Для розмноження фіалок розроблено безліч методик. Усі вони мають свої особливості, тонкощі та нюанси. Оскільки ця культура вважається дуже примхливою, важливо суворо дотримуватися встановлених вимог, правильно підбирати ємності і посадковий матеріал, займатися підготовчими заходами.
Необхідні умови для розмноження фіалки
Фіалка або ж сенполія (кімнатна узамбарська) вирізняється вимогливістю до умов зростання і, тим паче, до пересаджувальних робіт, тому врахуйте важливі моменти:
- Час розмноження. Дозволено садити фіалки в будь-який сезон року – це досягнуто за рахунок можливості застосування штучного освітлення, опалювальних приладів та інших благ цивілізації. Незважаючи на це, досвідчені фахівці рекомендують все-таки розмножувати сенполію під час активації вегетації, тобто у весняний і літній період. Восени рослини готуються до зимової сплячки, а взимку просто відпочивають, через що ріст і розвиток кореневої системи сповільнюються, Отже, укорінення відбуватиметься довго.
- Рівень вологості повітря в приміщенні. Фіалка гостро реагує на вологість повітряних мас, оскільки стебло і листя чутливі. Оптимальні показники – від 50 до 60%.
- Температурні показники. Для інтенсивного коренеутворення потрібна температура від 25 до 28 градусів, в іншому випадку процеси сповільнюються або зупиняються зовсім.
-
Вид ґрунту для розмноження. Недосвідченим квітникарям радять купувати універсальні субстрати в спеціалізованих магазинах. Якщо ж ви впевнені в успішності самостійного виготовлення ґрунтосуміші, зробіть це самі. Головна вимога – рихлість ґрунту, повітропроникність, слабка кисла реакція. Обов’язково додається деревне вугілля і дерновий ґрунт (для підтримки потрібної вологості), сфагнум тощо. д. Варіанти домашнього субстрату:
- 2 частини перегною листового, по 1 частині перліту (замінюється вермикулітом або піском), торфу, плюс 1/3 частина деревного вугілля;
- 1 частина дернової землі, 2 частини торфу, 1 частина розпушувального матеріалу (пісок, перліт тощо). д.), 1/2 частини вугілля;
- 4 частини ґрунту, змішаного навпіл з торфом, 2 частини моху сфагнум, 1 частина піску, 1/3 частини фіалкового покупного субстрату, стільки ж деревного вугілля;
- 4 частини перегною листового, 2 частини перегною хвойного, по 2 частини торфу і моху сфагнум, стільки ж дернового ґрунту, 1 частина піску. Залежно від рівня кислотності, до складу вводиться доломітове борошно, вапно тощо. д.
- Тара для посадки. Ємність підбирається для того, щоб рослина почувалася комфортно, але головне – щоб кореневій системі вистачало місця для зростання. Водночас неприпустимі і занадто об’ємні тари – інакше в порожніх місцях відбудеться ущільнення субстрату, його закисання. Середні показники обсягу горщика/склянки – від 4 до 6 см у діаметрі.
Як ґрунтосуміш можна використовувати звичайні торф’яні таблетки, горщики або чистий мох.
Способи розмноження
Незалежно від методики розмноження, вік фіалки може бути різний. Проте фахівці не радять брати занадто молоді рослини (матковий екземпляр важко переносить такі процедури) або надто старі (у них недостатньо запасу корисних речовин, через що вкорінення відбуватиметься довго).
Врахуйте кілька нюансів: саджанець має бути повністю здоровим і міцним, при розмноженні старого куща використовуйте тільки метод поділу.
Листям
Найбільш затребуваний спосіб через легкість і простоту. Посадка для вкорінення здійснюється 2-ма методами – у воду або субстрат. Яке листя потрібне:
- переважно з 3-го або 2-го ярусу рослини – вони найпоживніші, тому виходить багато діток;
- молоді з верхівки – швидко вкорінюються, але страждає материнський кущ;
- старі з нижньої частини рослини – шанси на вкорінення дорівнюють 50%, тому від такого посадкового матеріалу краще відмовитися;
- якість – соковитість, насичений зелений колір, щільність.
Зверніть увагу на вимоги щодо зрізання листя:
- використовуйте скальпель (можна замінити лезом або дуже тонким ножем);
- вкорочуйте стебло для стійкості листа (залиште від 1,5 до 2 см)
- кут зрізу – 45 градусів.
