Годування цесарок є важливим етапом у вирощуванні птахів. Саме від годівлі залежить здоров’я тварин, їхні продуктивні показники. Якщо цесарок вирощують для подальшої реалізації тушок, потрібно знати, як правильно їх годувати, щоб збільшити масу.
Чим годують цесарок
Харчування цесарок має бути збалансованим. Цесарок годують тричі на день. На одну особину протягом року йде близько 32 кілограмів комбікормів, 2 кілограми мінеральних кормів, 4 кіло тварини, 12 кілограмів свіжої зелені і 4 кілограми коренеплодів. Вільний вигул дозволяє скоротити показники на 1/3.
Тварини повинні отримувати максимально поживні та корисні корми, багаті вітамінами – вони заповнять енергетичні втрати організму.
Свіжа зелень
При вільному вигулі фермер може не хвилюватися про достатню кількість зеленої трави в раціоні цесарок – вони можуть самостійно відшукати все необхідне. У разі клітинного утримання доведеться збирати зелень вручну. А подрібнювати траву можна за допомогою саморобного подрібнювача, про самостійне конструювання якого можете прочитати тут.
На 1 дорослу особину на добу припадає близько 40-60 грам подрібненої трави, у складі якої можуть бути присутніми такі рослини:
- бобові культури – 10 г;
- кропива – 20 г;
- листя кульбаб – 10 г;
- лобода – 10-15 г;
- капустяне листя – 10 г;
- амброзія – 10 г;
- бадилля – 10 г.
Ці значення приблизні, і допустиме їх коригування залежно від рослинності, характерної для місцевості. Потрібно розуміти, що не можна годувати цесарок виключно травою, в їхньому раціоні обов’язково мають бути присутніми зернові суміші.
Цесарок вважають помічниками людини. Вони здатні навчитися збирати колорадських жуків на городі, тим самим правильно харчуючись і позбавляючи людину від шкідників.
Зерно і зерносуміші
У період годування птахів зеленою рослинністю, обсяг споживаного ними зернового корму дозволено зменшити. Так на 1 дорослу цесарку припадає така кількість інгредієнтів:
- пшоно – 4 г;
- подрібнена пшениця – 5-10 г;
- подрібнений ячмінь – 5-10 г;
- подрібнена кукурудза – 10 г.
Мінеральні добавки
Щоб птахи почувалися добре і повноцінно розвивалися, до звичного раціону бажано включати мінеральні добавки – вони сприяють зміцненню кісткової тканини.
Мінеральні суміші птахам на добу дають у таких кількостях:
- дрібний гравій – 3-6 г;
- кухонна сіль – 0,3-6 г;
- подрібнена черепашка – 5 г;
- кормові дріжджі – 3-4 г;
- крупний річковий пісок – 5-10 г;
- риб’ячий жир – 3 г;
- м’ясо-кісткове борошно – 10 г;
- деревна зола – 10-15 г;
- товчена крейда – 5 г.
Цього буде цілком достатньо для птаха, при цьому він необов’язково має з’їсти повний обсяг порції. Птахівник може або змішати всі інгредієнти, або ж розсипати їх в окремі ємності, але всі птахи повинні мати доступ до них у будь-який час.
Харчові відходи
Годування птахів харчовими відходами вважається чудовим варіантом урізноманітнити меню птахів і одночасно замінити зернові корми. Як і взимку, так і влітку цесарок допустимо годувати вареними овочами: вони добре харчуються залишками супів та інших рідких страв, головне, щоб у них були відсутні спеції. Також годуються кашами, молочною продукцією, залишками рибних і м’ясних страв.
Такі харчові відходи цілком можна використовувати як доповнення вологих мішанок, що дозволить замінити собою половину зерна. На 1 птаха припадає 30-40 грам такої їжі на добу.
Коренеплоди
У літній період цесарок обов’язково потрібно годувати коренеплодами, які попередньо натирають на тертці сирими, відварюють або мнуть. Для годування птахів найкраще використовувати такі овочі, як морква і картопля, оскільки інші коренеплоди тварини їдять не з такою насолодою. Протягом дня 1 доросла особина може з’їсти близько 20-30 грам таких продуктів.
Заводські корми
Заводські пташині комбікорми та добавки до основного раціону можуть стати чудовим рішенням збалансованого харчування птахів, якщо у фермера немає часу самостійно підбирати різні продукти. Зазвичай корми дають у сухому вигляді. Важливо правильно підібрати суміш, віддаючи перевагу тільки якісним продуктам. Існує кілька варіантів популярних кормів – вони описані нижче.
“Рябушка”
На ринку представлено кілька варіантів кормів для птахів, що мають назву “Рябушка”: повнораціонний і премікс, що передбачає змішування добавки з основною їжею. Повнораціонний корм призначений для годування птахів, яким виповнилося 4 місяці. Також ним дозволено годувати птахів у період активної кладки.
