Рожева орхідея є класичною представницею світу квітів, особливо це стосується сімейства Орхідних. Рожевий відтінок пелюсток притаманний багатьом видам і сортам, але найчастіше зустрічається фаленопсис. Доглядати за культурою не так складно, як здається з першого погляду, але щоб отримати нову квітку з рожевими квітками, потрібно знати, як розмножується цей підвид.
Історія появи
Орхідея отримала назву orchis ще в Стародавньому Римі (300 століття до н.е.). э.) завдяки філософу Теофрасту. У перекладі найменування означає ніщо інше, як яєчко. Зростали орхідеї і на території Японії, Китаю, а ось до Європи вони потрапили лише у 18 столітті.
Виходячи з легенди, англійському ботаніку подарували засохлу орхідну бульбу, яку він зміг “воскресити”, в результаті чого виросла красива рослина з рожевими пелюстками.
Інші особливості:
- До орхідеї були завезені лише в 19 столітті. Постачанням квітів займався відомий розплідник Сандлера. Вони призначалися для царської сім’ї, але квітникарі Двору почали розмножувати рослину, завдяки чому вона поширилася по всій країні.
- На якийсь час популярність орхідей вщухла, але відновилася після закінчення другої світової війни. Квіти знову завезли в Росію, але вже з Німеччини (оранжерея Герінга). Орхідею поставили в Московський ботанічний сад.
- Московські ботаніки зайнялися схрещуванням культури, що дало змогу отримати безліч нових різновидів. Квіти стали вирощувати в садах і кімнатних умовах.
- Англія побачила рожеву квітку Шиллера в 1958 році.
Перші істинно рожеві орхідеї були виведені філіппінцями 1843 року.
Сортові особливості рожевої орхідеї
Всі рожеві орхідеї є гібридами, оскільки первородна квітка мала білосніжні пелюстки. Це рід Епіфітних фаленопсисів, які в дикій природі ростуть на корі дерев, каменях тощо. д. У домашніх умовах легко пристосовуються до земляної грудки – їхня коренева система здатна стрімко поширюватися по всій площі горщика.
Рожевих орхідей існує величезна безліч різновидів, але всі вони мають спільні характерні риси:
- У розетці розташовується від 2 до 5 листових пластин, які відрізняються довгастою формою. Довжина зазвичай становить від 15 до 20 см, ширина від 4 до 6 см.
- Квітконоси вкорочені – максимум 28-30 см, але кількість бутонів на одному варіюється від 15 до 20 шт., завдяки чому кущ виглядає пишно.
- Цвітіння тривале (2-6 місяців), але більшою мірою завдяки тому, що бутони розкриваються послідовно – одна квітка в’яне, інша одразу ж розквітає. Періоди цвітіння – 2 або 3 рази на рік.
- Відтінок буває від найсвітлішого рожевого до темного пурпурного. Іноді один бутон поєднує в собі кілька відтінків.
- У поперечнику квітки зазвичай близько 3 см. Суцвіття можуть бути простими, гіллястими або дугоподібними.
- Губа відрізняється невеликими розмірами, з трьома лопатями.
- Досить часто на чашолистках формуються білі смуги вертикального напрямку.
Коли квітки відцвітають, на їхньому місці утворюються дітки, завдяки яким відбувається природне розмноження.
Популярні сорти
Незважаючи на величезну кількість сортів рожевих орхідей, є ті, які особливо полюбилися вітчизняним квітникарям. Їх просто вирощувати, утримувати і розмножувати, а на знак подяки вони радують своїх власників рясним цвітінням.
Манхеттен
Цей сорт відрізняється рожевими пелюстками, на поверхні яких формуються вкраплення малинового відливу, завдяки чому створюється нехитрий візерунок – мармуроподібний. За зовнішніми показниками Манхеттен схожий з Рожевим драконом і Філадельфією.
Фантом
Дивовижна квітка з сітковим малюнком рожевого, малинового і навіть вишневого відтінку. Основа пелюстки – біла, світло-бежева або кремова. Відмітна особливість – червона або бордова губа. Форма квітки класична – у вигляді метелика.
