Вирощування гібіскуса в домашніх умовах може призвести як до рясного і постійного цвітіння куща, так і до загибелі рослини. Причина цього – недотримання вимог і правил, які розроблені для цієї культури. Щоб уникнути неприємностей, потрібно знати, яка ємність і ґрунт підходить, як правильно посадити і вкоренити живець, які захворювання і шкідники страшні.
Базові знання про догляд за гібіскусом
Щоб при вирощуванні гібіскуса не виникало проблем, важливо ознайомитися з основними параметрами доглядових процедур і умов утримання:
- Температура. Оптимальний режим варіюється від +24 до +26 градусів, але квітка не гине і при показниках у +12 і вище градусів.
- Освітлення. Повинно бути протягом 12-15 годин. Найкраще місце для розташування горщика – східні та західні вікна.
- Вологість. Найкращі показники – 80-90%, через що у звичайній кімнаті вологість повітря може бути недостатньою. Тому доведеться її підвищувати штучно (встановити зволожувачі, ємності з водою тощо). д.).
- Полив. Проводиться в міру підсихання верхнього шару субстрату, але в процесі зволоження важливо вливати стільки води, щоб вся земля промокла. Навесні і влітку поливайте частіше, взимку і восени – в 2 рази рідше. Обов’язково раз на місяць влаштовуйте гігієнічний душ.
- Обрізка. Обов’язково проводиться санітарна протягом року і кардинальна 1 раз на рік. У випадку з деякими сортами необхідне формування кущів.
- Внесення добрив. Вносьте добрива часто – без них гібіскус загине. Для цього використовуються комплексні мінерали протягом усього вегетаційного терміну один раз на місяць. Обов’язкова й органіка. Навесні, відразу після пробудження від сплячки, використовуйте азот.
У яку пору року краще розмножувати і садити рослину
Якщо ви придбали саджанець гібіскуса в магазині, не турбуйте квітку протягом 2-х тижнів, пересадковими роботами в цей час не займайтеся. Але пересадити в новий субстрат доведеться обов’язково. Причина цього – збідненість ґрунту. У магазинах спеціально його не підгодовують, щоб квітка не розросталася надмірно.
Інші особливості:
- оптимальний період – весна-осінь, коли на кущі відсутні квітучі бутони;
- частота пересадок у нову ємність – у перші 2-3 роки: 1 раз на 12 місяців, далі: 1 раз на 3 роки.
Підготовчі заходи
Готувати перед посадкою потрібно як ґрунт, так і живці. Важливо не випускати з поля зору і ємності. Це проводиться перед пересадкою і під час розмноження.
Ґрунт
Кімнатний гібіскус віддає перевагу родючій землі з нейтральною кислотністю і підвищеною рихлістю. У спеціалізованих магазинах є субстрат для гібіскусів, але можна купити і той, що призначається для фікусів. Є й інші варіанти самостійного виготовлення ґрунтосуміші за відсутності можливості купити готові суміші:
- субстрат Універсальний, змішаний у рівному співвідношенні з мохом і ґрунтом із квітника;
- Універсальна суміш, в яку додано ґрунт і перегній у такій же пропорції;
- перегній – 2 частини, листова земля і пісок – по 1 частині.
Не забудьте знезаразити ґрунт, взятий на городі. Для цього його просмажте в духовій шафі, пролийте рожевим розчином перманганату калію або окропом.
Горщик
Протягом перших 3-х років доведеться пересаджувати гібіскус щороку в нову ємність, тому що відразу садити у велику заборонено. Причина цього – будуть розростатися тільки коріння, а на зелену масу і бутони сил не залишиться. Ця квітка “звикла” повністю заповнювати просторе місце в субстраті кореневою системою.
Оптимальна висота горщика для дорослого гібіскуса варіюється від 40 до 60 см, а діаметр – від 30 до 40 см. Незважаючи на це, параметри вазона залежать і від сорту, виду рослини.
