Томат Скороспілка: опис сорту, характеристики, фото, посадка, догляд, збір врожаю

Томат Скороспілка

Томат Скороспілка належить до детермінантних сортів, призначених для вирощування у відкритому ґрунті, хоча не менший урожай приносить і в тепличних умовах. Рослина не вирізняється високою врожайністю, але є невибагливою і дає змогу зібрати червоні плоскоокруглі плоди вагою до 150 г через 87-95 днів з моменту появи сходів.

Опис сорту

Скороспілка є низькорослою рослиною, що належить до ультраскоростиглих сортів, чим і зумовлена її назва. З основними якостями кущів і плодів розберемося далі.

Кущі

Є розлогими і заввишки досягають близько 50-70 см, але при вирощуванні в теплицях можуть вирости до 1 м, тому потребують підв’язування до міцної опори і додаткового пасинкування (видалення або укорочення пагонів другого порядку – пасинків).

На високих гіллястих стеблах виростає рясна кількість попелясто-зеленого м’ясистого листя. Суцвіття у рослини прості, причому квітки за формою нагадують невеликі дзвіночки, мають яскраве біле забарвлення з характерною жовтою основою. Плодючість становить у середньому 6-7 плодів на одну гілку.

Плоди

Дозрівають на 87-95 день з моменту появи сходів, мають середній розмір і плоско-округлу форму (злегка приплюснуті біля торців). Їх маса в середньому становить 150 г. Під час дозрівання один бік помідора має помаранчевий відтінок, тоді як решта плоду має яскраво-червоний колір.

Для ультраскоростиглого сорту плоди в міру кислі та м’ясисті з великим вмістом біологічно активних речовин. Вони є універсальними, тому можуть використовуватися у свіжому вигляді для приготування ранніх салатів. Пізніші плоди більше підійдуть для консервації. Помідори цього сорту не бояться високих температур, тому при обробці не лопаються. Так, з них можна приготувати відмінний томатний сік.

Плоди вирізняються гарною лежкістю і транспортабельністю, що зумовлено їхньою високою щільністю і м’ясистістю. У зв’язку з цим городники часто вирощують цей сорт у комерційних цілях.

Таблиця характеристик

З основними характеристиками Скороспілки можна ознайомитися з таблиці:

Параметр Опис
Загальні якості Ультраскоростиглий і низькорослий сорт, який може рости і плодоносити у відкритому ґрунті та в плівковій теплиці. При розведенні в Сибіру і на Крайній Півночі посадку краще проводити в парниках або добре опалювальних тепличних комплексах.
Термін дозрівання 87-95 днів після появи сходів
Форма Плоскоокругла
Колір Яскраво-червоний
Маса Досягають до 150 г
Застосування Придатні для вживання у свіжому вигляді, а також для переробки та консервації.
Урожайність З 1 кв. з м посадкової площі можна зібрати близько 5-7 кг плодів. У середньому на одному кущі формується до 7 томатів. Урожайність невисока у зв’язку з тим, що сорт є раннім.
Особливості вирощування Потребує пасинкування і підв’язки до міцної опори.
Стійкість до хвороб Стійкий до основних захворювань. Завдяки ранньостиглості томат дозріває до настання фітофтори.
Цінності сорту Приносить стабільний урожай і вирізняється гарною зав’язкою плодів навіть за знижених температур.

Про характеристики низькорослого сорту також розповідається у відео:

Агротехніка

Щоб успішно виростити томати, необхідно дотриматися низки вимог:

