Орхідея дендробіум: як виглядає, умови утримання та особливості цвітіння

Орхідеї Dendrobium – це не сорт, а рід із родини Орхідних, який є багаторічною і трав’янистою рослиною. До групи Дендробіумів входить безліч різних сортів – як оранжерейних і садових, так і кімнатних. Уперше різновид був описаний ботаніком зі Швеції Сварцем Петером Улофом у далекому 1799 році.

Опис квітки

Культура є симподіальним епіфітом або літофітом, який відрізняється від інших родів орхідних трубочковидною основою квіток, ланцетовидним листям і великого розміру суцвіттями.

Дендробіум будова

Розпізнати Дендробіум можна і за такими характеристиками:

  • Пагони. Бувають як пониклі, так і прямостоячі, довжиною від 20 см до 1-5 м. Найчастіше потовщені з ребристою або циліндричною формою. У наявності псевдобульби.
  • Коренева система. Потужна, розвинена, з веламеновим покриттям, завдяки чому виключається повне пересихання. Присутнє повітряне коріння.
  • Суцвіття/квітконоси. Мають гроновидну форму, можуть містити як одну квітку, так і багато. Тип – звисаючий, прямий, верхівковий або бічний. Квітконоси формуються в листкових пазухах.
  • Листя. Залежно від сорту характеризується яйцеподібною, довгастою, ланцетною або еліптичною формою. У багатьох підвидів Дендробіумів листя ущільнене і м’ясисте (як у сукулентів).
  • Квітки. Найчастіше мають приємний виражений аромат, Основа губи – трубчасто-згорнута, форма – найрізноманітніша. Чашолистки з мішкоподібним наростом на кшталт шпорця тупого формату.
  • Забарвлення – біла, рожева, червона, бузкова, фіолетова, жовта, блакитна, синя тощо. д. Причому, не завжди однотонна.

У дикій природі віддає перевагу тропікам, рівнині, передгір’ю або горам, лісам. Клімат любить мінливий.

Популярні різновиди

Видів орхідей роду Dendrobium – дуже багато. Але є і найпопулярніші, які вирощуються нашими співвітчизниками на підвіконнях.

Дендробіум Нобіле (або благородний)

Dendrobium nobile – це найбільш затребуваний вид поліморфного симподіального типу. Характеризується прямостоячими пагонами на початку росту і пониклими в зрілому віці. У довжину досягають до 70-90 см, у товщину близько 2 см. Коли псевдобульби дозрівають, опадає листя, на верхівці формуються дітки, придатні для розмноження.

Інші особливості:

  • листя має шкіроподібну поверхню, розташовуються в два ряди;
  • пелюстки яйцеподібні;
  • квіткова губа опушена з темними плямами біля основи;
  • суцвіття укорочені з кількістю квіток до 4 шт.;
  • діаметр квіток близько 7 см;
  • час цвітіння – 1-1,5 місяця;
  • виростати воліє на скелястій місцевості.

Відтінки різномонетні – лимонно-жовтий колір, ліловий, кораловий, бузковий, апельсиновий, пурпурний.

Dendrobium nobile

Дендробіум фаленопсис

Dendrobium phalaenopsis (або Dendrobium bigibbum) – геміепіфіт з м’ясистими туберідіями для накопичення вологи. Система рослини – безсисимподіальна, тому вегетативні пагони утворюються в пазушних бруньках знизу стебла. Листя шкірясте і глянсове, кущ пишний, оскільки на квітконосі формується понад 8-10 квіток.

Dendrobium bigibbum

Є й третя назва – метеликовий. Пов’язано це з тим, що цей вид Дендробіума був виявлений трьома людьми в різний час і різному місці. Виростає сорт як на каменях, так і на деревах. З цього виду виведено безліч гібридів різних форм і розмірів.

Цвітіння – 2 місяці, починаючи з кінця листопада. Відтінок квіток – буває різної палітри.

Дендробіум Паріша

Dendrobium parishii належить до епіфітів зі звисаючими пагонами завдовжки близько 30 см, при цьому довгасте і гострувате листя досягає майже 10-12 см. Квітки мають пурпурно-аметистовий відлив, дуже опушену губу, на якій локалізуються цятки коричнево-фіолетового кольору. Цвіте з червня по липень.

Dendrobium parishii

Дендробіум Кінга

Цікавий австралійський сорт з латинською назвою Dendrobium kingianum. Стебла циліндричні, листові пластини дуже широкі. Колір пелюсток рожевий або бузковий, але губа має плями. Цвітіння нетривале – близько місяця (з лютого по березень).

