Як пересадити орхідею: умови, терміни, покрокові інструкції та догляд

Домашні орхідеї – ефектні квіти, які вважаються примхливими неженками. Але на ділі вони просто потребують певних умов зростання. Одна з поширених проблем орхідей – потреба в періодичній пересадці. Щоб стрес від цієї процедури був мінімальним, а результат – позитивним, важливо правильно, а головне вчасно, пересадити рослину.

У яких випадках потрібне пересаджування

Найкращий час для пересадки, на думку квітникарів, весна – це час пробудження та інтенсивного розвитку, а також фаза відпочинку після тривалого цвітіння. У цей період орхідеї добре переносять стреси, пов’язані зі зміною місця посадки.

Причини для пересадки:

  • З’явився зелений наліт. Якщо внутрішні стінки прозорого горщика позеленіли, значить, у ньому застоюється волога. Внаслідок цього, тут з’являються мох і водорості. Причина – погана циркуляція повітря через малий обсяг горщика. Значить, настав час надати квітці більшу ємність. Зелений наліт
  • Коріння заповнило весь об’єм горщика. Згодом коренева система розростається до такої міри, що коріння буквально розпирає стінки горщика. Але слід врахувати, що при незначному коренеутворенні поспішати не варто, оскільки розростання коренів – звичайне для орхідей явище.
  • Коріння переплелося. Пересаджувати рослину треба тільки в разі заповнення всього об’єму горщика, коли коріння переплітається, створюючи великий клубок. Якщо не зробити це вчасно, коріння починає розламуватися. Також пересадити рослину потрібно при інтенсивному зростанні повітряних коренів – таке явище спостерігається при дефіциті місця в горщику. Коріння-переплелося
  • Коріння пошкоджене. Поява тріщин або надломів – чіткий сигнал до негайної пересадки. Місця пошкоджень можуть бути атаковані комахами-шкідниками – це ще більше погіршить ситуацію.Коріння - пошкоджене
  • На коренях з’явився наліт і плями. Важливий фактор – забарвлення. Здорове коріння сіро-зелене, а наліт сіро-сріблястий. Тривожні сигнали – цвіль, чорні плями, сірий або білястий наліт. Вони вказують на грибкові та бактеріальні інфекції. Подібні ознаки говорять про те, що на коренях присутні хвороботворні мікроорганізми. Уражену хворобою рослину треба не тільки терміново пересадити, а й обробити її коріння фунгіцидами, прибрати хворі ділянки.

    Плями на коренях орхідеї

  • У субстраті виявлені шкідники. Якщо помічені комахи, потрібно без зволікання замінити горщик і субстрат. Буває, що квітку купують уже заражену шкідниками. Саме тому покупні орхідеї важливо поміщати на двотижневий карантин.
  • Рослина в’яне. Якщо квітка в’яне і сохне, листя зморщилося і втрачає пружність, треба спочатку налагодити догляд – раптом, щось упущено. Якщо жодні заходи не допомагають, необхідно пересадити рослину – можливо, їй недостатньо вологи та живлення, а корінню – місця. в'яне
  • Квітка втратила стійкість. Якщо квітка безперешкодно рухається в горщику, значить коріння, яке раніше забезпечувало її стійкість, – відмерло. Треба спробувати реанімувати квітку – якщо в неї ще є здорове коріння. Його пересаджують у новий, більш просторий горщик, наповнений свіжим субстратом. Якщо все коріння пошкоджене, рослину поміщають у міні-теплицю з пластикової пляшки (5-10 л). Там підтримують високу вологість і необхідну температуру. Буває, що квітка таки пускає нове коріння.
  • Не цвіте. Якщо орхідея не цвіте хоча б 3 місяці, а фаза спокою вже пройшла, значить, їй тісно в горщику. Рослина через це не отримує живлення і вологи в потрібних кількостях. Пересадка рослини в нову ємність стимулюватиме цвітіння.

Чи можна пересаджувати під час цвітіння

Новачки часто не знають, що орхідею можна пересаджувати тільки в певні періоди. Під час цвітіння формуються нові бутони, що забирає у рослини багато сил, тому пересадження в такий момент небажане, тому що адаптація забирає масу енергії. У підсумку, у рослини на бутони сил не залишиться.

Пересаджувати квітучу орхідею можна тільки в критичній ситуації, наприклад, якщо в субстраті виявлені шкідники. Щоправда, після цього квітка, швидше за все, відмовиться цвісти. Але, квітникарі, запевняють, що, якщо пересадка проводиться з тісного горщика в просторий, рослина не сприймає її як стрес. Опинившись у більш комфортних умовах, орхідея може продовжити цвітіння.

