фіалкою (він повинен обов'язково мати отвори);
      • залиште на час від 10 до 20 хвилин (чим менша ємність, тим коротший час зволоження).
    • Верхній. Можна поливати з лійки з дуже вузьким наконечником, щоб струмінь був тонким. Але найкраще використовувати спринцівку. Слідкуйте за тим, щоб нижня частина рослини не намокла. Заборонено вливати воду в одну точку – інакше розмиється ґрунт.
    • Фітильний. Техніка зручна тоді, коли немає можливості поливати в необхідний час, наприклад, при частих відрядженнях. Актуальний спосіб і для великої кількості квітів у квартирі. Для цього потрібно взяти ємність, що має внизу перфорацію і джгут вологоємного типу. Як поливати за допомогою фільтра:

      • під час посадки вставте гніт у горщик через отвір знизу;
      • зовні залиште 1/3 загальної довжини;
      • укладаючи ґрунтосуміш, скручуйте джгут по колу (кільцеподібно); Гнітовий полив
      • так протягніть фільтр майже до поверхні землі;
      • у піддон налийте воду;
      • опустіть джгут – квітка буде вбирати потрібну кількість вологи, причому прибирати горщик з піддону не потрібно як при нижньому способі. Полив гнітовий

    Режим внесення добрив

    Якщо фіалку висаджувати відповідно до вимог, а головне – зробити необхідний субстрат, то особливо добрив рослина не потребує. Незважаючи на це, підживлювати культуру рекомендується для активного нарощування зеленої маси, поліпшення якості квіток тощо. д.

    Що потрібно сенполії:

    • азотні речовини – сприяють зростанню листя і коренів;
    • калієві сполуки – подовжують період цвітіння;
    • фосфорні засоби – стимулюють раннє цвітіння.

    Фахівці рекомендують купувати універсальні (комплексні) препарати, які вносяться в ґрунт у період активності рослини (березень-жовтень) двічі на місяць. Підгодовувати слід відразу після зволоження ґрунту.

    Серед народних засобів використовується такий:

    • чайна заварка (тільки після чорного сорту);
    • кавова гуща;
    • відвари з лушпиння цибулі.

    Обрізка

    Якщо фіалку не формувати, кущ ростиме безладно, а отже, виглядатиме некрасиво. Але цілі обрізки бувають і інші:

    • стимуляція пишного цвітіння – видаляється зайве листя;
    • омолодження куща – зрізається верхівка;
    • розмноження – обрізка верхівки до пенька;
    • попередження захворювань – обриваються всі хворі, пожовклі та пошкоджені фрагменти.

    Врахуйте, що не можна допускати, щоб центр росту фіалки заріс листям. Зрізати елементи потрібно гострим лезом, яке попередньо дезінфікується. Допустимо обламування листя.

    Особливості формування "шапочки":

    • процедуру проводьте навесні та влітку;
    • починайте діяти з нижнього ярусу;
    • видаліть усе велике листя з 1, 2 і 3 ряду;
    • у верхніх ярусах приберіть тільки ті частини, які виглядають нерівномірно;
    • робіть це так, щоб домогтися симетричності;
    • після обрізки обробіть усі зрізи активованим вугіллям.

    Після закінчення цвітіння потрібно зробити наступне:

    • зніміть із квітки всі відцвілі частини рослини – зріжте квітконоси біля початку росту стебла;
    • видаліть відмираючу зелень, надламану, зів'ялу;
    • вирівняйте верхівку для симетричності;
    • після процедури поглибте основне стебло, присипавши його ґрунтосумішшю.

    Перед зимівлею теж готують кущ, щоб він легше пережив період спокою. Зробити це можна одним зі способів::

    • обрізка зайвого листя;
    • видалення більшої частини зеленої маси, аж до залишення тільки розеток;
    • прибирання лише відмираючих частин.

    Іноді сенполії обрізають під корінь. Це потрібно в тому випадку, коли виникають проблеми:

    • гниття коренів – після зрізу верхньої частини рослини кореневу систему викидають, а обрізану верхівку висаджують у новий субстрат;
    • гниль на надземній частині, занадто подовжене стебло – після підкореневої обрізки рослина почне формувати молоді відростки (пасинки).

    Обов'язково фіалку потрібно прищипувати. Спосіб залежить від різновиду сенполій:

    • фіалки химерного і трейлерного типу – відірвіть молоде листя, що знаходяться в найнижчому ряді разом з живцями;
    • для всіх інших сортів – видаліть не ювенільне листя, а пасинки, що формуються в точці листового росту.

    Принцип прищіпки – відігніть елемент, відірвіть.

