Орхідеї найчастіше дарують як презент, причому не в зрізаному вигляді, а в горщику. З огляду на це квітникар-початківець повинен вивчити правила догляду за орхідеями, тому що це єдиний вихід для того, щоб квітка радувала новоспеченого господаря тривалим цвітінням. Але й досвідчені квітникарі із задоволенням займаються вирощуванням цієї екзотичної рослини.
Особливості догляду
Кімнатних орхідей існує кілька видів, але найпоширенішим вважається фаленопсис, дендробіум і камбрія. Всі вони характеризуються вибагливістю в утриманні, хоча досвідчені заводчики квітів стверджують, що доглядати за культурою нескладно.
Найголовніша умова для орхідей – створення необхідного освітлення, оскільки саме від цього залежить фотосинтез. У ньому бере участь не тільки надземна частина, а й коренева, через що фахівці рекомендують висаджувати квіти в горщики з прозорими стінками.
Врахуйте, що вплив прямих сонячних променів згубний для орхідеї, тому важливо правильно підібрати і місце. Якщо цього не зробити, зелена маса буде весь час піддаватися опікам, що в свою чергу призводить до загибелі куща.
Правильний вибір і купівля
Незалежно від мети придбання екзотичної квітки (для подарунка або особистого вирощування), обов’язково дотримуйтесь вимог щодо вибору та купівлі культури. Це безпосередньо впливає на якість адаптації та подальшого розвитку. Оптимальний час походу в спеціалізований магазин – з квітня по вересень включно.
На що потрібно звернути особливу увагу:
- Якість субстрату. Найчастіше орхідеї садять у прозорі ємності, але якщо ні, то можна злегка розпушити поверхню ґрунтосуміші для уважного розгляду. У субстраті не повинно бути цвілевих вогнищ, ознак різних хвороб. Хороший склад – шматки кори (великі), трохи сфагнуму (мох).
-
Зелена маса. Здорове листя завжди зелене, відповідає сортовій приналежності, з глянцевою поверхнею і ущільненою структурою. Негативні показники, за яких варто відмовитися від квітки:
- зморщеність листя;
- плями або точки на поверхні;
- пожовтіння;
- механічні пошкодження;
- непропорційність форми листя за довжиною і шириною;
- млявість.
-
Коренева система. Життєздатне коріння має такі показники:
- щільність і міцність;
- відсутність надломів і темних ділянок;
- колір – білий або жовтуватий, а якщо субстрат дуже вологий, то світлий зеленуватий;
- однорідність кореневих відростків.
- Псевдобульба. Звертайте увагу тільки в тому випадку, якщо цей елемент властивий для сорту. Стеблове потовщення не може бути млявим і зморщеним.
Допоміжні нюанси щодо вибору, які не слід ігнорувати:
- Важливо точно знати конкретний сорт орхідей, оскільки для кожного характерні свої показники догляду. Тому на горщику перевірте наявність бирки. На ній має бути:
- вид;
- підвид;
- сорт.
- На підпорах теж не повинна міститися цвіль і навіть бруд.
- Огляньте коріння і зелену масу на предмет комах – не варто купувати квітку за їх наявності.
- Запитайте у продавця, коли саме закуповувалися орхідеї – точний термін поставки в магазин. Якщо більше місяця тому, то не купуйте, оскільки продавці не володіють точною інформацією щодо доглядових процедур для сорту квітки. При недотриманні цих правил надалі можуть виникнути проблеми.
Не купуйте рослини з квітконосами – кущ більше рости не стане. Оптимальний варіант – бутони.
Коротко про самостійну посадку квітки
Після купівлі орхідеї, рекомендується її посадити в інший горщик і в якісний субстракт, оскільки продавець, як правило, не піклується про тимчасову ємність. Особливості посадки квітки в домашніх умовах:
- Виберіть ємність. Для цієї культури підходить тільки скло, кераміка або пластик, але перевагу краще віддати першому матеріалу, оскільки він прозорий і пропускає світло. Розмір горщика має відповідати величині коренів орхідеї.
- Підготуйте горщик: продезінфікуйте його, і якщо немає на дні отворів для дренажу, то зробіть їх.
