Обов’язкова умова вирощування садової суниці – регулярне зрошення. Причому частота і норма поливу культури залежить від пори року, періоду вегетації та багатьох інших чинників. Дізнаємося, як правильно поливати суницю, і які існують способи поливу.
Коли починати полив
Ранньою весною суницю поливати не доводиться – їй вистачає вологи, отриманої від танення снігу. Коли запаси води витрачаються, приступайте до штучного зволоження грядок.
Початок поливів залежить від клімату:
- у південних регіонах і середній смузі – кінець квітня;
- у північних широтах – початок травня.
Не можна сподіватися тільки на календар. На старт сезону поливів впливають погодні умови та інші фактори. Якщо ґрунт пересох, а за вікном – середина квітня, не тягніть час – поливайте суничні грядки, а в дощову погоду відмовтеся від поливів взагалі.
Починайте поливи, прибравши шар мульчі, розкиданий з осені. У ній, як і на старому листі, ховаються шкідники, яких не можна залишати на грядках. Прибирання мульчувального шару дає змогу ґрунту швидше прогрітися – це прискорює розвиток листя і коренів рослин.
Навесні суницю рекомендується поливати в ранкові години. Вечірнє зволоження протипоказане – якщо вночі похолодає, великий ризик розвитку кореневих гнилей та інших захворювань.
Що впливає на кількість поливів суниці
Садова суниця добре переносить суворі кліматичні умови, але дуже вимоглива до поливів. Надлишок або нестача води однаково згубні для цієї ягоди. Щоб поливи не зашкодили суниці, враховуйте масу чинників.
Погодні умови
Клімат і погодні умови, що склалися, істотно впливають на всю агротехніку суниці і на поливи зокрема. Щоб мінімізувати проблеми, пов’язані зі зволоженням, під час вибору сортів враховують їхнє ставлення до вологи:
- у посушливих регіонах рекомендується культивувати сорти суниці, що стійко переносять посуху;
- у регіонах, де сира погода – не рідкість, висаджують вологостійкі сорти, що віддають перевагу частим поливам;
- у місцевості, де спостерігається сезонний перепад кількості опадів і температур, суховії та пекуча спека, рекомендується висаджувати сорти і гібриди з підвищеною витривалістю.
На графік поливів у регіонах з будь-яким кліматом впливають поточні погодні умови:
- Якщо спека не спадає цілодобово, і ґрунт не встигає остигати до ранку, поливайте грядки щодня, не шкодуючи води.
- Якщо стоїть тепла погода, а дощі йдуть зі звичайною періодичністю, поливайте суницю тільки в міру потреби.
- У дощове літо поливи не потрібні. Навпаки, доводиться рятувати ягоду від зайвої вогкості – наприклад, накривати плівкою. Парник повинен мати наскрізне провітрювання – боковини не закривайте.
Універсальної частоти поливів для суниці немає. Вона залежить від стану ґрунту. Застроміть кисть руки в землю, щоб зрозуміти – пора поливати чи ні. Якщо пальці входять легко в пил і не намацують сирий шар, терміново зволожте грядки – ви вже запізнилися з поливом.
Заведіть у саду або на городі велику ємність, у яку заздалегідь набирайте воду, а коли вона нагріється на сонці, використовуйте для поливів.
Структура ґрунту
При поливі враховуйте особливості ґрунту. Частота і норма поливів залежить від його структури:
- Пісок. Від його вмісту залежить швидкість відходу води вглиб. Зі збільшенням концентрації піску, прискорюється проходження води. Через пухку структуру ґрунту рослини, що мають поверхневе коріння, не встигають насититися водою. Суницю, що росте на піщаних ґрунтах, доводиться поливати частіше. Норму поливу також збільшують, щоб рослина встигла “випити” побільше води.
- Глина. Глинисті ґрунти небезпечні перезволоженням – вони затримують вологу, перешкоджаючи її всмоктуванню глибинними шарами. Застій води призводить до загнивання коренів суниці. Поліпшити ситуацію допомагає внесення піску під час підготовки грядок.
Якщо виправити структуру ґрунту не вдається:
- суворо дотримуйтеся норми поливу;
- при нестачі вологи зробіть заглиблені грядки;
- при підтоплюванні ділянки облаштуйте підняті грядки;
- організуйте дренаж, якщо високі ґрунтові води, і поставте крапельне зрошення, якщо мало дощів.