  • Готувати розсаду за 55-60 днів до передбачуваної її висадки в ґрунт. Як правило, цей термін припадає на кінець березня.
  • Для Скороспілки супіщані та суглинисті ґрунти з показником рН в районі 5-6 є оптимальними. Найкращими ж її попередниками є огірки, капуста і всі види бобів.
  • Підтримувати рясне освітлення, оскільки томат любить світло. Чим він яскравіший та інтенсивніший, тим активніше будуть дозрівати плоди. Нестача ж світла призведе до витягування й ослаблення кущів, унаслідок чого затримається початок їхнього цвітіння і плодоношення.
  • Щоб насіння почало проростати, температуру підтримувати в межах +14…+16°C, хоча найкращими її показниками є +20…+25°C. Якщо вона впаде до +10°C, розвиток і ріст рослини істотно сповільниться і може зовсім припиниться при подальшому зниженні температури. Якщо ж вона досягне -1°C, то рослина зовсім загине.
  • Для позитивного розвитку рослини підтримувати вологість повітря близько 45-60%, а ґрунту – 65-75%.
  • У процесі росту рослини підтримувати родючість ґрунтового покриву, оскільки від неї залежить формування плодів, які отримують більшу частину корисних елементів саме з ґрунту. Так, на етапі формування кореневої системи варто ввести фосфорні добрива, а на етапі плодоутворення – комплексні з фосфором і калієм. Особливо акуратно потрібно поводитися з азотними добривами, що обумовлено двома причинами:
  • нестача азоту призведе до уповільнення росту рослини, знебарвлення або навіть обпадання листя, появи маленьких плодів із дефектами;
  • надлишок азоту спровокує надмірний ріст листя і стебел, через що постраждає врожайність сорту і сповільниться процес утворення плодів.

Крім підживлення комплексними мінеральними добривами, для отримання гарного врожаю рослину потрібно також вчасно поливати, пасинкувати і проводити профілактичні заходи для її захисту від шкідників і хвороб.

Як купити розсаду

Вирощування розсади з насіння є одним з найважливіших етапів розведення томатів і вимагає багато часу. При його нестачі розсаду можна купити, враховуючи такі чинники:

  • Вік саджанців має бути не більше 60 днів. При цьому найкращим варіантом є молоді паростки віком від 45 днів. Важливо, щоб усі придбані саджанці були “ровесниками”, інакше вони будуть нерівномірно рости на грядці і не зможуть забезпечити сусіднім рослинам природний захист від палючих сонячних променів.
  • Оптимальна висота саджанців – до 30 см, а кількість листя – від 6 до 8.
  • Стебло має бути пружним і товстим, що нагадує за своїми параметрами олівець.
  • На листках, стеблі та корінні не повинно бути видимих механічних пошкоджень. Крім цього, на стовбурі та листі не повинно бути яйцекладки різних шкідників. На предмет дрібних яєць комах особливо уважно потрібно оглянути тильну сторону листя і місця кріплення гілочок до стовбурів.
  • Саджанці мають бути симетричними з добре розвиненою і компактно сформованою кореневою системою.
  • Уся розсада має бути в ящиках із землею, а не в пакетах, оскільки такий спосіб пакування може призвести до ушкоджень кореневої системи, унаслідок чого порушиться нормальне і швидке її вкорінення на грядці.

Розсада томатів у ящиках із землею

Недобросовісні продавці прискорюють ріст саджанців шляхом введення надмірної кількості азотних добрив. Така розсада буде відрізнятися інтенсивним зеленим забарвленням і листям, кінчики яких будуть загорнуті всередину.

Підготовка розсади своїми руками і посадка у відкритий ґрунт

Багато городників воліють самостійно вирощувати розсаду з кінця березня. Цей процес складається з декількох етапів:

