Антуріум або квітка фламінго – ефектна кімнатна рослина, що гармонійно вписується в сучасні інтер’єри. У природі ця рослина росте у вологих тропічних лісах, тому при її вирощуванні важливо створити відповідні умови і забезпечити грамотний догляд.
Ботанічний опис і будова антуріума
Антуріум (лат. Anthurium) – вічнозелені трав’янисті рослини, переважно лазять, рідко – деревоподібні. Рослина зустрічається в різних формах. Антуріум належить до сімейства Ароїдних (або Аронникових) і є найчисленнішим представником цього сімейства. Всього в роду налічують до 900 різновидів.
Антуріуми представлені такими життєвими формами:
- епіфіти – вони ростуть на деревах і мають повітряне коріння, яке спускається до самої землі;
- напівепіфіти – вони починають рости на верхніх ярусах лісу і, спустившись до землі, починають життя наземних рослин;
- літофіти – вони пристосовані до життя в скельних і кам’янистих породах.
Серед антуріумів також трапляються види, що вступають у симбіоз із мурашиними колоніями.
Назва “Антуріум” походить від двох давньогрецьких слів – “квітка” і “хвіст”.
Коріння
Коріння в антуріумів не дуже довге, тому великі горщики їм не потрібні. Більшість кімнатних різновидів мають повітряне коріння – воно дісталося їм від диких тропічних епіфітів. Особливість коренів антуріумів – підвищена крихкість. Їх дуже легко пошкодити при пересадці.
Стебла і листя
У антуріума товсті стебла, часто вкорочені, рідко – подовжені (15-30 см). Форма листя залежить від виду, розташовуються вони переважно на кінцях стебел (це не стосується наземних видів). Листя вертикальне або зібране в розетку. У деяких видів довжина листя сягає 1 м у довжину і навіть більше.
Форма листя в антуріумів:
- лопатоподібна;
- округла;
- з тупими вершинами.
У наземних видів і епіфітів листя часто серцеподібне – воно особливо ефектно виглядає в інтер’єрі. Є також види з ланцетовидним і багатоперистим листям.
Листя у цієї квітки може бути як цільним, так і складнорозсіченим. Поверхня листя залежить від виду антуріума і може бути матовою, глянцевою або напівглянцевою. Структура листя варіюється в широкому діапазоні – від крихких до шкірястих.
У листя антуріумів є унікальна здатність, набута ними в тропічних лісах за роки еволюції. Вони можуть повертатися за сонцем, подібно до соняшника.
Види, що ростуть у досить сухому середовищі, мають листяну розетку, складену як пташине гніздо. Тут накопичується вода і рослинні рештки, з яких потім виходить органічне добриво.
Квіти
Суцвіття – це качан, колір і форма якого залежить від виду антуріума.
Можливі форми суцвіття:
- булавоподібне;
- конусоподібна;
- спіралеподібна;
- куляста.
Качани можуть бути білими, зеленими, червоними, рожевими, фіолетовими або комбінованими. Квітки щільно посаджені на качанах. Квітки тільки двостатеві, мають чотиричленну оцвітину і чотири тичинки.
Покривало у суцвіття зазвичай біле або зелене, але може бути і яскраво забарвленим – червоним, рожевим, фіолетовим і навіть різнобарвним. Запах також залежить від виду і варіюється в широких межах – від приємних до неприємних.
Плоди
Плоди антуріума – м’ясисті та соковиті ягоди, в яких міститься безліч насінин. Забарвлення ягід варіюється від червоного до чорного, вони також бувають двоколірні та смугасті. Форма у насіння – плосковипукла.
Ягоди, у міру дозрівання, висуваються з оцвітини, повисаючи на двох смужках. Їх поїдають тварини та птахи, розносячи насіння.
Походження
Антуріуми ростуть у тропічних і субтропічних районах Центральної та Південної Америки – від Мексики до півночі Аргентини. Ці квіти особливо часто зустрічаються в південноамериканських Андах і центрально-американських Кордильєрах.
