Томат Султан – детермінантний гібрид, що славиться прекрасним смаком і універсальністю застосування врожаю. Тривале плодоношення і високі збори великих плодів привертають увагу і аматорів, і професіоналів вже протягом 20 років. Все про умови та секрети вирощування читайте в нашій статті.
Походження невибагливих томатів Султан
Султан – плід роботи голландських селекціонерів. Занесений до Держреєстру селекційних досягнень 2000 року для Північного Кавказу, Центрально-Чорноземних регіонів і Нижнього Поволжя.
Характеристика томатів
Гібрид належить до високоврожайних сортів ранньої зрілості.
Зовнішні відмінності
Детермінантні рослини Султана компактні, із середньою кількістю великого темно-зеленого листя і простими суцвіттями. Кожне з них дає по 5-6 томатів.
Плоскуваті округлі плоди мають легку ребристість. У незрілих томатів навколо плодоніжки присутня насичено-зелена пляма, що зникає в міру дозрівання.
У готових до вживання помідорів глибокий червоний колір міцної шкірки, що захищає від пошкоджень і розтріскування. М’якоть доволі щільна, ніжна, з 5-6 кишенями, в яких практично немає насіння. Легка кислинка приємно відтіняє солодкий смак.
Урожайність
Султан плодоносить протягом усього сезону, останні томати знімають у вересні. Великоплідність – до 200 г – і висока зав’язь при уважному догляді дають змогу збирати до 560 ц/га врожаю, що на 700-100 ц/га вище регіональних стандартів.
Особливості застосування
Томати добре переносять перевезення і тривале зберігання. Відмінний смак добре підходить для свіжих салатів або овочевої нарізки. Чудово зарекомендували себе помідори в консервації та переробці: соки, закрутки та соуси порадують дачників у холодний сезон і урізноманітнюють стіл.
Переваги та недоліки
До найбільш привабливих переваг гібрида Султан відносять:
- високі показники зборів;
- якість і розміри томатів;
- тривале збереження врожаю;
- універсальність у застосуванні;
- стійкість до поширених фузаріозу та вертицильозу;
- компактність і низькорослість кущів.
Недолік у сорту єдиний для всіх гібридів – нездатність зібраного з вирощених томатів насіння зберігати батьківські якості і давати врожай.
Особливості вирощування
Як і більшість томатів, Султан вимагає розсадного способу вирощування.
Вибір розсади
При виборі розсади обов’язково враховуйте такі моменти:
- Зупиніть свій вибір на міцних рослинах з розвиненою кореневою системою.
- Надмірно яскрава зелень може свідчити про надлишок азотних добрив.
- Усі рослини мають бути здорові. Навіть якщо явно заражена одна, інші можуть перебувати в інкубаційному періоді без видимих симптомів.
- Ідеально, якщо розсада буде не надто високою – до 30 см – і 6-7 справжніми листами.
- Купуйте рослини не старше 50-60 днів без зав’язі.
- Шансів, що кущ приживеться, більше при пересадці разом із живильним ґрунтом;
- Купувати розсаду краще у відомих і перевірених постачальників. Уточніть нюанси умов вирощування, щоб переконатися в компетентності продавця.
Ґрунт і добрива
Султан не надто вибагливий до ґрунту, але оптимально підійде слабокислий супіщаний або суглинний, удобрений перегноєм. Не варто забувати і про грамотну сівозміну.
Найкращими попередниками для томата стануть баштанні, бобові, капуста й огірки, коренеплоди. Не варто садити їх після пасльонових.
Помідори вельми вимогливі до поживних речовин: у період розвитку кореневища зростає потреба у фосфорі, а під час цвітіння і плодоношення – у калії. Нестача ж азоту сповільнить ріст і вплине на якість врожаю та імунітет рослин. Тому зайнятися підготовкою ґрунту найкраще з осені: внести добрива, компост або гній. Навесні ж можна доповнити ґрунт азотовмісними добавками.