Нюанси пересадки орхідеї в домашніх умовах

Сама по собі пересадка орхідей не представляє особливої складності, важливо тільки досконально знати технологію цієї процедури і допустимі для неї терміни.

Терміни

Пересадку зазвичай проводять через псування (розкладання) субстрату. Зазвичай це відбувається після 2-3 років експлуатації. Протягом цього часу коріння розростається, а рослина починає вилазити з горщика. Субстрат же набуває консистенції трухи.

Найкращий час для пересадки – через 2 тижні після закінчення цвітіння. Для популярного виду орхідей – фаленопсиса, цей період припадає приблизно на кінець зими-початок весни – перед активною вегетацією.

Регулярність

Пересадку проводять у міру потреби – вище ми розглянули чинники, що спонукають до цієї процедури. По суті, пересаджувати рослину можна щорічно, але особливої потреби в цьому немає, до того ж орхідеї не люблять часті пересадки. Досить пересаджувати цю рослину 1 раз на 2-3 роки.

Субстрат

Велика частина домашніх орхідей – епіфіти. Для життя їм не особливо потрібен субстрат, він здебільшого слугує засобом фіксації рослини, надання їй стійкості, підтримки вологості кореневої системи.

Для орхідей рекомендується використовувати спеціальний субстрат. Матеріал її виготовлення – соснова кора або пінія (італійська сосна). Він підходить здебільшого “земляним” орхідеям або видам зі слабо розвиненим корінням. Для інших орхідей кору можна заготовити самостійно – з сосен, повалених буреломом.

Субстракт для орхідей

Як заготовити соснову кору:

  1. Вибирайте ділянки, на яких мало смоли;
  2. Зібрану кору прокип’ятіть, прожаріть у духовці або виморозьте на вулиці – треба її знезаразити і знищити шкідників.
  3. Поріжте кору на кубики з гранню 2-3 см і просушіть. Різати її треба крупно, щоб у горщику була хороша вентиляція.
  4. Додайте в кору керамзит і деревне вугілля в пропорції 3:1:1, а також жменьку старого субстрату – щоб “підселити” в нову суміш корисну мікрофлору.

Горщик

Новий горщик, у який пересаджують орхідею, має бути більшим за старий на 1 або 2 розміри. Такий, щоб у ньому вільно розмістилося коріння. Якщо у рослини частина коренів підгнила і їх довелося видалити, підбирається ємність меншого обсягу.

Вимоги до горщика:

  • прозорий матеріал – щоб коріння брало участь у фотосинтезі;
  • на дні – отвори, щоб зливалася зайва вода, вентилювалася і дихала коренева система;
  • діаметр отворів – досить великий, але не настільки, щоб через них вивалювався субстрат (за винятком “земляних” орхідей).

Особливості квітки під час пересадки

Технологія пересадки багато в чому залежить від умов зростання орхідеї, сезону, циклу вегетації і стану рослини.

Особливості пересадки орхідеї:

  • Купленої в магазині. Пересадка потрібна тільки в найвинятковішому випадку, наприклад, якщо рослина опиняється на межі загибелі. Пересаджують також квітку при руйнуванні кори – після того як рослина відцвіте, після двотижневої акліматизації.
  • У весняний період. Це найкращий час для пересадки. Проводять її в період збільшення світлового дня, під кінець зими. Процедура проводиться за стандартною технологією.
  • У ємність зі скла. При такому незвичайному способі посадки рослина практично не потребує поливу. Якщо правильно підібрати й укласти субстрат, волога з дна ємності буде, піднімаючись угору, надходити до коріння. Останні при цьому можуть виростати до дуже великих розмірів.
  • Старих рослин. Їх пересадку проводять за звичайною схемою. Головна відмінність – необхідність у підвищеній обережності при переміщенні великих орхідей. У старих рослин зазвичай велика “борода” з коренів, з якою треба поводитися дуже акуратно.

Матеріали та інструменти для пересадки

Заздалегідь приготуйте горщик, субстрат, а також інструменти. Важливо, щоб все було під рукою і не довелося відволікатися на пошуки під час пересадки квітки.

Що знадобиться для пересадки:

  • горщик відповідного розміру;
  • гострий садовий ніж або секатор – обрізати пошкоджене коріння;
  • точений деревне або активоване вугілля – посипати зрізи;
  • бамбукові палички або соснова тріска – фіксувати квітконос;
  • інсектицид – для обробки коренів (він може знадобитися при виявленні шкідників);
  • сировина для приготування субстрату;
  • керамзит або щебінь – для дренажу (його, як і субстрат, прожарюють).