Антуріуми поширені в широкому діапазоні висот – від рівня океану до 3 400 м над рівнем моря. У високогір’ях ростуть переважно епіфіти, внизу, на висоті 100-300 м над рівнем моря, ростуть особливі антуріуми – саванні.
Легенди про рослину
На своїй південноамериканській батьківщині, антуріуми широко використовуються в народному фольклорі. Легенда розповідає, що квітка в минулому була вродливою дівчиною, яка вважала за краще згоріти у вогні, щоб не виходити заміж за жорстокого індіанського вождя.
Боги, оцінивши самовідданість дівчини, перетворили її на прекрасну червону квітку. Індіанці Колумбії приписують антуріуму чарівні властивості – вважається, що він приносить у дім достаток і благополуччя. Тут букети антуріума завжди ставлять в оселях молодят.
Види
Існує багато видів антуріумів: орієнтовно, налічують близько 900 різновидів. Кімнатні сорти “чоловічого щастя” селекціонери вирішили розділити на кілька основних груп – щоб квітникарям було простіше орієнтуватися у величезній кількості різновидів цієї квітки.
Усі антуріуми ділять на три великі групи, що відрізняються не тільки зовнішніми ознаками, а й застосуванням:
- Красивоквітучі. Ці рослини використовують не тільки для прикраси інтер’єрів, а й для створення квіткових композицій, букетів. Листя у них зазвичай мають серцеподібну форму, візерункові, а суцвіття невеликі.
- Листяні. Це в’юнкі рослини, що нагадують за виглядом ліани. При їх вирощуванні в домашніх умовах необхідні опори. Листя у цих сортів овальне або довгасте, насичено-зелене. Квіти, як правило, неяскраві, пастельної гами.
- Декоративно-листяні. У цих антуріумів довгі звисаючі стебла і насичено-зелене листя.
Кожен вид і навіть сорт антуріума вимагає індивідуальних умов догляду. Крім того, вони можуть разюче відрізнятися тими чи іншими ознаками. Є, наприклад, антуріуми, що володіють вкрай приємним ароматом. Разом з тим, існують сорти з абсолютно відразливим запахом – це треба враховувати при виборі квітки.
Особливості цвітіння
У природі антуріуми здатні цвісти цілий рік. Але, щоб реалізувати цю їхню властивість у домашніх умовах, необхідно в приміщенні створити особливий мікроклімат, підтримуючи певний температурно-вологісний режим.
Як цвітуть кімнатні антуріуми:
- Тривалість. У домашніх умовах цвітіння триває від кількох годин до місяця.
- Терміни. Час цвітіння зазвичай припадає на липень-серпень – антуріум цвіте в саму спеку.
- Особливості цвітіння. Поки триває жіноча фаза, у квітці видно лише приймочки, а тичинки ховаються в поглибленнях оцвітини. Потім на приймочках з’являється солодкувата клейка рідина, яка приваблює комах. Коли вона підсихає, і рильце більше не сприймає пилок, з-під оцвітини виростають тичинки.
- Догляд під час цвітіння. Заборонено в цей період рихлити ґрунт, пересаджувати рослину й обробляти її хімічними препаратами. Поливи посилюють. Можлива навіть частота до одного разу на день.
Якщо антуріум відмовляється цвісти, необхідно підвищити вологість повітря, включивши в приміщенні зволожувач. Також можуть допомогти комплексні мінеральні підживлення і нормалізація освітлення – воно має бути яскравим, але розсіяним.
Умови цвітіння
Молоді антуріуми починають цвітіння з дворічного віку. Але ось тривалість їхнього цвітіння безпосередньо залежить від умов зростання і догляду. Буває, що квітка зовсім не зацвітає, оскільки середовище виявляється для неї несприятливим. У цьому випадку необхідно відкоригувати догляд і умови вирощування.
Правила для цвітіння антуріума:
- Поливайте квітку водою кімнатної температури. Відстоюючи воду, стежте, щоб вона не зіпсувалася – не зацвіла і не протухла.
