Під час купівлі кіз для розведення насамперед визначтеся з кінцевою метою. Для чого необхідна тварина? Є кілька варіантів. Одні заводчики роблять акцент на м’ясних породах, інших більше цікавлять показники молочності або вовни. У статті описані популярні породи для тих чи інших цілей, актуальність їх придбання.
Молочні породи
Якщо заводчик розраховує на смачне, парне молоко, йому належить визначитися з молочною породою кіз. Основні критерії оцінювання – високі надої, невибагливість у догляді та утриманні, відсутність специфічного запаху від домашньої тварини та її продукції. Нижче представлені найбільш затребувані породи.
Науковці стверджують, що козяче молоко усуває симптоми отруєння, лікує алергію, прискорює позитивну динаміку при туберкульозі. Крім того, це надійний захист від впливу радіації.
Зааненська
Це європейська порода кіз родом зі Швейцарських Альп. Комолі тварини в холці досягають 85 см, важать 75-80 кг. Відомі випадки, коли вага Зааненських кіз сягала 90 кг. У представників породи пропорційний корпус, широко посаджені кінцівки, короткий хвіст, прямостоячі вуха. Забарвлення короткої шерсті – білосніжне, не виключені випадки появи чорних плям.
У середньому, за рік коза дає до 700 кг молока жирністю 3,5-7 %. Відомі рекордні показники річної молочності – 2 000 кг. У кози народжується по 2-3 дитинчати за раз, що вважається високим показником плодючості.
Переваги:
- лактація цілий рік;
- відсутність специфічного запаху від молока;
- висока плодючість, продуктивність;
- міцний імунітет.
Недоліки:
- вибагливість до умов проживання;
- висока ціна;
- непереносимість морозів.
Мегрельська
Кози родом із Грузії. Відмітна особливість породи – компактні розміри. У холці тварина досягає 60 см, важить не більше 30 кг. У карликової кози потужні груди, довгий корпус, прямостоячі вуха, витягнута морда, короткий хвіст. Тварина – короткошерста, забарвлення хутра – всі відтінки коричневого. Також зустрічаються особини білого кольору.
За лактаційний період (200 днів) Мегрельська коза дає 350 л молока без запаху 3,2 % жирності. Взимку показники молочності знижуються, що зумовлено особливостями харчування. В окоті самка приносить до 2 козенят.
Переваги:
- стійкий імунітет;
- хороші адаптивні показники;
- висока життєздатність;
- молоко без запаху;
Недоліки:
- помірні надої;
- висока ціна породи;
- складність купівлі.
Тоггенбурзька
Ще одна порода кіз родом зі Швейцарії. Тварина належить до м’ясомолочної породи – крім молока забезпечує заводчика смачним, дієтичним м’ясом. Це гладкошерсті, кудлаті кози з прямостоячими вухами, витягнутою мордою і бородою (у самців). У холці тварини досягають 70 см, важать 50 кг.
У Тоггенбурзьких кіз коричневе забарвлення з білими вставками, також зустрічаються довгошерсті різновиди породи. Показник молочності – 500-1000 л на рік. У молока немає специфічного запаху.
Переваги:
- високі надої;
- міцний імунітет;
- хороші адаптивні показники.
Недоліки:
- висока ціна;
- складність покупки.
Російська біла
Це європейська молочна порода з високою продуктивністю. У кіз масивний корпус, короткі ноги, розставлені в сторони вуха, коротка біла шерсть. Зустрічаються особини з рогами і бородою, або комолі. У холці тварина досягає 60 см, важить до 30 кг.
Російська біла коза відома високими надоями. За лактаційний період можна отримати до 800 л молока за показника жирності 5-6 %. Добовий надій – 3-5 л.
Переваги:
- висока плодючість;
- цінна шкура;
Недоліки:
- виродження породи;
- конфліктний характер у козлів;
- ризик захворюваності.
Горьківська
Це європейські кози – суміш Зааненської та Тоггенбурзької порід. У тварин компактне тіло, добре розвинена мускулатура, невеликі роги і хвіст, широко посаджені кінцівки. Подібно до своїх батьків, Горьківські кози насичено білого відтінку, в холці – до 70 см, важать 50-60 кг.
Показники молочності – помірні. За лактаційний період коза дає 500-600 л молока жирністю 5 %. Цінність продукту полягає у відсутності специфічного запаху, високій концентрації білка в 100 г продукту.
Переваги:
- швидка акліматизація;
- естетичність породи;
- стійкий імунітет;
Недоліки:
- помірна молочність;
- непереносимість спеки;
- небезпека кліщів, бліх, інших паразитів.