Для глинистих ґрунтів корисним буде перекопування з додаванням торфу, компосту або піску. Потреба на 1 кв. м:
- 5 кг торфу;
- 8 кг піску;
- 5 компосту або гною.
Для зниження кислотності ґрунту використовуйте вапно, деревну золу або крейду. Процедуру олужнення проводьте не менше ніж за 2 тижні до посадок.
Умови для вирощування
Томати дуже теплолюбні – вибирайте відкриті сонячні ділянки без зайвої вологи. Для адекватного росту довжина світлового дня не повинна бути менше 12 годин, а комфортний діапазон температур становить 15-35 градусів Цельсія. До вологості ж помідори не настільки вибагливі. Грядки повинні бути добре провітрюваними і не мати зайвої загущеності.
Вирощування розсади в домашніх умовах
При належному бажанні виростити розсаду самостійно не складе ніяких труднощів.
Підготовка насіння
Насіння відомих великих постачальників, як правило, обробляється до фасування в пакувальні пакети. Вони не потребують замочування або знезараження.
Якщо ви купили необроблений посівний матеріал, існує кілька підготовчих моментів:
- Для перевірки схожості опустіть насіння в склянку води з додаванням 1 ч. л. солі. Ті, що спливли, викиньте.
- Для знезараження потримайте 20 хвилин насіннєвий матеріал у розчині перманганату калію (марганцівці). Для цього розведіть 1 г препарату на літр води.
- Проведіть обробку стимулятором росту для збагачення насіння поживними речовинами.
Деякі городники проводять процедуру загартовування насіння. Для цього підготовлене насіння промийте, покладіть у пакет і помістіть у прохолодне місце на 3 доби, можна на полицю холодильника.
Утримання та місце розташування
Як місце для розсади найкраще підійдуть вікна, що виходять на південний бік. Для підтримки достатньої освітленості додатково вмикайте фітолампи. Щоб компенсувати роботу системи опалення, щодня обприскуйте рослини або використовуйте зволожувач повітря.
Температура в денний час доби має становити 18-25 градусів, а вночі – 12-15 градусів Цельсія.
Посів насіння
Посів здійснюється за 50-60 днів до орієнтовної висадки в ґрунт. Розсаду можна виростити 2 способами:
- з пікіровкою;
- без пікірування.
При першому варіанті посів насіння здійснюється в неглибоку ємність, а після появи 1-3 справжніх листочків, рослини пересаджують в окремі форми до висадки в ґрунт. У другому випадку насіння відразу розсіюють у горщики або стаканчики, в яких помідори будуть перебувати до пересадки на грядку.
Про те, як пікірувати розсаду помідорів, читайте в наступній статті.
Для посіву використовуйте спеціальний покупний ґрунт або ж приготуйте його самі. Змішайте в рівних частинах землю, торф і перегній. Можна додати 0,5 л золи на кожні 10 л отриманої суміші та 40 г суперфосфату.
Продезінфікуйте ґрунт, прожаривши його в духовці, проливши окропом або розчином марганцівки.
Контейнери для розсади заповніть ґрунтом, полийте теплою водою і посадіть насіння на глибину близько 1 см. Потім накрийте майбутню розсаду плівкою і залиште в теплі. Перші сходи з’являться через 3-5 днів.
Обов’язково давайте ґрунту подихати, періодично знімаючи покривний матеріал.
Догляд за сходами
Догляд за розсадою охоплює полив, достатнє освітлення, підживлення і загартовування:
- Поливати ґрунт потрібно в міру підсихання відстояною водою. Воно обов’язково має бути теплим.
- Для появи сходів підтримуйте температуру на рівні 25-28 градусів Цельсія, після зняття плівки 20-24 буде оптимально. У теплі дні провітрюйте приміщення або виносьте розсаду на балкон. Ближче до пересадки молоді томати загартовуйте при відкритих вікнах або на вулиці, час перебування нарощуйте поступово.
- Розсада любить світло, молодим рослинам воно необхідне протягом 12-16 годин на добу. При короткому природному освітленні додайте лампи.