Перлина імператора
Друга, простонародна назва – Джевел. Вважається моноподіальним епіфітом, який виростає до 40 см у висоту. Інші відмінні риси:
- розташування листових пластин – дворядне;
- колір листя – темно-зелений;
- довжина листя – 25-30 см;
- структура пластин – м’ясиста;
- довжина квітконосів – 60-62 см;
- діаметр квіток – близько 8 см;
- колір – рожево-малиновий, але серцевина блідо-рожева.
Перлина імператора абсолютно не має аромату.
Преторія
Це сорт з великими бутонами (до 9 см у діаметрі), витягнутим листям (до 20 см у довжину) і темно-зеленою масою. У висоту пагони досягають до півметра, але найважливіше в Преторії – незвичайне градієнтне забарвлення:
- облямівка – майже біла;
- середина пелюсток – малинова або пурпурна;
- серцевина – світло-рожева.
Рим
Яскравий представник фаленопсисів з дуже різким ароматом. Бутони середніх розмірів, класичного ніжно-рожевого відтінку. При цьому губа іноді може бути темно-рожевою.
Октопус
Інше найменування – Спрут. Це оригінальний різновид, що поєднує в собі два відтінки – кремово-жовтий і рожевий. Завдяки розсипу вкраплень ближче до серцевини, формується незвичайний візерунок. Точки зазвичай бувають малиновими або бордовими.
Салінас
Сорт відрізняється середніми розмірами квіток – у діаметрі варіюється від 5 до 7 см, ніжно-рожевими пелюстками з градаційними властивостями – від найсвітлішого до темного. Серцевина оснащена малиновими крапками, губа – жовтого відтінку.
Салінас вважається дуже вимогливим до умов вирощування щодо температурного режиму.
Дракон з помаранчевою губою
Це найпопулярніший фаленопсис рожевого відтінку. Входить до групи мікс-квіток. Відмінна риса виражена яскраво – по ніжно-рожевих пелюстках стелиться мозаїчний малюнок малинового або лілового відливу. Серцевина має форму банта, тому вона опукла. Її відтінок або помаранчевий, або жовто-золотистий.
Пінк Герл
Ще один сорт, який воліє вирощувати вдома переважна більшість квітникарів. Забарвлення пелюсток – ніжно-рожеве з білою окантовкою по краях. Виглядає квітка дуже крихко і витончено. Аромат досить приємний, квітка виділяє його протягом світлового дня.
Особливість – на темно-зелених листових пластинах присутні світлі коричневі вкраплення.
Романс
Характерна риса сорту – крупність бутонів, основний колір яких є білим. До рожевих орхідей Романс відноситься через густу засіяність пелюсток яскравими рожевими крапками, завдяки чому і сприймається квітка як рожева. Губа відрізняється малиновим або темно-рожевим відтінком.
Космополітен
Ще один представник фаленопсисів з великими квітками (до 10 см у діаметрі). Колір пелюсток – світло-рожевий. Вони покриті прожилковими візерунками малинового або пурпурного відтінку. Губа – яскраво-рожева, серцевина – біло-жовта.
Пульчерима
Даний сорт прийшов до нас з азіатських країн, входить до групи міді-орхідей, що мають пелоричну форму бутонів. Квітконос досить довгий – близько 40 см, але квітки зовсім невеликі – в діаметрі близько 3 см. Колір – насичений рожевий із бузковим відливом. Губа відрізняється білосніжністю або світлим рожевим відтінком.
Клівленд
Квітку часто плутають із Космополітеном, але на відміну від останнього має світлі бутони з яскравими рожевими прожилками на протяжності всіх пелюсток. Фоновий колір градієнтний – облямівка світла, серцевина темна.
Бутони досить великі – у діаметрі сягають до 9 см, але суцвіття незначне – їхня довжина не перевищує 22 см.
Пасадена
Сорт представлений великими бутонами, витонченими і винятково прямими квітконосами, подовженими розмірами розетки листя. Колір пелюсток – яскравий рожевий, бузковий або ліловий. Особливість Пасадени полягає в тривалості цвітіння одного бутона.