  • Попередня обробка. Після покупки насіння потрібно проростити. Насамперед залийте його водою і залиште на деякий час. Ті з них, які спливуть, потрібно прибрати і знищити, а насіннєвий матеріал на дні знезаразити шляхом замочування в слабкому розчині марганцівки (1 г на 1 л води), який повинен мати легке рожеве забарвлення. Для дезінфекції насіння можна використовувати й інші засоби, зокрема розчин золи (2 ст. л. попелу). л. попелу на 1 л окропу, замочувати 2 дні) або препарат Фітоспорин-М, який покращує проростання і підвищує імунітет томата.
  • Підготовка ґрунту. У співвідношенні 1:1:1 змішати землю, торф і пісок, а потім суміш розмістити в малогабаритних ящиках або пластикових контейнерах і внести в нього гній. Субстрат потрібно знезаразити шляхом прогрівання в духовій шафі.
  • Посадка насіння. Висадити його на глибину 15 мм, а після полити теплою водою і покрити плівкою. До появи сходів тримати в теплому місці, а після – перенести у світле місце і прибрати плівку. Перші сходи утворюються на 3-5 день, після чого посівну ємність потрібно перенести на світле місце.
  • Підживлення. Через 6-7 діб після посіву з’являться паростки. Розсаду потрібно підгодувати добривами. Детальніше про це читайте тут.
  • Пікіровка. На 15-21 день або після появи на саджанцях 2 дорослих листочків провести пікірування, щоб рослина стала сильнішою і зміцнилася. При посадці томати заглибити до сім’ядольних листків. Протягом 3-4 днів тримати їх у тіні від сонячних променів, щоб паростки зуміли адаптуватися після пересадки.
  • Підтримка оптимального мікроклімату. У денний час температуру потрібно підтримувати в районі +20…+25°C, а вночі – не нижче +18°C. Якщо весна похмура, необхідно продовжити природний світловий день за допомогою люмінесцентних ламп. При вирощуванні томату в теплиці важливо також стежити за вологістю повітря і регулярно провітрювати приміщення.
  • Полив. Коли ґрунтовий покрив підсохне, розсаду потрібно помірно полити з урахуванням того, що надмірне зволоження призведе до розвитку чорної ніжки. Ґрунт не можна також дуже зволожувати при внесенні різних добрив.Розсада отримує всі необхідні мікроелементи з ґрунту, тому якщо вона виглядає здоровою і міцною, а листя має характерний темно-зелений відтінок, то жодні добрива їй не потрібні.
  • Загартовування. Проводиться за 12 днів до посадки саджанців у відкритий ґрунт. Щоб загартувати розсаду, щодня її потрібно на кілька годин виносити на свіже повітря в закриту лоджію або на вулицю.

Більш докладно дізнатися про те, коли і як правильно садити помідори на розсаду, ви можете в іншій нашій статті.

Коли розсаді виповниться 55-60 днів, її можна пересаджувати у відкритий ґрунт. Щоб посприяти швидкому росту томатів, восени, ближче до жовтня, на грядці варто посадити сидерати, наприклад, горох. Навесні, за 10-15 днів до початку робіт із розсадою, його зелень потрібно скосити, подрібнити і прикопати в ґрунт, щоб удобрити його всією необхідною органікою.

Саму пересадку розсади на постійне місце варто здійснювати за схемою 0,3х0,5 м із розрахунку 5-6 рослин на 1 кв. м. м. Попередньо ґрунт на ділянці потрібно розпушити, знезаразити марганцівкою, внести гній і азотні добрива.

Схема посадки томатів у відкритий ґрунт

Про вирощування помідорів у відкритому ґрунті, читайте тут.

Зміст і догляд

Для отримання хорошого врожаю за саджанцями необхідно правильно доглядати, вчасно виконуючи всі агротехнічні прийоми. Що ж вони являють собою, розглянемо далі.

Полив

Здійснюється 1 раз на тиждень за посухи і рідше в дощову погоду. Найкращий час для зволоження ґрунту – ранок або вечір. Використовувати потрібно теплу воду, що відстоялася на сонці.

Поливати томат варто крапельним шляхом, щоб під ним постійно зберігалася невелика волога. Завдяки цьому врожай буде великим, а плоди виростуть м’ясистими і пружними.

Після зволоження ґрунту потрібно почекати, поки верхній шар візьметься скоринкою, а після цього розпушити землю навколо кущів, інакше утвориться “кам’яна” скоринка, яка може заподіяти шкоду стеблу і корінню, оскільки перешкоджатиме живленню ґрунту.

З поливом не можна перестаратися, оскільки велика кількість вологи спровокує появу тріщин на плодах. Вони небезпечні тим, що в них можуть проникати інфекційні ураження, що викликають гниття томата.