Перед укоріненням залиште посадковий матеріал на 30-60 хвилин просто в кімнаті – так він злегка підсохне, а на місці зрізу сформується захисна плівка. Вважається, що в субстраті вкорінювати листя фіалки простіше – знижується ризик підгнивання, не потрібно пікірувати розсаду з води в ґрунт.
Як розмножити сенполію в ґрунті – покрокова інструкція:
- Підготуйте тару. На дні склянки зробіть кілька отворів для виведення зайвої рідини (можна купити готові пластикові склянки в садовому магазині).
- Приготуйте субстрат, зволожте його з пульверизатора, але не сильно. Якщо ви вирішили використовувати торф’яні таблетки, замочіть їх згідно з інструкцією.
- Покладіть у горщики ґрунтосуміш.
- Зріжте листя.
- Зробіть у ґрунті в центральній частині ємності невелике заглиблення паличкою або пальцем приблизно на 0,8-0,10 см.
- Вставте в ґрунт лист зі стеблинкою.
- Присипте ґрунтом і злегка примніть. Це дозволить надати додаткову стійкість.
- Встановіть горщики в теплицю, якщо така є. Якщо ні, то просто накрийте поліетиленовим пакетом так, щоб він не торкався зелені фіалки.
- Залиште там на період від 30 до 60 діб (термін залежить від різних чинників – створених умов, віку материнського куща тощо). д.).
Щодня провітрюйте посадки, інакше листя просто згниє. Зволожуйте ґрунтосуміш – щоб не формувалася на поверхні суха кірка. Пересаджуйте в постійний горщик тоді, коли утвориться 3 справжніх листочки. Щоб уникнути цієї процедури, відразу висаджуйте листя в торф’яні склянки.
Ознайомтеся з технікою підбору листа і його вкорінення в наступному відео:
Як правильно обробляти місця зрізів і висаджувати листові живці, дивіться в цьому відео:
Посадка листя в склянку з водою застосовується теж часто. Причина цього – немає потреби відразу готувати субстрат, що особливо актуально при нестачі часу або ненавмисному обломі живців.
Як укорінювати у воді:
- Підготуйте пластикові або пластмасові склянки, бульбашки тощо. д. Врахуйте, найкращим варіантом вважається ємність темного кольору і з вузькою шийкою, що дозволить утримати рівновагу саджанцю.
- Прокип’ятіть воду і дайте їй охолонути. Налийте в склянку. Подрібніть до порошкоподібного стану одну таблетку активованого вугілля, ретельно розчиніть її в цій воді.
- Вставте листочок у ємність так, щоб у рідині перебував короткий держак, а безпосередньо лист був на повітрі.
- Переставте посадки в тепле місце (кухня – оптимальне рішення).
Перші корінці з’являться через 1-2 тижні (чим тепліше в кімнаті, тим швидше). Сформоване коріння можна виявити на 3-4 тижні після посадки. Це час для пересадки в горщики. Слідкуйте за рівнем води – вона повинна покривати стебло протягом усього періоду вкорінення.
Пересаджувати саджанець просто – підготуйте горщик із субстратом, посадіть стандартним способом (як під час розмноження листом у ґрунті), але лунку робіть відповідно до розмірів корінців. Ось і весь процес!
Також деякі фіалководи практикують розмноження частиною стебла. Методика така ж, як при посадці фіалки з листя. Укорінення проводиться як у воду, так і субстрат.
Фрагментами листка
Це вигідний спосіб з точки зору формування кількості діток. Головне – правильно розрізати посадковий матеріал. Для цього існує всього одне правило – кожен елемент повинен мати прожилку, з якої і будуть формуватися корінці.
Фотодобірка варіантів розрізання листя:
Інші нюанси:
- посадка здійснюється тільки в субстрат;
- у ґрунті має бути край із прожилкою;
- розрізати треба лист лезом;
- найшвидше вкорінюється верхівкове листя;
- після розрізання дайте час на просихання зрізів;
- обробіть ці місця подрібненим активованим вугіллям;
- ущільнюйте ґрунтосуміш навколо фрагмента листочка якісно – зіткнення має бути щільним;
- накривайте поліетиленовою плівкою;
- пересаджуйте на постійне місце при утворенні 3 листків.
