Аґрус широко представлений десертними і технічними сортами. Одні ягоди смачні свіжими, інші краще пускати в переробку. Поряд зі старими, перевіреними сортами, сьогодні існує багато новинок. Особливо популярні солодкі безколючкові сорти, стійкі до борошнистої роси.
Найсолодші сорти
У аґрусі, багато городників цінують найбільше солодкість. Солодкий аґрус смачний у свіжому вигляді, гарний для консервації та десертів. Солодкі сорти є серед аґрусу різного забарвлення і різних термінів готовності.
Білі ночі
Цей сорт належить до ранньостиглої групи. Вирощують його переважно в Північно-Західних регіонах. Рослина розлога, компактна, помірної висоти, з прямими гілками. Колючки великі, гострі – завдовжки до 1,2 см. Плоди дрібні та середні. Форма – округла та округло-овальна. Колір світло-зелений. Ягода важить 1,5-3 г. Максимальна вага – 4 г. Боки, повернуті до сонця, набувають жовтуватого відтінку. Насіння багато – близько 20 штук в одному плоді.
Сорт стабільно плодоносить на сонячних ділянках з родючими ґрунтами. Погано переносить надлишок вологи та холод. Ягоди відрізняються гарним смаком – такий фахівці називають “десертним”. Смак високо оцінений за дегустаційною 5-бальною шкалою – 4,5. Відрізняється стійкістю до холоду. Протистоїть борошнистій росі. Збір із куща – 4,5-6,2 кг. Сорт самоплідний. Призначення – універсальне. Мінус – шипи та дрібність плодів.
Рожевий 2
Цей знаменитий сорт із темно-червоними ягодами дозріває рано. Внесений до Держреєстру з 1971 р. Рослина напіврозкидиста, пагони мають шипи середнього розміру. Середня вага плодів – 5-7 г. Колір – темно-червоний, є слабкий восковий наліт. Опушення на ягодах немає.
Посухо- і морозостійкий сорт. Урожай залежить від умов зростання. З одного куща збирають від 1,8 до 6 кг. Сорт самоплідний, стійкий до борошнистої роси та інших хвороб аґрусу. Добре переносить транспортування – ягоди не давляться. Стійкий до хвороб.
Цукерковий
Пізньостиглий сорт. Сорт не дарма отримав таку смачну назву, аґрус “Цукерковий” – один з найбільш “цукрових” сортів. Ягода важить 3 г, максимальна вага – 6 г. Забарвлення – рожеве, плоди тонкошкірі, однакового розміру, овальні, є легке опушення.
Сорт високоврожайний – на одному кущі росте до 6,5 кг ягід. Рослини густі, середньої висоти. Плодоношення на другий рік після посадки. Плоди універсальні – вони придатні для приготування компотів, джемів, мармеладу, пастили і вина. Важлива перевага сорту – вживання плодів у різному ступені стиглості. Урожайність одного куща – 2-6 кг. У ягід виражений десертний смак, їм присвоєно максимальний дегустаційний бал. Сорт належить до морозостійкої категорії, він стійкий до основних ворогів аґрусу – борошнистої роси та антракнозу. Проблема одна – септоріоз.
На початку минулого століття всі плантації аґрусу були знищені борошнистою росою. Відтоді селекціонери вивели безліч сортів, стійких до цієї напасті, але колишньої популярності ягода вже не мала ніколи.
Сіянець Лефора
Сорт із солодкими ягодами і шипованими пагонами. Культивується понад півстоліття. У Держреєстрі з 1959 р. Сильнорослі рослини, розлогі та густі. Пагони трохи хиляться вниз, товщина шипів середня. Ягоди округло-овальні або оберненояйцеподібні, з гладкою поверхнею, червоно-фіолетові, товстошкірі. М’якоть густа. У середньому маса ягід – 7 г.
Плоди мають десертний смак, вони універсальні – смачні у свіжому вигляді, чудові в переробці. Сорт зимостійкий, він культивується в північних районах і стійко витримує екстремальні температурні умови. Урожай з куща – від 2 до 3,7 кг.
Кооператор
Середньопізній самоплідний аґрус, виведений уральськими селекціонерами. Кущі середньорослі, слабораскидисті. На пагонах шипів небагато – вони розташовані в нижній частині. Плоди великі, грушоподібної форми, з тонкою шкіркою, вагою 3,1-7,6 г. Колір – темно-червоний, практично чорний. Шкірочка середньої товщини або тонка, без опушення. Середня кількість насіння.
