Індики хайбрид вважаються високопродуктивними кросовими гібридами важкого типу. Птахи стрімко набирають масу тіла, характеризуються відмінною несучістю і ніжним м’ясом. Вирощуються не тільки в домашньому господарстві та на фермах, а й у великих сільськогосподарських угіддях.
Опис індиків хайбрид
Породи хайбрид, незалежно від різновиду, вважаються розумними птахами з красивими зовнішніми даними. Максимальну вагу набирають на 22-му тижні життя, злітають на висоту 150-200 см, бігають зі швидкістю 40-45 км/год. Це наштовхнуло фермерів на думку називати їх індоустрами (індик + страус).
Зовнішній вигляд
Індики хайбрид мають велику, великовагову статуру, на якій проглядається потужна м’язова система. Незважаючи на це, тіло компактне і злегка витягнуте.
Особливості зовнішніх показників:
- груди – широкі;
- оперення – білого відтінку, але з чорною “краваткою” по центру грудей;
- пір’я махрового типу – вирізняються гладкістю і довжиною, що досягає до поверхні землі;
- пір’яне покриття – по всьому тілу, але на голові та шиї пух рідкісний;
- пір’я рульового призначення здатні формувати віяло з бежевою і кучерявою окантовкою;
- шкірний покрив – червонуватий і світло-синій;
- дзьоб – жовтий, але плюсна злегка рожева, за формою масивний, на поверхні присутній шкірний наріст червоного кольору;
- шийні складки – у вигляді яскравих червоних кіл;
- лапи – потужні та міцні, повністю рівні.
Самці відрізняються від самок хвостом – при його розкритті утворюється пухнасте опахало.
Розмір і вага
Хайбрид – вигідний птах, оскільки набирає вагу в найкоротші для індиків терміни. Причому фермеру не потрібно для цього купувати додаткові підгодівлі (хіба що є бажання збільшити масу тіла на кілька кілограмів).
Середні показники ваги самців – 24 кг, максимальні – 30 кг. У самок цифри трохи менші – від 12 до 15 кг.
Набір маси тіла здійснюється швидко:
Вік у тижнях | Самець – вага в кг | Самка – вага в кг |
1-3 | 0,15-0,75 | 0,14-0,71 |
4-6 | 1,25-2,76 | 1,15-2,36 |
7-10 | 3,75-7,37 | 3,15-5,95 |
11-14 | 8,7-13,05 | 6,8-9,45 |
15-18 | 14,5-18,7 | 10,15-11,9 |
19-20 | 19,9-21,1 | 12,3-12,55 |
21 | 22,17 | 12,75 |
22 | 23,2 | 13 |
Існують чинники, що впливають на приріст:
- якість корму;
- чистота води;
- щільність проживання в пташнику;
- вакцинації (якщо їх не проводити вчасно, птахи хворіють, перестають рости).
Поведінкові особливості
Хайбриди славляться спокійним і доброзичливим характером – вони практично не б’ються між собою, не ділять територію і самок. Щодо іншої живності (гуси, кури, качки, індики інших порід) можуть проявляти агресію. Досвідчені фермери відсаджують їх окремо або ставлять перегородки на одній території.
На особливу увагу заслуговують самки – це найкращі матері, оскільки висиджують потомство стільки, скільки належить. Коли з’являються індичата, матері піклуються про них старанно.
Самкам можна підкладати яйця інших птахів – вони їх висиджують, як своїх. Але пташенят іншої живності не пускайте до них – можуть закльовувати.
Продуктивність
Важкі кроси є високопродуктивними птахами – після забою вихід м’яса становить 85%, з яких 1/3 – грудка. Це відмінні результати, що підвищують рентабельність розведення цих індиків. М’ясна продукція соковита і ніжна, в ній майже немає жирових прошарків.
Яйценосність теж на високому рівні – за один сезон індичка зносить мінімум 50 яєць. Середній показник – 80 шт. Якщо фермер посилює харчування, несучість збільшується до 120-150 яєць на рік.
Інші особливості:
- вага одного яйця – 70-90 г;
- форма – правильна;
- шкаралупа – міцна, гладенька;
- вживання – у відварному, смаженому, сирому вигляді.
Продуктивність і рентабельність вирощування індиків хайбрид полягає і в тому, що рівень запліднюваності становить 85-87%, виживаності пташенят – 84-86%.
