Квасоля не росте. Що є причиною?

Коли квасоля перестає рости або взагалі не сходить, необхідно шукати причину. Вона полягає як у банальній неправильній підготовці посадкового матеріалу, так і в недотриманні агротехнічних заходів. З’ясувавши негативний фактор, можна швидко виправити ситуацію і отримати довгоочікуваний урожай.

Причини не схожості квасолі

Якщо бобова культура після посадки не сходить, причиною є недотримання правил обробки та вибору насіння. Іноді – неправильне заглиблення. Якщо зерна вставити на глибину більше 5 см, то їм важко буде пробитися крізь товстий шар ґрунту.

Квасоля не росте

На що звертати увагу при виборі посадкового матеріалу:

  • вік – не можна використовувати насіння старше 3-4 років, оскільки його оболонка сильно пересихає і стає “дубовою”, набрякання відбуватиметься занадто повільно;
  • якість – не можна купувати посадковий матеріал у неперевірених виробників і заборонено висівати пошкоджені елементи, з ознаками цвілі тощо. п.

Крім стандартних підготовчих заходів досвідчені городники використовують хитрощі. Вони прискорюють і покращують схожість. Методів для цього безліч, але серед усіх особливо виділяють такі:

  1. Мікродобрива. На 1 л води потрібно по 0,2 г таких речовин, як борна кислота, азотний окис амонію. Вони продаються в спеціалізованих садових магазинах. У суміш помістіть квасолини і витримайте 5-6 хвилин, просушіть природним шляхом (розклавши на тканині).
  2. Стимулятори росту. Вони можуть бути виготовлені на основі синтетичних фітогормонів або натуральних мікроелементів. Асортимент препаратів широкий: Епін, Циркон, аспарагінова або бурштинова кислота, Енерген Аква, Новосил, гетероауксин, гіберелін тощо.
  3. АКЧ. Це аерований компостний чай. Виготовляється самостійно, для чого змішується дощова вода в кількості 1 л, патока (5 мл), 35 г сухого компосту. Усі компоненти покладіть у скляну ємність, всередину вставте розпилювальні трубки від акваріумного компресора. Увімкніть рівно на 24 години. Далі насіння опустіть всередину і витримайте до стадії набухання й утворення компостної оболонки. Готовність чаю визначається за запахом – має бути присутнім аромат свіжого ґрунту.

А також народні методи:

  1. Спиртовий розчин. Для цього візьміть горілку або спирт 40 градусів. Опустіть квасолини на 20 хвилин. Дайте просохнути.
  2. Мед. У 200 мл води помістіть 1 ч. л. продукти бджільництва та насіння. Тримайте 24 години, потім промийте і просушіть.
  3. Алое. Зі свіжозрізаного листа видавіть сік. Змішайте його в рівному співвідношенні з водою і покладіть насіння на 24 години.
  4. Настоянка з грибів. Візьміть сухі гриби (будь-які їстівні), залийте їх киплячою водою так, щоб вона покрила продукт. Накрийте кришкою і залиште настоюватися до повного охолодження. Насіння тримайте в настоянці 5-6 годин.
  5. Сік картоплі. Для приготування знадобиться 2-3 бульби, які після миття помістіть на 4-5 годин у морозильну камеру. Після перемерзання картоплю очистіть від шкірки і видавіть сік. У нього покладіть посадковий матеріал на 7 годин.
  6. Зольний розчин. В 1 л води засипте 2 ст. л. деревної золи, ретельно перемішайте, залиште на 48 годин і покладіть насіння. Тримайте близько 5-6 годин.

Який би спосіб не був обраний, суворо дотримуйтеся зазначених пропорцій. В іншому випадку поверхня квасолин отримає опік.

Особливості посадки у відкритий і закритий ґрунт

У закриті умови зростання прийнято висаджувати квасолю в Північних регіонах. При холодному кліматі овоч не встигне повноцінно культивуватися або взагалі не зійде, якщо посадити на відкриті грядки при досягненні необхідної температури.