- Підготуйте субстрат. До нього входять кора дуба або сосни, торф, керамзит/перліт/вермикуліт, сфагновий мох, деревне/активоване вугілля, кокосові/коркові волокна, шишки, перегній. Пропорції і застосування конкретних компонентів залежить від виду і сорту квітки. Усі компоненти мають бути досить великими за об’ємом, щоб між кореневими згодом була хороша циркуляція повітря.
- Покладіть на дно великий керамзит, засипте горщик підготовленим субстратом наполовину або трохи більше.
- Зверху насипу розмістіть коріння орхідеї, і поступово додаючи субстракт, заповніть горщик доверху. Місце, де починається стовбур у фаленопсиса і верхнє коріння – повністю не повинні бути засипані. Тобто основа рослини злегка піднята над поверхнею субстрату.
- Перші 7-10 днів після посадки поливати орхідею не потрібно.
- Перенесіть рослину в тепличні умови або забезпечте їй вологе повітря, наприклад, обприскуючи листя і повітря навколо них.
Також процес посадки орхідеї в новий горщик показаний у наступному відео:
Чи є різниця в догляді залежно від сорту або виду
Зозулинцеві (інша назва орхідних) поділяються на безліч видів і підвидів, але для правил догляду має значення тільки група, що залежить від температурного режиму:
- Рослини теплолюбні. Це такі підвиди, як Малагасійська зірка, Ванда карликова, Фаленопсис, Дендробіум Буллена. Оскільки ці рослини – вихідці з джунглів і тропіків, їхня оптимальна температура для вирощування варіюється від +15 до +33 градусів у денний час. Вночі показники градусника потрібно знижувати до +15…+28 градусів.
- Квіти, що люблять середній температурний режим. Основні підвиди – Цимбідіум, Мільтонія, Одонтоглоссум. Виростання в дикій природі – гірські тропіки, субтропіки. Температура вдень – від +18 до +22 градусів, вночі – +12…+15 градусів.
- Орхідеї, що віддають перевагу прохолоді. Підвиди – Пафіопедилюм, Фаленопсис холодостійкий, Лелія. Їхньою батьківщиною є високогір’я і субтропіки, тому найкращий температурний режим у денний час варіюється від +15 до +18 градусів, у нічний – від +12 до +15 градусів. Холодостійкі сорти на відміну від інших категорично не переносять багато світла і температуру понад 18 градусів – квіти в’януть.
Якщо розглядати основні види домашніх орхідей, то умови такі:
-
Фаленопсис:
- температура – 16-24 градуси;
- вологість – 45-50%;
- освітлення – 10 годин;
- тип поливу – занурювальний;
- місце – півтінь;
- субстрат – без торфу, пінопласту.
-
Дендробіум:
- температура – влітку 18-25, взимку 12-18 градусів;
- вологість – 70%;
- світловий день – 10-12 годин;
- полив – будь-який і регулярний;
- особливість – потрібно створити допоміжне зволоження за допомогою мокрої гальки або акваріума;
- субстрат – мох сфагнум і кора.
-
Камбрія:
- температура – 13-23 градуси;
- вологість – 60%;
- світловий день – 12-15 годин;
- особливість – необхідний денний/нічний перепад температури повітря;
- субстрат – вугілля, волокна, кора.
Перші кроки в догляді
Одразу після придбання або посадки орхідей потрібно забезпечити їм відповідні умови, далі за необхідності пересадити, відправити на карантин, підгодувати й обрізати. Тільки так можна підвищити життєздатність культури і домогтися стабільного і рясного цвітіння.
Постійне місце і освітлення
Освітленість орхідеї відіграє найважливішу роль, її рівень залежить від різновиду рослини, але є і загальні характеристики:
- світло – розсіяне, без впливу прямих сонячних променів;
- світловий день – у середньому близько 12 годин, тому пізньої осені та взимку важливо встановлювати фітолампи.
