Капуста Слава: характеристика, порівняння, посадка розсадою і насінням, догляд та відгуки

Капуста Слава

Капуста “Слава” належить до білоголових сортів. Популярність цього сорту закономірна – “Слава” невибаглива, урожайна і смачна. Дізнаємося, як посадити і виростити цю знамениту капусту.

Капуста Слава та її різновиди

Капуста – один із найбільш невимогливих овочів. Тому багато її старих сортів продовжують складати конкуренцію новомодним гібридам. Серед сортів, які успішно пройшли перевірку часом – “Слава”. Він виведений у 1940 р. у НДІ селекції та насінництва овочевих культур.

“Слава” використовується в приватному і промисловому овочівництві. Вважається найкращим сортом для засолювання і квашення. У цієї капусти є два різновиди – 1305 і Грибовська 231.

Слава 1305

Сорт “Слава 1305” – середньостиглий. Технічна стиглість качанів настає на 100-130 день після появи сходів. Відрізняється дружним дозріванням. З 1 га збирають 55-95 т. Рекомендується для вживання у свіжому та квашеному вигляді. Збирання врожаю – у жовтні. Зберігаються качани близько 3-х місяців. Сорт стійкий до слизового бактеріозу.

Насіння сорту капусти Слава 1305

Листова розетка піднесена. Листя округле, з невеликою зморшкуватістю, по краях хвилясте. Колір листя – сірувато-зелений. Качани щільні, невеликі або середні, округлої або плоско-округлої форми, соковиті та хрусткі. Вага – 2,5-3,5 кг. Качан у розрізі – жовто-білий.

Слава Грибовська 231

Насіння капусти Слава Грибовська 231

“Слава Грибовська 231”, як і “Слава 1305”, належить до середньостиглих сортів, але дозріває на два тижні раніше. Її качани досягають стиглості на 100-110 день після сходів. Урожайність – 65-90 т з 1 га. Сорт відрізняється невибагливістю до ґрунтів. Качани “Грибовської” щільніші, ніж у “1305”, і краще зберігаються взимку.

Розетка середньої величини, компактна. Листя зелене і темно-зелене. Качани невеликі, округло-плоскі, зеленувато-білі, стійкі до розтріскування. Високий імунітет до фузаріозу і судинного бактеріозу, уражається килою.

Зовнішній вигляд сорту Слава

Капуста “Слава” має класичний вигляд ідеальної білокачанної капусти:

  • Розетка. Піднесена, середньої величини.
  • Листя. Середнього розміру, світло-зелені, з невеликим восковим нальотом. Поверхня листя – дрібнозморшкувата.
  • Качан. Щільний, округлий, трохи сплюснутий.

Характеристики

Основні характеристики сорту:

  • Діаметр – близько 25 см.
  • Товарна врожайність – 57-93 т/га.
  • Вага – 2,5-4,5 кг. Максимальна вага – 6-7 кг.
  • Термін зберігання – 4 місяці.

Сорт стійкий до хвороб і шкідників. Добре переносить дефіцит вологи, невибагливий у питаннях агротехніки.

Переваги та недоліки

Переваги сорту:

  • Стійкість до холоду.
  • Відмінні смакові характеристики.
  • Привабливий товарний вигляд.
  • Хороша транспортабельність.
  • Стійкість до перепадів температури.
  • Універсальність – качани можна використовувати для різних цілей.
  • Не розтріскується.
  • Зберігає врожайність у посушливих регіонах.

Недоліки:

  • Недостатня стійкість до капустяної кили.
  • Дефіцит освітлення і поживних речовин робить качани пухкими.
  • Після довгого зберігання знижуються товарні та смакові якості.

Розсадний спосіб

Більшість городників вирощують капусту розсадним способом – це дозволяє швидше отримати врожай, спрощує процес вирощування від сходів до появи листя. А головне, такий варіант вирощування більш надійний. Розсадний спосіб однаково популярний у регіонах з різними кліматичними умовами.

Переваги розсадного методу:

  • Витрачається мінімум насіння.
  • Урожай дозріває раніше, ніж при посіві насіння в ґрунт.
  • Не доводиться проріджувати сходи – цей процес кропіткий і займає багато часу, при цьому значна частина насіння виявляється витраченою даремно.