У всіх випадках існують обов’язкові умови – прогрівання ґрунту до температури +10°C, а повітря ±18°C мінімум. Щоб ґрунт був теплим, у теплицях обладнують високі грядки, роблять земляні насипи на висоту 20 см.

При цьому бажано встановити всередину парника обігрівальне обладнання для підтримки необхідних умов.

Друге важливе значення – тип ґрунту. Невідповідність ґрунту потребам культури здатна спричинити не схожість насіння. Зверніть увагу на показники:

  • рівень кислотності – від 6,5 до 7 рН;
  • структура – пухкий, за необхідності важкий ґрунт розбавляється торфом, піском;
  • вид – вапнований, суглинний, супіщаний, чорноземний;
  • ґрунтові води мають розташовуватися мінімум на глибині 8 м;
  • родючість землі – висока, але з мінімальною кількістю азоту, оскільки бобова культура споживає речовину з повітря, а її надлишок призводить до нарощування зеленої маси, а не стручків.

Квасоля не переносить підвищеної вологості, чого не можна уникнути в закритому ґрунті. Рекомендується проводити зволоження рідше, ніж на відкритих грядках. Ще одна обов’язкова умова – провітрювання теплиці.

Нюанси культивування розсадним способом

Розсадний метод вирощування квасолі не застосовується в південних регіонах, оскільки тут земля прогрівається рано, а поворотні заморозки майже не бувають. Щоб культура зійшла і надалі швидко росла, обов’язково підготуйте посадковий матеріал.

Заходи включають у себе такі дії:

  1. Проморожування. Процедура необов’язкова, але бажана. Дозволяє знищити личинки квасолевої зернівки. Для цього помістіть квасолини в морозилку при температурі – 14-15°C на 48 годин, після чого залиште при кімнатній температурі.
  2. Сортування та калібрування. Заходи дозволяють використовувати тільки якісний матеріал, що знижує ризик не схожості. Зробіть таке:

    • вручну переберіть усі квасолини, видаліть ті, на яких є ознаки хвороб, цвілі, ушкоджень, отворів;
    • викиньте елементи з легкою вагою (вони всередині порожні й можливо містять шкідників);
    • опустіть насіння в злегка підсолену воду на 20-30 хвилин – несхожі квасолини піднімаються на поверхню;
    • розкладіть зерна по купках, виходячи з розміру (не можна садити поруч великі квасолини з дрібними).
  3. Дезінфекція. Для знезараження матеріалу зазвичай використовується світло-рожевий розчин марганцівки. Зерна розмістіть у розчині на 10-15 хвилин, просушіть.
  4. Прогрівання. Щоб зробити запуск росту, покладіть квасолю на 15 хвилин у теплу воду (температура не вище за +30°C).
  5. Пророщування. Завдяки процедурі квасолини зійдуть на 6-10 днів раніше, що актуально при терміновості посадки. Зробити це можна 2-ма способами:

    • перший – покладіть зерна в мокру тканину, перенесіть на тарілку з теплою водою і залиште за кімнатної температури;
    • другий – зробіть кульки з вати, змочіть їх у теплій воді, всередину покладіть по квасолині, після чого помістіть у скляні ємності та зверху накрийте.

Розсадний метод для квасолі застосовується рідко, але за його необхідності беруть індивідуальні склянки. Їхній об’єм має бути мінімум 200 мл, а діаметр – 8-10 см. Можна посіяти в загальний ящик, але при пересадці ламається коренева система.

Розсада

Правила посіву квасолі на розсаду:

  1. Коли при пророщуванні довжина паростка досягне 2 см, підготуйте ґрунтосуміш. Для цього змішайте компоненти, вибравши один із варіантів:
    • по 1 частині торфу і перегною, 2 частини городнього і знезараженого ґрунту;
    • по 1 частині землі та компосту і 1/10 частина річкового піску.
  2. Підготуйте ємності. Візьміть звичайні склянки, зробіть у днищі отвори для дренажу. Складіть на дно керамзит, зверху – субстрат.
  3. Проведіть легке зволоження. Потім у центральній частині зробіть паличкою лунку на глибину 5 см. Якщо квасолини великі (залежить від сорту), можна збільшити їх до 7 см. Якщо квасоля сіється в загальну велику тару, то витримайте відстань між сіянцями у 8-10 см.
  4. Укладіть насіння так, щоб паростки перебували трохи на боці. Якщо квасолини великі, то достатньо по 1 штуці в лунку, якщо дрібні або слабо пророщені, то по дві штуки.
  5. Присипте ґрунтом і знову зволожте з пульверизатора.
  6. Укрийте кожну склянку поліетиленовою плівкою і залиште в теплі.

