Томат Дамський угодник: опис сорту, способи вирощування, фото, відгуки

Садівники з великим досвідом добре ознайомлені з найпопулярнішими сортами і на практиці зуміли з’ясувати, які томати варті уваги, а які слід обходити стороною. Тож не дивно, що серед них великою популярністю користується сорт “Дамський угодник”, який має масу переваг перед конкурентами. Якість плодів, простота догляду і можливість вирощувати сорт у найрізноманітніших кліматичних умовах зробили його практично незамінним, коли справа стосується томатів.

Походження томатів

Історія сорту починається 2008 року, коли агрофірма “Аеліта” вирішила урізноманітнити свій асортимент і порадувати любителів гарного врожаю новими томатами. Цього ж року “Дамський угодник” було внесено до державного реєстру, після чого почалося культивування дивовижного за своїми якостями томату в усіх регіонах країни.



Опис і характеристики Дамського угодника

Перш ніж вибрати цей сорт для посадки у себе на дачі, необхідно вивчити його опис і характеристики. Про них ми і поговоримо далі.

Опис плодів

Якщо говорити про плоди, то вони завжди подовженої циліндричної форми, яку самі томатоводи називають просто перцевидною з вираженим “носиком”. Шкірочка гладенька, має невелику товщину і красивий глянцевий відтінок, який робить томати по-справжньому привабливими плодами.

Зрілий помідор має яскравий червоний колір без зайвих плям і переливів, а ось незрілий плід буде просто зеленим без характерної для багатьох помідорів плями біля плодоніжки.

Сама м’якоть м’яка, ніжна і досить м’ясиста.

Основні якості плодів

Завдяки невеликому вмісту сухих речовин “Дамський угодник” зберігає соки і первісну форму під час нарізання та не виділяє зайву рідину, тому помідор використовується як для салатів, так і як плід для консервування.

Смакові якості такі, що солодкість поєднується з невеликою кислинкою. Томат має всього лише 2 насіннєві камери, які не відрізняються великими розмірами і значною кількістю насіння.

“Дамський угодник” не можна назвати великоплідним, оскільки його стандартні параметри становлять 45-60 г.

Стійкість до розтріскування досить висока, тому вони добре справляються з транспортуванням, зберігаючи навіть після тривалого шляху первісну форму.

Урожайність

“Дамський угодник” вирізняється високою врожайністю. Згідно зі статистикою фахівців стандартний урожай з одного квадратного метра становить не менше 10 кг. Однак домогтися таких результатів можна тільки за умови правильної техніки посадки і своєчасного, а головне, грамотного догляду.

Переваги та недоліки

Як і будь-який інший сорт “Дамський угодник” має як певні переваги, так і суттєві недоліки, які варто враховувати на етапі ознайомлення і вибору. З основних переваг варто відзначити такі пункти:

  • висока врожайність – при правильному підході можна отримувати максимум плодів (приблизно 10 кг з 1 кв. м);
  • стійкість у зміні температур – сорт можна вирощувати в різних кліматичних зонах, оскільки він універсальний у цьому плані;
  • згідно з ГОСТом смакові якості плоду відмінні;
  • томати активно використовують для вживання в їжу у свіжому вигляді та для консервування;
  • помідори не розтріскуються і добре переносять тривалі транспортування, завдяки чому підходять для вирощування на фермерських господарствах;
  • при розрізанні томати не виділяють зайву кількість соку;
  • порівняно з конкурентами досить прості в догляді.

Якщо говорити про недоліки, то основними є дані характеристики:

  • наявність пустот – вони невеликі, але для деяких це проблема;
  • не дуже любить багато сонячних променів.

Томат Дамський угодник урожай

Розсадний спосіб вирощування

Придбання розсади – це досить дорогий процес, при цьому ніхто не знає, чи правильно насіння вирощувалося і чи дотримувалися всіх правил догляду. За наявності додаткового часу садівники вважають за краще вирощувати розсаду самостійно, але потрібно розуміти, що “Дамський угодник” вимагає серйозного підходу і ретельного догляду.