Розсада капусти

Підготовка насіння

Щоб гарантовано отримати сходи, а потім – здорову і міцну розсаду, насіння сортують і готують до посадки. Відбраковують усе дрібне насіння – воно не дасть хороших качанів.

Порядок підготовки насіння капусти:

  • Знезараження. Замочування у воді, підігрітій до 50°С. Через 20 хвилин насіння дістають із гарячої води і поміщають у холодну – на кілька хвилин.
  • Стимуляція росту. Насіння занурюють у живильний розчин, приготований з гумату калію (1 г) і води (1 л). Через 12 годин насіння промивають проточною водою і просушують.
  • Загартування. На 24 години насіння кладуть на нижню (овочеву) полицю холодильника. Температура – близько 2°С.

Терміни посіву

На розсаду насіння сіють на початку квітня. Для кожного регіону дата посіву коригується – з урахуванням кліматичних особливостей регіону. Так, на півдні сіяти насіння можна раніше – приблизно з 25 березня. Висадка сіянців проводиться через місяць після посіву, коли у рослин буде по 4-5 листків.

Вирощування розсади в домашніх умовах

Капуста краще росте без пікіровки, тому бажано насіння відразу висаджувати в окремі склянки. Оптимальний варіант – торф’яні таблетки, тоді не потрібна ні ґрунтосуміш, ні пікіровка.

Якщо розсада готова до висаджування, а відповідна погода не встановилася, допоможе пікіровка – вона уповільнює зростання. Розсада не витягуються, стають міцнішими і присадкуватішими.

Якщо розсада вирощується в одноразових стаканах або в контейнерах, знадобиться наповнити їх ґрунтосумішшю. З городу землю брати не можна – для росту міцної розсади в ній недостатньо поживних речовин, а крім того, в ній можуть бути збудники різних захворювань.

Для наповнення ємностей під розсаду можна купити спеціальний субстрат, а можна приготувати ґрунтосуміш самостійно. У рівних пропорціях беруть:

  • дернову землю;
  • перепрілий перегній.

Щоб надати ґрунту пухкості, в нього не додають грубозернистий пісок. А для профілактики чорної ніжки в суміш додають деревну золу.

Отримана ґрунтосуміш потребує дезінфекції. Підійде будь-який спосіб:

  • приготувати слабкий розчин перманганату калію і полити ним ґрунт;
  • поставити ґрунтосуміш у духовку, і потримати там при високій температурі.

Продезінфікований ґрунт розсипають по ємностях – в окремі склянки, спеціальні ящики під розсаду, в торф’яні горщики.

Як виростити міцну розсаду капусти дивіться у відео:

Сівбу проводять при температурі 12-18°C. Одній рослині знадобиться площа 25 кв. м. см. Порядок вирощування капустяної розсади:

    1. Підготовка до посіву. Перед посівом ґрунт у ємностях зволожують. Проробляють борозни – у ящиках, або отвори – у склянках. У першому випадку розсаду доведеться пікірувати, у другому можна буде обійтися без пікіровки.

 

  • Посів. У ряди насіння сіють з інтервалом близько 2 см. Між сусідніми борознами – 4 см. Зверху насіння злегка присипають ґрунтом. В окремі склянки висаджують по 2-3 насінини.

 

Ємності з посівами ставлять ближче до світла. Щоб підтримувати оптимальні умови для проростання, тару накривають прозорою плівкою. Щоб під укриттям не утворювався конденсат, що підвищує вологість, посадки треба регулярно провітрювати.

Вирощування розсади в теплиці

Якщо у городників є теплиці, то розсаду вирощують у них – це дає змогу звільнити вікна від ящиків із сіянцями, а головне, у теплиці можна виростити набагато більше сіянців – вистачить для себе, сусідів, та ще й на продаж залишиться.

Особливості вирощування:

  • Висів насіння в теплиці проводять у ті самі строки, що й при вирощуванні на підвіконнях.
  • Ґрунт у теплиці готують восени. Із землі прибирають рослинні залишки – вони можуть стати джерелом хвороб для сіянців. На 1 кв. вносять 3 відра перепрілого гною, а також мінеральні добрива, що слугують для розсади джерелом фосфору, магнію, калію та азоту.
  • У теплиці підтримують постійний температурний і вологісний режим, вирощуючи розсаду в максимально комфортних для неї умовах. Підвищена вологість призводить до деформації рослин, провокує розвиток грибкових захворювань.

