Як зробити розчин для штукатурки з цементу, вапна або гіпсу

Заливка фундаменту, зведення стін, даху – основні етапи спорудження будинку. Але не менш важливим є вирівнювання, обробка поверхонь. Для цих цілей застосовується розчин.

Оздоблення будинку штукатуркою не тільки виконує декоративну функцію, але й забезпечує ізоляцію, вогнестійкість житла. А від складу і консистенції суміші залежить якість виконаних робіт. Тому в даній статті ми дамо поради, як приготувати розчин для штукатурки стін і витрачати його правильно.

Опоряджувальні суміші: їх різновиди та властивості

Штукатурка являє собою пасту густої консистенції, що витрачається для вирівнювання поверхонь під обробку, а також як самостійне декоративне покриття. Склад розчину:

 • скорозшивач (цемент, вапно, глина, гіпс);
 • наповнювач (річковий пісок);
 • вода.

Ці інгредієнти дозволяють приготувати різну оздоблювальну суміш. Вона буває:

 • вапняною;
 • цементною;
 • глинянію;
 • комбінованою.

Врахуйте: для зовнішніх робіт оптимальною є економічна, міцна цементна паста з добавками, що захищають поверхню від негативних погодних умов, для внутрішніх – гіпсова, вапняна.

Штукатурка буває двох типів:

 • мокрою – пластичний розчин;
 • сухий – гіпсокартонні листи.

За допомогою пасти вирівнюють поверхню, надають їй рельєф, різні декоративні ефекти. Пластичні суміші призначаються для обробки фасадної і внутрішньої частини будівлі, сухі – тільки всередині приміщення.

Як зробити розчин для штукатурки з цементу, вапна або гіпсу

Особливості приготування розчину своїми руками

Оздоблювальний склад проводиться в два етапи:

 • приготування сухої суміші;
 • розведення води.

Всі інгредієнти змішують в дерев’яному, металевому, або пластиковому резервуарі відповідного розміру з рівним дном.

Увага: при приготуванні пасти необхідно стежити за тим, щоб в кутах ящика не залишалася суха суміш. Це може стати причиною утворення грудок. Як зробити розчин для штукатурки з цементу, вапна або гіпсу

Ємність для приготування розчину, фото

Існує два способи того, як зробити штукатурку. При ручному методі на дно резервуара засипають пісок, рівномірно розподіляючи по його поверхні скорозшивач. Інгредієнти перемішують лопатою до однорідної маси, потім розбавляють водою до необхідної консистенції.

Як зробити розчин для штукатурки з цементу, вапна або гіпсу

Приготування обробної суміші вручну

Для змішування інгредієнтів пасти механізованим способом застосовується міксер, бетономішалка. Всі компоненти необхідно сипати в спеціальний резервуар, а потім, додавши воду, перемішати до однорідної маси.

Як зробити розчин для штукатурки з цементу, вапна або гіпсу

Механічним способом розчин замішується спеціальною насадкою-міксером

Консистенція штукатурки залежить від співвідношення води і сухої суміші. Рідину слід додавати поступово, ретельно перемішуючи з сипучими інгредієнтами. Оптимальним є розчин для штукатурки стін, пропорції між компонентами якого витримані правильно. Якщо в’яжучого матеріалу багато, виходить жирна маса, яка витрачається у великій кількості і при висиханні дає осадку, розтріскується. Якщо кількість заповнювача перевищує скорозшивач, вийде худа маса, що володіє низькою міцністю.

Порада: будівельникам-новачкам краще використовувати готові сухі суміші, які досить розвести водою. Норми їх витрати, інструкції по розведенню вказані на упаковці. Як зробити розчин для штукатурки з цементу, вапна або гіпсу

Оптимальна обробна суміш повинна мати консистенцію сметани

Як приготувати штукатурку за допомогою дриля продемонструє відео:

Приготування розчинів різних видів

Опоряджувальні суміші відрізняються складом, пропорціями матеріалів. Вибір певного рецепту приготування розчину, норма його витрати залежить від бажаного результату.

