Розмноження пеларгонії: способи, висадка і подальший догляд

герань

Пеларгонія розмножується різноманітними способами – поділом коренів, живцями, насінням тощо. д. Зробити це зможе будь-який квітникар, але для новачків підходить не кожен метод. Тому перед процедурою уважно ознайомтеся з усіма тонкощами і нюансами розмноження кімнатної квітки.

Коли краще розмножувати герань

Пеларгонія, на відміну від інших кімнатних культур, пересаджується в будь-яку пору року, щоправда, не всі сорти і тільки вегетативним способом. Зважаючи на це, найкраще це робити одразу після сплячки, коли рослина пробуджується і починає активізуватися ріст. Так швидше і легше відбувається вкорінення.

Особливості:

  • Навесні потрібно розмножувати герань (друга, простонародна назва) з початку березня до кінця квітня.
  • Насінням можна збільшувати кількість квітів тільки навесні. Посів у загальну тару здійснюється приблизно в грудні-січні, але можна починати сіяти максимум у квітні.
  • Термін укорінення залежить від часу посадки:
    • найшвидше з березня до кінця квітня – близько 8-12 днів;
    • трохи довше з перших чисел травня до останнього місяця літа – 10-15 діб;
    • якщо розмножувати восени – 15-30 днів.

При посадці вегетативним способом виключно в зимовий час точно сказати, через скільки відбудеться вкорінення неможливо. Це залежить дуже від багатьох чинників – стану материнського куща, умов.

Як розмножити герань і пеларгонію: способи

Пеларгонія і герань належать до одного сімейства, проте, це абсолютно різні квіти. При цьому способи розмноження та умови утримання у них однакові.

Діленням куща

Цю методику доцільно застосовувати тільки до рослин, які мають вік від 4-5 років.  До цього періоду у них повністю сформована коренева система, вона має безліч відростків з бруньками.

Ділення куща

Розмножувати поділом коренів краще у двох випадках – якщо рослині тісно в горщику або потрібно замінити ґрунтосуміш. При інших ситуаціях краще цього не робити – тому що пеларгонія важко переносить подібні процедури.

Особливості поділу куща:

  1. Полийте ґрунт у горщику, дайте воді вбратися.
  2. Вийміть квітку, опустіть її корінням у теплу воду (кімнатна температура). Залиште хвилин на 15-20 для відмокання ґрунту.
  3. Промийте коріння й огляньте. Якщо ви знайдете відмерлі ділянки, підгнилі, засохлі або уражені хворобами/шкідниками – зріжте.
  4. Місця зрізів присипте деревною золою.
  5. Дайте підсохнути і після цього розкладіть кущик на столі.
  6. Визначте місця розрізів. Врахуйте, що на кожному новому саджанці повинно бути як мінімум 1-2 бруньки і обов’язково кореневі відростки.
  7. Розріжте. Рани теж обробіть золою.
  8. Посадіть рослину.

Три дні тримайте в півтіні, потім перенесіть на підвіконня з розсіяним світлом.

Укоріненням листа

Листя пеларгонії вкорінюється насилу, тому спосіб використовується рідко – не багатьом вдається це зробити. Але якщо ви бажаєте спробувати власні сили, то врахуйте, що листова пластина цієї культури абсолютно не має точок росту (вузлів), тому листочок потрібно зрізати разом із живцем.

Укорінення листом

Як це зробити:

  1. Підготуйте гострий ніж (бажано брати скальпель або лезо).
  2. Обробіть антисептиком.
  3. Виберіть на здоровому материнському кущі міцний пружний лист.
  4. Зріжте живець під гострим кутом.
  5. Підготуйте воду – на 200 мл покладіть і розчиніть 1 табл. активованого вугілля.
  6. Поставте в рідину посадковий матеріал.
  7. Коли з’являться корінці, пересадіть у горщик стандартним способом.

Врахуйте, що стебло через вплив води може підгнивати, тому міняйте воду кожні 2-3 дні, очищаючи держак від слизу. Щоб прискорити ріст кореневих відростків, додайте у воду будь-який стимулятор росту (наприклад, Корневін) у суворій відповідності із зазначеними дозуваннями.

Як досвідчені квітникарі вкорінюють лист пеларгонії, дивіться у відеоролику нижче:

Розмноження насінням

Ця методика погана тим, що чекати першого цвітіння доведеться близько півроку. Інший недолік – потрібно витратити не тільки багато часу, а й сил, оскільки потрібне проведення низки заходів. Проте, вважається серед квітникарів досить-таки привабливою – цікаво спостерігати за зростанням звичайного зерна.

