Новозеландський кролик – це невибаглива і проста в догляді порода, яка користується великою популярністю серед фермерів. Вважається, що саме цей вид є справжнім еталоном ефективності, адже розводити кроликів можна не тільки для отримання ніжного і соковитого м’яса, а й цінного, ідеально гладкого хутра.
Історія походження породи
Цей вид кроликів родом з Америки, вперше почали говорити про нього в 1940-му році. Багато ферм вважають, що вид з’явився в Новій Зеландії, але ця думка є помилковою. Отримали породу в результаті схрещування бельгійських велетнів Фландрів і сріблястих кроликів Шампань.
Перші представники породи вийшли неймовірно красивими, з цікавим зовнішнім виглядом. Вчені поставили перед собою головну мету – отримати тварин із білосніжною шерстю. Для проведення дослідів використовували винятково альбіноси і через кілька поколінь, у потомстві повністю були відсутні звірята з шубкою червоного кольору. Цей вид отримав коротку назву НЗБ, червоні – НЗК.
На території Європи цей вид почав користуватися попитом у 1921-му році. Стрімко набрав популярність, але зареєстрований був у 1936-му році.
Вчені не припинили роботу і продовжували вдосконалювати кроликів. У Голландії в 1981-му році було офіційно зареєстровано нове відгалуження виду – звірятко з шерстю чорного кольору. Ця порода залишається і сьогодні рідкісною, оскільки отримала визнання в небагатьох країнах. Зовнішніми ознаками тварина сильно нагадує Віденського чорного кролика.
Фізичні характеристики
Новозеландці мають досить великі розміри – завдовжки тіло близько 50 см, вага практично 5-5,5 кг. Задні лапи великі та сильні, спина м’ясиста. Завдяки цим якостям тварини використовуються в м’ясному виробництві.
Більшість фермерів-початківців організовують свій бізнес саме на основі даного виду. Кролятина є корисним і дієтичним продуктом, тому розведення цих звірків стає прибутковим бізнесом.
Тіло тварини вкрите густим хутром, на вушках рідкісна шерсть, у довжину вони досягають майже 12 см, коротка шия. Вважається, що чим у кролика буде менша шия, тим буде краще. Найпопулярнішими є представники породи з білосніжною шерстю та очима червоного кольору.
Різновиди новозеландських кроликів
Описуваний вид кроликів заведено вважати універсальним, адже вони дають змогу отримати як м’ясну продукцію, так і шкурку високої якості. Також тварини можуть вирощуватися і для виставок, зокрема й медичних досліджень.
Зустрічається червоний і білий представник породи, але останній вид користується найбільшим попитом. Кожен підвид характеризується певними перевагами і цінними якостями.
Червоні новозеландські кролики
Кролик даного підвиду має менші розміри тіла, чим і відрізняється від білих родичів. Його прийнято відносити до числа великих видів. Володіє міцною статурою, голова не великих розмірів, прямі вуха. Навколо рота й очей, на стегнах, животі та хвості червоний колір шерсті, на кілька тонів світліший. Оченята темно-карі.
Шерсть середньої довжини, блискуча, на дотик не груба, м’яка й бархатиста, має однорідний цегляно-червоний відтінок.
Проявляється сильний материнський інстинкт, за один раз приводить самка – 7-9 кроленят. Потомство відрізняється скоростиглістю. При організації правильного і уважного догляду, до 2 місячного віку вага кроленят може становити близько 2,5 кг.
У дорослої особини довжина тулуба близько 48-51 см, маса тіла в межах 4-4,6 кг. Самки виростають завжди більшими, ніж самці. Кролиця вирізняється високими показниками плодючості, але порівняно з білими кроликами менш продуктивна.
Можуть утримуватися за різних кліматичних умов. Ідеально підходять для фермерів-початківців, стають чудовими домашніми улюбленцями, оскільки швидко звикають до людей.
Середня тривалість життя червоних кроликів – 10 років.
