Полуниця Альба: опис сорту, фото, посадка, догляд, відгуки

Альба – елітний сорт садової суниці, який отримав визнання серед європейських і російських садівників. Цей великоплідний і високопродуктивний сорт має відмінний смак, тому затребуваний і в комерційному, і в аматорському садівництві.




Як з’явилася Альба

Сорт Альба вивели італійські селекціонери, які працюють на компанію “New Fruts”. Було поставлено завдання – створити сорт, в якому б транспортабельність, лежкість і товарний вигляд поєднувалися б з хорошими смаковими якостями. Гібрид NF311, пізніше зареєстрований як сорт, був створений у 70-х роках минулого століття. Батьківська пара – Albion і Cal. Сорт зареєстрований у Держреєстрах рослин , Білорусії, України.

Опис полуниці

Короткий ботанічний опис рослини:

  • Кущ. Потужний, середньої облиственності. Висота – 30-35 см.
  • Листя. Великі, яскраво-зеленого кольору.
  • Квітконоси. Потужні, подовжені, при дозріванні плодів вилягають.
  • Плоди. Великі, подовжено-конічної форми. Середня маса – 25-30 г. Ягоди одного розміру. Колір – червоний, поверхня – гладка, блискуча.

Садівники часто плутають полуницю і садову суницю. Відразу зазначимо, Альба – сорт садової суниці, але в народі її зазвичай називають полуницею – так звичніше. Ми також будемо іноді використовувати більш коротку і поширену назву.

Характеристики сорту

Щоб оцінити вигоду від вирощування Альби, і зрозуміти – чи підходить цей сорт для конкретного регіону, зверніть увагу на агротехнічні характеристики сорту.

Характеристики сорту Альба:

Параметр

Опис

Урожайність Заявлена – до 1,2 кг ягід з однієї рослини, реальна – 0,3-0,7 кг. У промислових масштабах – 200-250 ц/га.
Стійкість до хвороб і шкідників Практично не хворіє на борошнисту росу. Середня стійкість до вертицельозу і фузаріозного в’янення. Може вражатися бурою та білою плямистістю.
Посухостійкість Стійкість до літніх посух.
Морозостійкість Стійкість до весняних поворотних заморозків.
Терміни дозрівання Ранньостиглий сорт. Перші ягоди дозрівають наприкінці травня, на півдні – ще раніше.
Терміни цвітіння На півдні – середина квітня, у середній смузі – у травні. Цвітіння триває 2 тижні.
Смакові характеристики Смак хороший – солодкий, з кислинкою. На стадії технічної стиглості – кислуватий.
Аромат Суничний
Транспортабельність Відмінна
Період плодоношення Тривала
Призначення Універсальне

Переваги та недоліки

Переваги Альби:

  • Ультра раннє дозрівання. Ранньостиглу полуницю можна вигідно реалізувати.
  • Терміни цвітіння дозволяють уникнути весняних заморозків.
  • Висока продуктивність. В умовах італійської врожайності в 1,2 кг не виходить, але й 0,8 кг – вельми пристойний результат.
  • Висока якість ягід. Ідеально підходять для продажу – ягоди великі, володіючи щільною м’якоттю, відмінно переносять транспортування, не течуть, мають чудовий зовнішній вигляд.
  • Хороший десертний смак. Буває і кращим, але для такої транспортабельності та лежкості, яким володіє Альба, смак просто відмінний.
  • Після збору плоди зберігаються, не втрачаючи смакових параметрів.
  • Сорт невибагливий, добре адаптується до різного клімату.
  • Має гарний імунітет, стійкий до різних патологій.
  • Добре переносить зимовий період, утеплення не потребує.

Недоліки сорту Альба:

  • За сильної спеки поверхня ягід трохи “підпікається”.
  • При порівнянні з десертними сортами, істотно поступається у смаку.
  • Уражається деякими видами плямистості, іншими захворюваннями.