Виходячи з початкової посадки живця, ємність має бути таких розмірів:
- щоб гібіскус укорінився, візьміть склянку шириною від 6 до 8 см;
- далі використовуйте горщик діаметром в 11-16 см;
- після щороку збільшуйте ширину на 5-7 см.
Матеріал ємності може бути абсолютно будь-який, але якщо квітка високоросла, то використовуйте масивну кераміку, яка виключить ризик перекидання. Обов’язково продезінфікуйте вазон.
Посадковий матеріал
Щоб живець або кущ швидше вкоренився, фахівці рекомендують замочувати його в будь-якому прискорювачі коренеутворення. Це такі препарати, як Циркон, Епін, Корневін і подібне. Перед посадкою замочіть коріння в теплій воді або у світло-рожевому розчині марганцю (для знезараження).
Процес посадки
Немає різниці – висаджується живець або пересаджується кущ гібіскуса, процес завжди однаковий:
- Підготуйте ґрунт і вазон. Якщо в горщику немає дренажних отворів, зробіть їх.
- Покладіть на дно дренажний матеріал – керамзит, камінчики, гальку. Шар – близько 2-3 см.
- Насипте до половини субстрат. Якщо коренева система відкрита, то сформуйте по центру пагорб, якщо живець із земляною грудкою, то поглиблення.
- Встановіть саджанець, розправивши коріння.
- Присипте ґрунтосумішшю, що залишилася, постійно поплескуючи по ньому руками. Це дасть змогу прибрати всі порожнечі всередині.
- Полийте відстояною при кімнатній температурі водою, але надмірно не переливайте.
- Приблизно через 5-7 діб підсипте ще субстрат, тому що він “просяде”.
Способи розмноження
Збільшувати чисельність кімнатних гібіскусів можна різними методиками. Кожна відрізняється своїми особливостями, плюсами і мінусами, тому перед вибором способу розмноження уважно вивчіть усі варіанти.
Живцювання
Цей метод найбільш популярний, тому що вважається найефективнішим і водночас найпростішим. Інший безсумнівний плюс – можливість досягти цвітіння вже наступного року. При цьому всі материнські (сортові) характеристики зберігаються на 100%.
Особливості, які слід враховувати:
- Зрізайте живці, починаючи з квітня і закінчуючи серпнем, оскільки час посадки буде з травня по жовтень. Найкраще вкорінюються пагони навесні, оскільки це період їхнього активного росту.
- Правильно підбирайте ґрунт. Для вкорінення підходить торф, змішаний у рівних пропорціях з мохом сфагнумом. А для постійного горщика (на перший рік життя) краще взяти суміш із дернового ґрунту, листової землі, перегною і крупнофракційного піску річкового. Співвідношення компонентів – 4:3:1:1.
- При укоріненні зверніть увагу на матеріал ємності. Вона має бути пластиковою і обов’язково прозорою, з дренажними отворами. Це дозволить контролювати ступінь розростання кореневої системи.
- Оптимальний обсяг для живців – від 200 до 500 мл.
- Зрізання живців проводиться тільки до набрякання бруньок або після цвітіння. На живці має бути присутнім мінімум 3-4 життєздатних бруньки. Зріз робіть косий. Довжина живця 15-18 см.
- Перед посадкою обов’язково видаліть нижній ярус листя, а верхній залиште, що дозволить зберігати необхідний рівень вологості. Верхню частину живця злегка зріжте але прямим зрізом (косим тільки внизу, де буде формуватися корінь).
Посадку живця проводьте класичним способом після вкорінення.
Насінням
Насіннєвий спосіб користується популярністю переважно в експериментаторів, оскільки він не залишає шансів для збереження сортових якостей. Зате отримати абсолютно новий незвичайний сорт досить легко. Є у методу і такі недоліки:
- занадто тривале проростання, укорінення тощо. д.;
- трудомісткість;
- необхідність пікіровки розсади, створення особливих умов.