Перше, що потрібно зробити – купити або зібрати посадковий матеріал, перебрати його, відбракувавши непридатні елементи. Далі дотримуйтесь інструкції:

  1. Проведіть скарифікацію. Вона передбачає обрізання кінчика оболонки насінини для прискорення процесу прокльовування. Альтернативний варіант – потріть зерна наждачним папером.
  2. Знезаразьте. Зазвичай посадковий матеріал розміщується в слабкому розчині перманганату калію на 15-20 хвилин. Цього цілком достатньо, щоб знищити патогенні мікроорганізми.
  3. Замочіть. Але якщо ви купили насіння в тирамній оболонці, то робити цього не потрібно. А ось домашній матеріал обов’язковий – це сприяє пророщуванню. Вода має бути кімнатної температури або на пару градусів вищою, ніж у приміщенні. Тримати потрібно близько 5-6 годин. Якщо ви бажаєте прискорити процес, додайте стимулятор росту, але тоді витримуйте в розчині стільки часу, скільки вказано в інструкції. Найпопулярніші препарати – Епін, Циркон, Ізабіон.
  4. Тепер проростіть насіння – розкладіть його на живильному середовищі, періодично його зволожуйте. Для цього існують різні техніки:
    • на серветці або ватному диску;
    • на гідрогелі;
    • у зволоженому субстраті.

    Насіння пеларгонії

  5. Коли з’являться перші паростки, підготуйте ґрунт для посадки насіння, що проклюнулося. Він має бути повітропроникним, легким і злегка закисленим або нейтральним. Можна купити в спеціалізованому магазині. Наприклад, Классман, Агроторф тощо. п. Припустимо виготовляти його і самостійно. Найкраще підходить пісок, змішаний з торфом у рівному співвідношенні. Як варіант – викладіть насіння в торф’яні таблетки (або кокосові).
  6. Підберіть тару. Це може бути один великий ящик або пластикові/торф’яні стаканчики, контейнери, касети тощо. п.
  7. Тепер наповніть ємності. На дно викладіть шаром максимум у 2 см дренаж. Це може бути перліт, вермикуліт, керамзит або звичайні дрібнофракційні камінчики.
  8. Зверху насипте ґрунтосуміш. Обов’язково від верхнього краю залиште 2 см.
  9. За допомогою дерев’яної палички зробіть борозенки. Відстань між ними має становити близько 3 см, глибина 5 мм.
  10. Пульверизатором зволожте поверхню.
  11. Розподіліть насіння по канавках із проміжком у 3-4 см.
  12. Присипте субстратом.
  13. Знову полийте з пульверизатора – це не дозволить зрушити з місця посадковому матеріалу.
  14. Зробіть укриття з поліетиленової плівки, що створить парниковий ефект. Можна використовувати кришку, якщо посадка проводиться в контейнер.

При одиничному пророщуванні (в окремих склянках) в одну ємність укладається до 3 зерен.

Щоб з’явилися сходи через 7-10 діб (за умови скарифікації) або 15-20 днів (без обрізки оболонки), дотримуйтесь таких умов:

  • поставте ящик у тепле місце, стежте за тим, щоб температура завжди була однаковою;
  • оптимальні показники градусника в кімнаті – від +24 до +27 градусів;
  • щодня зволожуйте з пульверизатора, щоб ґрунтосуміш перебувала у вологому стані (не мокрому);
  • досвідчені квітникарі з третього дня посіву починають провітрювати – для цього знімайте укриття спочатку на 10 хвилин, через пару днів на 20 хвилин тощо. д.; Розсада пеларгонії
  • забезпечте 10-12 годин освітлення – якщо цього не зробити, розсада витягнеться;
  • після формування сходів над поверхнею ґрунту укриття зніміть повністю;
  • перенесіть розсаду в більш прохолодні умови – вдень у кімнаті має бути від +18 до +20 градусів, а вночі від +16 до +18;
  • якщо ящики стоять на підвіконні, 1 раз на 3-4 дні повертайте їх іншим боком – щоб сонячним світлом живилися рослини з усіх боків;
  • при стаканчиковій посадці залиште тільки один паросток, інші витягніть.

Розсада вимагає пікіровки, оскільки за час розвитку росте і коренева система, якій стає тісно. Це робіть після формування 2-3 справжніх листків. Розсадження здійснюється по окремих горщиках – їхній обсяг – 200-250 мл.

