Якщо фіалка не цвіте, не варто нарікати на примхливість культури, як роблять багато сенполістів-початківців, тому що справа не у вимогливості сенполії (кімнатної фіалки), а в порушеннях агротехнічних вимог. Особливо це стосується ситуацій, коли до цього квіти радували великою кількістю квіток.
Причини відсутності цвітіння
Період цвітіння фіалок багато в чому залежить від сортової приналежності. Середня тривалість цього часу – від 6 до 9 місяців. Є види, що цвітуть тільки 2-3 місяці, але існують і ті, які дають цвіт протягом усього року.
Якщо розвиток квітки сповільнився і активність цвітіння знизилася (виходячи з періодичності для конкретного сорту), значить, присутня певна проблема, яку потрібно якомога швидше вирішувати.
Вік
Тривалість життя фіалок різна. У середньому вона становить близько 6-10 років. Досягнувши віку в 4-5 років, рослина вважається вже старою. Вона перестає випускати суцвіття в необхідній кількості або зовсім цього не робить.
Якщо зав’язі і формуються, вони дуже слабкі, потрібен особливо дбайливий догляд за кущем. Якщо ви не знаєте вік сенполії, зверніть увагу на основні ознаки похилого віку фіалки:
- стовбур біля самої основи розеток стає оголеним;
- листя втрачає “молоду жвавість”, насиченість кольору;
- розеток утворюється набагато менше.
Помилки в посадці
Не дарма фахівці розробляють особливу техніку посадки фіалок та інших кімнатних рослин – для кожної культури існують свої комфортні умови. Під час посадки можуть бути допущені такі помилки, через які не відбувається цвітіння:
- не були продезінфіковані ємності та інструменти, на тлі чого рослина інфікувалася (деякі хвороби зупиняють викид суцвіть);
- неправильно підібраний горщик за розміром;
- не той матеріал ємності;
- відсутність дренажних отворів.
У першому випадку причину можна розпізнати за симптомами хвороб. Якщо ж горщик виявився “з проблемами”, зверніть увагу на такі моменти:
- Занадто маленький горщик. Якщо він не відповідає необхідним параметрам, квітці стає тісно, корінню нікуди рости, що негативно позначається на формуванні квітконосів. Сильно нарощується зелена маса, коріння не росте. Це є допоміжною ознакою для розпізнавання причини.
- Надмірно об’ємна ємність. Найчастіше у сенполій коренева система поверхнева, тому тара потрібна неглибока, але широка. Якщо діаметр перевищує параметри, швидко активізується коренева система, а ось листя, стебла і розетки перестають розвиватися – рослина здається напівголою.
- Немає отворів на дні. Фіалка віддає перевагу пухкому субстрату, без застою рідини. Наявність дренажних отворів для стоку води – важлива умова гарного розвитку квітки. Ознаки цієї проблеми – в’янення зеленої маси, зупинка росту стебел, гниття коренів. При застої води верхні шари ґрунтосуміші тривалий час не просихають.
- Матеріал виготовлення горщика. Відіграє важливу роль, оскільки він повинен пропускати повітря. Для цього найкраще підходять глиняні посудини. Якщо ж ємності виготовлені з пластмаси (не плутайте з пластиком), та ще й пофарбовані токсичними фарбами, рослина почуватиметься некомфортно.
Пересадка квітки
Пересаджуйте фіалки з двох причин – для виключення загущеності посадок і оновлення ґрунтосуміші.
Згодом ґрунт піддається змінам структури – стає ущільненим (зникає необхідна рихлість), у ньому розвиваються небажані мікроорганізми, що сприяють захворюванням.
Квітконос не розвивається у двох випадках:
- якщо пересадка проводилася занадто пізно;
- коли рослина взагалі не пересаджувалася.
Є й виняток – цвітіння припиняється відразу після своєчасного пересадження. Це пов’язано з тим, що сенполія всі свої сили пускає не на власний розвиток, а на адаптацію і відновлення. Таке явище тимчасове – всього 2-3 тижні.
Невідповідний ґрунт
Сенполії чутливо ставляться до якості ґрунту, оскільки коренева система ніжна. З цієї причини потрібна купівля спеціалізованого субстрату або виготовлення ґрунтосуміші в домашніх умовах із суворим дотриманням пропорцій конкретних компонентів. Приклад відповідної суміші:
- дернова земля (бажано брати з лісосмуги під будь-яким деревом, крім дуба) – 1 частина;
- торф – 2 частини;
- вермикуліт – 0,5 частини;
- перліт – 0,5 частини;
- подрібнений мох сфагнум – 1 частина.
Додатково при невідповідності структури ґрунту вводьте річковий пісок, деревну золу і волокна кокоса.
Звертайте особливу увагу на кислотність ґрунтосуміші – вона має бути нейтральною або низькою.
Якщо цвітіння відсутнє через неправильний ґрунт, відзначаються такі додаткові симптоми:
- листя зупиняється в рості;
- при підсиханні поверхні ґрунту формується земляна грудка;
- на землі утворюється наліт білого відтінку.
Невідповідні сусіди
При вирощуванні сенполій враховуйте правильне розташування поруч інших квіток у горщиках. Не можна ставити біля фіалок більш високі культури, які будуть надмірно їх затінювати. Інші невідповідні сусіди:
- кучеряві – тому що вони пускають свої батоги на рослини, що стоять поруч, у результаті чого не тільки створюють тінь, але й пригнічують фіалку;
- квітучі – при близькому розташуванні відбувається взаємозапилення;
- цитрусові кущі – від їхнього запаху фіалка страждає.