- Обкладіть ґрунт мохом, щоб він не пересихав.
- Не ставте горщик під прямі сонячні промені. Притіняйте за необхідності вікно або переносьте квітку в півтінь.
- Взимку вмикайте додаткове освітлення.
- Не переносьте часто квітку з місця на місце – це погано позначається на цвітінні.
- Квітучу рослину прибирайте з яскраво освітленої ділянки під розсіяне світло.
- Підгодовуйте квітучу рослину раз на 2 тижні – це збільшить тривалість цвітіння.
- Видаляйте покривала у квіток, що відцвітають, щоб рослина не витрачала на них сили. Вчасно обривайте зів’ялі квіти.
Якого кольору можуть бути квіти
Кімнатні антуріуми не багаті забарвленнями, але їх достатньо, щоб підібрати квітку на свій смак. Крім червоних, білих, рожевих і жовтих антуріумів, зустрічаються також строкаті та двоколірні види.
Популярні кольори антуріума:
- Червоний. Яскраве покривало мальовничо виглядає на тлі темно-зеленого листя. Приквітки червоні – світліші або темніші за покривало. Серед популярних червоних сортів – Сієрра Меджік, Туренза, Дакота.
- Білий. Якщо у квітки біле покривало, приквітка, найчастіше, червоного, бежевого або рожевого відтінку. Це, як правило, довгоквітучі сорти. Найпопулярніші – Шерцера, Біле серце, Принцеса Амалія Елеганс.
- Рожевий. Ці сорти зазвичай невисокі. Популярні рожеві сорти – Джолі, Пінк Чемпіон, Леді лав. Велика частина рожевих антуріумів – гібриди. Відрізняються невибагливістю.
- Жовтий. Є антуріуми з різними відтінками жовтого – від ніжно-лимонного до канаркового. Найпопулярніші сорти – Принцеса Алексія і Пікассо.
- Помаранчевий. Найбільш затребувані сорти – Рейнбоу чемпіон, Ванілла. Такі антуріуми особливо популярні через красивий контраст помаранчевих квіток з темно-зеленим листям.
- Фіолетовий. Популярні сорти Каваллі перпл, Пікассо фіолетовий, Юта, Фіоріно. Усі сорти отримані селекційним шляхом. У них не тільки ефектний вигляд, але й хороший імунітет. Забарвлення покривал варіюється від світло-рожевих до темно-фіолетових відтінків.
- Зелений. Популярні сорти – Пікассо зелений, Мідорі, Бебі зелений. Це переважно середньорослі рослини із зеленою або коричневою приквіткою.
Справжніх синіх і блакитних антуріумів поки не існує. Синій колір отримують шляхом фарбування сортів із білими квітами.
Чим відрізняється антуріум від спатифілума
Спатифілум – багаторічна вічнозелена рослина, яка зовні схожа на антуріум. У них навіть назви перегукуються – якщо антуріум у народі називають “чоловічим щастям”, то спатифілум – “жіночим щастям”. У природі спатифілум зустрічається в наземних формах і у вигляді епіфітів.
У чому відмінності:
- На відміну від антуріума, у спатифілума немає стебла – довгі черешки ростуть вертикально прямо від землі.
- У антуріума квітки більші, і вони можуть бути найрізноманітніших забарвлень. У спатифілума квітки білі, а качан жовтий або зеленуватий.
Умови вирощування
Якість цвітіння антуріума, його ріст і розвиток безпосередньо залежать від умов зростання. Чим вони ближче до ідеалів конкретного виду/сорту, тим довше буде цвітіння і тим здоровішою буде рослина.
При вирощуванні антуріумів варто запам’ятати, що всі вони люблять тепло і вологість, а ось тінь абсолютно не переносять. Клімат у приміщенні має бути максимально наближений до тропічного.
Загальні рекомендовані умови зростання для антуріумів:
- Температура. Влітку стовпчик термометра не повинен опускатися нижче +24°C. Ідеальне значення – +26°C. Взимку температуру підтримують на рівні +16…+18°C. При більш низьких значеннях рослина йде на спокій – не росте і не цвіте.