Щоб квітці було максимально комфортно, потрібно правильно підібрати підвіконня. Основні критерії:
- З південного боку. Чудово підходить для зимового часу, але згубно для літнього, особливо в жарких кліматичних умовах. Взимку квітка не відчуває дискомфорт і майже не уповільнює свій розвиток. Навіть не встигає ослабнути. А ось у середині весни горщики варто перенести на інші вікна. Як альтернатива – повісити фіранки, але легкі.
- Вікна західні та східні. Непоганий варіант для весни і літа, але небажаний для зими, оскільки світла буде мало.
- Північний бік. Найгірший варіант для будь-якої пори року, тому що брак сонячного світла відчувається і взимку, і влітку.
Правила поливу
Частота і рясність зволоження орхідей залежить від сорту і виду культури, але щоб точно визначити, чи потрібно поливати рослину, досить вставити дерев’яну шпажку в ґрунт, залишивши на 3-5 годин. Після цього витягніть деревинку й огляньте її:
- якщо воно зволожене – поливати рано;
- якщо сухе – пора.
Є й інші способи визначення, коли квітка потребує пиття:
- на його листі формуватимуться незначні смужки;
- коріння блідне;
- висихають стінки горщика;
- ємність стає легкою;
- пожовтіння листя, в’янення – за тривалої посухи.
Особливості поливу зозулинців засновані на тому, що в дикій природі квіти ростуть на пнях і корі дерев, тому і субстрат має теж свої характеристики. Річ у тім, що кора майже не акумулює вологу, тому саме кора висихає швидко, що не може бути ознакою нестачі води.
Запам’ятайте, якщо кора на поверхні суха – не звертайте на це уваги.
Як часто поливати:
- весна й осінь, прохолодне літо – 3-4 рази на місяць;
- спекотне літо – двічі на тиждень;
- зима – 2-3 рази на місяць.
Яка вода використовується для орхідей:
- відстояна 3-4 дні;
- кип’ячена після відстоювання або, що ще краще, профільтрована;
- кімнатної температури.
Якщо у вас вдома немає спеціального фільтра або ви не маєте можливості прокип’ятити воду, пом’якшіть її за допомогою кислого (верхового) торфу, загорнутого в ткану серветку. На з л води достатньо жмені торфу – тримати 10 годин.
Існують методи зволоження орхідей, які дозволено застосовувати:
-
Занурювальний. Вважається найкращим, оскільки за час витримки горщика у воді субстрат вбирає тільки потрібну кількість рідини. Для такого поливу виробляються спеціальні горщики, але можна використовувати звичайні піддони, миски. Як це зробити:
- налийте в ємність воду;
- опустіть горщик з орхідеєю до половини висоти;
- залиште на 15 хвилин;
- витягніть горщик, дайте стекти воді.
-
Лійковий (поверхневий). Не дуже прийнятний спосіб, оскільки можна внести занадто багато рідини або потрапити на листя і стебла, що загрожує гнильними процесами. Тому застосовуйте лійку тільки з дуже вузьким носиком. Правила:
- лийте воду доти, доки вона не почне просочуватися крізь дренажні отвори;
- зробіть перерву на 2-4 хвилини;
- знову влийте рідину – так зробіть усього до 4 разів.
-
Теплий душ. Таку техніку не можна застосовувати постійно, а лише 1 раз на 1-2 місяці, наприклад, щоб вивести орхідею зі “сплячки”. Додаткові плюси гігієнічного догляду – змивання пилу, шкідників. Але обов’язково враховує сорт, оскільки не для всіх орхідей дозволено потрапляння води на листя і стебла. Процедура полягає в наступному:
- поставте горщик із рослиною у ванну або великий таз;
- поливайте зверху з душової шланги з розпилювачем або лійки з таким же наконечником (температура близько 45-50 градусів);
- лийте доти, доки субстрат повністю не просочиться рідиною;
- протріть м’якою тканиною листя і стебла, не забуваючи про ділянки в пазухах.
- Кореневе обприскування. Застосовується переважно для орхідей, які ростуть без горщика. Для поливу досить обприскати коріння квітки з пульверизатора.
