Курчата царського птаха, в народі також іменованого цесаркою, рідко утримуються в домашніх господарствах, оскільки багато хто вважає, що вони потребують особливих умов утримання і спеціальної годівлі. Деякі навіть упевнені, що годувати курчат необхідно ананасами. Однак їхній раціон особливо не відрізняється від звичайних курей, як і умови утримання, у чому можна переконатися далі.
Що це за птах
Царський птах – це доволі екзотична особина, яка є своєрідною сумішшю індички та курки. Вона має овальний і подовжений тулуб, коротку шию, невелику і легку голову, на якій є специфічні нарости, що і робить птицю схожою на індика.
Батьківщиною цесарок вважається Африка і Мадагаскар, де і зараз мешкають їхні деякі дикі види. Уперше їх привезли до Стародавньої Греції в античні часи, де й почалося їхнє одомашнення. До того ж історики знайшли документи португальських мандрівників, які підтверджують, що цесарок повторно завезли в Європу в 15 столітті, що і сприяло їхньому активнішому поширенню.
У наші ж дні цесарки розводяться в домашніх умовах, оскільки цінуються за високу продуктивність: дорослі самки в середньому важать 2 кг, а самці – 3 кг. Що стосується несучості, то вона середня – протягом року одна самка може знести 120 яєць.
Окремо варто відзначити, що представники цієї породи не вимагають особливих умов утримання і можуть розводитися в будь-яких кліматичних умовах, оскільки є єдиними з усіх видів птахів, які можуть витримати температуру -55°С. До того ж цесарки відрізняються сильним імунітетом і не схильні до багатьох захворювань, які загрожують курям і перепелам.
Курчата цесарки не стануть проблемою для курей або перепелів, оскільки вони доброзичливі, мають поступливий характер і не відвойовують свою територію. До того ж фермери можуть не переживати за свій урожай, оскільки, на відміну від курей, цесарки не клюватимуть ягоди і не копатимуться в грядках.
Чому варто заводити курчат цесарок
Утримання курчат цесарок дасть змогу в підсумку отримати вишукане м’ясо, яке містить 95 амінокислот, завдяки чому вважається особливо корисним для вагітних і людей з ослабленим імунітетом. На відміну від курячого м’яса, воно має смак дичини – фазанів або куріпок. У зв’язку з цим основними покупцями царського птаха є різні ресторації, які подають страви з м’ясом цесарки як дичину.
На окрему увагу заслуговують і яйця цесарки, які корисніші не тільки за курячі, а й за перепелині яйця. Вони є гіпоалергенними і цінуються за такі характеристики:
- містять велику кількість сухої речовини, вітамінів, амінокислот і мікроелементів;
- багаті білком (12,8 г на 100 г продукту), який чинить бактерицидну дію і входить до складу препаратів для очей, від хвороб шлунково-кишкового тракту;
- мають у своєму складі лізоцим – природний антибактеріальний фермент, який руйнує стінки клітин мікроорганізмів;
- мають щільну шкаралупу з мінімальною кількістю пор;
- залишаються придатними до вживання протягом 6 місяців при зберіганні в холодильнику;
- рідко викликають алергічну реакцію і стають причиною зараження сальмонельозом.
Незважаючи на всю користь яєць цесарок, їхнє споживання доволі обмежене, що пов’язано з малою поширеністю цього птаха в присадибних і промислових господарствах.
Варто зазначити, що розведення цесарок – це безвідходне виробництво, оскільки навіть їхнє пір’я можна реалізувати в природному або забарвленому вигляді. Місце збуту – це магазини фурнітури для біжутерії. Річ у тім, що пір’я цесарки, на відміну від курячого, качиного або гусячого, дуже красиве, тому використовується у виробництві сережок, підвісок, амулетів та іншої біжутерії. Звичайно, їх можна також пустити у виробництво ковдр та іншої пір’яної продукції.
Купівля молодняка
Вирощування цесарок починається з купівлі молодняка. Це питання вимагає грамотного підходу – починаючи від вибору породи і закінчуючи вмінням правильно визначити стать курчати.