Догляд за розсадою

Насіння, посіяне на розсаду, дає сходи вже через кілька днів – від 3 до 7. Для правильного розвитку, розсаді потрібен певний догляд:

  1. Температура. Щоб сіянці не витягнулися більше, ніж потрібно, їх тримають в умовах невисоких температур, вдень близько 16°C, вночі – 8-10°C. У такому режимі сходи тримають 7-8 днів.
  2. Пікіровка. Ця процедура знадобиться при вирощуванні розсади в ящиках – її доведеться розсадити. Пікіровка сходів проводиться через 10-14 днів після їхньої появи. Деякі городники під час пікіровки прищипують кінчик кореня, інші не радять цього робити. Після пікіровки, розсаду спочатку тримають при температурі 18°C, а потім знижують до 13-14°С. Вночі температура може знижуватися до 10-12°С.
  3. Проріджування. Якщо розсаду вирощують в окремих склянках, то їй потрібна не пікіровка, а проріджування – його проводять після формування 2-3 листків. Залишають найміцнішу рослину, інші прищипують біля кореня.
  4. Освітлення. При нестачі світла, сіянці витягуються, їх стебло стає тонким і неміцним. Така розсада менш життєздатна. Щоб продовжити світловий день, застосовують штучне освітлення – встановлюють люмінесцентні лампи. Їх вмикають на 12 годин на добу.
  5. Вологість ґрунту. Поки не з’явилися паростки, субстрат зволожують через пульверизатор. Як тільки сходи з’являться, полив проводять між борозен – якщо посіви в ящиках, вода не повинна потрапляти на рослини. В окремих склянках розсаду також поливають максимально акуратно. Поливи проводять з такою частотою, щоб ґрунт зберігав помірну вологість. Якщо температура помірна, то поливи проводять приблизно кожні 5-6 днів.
  6. Підживлення. Перше підживлення проводиться в 10-денному віці. Підживити сходи рекомендується органікою або розчином з добрив. Склад і дозування для 10 л води: аміачна селітра (20 г), суперфосфат (20 г), хлористий калій (5-10 г). Через 10 днів проводять ще одне підживлення, наступне – через 2-3 тижні.

Для сходів однаково згубно, як пересушування, так і перезволоження.

Як доглядати за розсадою середньостиглої капусти Слава 1305 дізнайтеся з відео:

Висадка розсади в ґрунт

За 10-15 днів до висадки в ґрунт розсаду починають загартовувати. Її треба підготувати до можливого зниження температури. Загартування починають із внесення сіянців на вулицю в денний час. Бажано, щоб перша процедура проводилася в сонячний день. Тривалість “прогулянок” збільшують поступово.

Коли на рослинах сформується по 5-6 справжніх листків, а висота досягне 15 см, їх можна висаджувати на постійне місце. У регіонах з помірним кліматом висадка проводиться в середині травня або на початку липня.

Особливості висадки розсади:

  1. Сорт “Слава” холодостійкий, тому висаджують розсаду вже при 8-10°С.
  2. Щоб качани виростали великими, рослина повинна мати достатньо простору для росту. Розсаду висаджують з інтервалом 50-60 см. Між рядами – 60 см.
  3. У регіонах прохолодною весною розсаду накривають плівкою – її прибирають, коли дозволить погода.
  4. Ґрунт для посадки готують приблизно також як у теплицях. Порядок підготовки відкритого ґрунту:
    • Розмічають грядки – за допомогою кілків і шпагату. Згідно зі схемою висадки викопують лунки – їхній розмір має бути таким, щоб коренева система рослин вільно в них розмістилася.
    • У кожну лунку засипають добрива – сечовину (1 ч. л.) і суперфосфат (2 ч. л.) і суперфосфат (2 ч. л.). л.). Добрива перемішують із ґрунтом.
    • У лунки наливають воду – її ллють до отримання сметаноподібної маси.
  5. В отриману “бовтанку” висаджують розсаду. Акуратно ущільнюють і присипають ґрунтом. Надалі посадки поливають кожні 2-3 дні.