Розпушування та підгортання

Землю потрібно рихлити 3-4 рази на тиждень, а підгортати – 2-3 рази за сезон. До того ж важливо регулярно здійснювати прополку і видалення бур’янів, інакше на коренях рослин залишаться паразити, які можуть спровокувати грибкові або бактеріальні захворювання.

Підживлення

Рослину можна підгодувати будь-якими спеціальними сумішами, які містять більше калію і фосфору, ніж азоту. Їх потрібно вносити не частіше 2 разів на тиждень і не рідше 3 разів на сезон. Крім цього, томат можна поливати водою, в якій попередньо розчинити курячий послід.

Серед мінеральних добрив особливо корисні суміші з високим вмістом бору і магнію. Наприклад, рослину можна поливати розчином борної кислоти (1 г на 1 л).

Підв’язування

Є важливою фазою в догляді за рослиною. Проводиться з появою 6-7 листків, тобто практично відразу ж після посадки розсади на постійне місце. Підв’язування можна здійснити одним із двох способів:

  • кожен кущ підв’язати до окремого кілочка, який потрібно вбити на відстані 10 см від стебла, причому з північного боку;
  • використовувати шпалеру з рідкісними опорними стовпчиками, між якими натягується дріт.

Вважається, що другий спосіб є оптимальним, оскільки до однієї шпалери можна попарно підв’язати кущі з двох рядів. Завдяки цьому можна звільнити прохід між ними, що значно полегшить збирання врожаю.

Досвід городників показав, що при підв’язуванні кущів до шпалери плоди виходять більшими, ніж при їхньому одиночному підв’язуванні до кілочка.

Томати підв'язані до шпалери

Пасинкування

Проводиться через 7 днів після висадки розсади на ділянку. Пасинки потрібно видаляти до того, як їхня довжина досягне 3-4 см. Річ у тім, що видалення відростка більшої довжини може призвести до небажаних наслідків і навіть загибелі рослини. Прибирати пасинки потрібно щотижня, інакше кущі сильно розростуться.

Захист від шкідників і хвороб

Якщо город піддався атаці шкідників (попелиці, колорадських жуків, гусениць), їх потрібно ліквідувати за допомогою спеціальних хімічних препаратів. У разі відсутності таких можна використовувати мідний купорос або мильний розчин. Його потрібно розбризкати на листя і стебла рослини.

Особливої шкоди томату можуть завдати і такі шкідники:

  • Слимаки. Поїдають листяний покрив, провокують розвиток гнилі на плодах. Проти них допоможе зола, тютюновий пил, гашене вапно. Обраний засіб потрібно присипати навколо стебла.
  • Павутинний кліщ. Обплутує листя павутиною, висмоктує з нього сік, через що воно висихає, а сама рослина може загинути. Від кліщів допоможе настій часнику або Карбофос.
  • Капустянка. Знищуючи кореневу систему, призводить до загибелі рослини. Щоб знищити її, можна використати настій гіркого перцю з оцтом або Гром.
  • Дротяники. Личинка яскраво-жовтого кольору, яка поїдає коріння, часто заглиблюється в стебло. Її можна знищити Базудином.
  • Совки, що підгризають. Гусениця темно-сірого або чорного кольору, яка знищує листяний покрив і стебла. Щоб позбутися її, рослину можна обприскати Стрелою.
  • Білокрилка. Комаха з’являється на зелені та покриває її виділеннями, через що провокує розвиток грибків. Після цього кущ чорніє і гине. Проти комах можна використовувати Конфідор.