- Освітлення. Антуріум вимагає багато світла. Не рекомендується ставити поруч із нею інші рослини. Найкраще місце – південні та східні вікна.
- Вологість повітря. Для нормального розвитку квітці необхідна вологість на рівні 75%. У сухому повітрі, коли ввімкнено опалення, необхідно вмикати зволожувач.
- Ґрунт. Антуріуми не вимогливі до складу ґрунтів, тому їм для вирощування підійде будь-яка земля або покупний субстрат. Краще використовувати спеціальні склади для домашніх квітів. Квітка віддає перевагу ґрунтам з нейтральним кислотно-лужним балансом.
- Горщик. Переважно звичайні керамічні вироби з дренажними отворами на дні. Головна вимога до горщика – достатня глибина, оскільки антуріум має досить розвинену кореневу систему.
Умови догляду
Антуріуми виглядають сильними рослинами, але для благополучного росту і розвитку їм потрібен певний догляд.
Основні заходи:
- Поливи. Вони мають бути помірними, але регулярними. Влітку квітку поливають кожні 2 дні, взимку – 1 раз на 3 дні. Якщо земля висихає швидко, рослину поливають щодня. Рекомендується доповнювати поливи обприскуванням листя. Воду, найкраще, розпорошувати за допомогою пульверизатора.
- Підживлення. Квітку кожні 3 місяці підгодовують комплексними мінеральними добривами (склади для кімнатних квітів). Щомісяця під рослину вносять деревну золу – в ній багато калію, товчену яєчну шкаралупу і заварку від спитого чаю.
- Обрізка. Її виконують, коли антуріум не цвіте. Обрізають стебла під кутом – зверху вниз. Якщо рослина сильно розгалужена, треба формувати в неї крону, невеликим кущам достатньо обрізки сухого листя.
- Пересадка. Її проводять 1 раз на 3 роки. Важливо пересадити квітку, не пошкодивши її розгалужене коріння. Пересаджену квітку рясно поливають, а ґрунт прикривають шаром моху, щоб затримати випаровування вологи.
- Омолодження. Старі рослини можна омолодити шляхом обрізки верхівки і бічних пагонів. Бажано прибрати всю надземну частину, залишивши на колишньому місці коріння.
Розмноження
Антуріум зручно розмножувати вегетативними способами – це просто, швидко й ефективно. Головне, створити відповідні умови для приживання – правильно поливати молоду рослину і підтримувати оптимальну температуру в приміщенні.
Вегетативні способи розмноження антуріума:
- Живцями. Із зеленої частини зрізають невеликий пагін і пересаджують його в окремий горщик. Як живці також можна використовувати листя і повітряне коріння.
- Діленням куща. Батьківський кущ перед процедурою поливають, щоб він легше витягувався з горщика. Розділяючи коріння, важливо переконатися, що кожна частина матиме хоча б одну точку росту і один лист. Висадку проводять на ту ж глибину, на яку рослину було посаджено.
- Листям. Їх беруть у дорослих рослин. Лист зрізають так, щоб довжина живця була не більше 4 см. Його згортають у трубку і висаджують у приготований заздалегідь горщик. При цьому над землею має залишитися тільки 1/3 листка.
- Відростками. Від батьківської рослини відокремлюють невелику дитинку і висаджують її в підготовлений для посадки горщик. Дітки зазвичай приживаються добре.
Антуріум також можна розмножувати насінням. Щоправда, процес цей довгий і трудомісткий. Ним зазвичай користуються селекціонери, які виводять нові сорти. Квітникарями цей метод застосовується рідко, та й сходить насіння антуріума в домашніх умовах вкрай погано.
Хвороби та шкідники
Антуріуми часто уражаються грибками, вірусами, а також різними комахами-шкідниками. Боротися з хворобами допомагають як народні засоби, так і різні препарати промислового виробництва. Низку хвороб у антуріума можна вилікувати без спеціальних засобів – шляхом зміни умов утримання.