Популярні представники
Вирішивши завести курчат царського птаха, слід познайомитися з різними його представниками, які відрізняються показниками маси тіла і несучості. Загалом існує понад 20 порід, які в середньому важать 1,8 кг і приносять до 130 яєць на рік. З найпоширенішими птахами в наших широтах можна ознайомитися нижче:
Парода |
Маса тіла (кг) |
Яйценосність (штук за сезон) |
Маса яєць (г) |
|
Самки |
Самця |
|||
Сіро-крапчаста |
1,7 |
1,6 | 85-90 |
45 |
Сибірська біла |
1,9-2 |
1,6-1,8 | 100-110 |
40-45 |
Загорська білогруда |
1,8-1,9 |
1,7-1,8 | 120-140 |
до 50 |
Кремова |
1,6 |
1,7 | до 90 |
40-45 |
Блакитна |
1,5-1,6 |
1,4-1,5 | 80-100 |
40-45 |
Читайте також статтю про популярні породи цесарок.
Місце і час купівлі
Придбати курчат можна в спеціалізованих птахівничих господарствах. Щоб походження, стан здоров’я і продуктивність цесарок не викликали сумнівів, під час купівлі слід уважно ознайомитися з ветеринарним свідоцтвом, у якому мають бути прописані всі відомості про птаха, якого купують.
Досвідчені фермери рекомендують купувати курчат навесні – на початку квітня і в середині травня. Найкраще вибирати курчат у добовому віці, оскільки саме в цей період ці полохливі птахи менш болісно для себе перенесуть транспортування на нове місце проживання. Якщо ж купуються старші пташенята, то при їхньому перевезенні потрібно буде використовувати спеціальну тару. Якщо ж транспортування буде тривалим, варто також подбати про корм і воду.
Якщо заводчик планує цілорічне розведення птахів, то купити потрібно щонайменше 30 особин, щоб у майбутньому мати можливість грамотно сортувати птаха і вибирати найбільших цесарок для подальшого розмноження.
Оцінка курчат і визначення їхньої статі
Відібравши пташенят, вік яких становить 1 добу, увагу варто звернути на їхній зовнішній вигляд і поведінку:
- пушок, який у цей період замінює майбутнє оперення, рівний і м’який;
- крильця щільно притиснуті до тулуба;
- попки та крила чисті;
- животик підтягнутий;
- лапки міцні, тому пташенята впевнено рухаються і стоять на ногах;
- курчата рухливі та жваво реагують на звуки.
Щоб ідентифікувати статеву приналежність курчати, слід звернути увагу на такі параметри:
- Розмір і колір наросту над дзьобом. У самців він досить яскраво виражений і має червоний колір, а у самок – ледь помітний і забарвлений у ніжно-рожевий.
- Будова голови і дзьоба. У самок дзьоб невеликий і витончений, а голівку вони тримають прямо. У самців дзьоб товстий і масивніший, з наростом, що добре проглядається, і загнутим гребенем. Голова у них на недовгій шиї завжди витягнута вперед.
- Сережки під дзьобом. У самок вони ніжні й маленькі, а в самців – м’ясисті й великі. Варто зазначити, що з роками цесарки також відрощують великі сережки.
- Постава. Цесарі, як і півні, виділяються в зграї поставою. Коли вони ходять, то важливо піднімають хвіст і голову, а ось самки поводяться скромніше.
- Поведінка. Самці часто тріщать з будь-якого приводу, а ось самки спокійніші і просто вигукують “у-а”.
Про свої способи відрізнити самку від самця у цесарок, розповість заводчик у своєму відео нижче:
Досвідчені заводчики для визначення статі особини рекомендують акуратно взяти пташеня і м’яко розкрити його клоаку. Якщо там є невеликий горбок, то це і є самець.
Умови утримання курчат
Якщо не дотримуватися правильних умов утримання і не забезпечити особинам належний догляд, то навіть здорове курча не зможе вирости в повноцінну цесарку. Що ж потрібно зробити, щоб створити необхідні умови для гармонійного росту і розвитку птиці, з’ясуємо далі.