Недостатньо тільки посадити квасолю. За розсадою потрібно доглядати. Як це робити правильно:

  • двічі на день провітрюйте рослини (по 10-15 хвилин), для чого відкривайте плівку або скло;
  • своєчасно поливайте (обов’язково з пульверизатора), але так, щоб вода не потрапляла на зелену масу (стежте за тим, щоб вода не застоювалася і на поверхні не утворювалася суха кірка);
  • кожні 10 днів вносьте препарат Діамофоска (на 1 л води – 3 г);
  • тримайте розсаду на сонячному підвіконні, але не допускайте потрапляння прямих променів сонця.

Максимальний час росту розсади – 30 діб, після проведіть пересадку у відкриті грядки. Пікіровки квасоля не потребує.

Причини зупинки росту саджанців

Для того щоб точно визначити причину уповільненого росту квасолі, необхідно чітко знати правила агротехніки для бобової культури – як садити і доглядати, коли конкретно проводити посів тощо. д. Якщо виявиться невідповідність вимогам, значить це і є причина зупинки розвитку.

Невідповідне місце посадки

Будь-який сорт квасолі віддає перевагу сонячному світлу. Якщо посадити культуру в затіненні, вона не тільки сповільнить зростання, а й повністю його зупинить. Основні вимоги до вибору ділянки:

  • відсутність вітрів і протягів;
  • велика кількість світла – квасоля потребує 12-годинного освітлення;
  • височина – оптимальний варіант, оскільки в низині зазвичай близько розташовуються ґрунтові води.

Обов’язково дотримуйтеся сівозміни, не саджайте бобові культури щороку на одному місці. Дайте відпочинок у 3-4 роки. Зверніть увагу на попередників:

  • сійте квасолю після помідорів, картоплі, капусти, солодкого перцю, баклажанів і огірків;
  • неприпустимі попередники – будь-які бобові культури, оскільки підвищується ризик інфікування властивими виду рослини захворюваннями і нашестя шкідників.

Поганий ґрунт

У несприятливому ґрунтовому середовищі квасоля не росте. Ґрунт має бути тільки пухким і поживним. Для цього підготуйте його таким чином:

  1. Перекопайте майбутні грядки ще з осені на глибину багнета лопати. Одночасно удобріть землю. Оптимальне підживлення і дозування для квасолі – на 1 кв. м. близько 20 г деревної подрібненої золи, 5 кг компосту, 30 г препарату Суперфосфат.
  2. Якщо ґрунт занадто кислий, внесіть на 1 кв. м добрива. м по 3-5 кг вапна.
  3. У разі важкого ґрунту розбавте грядки піском (кількість підбирається індивідуально, але потрібно домогтися такої структури, щоб при стисненні ґрунту в руці не утворювалася грудка).
  4. Навесні розсипте по всій поверхні грядок деревну золу і розрівняйте город граблями.
  5. Під час посадки розсади або насіння внесіть на кожний 1 кв. м. м по 20 г Суперфосфату або 10 г Монофосфату.

Азот вносити небажано, але якщо ґрунт збіднений ним, то макроелемент закладають виключно у формі амонію.

Недотримання термінів

Квасоля вважається дуже теплолюбною рослиною. При найменших заморозках вона гине або надовго зупиняється в рості (поки знову не відновиться). З цієї причини важливо суворо дотримуватися термінів посіву. Вони залежать від погоди і кліматичних особливостей.