Тривалість життя
Тривалість життя індиків за дотримання всіх умов утримання становить 8-12 років, але жоден фермер або господар домашнього подвір’я не допускає цього, бо зникає сенс розведення (м’ясо старе, самка не несеться тощо). д.).
У промислових сільськогосподарських організаціях забій проводять на 10-12 тижні. Приватники вигодовують індиків хайбрид довше – аж до закінчення терміну приросту, оскільки подальше вигодовування приносить тільки збитки. У середньому це термін від 22 до 24 тижнів.
Історія походження
Племінний репродуктор індиків – компанія Hendrix Genetics Company з Канади. Для отримання гібрида брали 2 види – Білі голландські та Бронзові широкогруді. Хайбриди ввібрали в себе всі найкращі якості батьків, завдяки чому вийшли такі красиві та продуктивні птахи.
Переваги та недоліки
Плюсизначна маса тіла за звичайних умов утримання;високий відсоток виходу м’яса;несучість;швидке збільшення ваги (достатньо 10-22 тижнів);невибагливість у кормі та догляді;стійкість до захворювань;хороші показники м’ясної продукції;м’який пух, який не поступається гусячому;красиве пір’я;спокійний характер;рентабельність розведення – фермер отримує яйця, м’ясо, пух, потомство;затребуваність на ринку завдяки поживним властивостям.МінусиПри вигодовуванні промисловим кормом потрібно купувати високоякісний;небажаність розведення самостійно, оскільки гібридні птахи можуть втратити деякі характеристики батьків.
Різновиди
Хайбридів існує кілька видів – кожен має свої плюси і мінуси, особливості в зовнішньому вигляді та інші показники. Перед покупкою індиків уважно ознайомтеся з кожною породою:
- Хайбрид конвертер. Різновид виключно білого кольору з наростом на дзьобі не тільки червоного відтінку, а й рожевого. Цілком відповідає характеристикам гібрида.
- Канадські широкогруді. Це найшвидше зростаючі особини, оскільки їх забивати можна вже через 6, а не 10 тижнів. Але в цьому випадку маса тіла становить лише 5 кг. Максимально вага набирається до 12-15 тижнів. Особливість – після цього періоду спостерігається стрімке зниження маси. Вага ідентична стандартній для хайбридів. Колір – білосніжний або чорно-білий із бронзовим відливом.
- Біг-6. Для досягнення 20 кг ваги достатньо 4-5 тижнів. Ріст зупиняється у 100-денному віці. Зовнішній вигляд – абсолютно білі, але з крапкою чорного кольору на грудях. Особливість – оперення самки гірше, ніж самця.
- Хідон. Набір ваги здійснюється повільніше, ніж у попередніх видів – необхідно 30 тижнів. Маса тіла самця і самки відрізняється не сильно. У першому випадку максимум 20 кг, у другому – 17 кг. Особливість – споживає їжі менше, ніж інші родичі. Оперення біле.
Розведення індиків хайбрид
Кросовські породи вважаються вимогливими в деяких питаннях, особливо, що стосується розведення, так як для отримання даного гібрида бажано схрещувати тих же батьків, яких використовували селекціонери. Саме в цьому полягає складність отримання чистокровного хайбрида.
Вибір яєць для інкубації
У зв’язку з тим, що важко отримати потрібний гібрид, фермери вважають за краще купувати яйця хайбрида на спеціалізованих фермах, де займаються схрещуванням.
Щоб не потрапити в халепу, навчіться правильно вибирати матеріал:
- огляньте шкаралупу на наявність тріщин та інших пошкоджень – їх бути не повинно;
- перевірте цілісність жовтка – злегка розкрутіть його, підставивши під яскраве світло настільної лампи (жовток не повинен вільно переміщатися);
- визначте місце розташування повітряної камери – правильне положення внизу;
- зверніть увагу на те, де знаходиться жовток – у нормі майже по центру, але трохи нижче (у бік повітряної камери).
Особливості інкубації
Після купівлі яєць на збереження виділяється не більше 7-10 діб, але краще вкласти їх в інкубатор відразу. Щоб зародки не загинули і своєчасно вилупилися, дотримуйтеся вимог щодо режиму інкубації:
- Перед закладкою яєць увімкніть прилад і нагрійте його до +20°С. Така ж температура має бути на матеріалі, куди укладаються яйця.