Виробники стверджують, що “Рябушка” позитивно впливає на організм птиці, про що свідчать такі фактори:
- поліпшення перетравлюваності та засвоюваності корисних речовин із раціону;
- підвищення несучості;
- зміцнення захисних сил організму;
- отримання більших яєць із твердою шкаралупою;
- поліпшення зовнішнього вигляду пір’я;
- поліпшення репродуктивних здібностей цесарок та інкубаційних якостей яєць.
Також стає помітно, що смак м’яса цесарок, які харчуються “Рябушкою”, значно поліпшується. Такі високі результати вдається отримати завдяки збалансованому складу продукту, що містить рослинний протеїн, фосфор, йод, кальцій, мідь, марганець, кобальт і різні вітаміни, яких потребує організм птиці: А, Е, Н, К3, В1-В6, В12, D3.
Припустимо починати годувати птаха, даючи йому 80 грам на добу, розділивши на 2 прийоми їжі.
Премікс “Рябушка” – суха суміш, що містить корисні компоненти, які додаються просто в їжу. Замінити звичну їжу преміксом не вдасться, але доповнити її корисними компонентами допустимо. У складі порошку містяться ті самі компоненти, що і в повнораціонному кормі, але в цьому разі до них додається кормовий антибіотик і борошномельно-круп’яний накопичувач. Для цесарок на добу йде 1,2-1,5 грам суміші на 1 особину.
“Фелуцен”
Цесарок часто годують кормовою добавкою “Фелуцен”, що поєднується з основними кормами. Це сухий порошок, що використовується для додавання в зернові суміші або вологі мішанки. Для цесарок достатньо 55-60 грам порошку з розрахунку на 1 кілограм їжі.
У складі корму присутні такі компоненти:
- вуглеводи;
- вітаміни: А, D, К, С, Н, групи В;
- мінерали: фосфор, йод, марганець, кальцій, цинк, натрій хлорид, селен, кобальт.
Не потрібно додатково обробляти порошок перед використанням. Але якщо використовувати цю добавку для цесарок, з раціону обов’язково виключають крейду і сольові складові.
При використанні корму “Фелуцен” стан птахів значно покращується. Фермери відзначають такі переваги годівлі птахів добавкою:
- зниження ймовірності розвитку анемії та різних деформацій молодняка;
- поліпшення інкубаційних якостей яєць;
- підвищення міцності шкаралупи яєць, кісткової системи цесарок;
- нормалізація травних процесів;
- підвищення захисних функцій організму птиці.
Добавка вводиться в раціон поступово. Спочатку птахам дають 1/7 добової дози, потім доводять до рекомендованої норми протягом тижня.
“Міксвіт”
“Місквіт” – порошкоподібна добавка, наділена кальцієм, йодом, залізом, селеном, міддю, марганцем, цинком, вітамінами D3, А, Е, групи В, Н, К. Ця добавка діє так само, як і попередні. Даючи птахам “Місквіт” відзначають, що у тварин зміцнюється кісткова система, знижується витрата основного використовуваного корму, підвищується міцність яєчної шкаралупи і харчова цінність самої яєчної продукції.
Отримати максимально ефективно результати вийде, якщо додавати в основний зерновий корм цесарок добавку з розрахунку 1,2 грама на одного птаха на день.
Збалансоване харчування є першою умовою для вирощування цесарок, адже разом з їжею організм птахів забезпечується необхідними вітамінами, мікро- і макроелементами. Цесарки вважаються не надто вимогливими в харчуванні птахами, але це не означає, що годувати їх можна чим завгодно.
Правила годування
Особливих правил годування цесарок немає. Як і у випадку з іншими домашніми птахами, важливо вибирати якісні та свіжі корми. Вологі мішанки слід готувати виключно перед годуванням тварин. Це ж стосується і каш, приготованих на молоці.
Пташенят, що утримуються на вигулі з пасовищем, допустимо годувати тричі на добу, адже весь інший час вони самостійно здатні добувати собі корм. При закритому утриманні, новонароджених пташенят потрібно годувати до 12 разів на добу, поступово скорочуючи частоту годування до 6, потім до 4 разів.
Чим не можна годувати цесарок
Птахівники, особливо початківці, повинні знати, що категорично небажано годувати птахів зіпсованими овочами, несвіжою зеленню і неякісними кормами. Це може призвести до того, що у птахів виникнуть серйозні проблеми зі шлунково-кишковим трактом.
Раціон маленьких цесаренят
Період, коли цісаркам не виповнилося ще й місяця від роду, вважається найважливішим і найвідповідальнішим. У цьому віці птахи часто страждають від різних захворювань, отже, важливо стежити за тим, щоб вони споживали якісні корми, чисту свіжу воду. Їм необхідно забезпечити збалансоване харчування.