Поширені захворювання:
- Септоріоз. Ця грибкова інфекція супроводжується появою жовтих і коричневих плям. Рекомендуються обприскування бордоською рідиною і мильним/сольовим розчином.
- Антракноз. Грибок викликає всихання листя і появу бурих плям. Достатньо місяця, щоб ця хвороба вбила квітку. Рішення – обприскування мідним купоросом і скорочення поливів.
- Фузаріоз. Це захворювання викликає грибок. Воно супроводжується в’яненням і пожовтінням листя. Рішення – обприскування фунгіцидами, наприклад, Превікуром і Фітоспорином-М.
Не меншу небезпеку, ніж хвороби, для антуріума становлять комахи-шкідники. Вони здатні в короткі терміни катастрофічно погіршити стан квітки і привести її до загибелі.
Шкідники, що паразитують на антуріумі:
- Попелиці. Ці дрібні комахи живуть колоніями і висмоктують поживні соки з рослин. При її появі листя антуріума скручується, сам він сохне і уповільнює ріст. Рішення – обприскування інсектицидами, наприклад, Актелліком або Фуфаноном.
- Павутинний кліщ. При ураженні на зворотному боці листя з’являється павутина. Крім хімічних препаратів, зазначених вище, можна застосовувати біологічні засоби, наприклад, Фітоверм і Акарин. Також рекомендується промивати листя мильним розчином і застосовувати спецзасоби для боротьби з кліщами – акарициди.
- Щитівки. Це коричневі жучки, які харчуються соком рослин. При ураженні на листках з’являються плями, темні та липкі, а зі зворотного боку листя є горбки бурого кольору. Рослина перестає рости і гине. Звичайні інсектициди тут виявляються безсилі – потрібні особливі системні засоби, а після них рослину обробляють мінеральною олією.
- Трипси. Ці дрібні комахи небезпечні тим, що можуть заразити рослину вірусами. А виділення цих комах провокують грибкові захворювання. Листя при ураженні трипсами стає жовтувато-білим. Рішення – обприскування Омайтом або Вертимеком.
Якщо рослина уражена шкідниками, необхідно якомога швидше вжити заходів. В іншому випадку квітка загине, а крім того, заразить сусідні рослини.
Як реанімувати
Якщо антуріум гине, треба спробувати його врятувати. Існує відразу кілька ознак, за якими можна зрозуміти, що рослині потрібні реанімаційні заходи.
Тривожні ознаки:
- рослина не цвіте протягом довгого часу;
- оголене стебло;
- дрібнішання листя і квіток;
- витягування стовбура й опадання листя.
Якщо у квітки спостерігається постійне збільшення обсягу листя, реанімація їй не потрібна. Вжиті заходи залежать від ознак, що сигналізують про наявність проблеми.
Як проводити реанімацію антуріума:
- Якщо у рослини скручується листя, значить, порушений світловий режим, а вологість повітря не відповідає вимогам. Одночасно у квітки починають жовтіти кінчики листя. Щоб виправити становище і врятувати квітку, її переносять у тепле місце або прибирають зі протягу.
- При використанні жорсткої води рослина може в’янути. Досягти необхідної м’якості допомагає заморожування води або пропускання її через фільтри. Через жорстку воду в антуріума також чорніють кінці листя.
- Якщо рослина активно скидає листя, слід оглянути стебла. На них бувають ущільнення, що пускають коріння. З їхньою допомогою можна відновити рослину, що гине.
- Якщо в антуріума почорніло або пожовкло коріння, значить, воно уражене інфекцією або гниє. Таке коріння видаляють, а з живих коренів можна виростити нову квітку.
Запобіжні заходи
Антуріум можна сміливо вирощувати в житлових приміщеннях – отрут він не виділяє. Але ось його сік здатний обпекти шкіру і слизові, а при вживанні всередину викликає отруєння.
Отруйність листя – звичайна властивість для представників сімейства Ароїдних. Їх вживання всередину може спровокувати пронос, блювоту, контактний дерматит. Якщо в будинку є маленькі діти, необхідно стежити, щоб вони тягнули до рота листя і стебла антуріума.