- Підживити розсаду рекомендується вперше через 2-3 тижні після сходів. Загалом за час росту розсади підживлення здійснюється 3-4 рази. Найкраще для цих цілей підійдуть органічні або комплексні мінеральні добрива з фосфором.
Ще рекомендуємо прочитати статтю, про вирощування розсади томатів з насіння.
Пересадка розсади в ґрунт
На постійне місце розсада висаджується через 2 місяці, коли на рослині є 6-7 справжніх листочків. Середньодобова температура не повинна опускатися нижче +12 градусів Цельсія. У південних регіонах це початок травня, в центральних ближче до кінця. Поки не встановиться тепла погода, накривайте грядки плівкою або іншим покривним матеріалом на ніч.
Пересадку найкраще проводити ввечері або в похмуру погоду, щоб томати встигли адаптуватися до яскравого сонця.
Лунки для рослин робіть за схемою 40х50 см. На дно покладіть добрива, розмістіть рослини, після присипте землею і полийте помідори.
Особливості вирощування у відкритому ґрунті
При вирощуванні насіння у відкритому ґрунті є свої нюанси.
Умови утримання у відкритому ґрунті
На півдні можливе вирощування Султана відразу у відкритому ґрунті, але в більш прохолодних регіонах знадобиться теплиця. У теплій місцевості під укриття томати можна садити вже в середині квітня, а у відкритий ґрунт – до травня.
Підготовка ґрунту і вибір ділянки нічим не відрізняється від вищеописаного при висадці розсади.
Для захисту від заморозків посадки вкривають плівкою або дихаючими матеріалами, можна натягнути їх на дуги. Відмінно підійде і тепла грядка, де під час дебатів виділяється тепло.
При посадці насіння в теплиці:
- Перед посадкою перевірте їх на герметичність і проведіть дезінфекцію.
- Після цього обов’язково провітріть його протягом 5 діб.
- За необхідності поновіть ґрунт.
- Ґрунтовий шар має добре прогрітися, тому дотримуйтеся рекомендованої висоти – не більше 25 см.
- Сформуйте грядки на відстані близько 60 см одна від одної і зробіть лунки в шаховому порядку.
Процес посадки насіння в ґрунт
У середині квітня найчастіше земля півдня вже достатньо тепла для посіву насіння в ґрунт.
У підготовленому ґрунті зробіть заглиблення діаметром 35-40 см і полийте їх розчином марганцівки. Сіяти можна як пророщене, так і сухе насіння. У разі заморозків сухі не загинуть, а просто зійдуть пізніше.
Висіяні у відкритий ґрунт рослини регулярно проріджуйте:
- Після появи 2-3 справжніх листків залиште найсильніші паростки на відстані 7-9 см.
- Перед другим (4-5 листочків) ретельно полийте лунки, знову виберіть міцніші рослини з відстанню близько 15 см. Відбраковані томати підійдуть для пересадки на ділянки з поганими сходами.
- При заключному проріджуванні залишиться кілька кущів на відстані 40 см.
Догляд за рослинами у відкритому ґрунті
Для якісного врожаю посаджені рослини потребують постійної турботи.
Полив, розпушування і прополка
Томати віддають перевагу поливу під корінь відстояною водою з температурою не нижче 18 градусів Цельсія. У прохолодну весняну погоду воду можна прогріти до 25 градусів Цельсія. Попадання вологи на самі кущі губить квіти і перешкоджає зав’язі.
Регулярність поливу обумовлюється погодою: верхній шар ґрунту не повинен пересихати. На відкритому ґрунті це відбувається швидше, ніж у теплицях. Зайва волога може призвести до грибкових захворювань і гнилі.
Після зволоження ґрунт бажано розпушити. Паралельно видаліть бур’янисті рослини. Розпушування дозволяє корінню дихати і отримувати вологу. Така процедура має проводитися не рідше 2 разів на місяць на глибину 5 см.
Коли рослини підростуть, разом з розпушуванням ґрунту проводьте і підгортання для формування додаткових коренів.