У таблиці вказано період посіву у відкритий ґрунт і на розсаду, виходячи з регіональності:

Регіони Насінням у город Насінням на розсаду / перенесення у відкритий ґрунт
Підмосков’я, Середня смуга після 10-15 травня З 20 квітня по 10 травня / з 20 травня по 10 червня.
Ленінградська область, Урал, Сибір з 25 травня по 10 червня З 10 по 20 травня / з 10 по 20 червня.
Південь (Крим, Краснодарський край) після 10 квітня Розсадний метод не застосовується.

Неправильний полив

Це ще одна поширена причина зупинки розвитку квасолевих рослин. Культура не переносить підвищеної вологості, але і пересихання ґрунту теж небажане. Існує низка нюансів, на які важливо звернути увагу:

  • найголовніший період для поливів – під час формування стручків (якщо його ігнорувати, опадуть квітки, зав’язі, а кущ зупиниться в рості);
  • до цвітіння зволоження проводиться 1 раз на 6-7 днів;
  • при цвітінні та плодоношенні – двічі на тиждень;
  • норма поливу після пересадки розсади і посіву насіння близько 10 л – на 1 кв. м. м;
  • дозування при зростанні стручків 15-17 л;
  • після кожного зволоження проводиться розпушування;
  • під час дощів кількість поливів скорочують, а за посухи збільшують;
  • час зволоження – ранній ранок або вечір;
  • якість води – тільки відстояна і бажано дощова (без хлорних та інших домішок);
  • поливати так, щоб на листя не потрапляли краплі;
  • температура – тепла (відстоювати варто під відкритими променями сонця).

Фахівці не рекомендують заливати воду під корінь (краще поливати міжряддя).

Полив

Надлишок і нестача добрива

За нестачі або перенасичення добривами відбуваються значні зміни в рослині – залежно від потрібної/зайвої речовини, проявляються певні ознаки. Але загалом порушується обмін речовин, змінюються зовнішні показники та структура куща.

Як визначити наявність важливих для квасолі речовин:

Елемент Нестача Надлишок
Азот блідне і жовтіє листя, зменшується в об’ємі зелена маса листя темніє, зелень посилено росте, а стручки відстають у розвитку
Фосфор колір рослини стає темнішим, листова пластина ущільнюється, на поверхні утворюються плями на листі утворюється міжжилковий хлороз
Калій жовтіють листові пластини, після чого відмирають, стають зморшкуватими і закручуються донизу листя стає темним і дрібним, перестають засвоюватися багато поживних речовин
Мідь скручується і в’яне листя, розвиваються білі плями на нижньому листі з’являються бурі плями, рослина повністю зупиняється в рості
Сірка зелень світлішає, рослина не росте листя стає спочатку жовтим, потім бурим, повністю скручується
Магній краї листя стають жовто-червоними, на жилах формуються різнокольорові плями. Краї загинаються за типом купола відмирає коріння, кущ гине
Кальцій блідне і скручується молоде листя, виявляється бурий відтінок, сильно розгалужується коренева система на листках формуються світлі плями, що призводить до відмирання пластини
Бор викривляється основа верхівкових листків, через тривалий час вони світлішають і згинаються на нижньому листі утворюються буруваті плями, зелень відмирає
Залізо верхнє листя блідне, на жилах формуються білясті смуги (ураженню піддається від самого початку молоде листя) листя темніє, корінь відмирає

Щоб квасоля не зупинялася в рості і їй було достатньо всіх поживних елементів, необхідно правильно вносити добрива:

  • годувати квасолю достатньо 2, максимум 3 рази за сезон;
  • перший раз під час посадки – для цього можна взяти по 30 г калію і фосфору – на 1 кв. м. м;
  • вдруге при бутонізації – використовується 15 г Суперфосфату і 5 г сірчанокислого калію на 1 кв. м. м;
  • періодично (приблизно 1 раз на місяць) розпорошувати деревну золу;
  • азотні добрива не використовуються, але якщо ґрунт занадто збіднений, допустимо внести 3 кг компосту на 1 кв. м. м.