Огляд сорту “Альба” надано у відео нижче:

Регіони вирощування і відповідний клімат

Сорт вигідний для комерційного вирощування. Його активно культивують агрофірми Італії, , України, Білорусії. Альба офіційно рекомендована для вирощування в Північно-Кавказькому регіоні РФ. Сорт адаптований до континентального і помірно-континентального клімату, до різних типів ґрунтів і природних зон (змішані ліси, лісостепи, степи).

Вибір ділянки для посадки полуниці Альба

Щоб отримати від Альби обіцяні врожаї, треба створити для неї оптимальні умови зростання. Для цього вибирають відповідну ділянку, висаджують рослини, забезпечують їм догляд – полив, підживлення та інші агротехнічні заходи.

Місце під грядки вибирають за такими критеріями:

  • Освітленість. Ділянка має добре освітлюватися. Затінені місця, наприклад, поблизу високих дерев, не підходять.
  • Захищеність від вітру. Щоб кущі не постраждали від поривів вітру, між грядками можна посадити кущі смородини або аґрусу.
  • Ґрунт. Більше за інші ґрунти підходять піщані та піщано-суглинисті ґрунти з вмістом гумусу не менше 3%. Не підходять засолені та вапняні ділянки.
  • Вологість. Підходять ділянки з низьким рівнем вологості – на височинах, і з невисоким заляганням ґрунтових вод.
  • Попередники. Рекомендується висаджувати після редиски, квасолі, часнику, гороху, гірчиці. Не рекомендується – після малини. Полуниці протипоказані попередники, що належать до пасльонових (томати, баклажани, перець, картопля), оскільки вони страждають на одне й те саме небезпечне захворювання – фітофтороз. Також не рекомендується висаджувати полуницю після соняшнику і кукурудзи – ці потужні рослини дуже збіднюють ґрунт. Бобові культури небезпечні нематодами – вони, самі не хворіючи на полуничну нематоду, є її переносниками. Капуста й огірки також не підходять, вони хворіють на спільне з полуницею захворювання – стеблову нематоду і вертицильозне в’янення.

На одному місці полуниця не повинна рости більше 3-4 років – треба регулярно міняти місце розташування грядок.

Підготовка ґрунту

Найбільше для вирощування полуниці підходять відкриті горизонтальні грядки. Вони дуже прості у виготовленні:

  1. Підібравши місце під грядки, визначтеся з її розміром. Якщо буде 1-2 ряди, то ширина грядки буде 40 і 80 см відповідно. Між рядами залишайте 30-40 см.
  2. Перекопайте землю. Ретельно вибирайте коріння бур’янів. Готуйте землю заздалегідь, не менше ніж за 2 тижні до посадки розсади.
  3. Під час перекопування вносьте на 1 кв. м. м площі добрива у вигляді суміші:
    • перегній – 1 відро;
    • комплексне добриво – 50 г (або 30 г суперфосфату з 1/2 склянки золи).
  4. Прокопайте ряди під посадку. Боки грядки можна зміцнити – наприклад, дошками або шматками шиферу.

Ґрунт для весняної посадки полуниці краще готувати з осені, а для осінньої – навесні.

Корисні поради з підготовки ґрунту:

  • Щоб влітку на землі, де належить висаджувати полуницю, не росли бур’яни, засійте її сидератами.
  • Не вносьте під полуницю свіжий гній – у ньому багато хвороботворних бактерій і насіння бур’янів.
  • Якщо грядки під полуницю готуються заздалегідь, можна вносити наполовину перепрілий гній. Але обов’язково полийте ґрунт “Байкалом” або “Сяйвом” – у них є мікроорганізми, які перероблять органіку на доступні для полуниці сполуки.

Посадка

Полуницю висаджують у будь-який, крім зими, час. Садівники віддають перевагу весняній посадці.

Посадка полуниці

Її терміни залежать від регіону:

  • на півдні – у першій половині березня;
  • у середній смузі – у три останні тижні квітня;
  • на півночі – у першій половині травня.