Ламанча
Історична батьківщина Ламанчі – Стародавня Персія. Відмітна особливість тварин – відсутність вух, що надає їм незвичайного, декоративного вигляду. У кіз міцна статура, великий діапазон забарвлень, включаючи плямистість. У холці Ламанча досягає 95 см, важить до 65 кг.
За добу коза дає до 8 л молока 5-6 % жирності. У Ламанчі ніжне, дієтичне м’ясо, в окоті – до 4 дитинчат. Розводити таку породу кіз рентабельно, складнощі виникають з умовами догляду та утримання.
Переваги:
- висока плодючість;
- міцний імунітет;
- декоративність породи;
- високі надої;
- жирне молоко.
Недоліки:
- складність купівлі;
- висока ціна;
- педантичність у догляді.
Альпійська молочна
Ця порода молочних кіз родом із Франції. Тварини великих розмірів, у холці досягають 90 см. Самки важать 60 кг, самці – 80 кг. У цих комолих кіз привабливе забарвлення – нерівномірно розподілені всі відтінки коричневого аж до чорного.
Альпійські кози за рік дають 700-800 л молока без специфічного запаху, але відомі й рекордсменки – до 1000 л. Показник жирності продукту – 4-7 % залежно від особливостей харчування.
Переваги:
- відмінний екстер’єр;
- високі надої;
- морозостійкість;
- поступливий характер;
- стійкість до захворювань.
Недоліки:
- чутливість до неякісної води;
- висока ціна;
- складність покупки.
Камерунська
Це карликова порода кіз. У холці тварини досягають 45 см, самки важать до 15 кг, самці – 25 кг. У чистокровних особин шерсть світло-коричнева з затемненням на різних ділянках корпусу. Також зустрічаються чорні Камерунські кози.
За добу можна отримати 2 л молока жирністю до 6 %. Немає специфічного запаху, зате корисність напою складно переоцінити. У складі молока містяться фосфор, кальцій, калій, залізо.
Переваги:
- компактний розмір;
- спокійний характер;
- стійкий імунітет;
- високі надої.
Недоліки:
- непереносимість вогкості, протягів;
- агресія в стресовій ситуації;
- туга при вирощуванні поодинці.
Чеська бура
Це найбільш затребувана порода в сільському господарстві . Кози добре переносять холод, продуктивність при зміні кліматичних умов не знижується. Молодняк швидко набирає у вазі. Чеських бурих кіз використовують для отримання не тільки жирного молока, а й м’ясної продукції.
Добовий показник надою – від 3 до 5 кг за жирності 5-6 %. Молочність Чеської породи підтримується цілий рік, залежить від умов утримання та особливостей годівлі кіз.
Переваги:
- висока продуктивність;
- поживне молоко, дієтичне м’ясо;
- врівноважений характер;
- високий інтелект у тварини.
Недоліки:
- непереносимість спеки;
- небезпека шкідливих комах;
- ризик захворюваності.
Малагуенья
Рідкісна порода кіз, отримана шляхом схрещування Мальтійської та Піренейської порід. Висота тварин у холці доходить до 75 см, вага – 65-80 кг. Малагуенья короткошерста, коричневого забарвлення з рогами та комола.
Період лактації триває 310 днів. Показники надоїв становлять 1350 кг за рік. Молоко корисне, показник жирності – від 4 до 7 %. Кози мають високу плодючість – до 4 козенят за 1 окот.
Переваги:
- естетичність породи;
- простота догляду;
- високі показники продуктивності;
- міцний імунітет;
- швидка акліматизація.
Недоліки:
- складність купівлі;
- висока ціна;
- мало відомостей про породу.
Порівняльна таблиця молочних кіз
При виборі дійних кіз зверніть увагу на такі показники молочності. Вагоме значення має не тільки річний рівень надоїв, а й жирність молока, корисність натурального продукту.
Порода | Добові надої, л | Річні надої, л | Жирність молока, % |
Нубійські | 4-5 | 1 000 | 4-7 |
Горьківські | 3 | 600 | 3,5 |
Російські | 2-3 | 500 | 3-4 |
Камерунські | 2 | 300 | 1,5 |
Чеські | 5-6 | 1 200-1 300 | 4,5 |
Ламанчі | 3-5 | 900 | 4-6 |
Тоггенбурзькі | 2-3 | 600 | 3-4 |
Огляд найкращих порід кіз молочного напрямку рекомендуємо побачити в цій статті.