Поттер
Вважається найрідкіснішим рожевим фаленопсисом, тому в продажу зустріти Поттера дуже проблематично. Найчастіше вони продаються в розплідниках або у квітникарів-любителів. Поверхня пелюсток покрита безліччю вкраплень, ліній малинового кольору. Окантовка така сама. Бутони середні, але листя велике.
Ангеліна
Цей гібрид з’явився недавно – у 2018 році, характеризується великою губою, середніми розмірами бутонів зі світло-рожевим відтінком. Зустрічаються і бузкові екземпляри. Серцевина завжди малинова візерунчаста, губа біло-рожева, серцевина жовта.
Лос Анджелес
Ця орхідея відрізняється від інших незвичністю відтінку – він рожево-бузковий. При цьому на пелюстках присутня безліч малинових крапок. Квітка легко переносить будь-які несприятливі умови.
Dusty belle
Сорт селекціонований із Шиллера, тому колір бутонів дуже яскравий, рожевий. На поверхні пелюсток присутній червоно-пурпурний відлив, облямівка жовта. Аромат у квітки дуже насичений.
Cute Holly
Це міді-орхідея рожевого кольору з яскравим малиновим або пурпуровим відливом. Квітконоси короткі, бутони середні, губа лілова або бузкова.
Ангел
Сорт великоквітковий (до 10 см у діаметрі), дуже вимогливий у догляді, рідко зустрічається на підвіконнях квітникарів-любителів. Забарвлення квіток нестабільне, зустрічається як рожевий відтінок, так і інші кольори.
Rosea
Популярна квітка у вигляді метелика з великою кількістю бутонів (близько 50 шт).) на квітконосі. Характеризується дуже ніжно-рожевим відтінком і занадто темним зеленим листям. Бутони дрібні – близько 3,5 см у діаметрі, листова пластина – 30 см.
Рожевий Дракон
Сорт заввишки до 60 см з тонким стеблом темно-зеленого кольору, який непомітний за великим довгим листям. Листя яскраве зелене і жорсткувате. Бутони відрізняються ніжним рожевим забарвленням, типовою орхідною формою. Пелюстки вкриті темними вкрапленнями, губа біло-жовта з темними крапками.
Квітникарі рекомендують сорт новачкам, тому що він абсолютно невибагливий у догляді.
Рожева Пантера
Класичний гібридний сорт, отриманий шляхом селекції. Характеризується наявністю п’яти пелюсток білосніжного відтінку, але за рахунок покриття рожевими плямами здається повністю рожевим. У висоту виростає до 50-60 см.
Легато
Сорт відрізняється великими бутонами з шовковистою поверхнею пелюсток. Колір ніжний, але не чисто рожевий, а з бежевим відтінком. Іноді зустрічаються екземпляри з лимонними і золотистими відливами.
Сакраменто
Популярний сорт завдяки своїй витривалості. Бутони великі – діаметр варіюється від 7 до 10 см, пелюстки світлі рожеві. Головна особливість – багаторазове і тривале цвітіння, тому період спокою відзначається тільки 3 місяці.
Голд Раш
Екзотичний сорт, що характеризується надзвичайним забарвленням – жовто-рожевим. Квітки глянцеві, серцевина темна – трапляється червоного кольору, помаранчевого, пурпурного або бузкового.
Рожеві види фаленопсиса
Налічується понад 70 видів фаленопсисів. Це не сорти, а різновиди рослини. Нижче розглянемо популярні види, які мають трояндою природне забарвлення. Саме вони часто використовується в гібридизації.
Шиллера
Це висока рослина, стебла якої досягають до 1 м. Коренева система сильно розвинена, тому потрібен міцний великий горщик. На кущі так багато листя, що стебло практично не видно. Листова пластина вирізняється яскравістю зеленого забарвлення, жилавістю і великими розмірами – ширина 8-10 см, довжина 50-60 см.
Колір пелюсток дуже ніжний, квіток в одному суцвітті багато. Існує зафіксований факт – 174 шт.