Білі новозеландські кролики
У білих представників породи приємна на дотик, м’яка та ніжна шерсть. Шубка ідеального білого кольору, не надто великого розміру голова, симетрично розставлені короткі вуха довжиною приблизно 10 см. Коротка шия, компактне тіло, добре розвинена мускулатура.
Коротка мордочка, ніс із легкою горбинкою, профіль широкий. Самочки вирізняються ніжнішим зовнішнім виглядом і меншим розміром, як порівняти з самцями. Очі невеликі, червоного кольору, що є підтвердженням їхнього походження – альбіноси.
Лапи прямі, міцні та товсті, можуть бути тілесного або білого кольору. Спина плавно переходить у велике і широке крижі, круп закруглений. Жива вага білого новозеландського кролика досягає 4,5 кг.
Переваги та недоліки
До числа головних переваг новозеландців належать такі якості:
- стрімкий набір ваги, завдяки чому порода вирощується для отримання якісного м’яса;
- швидке зростання кроленят;
- кролиця за один раз приводить до 10 кроленят;
- висока плодючість;
- м’яка і ніжна шерсть.
Описувана порода має широке поширення, і на сьогоднішній день не відомі недоліки.
Комерційний потенціал породи
Ця порода часто використовується для організації власного бізнесу. Стрімке зростання і набір маси дозволяє швидко окупити всі вкладені кошти. Для реалізації може використовуватися як смачне м’ясо високої якості, так і шкурки, вкриті м’яким і ніжним хутром.
Що потрібно, щоб почати розводити породу
Для початку розведення новозеландських кроликів, не потрібно великих фінансових витрат. Досить правильно вибрати кролика, забезпечити місце для комфортного проживання тварини і запастися необхідною кількістю корму. Усі вкладення окупаються буквально після народження перших кроленят.
Корм
Велика частина раціону тварин має складатися зі свіжої трави, саме тому годування в літню пору року не стане статтею великих витрат. Найвигідніше займатися розведенням кроликів за містом, оскільки в межах міста щодня виявляється проблематично знаходити необхідну кількість зелені. Особливо, якщо у фермера велика кількість особин.
Під час збору трави важливе значення має екологічна складова – міська трава не може вважатися екологічно чистим продуктом. Таке харчування може завдати здоров’ю кролика великої шкоди.
Щоб прогодувати 20 кроликів потрібно щодня приблизно 1 мішок свіжої трави. Додається зелень у клітку в міру того, як кролики будуть її з’їдати, не варто давати занадто багато трави. Такі дії призведуть до сильного забруднення клітки. До того ж тварини просто не будуть їсти брудну або не свіжу траву, через що можуть залишитися голодними.
Прочитайте статтю про те, як і чим годувати кроликів.
Не варто забувати про зернову складову раціону. Для цього підходить комбікорм, придбати який можна на пташиному ринку. Вартість одного мішка становить близько 500 рублів. Залежно від загального раціону визначається, наскільки вистачить такої кількості корму. Найкраще використовувати додатковий прикорм, і тоді 1 мішка комбікорму вистачить приблизно на 14 днів харчування 20 кроликів.
Місце утримання
У спеціалізованому магазині продаються вже готові вольєри або клітки, але також їх можна зробити і самостійно, якщо є така можливість. Краще зупиняти вибір на професійних клітках, які є різноманітними конструкціями. Зустрічаються і багаторівневі клітки з різним ступенем складності.
За умови придбання готового виробу, щоб обладнати майбутню кролячу ферму, потрібно відразу робити велике вкладення. Середня вартість однієї готової клітки становить приблизно 10 000 рублів. В одній клітці може перебувати не більше 4 дорослих особин.
Якщо немає можливості здійснювати великі фінансові вкладення, можна зайнятися самостійним виготовленням кліток. Такі конструкції будуть простими, але міцними і легкими у виконанні. Використовувати можна фанеру, натуральне дерево, металеву сітку і прості дошки.