Як розмножувати листовими фрагментами, дивіться у відеоролику нижче:
Є ще один незвичайний спосіб розмноження фіалки:
- Відріжте великий здоровий лист фіалки. Покладіть лист на підготовлений ґрунт.
- Зробіть на аркуші надрізи (проміжок має бути широким, сантиметри по два).
- Полийте його.
Через деякий час на листі з’являться пасинки, які можна акуратно відокремити і пересадити по горщиках.
Пасинками
Якщо фіалка вирощується в занадто великій ємності, пасинків буде багато. Якщо немає, то можна самостійно спровокувати його утворення, для чого достатньо відщипнути точку росту у сенполії. Цей варіант розмноження гарний тим, що повноцінно зберігаються сортові якості і головне – відтінок квітів, що неможливо при інших методах.
Пасинками називають нові пагонові відростки, розетки, які формуються між зеленою масою рослини. Це ті частини рослини, які необхідно видаляти при формуванні міні-кущика.
Для пасинкування беріть ті пагони, які вже мають близько 5 листків (+/- 1 лист). Далі зробіть наступним чином:
- Відберіть найздоровіший відросток із листям.
- Акуратно зріжте його під кутом у 45 градусів.
- Підготуйте ґрунтосуміш у горщику (постійному, оскільки пересаджувати квітку вже не потрібно).
- Зробіть посередині лунку розміром і глибиною в 1-2 см.
- Вставте пасинок, присипте з усіх боків ґрунтом, утрамбуйте.
- Забезпечте теплом – поставте в теплицю, укрийте поліетиленовою плівкою або накрийте пластиковою тарою, розрізаною пляшкою тощо. д.
Повністю сформується і вкорениться квітка через 2-2,5 місяців.
Як пасинкують фіалку досвідчені квітникарі, дивіться у відео нижче:
Квітконосами
Квітконоси теж використовують для розмноження, особливо якщо інші методики не підходять або не подобаються квітникарю. Є кілька важливих нюансів:
- висадку проводьте тільки в готовий субстрат, а не воду;
- квітконос має бути здоровим, без ознак хвороби, гнилі;
- розрізати на фрагменти можна під прямим кутом;
- як субстрат використовуйте мох сфагнум або ґрунтосуміш.
Покрокова інструкція з укорінення квітконоса:
- Зріжте його з куща. Вибирайте фрагмент, що вже має великі прилистники.
- Розріжте квітконос на фрагменті, залиште до основи близько 2 мм на кожному.
- Посадіть основою в ґрунтосуміш.
- Перенесіть горщик у тепло або накрийте поліетиленом.
Для наочності проведення заходу подивіться наступний відеосюжет:
Насінням
Вважається складним і тривалим способом, але дає шанс виростити абсолютно новий сорт фіалок, тому найчастіше застосовується селекціонерами. Врахуйте, що при насіннєвому розмноженні неможливо зберегти сортові якості. Якщо подібні пропозиції (про продаж насіння того чи іншого сорту) ви зустрінете на просторах інтернету, відмовтеся від пропозиції.
Що потрібно зробити для отримання насіння:
- Виберіть пару “батьків” з чоловічими і жіночими квітками.
- Проведіть запилення вручну. Для цього зберіть твердий пилок, нанесіть його за допомогою пензля на маточки. Запилюйте близько 3-4 квіток одночасно, що підвищить шанси формування насіннєвих коробочок.
- Після утворення коробочки розламайте її над аркушем паперу, витягніть посадковий матеріал. Термін збору зерен визначити просто – коробочки стають жовтими і сухими.
- Залиште насіння на 2-3 для при кімнатній температурі.
Процес посадки складний. Він включає в себе посадку і подальшу пікіровку. На вирощування квітки йде близько 20-25 місяців.
Процес посадки наступний:
- Підготуйте субстрат і загальну тару. На дно покладіть вермикуліт або перліт, зверху ґрунтосуміш. Зволожите.
- По поверхні ґрунту розкидайте насіння і трохи присипте субстратом. Можна скористатися й іншим варіантом – зробіть неглибокі борозенки (на 2-3 мм), посадіть зерна вручну.
- Обприскайте теплою водою з пульверизатора.