Місце вирощування
Курчата потребують чистого, сухого та обігрітого приміщення. Щоб забезпечити їх такими умовами, фермери практикують два способи їх вирощування:
-
На глибокій підстилці. При “підстилковому” варіанті приміщення слід розділити на секції за допомогою високих металевих сіток, щоб курчата не перелітали одне до одного. Осередки в сітці варто робити дрібними, щоб молодняк не зламав лапки. Як покриття підлоги потрібно використовувати товстий шар природних матеріалів – деревної тирси, торфу або соломи. Оптимальна висота подібного шару – близько 10 см. Підстилку варто часто міняти, оскільки курчата вкрай активні та рухливі, чим і сприяють запиленості приміщення.
У зимовий сезон підстилку можна не міняти, але її потрібно очистити і доповнити новим шаром, щоб збільшити теплову складову.
-
У клітці. Утримання цесарок у клітці здійснюється за курячим принципом, причому цей варіант є більш прийнятним для курчат. Звичайно, велику увагу варто приділити вибору клітки. Вона має бути дерев’яною або з металевої сітки. Курчат віком до 20 днів потрібно тримати в комірках, розміри яких не перевищують 10 мм. Великі щілини неприпустимі, інакше курчата можуть просунути в них голови і постраждати. Як підстилку для клітки можна використовувати стружки або мішковину.
Незалежно від того, де вирощуються курчата – в секціях або клітинах, кількість особин на 1 кв. м. м не має перевищувати 20 голів.
Вибір інвентарю
Незалежно від місця утримання, пташенята повинні мати безперешкодний доступ до годівниць і поїлок. Під час вибору інвентарю слід врахувати, що він має відповідати таким вимогам:
- мати бортики, щоб вміст посуду не вихлюпувався назовні під час подуву вітру, активності курчат біля посуду тощо. п.;
- мати кришку, якою можна прикривати ємність у сніжну і негоду;
- мати таку конструкцію, щоб великі особини не могли добиратися до їжі та води;
- розташовуватися від землі на висоті не менше 1,5 м, щоб захистити корм від гризунів.
Оптимальні розміри ємностей залежать від кількості голів: чим більша площа годівниць і поїлок, тим більшу кількість курчат можна нагодувати і напоїти.
Розміщувати посуд слід на південній стороні, щоб його вміст завжди був оптимальної температури.
Температурний режим і вологість
У приміщенні, де утримують курчат, температура не повинна бути меншою за 14°С. При цьому температурний режим необхідно коригувати залежно від віку курчат:
- протягом перших 3 днів життя пташенята мають перебувати в приміщенні, температура в якому тримається поблизу 34-35°C;
- з 4 по 10 день температуру в приміщенні потрібно знизити до 30-31°C;
- починаючи з 11 дня потрібно поступово знижувати температуру з урахуванням того, що для місячних особин комфортною є температура близько 15°С.
Що стосується вологості в приміщенні, то вона має становити близько 60-70%. Якщо цей показник вищий, що це свідчить про низьку температуру в приміщенні та активне випаровування води. Отже, якщо температура висока, то вологість знижена, що негативно впливає на стан птахів.
Якими мають бути показники температури та вологості в приміщенні, залежить від віку курчат. Оптимальні значення представлені в таблиці:
Вік, днів |
Температура в приміщенні, °C | Температура під обігрівачем, °C |
Вологість, % |
1-5 |
30 | 31-32 |
60-65 |
6-10 |
25 | 28-30 |
60-70 |
11-15 |
22 | 25-27 |
60-70 |
16-20 |
20 | 21-24 |
60-70 |
21-30 |
15-18 | 20 |
60-70 |
Освітлення
Через зоровий нерв світло стимулює гіпоталамус – верхню частину мозку, що є вищим центром регуляції ендокринних функцій і вегетативної нервової системи, тому регулює температуру тіла птиці, кров’яний тиск, водно-сольовий і жировий обмін. Так, для нормального розвитку курчат потрібно підтримувати комфортний світловий день, тривалість якого також залежить від віку особин:
- Для добових курчат оптимальний світловий день триває 24 години.
- Через 3 тижні можна поступово знижувати тривалість світлового дня на 60 хвилин, щоб до 5-місячного віку цесарки вона становила 8 годин.
- З досягненням цесарок 6 місяців світловий режим потрібно знову збільшити. Для цього потрібно кожні 7 днів освітлювати приміщення на 60 хвилин довше. Потрібно буде зупинитися, коли світловий день досягне 14 годин.