Ідеальним варіантом буде зробити найпростіші та найфункціональніші клітки. Обов’язково враховуйте такі моменти:
- використовуйте тільки міцну сітку, щоб звірята не могли її перегризти;
- всередині клітки має бути місце для вільного пересування тварин;
- продумайте хорошу вентиляцію, оскільки сперте і застояне повітря призводить до стрімкого розвитку і поширення бактерій, що в результаті призводить до глобальної епідемії;
- якщо обладнати сітчасту підлогу і клітка буде перебувати в підвішеному положенні, це значно полегшить процес прибирання і не дасть змоги накопичуватися відходам;
- годівниця і поїлки повинні завжди перебувати у вільному доступі.
У вольєрах, де тримаються самки і потомство, повинні бути й індивідуальні будиночки. У таких будиночках кролиці самі облаштовують гніздо, необхідне для комфортного проживання молодняка.
Займаючись проектуванням клітки, враховуйте і певні особливості цих тварин:
- самець повинен мати окрему клітку, оскільки між собою кролики можуть битися, тому не варто постійно тримати його разом із самкою;
- в одній клітці може розміщуватися кілька особин, але це мають бути молоді кролики одного віку;
- перед окролом кролиця переселяється в окреме житло, оскільки молоде потомство може бути затоптане або загризене іншими тваринами.
Кількість кроликів
На початковому етапі одним з найбільш важливих моментів є кількість тварин. Щоб дізнатися, наскільки прибутковим і перспективним виявиться проект, потрібно запастися терпінням. Не варто одразу купувати стадо, адже цілком достатньо буде всього 2-3 самочок і одного самця. Така кількість тварин допоможе зрозуміти, чи варто далі займатися справою, а також дасть змогу набути необхідних навичок із догляду за кроликами.
Нечисленне господарство не вимагає якихось великих фінансових вливань або тимчасових витрат. Однак, за умови грамотного підходу, повна віддача відбудеться найближчим часом. Швидкість розмноження кроликів велика, тому вже через місяць можна отримати повноцінне стадо, яке і буде приносити хороший дохід.
Вибір відповідної особини
Вибирайте для розведення молоду і здорову самку з самцем. Щоб бути впевненими в породі, віддавайте перевагу перевіреним заводчикам.
Особливості утримання та догляду
Новозеландці не потребують особливого догляду. Досить забезпечити просторі та чисті клітки, і подбати про повноцінне харчування. На лапках кроликів є жорсткий і густий ворс, тому комфортно почуваються і на сітчастій підлозі.
У літню пору року можуть проживати в переносних садках, які не мають дна. Також можуть використовуватися і спеціально обладнані професійні клітки, що ідеально підходять для зимового проживання. Одностатевих особин варто розміщувати в окремій секції клітки.
Умови
Для вирощування здорових новозеландців, здатних до спарювання, дотримуйтеся кількох умов:
- У приміщенні, де будуть розташовані клітки з тваринами, підтримуйте температуру в межах 20 градусів.
- Зробіть якісну вентиляцію, але не допускайте появи протягів, оскільки це може негативно позначитися на здоров’ї тварин.
- Вибирайте досить просторі клітки. Можете вибирати і повністю сітчасті варіанти. Навіть відсутність рівної поверхні підлоги не приносить звіркам незручності.
- Розташовуйте у 2-3 яруси клітки, не забудьте кожен будиночок доповнити годівницями з поїлками. Як зробити поїлку самостійно, написано в цій статті.
- Утримуйте в одному будиночку особин приблизно однакового віку та статі. Можете підбирати тварин і за розміром.
- Для великих і дорослих особин потрібні клітки великих розмірів, щоб вони почувалися комфортно і могли вільно пересуватися.
- Регулярно виконуйте чистку клітки, інакше через постійний бруд починає псуватися хутро, особливо, у білих кроликів. У тварин, які проживають у чистих клітках, значно вищі і смакові якості м’яса.