Dendrobium kingianum

Дендробіум густоквітковий

Dendrobium densiflorum відрізняється чотиригранними стеблами і величезною кількістю квіток у суцвіттях (майже 50 шт.). Висота кистей – 30 см, колір – яскравий жовтий, губа окантована смужкою помаранчевого відтінку.

Дендробіум-густоквітковий

Дендробіум моніліформе

Dendrobium moniliforme належить до японського ендеміка, повністю нагадує Дендробіум благородний, але має значно менші розміри – всього 15 см. Вважається найбільш невибагливим, тому рекомендується новачкам.

Дендробіум-моніліформе

Дендробіум прекрасний

Dendrobium bellatulum – це мініатюрна домашня орхідея, що досягає у висоту 7-8 см. Квітки в діаметрі всього 2-3 см, листя верхівкового типу м’ясисте. Цвіте двічі на рік – навесні та в серпні. Відтінок квіток – білосніжний, з яскравою жовтою губою.

Dendrobium bellatulum

Дендробіум королеви Вікторії

Цей представник роду, іменований Dendrobium victoriae-reginae, має квітки фіолетового відтінку. Саме так цвіте Вікторія в дикій природі.

Queen Victoria's dendrobium

Умови утримання

Орхідеї Dendrobium відмінно підходять для домашнього утримання, але новачкам краще вибирати гібридні сорти, а не оригінали – вони менш вибагливі і невибагливі. Навіть у природних умовах вони ростуть більш успішно. Правила догляду для них однакові – незалежно від сорту-гібриду.

Місце розташування

Орхідеї, і тим більше Дендробіуми, дуже світлолюбні та теплолюбні, тому місце розташування горщика – важливий показник. Найоптимальніший варіант – західні вікна, але не завжди у квартирі є вихід на них. Тому при виборі зверніть увагу на такі нюанси:

  • Південний бік. Хороша альтернатива, але не для літа, оскільки під час спеки сонячні промені і тепловіддача від скла можуть завдати шкоди рослині – опіки, в’янення, пожовтіння тощо. д. Якщо іншого варіанту немає, то перед настанням спеки повісьте на вікна фіранки або встановіть жалюзі. Можна скористатися світлим папером (чорний не беріть, він притягує тепло).
  • Північний бік. Найневдаліше рішення. І влітку, і взимку природного освітлення не вистачить, тому доведеться встановлювати фіто- або люмінесцентні лампи. Особливо важливо відразу після похолодання на вулиці відставити горщики від скла мінімум на 50 см. Запам’ятайте – скляні матеріали накопичують у собі як тепло, так і холод, тому й передають ці властивості предметам, що розташовуються поруч.
  • Східний бік. Чудовий варіант, але в зимовий час для регіонів з холодним кліматом не підходить – буде занадто холодно від скла, а світла стане недостатньо.

Освітлення

Світла має бути багато, але тривалість світлового дня залежить від конкретного сорту Дендробіума. Мінімальний час становить 10 годин, максимальний – 16 годин на добу. Винятком є період спокою – під час сплячки тривалість СД скорочується на 2-3 години на день.

Температурний режим

Дендробіуми належать до різновиду орхідей помірної температурної групи. Різниця тільки в тому, що виду потрібні нічні/денні перепади. На підставі цього виділяють три основні пори року щодо переходу до прохолодного утримання:

Пора року Температура в денний час Температура в нічний час
Весна, літо Від +20 до +25 градусів Від +15 до +18 градусів
Осінь Від +15 до +20 градусів Від +7 до +12 градусів
Зима Від +10 до +18 градусів Від +10 до +18 градусів

Вологість

Рівень вологості в кімнаті, де утримуються Дендробіуми, повинен варіюватися від 50 до 80%, залежно від сорту. При більш високих показниках рослини піддаються гниттю, при знижених значеннях не формуються квітконоси, а сам кущ розвивається занадто повільно.

Полив у період росту

Для Дендробіумів характерні тривалі періоди спокою (майже до півроку). У цей час квіти майже не поливають, оскільки ця процедура сприяє активації росту, а це небажано для повноцінного відпочинку.