Штукатурки на основі вапна

Розчини з вапна – бюджетні. Вони застосовуються для внутрішніх робіт в квартирі з нормальним рівнем вологості. Матеріал є безпечним, володіє хорошою теплоізоляцією, просто робиться, характеризується невеликою витратою, але недовговічний.

Як приготувати вапняний розчин для штукатурки? Необхідно взяти 1 об’ємну частину вапняного тіста і 1-5 піску (залежить від сорту вапна). У вапняну суміш потрібно порційно додавати пісок, ретельно перемішуючи до однорідної маси.

На замітку: готується вапняний розчин безпосередньо перед витрачанням, оскільки схоплюється за 10 хвилин, швидко сохне.

Прискорить схоплювання вапна і зменшить її витрату гіпс. Спочатку в пропорції 1: 1,5 змішують гіпс і воду, а потім додають 3-4 частини вапна.

Врахуйте: процес приготування вапняно-гіпсового розчину повинен тривати не більше 2 хвилин, оскільки суміш схоплюється за 5 хвилин, а повністю застигає – за 30.

Цементні покриття

Дані суміші витрачаються для зовнішніх/внутрішніх робіт, оскільки стійкі до вологи, мають гарну паропроникність. Сохне покриття 4 тижні, піддається обробці не пізніше години після нанесення.

Дані розчини бувають:

 • цементно-піщаними – застосовуються для вирівнювання, фінішної обробки стін з різних матеріалів (крім бетонних);
 • цементно-вапняними – витрачаються для обробки поверхонь з кераміки, цегли, бетону. Вони коштують недорого, є міцними, пластичними, мають прекрасну адгезію з іншими матеріалами;
 • цементно-вапняно-піщаними – використовуються в будівництві, обробці бетонних, цегляних, дерев’яних стін.

Рекомендація: цементно-вапняну суміш переважно витрачати для обробки стін всередині будівель з підвищеною вологістю. Як зробити розчин для штукатурки з цементу, вапна або гіпсу

Вапняно-цементна суміш дозволяє створювати покриття різного ступеня зернистості

Як зробити розчин для штукатурки з цементу? До складу цементно-вапняного розчину входять:

 • в’яжучі речовини (свіжий цемент марки 400, 500, гашене вапно);
 • наповнювач (річковий / кар’єрний пісок, просіяний на сітці з осередками 3-5 мм)
 • вода.

Порада: щоб збільшити пластичність, зменшити витрату суміші, в неї додають пластифікатори, клей ПВА (0,5 л / 20 л розчину), рідке мило (0,2 л / 20 л розчину), а також речовини, які посилюють її жаро-, морозостійкість.

Яке співвідношення піску та цементу для штукатурки є оптимальним? Вапняно-цементний розчин для штукатурки стін може мати різні пропорції. Найчастіше це: цемент, рідке вапно, пісок в співвідношенні 1: 1: 6, або 1: 2: 9. Готувати розчин на основі цементу слід в невеликій кількості, щоб швидко витрачати – він схоплюється за 40-50 хвилин, втрачаючи свої властивості.

Як зробити розчин для штукатурки з цементу, вапна або гіпсу

Таблиця – пропорції цементу і піску для штукатурки стін

Розчин на основі глини

Основні компоненти штукатурки – глина, пісок. Дані інгредієнти попередньо замочують у воді, а потім розводять до консистенції сметани.

На замітку: завдяки прекрасним в’язким властивостям, пластичності, натуральності, водонепроникності глина витрачається для обробки печі. Як зробити розчин для штукатурки з цементу, вапна або гіпсу

Склад глиняного розчину залежить від цілей його витрати

Декоративні суміші для внутрішніх, фасадних робіт переважно продаються у вигляді готової маси і наносяться на поверхню за певною технологією. Так «венеціанка» – розчин на вапняній, або акрилової основі з додаванням дрібної мармурової крихти.

Як зробити розчин для штукатурки з цементу, вапна або гіпсу

Завдяки нанесенню суміші тонкими шарами, «венеціанка» має невеликі витрати і повністю імітує малюнок мармуру

Фасадне покриття «короїд» буває акриловим, гіпсовим. Воно продається у вигляді пасти, або сухих компонентів.