- Заповніть інкубатор. Якщо ви перевертаєте яйця вручну, укладайте їх по горизонту, якщо автоматично, – по вертикалі.
- Для перших 8 діб встановіть температурний режим +37,5°С, вологість – 60%.
- З 9 по 14 день показники градусника мають варіюватися від +37,6 до +38,1°С, вологості – від 45 до 50%.
- З 15 дня інкубації до вилуплення температура всередині приладу не повинна перевищувати +37-37,5°С, рівень вологості – 65-70%.
З 25 дня яйця більше не перевертайте.
Догляд у перші дні життя
Відразу після того, як пташенята з’являться на світ, перенесіть їх у підготовлену картонну коробку, наповнену соломою. Коли їм виповниться 2-3 дні, пересадіть у клітку (продається в спеціалізованих магазинах, виготовляється самостійно).
Висота клітки має бути мінімум 50 см, довжина і ширина довільні, оскільки залежать від кількості молодого поголів’я. Для 20 індичат до 1 місяця необхідний простір у 5 кв. м. м.
Правила догляду за індичатами:
- у перші 3 доби підтримуйте температуру повітря в межах 37°С;
- через 7 днів знизьте показники до 32-34°С;
- до 15 дня життя температурний режим має бути від 24 до 27°С;
- у місячному віці індичата мають перебувати за температури від 18 до 20°С;
- у приміщенні не повинно бути протягів, інакше пташенята застудяться;
- підстилку міняйте 1-3 рази на день, щоб вона була суха;
- годування проводьте від 7 до 8 разів на добу;
- корм насипайте в годівниці, які підвішені на рівні очей молодняка (особливість індиків – у перші дні погано бачать);
- пити давайте розчини – на 10 л води 2 г аскорбінової кислоти і 150 г глюкози.
Як вибирати дорослих індиків хайбрид?
Багато фермерів вважають, що інкубувати яйця хайбріда і доглядати за тижневими пташенятами складно, тому вважають за краще купувати 2-тижневих або вже дорослих особин. Іноді й у таких випадках бувають втрати, але причина криється в неякісному товарі – індичата можуть бути заражені, хворі тощо. д.
Щоб уникнути такої ситуації, зверніть увагу на показники для правильного вибору:
- оперення – рівне, гладке, рівномірне;
- якщо це пташеня, пуповина має бути затягнута і суха;
- живіт у будь-якому віці – тільки м’який;
- крила – щільно прилягають до тулуба;
- активність – птахи швидко рухаються, бігають, літають або намагаються злітати;
- реагування на звуки, голос – миттєве;
- хода – стійка;
- маса тіла – повинна відповідати віковій групі;
- анальний отвір – чистий, залишковий жовток не втягнутий;
- пух – м’який, приємний на дотик;
- очі – без запальних процесів, сльозотечі, сухості (добре, коли блищать, що властиво цій породі);
- апетит – відмінний.
Якщо птах не відповідає хоча б 2-м таким характеристикам, відмовтеся від покупки. Якщо немає можливості придбати породу в іншому місці, покличте ветеринара для оцінки стану і здоров’я зграї.
Утримання
Індики хайбрид вимагають певного температурного режиму і рівня вологості, оскільки від цього залежить швидкість набору ваги і початку періоду несучості. Важливо враховувати часовий період – для теплих і холодних умов є свої особливості.
Умови утримання влітку
У літній період із вирощуванням індиків проблем не виникає – вони багато гуляють на свіжому повітрі, щипають траву, якщо у них є така можливість. Якщо ні, у вигульний загін двічі на день кидайте свіжозірвану рослинність.
Основні умови утримання для літнього сезону:
- Температура повітря – не вище +30-35°С. Якщо погода спекотніша, завішуйте вікна, не допускайте проникнення в пташник прямих сонячних променів.
- Вологість – максимум 65% (хайбриди від підвищеної вогкості хворіють).
- Світловий день – мінімум 12-14 годин (порода веде активний спосіб життя).
- Підстилка – із соломи або сіна (міняйте кожні 8-10 днів).
- Вигул – двічі на добу (після сніданку, який проводиться в пташнику, і після обіду, аж до вечері).