Пухові
Це кози, розведення яких необхідне для отримання пуху. У тварин грубе волосся, густе і м’яке підшерстя. Саме з нього роблять пряжу для шалей, хусток, інших предметів гардероба. Інші показники продуктивності незначні: невелике потомство, маленький вихід м’яса та нежирне молоко.
Оренбурзька
Довгошерсті кози родом з Південного Уралу. Тварини відрізняються великими розмірами: вага самки – від 45 кг, самця – від 75 кг. Частіше трапляються чорні Оренбурзькі кози, рідше – руді та сірі.
Завдяки теплому пуху, тварини морозостійкі, швидко адаптуються до низьких температур, що не впливає на їхню високу плодючість. З однієї кози можна отримати до 600 г пуху високої якості.
Переваги:
- висока продуктивність;
- хороші адаптивні показники;
- естетичність породи;
- швидке зростання;
- міцний імунітет.
Недоліки:
- непереносимість спеки;
- схильність до отруєнь;
- зниження якості пуху в тісноті.
Горноалтайська
Коза родом з Алтаю, пристосована до суворих кліматичних умов. У тварини пропорційний тулуб, добре розвинена мускулатура і одноманітне (коричневе) забарвлення. У холці козли досягають 65 см, важать до 40 кг.
З одного козла можна зібрати 750-1 000 г пуху високої якості, з кози – 550-650 г. Продукт м’який, приємний на дотик. З пуху виготовляють теплі хустки і шалі, утеплювачі для одягу.
Переваги:
- естетичний вигляд;
- висока продуктивність;
- морозостійкість;
- міцний імунітет;
Недоліки:
- непереносимість спеки;
- залежність якості хутра від умов утримання;
- висока ціна.
Придонська
Коза виведена в степових районах Дону. Зовні, це невелика тварина з довгим хутром (9-12 см) білого або сірого кольору. У холці Придонська коза досягає 70 см, самці важать від 70 кг, самки – близько 40 кг.
Тварини плодовиті, народжується до 3 козенят. З одного цапа можна отримати від 400 до 1,5 кг м’якого і пружного пуху залежно від статевої приналежності, умов утримання, особливостей годівлі.
Переваги:
- висока продуктивність;
- швидке зростання;
- поступливий характер;
- морозостійкість;
- зовнішня привабливість.
Недоліки:
- складності догляду;
- залежність якості хутра від умов утримання;
- ризик захворюваності.
Ангорська
Ця кучерява коза родом із Центральних регіонів Туреччини. Дорослий самець у холці досягає 75 см, важить до 50 кг. Зустрічаються білі, сірі, коричневі та сріблясті особини з висячими вухами і спрямованими на всі боки рогами.
У Ангорських кіз м’яка, блискуча і приємна на дотик шерсть довжиною 25 см. Вихід шерсті з дорослої особини досягає 6 кг. Тварин стрижуть 2 рази на рік. Якщо пропустити час стрижки, якість пуху падає.
Переваги:
- естетичність породи;
- великий обсяг пуху;
- висока плодючість;
- морозостійкість;
- поступливий характер.
Недоліки:
- необхідність дотримання часу стрижки;
- складність догляду;
- висока ціна.
Чорна пухова
Коза виведена в Узбекистані, має велику статуру правильної форми. Корпус пропорційний, голова середнього розміру, вуха звисають з боків, є невеликі роги, пухнастий хвіст. Самки важать до 40 кг, самці – до 80 кг.
З 1 козла можна вичесати до 700 г високоякісного пуху, з кози – 450-500 г. Під час линьки показник втрат сягає 40 %.
Переваги:
- гарний начіс;
- невибагливість в утриманні, їжі;
- висока якість пуху;
- морозостійкість;
- смачне м’ясо.
Недоліки:
- втрата пуху під час линьки;
- важливість своєчасного начісування;
- ризик захворюваності.
Порівняльна таблиця пухових кіз
Щоб вибрати найвигіднішу породу пухових кіз, нижче наведено таблицю для наочності продуктивності цих домашніх тварин.
Порода | Начісування з 1 самця, г | Начіс з 1 самки, г |
Оренбурзька | 450 | 350 |
Придонська | 450-1 500 | 380-1 350 |
Горноалтайська | 700 | 450 |
Ангорська | до 6 000 | до 5 000 |
Чорна пухова | 500 | 350 |
Кашемірова | 200 | 150 |
Рекомендуємо прочитати статтю: “Найкращі породи пухових кіз із фото та описом”.