Процес висадки полуниці:

  1. На приготованій заздалегідь грядці викопайте невеликі заглиблення – глибиною 6-8 см. Відстань між сусідніми кущами – 20-25 см.
  2. Внесіть у кожну лунку перегній, 1 ст. л. золи і дрібку комплексного мінерального добрива. Полийте теплим розчином марганцівки (світло-рожевим) – для дезінфекції. Норма поливу – 0,5 л на одну лунку. Стільки ж води виливають після посадки куща.
  3. Дістаньте розсаду з контейнерів – її витримують у тіні близько 6 год. Для посадки беруть рослини, що виросли з вусів віком до одного року. Полийте розсаду за одну годину до посадки.
  4. Рекомендується помістити розсаду перед посадкою в живильний розчин. У 2 л води розчиняють гумат (1/2 ч. л.). л.), фітоспорин або кореневин (неповну ст. л.).
  5. Якщо у кущиків відросло занадто довге коріння, зменшіть його секатором до 8-10 см.
  6. Акуратно поставте кущик у лунку. Зверніть увагу на верхівкову бруньку – вона не повинна виявитися заглибленою в ґрунт. Коріння при посадці не згинають – воно має розташуватися вертикально.
  7. На перший час захистіть посадку від прямих сонячних променів.

Поради щодо посадки полуниці:

  • Якщо висаджуєте розсаду влітку, вибирайте неспекотну похмуру погоду. Рекомендований період висадки – середина липня-середина серпня.
  • При осінній посадці не вносьте азотні добрива – вони сприяють росту листя. Кращий час для вирощування розсади – кінець серпня-другий тиждень вересня.
  • У перший рік після посадки квітки обривайте – нехай рослина спочатку зміцніє і сформує потужне коріння.

Подальший догляд

Після посадки – весняної та літньої, полуниця потребує регулярного догляду. При осінній посадці всі заходи відкладаються до весни – крім утеплення, якщо таке буде проводитися.

Полив

Полив здійснюють у міру потреби. У середньому полуничні грядки поливають кожні 5-6 днів. При поливі важливо дотриматись балансу – Альба не любить сухий ґрунт, але й зайва важливість їй протипоказана. Перезволоження призводить до розвитку грибкових захворювань.

Поливають полуницю теплою водою (близько 20 °С). Норма поливу – 10 л на 1 кв. м. Воду ллють під корінь, так, щоб бризки не потрапляли на листя, квітки і ягоди. Поливати краще лійкою або за допомогою крапельного зрошення, шланг не рекомендується – потужний струмінь здатний розмивати ґрунт і оголювати коріння. Найкращий час для поливу – вечір.

Полив полуниці

Підживлення

Порядок підживлення:

  1. Підживлення починають з настанням тепла. Температура ґрунту повинна досягти 8-10 градусів Цельсія. Рекомендуємо додатково прочитати нашу статтю про весняне підживлення полуниці.
  2. Очистивши грядку від бур’янистої рослинності, полийте кущі йодистим розчином (на відро води – 7-10 крапель). Поливайте ввечері, щоб не згоріло листя. Обробку проводять 2-3 рази – до початку плодоношення. Йодисті “ванни” захистять рослини від сірої гнилі.
  3. Через тиждень після обробки йодом, внесіть у ґрунт сечовину. Приготуйте розчин – на 10 л покладіть 1 ст. л. л. сечовини. Полийте кущі цим розчином – 0,5 л під один кущ.
  4. У період цвітіння рекомендується підживлення дріжджами. Як приготувати суміш:
    • Візьміть 3-х літрову банку. Всипте в неї цукор (0,5 кг) і сухі дріжджі (10 г).
    • Залийте інгредієнти водою – не доходячи кілька сантиметрів до верху.
    • Поставте суміш на пару діб у тепле місце – бродити.
    • Розведіть суміш водою (на 10 л – 1 ст. л.). л.) і полийте нею кущі. Під кожен кущ – 0,5 л розчину. Через півмісяця після дріжджового підживлення, міжряддя, або ґрунт біля кущиків, посипте золою.
  5. У період плодоношення також корисно внести золу, суху або у вигляді розчину. Суху вносять із розрахунку – жменю золи на кущ. Розчин – 0,5 л на кущ. Готують розчин так:
    • 0,5 л золи залийте окропом і настоюйте 3 години;
    • розведіть суміш 10 л води.
  6. Також влітку рекомендується підгодувати полуничні посадки монофосфатом калію (на 10 л – 1 ст. л.) і коров’ячим гноєм (розчинити у воді 1:10) або курячим послідом (1:12).
  7. Восени повторюють підживлення золою або вносять комплексне добриво.