Процедура пікіровки:

  1. Полийте ємності з розсадою приблизно за 2-2,5 години до пікіровки. Робіть це тільки за допомогою пульверизатора.
  2. Окремі склянки наповніть дренажним матеріалом, після субстратом. Він має бути ідентичний попередньому.
  3. У центрі зробіть заглиблення (можна пальцем). Глибина визначається за розмірами корінців розсади.
  4. За допомогою палички або ложки витягніть сіянці. Дійте дуже акуратно, тому що при пошкодженні кореневої системи кущ не приживеться на новому місці.
  5. Злегка струсіть залишки субстрату.
  6. Встановіть розсаду в лунки без заломів кореневих відростків.
  7. Присипте ґрунтом, трохи ущільніть і полийте.

Розсада до наступної пікіровки повинна рости близько півтора місяця. Вдруге кущі розсаджують по постійних горщиках, але вже із земляною грудкою.

Укоріненими живцями і відростками

Ця техніка розмноження пеларгонії вважається найбільш затребуваною і простою, тому відмінно підходить для всіх квітникарів-початківців. Але головна перевага криється не в легкості способу, а швидкості – відростки швидко вкорінюються і викидають квітконоси вже через 2-3 місяці.

живцями-і-відростками

Особливості:

  • для живцювання застосовуються пагони зі здорового материнського куща, вік якого стартує з 2-х років;
  • відростки беруться з будь-якої частини рослини, а живці тільки з верхівок;
  • на всю роботу у вас має піти не більше 2,5 годин – тому що після 2-годинного просушування потрібно негайно вкорінювати стебло.

Як правильно вкоренити живці пеларгонії

Укоренити пеларгонію можна різними способами, які залежать від використовуваного матеріалу (вода, торф, субстрат і навіть перліт). Кожен спосіб має свої особливості.

Торф’яні таблетки

Це оптимальний варіант для таких видів герані, як королівська, запашна. Найчастіше це сорти, що вирізняються великими квітками – саме вони вимагають супер-родючого ґрунту, тому торф стане першим помічником. Торф’яні таблетки використовувати найбезпечніше – вони швидко вбирають воду, не допускаючи перезволоження, завдяки чому не відбувається загнивання кореневої системи.

Пеларгонія в торф'яних таблетках

Особливості вкорінення:

  1. Покладіть у торф’яну або пластикову велику склянку дренажний шар.
  2. Зверху викладіть таблетку.
  3. Рясно обприскайте її і вставте на 1/3 склянки живець.

Дочекайтеся формування коренів, які будуть тягнутися всередину таблетки. Торф завжди тримайте у вологому стані.

Вода

У водному середовищі оптимальніше за все вкорінюються прості різновиди герані, а ось королівські, махрові та подібні не завжди пускають кореневі відростки. Для них доцільно застосовувати ґрунтову суміш.

Як укорінювати у воді – покрокова інструкція:

  1. Підготуйте воду – дайте їй пару днів відстоятися або профільтруйте.
  2. Додайте в неї 1 таблетку активованого вугілля (на 200-250 мл). Ретельно перемішайте (до повного розчинення).
  3. Встановіть зрізаний держак так, щоб у рідині перебувало всього 3 см. Більш глибоке занурення небажане – стебло загниє.
  4. Переставте ємність (має бути обов’язково прозорою) на підвіконня, але так, щоб на живець не потрапляли прямі сонячні промені.

Укорінення пеларгонії у воді

Воду замінюйте щотижня, при швидкому випаровуванні підливайте до потрібного обсягу. Пересадка в постійний горщик проводиться при формуванні коренів у 3-4 см, а це відбувається приблизно через півтора місяця.

У вермикуліті (або перліті)

Вермикуліт останніми роками користується високим попитом, тому що застосовується і як дренажний матеріал, і для вкорінення живців. Те саме стосується і перліту, який є вулканічним мінералом. Ці матеріали стрімко вбирають воду, а віддають вологість повільно, завдяки чому коріння не піддається гнильним процесам.

Як правильно вкорінювати у вермикуліті/перліті:

  1. Ретельно промийте матеріал.
  2. Покладіть у таз, залийте водою, залиште для вбирання на 24 години.
  3. У пластикових склянках просвердліть дренажні отвори.
  4. Укладіть вермикуліт на половину висоти ємності.
  5. Присипте зріз живця бурштиновою кислотою або Корневином.
  6. Поставте саджанець у перліт, заглиблюючи на 2 см.
  7. Встановіть склянку прямо в поліетиленовий пакет.