Вовняні
Популярність вовняних кіз нижча, ніж пухових. Вовна високої якості використовується в легкій промисловості при пошитті одягу, утеплювачів. У кіз міцний імунітет і хороші адаптивні показники. За правильного догляду та начісування шерсть стає для заводчиків основним джерелом доходів.
Тувинська
Це невеликі тварини, за рік дають до 1,5 кг вовни залежно від віку, статевої приналежності. Кози не вирізняються високою продуктивністю: м’ясність – низька, молочність – 100 кг, які йдуть на вигодовування дитинчат. Показник плодючості – 1-2 козенята в окоті.
Переваги:
- висока якість вовни;
- морозостійкість;
- хороші адаптивні показники;
- зовнішня привабливість;
- стійкість до хвороб.
Недоліки:
- линька;
- необхідність стригтися 2 рази на рік;
- складність догляду.
Таджицька
Це різновид радянської породи родом з Таджикистану. У тварин непривабливий зовнішній вигляд: сіра шерсть скручується в невеликі канати і звисає з корпусу. Кози невеликих розмірів: самці в холці досягають 65 см, важать до 60 кг. У представників Таджицької породи пропорційний корпус, висячі вуха і невеликі роги.
Переваги:
- висока продуктивність;
- морозостійкість;
- спокійний характер;
- стійкість до захворювань.
Недоліки:
- неохайний вигляд;
- зниження продуктивності під час линьки;
- висока ціна.
Узбецька
Коза виведена в Узбекистані, звідси й відповідна назва. У тварин довгий корпус, масивна спина і коротка шия. У холці самець досягає 70 см, самка – 55 см. Козел важить до 80 кг, коза – 40 кг.
У кози шерсть високої якості, з 1 тварини можна зібрати до 3 кг за рік. Кози сезонно линяють, що знижує показник продуктивності.
Переваги:
- висока продуктивність;
- хороші адаптивні показники;
- морозостійкість;
- смачне м’ясо;
- міцний імунітет.
Недоліки:
- необхідність стригти 2 рази на рік;
- складність догляду;
- груба шерсть.
Радянська вовняна
Кози родом із Казахстану. Тварини пристосовані до суворих кліматичних умов, пасуться на гірських пасовищах. При невеликих розмірах у кіз масивна статура, довга шерсть, яка звисає з корпусу нерівномірними кистями довжиною 18-22 см.
Показник плодючості помірний. За 1 окіт самка приносить 1-2 козенята. А ось міцність вовни досягає 12-15 кг.
Переваги:
- стійкість до морозів;
- м’яка, приємна на дотик шерсть;
- міцний імунітет;
- висока продуктивність;
- поступливий характер.
Недоліки:
- низька плодючість;
- особливості догляду;
- неестетичний вигляд.
Порівняльна таблиця вовняних кіз
Шерсть кіз використовується для утеплення одягу, створення предметів гардероба. Її якість залежить від багатьох показників, що важливо враховувати при виборі породи для розведення.
Назва породи | Вага самця/самки, кг | Продуктивність за рік, кг | Довжина шерсті, см |
Радянська вовняна | 65/40 | 2-3 | 18-22 |
Таджицька | 60/45 | 5 | 12-14 |
Узбецька | 80/40 | 3 | 14-16 |
Ангорська | 70/60 | 3 | 12-20 |
Тувинські | 60/40 | 1,5 | 17-22 |
Британо-ангорська | не вказано | 2-3 | 15-22 |
М’ясні
Кози цього напрямку дають м’ясо високої якості. Козлятина ніжна, смачна і соковита, специфічний запах відсутній. Тварин м’ясного напряму розводять на забій, для козівників це основне джерело доходу. Перед вибором ознайомтеся з найбільш затребуваними породами.
Бурські
Це південноафриканська порода кіз із горбоносою мордою, довгим корпусом і тонкими кінцівками. У тварин потужні груди, добре розвинена мускулатура. Вага самців досягає 135 кг, самок – 100 кг. Кози білої масті з коричневими плямами на голові, шиї, грудях.
У Бурських кіз ніжне, нежирне і соковите м’ясо. Забійний вихід становить 55-57 %. Специфічний запах продукту відсутній. Крім м’яса, високо цінується шкура цих домашніх тварин.
Переваги:
- естетичність;
- швидке зростання;
- міцний імунітет;
- висока продуктивність.
Недоліки:
- довга адаптація до холоду;
- ретельний догляд за копитами;
- зниження продуктивності на новому місці.
Грецькі
Це коза з грецьким корінням родом з острова Крит. У тварини довга морда, витягнутий корпус, прямостоячі вуха, відведені назад очі. Кози – короткошерсті, мають оригінальне забарвлення (білі, чорні, коричневі, сірі особини).