Мульчування

Якщо під час посадки не було використано агроволокно/плівка, пізніше необхідно провести мульчування ґрунту. Плюси мульчування:

  • не потрібно прополювати грядки;
  • скорочується кількість поливів;
  • підтримується стабільна температура ґрунту;
  • запобігає вимиванню поживних речовин.

Мульчувати грядки можна:

  • компостом;
  • соломою;
  • тирсою;
  • агроволокном.

Мульчу періодично оновлюють. Садівники, які не бажають мульчувати грядки, повинні регулярно розпушувати ґрунт і виполювати бур’яни. Також бажано періодично підгортати кущики – коріння після поливів може оголюватися.

Підготовка до зими

Заходи передзимової підготовки:

  • Приберіть усе засохле листя.
  • Обріжте вуса так, щоб залишилася тільки верхівкова брунька із зеленим листям.
  • У регіонах із суворими зимами рекомендується вкрити полуничні грядки. Наприклад, ялиновим гіллям.

Коли і як збирати ягоду

Ранньостигла Альба дає врожай у травні місяці. Плодоносять кущі довго, тому збір ягід проводиться в кілька етапів. Сорт гарний для вживання у свіжому вигляді, але зазвичай його використовують для заготовок – варять полуничне варення, джеми, готують солодкі десерти.

Збирати ягоди нескладно – вони легко відокремлюються від плодоніжки. Досвідчені садівники часто зрізають ягоди з плодоніжками – це більш копітка робота. Збір проводять вранці, коли піде роса, або ввечері, коли сонце перестає бути спекотним. Головна умова – суха погода.

Щоб ягоди довше зберігалися, садівники радять:

  • збирати ягоди за 2 дні до настання технічної стиглості;
  • не поливати рясно посадки, особливо незадовго до збору врожаю.

Під час збору відразу відбраковують ягоди:

  • пом’яті;
  • уражені пліснявою;
  • пошкоджені.

Якщо в ящик потрапить одна погана ягода, то за один день весь його вміст може бути зіпсований.

Збір врожаю

Транспортабельність і зберігання

Сорт Альба ідеально підходить для комерційного вирощування, оскільки без проблем транспортується на далекі відстані, не втрачаючи товарних і смакових якостей.

Ягоди складують у ящики – дерев’яні або пластмасові. На дно стелять папір або тонку тканину. Термін зберігання ягід залежить від температури. Якщо їх помістити в холодильник (температура від 0 до +2°С), то вони пролежать там, зберігаючи свіжість, 3-4 дні. Термін зберігання поза холодильником – доба.

Хвороби та шкідники

Сорт Альба, володіючи імунітетом до низки захворювань полуниці/садової суниці, не застрахований від ураження деякими хворобами, до яких він не такий стійкий.

Найпоширеніші хвороби сорту Альба:

Захворювання

Симптоми

Як боротися?