Дендробіум полив

Під час росту рослини полив інтенсивніший, але його частота і норма залежать від безлічі чинників – віку і розміру куща, сорту, складу субстрату, температури і вологості повітря, сезонності. Для новачків стає проблематично визначити всі ці параметри одночасно, тому зверніть увагу на такі рекомендації:

  • квіти з вузьким і довгастим листям випаровують вологу повільніше, ніж із широким, тому поливаються рідше;
  • зволоження потрібне тоді, коли на стінках прозорого горщика відсутні конденсатні краплі;
  • рано поливати, якщо коріння ще вологе;
  • температура води в теплу пору – на пару градусів прохолодніша за температуру в кімнаті, в холодну – на стільки ж більша;
  • заборонено потрапляння на зелену частину рослини крапель, але якщо вода проникла в пазухи, витріть їй серветкою;
  • застосовуйте комбінований спосіб – один раз занурюйте в піддон з водою, інший зволожте з лійки;
  • воду використовуйте відстояну і прокип’ячену або фільтровану.

Середні показники частоти поливу в період зростання – 1 раз на тиждень навесні і восени, двічі влітку, 1-2 рази на місяць взимку, під час сплячки.

Обприскування

Дендробіумам достатньо рівня вологості в приміщенні, тому обприскувати їх не рекомендовано. Єдине, що можна робити – влаштовувати гігієнічний душ 1 раз на пару місяців. Для цього:

  1. Поставте горщик у таз.
  2. У лійку наберіть фільтровану воду.
  3. Полийте кущ зверху так, щоб вода стояла в горщику.
  4. Відразу ж дайте рідині стекти, а листя, стебло і пазухи протріть м’якою тканиною до повної сухості.

Підживлення

Під час спокою підгодовувати Дендробіуми не потрібно, але якщо ґрунт недостатньо поживний, то робіть це 1 раз на 30-50 днів. А ось під час активного росту і цвітіння добрива потрібно вносити 1 раз на тиждень, відразу після поливу. Але врахуйте, що концентрація має бути в 2-4 рази нижчою від зазначеної в інструкції (через частоту).

Використовувати дозволено виключно комплексні препарати, призначені для орхідей роду Дендробіума.

Підготовка до посадки

Підготовчі заходи відіграють важливу роль у життєздатності орхідей. Від них залежить рівень захворюваності, адаптації та приживлюваності, тому не ігноруйте ці правила. Особливо, якщо ви орхідеїст-початківець, оскільки в майбутньому не зможете виправити свої помилки самостійно.

Вибір ґрунту

Головна вимога до субстрату – рихлість, вологопоглинання і нейтральність кислотності. Досвідчені орхідеїсти воліють виготовляти ґрунт самостійно, але новачки можуть придбати спеціальну ґрунтосуміш для епіфітів. Якщо є бажання зайнятися справою самостійно, то підготуйте такі матеріали:

  • соснова або ялинова кора;
  • деревне вугілля;
  • мох сфагнум;
  • керамзит, перліт, пінопласт або вермикуліт для дренажного шару.

Процес виготовлення:

  1. Замочіть кору у воді на 3 дні. Обов’язково покладіть зверху гніт, щоб деревина просочилася вся. Дістаньте кору і висушіть на відкритому повітрі. На це піде близько 10 годин. Тепер наріжте на фрагменти приблизно по 2 см.
  2. Підготуйте і мох. Його замочіть на 90 хвилин і сушіть 5 годин.
  3. Окремо подрібніть деревне вугілля – фракції близько 1 см.
  4. Змішайте всі компоненти в рівному співвідношенні, але кору можна закладати в 2 рази більше (залежить від сорту).
  5. На дно горщика покладіть спочатку дренаж, потім субстрат.

Орхідеї субстрат

Горщик

Дендробіуми прийнято садити в спеціалізовані горщики-кошики, звичайні ємності або на блоки. Останні – це шматки кокосового горіха, кора сосни, корч, будь-яка деревинка тощо. п. У цьому випадку коріння самостійно чіпляється за матеріал і росте відкритим типом. Субстрат не потрібен.

Якщо ви купуєте звичайний горщик, то дотримуйтеся вимог:

  • розмір – на 2-3 см ширший за кореневу систему квітки, тому що коріння не любить багато простору (не впорається з поглинанням води, буде всі сили кидати на ріст коріння, а не зелені та квіток);
  • висота горщика велика, оскільки укладається шар дренажу мінімум у 10 см;
  • матеріал – кераміка, глина, скло, пластик;
  • наявність отворів – обов’язкова, і не тільки на дні ємності, а й з боків.

Обов’язково перед посадкою продезінфікуйте горщик.

Як визначити здорову рослину?