Харчування цесарят проходить за певною схемою, залежно від віку:
- 1-й день починається з відвареного подрібненого яйця. До нього дозволено підмішувати вимочений у молоці хліб або пшеничну кашу. Припустимо давати всі інгредієнти окремо. Перед подачею хліб потрібно ретельно подрібнити, щоб пташенята не подавилися. Зрідка з перших днів життя малюків годують комбікормом, призначеним для бройлерних курчат. Якщо комбікорм великий, потрібно його перемолоти. У воду дозволено додавати вітаміни, що сприяють підвищенню опірності організму новонароджених цесарок до захворювань.
- З 3-го дня у раціон пташенят вводять свіжий сир. Він містить велику кількість білка, що відіграє важливу роль у рості та розвитку пташенят. Яйця більше не дають. Обов’язково в цей період включають у меню трохи зелені, каш із ячменю, пшона і кукурудзи.
- 5-й день починається з того, що фермер приносить до пташника ємність із крейдою, подрібненою черепашкою, гравієм. Птахи харчуються так само, але в цей період їм дозволено дати трохи більше зелені та зерна. Вітаміни, як і раніше, додають у воду.
- На 7-й день у раціон вводять мішанку, приготовану з відвареної картоплі, буряка, тертої моркви, на основі кислого молока. У цей час птахам потрібно багато зелені, тому необхідно збільшити дозу зеленого корму, даючи цісаркам капусту, конюшину, салат, кульбабу, кропиву.
- На 21-й день молодняк починають випускати на вигул, щоб вони самостійно шукали собі їжу. У пташниках їх годують вологими мішанками з овочів і зерновими кашами.
Годувати пташенят з перших днів життя необхідно кожні 2 години, 8 разів на добу. До віку 1 місяця кількість годувань скорочується до 5 разів. У ємності завжди має бути чиста вода, яку змінюють якомога частіше. Пташенята бувають дуже активними, через те, що вони бігають і ганяють пил, через це поїлка швидко забруднюється.
Чим годувати цесарят із місячного віку
Коли цесарятам виповнюється 30 днів вони стають дорослими. Фермер переводить тварин повністю на корм для дорослих птахів. У цей період цесарок годують не більше 3 разів на добу. Вранці їх годують мішанкою з додаванням соковитого корму і вологою кашею, де присутні зернові. Увечері птахам достатньо сухого зерна, що насичує організм на всю ніч до самого ранку.
У раціоні птаха можуть бути присутніми зернові або овочеві мішанки з м’ясними відходами, дріжджами, подрібненим горохом або рибою. У цих продуктах міститься багато білка, тому одночасно їх не дають. Зазвичай птахів годують якимось одним продуктом.
Якщо птах харчується комбікормом, на добу йому дають 150 грамів його і 50 грамів зелені. Крім цього вони повинні харчуватися крейдою, подрібненою черепашкою. Коли тварини годуються простим домашнім кормом, на добу місячний птах має з’їдати продукти в такій кількості:
- сіль – 0,3-1 г;
- зернові – 90 г;
- риб’ячий жир – 3 г;
- зелень – 30-50 г;
- рибне або м’ясне борошно – 15 г;
- дріжджі – 6 г;
- коренеплоди – 20-30 г;
- сіно – 15 г.
Яким має бути раціон у дорослої особини
Дорослі цесарки – птахи, невибагливі до кормів. Їм достатньо 130-150 грамів заводського корму і 30-50 грамів зелені на день. Зерновий корм допустимо замінювати вареною картоплею і кашами. Птахів потрібно годувати кормами тваринного походження, з цих причин бажано включати в раціон залишки м’яса, риби або молочних продуктів. У літній період вони можуть пастися на галявині. Подрібнену черепашку або крейду обов’язково давати навіть дорослим птахам, адже вони завжди потребують кальцію.
Приклад тижневого раціону цесарок наведено в таблиці:
Корму | Вік 21-40 днів | Вік 41-60 днів | Вік 61-80 днів |
Подрібнена черепашка | 0,5 г | 1 г | 1,5 г |
Пшеничні висівки | 10 г | 18 г | 25 г |
Пекарські дріжджі | 0,5 г | 1 г | 1,5 г |
Овес | 7 г | 5 г | 5 г |
Зелень | 8 г | 20 г | 20 г |
Ячмінь | 8 г | 12 г | 5 г |
Зворот | 7,5 г | – | – |
Пшоно | 5 г | 7 г | – |
Свіжий сир | 5 г | 5 г | 2,5 г |
Пшеничне борошно | 7 г | 10 г | 20 г |
М’ясо-кісткове борошно | 1 г | 2 г | 3 г |
Рекомендуємо до перегляду відео, в якому досвідчений фермер розповідає про годування своїх цесарок:
Дорослі особини рано прокидаються і доїдають на сніданок залишки вчорашньої їжі. Годують птахів 4 рази на день. Тварини віддають перевагу мішанкам, у складі яких присутня трава, варена картопля і різні каші. Досвідчені фермери рекомендують готувати такі корми на молоці або м’ясному бульйоні – це сприятливо впливає на птахів.