Особливості ландшафту
Садову суницю рекомендується вирощувати на рівних ділянках, але не скрізь вони є. Часто поверхні, ідеальні на перший погляд, мають значний ухил, через який одна частина перезволожується, інша, навпаки, погано просочується вологою.
Як вирішити проблему:
- Розташуйте грядки не вздовж напрямку ухилу, а поперек.
- При незначному ухилі вдається обійтися без терас, досить прокласти крапельне зрошення. Тоді під кожним кущем ґрунт буде якісно промочений.
Висота грядок
Високі грядки швидко прогріваються під променями весняного сонця. Тут раніше, ніж на рівній ділянці починається вегетативний розвиток кущів. Активність збільшується, якщо під грядкою є органічний пошаровий підігрів – його вистачає якраз на цикл життя суниці (4-5 років).
Мінус високих грядок – швидке пересихання. З них швидко йде тала і дощова вода, і суницю на таких грядках доводиться поливати набагато частіше, ніж на рівних ділянках, і тим паче на поглиблених грядках.
Зазвичай у спеку суницю поливають щодня, але на високих грядках частоту поливів доводиться подвоювати. Зволожують ґрунт рано вранці і перед заходом сонця, коли спека спадає.
Основні правила поливу
Неправильний полив суниці призводить до втрати врожаю. Одна неправильна дія здатна призвести не тільки до хвороб і втрати врожаю, але навіть до загибелі ягідника.
Як поливати садову суницю – загальні правила:
- використовуйте тільки теплу відстояну воду;
- не заливайте грядки – це загрожує грибковими захворюваннями;
- після поливу розпушіть ґрунт, щоб запобігти утворенню кірки і забезпечити доступ повітря до коріння;
- мульчуйте ґрунт після зволоження, щоб зберегти вологу і перешкодити зростанню бур’янистої рослинності;
- щоб волога не випаровувалася занадто швидко, поливайте суничні грядки, коли немає сонця – в похмуру погоду, вранці, ввечері;
- між ранковим поливом і сонцем повинно пройти як мінімум півгодини.
Полив у сонячну погоду загрожує суниці опіками. Кожна крапля, потрапляючи на листя, перетворюється на маленьку лінзу, що підсилює енергію УФ-променів.
Особливості поливу суниці в різні етапи вегетації
На всіх стадіях розвитку садова суниця дуже чутлива до поливів. Причому на кожному етапі доводиться не тільки дотримуватися загальних правил, а й низки спеціальних установок, що враховують особливості поточної вегетації.
Як поливати розсаду?
Правила поливу сіянців:
- для зволоження ґрунту використовуйте шприц або невелику клізму;
- поливайте розсаду раз на 2-3 дні;
- намагайтеся, щоб краплі води не потрапляли на листя;
- дотримуйтесь норми поливу, не допускайте пересихання і перезволоження субстрату.
Головна небезпека при вирощуванні будь-якої розсади, зокрема й суничної, – чорна ніжка. Це невиліковне грибкове захворювання, яке здатне погубити сіянці в лічені дні. З’являється при перезволоженні субстрату.
У профілактичних цілях один-два рази полийте розсаду фунгіцидом, наприклад, Трихополом або Триходерміном. Між поливами витримайте інтервал в 1-2 тижні.
Садівники часто плутають садову суницю і полуницю. Ці культури належать до різних видів і відрізняються набором хромосом. У полуниці кущі вищі, а ягоди дрібніші. Суниця, на відміну від полуниці, менш вимоглива до вологи.
Полив після висаджування в ґрунт
Висаджуючи розсаду в ґрунт, її обов’язково поливають. Воду наливають у лунки, а коли вона вбереться, розміщують у них саджанці. Можна вчинити навпаки – спочатку посадити розсаду, а потім полити.
Висаджену суницю поливають за особливою схемою:
- Води лийте стільки, щоб вона повністю вбиралася, не застоюючись у заглибленнях. В іншому випадку кущі погано вкорінюються. Орієнтовна норма води – 10 л на 1 кв. м.
- Зволожуйте молоді посадки часто, але не рясно. Нехай земля буде весь час трохи мокрою, тоді кущі будуть активно нарощувати коріння.
- 2-3 перші тижні зрошуйте посадки зверху. Такі водні процедури сприяють укоріненню. Поливайте кущі за допомогою лійки, одягнувши на її носик душову насадку. Оптимальний час заходу – ранній ранок.
- Через місяць після висадки підвищіть норму поливів, одночасно зменшивши їхню частоту.