Сандеріана
Цей рожевий фаленопсис вважається елітним і рідкісним, тому його вартість дуже висока. Квітки середні або великі (діаметр варіюється від 5 до 9 см), але квітконос укорочений. На одному присутні близько 50 бутонів, які можуть бути як світло-рожевими, так і темними, і навіть фіолетовими. Губа – жовта, світло-коричнева, біла або червонувата.
Як посадити рожеву орхідею
Вирощування рожевих сортів орхідеї стандартне, але є і деякі особливості, про які важливо знати початківцю-орхідеїсту.
Розміщення
Рожеві орхідеї люблять багато світла, але не прямий вплив сонячних променів, тому найкраще розміщувати горщик із західного або східного боку будинку. Можна встановлювати вазони і на південних підвіконнях, але доведеться вікна затінювати легкими світлими шторами. Обов’язково стежте за тим, щоб листя і бутони не торкалися розпеченого скла.
Посадка готової квітки
Перед тим, як садити орхідею, підготуйте відповідний субстрат. Він має бути максимально пухким і вологопоглинаючим, з нейтральною кислотністю. Врахуйте, що землю з саду брати не можна, оскільки застосовуються зовсім інші компоненти:
- кора від сосни або ялини;
- вугілля деревне;
- мох сфагнум;
- як дренаж – вермикуліт, перліт або керамзит.
Як приготувати посадкову суміш:
- Очистіть кору від бруду, покладіть у великий таз із водою на 3 дні. Щоб кора не спливала, покладіть зверху гніт.
- Вийміть посадковий матеріал з рідини і викладіть на вулиці з вітряного боку. Через 10-12 годин кора підсохне.
- Наріжте кору на шматки по 2-3 см.
- Окремо замочіть сфагнум. Тримайте півтори години, після чого протягом 5 годин сушіть на вулиці.
- Подрібніть деревне вугілля. Фрагменти мають бути близько 1 см.
- З’єднайте всі складові в рівному співвідношенні. Деякі сорти рожевої орхідеї вимагають більшу кількість кори.
Тепер підберіть горщик. Вимоги до нього:
- ширина вазона – на 2-4 см ширше діаметра кореневої системи;
- висота – має дорівнювати довжині коренів, плюс 10 см на дренажний шар;
- матеріал – пластиковий, глиняний, керамічний або скляний.
У горщику доведеться зробити отвори не тільки на днищі, а й на бічних сторонах. В іншому випадку вода буде надмірно застоюватися, що спровокує гниття коренів.
Орхідеї допустимо висаджувати і відкритим способом – на деревній корі, в кошиках і кокосових шматках, корчах тощо. д.
Відразу після покупки квітку не можна турбувати 2-4 тижні, тому посадкою займайтеся через зазначений час. Але для початку підготуйте орхідею:
- Вийміть квітку з горщика після рясного зволоження.
- Промийте кореневу систему у воді від залишків субстрату.
- Огляньте коріння і надземну частину рослини. На них не повинно бути слідів захворювань, шкідників, зламів та інших уражень. Якщо вони знайдені, обріжте ці елементи, а місця зрізів опудрите деревною золою або активованим подрібненим вугіллям.
- Покладіть на дно ємності дренажний матеріал.
- Зверху насипте до половини субстрат.
- Встановіть квітку, розправляючи акуратними рухами кореневі відростки.
- Досипте субстрат до самого верху.
- Зволожте помірно.
Врахуйте, якщо в орхідеї є псевдобульби, зверніть увагу на їхній стан – вони мають бути пружними і не зморщеними.
Пересадка саджанця
Саджанець пересаджують після вкорінення, яке здійснюється як у субстраті, так і у воді. Коренева система вже має бути повністю сформованою – відростки пружні та міцні.
Посадка здійснюється класичним способом, але з деякими особливостями:
- оскільки стовбур саджанця ще не зміцнів, встроміть поруч із ним у горщик опорний кілочок і злегка підв’яжіть майбутню квітку;
- у перші 15 діб тримайте саджанець при температурі від +18 до +22 градусів, поливайте через 3 дні.