Як розмножувати гібіскус насінням:
- На першому етапі деякі квітки після в’янення не зривайте. На їхньому місці повинна сформуватися насіннєва коробочка у вигляді стручків.
- Дочекайтеся моменту його всихання і зберіть, коли стручки стануть коричневими. Для цього під кущем розстеліть аркуш паперу або тканини. Якщо цього не зробити, то при знятті коробочки насіння розсиплеться.
- Далі витягніть насіння зі стручків.
- Протестуйте його на здатність до проростання. Візьміть штук 10 насінин, покладіть їх у вологу марлю і потім загорніть у поліетиленовий кульок, який потрібно зав’язати. Так залиште на 6-8 діб. Дістаньте насіння й огляньте. Хороші показники життєздатності – набухання.
- Решту насіння укладіть таким же чином.
- Після вилучення всі набряклі зерна обробіть стимуляторами росту. На це йде близько 20-24 годин. Щоб знезаразити насіння, потримайте його приблизно 30-40 хвилин у світло-рожевому розчині марганцю.
- Підготуйте субстрат і тару. Можна використовувати як одноразові стакани, пластикові пляшки, так і один загальний контейнер. Знезаразьте їх і покладіть на дно ґрунтосуміш. Найкращий варіант для пророщування насіння – торф і річковий пісок, взяті в рівному співвідношенні.
- Розподіліть зерна по поверхні. Відстань між ними близько 5 мм.
- Засипте залишками субстрату і зволожте за допомогою пульверизатора.
- Накрийте тару склом, поліетиленом або іншим прозорим матеріалом.
- Поставте ємності в кімнату, де температура варіюється від +24 до +25 градусів. Місце має добре освітлюватися, тому підійде підвіконня, але стежте за тим, щоб не було прямого контакту з сонячними променями.
- Щодня прибирайте укриття для провітрювання та усунення конденсату.
- Через 2-3 тижні повинні з’явитися паростки. Після утворення на них 2-х справжніх листків повністю зніміть укриття і проведіть пікіровку. Для цього використовуйте виключно окремі ємності. Найкраще підходять одноразові прозорі склянки (високі).
- Далі доглядайте за розсадою класичними методами, але врахуйте, що в міру зростання доведеться кущі кілька разів знову пікірувати.
Зацвіте гібіскус через 3 або 4 роки.
Діленням куща
Ця техніка розмноження гібіскуса застосовується при необхідності пересадки рослини. Плюсів багато – цвітіння в перший сезон, немає потреби вкорінювати (коріння вже є), збереження материнської лінії. Недолік один – деревоподібні сорти так розділяти заборонено.
Процедура поділу куща наступна:
- У ранній весняний час (до початку сокоруху) ретельно зволожте ґрунт у горщику з дорослими гібіскусами (від 3 років).
- Дайте воді повністю просочити субстрат. Це необхідно для спрощення процесу вилучення рослини.
- Дістаньте кущ і покладіть у воду на 1-2 години. Рідина має бути відстояною і теплою.
- Промийте коріння від субстрату.
- Продезінфікуйте ніж.
- Розріжте кущ на 2 або більше частин. Врахуйте, кожен екземпляр повинен мати міцний задерев’янілий стовбур, який послужить основою. Важлива присутність бруньок і коренів.
- Обробіть місця розрізів деревною золою, дайте просохнути.
- Посадіть стандартним методом.
Обов’язкова вимога – через 2 тижні удобріть азотовмісними препаратами.
Як укоренити в домашніх умовах
Укорінення найчастіше використовується при живцюванні, Це важливий етап, від якого залежить життєздатність майбутнього куща. Якщо процедуру проведено неправильно, рослина не тільки не пустить коріння, але може й загинути. Вкорінювати допустимо як у субстраті, так і у воді.
У воді
Це найпростіший спосіб укорінення, який здійснюється покроково:
- Підготуйте ємність – вона повинна бути непрозорою і продезінфікованою.