Підготовка насіння

Першим етапом на шляху до великого врожаю стане підготовка насіння. Якщо воно куплене від виробника, то знезараження не потрібне. В інших випадках перед посадкою необхідно в обов’язковому порядку провести цей етап підготовки.

Для цього приготуйте розчин із марганцю і води у співвідношенні 1 гр на 100 мл. Насіння загорніть у марлю або відріз бинта і помістіть в отриманий розчин на 15 хвилин. Фахівці радять дотримуватися таких часових рамок, оскільки може сильно постраждати схожість матеріалу після висадки.

Далі насіння необхідно промити звичайною проточною водою. Багато хто вважає, що содовий розчин серйозно підвищує плодоношення.

Крім марганцю можна використовувати харчову соду в співвідношенні 0,5 гр на 100 мл, але витримувати матеріал доведеться добу.

Ще для знезараження використовується “Фітоспорин”, який розводиться з водою у співвідношенні 1 крапля (пів ч. л.). ложки, якщо використовується порошок) на 100 мл, після чого насіння в ньому витримують від години до двох.

Досвідчені садівники рекомендують використовувати розчин на основі соку алое в пропорції 1 до 1, оскільки він не тільки знезаражує, а й значно підвищує імунітет майбутніх рослин. Використовувати сік алое можна як покупний, так і приготований власноруч. У ньому насіння має перебувати не менше доби.

Утримання та місце розташування

Лотки з розсадою розміщуйте в південній частині кімнати, бажано на підвіконні, де рослини отримуватимуть достатню кількість природного світла. Якщо ж такої можливості немає, то необхідно потурбуватися купівлею фітоламп, які замінять сонячне світло.

Рекомендується поєднувати відразу два джерела світла (вдень – сонце, ввечері – лампи), щоб рослина перші 3-4 дні живилася світлом протягом доби. На п’ятий день можна зменшити кількість проведеного часу на світлі до 16 годин на добу.

Для сіянців необхідно дотримуватися температури від 18 до 25 градусів вдень і від 12 до 15% в нічний час доби. Щоб не турбуватися щодо температури, краще розташовувати саджанці недалеко від батареї. Так воно не замерзне.

Процес посадки насіння

Перед посадкою потрібно продезінфікувати ґрунт. Для цього його витримують у духовці 10 хвилин за температури 200 градусів або знезаражують окропом. Після знезараження перед посадкою має пройти не менше 12 днів.

Для посадки можна використовувати будь-яку ємність, чи то торф’яні горщики, чи то касети. Половину ємності потрібно засипати ґрунтом, після чого полити землю, і далі виконати невеликі борозенки 1 см у глибину.

Між борозенками залиште відстань приблизно 1-2 см. Якщо ємність досить велика (припустимо ящик), то відстань можна збільшити до 3-4 см. Далі посадіть насіння, додайте трохи ґрунту і ще раз проведіть зволоження ґрунту.

Є й інший метод посадки. При ньому насіння розкладають рядками, а після присипають його ґрунтом. Важливо зволожити ґрунт до і після посадки, але головне не перестаратися з вологістю.

Після проведених маніпуляцій розсаду накрийте харчовою плівкою, розрізаним целофановим пакетом або склом за розміром ємності. Таким чином, зберігається висока вологість і підтримується мікроклімат, а плівка пропускає світло.

Плюси і мінуси посадки розсади в торф’яні горщики дізнайтеся з відео нижче:

Полив

Підтримуйте високу вологість, але робити це необхідно не за допомогою поливу, а використовуючи пульверизатор. Обприскування проводиться двічі на день, але за відсутності вільного часу можна використовувати зволожувач повітря.

Важливо, щоб температура вологості була на рівні 80 або 90%.

Догляд за сходами

Саджанці не повинні тонути у воді, але й посухи в ємності необхідно уникати. При зайвій вологості слід відкрити ємність і дочекатися висихання до необхідного рівня.

Іноді на поверхні може виникати цвіль, але з нею легко боротися. Її просто прибирають, а після обробляють ґрунт розчином марганцівки або протигрибковими засобами.