Переваги:
- естетичність породи;
- висока продуктивність;
- міцний імунітет;
- відсутність запаху в молока і м’яса.
Недоліки:
- поїдання зелених насаджень;
- складність покупки;
- висока ціна.
Кіко
Це домашні кози родом із Нової Зеландії. У тварин велика статура, висячі вуха, коротка, але дуже тепла шерсть. Козлів відрізняє довга борода, закручені роги, великі габарити на тлі самки. Кози дрібніші, мають гарний материнський інстинкт, в окоті приносять до 2-3 дитинчат.
Кози високо цінуються смачним, дієтичним м’ясом, яке використовується для приготування делікатесних страв. З точки зору рентабельності, витрати на утримання домашніх тварин з лишком окупаються.
Переваги:
- невеликі розміри;
- хороший приріст;
- міцний імунітет;
- морозостійкість;
- розвинений материнський інстинкт.
Недоліки:
- невелика кількість молока;
- рідкість породи;
- особливості годівлі.
Чорні анатолійські
Ці кози особливо поширені в сільськогосподарських угіддях . Тварини невибагливі у догляді, швидко адаптуються до будь-яких погодних умов. Кози чорного або темно-коричневого кольору з вкрапленнями.
Важить тварина до 70 кг. При невеликих розмірах козенята швидко набирають у вазі, невибагливі у догляді. Трапляються однорічні тварини з вагою 36 кг або при досягненні маси тіла 60-75 % від дорослого показника.
Переваги:
- хороший імунітет;
- переносимість суворого клімату;
- естетичність породи;
- швидкий набір ваги;
- висока плодючість.
Недоліки:
- необхідність догляду за шерстю;
- контроль стану копит.
Порівняльна таблиця м’ясних кіз
Назва | Вага самців /самок, кг | Вага козенят, кг | Молочна продуктивність на рік, кг | Забійний вихід, % | Запах м’яса |
Бурська | 135/100 | 4 | 150 | 55-57 | – |
Грецькі | 50/40 | 3-4 | 100 | 57 | – |
Кіко | до 90 | 2-3 | 80 | 55 | – |
Чорні анатолійські | 50-60 | 2-3 | 80-100 | 55 | – |
Отримати ще більше інформації про м’ясні породи кіз можна тут.
Молочно-м’ясні
Це компромісний варіант для заводчиків. Кози дають поживне молоко і дієтичне м’ясо, які використовуються для особистих потреб і на реалізацію як джерело доходу. У кожної породи свої характеристики і показники продуктивності, з якими важливо ознайомитися перед розведенням.
Кози – це перші тварини, від яких первісна людина отримувала ситне та поживне молоко.
Барбарі
Батьківщиною плямистих, короткошерстих кіз є Індія та Пакистан. Це середньо-важкий тип м’ясо-молочного напрямку. Кози невеликих розмірів, приваблюють своєю компактністю. Дорослі особини важать до 50 кг (самці), 30 кг (самки). В окоті народжується до 1-2 козенят.
Коза має оригінальний вигляд: римський профіль, прямостоячі вуха, пряма спина і короткий хвіст. У тварини коротка біла шерсть із вкрапленнями по всьому корпусу та голові. Коза вирощується для виробництва м’яса, також дає смачне молоко.
Переваги:
- швидкий набір ваги;
- хороші адаптивні показники;
- смачне м’ясо, жирне молоко;
- естетичність породи;
- поступливий характер.
Недоліки:
- висока смертність козенят;
- особливості догляду.
Нубійська
Це давня порода кіз із тонким станом і довгими ногами. Відмітна особливість – звисаючі з боків вуха замість рогів. Кози приваблюють своєю естетичністю і швидкою адаптацією до нових кліматичних умов. Забарвлення тварини – коричневе, з боків є темні вкраплення.
Молоко у Нубійських кіз смачне і корисне. Добовий надій становить 3-5 л за показника жирності 4-9 % (залежно від особливостей харчування). Специфічний запах продукту відсутній.
Переваги:
- потомство двічі на рік;
- високі надої;
- річний період лактації;
- швидкий набір ваги молодняка;
- швидка акліматизація.
Недоліки:
- шкода мошкари;
- висока ціна;
- вибагливість у догляді.
Вибір порід домашніх кіз величезний. Головне – визначитися, для чого необхідна домашня тварина. Загалом, при правильному догляді та утриманні це гарне джерело доходів для власників сільськогосподарських угідь.