- Налийте в неї воду кімнатної температури.
- Насипте Корневін або інший стимулятор відповідно до інструкції.
- Введіть і 1 табл. активованого вугілля, перемішайте.
- Поставте саджанець так, щоб одне міжвузля перебувало у воді.
- Накрийте пакетом або зрізаною пластиковою пляшкою, завдяки чому вийде парниковий ефект.
- Щодня знімайте укриття, за необхідності підливайте воду.
- Після досягнення коренів 5 см, пересадіть у постійну ємність.
У ґрунті
Процедура проводиться так само, як у воді, але з тією різницею, що склянка має бути прозорою, а всередину укладається субстрат.
Особливості:
- субстрат – торф і пісок;
- на дно укладається дренажний матеріал;
- глибина заглиблення – 2-3 см;
- пересадка в горщик проводиться через 35-45 діб.
Як доглядати перший час
Відразу після посадки/пересадки квітку розташуйте на підвіконні без доступу прямих променів сонця. Оптимальна температура вдень від +20 до +22 градусів, у нічний час – +14-16 градусів. Що потрібно робити:
- стежте за рівнем вологості ґрунту – поливайте квітку;
- удобріть через 2 тижні нітроамофоскою (на 1 л води 5 г);
- дозволено обприскувати молоде листя, але відразу його треба витирати.
Що робити, якщо кімнатна рослина не приживається
Якщо не відбувається вкорінення або немає приживлюваності, зверніть увагу на правильність створення умов і догляду. Якщо ви зробили все правильно, можна штучно простимулювати вкорінення. Робити це можна різними засобами і способами:
- Вода на вербі. У відро з водою поставте вербові живці (їхній діаметр має бути 5-6 мм). Залиште до формування коренів. У цьому розчині можна вкорінювати гібіскус або поливати.
- Мед. Приготуйте розчин – 1 ч. л. розчиніть в 1,5 л води. Замочіть гібіскус на 10-12 годин.
- Картопля. Вставте держак у картоплину і закопайте в субстрат.
- Препарати. Їх багато, але для гібіскуса найкраще підходить три:
- Гетероауксин. Це фітогормон росту, Його розводять так: на 1 л води всього 50 мг. Розчином поливають саджанець або замочують живець.
- Корневін. Це біологічний стимулятор коренеутворення. Використовується як Гетероауксин, розводиться в пропорції на 5 л води 5 г засобу.
- Циркон. Це натуральний коренеутворювач. Для замочування використовується 1 ампула на 1 л води.
Небезпечні захворювання і шкідники
При правильному догляді та проведенні посадки гібіскус у рідкісних випадках піддається навалі шкідників і захворюваності. Але якщо були допущені помилки, квітникар найчастіше стикається з таким:
- Павутинний кліщ. Найбільше його приманює гібіскус. Паразит локалізується на зеленій частині куща, обплутуючи її павутиною світлого відтінку. Боротися з кліщами цього роду складно, оскільки їхній організм швидко виробляє звикання до засобів боротьби, тому їх доводиться часто замінювати. Кращі препарати – Актара і Фітоверм, народні засоби – мильний розчин. Для профілактики періодично обприскуйте рослину водою з будь-якою ефірною олією.
- Попелиця. Теж зустрічається найчастіше. Комаха випиває всі соки, через що відбувається в’янення і загибель рослини. Розпізнати шкідника можна за липкими краплями на листі та скручуванням. Знищити можна мильним розчином, Актарою, Іскрою.
- Галиця. Ця мошка здатна вражати як зелену масу гібіскуса, так і кореневу систему. Про її наявність свідчать скручене листя, наявність кладки яєць усередині бутонів, погризані пелюстки. Для коренів страшна не мошка, а гусениці, які, вилупившись, падають у субстрат. Для боротьби використовуються будь-які інсектициди, але найкраще спочатку видаляти всі уражені бутони, що не допустить формування черв’яків.