Новозеландці не люблять сильного шуму, яскравого освітлення та спеку. Щоб успішно розводити представників цієї породи, виключіть ці фактори. У разі проживання особин у сприятливих умовах, кролики швидко набирають масу тіла і дають регулярний приплід.
Харчування
Новозеландці не примхливі в харчуванні, але для повноцінного зростання потрібно скласти збалансований раціон. Якщо кролик харчується правильно і повноцінно, м’ясо виходить ніжним і соковитим, з помірним відсотком жиру, при цьому буде відсутній специфічний запах кролятини.
Літній із зимовим раціони мають певні відмінності. Але є головне правило – різноманітне меню. Давати можна тільки свіже харчування з достатнім вмістом корисних речовин і вітамінів.
У літньому раціоні мають бути присутніми різні види трав і свіжа зелень, подорожник з кульбабами і конюшина.
Зимовий раціон складається з:
- зернових кормів високої якості;
- сіна;
- хвойних гілочок;
- різноманітних коренеплодів.
Вводити в раціон овочі з фруктами потрібно з великою обережністю. Давайте не більше, ніж кролики зможуть з’їсти за один раз. Якщо тварини почнуть їсти зіпсовані продукти (наприклад, влітку фрукти починають гнити, а взимку підмерзають), можуть з’явитися серйозні проблеми, пов’язані з травленням. Кролики починають себе погано почувати і хворіти.
Найчастіше представники цієї породи розводяться для отримання м’яса. Саме тому так важливо правильно скласти різноманітне і збалансоване меню. Категорично заборонено перегодовувати кроликів, оскільки наявність надлишків жиру і велика маса тіла можуть викликати летальний результат.
Кролики відчувають таку природну потребу, як сточування зубів, тому в клітку обов’язково кладіть товсту деревинку (круглої форми) або соляний камінь.
Додатковий догляд
Додатковий догляд не викликає особливих труднощів, але дає змогу підтримувати в хорошому стані здоров’я кроликів, завдяки чому їхнє розведення стає вигіднішим. Для цього необхідно:
- Регулярно проходити ветеринарний огляд – не рідше, ніж один раз на 6 місяців.
- Профілактичні щеплення дають змогу продовжити життя кроликам і запобігти ризику зараження небезпечним захворюванням.
- Регулярно видаляйте ковтуни і вичісуйте шерсть, підтримуйте ідеальний стан шкурки, особливо, якщо планується в майбутньому її реалізувати як вторинний продукт. Найбільшу увагу приділяйте ділянці живота, щоб запобігти появі шерсті, що звалялася. Використовуйте для цього спеціальний гребінець.
- Після проведення процедури миття, кролик має добре висохнути, але тільки в теплому приміщенні, інакше є ризик застуди.
- Під час купання стежте, щоб вода не потрапляла у вуха. Це може призвести до розвитку отиту, лікується який дуже важко і довго.
- Не купайте тварин занадто часто, оскільки постійне намокання негативно позначається на красі хутра. Для миття використовуйте тільки спеціальний шампунь, який можна придбати у ветеринарній клініці.
Розведення кроликів
Розведення кроликів є перспективною лінією для початку малого бізнесу. Кроляче м’ясо вважається одним з найбільш корисних продуктів високої якості, яке завжди користується великим попитом серед споживачів.
Якщо головною метою початку розведення є отримання м’яса і подальший його перепродаж, заздалегідь подумайте про те, де будете його реалізовувати. Підготуйте кілька каналів збуту продукції, обов’язково зважайте на масштаби власної ферми і на те, яку кількість м’яса можете запропонувати.
На перших етапах розведення, щоб переконатися, чи зможете займатися цією справою чи ні, краще вирощувати кроликів для власних потреб. Якщо все складатиметься благополучно, а догляд за тваринами не викличе особливих проблем, найближчим часом справа обіцяє почати приносити непоганий прибуток.