Пересадка
Пересаджують орхідею приблизно 1 раз на 2-3 роки. Відразу після покупки це робити не рекомендується, так само як і після виходу з карантину – потрібно дати більше часу на адаптацію. Якщо ж ви не впевнені в якості субстрату або квітка придбана в торф’яному сфагнумі, то пересадкових робіт не уникнути.
Є й інші ситуації, за яких потрібна процедура:
- якщо загниває коріння або всихає;
- коли в горщику недостатньо місця (рослина росте, а горщик залишився посадковий);
- переплетення кореневих відростків, їх відмирання у великій кількості
- наліт на поверхні ґрунту, горщика;
- пошкодження коренів або ємності;
- поділ куща з метою розмноження.
Процес пересадки простий. Дотримуйтесь таких кроків:
- Вийміть з горщика орхідею тоді, коли субстрат потребує поливу (але не поливайте).
- Очистіть з коренів залишки ґрунту.
- Видаліть елементи, які підгнили, підсохли і пошкодилися.
- Промийте кореневу систему під проточною водою.
- Посадіть у горщик із новим субстратом.
Адаптації на новому місці
Щоб ніжна і примхлива орхідея легко прижилася в нових умовах, слід відразу після покупки діяти згідно з правилами:
- Кілька днів не виймайте квітку з горщика, в якому купили її, навіть якщо він просто транспортувальний. Це необхідно для звикання рослини до ваших атмосферних умов.
- Пакувальну плівку обов’язково видаліть.
- Відправте квітку на карантин.
Карантинні умови – важливий крок в адаптації орхідеї. Карантин додатково дозволяє виявити наявність шкідників, особливо прихованих (які неможливо помітити при побіжному погляді).
Інші особливості:
- Ставити нового “мешканця” потрібно на значному віддаленні (мінімум 2-4 м) від інших домашніх “вихованців”. Причина цього – можливі захворювання і шкідники на магазинній квітці.
- Термін карантину варіюється від 14 до 20 днів.
- Місце – бажано, щоб воно найбільше відповідало майбутнім умовам вирощування, тому підійде підвіконня або тумба недалеко від вікна.
- Не чіпайте орхідею близько 10-12 діб – не поливайте, не вносьте добрива, не переставляйте часто в інше місце.
- Врахуйте, що сонячні промені не повинні потрапляти на квітку. Краще поставити в тінь або півтінь, щоб рослина впала в сплячку.
- Злегка зволожуйте субстрат починаючи з другого тижня карантину.
- Приблизно за 5-7 днів до закінчення карантину почніть виводити квітку зі стану спокою. Для цього ставте двічі на день горщик ближче до природного освітлення, щодня збільшуючи час перебування на світлі.
Підживлення
Якщо орхідеї перегодовувати поживними речовинами, пошкоджується коренева система, через що листя стає запалим і в’ялим. Якщо ж недогодувати, зупиняється розвиток і зростання. Головний сигнал – відсутність цвітіння, зміна відтінку листя.
Тому при вирощуванні орхідних рослин звертайте увагу на дозування і пропорції внесених елементів/засобів залежно від сортової приналежності.
Незважаючи на це, існують узагальнені правила внесення добрив:
- у зимовий час – 1 раз на місяць;
- навесні та влітку – двічі на місяць, якщо погода дуже спекотна, то частота підживлень скорочується в 2 рази;
- удобрюють після поливу і разом з ним;
- після пересадок заборонено вносити добрива 30-40 днів;
- коли квіти перебувають у стані сплячки, знижуйте дозування рівно наполовину;
- змінюйте торгові марки добрив – відбувається звикання.
Найважливіші поживні елементи для орхідей:
- азот – сприяє нарощуванню зеленої маси, тому застосовується для одноліток;
- фосфор – розвиває кореневу систему і прискорює ріст квітів;
- калій і магній – прискорюють обмінні процеси рослини, завдяки чому підвищується імунітет;
- кальцій – впливає на коріння і засвоюваність інших корисних речовин.
Обрізка
Особливо обрізки потребують дорослі та старі орхідеї. Якщо цього не робити, псується не тільки естетичність зовнішнього вигляду, а й виникають такі проблеми:
- сформується занадто велика кількість листя і зайвих пагонів;
- утворяться повітряні кореневі відростки;
- почастішає термін спокою;
- відбувається накренення стовбура убік;
- стає мізерним цвітіння або повністю зникає.