Порушення правил агротехніки

Перше, на що потрібно звернути увагу – схема посіву. Незалежно від виду квасолі (кучерява або кущова), середня відстань між рядами становить від 40 до 60 см, між лунками в ряду – 20-30 см. Садити квасолю потрібно за однією з технологій:

  1. Рядами. Найпоширеніший спосіб, при якому мінімальна відстань між рядами становить 45 см, а в ряду – 25 см. Метод вимагає великого простору, але зате рослини почуваються комфортно. Рядами
  2. Стрічками. Квасоля висаджується в 3 ряди, між якими відстань 20 см, а в рядах по 15 см. Між кожним трьохряддям витримується мінімум 45 см. Стрічками

Квасоля може зупинитися в рості через неправильні агротехнічні дії. Зверніть увагу на таке:

  1. Проріджування. Якщо садите розсаду, то воно не потрібне. При закладці 2-3 квасолин у лунку, проведіть видалення слабших екземплярів.
  2. Опори. Потрібні при вирощуванні кучерявої квасолі. Якщо рослину не підв’язати, вона захворіє, на тлі чого зупиниться ріст. Існують різні варіанти:

    • встановлення окремих дерев’яних кілків на висоту близько 2-3 м із заглибленням у 0,5 м;
    • монтаж перевернутої V – кілки скріплюють між собою у верхній частині;
    • шпалерами – уздовж грядки встановлюються шпалери, на них натягується міцна мотузка або дріт.
  3. Розпушування. Проводьте після зволоження. Якщо цього не робити, необхідний для росту кореневої системи кисень не надходитиме.
  4. Підгортання. Зробіть після досягнення кущами висоти в 10-12 см.
  5. Бур’яни. Їх видаляйте в міру розростання, тому що вони витягають із ґрунту поживні речовини, додатково затінюють квасолю.

Хвороби, як причина зупинки росту квасолі

Найчастіше квасоля перестає рости через захворюваність. Існує низка недуг, що впливають на зовнішній вигляд:

Назва захворювання Симптоми Причини Методи лікування
Сіра гниль опадання квіток, формування на листках коричневих плям, пожовтіння зелені, утворення нальоту підвищений рівень вологості використання фунгіцидів згідно з інструкцією (асортимент широкий)
Антракноз формування плям коричнево-червоного відтінку, втиснутого типу, потім поява отворів і виразок на листках і стручках

висока вологість застосування бордоської рідини (1 %)
Біла гниль розм’якшення стовбура, листя, кореня, утворення слизового нальоту і білих пластівців відсутність вентиляції в теплиці, висока волога препарат Хом, Фітоспорин
Оливкова пліснява (кладоспоріоз) формування оксамитового нальоту по всій рослині з оливковим відтінком висока вологість засіб Квадріс (на 1 гектар – 1 л препарату)
Церкоспороз утворення на листках сірих плям із малюнком червонуватого або коричневого кольору підвищений рівень вологості препарат Протект, Протазокс

Для профілактики будь-якого захворювання застосовується 1 %-а бордоська рідина. Обов’язкова вимога – не допускати перезволоження.

Шкідники, як причина зупинки росту квасолі

Хвороби не єдина проблема. Є низка комах, через яких квасоля сповільнюється в розвитку:

  1. Паросткова муха. Її личинки поїдають пагони, і вони, згодом, відмирають. Щоб цього не допустити, потрібно дезінфікувати насіння.
  2. Квасолева зерновка. Личинки вигризають стручки. Шкідники з’являються тільки після їх утворення.
  3. Попелиця. Комахи покривають листя і стовбури, які з часом гинуть. Для боротьби ефективне обприскування розчином із господарського мила.
  4. Горохова плодожерка. Гусениці поїдають боби всередині стручка. Їх доведеться збирати вручну.

Щоб квасоля радувала багатим урожаєм і швидко росла, необхідно дотримуватися агротехнічних правил, знезаражувати посадковий матеріал, правильно вибирати ділянку і вносити добрива. Тільки в цьому випадку можливо отримати позитивний результат, не переживаючи, що овоч не зійде або перестане рости.