Відрізняється високою посухостійкістю, добре переносить спеку. У ягід десертний смак. Отримав дегустаційну оцінку 4,8 бала. Один кущ дає 3,7-6,9 кг. Сорт зимостійкий і стійкий до борошнистої роси, антракнозу та пильщиків. Боїться септоріозу. Смак солодкуватий, але є явна кислинка.
Білоруський цукровий
Аґрус білоруської селекції. Рослина компактна, не особливо розлога, висока. Є шипи середнього розміру. Плоди великі, їхня вага сягає 4-8,5 г. Форма – округло-овальна, шкірка неопушена. Забарвлення – зеленувато-біле.
Високосамоплідний сорт. Плюси – стійко витримує морози, продуктивність, стійкість до грибків. Відносна стійкість до борошнистої роси. Плодоношення – 13-19 років. Ягоди з десертним смаком.
У аґрусі багато пектинів – вони посилюють здатність організму протидіяти несприятливій екології, виводять шлаки і токсини.
Російський жовтий
Середньостиглий самоплідний сорт, внесений до Держреєстру 1974 р. Сорт створений на базі сорту “Русский” – це його мутант. Рослина середньої висоти, середньої розкидистості. М’якоть набагато ніжніша, ніж у сорту “Русский” – він є прабатьком сорту “Русский желтый”. Колір плодів – бурштиновий, жовто-зелений. Вага ягід – 6-8 г. Форма – округло-видовжена, еліпсоподібна, опушення немає, але є восковий наліт.
Плоди не обсипаються, не лопаються, не пошкоджуються при транспортуванні. Плоди їдять свіжими, використовують для приготування різноманітних вин і морсів. З однієї рослини збирають до 4 кг ягід. Дегустаційна оцінка – 4 бали. Смак стандартний. Без шкоди переносить холод, посушливі періоди. Відмінний товарний вигляд. Мінус – розкидистість кущів.
Сіріус
Середньопізній сорт. Кущі вище середнього, але компактні. Пагони з опушенням, мінімум шипів. Плоди маленькі – до 3,6 г. Не однакового розміру, кулясті. Колір – темно-червоний. Оцінка за дегустаційною шкалою – 4-4,4 бала.
Ягоди годяться для будь-яких цілей. Відрізняються приємною солодкістю. Один кущ дає від 4 до 7 кг ягід. Плюси – зимостійкість, практично не хворіє на борошнисту росу.
Берил
Середньостиглий, самоплідний сорт. Пагони вкриті шипами. Плоди світло-зелені, округлі, великі, важать у середньому 6 г. Максимум – 9 г.
Ягоди солодкі, але з кислуватим присмаком, смак близький до десертного. Добре переносять далекі перевезення. Кущ дає ягід від 3 до 10 кг. Мінус – уражається септоріозом.
У 100 г аґрусу 44 ккал. Найкорисніший аґрус – зелений. Кажуть, що якщо його їсти прямо з куща, можна протистояти впливу радіації.
Чорномор
Середньопізній аґрус із солодкими чорними ягодами. Кущі сильнорослі, слабораскидисті, з густою кроною і середнім розгалуженням. На пагонах – рідко розташовані одинарні шипи, спрямовані донизу. Плоди неопушені, овальні, темно-рубінові. Стиглі ягоди набувають чорного забарвлення. Вага плодів – 3 г.
Смак у ягід кисло-солодкий. 4,3 бала за дегустаційною шкалою. Кущ дає 3-4 кг ягід. Не боїться борошнистої роси. Плоди не псуються довгий час – гарні для реалізації. Сорт легко розмножується – живцями і відводками. Мінус – невелика вага плодів.
Сорти аґрусу без шипів
Один із головних недоліків класичного аґрусу – гострі шипи, густо посаджені на пагонах. Збирання аґрусу – ціла морока. Якщо не йдеться про сорти без шипів – а їх сьогодні вистачає, селекціонери подбали про створення безколючкового аґрусу.
Консул
Головні переваги цього середньостиглого сорту – майже повна відсутність шипів і великі врожаї смачних, солодких ягід. Це новий сорт, його вивели наприкінці минулого століття. Сорт виведений спеціально для вирощування в середній смузі. Кущі із середньо розлогою кроною ростуть до 2 м заввишки. Однорічні пагони мають 1-2 шипи, не більше, але й вони з часом зникають. Ягоди круглі, з тонкою шкіркою. Колір – яскраво-червоний, достиглі плоди стають чорними. Маса – 6 г.