Пасинкування і підв’язка
При догляді за томатами Султан важливим моментом для якості врожаю буде пасинкування. У детермінованих рослин формують 2-3 основних стебла, прибираючи всі пасинки. Ближче до кінця серпня видаліть верхівку, квіти і дрібну зав’язь для визрівання і зростання більших плодів.
У теплому кліматі з довгим літом помідори можна не пасинкувати.
Низькорослість Султана дає оманливі уявлення про необхідність підв’язки. Недосвідчені дачники можуть вирішити, що цей сорт не потребує додаткової опори, хоча це не так. За рахунок високої врожайності та великоплідності рослини починають хилитися до землі і можуть зламатися. Щоб уникнути травм кущів, скористайтеся дерев’яними кілочками або шпалерами.
Підживлення
За весь вегетаційний сезон томати підгодовують 3-4 рази. Рекомендують чергувати мінеральні добрива з органікою. В якості органічних добавок відмінно підійдуть розчини коров’ячого гною (1 до 10) або курячого посліду (1 до 15) з розрахунку 1 літр на кущ.
З мінеральних вибирайте комплексні з вмістом фосфору і калію.
Внесення добрив проводять виключно після поливу.
Профілактика захворювань і шкідників
Гібридний Султан знаменитий своєю стійкістю до вертицильозу, фузаріозу та інших стандартних томатних напастей. Але профілактика ніколи не буде зайвою:
- проводьте знезараження насіння, ґрунту, інструменту;
- дотримуйтесь правил поливу і пасинкування;
- обприскуйте кущі марганцівкою або мідним купоросом проти захворювань;
- проти шкідників використовуйте мильний розчин, настоянку полину або часнику;
- регулярно оглядайте рослини, своєчасно видаляйте пошкоджені частини.
Основних комах, здатних завдати шкоди, і можливі методи боротьби з ними розглянемо в таблиці.
Шкідник | Лікування |
Попелиця |
|
Павутинний кліщ |
|
Колорадський жук |
|
Слимаки |
|
Білокрилка |
|
Запобігти хворобам може правильний догляд за томатами у відкритому ґрунті.
Збір і зберігання врожаю
Дозрівання основного врожаю триває з середини літа до останньої декади серпня. До кінця цього періоду рослини починають відмирати, їхній імунітет падає, зростає ризик хвороб. Для підтримки здоров’я і збереження плодів рекомендують на початку серпня збирати дозріваючі плоди для зменшення навантаження на томати.
При опусканні стовпчика термометра нижче 8 градусів Цельсія і ймовірності опадів збиранню підлягають усі плоди, в тому числі зелені. Після цього кущі з ділянки прибирають. Якщо кінець літа радує теплою погодою, помідори встигнуть визріти і на рослинах.
Стиглі томати у свіжому вигляді лежать не довше 4-5 днів, зелені можуть зберігати товарний зовнішній вигляд протягом декількох тижнів. Для тривалого зберігання (до 2 місяців):
- відберіть тверді та неушкоджені плоди;
- покладіть їх у дерев’яні ящики, застелені соломою;
- прикрийте кришкою, не придавлюючи томати;
- помістіть у темне і прохолодне місце з хорошим доступом повітря.
Можливі проблеми та рекомендації
При вирощуванні помідорів ви можете зіткнутися з кількома проблемами:
- Густа облиственність і низька зав’язь говорять про надлишок добрив. Скоротіть кількість підживлень.
- Деформовані плоди свідчать про порушення правил поливу і температурних умов. Так само на форму томатів може вплинути зараженість шкідниками.
- Причиною скручування листя часто виявляється зайва старанність у пасинкуванні та підвищена вологість.
Гібридні сорти томатів зібрали в собі найкращі якості: відмінна врожайність, стійкість до захворювань, якість плодів. Томат Султан – один з найяскравіших представників свого виду. Це джерело вітамінів завжди прикрасить ваш стіл і додасть яскравості в кожен день. Обов’язково спробуйте його!