- Далі освітлювати приміщення близько 17 годин, регулюючи світловий режим залежно від природних умов за вікном.
Слід врахувати, що правила освітлення дещо змінюються, якщо планується розводити цесарок для отримання інкубаційних яєць. У цьому випадку приміщення не можна освітлювати довше 15 годин. Додавати молодняку годинник потрібно тільки після того, як вони підростуть і зміцніють. Як правило, це відбувається у віці 7 місяців.
Якщо природного освітлення недостатньо, світловий день можна подовжити до потрібних показників будь-яким доступним способом, але в будь-якому разі проводити ці маніпуляції потрібно систематично і в один і той самий час.
Дезінфекція
Щоб запобігти зараженню цесарок різними інфекційними, вірусними та грибковими захворюваннями, їх потрібно утримувати в чистоті. Для цього приміщення 1 раз на день потрібно дезінфікувати, використовуючи спеціальні засоби:
- Монклавіт;
- Бактерицид;
- Віроцид.
Щоб освіжити повітря в пташнику, можна скористатися розчином хлору-скіпідару, для приготування якого рекомендується змішати скипидар і хлорне вапно у співвідношенні 1 до 4. Цей склад виявляє екзотермічну реакцію в повітряному середовищі, завдяки чому частинки обох компонентів випаровуються. На 1 кв. для миття приміщення варто взяти 0,5 мл скипидару та 2 г вапна. Застосовувати цей склад варто 1 раз на добу і при працюючій вентиляції.
Щоб у пташнику завжди було чисто, щодня потрібно міняти підстилку. До того ж регулярно потрібно міняти воду в поїлках, щоб вона завжди була чистою і свіжою.
Обрізка пір’я
Цесарки літають добре, тому потрібно обрізати китиці їхніх крил, щоб вони не пропали з двору. Цю процедуру варто проводити у вечірній час, причому одночасно у всього молодняка. Якщо ж підрізування пір’я проводиться тільки в однієї особини, її слід тимчасово відсадити від інших птахів.
Сама обрізка проводиться за допомогою ножиць або розпеченого ножа за такою інструкцією:
- Обраним інструментом одним рухом відсікти верхню фалангу одного крила (див. картинку внизу).
- Ранку обробити зеленкою, йодом або перекисом водню.
Після цієї процедури птахи зазвичай збираються в купу і засинають, не розкльовуючи при цьому ранку. Саме з цієї причини обрізку варто проводити ввечері.
Недосвідчені заводчики вважають, що цей спосіб обрізки небезпечний, оскільки передбачає використання обробних ножиць або розпеченого ножа. Насправді, нічого небезпечного немає, оскільки в перші дні життя цесарки практично не реагують на біль.
Коли курчата підростуть, вони не зможуть полетіти на одному повноцінному крилі. При цьому подібна обрізка мінімально впливає на зовнішній вигляд птаха.
Правила годування курчат
Цесарок, як і інших домашніх птахів, потрібно годувати відразу після народження. Щоб вони правильно розвивалися, потрібно грамотно скласти їхній раціон. Його потрібно коригувати залежно від віку птаха.
Кількість прийомів їжі
Протягом перших 15 днів пташенят потрібно годувати до 10 разів на добу. Надалі кількість прийомів їжі потрібно поступово скорочувати, щоб місячні курчата харчувалися до 2 разів на добу. Слід врахувати, що молодняк швидко поглинає корм, тому їм варто видавати їжу помірними порціями, використовуючи при цьому годівниці довгастої форми.
Раціон тижневих і місячних курчат
У цьому віці птахи потребують більш збалансованого харчування, але вони не настільки вибагливі, як новонароджені. Їхній добовий раціон краще скоригувати таким чином:
- пшеничні висівки – 1,83 г;
- мелена кукурудза – 1,83 г;
- вівсяне борошно – 1,83 г;
- рибне борошно – 1 г;
- варені яйця – 1,4 г;
- кисле молоко – 5 г;
- зелень – 6,7 г.
Цесарки полохливі, тому не можна шуміти поруч із пташником і проводити годівлю в присутності сторонніх осіб. У пориві паніки птахи можуть навіть передушити себе.
Чим годувати?