Якщо є вільне пасовище, випускайте індиків гуляти. Так вони самостійно добуватимуть рослинну їжу, що скоротить витрати на корм, заощадить ваш час і сили.
Особливості пташника
Перше, на що звертають увагу заводчики індиків хайбрид, – забезпечення вільним простором. Представники породи люблять літати, вони великі, тому їм потрібно багато місця.
Особливості приміщення:
- На 1 особину виділяйте 0,5 кв. м.
- Вікна розташовуйте з боку південного заходу або півдня (для забезпечення нормальним світловим днем).
- Вікна робіть великими, з прозорим і чистим склом.
- Виключається бетон як підлогове покриття. Укладіть дерев’яні дошки, а зверху – шар тирси або соломи.
- Вентиляція або провітрювання – обов’язковий захід, оскільки калові маси і сечова рідина виділяють аміачні сполуки (встановіть вентиляційну систему або зробіть вікна такими, що відкриваються).
- Сідала: висота – 80 см, матеріал – міцні бруси (не забувайте, що дорослі індики досягають до 25-30 кг).
- Підвісьте на стіну або встановіть на підлогу з фіксацією резервуари для корму і поїлок.
- Поїлки мають бути обов’язково такими, щоб птахи не змогли влізти в них лапами (якщо вода буде брудною, вихованці можуть інфікуватися).
Зона вигулу
Створення майданчика для прогулянок є необхідною умовою утримання індиків хайбрид. Обладнайте зону так, щоб висота вольєра була не менше 2-5 м, що дасть змогу птахам розробляти крила під час зльоту.
Особливості:
- площа на 1 дорослу особину має бути не менше 1-3 кв. м. м;
- оскільки порода любить літати, забезпечте захист на вольєрі – встановіть сітку-рабицю або інший сітчастий матеріал як дах, інакше птахи легко перелетять через стінки вигульного загону;
- висаджуйте траву по всьому периметру (конюшина, люцерна);
- зона для прогулянок повинна з’єднуватися з лазом пташника.
Зимівля
У холодний період року індиків на вулицю випускають рідко – лише на 2-3 години, оскільки хайбриди є теплолюбними птахами. Існують нюанси зимового утримання:
- Температура повітря в пташнику не повинна опускатися нижче +15-17°С. Якщо такі умови неможливо створити природним шляхом, встановлюйте обігрівачі.
- Підстилайте на підлогу соломи стільки, щоб її було в 2 рази більше, ніж у літню пору.
- Щоб підстилку зробити теплішою, покладіть спочатку торф, потім тирсу і зверху солому.
- Міняйте підстилку 1 раз на 2-3 дні, оскільки птахи мало перебувають на вулиці, а більше часу проводять у пташнику.
- У вечірній час вмикайте освітлення.
- Вигульний загін очищайте від снігових опадів.
Годування
Вибір корму залежить від пори року та віку птаха. Раціон для дорослих особин дуже відрізняється від “меню” для молодняка. Враховуйте цей фактор – від нього залежить рентабельність вирощування (у різному віці потрібні певні мікроелементи, щоб був хороший приріст).
Пташенята та молодняк
Відразу після вилуплення пташенят вигодовують відвареними яйцями, подрібненою крупою (пшенична, гречана, кукурудзяна) і сиром. До віку в 1 місяць харчування семиразове, далі достатньо давати корм 4 рази на добу.
Частоту годування знижуйте поступово – не повинно бути різкого переходу.
Особливості:
- використовуйте спеціалізовані корми для повноцінного раціону типу ПК;
- давайте їм натерті на тертці овочі та фрукти – моркву, буряк, капусту тощо. д.;
- годуйте іншою рослинністю – зеленим пір’ям цибулі, морквяним бадиллям, молодою кропивою, зеленню;
- молодняку корисні пророщені зерна вівса і пшениці;
- вводьте м’ясо-кісткове борошно, крейду, яєчну шкаралупу, завдяки чому попереджається розвиток захворювань опорно-рухового апарату.
У 1,5 місяця індиченя має споживати близько 2 кг різних кормів.
Дорослі особини
В основі раціону дорослих індиків має бути зерновий корм – овес, пшениця, кукурудза тощо. Їм необхідний і білок – його індики отримують із м’ясо-кісткового борошна, бобів. Досвідчені фермери віддають перевагу комбінованому харчуванню, до якого входять як сухі корми, так і вологі.