На що хворіють кролики
Як і будь-яка інша тварина, кролики можуть страждати від різних захворювань. Найпоширенішими проблемами є:
- Міксоматоз – проявляється пухлиноподібними утвореннями на лапах і голові, можуть з’являтися і на статевих органах, часто зливаються у великий набряк. Відбувається зараження від паразитів, інфікованих кроликів та інших гризунів. Обов’язково проведіть повну дезінфекцію клітки, всіх підозрілих особин відправте на забій.
- Вірусна геморагічна хвороба – найчастіше страждають тварини віком старше 1 року. Зовні захворювання проявляється відсутністю апетиту і настрою, закиданням голови і судомами. Проведіть дезінфекцію кліток, хворих кроликів знищіть. Як профілактику проводьте вакцинацію.
- Кокцидіоз – страждають молоді особини віком від 2 і до 4 місяців. Проявляється загальною слабкістю, діареєю, жовтушністю слизових оболонок. Обов’язково прибирайте всіх заражених особин, зверніться з проблемою до ветеринара. Профілактикою є часте прибирання кліток із годівницями, складання збалансованого харчування (зводиться до мінімуму кількість бобових із висівками).
- Риніт – проявляється чханням, нежиттю, високою температурою. Ізолюйте всіх хворих кроликів, у ніс закапуйте розчин фурациліну.
- Інфекційний стоматит – вражає молодих особин у віці від 1 і до 3 місяців. Проявляється мокрою мордочкою, з’являються виразки на слизових, які провокують підвищення слиновиділення. Для лікування в ротову порожнину засипайте порошок стрептоциду, для обробки виразок використовуйте розчин мідного купоросу.
Проводьте регулярний огляд усіх тварин і при появі підозрілих ознак або невластивій поведінці, ізолюйте кролика, після чого покажіть його ветеринару. Тільки після визначення діагнозу можна зрозуміти, наскільки серйозна ситуація і які заходи потрібно вживати, щоб звести до мінімуму ймовірність прояву негативних наслідків.
Поради заводчикам-початківцям
Спочатку потрібно визначитися, для чого вирощуються тварини – для отримання м’яса, вовни або на продаж. Кожен варіант має певні тонкощі, які пов’язані з утриманням, доглядом і харчуванням. Звичайно, відмінності не надто сильні, тому заводчик повинен ставити перед собою чітку і конкретну мету.
Під час купівлі дуже важливо вибрати повністю здорових тварин, які з легкістю звикнуть до нового місця проживання. Отже, будуть швидко рости і давати потомство.
Під час вибору кроликів, звертайте увагу на такі фактори:
- Вік – ідеальними вважаються 3-х місячні особини. Молодші особини можуть загинути внаслідок відлучення від матері або різкої зупинки молочного годування.
- Зовнішні дані – кролики мають бути досить вгодованими, шубка щільна і блискуча, вуха чисті, очі світлі, без припухлостей, суха мордочка.
- Поведінка – здорова тварина активна, із задоволенням пересувається кліткою.
У продавця обов’язково уточніть і те, як харчувалися кролики, тому що міняти раціон не можна під час перевезення на нове місце. Дізнайтеся, які проводилися вакцинації, якщо вони були.
Новозеландські кролики як домашні тварини
Часто кролики описуваної породи утримуються як домашні улюбленці. Ці тварини доброзичливі і дуже розумні, чим і відрізняються від карликових. Останні абсолютно не люблять довго перебувати на руках людини.
Новозеландці швидко прив’язуються до господаря, який їм дає корм, і з задоволенням граються з дітьми. Утримання не викликає особливих труднощів, не потрібно спеціального раціону. Кролики можуть хворіти, тому їх потрібно регулярно приносити на профілактичні огляди до ветеринара.
Середня тривалість життя тварини становить 5 років. Якщо самець кастрований і живе в сприятливих умовах, цей показник збільшується до 10 років.