- Накрийте поліетиленовою плівкою або склом.
- Поставте в тепле приміщення або теплицю.
- Коли паростки виростуть до 5 мм в діаметрі проведіть пікіровку в постійні горщики.
Дивіться також корисний відеоролик про насіннєве розмноження:
Розеткою (діленням куща)
Під розеткою маються на увазі прикореневі формування або по-іншому – дітки. Щоб материнський кущ легко відновив свої сили, проводьте розмноження тільки на початку літа (протягом усього червня). Для цього способу розмноження підходять тільки загущені фіалки, що розрослися, у яких видно молоді розетки з точками росту.
Як це зробити правильно:
- За 2-3 дні до процедури полийте рослину водою.
- Нахиліть горщик убік і вивалите його вміст на плоску поверхню. Злегка витрушуючи, витягніть квітку з горщика разом із земляною грудкою.
- Розкришіть грудку землі, залишаючи її недоторканою біля основного коріння.
- Манікюрними ножицями відокремте молоду розетку від материнського куща.
- Видаліть квітконоси (якщо вони є) і зайве листя.
- Посадіть материнський кущ і відокремлену молоду розетку стандартним способом по нових ємностях.
- Полийте кущики водою.
Такий поділ куща найчастіше здійснюється в тому випадку, коли потрібно пересадити рослину в новий горщик. В інших випадках не варто спеціально відкопувати сенполію, оскільки подібні процедури культура переносить важко.
Правила догляду за молодими паростками
Незалежно від застосовуваного способу розмноження і посадки такої ніжної і чутливої культури як сенполія домашня, доглядові процедури об’єднані в загальні вимоги і правила:
-
Зволоження. Полив потрібен рясний, оскільки для швидкого росту кореневої системи необхідна вологість. Але врахуйте, що часте обприскування ґрунту проводиться тільки в перші 10-14 діб, далі частота і кількість води скорочується в 2 рази. В іншому випадку почнуться гнильні процеси.
Особливості поливу:
- вода має бути тільки відстояною і обов’язково кімнатної температури;
- найкращий спосіб зволоження – піддонний (для цього встановіть під горщик піддон, налийте в нього воду і тримайте квітку так рівно 60 хвилин);
- якщо піддону немає, обприскуйте ґрунт (не молоді паростки) з пульверизатора;
- норма води визначається просто – субстрат має залишатися пухким і при цьому вологим (неприпустимим є заболочування і сухість земляної кірки).
- Внесення добрив. У перші 2 тижні підгодовувати саджанці з уже сформованим листям не потрібно. Далі один раз на декаду вносьте комплексні добрива для фіалок, але не в тому дозуванні, яке вказане для дорослих рослин, а вполовину меншому.
-
Заходи щодо захисту від хвороб, комах. Фіалки навіть у “дитинстві” вирізняються гарною імунною системою, але незважаючи на це, важливо суворо дотримуватися агротехнічних вимог:
- не допускайте перезволоження – це найголовніша причина розвитку всіх захворювань сенполій;
- не пересушуйте повітря – стануть виникати павутинні кліщі;
- для профілактики обробляйте інсектицидами та фунгіцидами;
- у період парникового вирощування (під плівковим укриттям тощо). д.) щодня відкривайте горщики для провітрювання мінімум на 15-30 хвилин;
- ставте ємності на підвіконня так, щоб на паростки не потрапляли прямі сонячні промені, але рослинам було тепло.
- Пересадка. Проводьте процедуру тільки тоді, коли рослина повністю здорова. Якщо на ньому є ознаки хвороб, спочатку підлікуйте культуру, і тільки потім переносьте в новий горщик.
Який зі способів найпростіший і найшвидший
Досвідчені квітникарі та новачки вважають, що найпростішим розмноженням вважається метод вкорінення листа. Причому, неважливо, ставиться він у воду або відразу ґрунт. Незважаючи на загальноприйняту думку, для кожного любителя вирощування фіалок існує свій прийнятний варіант. Тому фахівці рекомендують вибирати спосіб шляхом експериментів.