Що важливо давати влітку, крім рослинності:
- качани кукурудзи;
- пшоно;
- комбікорм;
- ячмінь;
- цибуля зелена;
- овес.
Узимку обов’язково вводьте в раціон таке:
- каштани;
- овочі та фрукти;
- жолуді;
- комбікорм;
- капусту квашену;
- пророщені зерна;
- сіно;
- горіхи;
- хвойні гілки.
В обов’язковому порядку давайте кухонну сіль – на 1 особину на добу достатньо 3 г. Важливо насипати в годівниці подрібнені черепашки, гравій, вапняк і крейду.
Захворювання та їх профілактика
За умови правильного догляду та утримання хайбриди хворіють рідко, оскільки в них міцна імунна система. Але є низка захворювань, які за інших умов вражають цих індиків.
Усі вони проявляються відсутністю апетиту, млявістю та іншими ознаками, але є й індивідуальні симптоми, що говорять про конкретну проблему.
Хвороби:
- Кокцидіоз. Причина – паразити. Найбільше схильні особини 2-6 тижнів. Головна ознака – птах не виділяє послід. Для лікування застосовуйте антибіотики – Ампроліум, Кокцидин, Сульфадимезин тощо. д.
- Колібактеріоз. У птахів виникає пронос, оскільки захворювання розвивається на тлі інфікування кишковою паличкою. Для боротьби використовуйте антибактеріальні препарати, як у попередньому випадку.
- Гістомоноз. Інфекція вражає печінку. Шкірний покрив голови та шиї стає темним. Для терапії купіть такі препарати, як Тинідазол, Амінітрозол, Метронідазол.
- Мікоплазмоз. Основний симптом – слизові виділення з носа. Проводьте антибактеріальне лікування, згідно з призначенням ветеринара.
Щоб попередити розвиток подібних патологій, дотримуйтесь правил профілактики:
- частіше міняйте воду в поїлках;
- щодня мийте годівниці;
- використовуйте тільки якісні корми, без ознак зіпсованості;
- вводьте в раціон мінеральні та вітамінні добавки;
- стежте за чистотою підстилок;
- дезінфікуйте 3-4 рази на рік пташник, вольєр, а інструменти – 1 раз на місяць;
- прибирайте залишки їжі – не залишайте на ніч;
- провітрюйте приміщення.
Не забувайте про необхідність вакцинації проти інфекцій – щеплення є запорукою стійкості птаха проти вірусів і бактерій різного типу.
Особливості забою індиків хайбрид
Прийнято вважати, що забивати індиків проблематично. Більшою мірою це пов’язано з великою вагою птиці. Щоб полегшити процес фермеру, розроблено кілька способів забою:
- зовнішньо – використовується сокира, перерубується глотка (більше підходить для молодняка);
- зовні – ножем надрізається ярёмна вена в ділянці шиї (на 2-3 см нижче вуха);
- односторонньо – розріз проводиться з лівого боку по кількох артеріях і венах;
- двосторонньо – шия проколюється зліва направо, що створює наскрізний отвір;
- внутрішньо – вени перерізають через гортань, вставивши в дзьоб ножиці.
Після закінчення процедури птаха підвішують донизу головою для стікання крові, після чого його миють, обскубують і патрають.
Щоб м’ясо не втратило своїх властивостей, після патрання його укладають у холодильну камеру – молодняк на 12 годин, дорослих особин – на 24-48 годин, залежно від старості.
Відгуки
Микола, 41 рік, Вітебськ.Тримаю хайбрида конвертера пару років. Птах справді росте швидко і набирає майже 30 кг, але що бентежить – багато споживає корму, а це витрати, і чималі. Сергій, 28 років, Краснодарський край.Усім рекомендую розводити хайбридів. Індики не дуже вибагливі, їдять майже все підряд, але що вигідно – інкубатор заряджаю на початку березня, а забиваю їх наприкінці вересня. Весь цей час багато трави, тому на кормі я економлю.
Індики хайбрид поділяються на підвиди, але всі вони мають спільні риси – швидкість росту, велика маса тіла, підвищена несучість. Вирощування птахів вважається рентабельною справою і для великого господарства, і дрібного фермера, і власника домашнього подвір’я.