Абсолютно в будь-якому віці орхідеї необхідно видаляти відцвілі квітконоси, що прискорить процес формування нових бутонів. Як це зробити правильно: обрізайте засохлі стрілки над сплячою брунькою з відстанню близько 2 см, в результаті чого через деякий час з’являться бутони.
Догляд під час спокою та цвітіння
Доглядові процедури при цвітінні і після цього значно різняться. Цвітіння починається тоді, коли тільки розкриваються бутони, і триває приблизно 3 місяці. Щоб збільшити цей термін, правильно доглядайте за культурою:
- Проводьте своєчасно обрізку, що простимулює новий викид квітконоса.
- Підживлюйте культуру відповідно до дозувань, зазначених в інструкції до конкретного добрива. Це важливо, тому що при цвітінні витрачається багато енергії та поживних елементів.
- Поливайте часто, обов’язково використовуйте теплий душ.
- Збільште температуру в приміщенні на 3-5 градусів.
- Не переставляйте горщик у нове місце.
Коли період цвітіння закінчується, рослина впадає в сплячку. Перед цим допустимо обрізати або не чіпати квітконоси, але перший варіант кращий, оскільки наступне цвітіння настане раніше. Крім того квітка швидше почне відпочивати, завдяки чому набереться більше сил.
Як правильно обрізати квітконос, розповідається в наступному відео:
Більше ніяких дій робити не треба – просто залиште квітку в спокої. А для виведення зі стану сплячки під час поливу додайте стимулятори росту, обов’язково подовжте світловий день.
Різниця догляду влітку і взимку
Як відомо, в зимовий час рослини відпочивають, набираючись сил для вегетаційного періоду, тому літній і зимовий догляд трохи відрізняються:
- Зима. Потрібно скоротити полив і підживлення, забезпечити рослину більшою аерацією. У лютому поступово збільшуйте частоту зволоження й обов’язково підживіть, оскільки настає період закладки квітконосів.
- Літо. Під час цвітіння всі процедури проводяться посилено.
Хвороби і шкідники
Орхідеї найчастіше хворіють на грибкові хвороби, причиною яких є підвищена вологість при переливі. Рідше, але буває й ураження вірусами, бактеріями. Список відхилень, які найчастіше трапляються:
- гниль чорна, сіра, коричнева, коренева;
- фузаріоз;
- плямистість листя;
- антракноз;
- борошниста роса.
Шкідників, які люблять орхідею, умовно поділяють на 3 групи:
- перша – нематода, сріблянка, мокриця;
- друга – равликові форми;
- третя – сисні комахи, особливо різні види попелиці.
Щоб не допустити подібного роду проблем, проводьте профілактичні обприскування, а якщо рослини вже уражені хворобами і шкідниками, терміново реанімуйте їх. Саме від доглядових процедур залежить шанс на відновлення орхідеї. Що потрібно робити:
- видаліть всі пошкоджені й уражені ділянки куща – залежно від проблеми, це може бути коріння і надземна частина;
- спаліть їх, завдяки чому поширення не відбудеться;
- якщо уражена дуже велика частина рослини, видаляйте всі елементи без жалю – іноді на кущі може залишитися всього кілька листків, але квітка відновиться;
- усі місця зрізів обов’язково обробляйте (можна присипати подрібненим активованим вугіллям або Мірамістином);
- обприскайте інсектицидами (проти шкідників) або фунгіцидами (проти захворювань).
Проблеми і складнощі в догляді
У багатьох новачків виникають проблеми при вирощуванні орхідних культур, тому й вважається, що вони дуже примхливі та вибагливі. Насправді, помилки здійснюються тільки в перші роки розведення орхідей через банальне незнання деяких нюансів.
Загнивання коренів
Це найчастіша складність – коріння починає гнити. Якщо не вживати заходів, рослина гине. Причин цьому кілька:
- надмірно частий полив;
- внесення занадто великої кількості води;
- використання холодної рідини;
- захворювання.