Ріжучі інструменти дезінфікують, щоб не занести інфекцію.

Покрокові інструкції з пересадки

Процес пересадки вимагає від квітникаря підвищеної акуратності і суворого дотримання технології.

Покрокова інструкція:

Крок 1.
Вийміть квітку з горщика. Рясно полийте рослину – коріння, насичене водою, більш податливе, не ламається і не травмується. Обережно дістаньте квітку з ємності, притримуючи її за низ стебла. Акуратно постарайтеся відліпити коріння від стінок горщика. Якщо не виходить, використовуйте зубочистку для просування коренів по стінках горщика. Коріння, що стирчить із дренажних отворів, протягніть всередину ємності. Коріння намагайтеся не обривати. Якщо не виходить проштовхнути їх в отвори, розріжте або розбийте горщик. Порада – стисніть стінки ємності (якщо вона пластикова), тоді діставати квітку буде легше.

Вийміть-квітку-з-горщика

Крок 2. Вийміть субстрат. Частина його вивалюється під час вилучення коренів. Залишки видаліть вручну. Кору, що прилипла до коріння, намочіть і акуратно зніміть. Якщо не виходить, залиште – ніякої шкоди від них рослині не буде.

Вийміть субстрат

Крок 3. Промийте кореневу систему. Це допоможе видалити старий субстрат з коренів. Вода має бути проточною і теплою. Не допускайте потрапляння води в середину розетки. Її також не повинно бути в пазухах листків. Якщо вона все-таки потрапить у зазначені місця, промокніть їх сухою серветкою або ватним диском.

Промийте-кореневу-систему

Крок 4. Видаліть уражене коріння. Огляньте кореневу систему й оцініть їхній стан. У здорових коренів зелене забарвлення – якщо вони брали участь у фотосинтезі, а у тих, що були на дні горщика – бежеве або жовтувате. Підсохле і гниле коріння відріжте.

Видаліть-уражені-корені

Підгниле коріння м’яке, якщо натиснути на нього, виділиться вода, сухе коріння на вигляд нагадує солому. Обрізайте коріння до здорових тканин. Зі стебла видаліть сухі залишки від листя і квітконосів. Коріння обробіть фунгіцидами – Топсином, Фітофлавіном або їхніми аналогами. Зрізи продезінфікуйте зеленкою і припудріть товченим деревним вугіллям.

Крок 5. Пересадіть орхідею в новий горщик. На дно насипте крупно порізану кору, керамзит або пінопласт – для дренажу. Поставте в горщик квітку так, щоб коріння повністю помістилося в горщику. Засипте в горщик субстрат, щоб заповнити порожнечі між корінням. Потрясіть горщик, щоб проміжки були заповнені, а квітка надійно зафіксувалася в субстраті. Якщо рослина валиться в бік, поставте біля неї опору.

Пересадіть-орхідею-в-новий-горщик

Зверху викладіть мох-сфагнум – для зволоження повітряного коріння і запобігання швидкому висиханню верхнього шару субстрату. Але не переборщіть, оскільки мох затримує вологу і може початися гниття. Укладіть потроху з країв горщика. Цього буде достатньо.

Догляд після пересадки

За пересадженою орхідеєю потрібно уважно і дбайливо доглядати. Це допоможе прискорити її адаптацію на новому місці. Важливо також не проґавити проблеми з кореневою системою, травмованою під час обрізки та вилучення з горщика.

Полив

Горщик із пересадженою квіткою розмістіть у затіненому місці. Не допускайте протягів – орхідеї їх не переносять. Температуру підтримуйте на рівні, що відповідає конкретному виду орхідей. Рекомендована вологість повітря – 60-70%.

Перший раз орхідею поливають через 7-10 діб після посадки. Якщо він вологий, поливати не можна – можна спровокувати гниття коренів.

Способи поливу орхідеї:

  • Душем. Створюється “тропічна злива” шляхом направлення на квітку струменя теплої води на квітку, поміщену у ванну. Через 15-20 хвилин горщик із квіткою дістають, а листя протирають сухою серветкою.
  • Зануренням. У таз, наповнений водою, ставлять горщик. Вода через дренажні отвори проникає в субстрат.
  • Лійкою. Полив здійснюють тонкою цівкою, поки вода не поллється з отворів. Важливо, щоб уся зайва вода стекла з горщика.