У раціон курчат цесарок потрібно включити такі продукти, як:
- Пшенична крупа. Містить клітковину, яка сприяє нормальному функціонуванню шлунка птахів. У перший час її потрібно давати в подрібненому вигляді та після розпарювання окропом або гарячим молоком. Як тільки крупа набубнявіє і стане м’якою, рідину треба злити. Готову кашу давати курчатам маленькими порціями.
- Подрібнені яйця. Можна вводити в раціон пташенят одразу після народження, оскільки раціон новонароджених має на 25% складатися із сирого протеїну. Перш ніж давати яйця цесаркам, їх потрібно відварити і ретельно подрібнити. За бажання їх можна змішати з хлібними крихтами.
- Кисле молоко або сироватка. Пташенятам, вік яких становить 7 днів і більше, можна давати кисле молоко або сироватку. На його основі можна також готувати мішанки з крупами або подрібненою зеленню.
- Рибне філе. Тваринний корм можна давати пташенятам будь-якого віку, оскільки він сприяє зростанню їхнього пір’я і позитивно впливає на життєдіяльність усього організму, насичуючи його білками і жирними кислотами. При цьому важливо врахувати, що курчатам можна давати рибу тільки після термічної обробки. До того ж із неї потрібно попередньо вийняти всі кістки, інакше курча може серйозно постраждати.
- Зелень. Активно вводиться в раціон птаха з 7-денного віку. Свіжу траву можна давати їм тільки після дрібної нарізки. Найбільш корисними для цесарок є:
- конюшина – поповнює нестачу білка в організмі;
- люцерна – позитивно впливає на зір птиці, оскільки багата на вітамін A;
- кульбаба – насичує організм особини необхідними вітамінами;
- листя капусти – корисне за рахунок високого вмісту мінералів і корисних речовин.
Досвідчені заводчики зазначають, що цесарки – дуже корисні в господарстві птахи, оскільки вони активно поїдають колорадських жуків та інших комах, що полюбляють влітку атакувати город.
Раціон новонароджених птахів
Оптимальний добовий раціон курчати після народження виглядає наступним чином:
- пшеничні висівки – 1 г;
- мелена кукурудза – 1 г;
- вівсяне борошно – 1 г;
- варені яйця – 1,2 г;
- кисле молоко – 3 г;
- зелень – 2 г.
Як вигулювати
Кури невибагливі щодо вигулу, але на відміну від них цесарки досить вимогливі в цьому питанні, оскільки є активними птахами, люблять свободу і свіже повітря. Вони можуть витримувати мінусові температури, але випускати на прогулянку варто з настанням тепла, коли температура повітря досягає 17-24 °C. До того ж вигулювати можна курчат віком не менше 2-3 місяців.
Під час вигулу цесарки вчаться самостійно добувати собі корм і поїдають різних личинок, черв’яків і жуків, що мешкають у землі. Бажано, щоб на ділянці були невеликі кущики або висока трава, щоб птах відчув себе в природному середовищі.
Чи можна тримати спільно з курми
Практично на всіх сучасних господарствах утримуються кури, тому птахівники часто запитують, чи можна разом із ними утримувати цесарок. Обидві особини належать до загону Куроподібних, тому вони добре уживаються одна з одною в одному пташнику і їх можна тримати разом.
Переваги
Ось основні плюси такого сусідства:
- Якщо обидва представники пернатих вирощуються для отримання якісного м’яса, їм потрібна однакова годівля. Так, у їхньому раціоні мають бути присутні зернові, вологі мішанки, овочі, зелень, вітамінно-мінеральні добавки. Завдяки тому, що їм можна давати одну й ту саму їжу, заводчику не потрібно витрачати багато сил на їхнє годування.
- Птахів можна утримувати в однакових умовах, оскільки вони однаковою мірою потребують чистоти, комфортної температури повітря і вологості. При цьому важливо підтримувати правильне освітлення та обігрів, не забуваючи контролювати сухість і чистоту підстилки.
- Царським птахам не властивий добре розвинений материнський інстинкт, тому досвідчені фермери підкладають їхні яйця під курку-несучку, яка прекрасно справляється з такими обов’язками.
- Якщо курчат обох представників Куроподібних утримувати разом із самого “дитинства”, то в майбутньому вони будуть максимально добре ладнати одне з одним.