Урожай із куща – 3 кг. У міру зростання куща плодоношення збільшується. Сорт використовують як десертний, виготовляють з ягід вина і варення. Плюси – невимогливість до догляду, великі врожаї, стійкість до екстремальних погодних умов. Мінуси – погано транспортується, рослина боїться протягів, погано реагує на сухість ґрунту.
Орлятко
Це практично безколючковий сорт із раннім терміном дозрівання і чорними ягодами. Середньостатистична маса – 3-4 г. Форма плодів – округло-овальна, вони спочатку червоні, дозріваючи повністю, стають чорними. На шкірці – восковий наліт.
Урожай з куща – 5-7 кг. Чагарники морозостійкі, протистоять борошнистій росі. У продуктів переробки – яскраво-рубінове забарвлення. Плоди служать сировиною для натуральних харчових барвників.
Грушенька
Цей середньопізній аґрус виведений у 80-ті рр. минулого століття. Створюючи сорт, селекціонери прагнули створити морозостійкий аґрус, із солодкими ягодами і без шипів. Плоди грушоподібної форми, донизу розширені. Середня маса – 4-5 г. Шипів немає. Поки ягоди зріють, їхнє забарвлення змінюється – спочатку вони світло-зелені з червонуватим відливом, потім – фіолетові.
Високий імунітет, не вимогливий до ґрунтів і догляду. З куща можна зібрати до 6 кг кисло-солодких ягід. Добре виносить низькі температури, спеку, посуху. Відмінно переносить перевезення. Не потребує підв’язки пагонів. Мінуси – невеликі плоди та погана реакція на дефіцит вологи. Урожай із куща – 7 кг.
Ранньостиглі
Обираючи сорти аґрусу, садівники-любителі орієнтуються не тільки на смак, колір і врожайність, а й на терміни дозрівання. Від останнього критерію залежить, як швидко з’являються стиглі плоди – в якому місяці починають ласувати аґрусом. Ягоди ранніх сортів готові до споживання на початку або в середині червня.
Бурштиновий
Ранній сорт, виведений у середині минулого століття. У Держреєстрі зареєстрований не був, але зберігся, і сьогодні з успіхом плодоносить на багатьох присадибних ділянках. Саджанці “Бурштинового” сорту навіть відправляють на експорт. Рослини розлогі, високі – до 1,5 м. Плоди овальні, інтенсивного жовто-оранжевого кольору. Маса – 5 г.
На смак ягоди солодкі, з легкою кислинкою. Запах – медовий. Цей десертний сорт придатний для заготовок, компотів, конфітюрів. М’якоть щільна, тому плоди добре транспортуються. Висока морозостійкість і опірність грибковим захворюванням. У саджанців висока приживлюваність, тому їх благополучно висаджують протягом усього літа і до самої осені.
Суничний
Новий самоплідний сорт, його переваги ще тільки оцінюються садівниками-любителями і фахівцями. Ягоди не особливо великі, важать від 2,6 до 5,6 г. Стандартно округлі плоди неопушені, у них світло-зелене забарвлення.
Гілки вкривають гострі колючки. У десертному смаку ягід присутній суничний присмак. За нього і цінується цей шипуватий аґрус. За гідної зимостійкості, бувають роки, коли бруньки підмерзають. При промисловому вирощуванні збирають 7-12 т з 1 га.
Алтайський номерний
Середньоранній жовтоплідний аґрус середньоранній. Благополучно росте і плодоносить у всіх регіонах. Кущі невеликі, розкидистість слабка. Середня маса плодів – 8 г. Колір плодів – бурштиновий.
У ягід приємний десертний смак. Протистоїть борошнистій росі, шкідникам. На пагонах мало шипів.
Куршу Дзінтарс
Ранній сорт латвійської селекції, призначений для північно- і південно-західної зон. Рослина компактна, середньої висоти, розлога. Плоди невеликі, овальні, колір – насичено-жовтий, поверхня поблискує. Вага ягід – до 2,5 г. Плоди з тонкою шкіркою.
Кущ дає 4-6 кг ягід. Винятково смачні й ароматні ягоди. Зимостійкий і транспортабельний сорт. Годиться для десертів і для переробки.
Родник
Ранній самоплідний сорт. Занесено до Держреєстру у 2002 р. Рослина середньої висоти, гілляста, з шипуватими пагонами. Шипи поодинокі, по 2-3 штуки на кожні 0,5 м. Плоди великі, округло-овальні, масою 5 г. Колір жовто-зелений, з незначним червонуватим відтінком.