Пересаджуйте при досягненні корінні довжини в 5 см, періодично поливайте, щодня провітрюйте.

Деякі квітникарі продовжують вирощувати пеларгонію в цьому субстраті, тільки замість поливу водою використовують розчини з комплексними добривами.

в-перлите

У ґрунті

Найпоширеніший метод. Спочатку потрібно підготувати субстрат. Найчастіше для вкорінення з’єднують 50% дернової землі, 30% річкового піску і 20% торфу. Далі зробіть так:

  1. Зробіть в одноразовій склянці або невеликому горщику отвори на дні для дренажу.
  2. Насипте спочатку камінчики (2 см).
  3. Зверху покладіть ґрунтосуміш.
  4. Поставте горщик у піддон (саме так при вкоріненні проводиться полив).
  5. Зробіть отвір у центральній частині субстрату.
  6. Вставте заздалегідь підготовлені живці. Заглиблюйте на 3-5 см, не більше.
  7. Злегка притрамбуйте з боків, щоб надати живцю стійкого положення.
  8. Полийте теплою водою. Але найкраще відразу зволожити розчином з коренеутворювачем. Обов’язково додайте Фітоспорин (15 крапель), розведений у воді (1 л). Це убезпечить від інфікування.

Пересаджувати можна через 14-20 днів. Цього часу вистачає для розвитку коренів.

Як правильно живцювати герань і заготовити відростки

Від підготовчих заходів залежить майбутнє здоров’я квітки і здатність вкорінюватися. Тому зверніть увагу на особливі правила заготівлі та живцювання:

  • Живцювання проводиться тільки в три сезони – крім зими. Врахуйте, що навесні і влітку потрібно розмножувати тільки зелені пагони, а восени напіводерев’янілі, тобто більш старі відростки.
  • Довжина живця залежить від розміру майбутнього куща і сорту. Для роузбадів-міні – 3-5 см, для простих видів – близько 5 см, для інших – від 8 до 12 см.
  • Перед тим, як зробити зріз, обов’язково знезаразьте інструмент, який має бути тонким і дуже гострим. Найкраще для цих цілей підходить бритвене лезо і скальпель.
  • Краще використовувати верхівкові живці, що мають вертикальну орієнтацію.
  • Кожен живець має містити мінімум 3 листочки в самій верхній частині. Якщо ж їх більше, обірвіть зайві з нижнього та середнього ярусу.
  • Робіть зріз безпосередньо під вузлом. Це точка росту, звідки почне відростати коріння.
  • Місця зрізів як на материнському кущі, так і на відростку відразу ж обсипте деревною золою або подрібненим активованим вугіллям. Можна використовувати фунгіцидний розчин. У першому випадку підсушіть держак 2-3 години, у другому – потрібно близько 10-12 годин.
  • Зріз робіть під кутом у 90 градусів.
  • Щоб укорінення пройшло швидше, опустіть у будь-який коренеутворювач (Епін, Корневін тощо). п.).

Живцювання

Не всі пеларгонії легко вкорінюються. Наприклад, королівські різновиди, що вважаються дуже вибагливими, перед заготівлею живців готують по-особливому. За 25-30 днів до живцювання проводиться стимуляція маточного куща, для чого під бруньками протягом усього пагона потрібно зробити надрізи. Це необхідно для формування кореневих горбків.

Висадка рослини в ґрунт: покрокова інструкція

Після успішного вкорінення, незалежно від застосовуваного способу, саджанці потрібно пересадити в постійний кімнатний горщик. Це теж для пеларгонії своєрідний стрес, тому важливо дотримуватися всіх вимог, правил і норм.

Вибір горщика

Коренева система пеларгонії не любить занадто великого простору, тому розмір горщика дуже важливий при його виборі.

Рекомендації:

  • для посадки вкоріненої рослини діаметр ємності повинен варіюватися від 9 до 14 см, залежно від сорту квітки;
  • оптимальна висота 11-13 см;
  • при наступній пересадці до кожного року додається по 1,5-2 см углиб і ширину (приклад: посадили в горщик 10 см діаметром, через рік він має бути 12 см, через 2 роки – 14 см тощо). д., аж до 5-річного віку);
  • матеріал – глина, кераміка неглазурованого типу, допустимий і пластик, але високої якості.