Щоб врятувати рослину, правильно за нею доглядайте при виявленні проблеми:
- Витягніть орхідею з ємності.
- Струсіть залишки ґрунту з кореневої системи.
- Зріжте підгнилі елементи.
- Обробіть зрізи.
- Замочіть квітку корінням у коренеутворювачі на 30 хвилин (наприклад, Фундазол, Максим, Корневін). Це дозволить швидко наростити кореневу масу.
- Посадіть у горщик із новим субстратом.
Якщо все ж запустили квітку і коріння повністю згнили, то читайте в іншій нашій статті, що робити з орхідеєю без коренів.
Жовтіє листя
Таке виникає при недотриманні режиму поливу, розташуванні горщика під прямими сонячними променями, надлишку добрив, гнитті або відмиранні кореневої системи. Також це відбувається тоді, коли квітка вже занадто стара або перебуває на акліматизації.
Що робити:
- з’ясувати причину;
- обірвати жовте листя;
- нормалізувати зволоження або переставити квітку в півтінь.
Детальніше про те, чому листя орхідеї жовтіє і що потрібно робити, знайдете в цій статті.
Немає цвітіння
Здорова орхідея повинна цвісти своєчасно і відповідно до характеристик конкретного сорту. Якщо це не відбувається, зверніть увагу на причини відсутності викиду квітконосів:
- стресовий стан після транспортування або пересадження
- старість рослини;
- нестача світла;
- прямий вплив сонця на зелену масу;
- наявність протягів або різке похолодання в приміщенні;
- розташування квітки біля опалювальних приладів;
- недотримання правил внесення добрив.
Щоб виправити ситуацію, нормалізуйте умови утримання зозулинця. Далі простимулюйте цвітіння. Це можна зробити різними способами:
- Змініть температурний режим градієнтним методом. Для цього на нічний час виносьте квітку на вулицю/балкон (як варіант – відкривайте вікно), а вдень заносьте знову в кімнату. Врахуйте, що температура вночі має бути близько +16…+17 градусів. Екстремальні зміни сприяють насиченню вуглекислим газом, який бере участь у побудові квітконосів. Максимальна тривалість процедур – 2 тижні, мінімальна – 10 діб.
- Винесіть квітку на вулицю. Просто залиште орхідею жити на відкритому повітрі. Тривалість – до 25 діб. Період – літо, перший місяць осені.
- Змініть вологість. Головна умова – температура повітря в кімнаті – максимум +28…+30 градусів. Тривалість терапії – 30 днів. Для цього припиніть усі поливи, крім кореневих (з піддону), частоту скоротіть рівно в 2 рази. Не підгодовуйте в цей час квітку.
Заборонено стимулювати цвітіння, якщо рослина хворіє, перебуває в молодому віці.
Популярні питання
Швидко знайти відповідь на важливе питання допоможе список найпопулярніших із них:
- Чи може орхідея перебувати довгий час без води? Так, але максимальний термін становить 30 діб. Причина цього – акумулятивність листя, стебел і коренів. А саме – в них накопичується велика кількість рідини, яка потім витратиться на пиття.
- Чи потрібна опора квітці? У дикій природі вона не потрібна, але якщо ви переживаєте, що довгі стебла впадуть під вагою квітконосів, можете підставити будь-яку опору, а рослина самостійно вирішить – “кидати” на неї свої пагони чи ні.
-
Як омолодити орхідею? Насамперед визначте, чи дійсно орхідея склалася. Ознаки цього – пожовтіння листя, відсутність цвітіння тощо. д. Омолоджувати квітку можна різними техніками:
- діленням куща – витягується з горщика, розділяється на 2-4 частини і пересаджується;
- обрізка омолоджувальна – видаляються старе листя і пагони;
- видалення коренів – потрібно зрізати всі пошкоджені та підсохлі кореневі відростки.
Догляд за орхідеями одним квітникарям здається складним, іншим легким. Причина цього криється в досвіді та сорті, який вирощують. Щоб не створювати собі зайвого клопоту новачкам слід вибирати такий різновид, як фаленопсис – він вважається простим в утриманні.