Швидко адаптується до нових умов зростання. У плодів приємний десертний смак. Може піддаватися нападкам попелиці, вогнівки. З куща збирають до 11 кг плодів. Добре переносить нетривалий дефіцит вологи. Благополучно перевозиться – завдяки щільній шкірці.
Уральський смарагд
Самоплідний сорт, виведений уральськими селекціонерами для Західно-Сибірського регіону. Чагарник середньої величини, з незначною розкидистістю. Плоди вагою 5-9 г. Відрізняється середньою кількістю насіння.
Імунітет до антракнозу і борошнистої роси, його не вражає сосновий пильщик і вогнівка. Плодоношення починається на 3-4 році вегетації. А далі плодоносить 15-20 років. Щоб ягоди довше зберігали товарний вигляд, їх збирають у суху погоду. Плоди універсальні – їх їдять свіжими, роблять заготовки. Урожай з куща – 2-6 кг. Хороша транспортабельність, відмінна лежкість.
Гроссуляр
Середньоранній термін дозрівання. Плоди не одномірні – середні та великі, масою 3,5-8,5 г. Ягоди овальні та краплеподібні, світло-зеленого кольору з жовтуватим відтінком. Ніжна м’якоть, аромат – освіжаючий.
Стійко переносить посушливі періоди. Ягоди технічного призначення – призначені для переробки. Урожай із куща – 5-7 кг. Рослина зимостійка, стабільно плодоносить близько 20-ти років. Практично не хворіє на борошнисту росу.
Ласкавий
Перспективний сорт, вирощують частіше в Центральному регіоні. Середньоросла, компактна рослина. Колючок небагато. Плоди округло-овальні, вагою 4-5 г, колір – темно-червоний.
Великий вміст пектину. Урожай із куща – 7 кг. Щільне розташування ягід на пагонах. Не боїться борошнистої роси та зимових холодів.
Пушкінський
Середньоранній сорт. До Держреєстру ще не включений, перебуває на сортовипробуванні. Ягоди з прозорою тонкою шкіркою. Плоди овальні, важать 4-4,5 кг. Колір зеленувато-жовтий.
З куща збирають 7-9 г. Сорт зимостійкий, стійко переносить хвороби. Смачні, солодкі й ароматні плоди.
Малахіт
Виведений у минулому столітті, до Держреєстру внесений у 1959 р. Зростає від Далекого Сходу до Північно-Західного регіону. Виводився для клімату із затяжними зимами та вогким літом. Дуже потужні кущі. Багато шипів. Плоди насиченого зеленого кольору, але в міру дозрівання зелень стає світлішою. Вага плодів – 5-6 г. Шкірочка тонка, гладка шкірка.
Стійкість до борошнистої роси. Рослина плодоносить до 15 років. Дегустаційна оцінка – 3 бали. Сорт віднесений до технічних. Це пов’язано з кислинкою. Кущ дає близько 3 кг ягід. Головний недолік – нестійкість до септоріозу.
Темно-зелений Мельникова
Ранній високоврожайний сорт. Невимогливий до умов зростання. Плоди середнього розміру, вагою – 2,5 г. Колір – зелений. З тонкою, але міцною шкіркою.
Продукція переробки – желе, киселі, мармелад, вино. Сорт витривалий, зимостійкий, плоди транспортабельні.
Яровий
Жовтоплідний надранній сорт, виведений білоруськими селекціонерами. Кущі компактні. Плоди довгасті, середньої величини, лимонно-жовтого кольору. Опушення у ягід немає. Вага плодів – 3,5 г.
Ягоди з часом, втрачають смак, хоч і не обсипаються з пагонів. Урожай із куща – 3,7 кг. Зимостійкість середня. Стійкість до борошнистої роси.
Уральський виноград
Виведений у 1968 р. свердловськими селекціонерами. Потужні кущі, з прямими пагонами, вкритими шипами. Плоди смарагдово-зелені, великі – по 6-8 г. Без опушення.
Десертний смак із виноградними нотками. Висока дегустаційна оцінка – 4,8 бала. Шкірочка має кислий смак. Призначення – універсальне. Середня переносимість грибкових захворювань. Ягоди добре переносять перевезення. Кущ дає – 4-7 кг ягід.