Температура має бути помірною без серйозних перепадів і різких змін. Занадто висока температура може погубити рослини. Плівка забирається через два тижні після висадки рослин. На цей момент на стеблі вже мають бути 2 або 3 листочки.

У міру зростання саджанців потрібно збільшувати кількість поливів, температури і світла.

Пересадка розсади в ґрунт

Коли стебло рослини стає товстим і міцним, а її ріст досягає 30 см, настає пора пересаджувати розсаду в ґрунт. Важливо, щоб у цей період на саджанці було 6-7 листків, короткі міжвузля і квіткові китиці.

Процес пересадки варто відкласти при сильному вітрі або зайвій сонячній активності. Фахівці радять пересаджувати розсаду в спокійний похмурий день.

Лунки розміщують на відстані 30-40 см і на 2-3 см у глибину, що дасть змогу зміцнитися кореневій системі. Ґрунт заздалегідь удобрюють торфом, а після посадки кожен саджанець поливають теплою водою під стебло.

Безрозсадний спосіб вирощування

Для вирощування “Дамського угодника” можна не використовувати розсаду, а садити насіння у відкритий ґрунт. При правильному підході та догляді цілком, можна отримати розкішний урожай.

Умови утримання у відкритому ґрунті

Бажано вибрати місце для посадки, яке не затінюється іншими рослинами і будівлями, водночас воно має добре прогріватися. У відкритому ґрунті проводьте полив частіше, ніж це необхідно в теплиці.

Потрібно розуміти, що в теплиці іноді рослини не отримують достатнього світла і це призводить до невеликого врожаю. Важливо перед посадкою удобрити ґрунт торф’яними добривами в пропорції 1 до 1.

Посадки насіння в ґрунт

Як підготовчий етап, бажано помістити насіння в стимулятор росту, де воно пробуде 8-12 годин. Завдяки цьому етапу очікування сходів скоротиться вдвічі і перша розсада зійде вже через 3-4 дні.

Залишайте відстані між рядами від 60 до 80 см, між саджанцями 30-40 см, а глибина лунки при цьому не повинна перевищувати 3-4 см. При посіві активно зволожуйте ґрунт і розташовуйте в лунці не більше 3-4 насінин. Після посадки насіння закривається ґрунтом.

У цьому відео показано, як можна виростити томати безрозсадним способом – посівом у ґрунт:

Полив

Перший полив саджанців проводиться виключно після перших сходів. У перші два тижні саджанці поливають під стебло, що забезпечує гарне живлення кореневій системі.

Якщо ґрунт буде пересихати, то розсада почне в’янути і з часом просто загине, при цьому варто виключити щоденний полив, адже заболочування призводить до появи грибка. На один кв. м. необхідно використовувати 3 літри води і при цьому регулярно обприскувати кущі ЕМ-розчином протягом першого тижня.

Щоб полив здійснювати було легше, бажано використовувати крапельну систему.

Технологія посадки

Для отримання гарного врожаю, важлива технологія посадки. Кожен пункт повинен суворо враховуватися, щоб насіння дало дійсно гідні сходи і порадувало садівника хорошим результатом.

Вибір розсади

За відсутності можливості виростити розсаду самостійно, її можна з легкістю придбати на ринку. До цього процесу варто ставитися з особливою увагою, оскільки як на ринку, так і в магазинах часто трапляються недобросовісні продавці, які обманюють не тільки з якістю саджанців, а й навіть сортом.

Купуйте рослини, які вже досягли 45-60 днів, при цьому розсада має бути однакового віку для грядок, оскільки це значно полегшує процес догляду. У плані висоти вони повинні досягати не менше 30 см, мати 11 листків на кожному стеблі, листя яскравого зеленого відтінку, стебло товщиною з олівець і перебувати в ящиках.

Перед покупкою уважно огляньте листя: якщо воно закручене вниз, це свідчить про зайву кількість азотних добрив.

Яким має бути ґрунт і ґрунт

Ґрунт необхідно заздалегідь підготувати. Він має бути пухким і при цьому присмаченим торфом. Для вирощування томатів прекрасно підходить ґрунт, де раніше росла капуста, морква, цибуля, огірок або бобові культури.