Потребують птахи і білка, але в цьому випадку потрібно стежити за порціями, щоб не було надлишку – це може призвести до захворювань. Особливо важливо стежити за тваринами в дощову і холодну погоду, інакше вони можуть постраждати від проблем, пов’язаних зі шлунково-кишковим трактом. Щоб цього уникнути, у племінну пору року раз на день у раціон цесарок вводять пекарські дріжджі, що сприяють зволоженню.
Не завадить напування птахів розчином марганцю. У літню пору птахи люблять харчуватися жуками і черв’яками. Такі птахи стануть справжньою знахідкою для тих, хто займається вирощуванням картоплі – цесарки винищують колорадських жуків. Цих комах допустимо давати птахам із хлібом, а потім годувати їх у чистому вигляді, тільки потім випускати на город для самостійного полювання.
Якщо цесарки допомагають позбуватися жуків, не можна обробляти картоплю отруйними хімікатами. У сезон збирання врожаю птахів годують кавунами, кабачками, динями. Вони віддають перевагу будь-яким овочам.
Годування в зимовий період
У зимовий період годівля цесарок дещо відрізняється від годівлі в літній час. Взимку дуже складно десь дістати зелену траву і равликів, але замінити ці інгредієнти цілком допустимо соковитими кормами, м’ясними відходами та ін.
Замість трави птахам дають свіжу капусту, буряк, моркву в подрібненому вигляді. Вони із задоволенням ласуватимуть овочевими відходами, пророщеною пшеницею і вівсом. Ці інгредієнти мають бути присутніми в раціоні птахів, оскільки саме злакові трави – основна їжа птахів.
У таблиці наведено інгредієнти для годування цесарок, обсяг розраховується на 1 дорослу особину:
Продукт | Кількість |
Овес | 20 г |
Кухонна сіль | 0,3 г |
Ячмінь | 20 г |
Риб’ячий жир | 3 г |
Кукурудза | 21 г |
Подрібнена черепашка | 3 г |
Пшеничні висівки | 20 г |
Дріжджі | 6 г |
Рибне борошно | 5 г |
Ялинова хвоя | 15 г |
Морква | 20 г |
Сіно-клівер | 25 г |
Немає необхідності подрібнювати траву, достатньо зв’язати рослини, зробивши віник і повісивши його в межах доступності птахів. Далі потрібно просто викинути грубі неїстівні стебла.
Забезпечити цісаркам рослинний білок дозволять бобові плоди. Зазвичай птахам дають дешеву сою, але її замінюють горохом, квасолею або сочевицею. Перед вживанням їх потрібно подрібнювати і змішувати. Цісаркам потрібна та ж норма, що й куркам. На одну дорослу несучку вагою 1,5 кіло йде 100-120 грам зернового корму. Бройлерним цесаркам вагою близько 3 кіло дають приблизно 1200 грамів комбікорму.
Взимку “літні” продукти замінюються:
- кисломолочною сироваткою;
- м’ясо-кістковим або рибним борошном;
- сиром;
- подрібненими м’ясними обрізками;
- риб’ячими тельбухами.
Рибне борошно або риб’ячі тельбухи не рекомендується давати птахам, яких надалі відправлятимуть на забій, адже ці продукти сприяють тому, що м’ясо птиці набуває виразного рибного запаху.
Взимку в кормах обов’язково повинні бути присутніми вітаміни. Зазвичай вони входять до складу заводських комбікормів. Забезпечити птахів кальцієм вдасться шляхом введення подрібненої черепашки в раціон. Припустимо підмішувати трохи кормової крейди в корм. Також обов’язково ставлять цесаркам ємності з піском, звідки птахи викльовують камінчики, потім купаються в ньому.
Харчування птиці для відгодівлі
Птахів з 4 місяців після народження для відгодівлі годують тістом з борошна і запареного коріння. Їм обов’язково потрібно забезпечити вільний вигул на пасовищі. Деякі заводчики переконані, що спеціально відгодовувати цесарок не має сенсу, адже до цього віку за відповідного утримання і годування вони вже набирають достатню масу, тому їх відправляють на забій.
Тільки за умови правильного годування та догляду за цесарками, тварини будуть завжди здоровими, добре розвиватися і набирати вагу. Існує кілька варіантів годування птахів, що залежить виключно від віку та пори року. Влітку вони можуть по максимуму споживати зелень, а взимку їм забезпечують інше харчування.