Неслухівський
Цей аґрус вважається одним із найсмачніших. Кущі середньої висоти, з великою кількістю шипів. Плоди овальні, темно-червоного кольору, сильно достигаючи – фіолетові. Маса – 4-6 г. Плоди з восковим нальотом. Шкірочка міцна.
Смак десертний. Хороша транспортабельність. Кущі ростуть без опор і підв’язки. Вища дегустаційна оцінка – 5 балів. Урожай із куща – 5 кг.
Козачок
Ранній посухостійкий сорт, з 1990 р. на сортовипробуванні. Слаборозкидисті кущі, пагони з шипами. Вага ягід 3-4 г. Ягоди з опушенням, кольору сливи, форма – конус. У м’якоті мало насіння.
У ягід освіжаючий аромат. Оцінка за дегустаційною шкалою – 4,8 балів. Урожай із куща – до 5 кг. Висока зимостійкість, стійкість до хвороб.
Командор
Безколючковий чорноплідний сорт, виведений у 1995 р. Високі чагарники. Плоди одномірні, дуже темні – бордово-коричневі, важать 4-6 г. Гладкі, круглі, без опушення.
Дегустаційна оцінка – 4,6 бала з 5-ти. На одному кущі – до 6-8 кг ягід. Мінус – низька транспортабельність. Зимостійкий, невимогливий до догляду, самоплідний.
Середньостиглі
Сорти із середнім терміном дозрівання готові до збору врожаю в липні. Це універсальні сорти, вони гарні для будь-яких цілей. Відрізняються солодкістю ягід і рясним урожаєм.
Колобок
Цей середньостиглий аґрус з’явився в 1988 р. Невимогливий, годиться для вирощування в різних кліматичних зонах. Має густу крону, швидко росте і потребує обрізки. Пагони з шипами – вони невеликі, розташовані досить рідко. Плоди виростають різного розміру. Форма овальна, колір темно-червоний, у стиглості майже бордового відтінку. Є восковий наліт. Маса – 4-7 г. У соковитій м’якоті багато насіння.
Ягоди хрусткі, цукристі, дозрівши, не обсипаються. Сорт невибагливий, урожайний, швидко адаптується до умов середовища. Дегустаційна оцінка – 4,5 бала. Урожай із куща – 9-10 кг.
Надійний
Найстаріший сорт, отриманий у Сибіру, в ботсаду, ще в 1939 р. Шипів на кущах небагато, але вони дуже довгі, буває, досягають 12 мм.
Плоди невеликі, важать 2-4 г. Колір – бордовий. Смак – задовільний. Середній збір із куща – 2,8 кг. Самоплідність – слабка. Посуха може завдати серйозного удару по врожаю. Зате борошнисту росу “Надійний” не боїться, а його ягоди, достигнувши, довго висять на гілках, не падаючи вниз.
Серафим
Відносно новий, самоплідний сорт, проходить сортовипробування з 1998 р. На пагонах мінімум шипів. Ягоди насичено-червоного відтінку.
Плоди універсальні. Відзначені гарним смаком і великим вмістом цукрів. Не боїться грибкової інфекції та сильних морозів.
Африканець
Виведений у 70-ті роки минулого століття. Пагони без шипів. Маса ягід 1,5-3,5 г. Плоди округло-овальні, чорного кольору, неопушені, з восковим нальотом. Шкірочка середньої щільності.
Не боїться борошнистої роси. Сорт стійкий до дефіциту вологи. Не мнеться під час перевезення. Продукція – насиченого червоного кольору. З плодів роблять якісне і смачне вино. Кущ дає 1,3-1,5 кг ягід. Сорт зимостійкий і відрізняється високим імунітетом до борошнистої роси, а ось антракнозом уражається.
Краснослов’янський
Середньостиглий сорт, виведений для європейської частини РФ, але благополучно вирощується майже у всіх регіонах країни. До Держреєстру внесений у 1992 р. Кущ висотою 1,5 м. Великі плоди, округлої форми, злегка витягнуті. Вага – 6 г. Колір – темно-червоний. М’якоть ніжна, соковита, з насиченим ароматом. Насіння багато. Пагони шиповані.
Ягоди кисло-солодкі, десертні. Урожай із куща – 6 кг. Висока зимостійкість. При дозріванні ягоди схильні обсипатися. Привабливий товарний вигляд, невибагливість до догляду, плоди не пускають сік при транспортуванні. Уражаються грибком. Утрудненість збирання через шипи.