Листя рекомендується щодня обприскувати кип’яченою водою з пульверизатора. Це допомагає рослині скоріше прижитися на новому місці. Слідкуйте, щоб вода не затекла в пазухи листя. У середньому така процедура – окроплення, повинна тривати один місяць. Найкращий час для неї – ранок. У спеку кількість обприскувань збільшують до 2-3 разів.

Орхідеї поливають тільки м’якою або помірно жорсткою водою з кислотністю рН5. Останню можна визначити за допомогою спеціальних тест-смужок. Жорсткість можна визначити візуально – за шаром накипу на чайнику. Чим він товщий, тим жорсткіша вода.

Чи потрібне підживлення?

У новому субстраті багато поживних речовин, тому перший раз підживлення проводять не раніше, ніж через 2-3 місяці після пересадки. Крім того, коріння, травмоване при пересадці, не зможе повноцінно засвоїти підживлення, а отже, у горщику розвинеться несприятлива мікрофлора.

Підгодовувати орхідеї краще комплексними препаратами, які створені спеціально для цих квітів. Купити їх можна у квітковому магазині. Відповідні склади – “Бона Форте” (розводять 10 мл в 1,5 л води) або “Кеміра Люкс” (розводять 1 г в 1 л води).

Поживним розчином поливають субстрат доти, доки рідина не поллється в піддон. Підживлення рекомендується проводити під час активної вегетації, на стадії формування нового листя.

Щоб стимулювати ріст нових коренів і згладити стрес від пересадки, рослини рекомендується підгодувати спеціальними стимуляторами:

  • Рібав-Екстра для орхідей – універсальний біорегулюючий препарат. Стимулює і прискорює розвиток епіфітів за рахунок активізації росту коренів. Дозування: 1-3 краплі на 1 л води.
  • Циркон. Його застосовують для поливів і обприскувань. Дозування: 2-4 краплі на 1 л води.
  • HB-101. Використовують для поливів і обприскувань по листу. Дозування: 1 крапля на 1 л води.

Можливі проблеми після пересадки

При пересадці великий ризик пошкодження коренів і поганої адаптації квітки на новому місці. Треба уважно стежити за пересадженою рослиною, щоб швидко вжити заходів при появі проблем.

Пересаджена орхідея

Відсутнє цвітіння

Після пересадження орхідея може довгий час не цвісти. Від закладання нового коріння і появою квітконосів минає чималий час – від пів року до року (залежить від сорту та умов зростання).

Якщо всі терміни минули, а орхідея так і не зацвіла, треба визначити причину проблеми.

Чому не цвіте орхідея після пересадки:

  • порушений температурний режим;
  • занадто сильне освітлення або його нестача;
  • надлишкові поливи.

Як виправити ситуацію:

  • Простимулюйте цвітіння за допомогою хімічних препаратів. Найпопулярніший варіант – “Епін”. Обприскувати треба вранці, щодня. Або поливати щотижня, розбавивши 3-5 крапель у воді. Також може допомогти бурштинова кислота, розведена у воді – 2 г на 1-2 л.
  • Створіть температурний стрес для появи квітконосів. Можна, наприклад, винести квітку на ніч на вулицю/балкон. Рекомендована температура – +18°C. Вранці занесіть квітку в тепле приміщення.
  • Зменшіть поливи. Влаштуйте квітці невеликий період посухи. Поливайте рослину 3-4 дні, а потім припиніть поливи на кілька тижнів.

Що робити, якщо орхідея в’яне після пересадки?

Якщо листя рослини втратило пружність, необхідно якомога швидше з’ясувати причину цього явища та усунути її.

Через що в’яне орхідея і як із цим боротися:

  • Сталося механічне пошкодження коренів під час пересадки. Щоб усунути наслідки, приберіть рослину в затінене прохолодне місце. Потім поставте горщик у таз із теплою кип’яченою водою на 1 годину. Потім поверніть квітку на місце.
  • Коріння пересохло. Проблема усувається нормалізацією режиму поливу.
  • Коріння загнило.
  • Корінням не вистачає повітря. Створюють додаткові отвори в пластиковому горщику за допомогою розпеченого цвяха/спиці.
  • На листя потрапляють прямі сонячні промені. Досить переставити горщик з орхідеєю в більш підходяще місце.
  • Ураження шкідниками. Негайно починають боротьбу, використовуючи ефективні інсектициди. При незначних ураженнях можна зібрати шкідників вручну (якщо вони досить великі для цього).

Хоч і вважається, що орхідея примхлива квітка, не варто боятися й уникати її пересадки. Для неї це необхідна процедура, без якої рослина буде чахнути, хворіти або як мінімум відмовиться цвісти.