Вирощування безрозсадним способом

Безрозсадне вирощування капусти передбачає посів насіння у відкритий ґрунт. Такий метод популярний на півдні . Насіння висівають з 15 квітня до травня. За умови встановлення мінімальної температури на рівні 4-6°С. Оптимальна температура для посіву – 10°С. Якщо є небезпека заморозків, посіви прикривають плівкою.

Вимоги до ділянки:

  • Освітленість. Не повинно бути навіть найменшого затінення. Щоб дати повноцінний урожай, капуста повинна добре освітлюватися протягом усього світлового дня.
  • Ґрунт. Бажана нейтральна кислотність. В іншому випадку капуста буде хворіти і погано плодоносити. Ґрунт має бути поживний, добре підготовлений, пухкий. У твердому ґрунті, з малим вмістом кисню, великі качани не розвинуться.
  • Попередники. Капуста добре росте після картоплі, бобових, огірків, газонної трави, жоржин. Небажані попередники – редька, буряк, томат. Поруч із капустою не рекомендується висаджувати квасолю і моркву.

На одній ділянці не можна висаджувати капусту два роки поспіль. Повторно висаджувати капусту можна не раніше ніж через 3 роки.

Покроковий процес посадки

Покрокова інструкція посадки насіння у відкритий ґрунт:

  1. Розрівняйте граблями ґрунт, розбиваючи земляні грудки.
  2. Розмітьте грядки, протягнувши мотузку, прив’язану до кілочків.
  3. За допомогою цапки виконайте борозни глибиною 2 см.
  4. Полийте канавки теплою водою.
  5. Сійте насіння через певні інтервали. Густота посівів залежить від того, яке висаджується насіння – сухе або пророщене. Якщо насіння пророщене, то висаджуйте його через 50-60 см. Сухе насіння сійте густіше – потім зайві сходи прорідіть.
  6. Насіння присипте сухим ґрунтом, і трохи утрамбуйте долонею.

Посів насіння у відкритий ґрунт

Подальший догляд

Незалежно від того, яким способом посаджено капусту – насінням або розсадою, її врожайність залежить від якості догляду протягом усієї вегетації. Важливо постійно підтримувати пухкий стан ґрунту і регулярно зволожувати його.

Захист від заморозків

У північних регіонах і в Сибіру навіть на початку літа ще можуть бути заморозки. Якщо молода капуста зазнає впливу низьких температур, про врожай доведеться забути. Щоб запобігти збиткам, висаджену розсаду накривають плівкою – вона має бути піднята над землею, щоб рослина вільно росла.

Якщо заздалегідь відомо, що очікується зниження температури, проводять профілактичні поливи – вологий ґрунт повільніше віддає тепло, рятуючи молоді саджанці від похолодання.

Полив

Полив капусти можна здійснювати по-різному:

  • Лійками.
  • Шлангами, в тому числі дощуванням, використовуючи насадки-розпилювачі. Такий спосіб поливу корисний у спеку.
  • На великих плантаціях оптимальний спосіб поливу – крапельне зрошення. Вода надходить по трубках, прокладених уздовж рядів. Вода подається автоматично, що істотно полегшує догляд за капустою.

Особливості поливу капусти “Слава”:

  • За сезон капусту поливають до 8 разів. Частота поливів залежить від кількості опадів. Нечасті, але рясні поливи сприяють формуванню тугих і соковитих качанів. Якщо поливати капусту занадто часто, дозріваючі качани можуть дати тріщини.
  • Норма поливу – 20 л на 1 кв. м.
  • За 3 тижні до збирання врожаю, капусту перестають поливати.

Якщо внутрішня частина качанів починає активно дозрівати, покривне листя може потріскатися. У цьому разі рослину треба акуратно провернути – частина коріння обірветься, поглинання води і поживних елементів сповільниться, надмірне зростання качанів призупиниться.

Щоб земля не пересихала, її після поливу мульчують. Коли листя досить зміцніє, рослини підгортають – щоб простимулювати розвиток кореневої системи. Завдяки підгортанню, рослина отримує більше вологи і живлення, які необхідні для розвитку і зростання качанів.