Недоліки
Незважаючи на всі плюси, з уваги не варто випускати і такі мінуси:
- Цесарки належать до волелюбних особин, тому для комфортного розвитку вимагають досить багато простору. Вони погано переносять тісноту і клітинне утримання. Кури ж можуть проживати в клітках і навіть у маленьких закритих пташниках.
- Півні можуть покривати не тільки самок-кур, а й цесарок, що призводить до появи гідридів, які зовні схожі на царських птахів, але мають оперення курки, позбавлені гребеня і сережок на головній частині, мають великий і масивний тулуб. Гібрид позбавлений статевих залоз, але має міцне здоров’я і добре переносить різні недуги. Слід врахувати, що схрещування курей і цесарок не призводить до появи великої кількості молодняка.
Перший гібрид від півня і самки цесарки був виведений у середині 80-х років 20 століття в Сергієвому Посаді. Уже тоді вчені з’ясували, що потомство гібридних пернатих є повністю безплідним.
Правила спільного утримання
Перш ніж заселяти в курник пташенят двох видів, варто до курей підселити кілька цесарок і поспостерігати за їхньою поведінкою. Якщо птахи не почнуть конфліктувати, то можна сміливо збільшувати поголів’я царських птахів. При цьому слід врахувати такі правила їх утримання:
- розміщувати цесарок у пташнику з розрахунку 2-3 особини на 1 кв. м. м статі;
- прибрати зі зграї найзадирливіших курей, щоб інші курчата перестали поводитися зухвало і порозумілися одне з одним;
- встановити в пташнику достатню кількість жердинок для відпочинку птахів і гнізд для висиджування яєць, щоб пернаті не посварилися один з одним;
- поставити в пташнику кілька спеціальних ванн із піском або золою, оскільки пернаті полюбляють купатися і ритися в землі;
- забезпечити птахам доступ до чистої та свіжої води.
Цесарки вибагливі щодо прогулянок, тому спеціально для них слід організувати вигули, обгороджені сіткою, висота яких не менше 2 м, інакше курчата перелітатимуть через них і тікатимуть.
Розведення цесарок як бізнес
Заводчики-початківці не можуть зважитися, чи варто займатися бізнесом із розведення курчат цесарок. Щоб зважитися на це, слід зважити плюси і мінуси цього бізнесу.
Вигідно чи ні розводити цесарок, розповідається в наступному відео:
Переваги цієї справи такі:
- цесарки морозостійкі, тому при їхньому розведенні додатковий підігрів потрібно забезпечити тільки молодняку;
- цесарки належать до домашнього птаха, який менш хворобливий, рідко потребує додаткової вакцинації та спеціальної підгодівлі;
- годувати царських птахів потрібно так само, як і звичайних курей, оскільки вони всеїдні;
- курчата цесарки ростуть практично такими самими темпами, як і кури бройлера, але з’їдають приблизно в 2 рази менше корму, що не заважає гарному приросту м’яса – з 3,4 кг корму можна отримати 1 кг чистого м’яса;
- небагато заводчиків займаються розведенням цесарок, тому конкуренція невелика, що не можна сказати про багато інших видів бізнесу, пов’язаних із птахівництвом, зокрема з розведення курей бройлерів;
- розведення цесарок – це безвідходне виробництво, оскільки навіть їхнє пір’я можна пустити в продаж.
Перерахованим плюсам можна зіставити такі мінуси:
- курчата цесарки видають багато шуму і голосно кричать, особливо в разі будь-якої загрози, яка може надходити від сторонньої людини, домашніх тварин та ін.;
- цесарки дуже активні і люблять політати, тому вимагають багато простору;
- цесарки – полохливі особини, які не можуть самостійно висиджувати своє потомство, тому в господарстві потрібно тримати або курей-насідок, або інкубатор;
- цесарки часто піддаються стресам, що переважно виходить з їхньої лякливості, впливає на їхню несучість, яка під час стресових ситуацій може перериватися на 3 дні.
Зваживши всі за і проти, кожен може вирішити для себе, чи слід зайнятися розведенням цесарок. Якщо дана справа припала до душі, окрему увагу слід приділити вивченню курчат царської птиці, адже від їхнього правильного утримання та годівлі залежить успішність усього бізнесу.