Як і для інших декоративних квітів, для орхідей виду Dendrobium існують свої критерії вибору, дотримання яких дає змогу вдало посадити культуру і надалі вирощувати. На що важливо звертати увагу:

  • Насамперед огляньте субстрат, у якому перебуває рослина. Якщо він уражений хворобами або шкідниками, то кущ навряд чи буде здоровим.
  • Перегляньте стебла і листя. Вони мають відповідати сортовому відтінку, бути насиченими і цілими. Структура – ущільнена, поверхня найчастіше глянцева. Обов’язково загляньте і на внутрішній бік. Якщо ви помітите на зеленій масі зморщеність, млявість, плями, жовтизну, непропорційність – відмовтеся від подібного екземпляра.
  • Коріння не завжди можна розглянути повністю, проте зверніть увагу на відкриті його частини. Хороші показники – цілісність, наявність відгалужень, щільність, однорідність. Колір має бути білим або кремуватим на тих ділянках, які перебувають без ґрунту, у субстраті (вологому) – виключно зелений.
  • У Дендробіумів є псевдобульби, тому огляньте місце потовщення – воно не може мати зморщеність і млявість.

Орхідеї, які продаються в спеціалізованому магазині, повинні мати на горщику бирку з описом роду, сорту та інших особливостей.

Як пересаджувати дендробіум?

Відразу після придбання Дендробіум пересаджувати в інший горщик категорично заборонено – транспортування і зміна умов зростання призводять рослину до виникнення стресу. Тому дайте йому освоїтися протягом 2-4 тижнів. Якщо по закінченню цього періоду квітка почуватиметься відмінно, сміливо приступайте до процедури.

Пересадка потрібна і в інших випадках:

  • тіснота для коренів (горщик замалий);
  • поломка коренів;
  • наявність захворювання, при якому важливо оновити субстрат;
  • розкол ємності;
  • засолення ґрунту.

Найкраще пересаджувати Дендробіум навесні, коли квітка вийшла зі стану сплячки – так вона швидше вкорениться. Робити потрібно послідовно:

  1. Зволожте ґрунтосуміш.
  2. Вийміть Dendrobium з горщика разом із субстратом. Ґрунт відразу викиньте – він уже непридатний для вторинного застосування.
  3. Очистіть кореневу систему руками і промийте під водою.
  4. Огляньте. Якщо виявите пошкодження, гниль або цвіль та інші дефекти, обріжте їх гострим секатором, після чого одразу ж опудріть подрібненим деревним або активованим вугіллям.
  5. Покладіть квітку на будь-яку поверхню, тримайте так 30-50 хвилин.
  6. Підготуйте новий горщик і субстрат.
  7. Покладіть на дно дренаж, потім заповніть на 2/3 ґрунтом.
  8. Поставте орхідею, присипте залишком субстрату. Не заглиблюйте псевдобульби.
  9. Встановіть опору. Якщо рослина з високими пагонами, вона залишиться в горщику, якщо ні, після вкорінення приберіть опорні кілки.

На перші пару тижнів поставте пересаджений екземпляр у затемнене місце при температурному режимі +18…+22 градуси. Поливати можна на четверту добу.

Як пересаджують Дендробіум досвідчені орхідеїсти, дивіться в наступному відеосюжеті:

Цвітіння

Коли Дендробіум зацвітає, орхідеїст намагається приділяти квітці якомога більше уваги. Це необхідно для продовження цього процесу. Кожен сорт має свої особливості цвітіння, але існують і узагальнені:

  • Коли і як зацвітає? Бутонізація найчастіше у Дендробіумів починається у весняний час, але період залежить тільки від сортової приналежності. Тривалість цвітіння – від 3 тижнів до 6 місяців, але є екземпляри, що викидають квітконос і протягом 8-11 місяців.

    На однорічних псевдобульбах квітконоси не формуються, тільки на 2-х і більше літніх квітах.

  • Дендробіуми після цвітіння. Не варто обрізати бульби, на яких були квітки, оскільки вони засихають і самостійно, завдяки чому всі поживні елементи перебазуються в молоді елементи рослини. Коли відбудеться всихання, зріжте. Обов’язково в цей час вносьте азотні добрива.

Розмноження

У живій природі орхідеї роду Дендробіум розмножуються насінням або уламками елементів, що мають точку росту. У домашніх умовах цей різновид прийнято розмножувати вегетативно. Для цього існує всього 3 способи.

Обов’язково враховуйте такі чинники:

  • Не пересаджуйте під час активного цвітіння, краще виберіть час, коли квітка тільки прокинулася.
  • Розмножуйте при температурному режимі в кімнаті від +26 до +30 градусів.
  • Материнський кущ повинен бути віком не менше 2 років.
  • Орхідея має бути повністю здоровою.