Вибір субстрату

Головна вимога до ґрунту для пеларгоній – повітропроникні властивості, рихлість. Тому використовується одночасно кілька компонентів.

Що можна застосовувати:

  • Дерновий ґрунт. Це основоположний компонент, якого має міститися в межах 50%. Використовується земля, взята з городу. Попередньо прожарюється в духовій шафі за температури 200 градусів протягом 30-50 хвилин. Можна пролити окропом або рожевим розчином марганцю.
  • Торф. Зазвичай купується в магазині, але якщо є можливість, зберіть самостійно. Потрібен тільки низинний матеріал (він відповідає потрібній кислотності). Замінити його можна кокосовими волокнами. Використовується на 20% від загальної маси. Торф для кімнатних квітів
  • Компост або перегній. Потрібен для насичення субстрату органікою. Закладається в кількості – 10%.
  • Річковий пісок. Важливе при розмноженні живцюванням. Як і ґрунт, попередньо дезінфікується. Його процентне співвідношення варіюється в межах від 20 до 30%.
  • Деревне вугілля. Він багатий важливими мікроелементами, знижує кислотність, знезаражує. Класти потрібно в межах 5-10%.
  • Вермикуліт або перліт. Допустима норма – 5%.

Необов’язково закладати всі компоненти одночасно, але їх має бути щонайменше три. Наприклад:

  • дернова земля – 2 частини;
  • пісок, торф, перегній – по 1 частині;
  • деревна зола – 0,5 частини.

Підготовка саджанця

Саджанці не вимагають особливих підготовчих маніпуляцій. Досить уважно оглянути коріння, видалити непридатні елементи (сухі, підгнилі, зламані).

Процес висадки

Укорінені живці пересаджують у постійні ємності двома способами – із земляною грудкою і без неї. Процес має такий вигляд:

  1. Злегка зволожте ґрунт.
  2. Витягніть рослину з горщика разом із земляною грудкою. Якщо так садити і будете, то нічого не робіть, але якщо ви віддаєте перевагу відкритому способу, то опустіть квітку корінням у воду на 20 хвилин, після промийте кореневу систему і злегка обсушіть (досить півгодини).
  3. Підготуйте горщики – простерилізуйте, покладіть на дно керамзит, зверху ґрунт.
  4. Зробіть поглиблення за розміром коренів або земляного кома.
  5. Вставте саджанець. Присипте ґрунтом і утрамбуйте.
  6. Зволожте ґрунт.

346215143c1157ff99c29a0ce4a324ec

Можливі проблеми при пересадці герані

Багато сортів і видів пеларгонії належать до невибагливих рослин. Але навіть незважаючи на це, квітникарі припускаються помилок, які тягнуть за собою неприємні наслідки, аж до загибелі квітки. Тому зверніть увагу на таке:

  • листя жовтіє – квітці не вистачає поливів;
  • листя червоніє по краях – пеларгонія переохолоджується;
  • квітка в’яне вся – занадто підвищена вологість ґрунтосуміші;
  • листя стає тонким, підгниває – повітря перезволожене;
  • стебло стало голим після пересадки – поставили горщик у півтінь, рослині мало світла.

Укорінення і приживлюваність не відбувається з таких причин:

  • температура повітря не відповідає вимогам;
  • наявність протягів;
  • квітникар не провітрює рослину при укоріненні (не знімає укриття);
  • обраний підсохлий або занадто старий пагін (він коренів не дає);
  • занадто затемнене місце для вкорінення;
  • вплив прямих сонячних променів.

Як доглядати за рослиною після пересадки?

Відразу після посадки пеларгонії в постійний горщик подбайте про таке:

  • через пару днів полийте розчином із прискорювачем росту (Циркон тощо). п.);
  • через 15 днів удобріть рослину будь-яким комплексним препаратом;
  • в цей же час прищипніть верхівку (кущ буде рости розлогим);
  • Полив має здійснюватися тоді, коли поверхня субстрату починає підсихати.

Інші особливі процедури не потрібні. Догляд ідентичний стандартному.

При розмноженні пеларгонії обов’язково враховуйте вид культури і конкретний сорт – той спосіб, який хороший для одного, може бути безглуздим для іншого. Ніколи не відхиляйтеся від рекомендацій, суворо дотримуйтесь агротехнічних вимог, і тоді молоді паростки порадують вас швидкою адаптацією і пишним цвітінням.