Особливості умов вирощування
Вимоги до доглядових процедур залежать від конкретного виду і сорту рожевої орхідеї, але є й узагальнені правила, які не можна ігнорувати.
Температурний режим
Екзоти вважаються примхливими рослинами, оскільки категорично не переносять різкі температурні перепади. Середні показники градусника повинні варіюватися від +18 до +20 градусів. При цьому багато сортів здатні витримати прохолоду в +10-12 градусів.
Оптимальні значення:
- у денний час – максимум +27 градусів;
- у нічний період – мінімум +16-18 градусів.
Під час сплячки знижуйте температуру на 2-4 градуси, не допускайте різких перепадів, особливо на 5 градусів, у результаті чого відбувається скидання листя.
Освітлення
При недостатньому освітленні рожеві орхідеї відмовляються цвісти, тому не ігноруйте цю умову утримання фаленопсисів. Особливості:
- тривалість світлового дня – від 12 до 16 годин на добу;
- світло – розсіювальне, не пряме і не яскраве.
Відразу після покупки потримайте квітку в затемненому місці 2 дні, завдяки чому акліматизація пройде легше.
Вологість повітря
Будучи тропічною культурою, орхідеї віддають перевагу підвищеній вологості в кімнаті, що дуже проблематично створити в наших квартирах. Оптимальна вологість для орхідних – близько 70-90%.
Такі показники зазвичай присутні у ванній кімнаті під час прийому душу, але у звичайній кімнаті вони неприпустимі. Тому доведеться збільшувати вологість штучно і так, щоб подібні показники були тільки біля квітки.
Як це зробити – способи:
- Обприскування. Проводиться з пульверизатора водою кімнатної температури або на пару градусів вище. Але врахуйте, що через 20-30 хвилин після гігієнічного душу важливо обтерти кожен лист, розетку і стебло м’якою серветкою. Якщо цього не зробити, може виникнути гнильний процес.
- Зволожувачі. Найвідмінніший варіант. Пристосування встановлюється поруч із горщиком. Недоліків у методу немає.
- Ємності з водою. Використовується спосіб за відсутності зволожувача. Непоганий і безкоштовний варіант.
Догляд за рожевою орхідеєю в кімнатних умовах
Доглядові процедури містять лише дві прості, але важливі дії – зволоження субстрату і внесення добрив. У випадку з рожевим екзотом доведеться поставитися до догляду максимально відповідально, і звертати увагу на деякі нюанси.
Полив
Незважаючи на любов орхідеї до підвищеної вологості повітря, коренева система це не переносить. Перезволоження завжди сприяє гниттю коренів, стовбура і листових пластин.
Головні вимоги:
- полив здійснюйте один раз на тиждень восени, навесні та взимку;
- у період активного цвітіння – раз на 11-12 діб;
- влітку під час спеки – кожні 3 дні;
- якість води – м’яка, тепла, відстояна;
- оптимальна рідина – дощова, тала, фільтрована вода.
Щоб визначити готовність квітки до поливу, подивіться на верхній шар субстрату – він має бути підсохлим. Врахуйте, що про нестачу вологи в субстраті свідчить всихання країв листової пластини, пожовтіння зеленої маси і зміна відтінку коренів з білого на сірувато-зелений.
Підживлення
У квіткових магазинах у широкому асортименті представлені добрива для орхідних культур. Препарат має бути водорозчинним, оскільки орхідеї підгодовують виключно рідкими розчинами.
Фахівці рекомендують удобрювати квіти 1 раз на 7-8 днів, але під час сплячки 1 раз на 2 тижні. Процедура проводиться відразу після поливу.
Найкращі орхідні комплекси:
- Forte – використовується під час цвітіння;
- Доктор Фолі – складається з калію й азоту, тому застосовується навесні;
- Містер Цвіт – універсальне біопідживлення.