Як зробити розчин для штукатурки з цементу, вапна або гіпсу

Суміш містить дрібні камінчики-гранули, які, завдяки спеціальній технології нанесення, імітують ходи жука-короеда

Часто при обробці фасадів застосовують структурну теразитову штукатурку, що створює ефект покриття з гірських порід. Приготувати цю суміш можна своїми руками, використовуючи слюду, цемент, гашене вапно, наповнювачі (кам’яну крихту, кварцовий пісок).

Як зробити розчин для штукатурки з цементу, вапна або гіпсу

Приклад того, як зробити декоративну штукатурку своїми руками

При приготуванні розчину для штукатурки, пропорції інгредієнтів залежать від шару нанесення. При набризкі і ґрунтуванні витрачається невелика кількість сполучної речовини (слабкий розчин), в фінішному покритті – максимум сполучних компонентів для забезпечення його міцності.

Пам’ятайте: суміш повинна сохнути при температурі – + 5- + 25 °С в суху погоду.

Особливості визначення витрати розчину

До початку опоряджувальних робіт необхідно розрахувати витрати штукатурки на 1 метр квадратий. Це дозволить визначити необхідну кількість матеріалів, уникаючи великих витрат на їх закупівлю. Витрата штукатурки на квадратний метр залежить від:

 • типу матеріалу – продукція різних виробників відрізняється нормою витрати, тому розраховувати даний показник слід індивідуально;
 • рівності стін – чим рівніше стіни, тим менше буде витрата суміші.

Приклад розрахунку витрати покриття

Щоб визначити необхідну кількість матеріалів для обробки, або вирівнювання поверхонь в будинку/квартирі, необхідно визначити товщину шару їх нанесення. Стіну попередньо очищають, намічають вертикальну лінію її рівня. У кількох місцях заміряють відхилення від даної лінії і поділяють даний показник на кількість замірів. Наприклад, якщо в результаті трьох вимірів були виявлені відхилення в 2, 4 і 3 см, то товщина штукатурного шару складе (2 + 4 + 3) / 3 = 3 см.

Норми витрати розчину

На кожній упаковці матеріалу вказана норма витрати штукатурки на 1 метр квадратний за умови, що покриття буде нанесено шаром 1 см.

Щоб розрахувати, скільки знадобиться матеріалу, необхідно помножити величину витрати сухої суміші на 1 метр квадратний штукатурки, зазначену на упаковці, на середній показник товщини стін і на площу, піддаватися обробці.

Показники норм витрати суміші на 1 кв. м .:

 • витрата гіпсової штукатурки на 1 метр квадратний при нанесенні шаром 10 мм складає 9 кг. Покриття сохне 7-14 днів;
 • витрата розчину на 1 м2 штукатурки на основі цементу з бетонної, цегляної, дерев’яної поверхні становить 17кг / 1м2. Покриття набирає необхідну міцність за 30-денний період;
 • витрата цементно-вапняної штукатурки на 1 м2 при товщині шару 5 мм становить приблизно 7 кг. Повністю покриття висихає за 25-30 днів;
 • на 1 м. кв. фасаду витрачається 3-3,5 кг фактурної обробкою «короїд», що наноситься шаром 1 мм. Покриття набуває міцність за 20 днів;
 • витрата декоративної штукатурки на 1м2 залежить від її типу, складаючи близько 8 кг. Для венеціанської обробки даний показник – 70-200г. Декоративне покриття всередині приміщення висихає за 4-10 днів (в залежності від складу суміші);
 • витрата шпаклівки на 1м2 по штукатурці шаром 0,5-1 мм становить 0,5-1 кг. Якщо буде потрібно усувати нерівності, наносити стартовий і фінішний шар – витрата збільшується до 8-9 кг / м2. Шар шпаклівки, в залежності від його товщини, висихає за кілька годин.

Як зробити розчин для штукатурки з цементу, вапна або гіпсу

Норми витрати сухої суміші СТ 35 на основі цементу

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*