Що стосується хвороб, то серед них особливу небезпеку становлять:

  • Стрік. Призводить до скручування і млявості листя, опадання всіх квіток і плодів, а у важких випадках – загибелі самої рослини. Для попередження вірусу розсаду потрібно пересаджувати на сонячне місце і подалі від інших культур сімейства пасльонових.
  • Вертицильозне в’янення. Листя жовтіє знизу, сохне й опадає, а рослина припиняє рости, але не гине. Щоб не допустити розвитку хвороби, хворі кущі потрібно видалити.
  • Фітофтороз. Вся рослина вкривається численними плямами гнильного характеру, а нижня частина листя – білястим нальотом. Грамотне підживлення і дотримання правил сусідства допоможуть попередити захворювання. Якщо ж воно вразило рослину, то її спочатку потрібно обприскати Заслоном, а через тиждень – Бар’єром. Серед народних засобів добре зарекомендував себе настій часнику (5 подрібнених зубчиків на 1 л води).
  • Фомоз. На помідорах з’являються великі багряні плями діаметром до 3-4 см. На вигляд уражене місце увігнуте, оскільки гнильні процеси також зачіпають м’якоть. Хвороба розвивається через надмірну вологість. Якщо вона вже виявлена, уражені плоди потрібно видалити, а кущі обприскати бордоською рідиною, Хомом або Оксіхомом.
  • Бактеріальна плямистість. На листі з’являються дрібні бурі плями, а на плодах – великі втиснуті плями з межею у вигляді світлої облямівки. Загрожує повною загибеллю рослини. Щоб запобігти хворобі, потрібно вчасно вносити добрива з вмістом міді та азоту. Якщо ж плямистість з’явилася, рослину потрібно обробити бордоською рідиною або мідним купоросом. Зів’ялі кущі краще видалити.
  • Чорна ніжка. Переважно вражає розсаду та молоді саджанці. Інфекція проявляється чорними плямами на стеблі і в’яненням рослини. Для попередження хвороби рослину потрібно помірно поливати, а іноді використовувати для цього розчин перманганату калію (1-1,5 г на 10 л води).

Хвороби томатів

Як зібрати і зберігати врожай

Збір врожаю можна проводити вже в червні. Якщо помідори планується вживати у свіжому вигляді, а також використовувати для консервування, приготування томатного соку або пасти, їх краще зібрати в той момент, коли вони повністю дозріють і стануть червоними. Це відбувається на 80-90 день після висівання насіння. Якщо ж Скороспілку планується солити або зберігати, плоди можна зібрати раніше, коли вони ще зелені, молочні або рожеві.

Перед закладанням на зберігання слід провести сортування, виявляючи і видаляючи плоди з механічними або іншими ушкодженнями. Найщільніші і пружні томати потрібно помістити в пластикові або дерев’яні ящики таким чином, щоб кожен з них важив не більше 12 кг. Тримати їх слід у темному і прохолодному місці, наприклад, у підвалі або коморі. Однак у ньому не повинно бути сиро, оскільки в цьому разі на томатах з’являться грибкові та гнильні ураження. Щоб попередити псування врожаю, приміщення потрібно регулярно вентилювати, наприклад, відкриваючи двері на кілька годин.

Скороспілка є м’ясистим і пружним сортом, тому помідори зберігають свою первозданну форму тривалий час. Однак не варто надовго забувати про них, щоб вони не зіпсувалися. Так, їх варто використовувати за призначенням протягом найближчих тижнів після збору врожаю.

Транспортувати відібрані помідори можна в ящиках, щоб вони не подавилися і не пустили сік.

Плюси і мінуси

Переваги сорту виглядають таким чином:

  • плодоносить навіть при перепадах температури, які часто трапляються у квітні та травні;
  • має хороший імунітет і стійкий до багатьох хвороб;
  • не стикається з фітофторою завдяки своїй ранньостиглості;
  • відрізняється дружною віддачею врожаю і невибагливістю.

Що стосується недоліків, то потрібно відзначити таке:

  • вимагає пасинкування;
  • кущі потрібно підв’язувати до опори;
  • врожайність порівняно невисока.

Скороспілка – це ранній сорт помідора, який рекомендований до вирощування у відкритому ґрунті, але також добре плодоносить у тепличних умовах. Рослина є невибагливою, а основний догляд за нею полягає в регулярному поливі та підживленні. Щоб отримати хороший урожай, потрібно також пам’ятати про пасинкування і підв’язування до опори.