Огляд Новозеландського кролика представлений у наступному відео нижче:
Бізнес-план із приблизними розрахунками
Перед тим, як купувати кроликів, варто поцікавитися перспективою справи і те, наскільки вона виявиться вигідною з фінансової точки зору. Необхідно точно розуміти, до яких результатів призведе правильно організована і продуктивна робота. Для початку, можна розглянути придбання трьох кролиць і одного самця цієї породи.
Для забезпечення комфортних умов проживання тварин, потрібно заздалегідь підготувати клітки, яких повинно бути не менше 10 – придбані кролики перебуватимуть у 4, а решта залишаються порожніми, поки не з’явиться потомство. Бажано, щоб вольєр був розміром близько 150х60х60 см. Зробити його можна самостійно – візьміть сітку (4,5 кв. м). м) і дерев’яні рейки (6 м). Розміщуйте вольєр на висоті не менше 1 м від землі.
Вартість сітки – 200х4,5=900 рублів, рейки – 50х6=300 рублів. Орієнтовна вартість вольєра буде близько 1200 рублів. Не забувайте і про витрати на кроликів – середня вартість однієї особини приблизно 800 рублів. Для придбання 4 тварин знадобиться 3200 рублів.
У перший тиждень за купленими тваринами потрібна особлива турбота, поки вони не звикнуть до нового місця. Потім можна починати безпосередньо в’язку. Протягом місяця самка виношує потомство, на в’язку йде один тиждень. Приблизно після закінчення 2 місяців, після купівлі перших тварин, з’явиться потомство.
За один рік вирощування кроликів можна отримати приблизно такий результат:
- з первинного стада – 4 дорослі особини;
- з першого приводу – 15 особин, повністю готових до продажу;
- з другого приводу – 15 кролиць готових до в’язки;
- приблизно 50 кроленят.
Далі заводчик може самостійно підтримувати на бажаному рівні чисельність тварин. Для розмноження обов’язково залиште 2 здорових і найкращих самця. Отже, щомісяця на продаж буде готово приблизно 30 дорослих особин. Не варто забувати і про те, що за несприятливих умов або неправильного харчування, може спостерігатися високий відсоток смертності.
На харчування, за 12 місяців, доведеться витратити близько 1000 рублів для придбання сіна і приблизно 3000 рублів, щоб купити 5-6 мішків із комбікормом. Початкові витрати вимагатимуть вкласти приблизно 10000 рублів.
М’ясо кролика за оптовою ціною – 300-350 рублів за 1 кг. Дорослий кролик у середньому важить близько 4,5 кг. Отже, у разі продажу щомісяця 30 дорослих особин, можна отримати приблизно 40000 рублів. Для реалізації підходять і шкурки – одна штука коштує близько 200 рублів (вартість невиробленої сировини).
Розведення кроликів є не тільки прибутковим бізнесом, а й бізнесом, що швидко окупається. Якщо грамотно поставити на потік справу, з’являється можливість заробити непогану суму і забезпечити регулярний дохід. Залежно від чисельності стада, буде підвищуватися і одержуваний прибуток.
Реалізація готового продукту
Питання реалізації продукту має головне значення. Продумати його потрібно ще до того моменту, як буде перша партія готового м’ясного продукту. До цього часу вже має бути покупець. Для всіх постачальників на першому місці завжди стоїть продаж власного продукту.
Не забувайте, що потрібно подбати і про рекламу. Щоб у людей з’явилося бажання придбати товар, вони повинні знати, яка є пропозиція. Основний акцент має робитися на високій якості м’яса, адже це дасть змогу отримати постійних покупців.
Не нехтуйте саморекламою, адже кожен покупець хоче купувати якісне м’ясо безпосередньо у фермера, не спілкуючись із посередниками.
Новозеландські кролики є дуже привабливою породою. Вони мають цікавий зовнішній вигляд, красиві тварини здатні буквально підкорити з одного погляду. Приваблюють прекрасні фізичні дані, гладка шерсть і розмір тварин, які вирізняються невибагливістю у догляді, відмінною плодючістю і витривалістю. Представники цієї породи – хороший старт для бізнесу.