Можливі проблеми
Найчастіше, проблеми при вирощуванні антуріума виникають через брак поживних речовин і порушення догляду.
Які можуть бути проблеми в антуріума:
- Пожовтіло листя. Квітка відчуває дефіцит калію. Рішення – внесення золи або комплексного добрива. Обов’язково проводять розпушування. Детальніше про всі причини пожовтіння листя і методи корекції стану читайте тут.
- Засохли кінці листя. Посильте поливи і проведіть позачергове внесення добрив. Огляньте квітку на наявність шкідників і за необхідності вживіть заходів.
- Листя скручується. Причина – нестача тепла. Така проблема часто спостерігається в зимовий час. Рішення – включення обігрівача (взимку) або перенесення квітки ближче до сонця (влітку). Також можна увімкнути лампу – для додаткового обігріву.
- Плямисте листя. Жовті або коричневі плями – симптом іржі. Вони можуть з’являтися не тільки на листках, а й на бутонах. Листя спочатку темніє і сохне, потім плями стають чорними, а іржа переміщується з листя на коріння. Причина – перезволоження. Рішення – скорочення поливів і зменшення вологості повітря.
- Блідне листя і стебло. Таке явище вказує на брак поживних речовин. Рішення – регулярні підживлення комплексними добривами. Також рекомендується пересадка у великий горщик.
- Оголилося стебло. Цей симптом вказує на дефіцит заліза та світла. Рішення – комплексні підживлення і перенесення квітки на південне вікно.
- Витягнулося стебло. Така ситуація спостерігається при нестачі кальцію і калію. Щоб заповнити дефіцит, рослину рекомендується підгодувати комплексним добривом.
- В’яне стебло. Це відбувається при грибкових і вірусних інфекціях. Рішення – обприскування фунгіцидами або антивірусними засобами для кімнатних рослин, наприклад, Інта-віром.
- Квітка “плаче”. Якщо листя покривається вологою, значить, рослина намагається позбутися зайвої вологи. Такий стан викликаний рясними поливами і не потребує лікування.
- З’явилося повітряне коріння. Якщо вони визирають з-під листя, значить, настав час пересаджувати рослину. Верхню частину стебла з повітряним корінням треба укоренити. Його зрізають і переміщують в окремий горщик. Потім рослину рясно поливають.
- Гниє коріння. Відбувається це через грибкові інфекції. Вирішення проблеми – обприскування фунгіцидами і пересадка з видаленням гнилих ділянок коренів.
Поширені запитання про антуріум
У квітникарів-початківців часто виникають питання з приводу вирощування антуріумів. Ці квіти досить невибагливі, але при порушенні правил вирощування та умов зростання можуть хворіти і чахнути. Особливо частою реакцією на погані умови є відмова від цвітіння.
Що запитують квітникарі-початківці:
- Як правильно розділяти антуріум? Коріння при поділі рослини спочатку акуратно розплутують, потім розрізають продезінфікованим інструментом – ножем або секатором.
- Чому квітки антуріума зеленіють по краях? Причиною такого явища може бути нестача світла або природне старіння рослини. Крім того, є антуріуми, у яких зелень на квітках є сортовою особливістю.
- Чому антуріум не цвіте? Найчастіше, рослина не зацвітає через дефіцит освітлення. Проблема вирішується переміщенням квітки на південний бік і додатковим підживленням.
- Від чого на квітці з’являються жовті плями? Щоб визначити причину, чому жовтіє антуріум, треба придивитися до розмірів плям. Якщо вони великі, можливо, це реакція на перегодовування, якщо невеликі, найімовірніше, рослина уражена павутинним кліщем.
Антуріум – дивовижна квітка, що вражає своєю красою і різноманітністю. Щоб ця тропічна рослина благополучно росла і прикрашала ваш будинок, важливо забезпечити її сприятливим мікрокліматом і дбайливим доглядом.