Під час цвітіння
Коли суниця цвіте, і стоїть гарна погода, полив не обов’язковий. Якщо ж ґрунт пересихає, доводиться зволожувати грядки. Робіть це вкрай акуратно, щоб краплі води не потрапили на квіти. Якщо вона змиє пилок із маточок, ягоди не зав’яжуться.
Поливайте квітучу суницю:
- за звичайної погоди – кожні 10-14 днів;
- вранці, інакше вночі приповзуть слимаки;
- у спеку – кожні 3-4 дні;
- лійкою під кущі або крапельним зрошенням.
У дощову погоду обов’язково накривайте квітучі грядки плівкою, щоб не скоротилася кількість зав’язей.
Норма поливу квітучої суниці – 2 відра на 1 кв. м. м. На один кущ – приблизно 1 л води. Норма для пухкої землі – 10-12 л, для глинистої – 8-10 л. Глибина проникнення води – 25 см.
Якщо під час цвітіння суниця недоотримає води, її пилок буде стерильний. При надлишку вологи бджолам незручно запилювати квітучі кущі, ягоди не зав’язуються, падає врожайність.
Під час плодоношення
Коли з’являються ягоди, важливо зберегти врожай, не допустивши їх гниття. Надлишок вологи в цей період неприпустимий, але і без регулярного зволоження не обійтися. Воду пускайте по борознах, щоб вона не торкалася ягід. Оптимальний варіант – крапельне зрошення.
Як поливати плодоносну суницю:
- кожні 1-2 тижні, якщо дуже спекотно – частіше;
- на 1 кв. м – 3 відра води;
- якщо погода дощова, додаткове зволоження не потрібне;
- для збереження вологи в ґрунті присипте його мульчею, заодно захистіть ягоди від зіткнення із землею;
- поливайте грядки після збору ягід.
Якщо під час формування і дозрівання плодів кущі суниці відчувають дефіцит вологи, це негативно відбивається на врожаї. Ягоди визрівають дрібні і не соковиті.
Після збору врожаю
Недосвідчені садівники часто припускаються помилки, не поливаючи суницю після завершення плодоношення. У цей період відбувається закладання квіткових бруньок на майбутній сезон і нарощування вусів, тому рослинам життєво необхідна вода.
Як поливати суницю після збору ягід:
- Рідко, але рясно. Лийте воду прямо на листя, щоб змити з нього пилові забруднення і комах.
- Перед настанням холодів полийте грядки особливо добре – це вологозарядка на зиму.
Сезонні поливи
Поливаючи суницю, садівники орієнтуються на вегетаційний період і погоду. Багатьом любителям ягоди простіше орієнтуватися за сезонами. Період вегетації культури розтягується на три пори року, і для кожної існує своя агротехніка поливу.
Весна
З приходом весни суниця прокидається, починається її вегетація. На цю пору року припадає цвітіння і початок формування ягід.
Порядок весняних поливів:
- Буває, що зими малосніжні. Тоді доводиться починати зрошення раніше звичайного.
- Через 2 тижні після танення снігів полийте проміжки між рослинами окропом. Використовуйте для цієї мети лійку. Воду лийте з відстані 1 м – вода буде остигати приблизно до +70 °С, і не зашкодить рослинам. Норма поливу – 0,5 л на одну рослину. Коли окріп проникне на глибину 10 см, він ще трохи охолоне – приблизно до +30°С. Протока окропом дає змогу знищити шкідників, які зимують у верхніх шарах ґрунту. Через тиждень обробку повторіть.
- Починаючи з кінця квітня, суницю поливають щотижня. Всього протягом весни вам доведеться полити суничні грядки 2-3 рази. Такий розрахунок стане в пригоді дачникам, які планують поїздки на дачу.
Пролив гарячою водою використовують тільки рано навесні, до того як кущі суниці почнуть рости. Окріп може пошкодити пагони.
Літо
Поливи в літній сезон особливо сильно залежать від клімату і погоди. Погода в цей період здатна варіюватися від затяжних дощів до спеки, що не спадає цілодобово. На літо припадають етапи формування плодів і плодоношення, тому поливи проводять з урахуванням вегетативної фази.
Орієнтовна частота поливів:
- на початку літа – раз на 1-2 тижні;
- коли з’являться ягоди – 1-2 рази на тиждень;
- при підвищенні температури – 4-5 разів на тиждень.
Осінь
У цю пору року плодоношення завершується, часті поливи більше не потрібні. Але й забувати про них не можна. Всього за осінь проводять 2-3 поливи. Головний їхній принцип – зволожувати рідко, але щедро.