У період цвітіння
Це час, коли квітка вимагає підвищеної уваги від квітникаря. Рослина на бутонізацію витрачає багато сил і енергії, тому важливо заповнювати їх шляхом внесення великої кількості мінералів. Обов’язково обриваються всі відцвілі бутони, щоб дати можливість рослині здійснювати нові зав’язі.
Заборонено переставляти горщик з місця на місце – це зупиняє процес цвітіння.
Підготовка до зими
Восени необхідно скоротити частоту поливів, заборонено вносити азотні добрива (перевагу віддайте калію, кальцію і магнію). Частіше зволожувати орхідею можна з лютого місяця, тому що в цей час закладаються квітконоси.
Хвороби і шкідники
Орхідеї рожеві, якщо за ними правильно доглядати, вкрай рідко піддаються захворюванням. З проблемою найчастіше стикаються новачки. Основна маса хвороб пов’язана з неправильним поливом.
Найнебезпечніші для екзотів захворювання:
- борошниста роса;
- антракноз;
- листова плямистість;
- фузаріоз;
- чорна гниль;
- сіра гниль;
- коренева гниль;
- коричнева гниль.
У всіх випадках використовуються фунгіцидні препарати – Хорус, Байлетон, Байкал-ЕМ тощо. д.
Шкідники теж іноді відвідують рожеву орхідею. Причиною цього є навала з інших кімнатних квіток або порушення агротехнічних вимог щодо догляду, утримання. Умовно всі шкідники поділяються на 3 великі групи:
- перша – попелиця та інші комахи, що смокчуть соки;
- друга – равлики різних видів;
- третя – мокриця, сріблянка, нематода, трипси.
Для боротьби зі шкідниками використовуються різні інсектициди.
При виявленні будь-якого захворювання або шкідника негайно приступайте до дій. Що важливо зробити:
- Обріжте всі уражені частини рослини. Місця зрізів обробіть активованим вугіллям. Для цього візьміть кілька таблеток, потовчіть їх до дрібного порошкоподібного стану, опудрите зрізані ділянки. Як альтернативний варіант, можна використовувати препарат Мірамістин або деревну золу.
- Спаліть обрізані частини орхідеї або відразу викиньте в сміттєпровід. Це захистить усі наявні у квартирі рослини від інфікування.
- Обприскайте всю зелену масу або коріння препаратом.
Щоб подібні проблеми більше не виникали, дотримуйтесь умов для орхідей і правил догляду, завчасно обприскуйте інсектицидами і фунгіцидами в якості профілактики.
Розмноження
Рожеві орхідеї можна розмножувати різними способами, крім одного – насінням. Насіннєва технологія не передбачає збереження сортових характеристик, тому можна і не отримати бутони рожевого відтінку.
Коротко про методи розмноження:
- Дітками. Це найбільш часто використовуваний спосіб. Для розмноження можна брати як стеблові дітки, так і прикореневі, але в першому випадку важливим є формування повітряних коренів. Процес простий:
- Знайдіть дитинку.
- Зріжте її гострим продезінфікованим ножем.
- Посадіть для вкорінення в субстрат або воду.
- Діленням куща. Найкраще підходить для орхідей, що мають псевдобульби (це симподіальні сорти). Процедура наступна:
- Зволожте субстрат у горщику.
- Вийміть орхідею з вазона.
- Ретельно очистіть кореневу систему від субстрату. Якщо не виходить вручну, промийте під водою, але бажано відстояною.
- Розріжте ножем кущ на 2 або 3 частини так, щоб кожна мала псевдобульбу.
- Посадіть всі діленки в окремі горщики.
- Живцями, квітконосами. Відмінний варіант для всіх видів рожевих орхідей. Розмножуйте так:
- Відокремте живець або квітконос від куща ножем і косим зрізом.
- Розріжте на фрагменти по 10 см.
- У контейнер насипте субстрат, покладіть (лежачи) живці.
- Накрийте поліетиленом.
- Після формування коренів посадіть.
Рожеві орхідеї – не рідкість для квітникарів, але від цього вони не стають менш привабливими. Їхній колір може бути як світлим, так і темним, з наявністю вкраплень зовсім інших відтінків, а вирощувати такі сорти досить просто.