Північний капітан
У Держреєстрі з 2007 р. Плоди важать 3,5-4 г. Округла форма. Колір – бордовий, у сильній стиглості – чорний, плоди вкриті восковим нальотом. Насіння дрібне. Шкірочка щільна.
Плоди не обсипаються. Смак кисло-солодкий. Ягоди мають технічне призначення. Готують вино, соки, натуральні барвники. Зимостійкість, стійкість до хвороб, простота розмноження. Мінуси – кущі швидко загущуються, посередні смакові характеристики.
Балтійський
Самоплідний середньостиглий сорт із зеленими плодами. Рослина середньоросла, компактна, є шипи. Плоди без опушення, середнього розміру, округлі. Колір – світло-зелений. Шкірочка середньої щільності. Маса плодів – 3-4 г.
Плоди з кисло-солодким, освіжаючим смаком. Ягоди годяться для будь-яких цілей. Кущ дає до 10-13 кг. Стійко переносить борошнисту росу.
Зелений пляшковий
Середньостиглий сорт невідомого походження. Поширений у Центральному регіоні. Друга назва – Фінік Пляшковий. Рослина сильноросла, із середньою розкидистістю. Пагони з шипами, спрямованими донизу. Дуже великі плоди – 16-18 г. Довгасті, грушоподібні, овальні. Колір – темно-зелений, по жилках – червоно-коричневі крапки. На плодах є незначне опушення. М’якоть зелена, ароматна.
Смак – кисло-солодкий. Урожай із куща – до 20 кг. Сорт урожайний і зимостійкий. Мінуси – за дефіциту вологи обсипаються ягоди, за сильної вологості – розтріскування плодів.
Шалун
Самоплідний сорт із середньостиглої категорії. Популярний завдяки відсутності шипів. Плоди до 6 г. Жовто-зелені, смак із кислинкою, відчуваються пряні нотки. У ягід тонка і прозора шкірка.
Кущі слабораскидисті, займають мало місця. З ароматних плодів виходить смачна і красива консервація. Плоди практично не мнуться, не пускають сік – добре транспортуються. Стійкість до борошнистої роси. Завдяки винятковій зимостійкості, підходить для вирощування в регіонах із суворим кліматом.
Сніжана
Слабошипований середньостиглий сорт від московських селекціонерів. Маса плодів – 4-6 г. Шип тільки в низу пагонів. Висота кущів – близько 1,5 м. Плоди зеленого кольору з жовто-оранжевим відтінком. Форма – овально-грушоподібна.
Один кущ дає 5-6 кг ягід. Максимум – 9 кг. Ягоди кисло-солодкі. Відмінні смакові якості. Стійкий до екстремальних кліматичних умов і хвороб. Ягоди використовують для вживання у свіжому вигляді та для консервування.
Інвікта
Сорт виведений англійськими селекціонерами. Дозріваючи в середині липня, плодоносить до вересня. Сильнорослі кущі висотою 1,6 м, розлогі. Є шипи. Ягоди важать приблизно 8 г. Вони жовто-зелені, гладкі, овальної форми, з тонкою шкіркою. Дозріваючи, ягоди стають бурштиновими.
Відрізняється довгим плодоношенням. Кущ дає 6 кг ягід. Шипи заважають збору. Є імунітет до грибків. Зимостійкий, дає стабільні врожаї.
Раволт
Сорт середньостиглий, самоплідний. Виведений білоруськими селекціонерами. Рослина середньої висоти, середньорозкидиста, шипів небагато. Колір округлих плодів – від темно-червоного до фіолетового. Вага – 3,4-4,4 г. Опушення немає.
Кисло-солодкий смак, ягоди вважаються десертними, а також використовуються для переробки.
Білоруський червоний
Новинка від білоруських селекціонерів. Дозріває в другій половині липня. Кущі слабораскидисті, пагони з тонкими шипами. Темно-червоні ягоди важать 3-4 г.
Ягоди придатні для переробки та вживання свіжими. Кущ дає до 7-8 кг ягід. Плоди відрізняються солодким винним смаком. З ягід роблять варення, джеми, вино. Стійко протистоїть борошнистій росі. Добре переносить суворі зими.
Медовий
Середньостиглий жовтоплідний сорт. Отримав свою назву за незвичайний аромат з нотками меду. Рослина середньоросла, розлога, розлога. Плоди округлі або грушоподібні, з тонкою шкіркою. Ніжна і м’яка м’якоть. Вага плодів – близько 6 г. Пагони сильно шиповані.