Способи поливів
Суничні грядки поливають усіма відомими способами. Кожен садівник використовує той метод поливу, який йому доступний.
Ручний метод
Це найбільш трудомісткий і найменш ефективний спосіб поливу. Сьогодні його використовують хіба що на дачах, де немає доступу до центрального водопостачання, і немає можливості добувати воду з-під землі.
Методи ручного поливу:
- З лійки або відра. Підходить тільки для невеликих ягідників.
- Зі шланга. Більш комфортний і ефективний спосіб, але потрібно переносити шланг з місця на місце. Недолік поливу шлангом – вимивання ґрунту з під кущів і поширення інфекції від заражених ягід по всьому ягіднику.
Дощування
Полив ягідників здійснюється за допомогою дощувальних установок. Вода подається в насадки, через які вона розбризкується в навколишній простір.
Розрізняють два види установок:
- Пересувна. Шланги з розбризкувальними насадками розкладаються по землі. За необхідності їх переносять з місця на місце.
- Стаціонарна. Воду подають по трубах, закопаних у ґрунт або закріплених на землі. На поверхні знаходяться дощові насадки, які не можна перемістити. Споруджуючи такі установки, заздалегідь продумують, де розмістити розбризкувачі.
Крапельний полив
На сьогодні це найзручніший і найефективніший спосіб поливу. Його використовують для будь-яких садово-городніх посадок, зокрема і ягідників. Для організації крапельного зрошення використовується система пластикових труб, до яких кріпляться трубки меншого діаметру. На них встановлені крапельниці.
Через крапельниці порційно подається вода під кожну рослину. Полив автоматизований, і садівникові не доводиться витрачати час на полив. Такий варіант особливо зручний у ягідниках, де використовується чорна плівка – вона утримує вологу в ґрунті, і витрати води скорочуються.
Поєднання поливів і підживлення
Суницю, як і більшість культур, рекомендується поливати під час підживлень або перед ними. Щоб не перевищувати частоту і норму поливів, доводиться поєднувати два агротехнічні заходи.
Як правильно поєднувати поливи і внесення підживлення:
- Органіка і мінеральні добрива краще засвоюються в розведеному вигляді.
- Проводячи перший весняний полив, внесіть азотисте добриво. Підійде, наприклад, аміачна селітра.
- Ще одне весняне підживлення поєднайте з поливом. Внесіть органіку (перегній або компост) або мінеральне добриво (нітрофоску і калій). Норма – 1/2 л розчину на одну рослину.
- Наступне підживлення знову весняне. Встигніть її провести до цвітіння. Внесіть сульфат калію.
- Як тільки побачите шкідників і ознаки захворювань, пролийте грядки розчином йоду і марганцівки. Максимальна частота – раз на 2 тижні.
- Коли суниця зацвіте, разом із водою вносьте комплексні добрива, які швидко розчиняються у воді. Максимальна кількість підживлень – 4 протягом усього сезону вегетації.
Корисні поради
Вирощування суниці сповнене суворих правил і численних нюансів. Отримати хороший урожай допоможуть поради бувалих садівників:
- Ідеальна температура води: +18…+20 °С. Якщо полінуватися і не нагріти воду, виникає великий ризик розвитку хвороб і гнилей. Холодна вода погіршує якість ягід, гальмує ріст рослин. Але і перегріву допускати не можна – вода, нагріта до +40 °С, викликає у суниці термічні опіки.
Хоч суницю і не можна поливати не нагрітою на сонці водою, є ситуація, коли правило дозволяється порушити. Розпилення охолоджувальної води захищає ягідник від пересихання в сильну спеку. Воно проводиться через спеціальні дощові установки і дозволяє створити охолоджуючу хмару з мікро-крапель.
- Для захисту посадок від грибкових захворювань під час зволоження рекомендується розкидати по грядках антибактеріальну подушку. Як мульчу простіше і дешевше за все використовувати солому. Мульча стає бар’єром для грибків, вбирає в себе зайву вологу і зберігає ягоди в чистоті.
- Вчасно припиняйте поливи. Між останнім зволоженням і першими заморозками має минути хоча б кілька днів, інакше є ризик підмерзання коренів суниці.
Інформацію про полив суниці, можна також отримати в наступному відео:
Якщо на присадибній або дачній ділянці немає води, а клімат не балує аграріїв дощами, не варто навіть намагатися виростити садову суницю. Цій ягоді потрібен постійний догляд, зокрема й підтримання оптимальної вологості ґрунту шляхом регулювання частоти і норми поливів.