Способи:

  • Дітками. Найоптимальніший варіант для Дендробіума. Дітки розташовуються в бруньках біля основи стебла або на тій ділянці пагона, де формується квітконос. Процедура не складна:

    1. Акуратно зріжте дитинку, у якої вже з’явилося повітряне коріння.
    2. Посадіть у субстрат і укрийте поліетиленом або пластиковою прозорою склянкою на деякий час.
    3. Зніміть укриття після початку активного росту і пересадіть у постійний горщик.

    Розмноження дендробіум дітками

  • Діленням куща. Рослину поділяють тільки за наявності симподіального сорту з псевдобульбами. Як це зробити правильно:

    1. Витягніть квітку з ємності, як при пересадці.
    2. Промийте корінці.
    3. Встановіть рослину вертикально, визначте місце поділу.
    4. Розріжте квітку так, щоб на кожному новому кущику було по 2-3 псевдобульби і коріння.
    5. Припудріть місця зрізів вугіллям активованим або деревним.
    6. Пересадіть у горщики.

    Розмноження дендробіума поділом куща

  • Живцями. Для живцювання використовується як стебло, так і квітконос зі стеблом. Короткий опис процесу розмноження:

    1. Візьміть для зрізу гострий і тонкий ніж, але краще використовувати скальпель або лезо бритви. Обробіть дезінфікуючим засобом.
    2. Зробіть зріз стебла.
    3. Розділіть пагін на кілька частин так, щоб кожна була близько 10 см.
    4. У пластиковий контейнер покладіть субстрат із моху сфагнуму. Зволожте його.
    5. Поверх субстракту покладіть у горизонтальному вигляді живці.
    6. Накрийте кришкою. Тримайте при температурі +25 градусів всередині міні-парника.

    Дендробіум розмноження живцями

Хвороби і шкідники

За правильного догляду та дотримання всіх умов орхідеї Dendrobium практично не хворіють і не бояться навали шкідників. Тому такі проблеми найчастіше виникають у новачків. Що може бути у цього роду:

  • Грибкове ураження. Основні симптоми – пожовтіння зеленої маси, гниття різних частин рослини. Незалежно від штаму гриба, можна використовувати універсальні засоби. Наприклад, Хорус.
  • Коренева гниль. Вона проявляється гниттям кореневої системи. Перше, що треба зробити – терміново пересадити рослину в новий горщик і субстрат, попередньо зрізавши всі уражені місця і опудривши золою ділянки зрізів. Далі обробіть Байлетоном.
  • Гниль коричнева. Ураженню піддається зелене листя, яке потрібно негайно зрізати. іншу частину рослини обов’язково обприскайте таким препаратом, як Байкал-ЕМ або іншим фунгіцидом.
  • Попелиця і трипси. Це найчастіші “відвідувачі” орхідеї Дендробіум, Від обох шкідників допомагає Ф’юрі, але за бажання можна використовувати й інші інсектициди.

Щоб не виникали хвороби і не з’являлися комахи, тримайте орхідеї подалі від інших кімнатних квітів, своєчасно проводьте профілактичні обробки і суворо дотримуйтесь вимог агротехніки.

Проблеми вирощування

Крім шкідників і захворювань у орхідеїстів-новачків виникають і інші проблеми. Важливо знати, як виправити ситуацію:

  • Жовтіє листя. Пожовтіння зеленої маси вважається нормою, коли орхідея повинна оновитися. Так у Дендробіумів відбувається кожні 2-3 роки. Якщо ж є й інші супутні ознаки, то це вказує на будь-яке захворювання. Іноді листя жовтіє, якщо в кімнаті або субстраті перевищено рівень вологості, особливо коли вода застоюється в листових пазухах.
  • Опадають квіти і бутони. Таке відбувається при підвищеній температурі повітря, особливо якщо горщик влітку розташовується безпосередньо біля скла, а взимку поруч з обігрівальними приладами.
  • Довго не цвіте. Причин кілька – надлишок азотовмісних добрив (у цьому разі нарощується виключно листя і стебла), занадто спекотні умови, неправильне утримання орхідей у стані спокою.
  • Зморщування стебел. Рослина потребує пиття.

Для кожного сорту орхідей Дендробіум потрібні індивідуальні умови утримання, тому при вирощуванні цієї квітки звертайте увагу на сортові особливості. Якщо ви новачок – навчіться правильно обирати саджанці та після їх пересаджувати, а під час розмноження враховуйте конкретну будову рослини.