Урожай з куща – 5 кг ягід. Плоди солодкі, з високим вмістом цукру, мають характерний медовий аромат. Через шипи ускладнений збір врожаю. Стійко витримує мороз, посуху, хвороби, шкідників. Добре переносять перевезення. За дефіциту вологи зав’язі опадають, а цукристість ягід зменшується.
Ювілейний
Сорт із жовтими плодами. Виведений у минулому столітті, до Держреєстру внесений у 1965 р. Рослина компактна і сильноросла. Дуже багато шипів на пагонах, тонких і гострих. Великі ягоди, круглі та овальні, їхня середня маса – 4 г. У них товста шкірка, а м’якоть відрізняється соковитістю і ніжністю. У плодах багато насіння. Колір ягід – яскраво-жовтий, з восковим нальотом.
На смак ягоди кисло-солодкі, без вираженого аромату. Оцінка за шкалою дегустації – 4 бали. З куща збирають близько 4,2 кг ягід. Стійкий до борошнистої роси, легко розмножується, хороші товарні характеристики. Мінуси – ускладнений збір врожаю через шипи та недостатня стійкість до морозів.
Чорносливовий
Цей чорноплідний сорт із середніми термінами дозрівання поповнив Держреєстр у 1992 р. Середньорозкидисті кущі з рідкісними шипами. Маса ягід – 4,5 г. Плоди овально-грушоподібні. Опушення немає. Шкірка товста, з восковим нальотом.
Плоди зі смаком і ароматом чорносливу. Відмінно зберігається і перевозиться. Мінуси – залежність від погоди, уражається антракнозом. Урожайність – 3-4 кг з куща. Оцінка за дегустаційною шкалою – 4,2 бала.
Чорний негус
Чорноплідний сорт. Один із найкращих серед сортів аґрусу. Кущі виростають у висоту до 2 м. Пагони вкриті численними шипами. Плоди грушоподібні, синьо-чорні, блискучі, неопушені. Плоди невеликі – 2-2,5 г.
Ягоди з десертним смаком. Оцінка за дегустаційною шкалою – 4,7 з 5-ти балів. Плоди не схильні до осипання, дозрівши, міцно тримаються на кущі. Плоди використовують для приготування вин, компотів, джемів тощо. д. Урожайність – 7 кг з куща. Добре транспортується, плоди довгий час не втрачають товарного вигляду. Мінус – складність збирання через шипи.
Машека
Сорт білоруської селекції. Зимостійкий і врожайний. Кущі густі та розлогі. Ягоди важать до 3,5 кг. Форма – подовжено-овальна, шкірка неопушена. Колір – оранжево-червоний, достигаючи, ягоди стають цегляно-червоними. Середня вага плодів – 2,8 г.
Смак кисло-солодкий. Оцінка за дегустаційною шкалою – 4 бали. Мінус – падає врожайність за несприятливої погоди.
Мічуринець
Сорт алтайської селекції. Напіврозкидисті рідкісні кущі з товстими шипами. Плоди грушоподібної форми, середньої величини. Колір – темно-червоний. Маса плодів – 2,3 г.
Сорт невимогливий до догляду, ягоди використовують для переробки – з них роблять вина, мармелад, киселі тощо. п. Кущ дає 4-6 кг ягід.
Салют
Виведений у 70-ті роки минулого століття. Компактні рослини середньої висоти. У нижній частині пагонів – шипи. Плоди важать 3-6,7 г. Округло-овальні ягоди яскраво-рожевого кольору. Опушення немає.
Насилу розмножується живцями. Дуже смачні ягоди, але немає аромату. Оцінка – 4,8 балів. З куща збирають до 7 кг ягід.
Пізньостиглі
Пізні сорти зазвичай використовують для приготування зимових заготовок. Їх пускають на варення та джеми. Дозрівання ягід припадає на кінець липня – початок серпня.
Захисник
Пізній сорт, що перебуває на сортовипробуванні з 1990 р. Сильноросла рослина з шипуватими пагонами. Шипи розподілені рівномірно по всій довжині. Маса ягід 7-10 г. Плоди овально-грушоподібні, чорного кольору, є восковий наліт. Шкірочка товста.
На смак ягоди кисло солодкі, аромат – освіжаючий. Оцінка – 5 балів. При порушенні агротехніки може уражатися борошнистою росою. Урожай із куща – 2,5 кг.