    Популярні помилки

    Особливо часто допускають промахи квітникарі-початківці. Щоб не створювати собі проблеми, зверніть увагу на помилки, які найчастіше роблять:

    • Неправильне місце розташування горщика, через що рослина отримує опік від прямих сонячних променів або підвищеної спеки (у другому випадку при дотику до гарячого скла вікна, опалювального приладу тощо). д.).
    • Занадто прохолодна вода для поливу. У цьому випадку на листках формуються плями коричневого відтінку.
    • Надмірно частий полив або внесення води у великих дозах. Якщо не дотримуватися правил поливу, відбувається загнивання коренів, у результаті чого рослина гине.
    • Непроведення процедури дезінфекції місця зрізів на зеленій масі. Це сприяє виникненню захворювань.
    • Гниття корінців на живці при укоріненні листа у воді. Щоб цього не сталося в склянку з водою киньте 1 таблетку активованого вугілля. І води наливайте небагато (не на всю довжину живця, а із зануренням на 1,5-2 см).

    Загнивання живця фіалки

    Питання при вирощуванні

    Щоб не витрачати час на пошук інформації, фахівці розробили низку запитань, які ставлять найчастіше, і дали короткі відповіді на них:

    • Коли після посадки починає цвісти фіалка? Термін залежить від сорту – ранні зацвітають через півроку, а пізні через півтора.
    • Чому фіалка не цвіте? Причин цьому багато:

      • перезволоження ґрунту;
      • занадто великий горщик;
      • надмірна кількість добрив (калію та азоту);
      • мало світла;
      • використання холодної води при митті та поливі.
    • Чи можна домашні фіалки висадити у відкритий ґрунт? Це робити небажано, але винятком є деякі сорти, зокрема, холодостійкі (Віола тощо). п.).
    • Чи можна фіалку посадити відразу на постійне місце? Ні, тому що в цьому випадку доведеться вкорінювати саджанець в об'ємному горщику, а для фіалки це неприйнятно.
    • Коли можна розмножувати посаджену фіалку? Тільки діленням куща.

    Корисні поради щодо посадки квітки

    Досвідчені розвідники фіалок дають деякі рекомендації, до яких важливо прислухатися:

    • не розсаджуйте кущі раніше піврічного віку;
    • дезінфікуйте горщики, якщо вони використовуються вдруге;
    • температура повітря в перші 2 тижні після посадки має бути стабільно +25 градусів;
    • суворо дотримуйтеся дозування добрив до конкретного препарату;
    • повертайте 4 рази на місяць рослину до вікна з різних боків – так досягається симетричність росту;
    • пересадкою займайтеся не частіше 1 разу на 2 роки і тільки навесні;
    • якщо при укоріненні листя в'яне, скоротіть поливи та забезпечте теплими умовами.

    Багаторічні садові фіалки

    Сенполії благополучно ростуть і в квітниках на вулиці, але для цього використовуються особливі холодостійкі сорти. Посів здійснюється найчастіше насінням. Особливості:

    • місця висаджування – квітники, гірки, альпінарії, рокарії, бордюри.
    • ґрунт – пухкий, можна робити склади як для кімнатних фіалок, уклавши субстрат на 10 см у верхньому шарі землі;
    • час посадки – весна або осінь (перед зимою висаджують тільки свіжий посадковий матеріал – зібраний після відцвітання);
    • передзимова підготовка – укриття агроволокном.

    Правила посіву:

    1. Підготуйте грядки – перекопайте, укладіть шар ґрунтосуміші. Роботи проводьте в період з кінця квітня до останніх чисел травня, залежно від клімату. Якщо хочете отримати квітучі кущі цього року, садіть насіння спочатку в горщики або теплиці для вирощування розсади. Тоді термін посіву зсувається на березень-квітень. Пересадка на відкриті грядки проводиться через 3-4 тижні, коли сформуються перші 3 справжніх листка.
    2. Зробіть борозенки глибиною в 1-2 см. Відстань між насінням – від 10 до 20 см.
    3. Засипте посадковий матеріал.
    4. Зволожте ґрунт.
    5. Залиште проростати. Якщо в нічний час прохолодно, вкривайте сіянці поліетиленом або обрізаними пластиковими пляшками.

    Посадковими роботами можна займатися і в інші періоди – червень-липень, серпень-вересень. Головне, щоб температура повітря не опускалася нижче +16-17 градусів.

    Сенполії вважаються примхливими рослинами, але якщо дотримуватися всіх правил посадки та догляду, їх можна вирощувати без єдиної проблеми. Головне – дотримуватися всіх вимог і правил, підбирати якісний посадковий матеріал і визначати комфортне місце для квітів.