Не варто садити саджанці там, де росли баклажани, картопля або перець, оскільки вони зменшують поживні речовини в ґрунті. Необхідний нейтральний за кислотністю ґрунт, хоча і допускається слабокислий, за відсутності інших варіантів.

Поради щодо посадки

При посадці варто уникати тіні, оскільки рослини не отримуватимуть достатньої кількості світла і з часом просто зачахнуть. Сорт має високу стійкість до вітрів і холодів, але при цьому любить світло і сонячне тепло.

Утримання та догляд за рослинами

Саме підготовка в поєднанні з грамотним доглядом, дає хороші плоди, якими може пишатися кожен садівник і городник.

Розпушування ґрунту і прополка

Для “Дамського угодника”, як і для більшості сортів томату, важливий пухкий легкий ґрунт, тому дана процедура повинна проводитися після кожного поливу. Якщо такої можливості немає, то розпушування робіть 1 раз на два тижні.

Розпушування зачіпає в основному міжряддя, при цьому попутно проводиться прополка з метою позбавлення від бур’янів. У перший місяць глибина розпушування досягає 10-12 см, а через деякий час її необхідно зменшити на 5-8 см, щоб не пошкодити коріння розсади.

Пасинкування

Велика кількість пасинків призводить до того, що кущ перевантажується і живлення розходиться по всіх гілках, а плоди не отримують достатньої кількості корисних речовин. Щоб виключити зменшення кількості та погіршення якості плодів, необхідно своєчасно обрізати зайві стебла, залишаючи тільки основні.

Процедура пасинкування проводиться після поливу, якщо зайві стебла стають помітними.

Підв’язка

Щоб мати багатий урожай, підв’язку необхідно проводити в обов’язковому порядку. Вона дає змогу грамотно розташувати верхні стебла, щоб рослину було простіше обприскувати і вони отримували достатній рівень світла. При цьому плоди будуть перебувати нагорі і не пошкодяться механічними методами при прополюванні або від зайвої вологи в лунці.

Підв'язка томатів

Вперше, ця процедура здійснюється через 2-3 тижні. Для цього використовують кілки висотою 2-2,5 м, клітки з дерева такої ж висоти, ковпаки з підручних матеріалів.

Підживлення

Підживлення проводьте в сонячну погоду, але за відсутності такої можливості потрібно робити позакореневе підживлення. За період вегетації потрібно провести від 3 до 4 процедур. Через 3 тижні після висадки проходить перша з коров’яку або пташиного посліду, друга в період цвітіння з аміачною селітрою і сульфатом калію, третя за два тижні після другої з мінеральними добривами, а четверта в період плодоношення з суперфосфатом, який розпилюють на рослини.

Як проводити підживлення помідор на стадії розсади, читайте тут.

Особливості зберігання врожаю

Зберігайте плоди в прохолодному приміщенні, де невеликий доступ сонячного світла. Розташовуйте плоди в ящиках із закритими кришками, але не забувайте ретельно їх перебирати час від часу, щоб виключити томати, що пропали.

Боротьба з хворобами та шкідниками

“Дамський угодник” схильний до захворювання фітофтороз, при якому чорніють листя і плоди. Він виникає при зайвій вологості або низькій температурі.

Позбутися цього захворювання не представляється можливим, тому необхідно проводити профілактику (після висадки і в міру зростання). Для цього використовується зола, Трихопол, мідний купорос, молоко з медом, Фітоспорин, Екосил. У разі захворювання врожай із розсадою повністю знищують, а землю ретельно обробляють.

Також можуть з’явитися капустянки, кліщі та білокрилки, але при дотриманні агротехнологій цього можна уникнути.

Проблеми та рекомендації

Сорт вирізняється високим імунітетом, добре переносить заморозки і відгукується на добрива. За неправильного поливу, можуть в’янути листя і плоди, виникати грибкові захворювання. Необхідно ретельно стежити за ростом, видаляти листя внизу стебла і підгодовувати саджанці добривами.

Всі городники і прості покупці відгукуються про сорт у позитивному характері, відзначаючи прекрасні смакові якості, високу врожайність і стійкість до хвороб, а також перепадів температур.