Ленінградець
Середньопізній, морозостійкий сорт. Напіврозкидисті середньорослі кущі. На пагонах небагато шипів, вони подвійні й одинарні, невеликого розміру. Вага – 6-10 г. Буває до 13-15 г. Плоди оберненояйцеподібної форми, опушення коротке. Ягоди темно-червоного кольору, відливають фіолетовим. Шкірочка товста зі слаборозгалуженими жилками.
Плоди універсальні – годяться для будь-яких заготовок, гарні у свіжому вигляді. З куща збирають 2-5,8 кг ягід. Стійкий до борошнистої роси, зимостійкий, продуктивний, у ягід – відмінні товарні якості.
Зелений дощ
Гібрид із середньопізнім терміном дозрівання. Це скороплідний гібридний сорт, урожайний і смачний. Кущі прямостоячі, розкидистість середня. Ягоди овально-грушоподібні, світло-зелені. Коли плоди достигають повністю, вони набувають жовтуватого відтінку. Вага ягід – 5-8 г.
Кущі не потребують підв’язки та опор. Добре переносить морози. З куща збирають близько 4 кг. Плоди гарні у всіх видах – свіжі та перероблені. Сорт особливо стійкий до антракнозу.
Мукурінес
Пізно дозріваючий зеленоплідний сорт. Вага ягід – 6-7,5 г. Плоди округлі, зеленого кольору.
На кущі виростає до 8,5 кг ягід. Кисло-солодкі плоди універсального призначення. Не хворіє на борошнисту росу та чорну плямистість. Морозостійкий. Придатний для механізованого збирання.
Каптіватор
Середньопізній, самоплідний сорт, виведений уральськими селекціонерами. Чагарник середнього розміру, зі слабошипуватими пагонами. Плоди темно-вишневого кольору, вагою – 3-4,5 г. Ягоди виростають однакового розміру, округло-овальної форми. Опушення немає. Шкірочка середньої товщини. Дозріваючи, плоди стають майже чорними.
Смак кисло-солодкий. Урожай із куща – 2,5-6 кг. Сорт із високим імунітетом проти борошнистої роси.
Арлекін
Зимостійкий, самоплідний сорт із відмінним смаком. Виведений уральськими селекціонерами. Кущі сренерослі, практично безколючкові. Плоди темно-вишневі, округло-овальної форми. Вага – 2,8-5,5 г. Без опушення.
Ягоди з посереднім смаком – призначені для переробки. Хороший товарний вигляд. Урожайність – до 40 ц/га.
Класифікація сортів
Щоб вибрати сорт аґрусу, що оптимально відповідає кліматичним умовам і поставленим цілям, пропоновані сорти оцінюють за врожайністю, кольором, термінами дозрівання та іншими критеріями. Поділ сортів за термінами дозрівання – у таблиці 1.
Таблиця 1
Сорти за термінами дозрівання | |||||
ранні | урожайність, кг/куща | середньостиглі | урожайність, кг/куща | пізні | урожайність, кг/куща |
Білі ночі | 4,5-6,2 | Сіянець Лефора | 2-3,7 | Цукерковий | 2-6 |
Рожевий 2 | 1,8-6 | Російський жовтий | 4 | Кооператор | 3,7-6,9 |
Ласкавий | 7 | Берил | 3-10 | Сіріус | 4-7 |
Орлятко | 5-7 | Консул | 3 | Чорномор | 3-4 |
Козачок | 5 | Медовий | 5 | Грушенька | 7 |
Куршу Дзінтарс | 4-6 | Ювілейний | 4,2 | Захисник | 2,5 |
Яровий | 3,5 | Колобок | 9-10 | Ленінградець | 2-5,8 |
Джерельце | 11 | Краснослов’янський | 6 | Зелений дощ | 4 |
Уральський смарагд | 2-6 | Африканець | 1,3-1,5 | Мукурінес | 8,5 |
Гроссуляр | 5-7 | Балтійський | 10-13 | Каптіватор | 2,5-6 |
Класифікація сортів за кольором плодів – у таблиці 2.
Таблиця 2
Колір плодів | |||
зелений | жовтий | рожевий/червоний | чорний/фіолетовий |
– Білі ночі
|
– Російський жовтий
|
– Цукерковий – (рожевий)
|
– Грушенька (фіолетовий)
|
Вибираючи сорти аґрусу для вирощування на присадибній ділянці або на плантаціях, перш за все, враховують їхні терміни дозрівання, зимостійкість і призначення плодів. Серед представлених сортів можна підібрати аґрус на будь-який смак і для будь-яких цілей.