Підживлення

Після висадки розсади проводять зазвичай три підживлення. Вони необхідні, щоб рослини змогли сформувати пружні качани, соковиті та смачні.

Періоди і склад підживлення капусти:

Період внесення Склад підживлень
Через 2 тижні після висадки розсади Зброджений розчин коров’яку (одне відро – на 5-6 рослин)
Під час формування качанів У коров’як додають деревну золу (на 10 л – 50 г)
З проміжком у 3-4 тижні після другого підживлення Аналогічно другому підживленню

Багато городників не обмежуються промисловими добривами, щоб підвищити родючість ґрунту, вони поливають його трав’яними настоями. Один із популярних рецептів:

  • Третину бочки заповнюють травою – кропивою, ромашкою, кульбабою, лопухом. Траву попередньо подрібнюють. У бочку наливають воду і закривають кришкою. У бочці починається бродіння.
  • Через тиждень рідину, що забродила, проціджують. Розводять водою (1:10). Отриманим розчином поливають капусту.

Полив капусти водою з йодом

Хорошим підживленням для капусти вважається йод. Внесення цього елемента корисне для ґрунтів із дефіцитом йоду – підзолистих і торф’яних. Йод також запобігає фітофторозу, сірій гнилі та борошнистій росі на будь-яких ґрунтах.

Хвороби та шкідники

Сорт “Слава” досить стійкий до більшості поширених капустяних захворювань. Але для унеможливлення втрат врожаю городники повинні дотримуватися заходів профілактики, а при виникненні загроз – Заходи боротьби з хворобами і шкідниками капусти:

Хвороби/шкідники Симптоми ураження Як боротися?
Пероноспороз На листках з’являються жовті плями, а на вивороті – білуватий наліт Обприскують фунгіцидами, наприклад, Ридомілом Голд.
Кила капустяна На коренях з’являються характерні нарости Під час перекопування, у ґрунт вносять гашене вапно – по 250 г на 1 кв. м. м.
Фузаріоз Листя жовтіє і сохне Уражене листя обривають і знищують, а ґрунт обробляють фунгіцидами – бензимідазолами.
Чорна ніжка Нижня частина стебла стоншується і чорніє Ґрунт перед посівом або висадкою розсади знезаражують слабким розчином перманганату калію, а уражені рослини знищують.
Міль капустяна На качанах з’являються ходи, проїдені личинками молі Вчасно прополюють бур’яни, при сильних атаках обприскують Ентобактерином.
Попелиця капустяна Листя, уражене попелицею, знебарвлюється і деформується Між рядами висаджують кріп і петрушку – на них летять сонечка, які активно винищують попелицю.

Спровокувати захворювання можуть надмірні захворювання, загущеність посадок, перевищення норм підживлення. Для запобігання хворобам капусту припудрюють золою на стадії розсади, а перед висаджуванням у відкритий ґрунт її обробляють бордоською рідиною. Якщо капусту все-таки вразило якесь захворювання, хворе листя обривають і знищують.

Збір і зберігання врожаю

Прибирають качани на початку серпня. Качани зрізають гострим ножем, їх складають у тінь – для просушування. Після сортування відбирають качан із незначними ушкодженнями, їх пускають у переробку – солять, квасять, маринують. Решту закладають на зберігання. Капуста зберігається за температури близько 0˚С, оптимальна вологість – 90 %.

Здорові, середніх розмірів качани зберігають по-різному:

  • розкладають по полицях або сітчастих контейнерах, попередньо обгорнувши папером;
  • складають в овочеві сітки і підвішують мотузкою до балок.

Капусту складають у ящики і підвішують до стелі – догори качанами.

За будь-якого способу зберігання, капусту час від часу слід перебирати. Усе пошкоджене і підгниле листя видаляють, щоб запобігти псуванню і продовжити термін зберігання качанів.

Капуста “Слава” – унікальний сорт, що зберігає популярність майже 80 років. Такий успіх пояснюється чудовими агротехнічними та смаковими характеристиками сорту, його якостями в засолюванні та невибагливістю у вирощуванні.