Як простимулювати і прискорити вкорінення
Для прискорення розвитку коренів і поліпшення показників адаптації, приживлюваності застосовується 3 прийоми:
- Використання препаратів. Це стимулятори або активатори коренеутворення. Вони продаються в садових магазинах. Є засоби вже готові до застосування, але є й ті, які потрібно розбавляти водою. Обробці піддаються місця зрізів (у листовому способі), безпосередньо коріння. Найпопулярніші препарати – Корневін, Циркон, Фітоспорин, Гетероауксин.
-
Народні засоби. Ними користуються квітникарі, які не сприймають застосування препаратів. Варіанти:
- найпопулярнішим вважається розчин з 1 частини свіжовичавленого соку алое і такої ж кількості води;
- картопля – усередині очищеного коренеплоду висвердлюється заглиблення, в яке вставляється частина квітки для вкорінення (досить потримати так 3-4 дні);
- попереднє замочування в медовій рідині на 12 годин (для півтора л води потрібно покласти 1 ч. л. меду);
- вербова вода – нею поливають посадки або вставляють для вкорінення листя (приготувати просто – укласти в каструлю пагони, залити водою вище на 5 см). проварити вербові гілки у воді 30 хвилин, дати настоятися);
- замочування в бурштиновій воді – на 500 мл 1 таблетка бурштинової кислоти (тримати 20 хвилин);
- добове вимочування в дріжджах (на 1 л води 100 г свіжих дріжджів).
-
Створення міні-теплиці. Багато новачків ігнорують вимогу щодо укриття посадок поліетиленовою плівкою, склом, пластиковою пляшкою або контейнером. Проте, це дозволяє створити тепличні, а значить, сприятливі умови для посадкового матеріалу будь-якої форми. Необхідна вологість і температура відіграють роль прискорювача коренеутворення.
Через який час можна буде отримати квітучу фіалку
Точний час початку цвітіння фіалок при домашньому розмноженні більшою мірою залежить від конкретного сорту квітки, а не способу. В основному, це відбувається на 8-12 місяць після посадки, винятком є тільки насіннєвий метод – потрібно близько 2-х років.
Основні помилки при розмноженні – поради досвідчених садівників
Новачкам завжди важко з першого разу домогтися приголомшливого успіху при розмноженні примхливої фіалки. Тому досвідчені квітникарі діляться своїми секретами – яких помилок можна припуститися, з якими проблемами зіткнутися і як виправити ситуацію:
- Досить часто посаджене листя або інші частини куща (винятково в ґрунт) втрачають тургор, никнуть, в’януть. Це пов’язано з тим, що у внутрішній структурі рослин відчувається нестача вологості. Таке відбувається, якщо саджанець надсилається поштою або квітникар занадто довго тримав саджанець на відкритому повітрі в зрізаному стані. Це можна порівняти з людським зневодненням організму. Що робити: витягніть культуру з ємності, замочіть корінням у теплій воді (тримайте доти, доки зелена маса не відновиться, наситившись вологою), дайте трохи просохнути, посадіть заново.
- Неправильно обраний посадковий матеріал. Наприклад, якщо листочок дуже старий або молодий. У першому випадку у неї немає сил на коренеутворення, а в другому юний фрагмент рослини стане забезпечувати тільки себе поживними речовинами. Коли доросте до вегетативного віку, почне нарощувати коріння.
- За занадто щільного (важкого) субстрату коріння не зможе формуватися. Запам’ятайте, ґрунтосуміш має бути не просто пухкою, а дуже пухнастою.
- Якщо надмірно заглибити листочок, він буде надмірно довго пробиватися до поверхні. Причина цього банальна – дочірні розетки здатні формуватися переважно на кінчику, який встановлюється в ґрунт.
- Невідповідні умови утримання посадок призводять до того, що рослина мерзне, через що повністю зупиняється коренеутворення.
- Якщо не провітрювати міні-теплички, розвивається гниття рослини.
- Не стане вкорінюватися саджанець, якщо його поставили біля опалювального приладу або поруч із вікном із розжареним від тари склом. Такий же негативний вплив чинить холодне підвіконня взимку – потрібно під горщик ставити утеплювальний матеріал.
Фіалка є витонченою і чутливою рослиною, яку можна розмножувати великою кількістю способів. Головне – суворо дотримуватися всіх правил підготовки, посадки та догляду. Якщо робити все правильно – вже через 8 місяців ви отримаєте на підвіконні рясно квітучий кущ улюбленої квітки.