- Хлороз. Основні ознаки – стрімке збліднення листя, його пожовтіння і опадання надалі. Для лікування використовуються фунгіциди – Скор, Хорус, Фундазол тощо. д.
- Опіки сонячні. Виникає не тільки через прямий вплив сонячного проміння, а й коли листя щільно прилягає до скла, або квітку тривалий час тримають у тіні, а потім різко виставляють на освітлене місце. Ознаки – на листках формуються плями жовтого або червоного кольору.Квітникарю доведеться обірвати всі уражені елементи і забезпечити квітці нормальне освітлення.
- Плямистість бактеріальна. Симптоматика – утворення на листках коричневих гниючих плям, що гниють. Для обробки підходить Еупарен, Кумулюс, Фундазол.
Можливі проблеми
Найчастіше причиною всіх проблем є недотримання умов утримання і вимог щодо вирощування, догляду. Складнощів може бути багато, тому заводчик-початківець гібіскусів просто зобов’язаний з ними ознайомитися, щоб знати, як не допустити проблему або виправити неприємну ситуацію.
Чому жовтіє листя?
Це найпоширеніша проблема для всіх квітникарів. Причин цьому може бути кілька:
- Хлороз. Хвороба розвивається на тлі застосування неякісної води під час поливу. Зокрема – через те, що квітникар не відстоює рідину протягом 2-3 днів. Як результат – ураження відбувається через наявність великої кількості солей кальцію та хлору. Крім використання фунгіцидів важливо швидко врятувати квітку. Для цього є два варіанти:
- заміна ґрунту;
- максимальний пролив субстрату відстояною водою з додаванням хелатного заліза.
- Перезволоження. Незважаючи на любов гібіскуса до підвищеної вологості, коренева система не вітає переливи, через що починає підгнивати. Це призводить до пожовтіння листя. Вихід один – пересаджування в більш сухий субстрат.
- Брак освітлення. Пожовтіння відбувається дуже масово, супроводжується опаданням листя. Для порятунку рослини терміново переставте її під фітолампи.
Чому не цвіте?
Основна причина відсутності бутонізації – перегодовування азотовмісними добривами, незалежно від їхньої форми (органіка, мінеральні препарати тощо). д.). Тому важливо суворо дотримуватися всіх дозувань і норм. Азот сприяє переважно нарощуванню листя і стебел, а для цвітіння потрібен калій, магній і фосфор.
Є й інші причини:
- мізерність освітлення;
- зимівля в надмірному теплі;
- нестача поливу.
Інші неприємності
З чим ще може зіткнутися квітникар, який вирощує гібіскус:
- Облітає листя. Причин цьому кілька – недолік освітленості, різкі перепади температурного режиму, наявність протягів, перемерзання. У цьому випадку важливо відразу ж визначити причину і виправити ситуацію. Але врахуйте, якщо опадає зовсім невелика кількість листя, то переживати не варто, тому що таке відбувається природним шляхом – кущ омолоджується.
- Всихає гібіскус. Ще один неприємний момент, що виникає на тлі нестачі поливів, перемерзання, частої перестановки на нове місце або стресу після транспортування.
- В’яне рослина. Найчастіша причина – нестача води або використання холодної рідини, перелив, який призводить до гнильних процесів на кореневій системі. Якщо в’яне саджанець, тоді причину потрібно шукати в неправильному складі ґрунту, відсутності дезінфекційних заходів, неправильному заглибленні саджанця.
У всіх випадках потрібно проаналізувати дії з рослиною для виявлення причини.
При вирощуванні кімнатного гібіскуса особливу увагу приділяйте умовам утримання і всім правилам посадки, поливу, обрізки. Тільки так можна домогтися пишного цвітіння рослини і відмінного здоров’я. Культура завжди відгукується на турботу квітникаря і дарує гарні квіти у відповідний період.