Фітофтороз Листя стає сірим, набуває чашоподібної форми, в’яне і засихає. Плодів мало або немає зовсім. Кущі, якщо не лікувати, за 2-3 роки гинуть. Дотримуватися сівозміни. Для профілактики обробляти коріння розчинами препаратів Гумат (на 1 л – 15 г) або Агат 25К (на 1 л – 7 г).
Бура та біла плямистість На листках з’являються червоно-бурі цятки. Пізніше – округлі плями, сірі або білі в центрі. Листя в’яне і відмирає. Також уражаються плодоніжки і черешки. Весняна обробка 4% бордоською рідиною. Обробка слабким розчином марганцівки, Фальконом, Метаксилом або Ридомілом.
Антракноз На листках, зав’язях і плодах з’являються темні цятки. Відмерлі тканини рвуться, стовбур розетки всередині стає коричневим. Для профілактики, починаючи з моменту відростання листя, кущі 2-3 рази обробляють бордоською рідиною 2%. При появі перших симптомів хвороби, кущ обприскують Антраколом (на 10 л – 15 г), але не пізніше ніж через 7 днів після появи ознак хвороби.

Найпоширеніші шкідники сорту Альба:

Шкідники

Шкода, що завдається

Як боротися?

Попелиця Випиває соки з листя, інших частин рослини. Листя закручується і гине. Весь кущ в’яне. Обприскування мильним розчином (на 1 л води – 60 г) або спеціальними інсектицидами. Також можна обприскати посадки часниковим розчином (на 10 л беруть по склянці часникового і цибулевого соку, і 150 мл соку кульбаби).

Довгоносик Личинки жуків з’їдають квітки і зав’язі. Бутони засихають, зав’язі та плоди погано розвиваються. Забороняється висаджувати поблизу з садовою суницею малину. Своєчасно видаляють хворе і старе листя, розпушують ґрунт. Обприскують розчином марганцівки, обробляють Інта-віром.
Суничний кліщ Пошкоджує листя і плоди. Листя закручується, темніє і гине. Якщо не надати допомогу, рослина гине. Обробляють Карбофосом або колоїдною сіркою (на 10 л – 8 г). У запущених випадках дозу збільшують до 15 г.

Як сорт розмножують

Альбу розмножують різними способами. Зазвичай використовують метод укорінення вусиків або поділу куща. До розмноження насінням садівники вдаються вкрай рідко.

Розмноження полуниці

Методи розмноження садової суниці Альба:

  • Ділення куща. Порядок дій:

    • навесні, коли встановиться плюсова температура, вибирають 2-3 літні кущики, що стабільно плодоносять;
    • акуратно дістають кущики з ґрунту, намагаючись не пошкодити коріння;
    • розділяють коріння на 2-3 частини за допомогою гострого стерильного інструменту – кожен фрагмент повинен мати розетку з листям;
    • місце зрізу обробляють розчином марганцівки;
    • відокремлені кущики висаджують у приготовані лунки.
  • Укорінення вусиків. Заготівлю проводять наприкінці червня. Порядок дій:

    • Готують ґрунтосуміш – змішують 1:1 торф і ґрунт. Вносять перегній.
    • Вусики відсаджують у ємності з ґрунтосумішшю. Ставлять у теплицю або парник. Регулярно поливають і удобрюють настоєм коров’яку.
    • Після утворення трьох пар листя на розетці, вуса, що залишилися, видаляють, а рослини пересаджують на грядки.
  • Розмноження насінням. Метод ненадійний – можуть пропадати сортові ознаки. Насіння слід обов’язково брати в розпліднику. Порядок дій:

    • насіння замочують на 2-3 доби в слабо-рожевому розчині марганцю або в стимуляторі росту;
    • сіють насіння в ємності з поживним ґрунтом і ставлять у тепле, добре освітлене місце;
    • коли з’явиться перший справжній листочок, розсаду пікірують;
    • у ґрунт розсаду висаджують навесні, після попереднього загартовування.

Садова суниця “Альба” більше підходить для промислового вирощування. Завдяки відмінній транспортабельності, лежкості та відмінному товарному вигляду, її можна з успіхом реалізовувати на ринках. За смаковими якостями цей великоплідний сорт сподобається тим, хто любить поєднання солодкості з невеликою кислинкою.