Якщо йдеться про садові фіалки, сусідство відіграватиме одну з основних ролей. Небажані сусіди:
- конвалії;
- півонії;
- запашний горошок;
- кали.
Крім відсутності цвітіння, при неправильному сусідстві відзначаються і такі ознаки:
- зниження яскравості кольору;
- опадання листя;
- пересихання зеленої маси;
- формування різних плям – від світлого до темного відтінку.
Нестача освітлення
При нестачі світла сенполії відмовляються викидати квітконос, тому що вони банально впадають у сплячку. Як визначити:
- листя стає дрібним і блідим, іноді воно занадто витягується вгору;
- кущ набуває похилого положення – тягнеться до найсвітлішої ділянки підвіконня;
- на відміну від листа, черешок подовжується;
- нижні яруси з листям відмирають.
Неправильний полив
Квітки не формуються при нестачі вологи або перезволоженні. Негативно впливає і стан води – не можна допускати, щоб вона була холодною і з наявністю шкідливих речовин (тобто не відстояна і не кип’ячена). Коли не дотримуються вимоги щодо поливу, проявляється така симптоматика:
- листя никне і блякне;
- якщо води не вистачає, поверхня ґрунту покривається сухою кіркою, відшаровується від стінок горщика;
- краї листя стають коричневими;
- при перезволоженні листова розетка набуває водянистості.
Невідповідні умови
Погано розвивається сенполія за несприятливих умов. Вона не переносить таке:
- температура – не можна допускати показники градусника в кімнаті понад +25 градусів (рослина починає поступово згоряти) і нижче +16 градусів (фіалка переохолоджується);
- протяги – щоб перестати цвісти, фіалці досить відкритої кватирки навіть у літню спеку;
- увімкнений кондиціонер – призводить до різких стрибків температури та переохолодження;
- вологість – при низьких показниках відбувається пересихання рослини, при високих – підгнивання.
Брак або надлишок добрив
Не просто так фахівці проводять тривалі дослідження на предмет складання певних дозувань, адже за нестачі тієї чи іншої речовини рослина сповільнюється в розвитку. Так само негативно впливає і надлишок поживних речовин.
Наприклад:
- якщо відзначається перевищення дозування азоту, розвивається зелена маса, а не квітконоси, за нестачі цього елемента спостерігається дрібнішання листя, відсутність росту стебел;
- якщо немає калію і фосфору, квітки взагалі не зав’язуються, при надлишку – їх занадто багато, але вони надмірно дрібні.
Хвороби або шкідники
Якщо всі вимоги щодо вирощування фіалок дотримуються, а цвітіння все одно немає, причиною може бути ураження хворобами або шкідниками.
Коли це відбувається, рослина кидає всі свої захисні сили на протистояння негативним факторам, а для викиду квіток енергії та поживних елементів не вистачає.
Найчастіше зустрічається наступне, що проявляється особливими ознаками:
- Фузаріоз. Спочатку пошкоджується коренева система, далі на прикореневих стеблах, квітках і листках утворюються темні плями. Рослина в’яне, втрачає тургор.
- Борошниста роса. На листі формується білястий наліт, ущільнюються стебла, знижується інтенсивність забарвлення, пересихає зелена маса, після чого листова пластина стає безбарвною. Пагони не ростуть, старі стебла гниють і відмирають.
- Сіра гниль. На листках утворюються плями бурого відтінку і наліт сірого (пухнастий), стебла стають м’якими, водянистими і слабкими.
- Трипси. Відзначається поїдання листя, потемніння поверхні, засихання.
- Черви борошнисті. Відбувається ослаблення зеленої маси, на зворотному боці листя спостерігається наявність личинок.
- Попелиця. Формується скупчення комах, що за зовнішнім виглядом нагадує пиловий наліт.
- Нематоди. Уражається коренева система (утворюються бульби і потовщення), потім на листі утворюються точки зелено-білого кольору.
Травми
Структура коренів і надземної частини сенполій дуже ніжна. Рослину легко травмувати і зламати. Збитків завдає не тільки фізичний вплив, а й опорки для куща, що мають гострі елементи, зазубрини на горщику, лійці тощо. д.
Крім відсутності цвітіння, на фіалці помітні сліди травмування. У цих місцях може відзначатися як пересихання з пожовтінням, так і гниття з потемнінням.
Велика кількість старого листя
Якщо фіалку не обрізати і не омолоджувати, на ній залишається застаріле листя, яке витягує всі соки з рослини. У результаті цього фіалка не тільки не цвіте, а й не розвивається далі. Ознаки старого листя:
- розташування на нижніх ярусах;
- блякле забарвлення;
- підсихання і скручування.
Що робити
Щоб терміново врятувати рослину і стимулювати фіалку до цвітіння, дійте негайно, особливо якщо ситуація ускладнилася неприємними наслідками. Що можна зробити, залежно від причини:
- При перезволоженні, неправильному ґрунті, захворюваннях і занадто великому/маленькому горщику терміново пересадіть сенполію в нову ємність з правильним субстратом.
- Якщо кущ старий, зріжте з нього розетку, укорініть її і посадіть – ви отримаєте точно такий самий сорт, але молодий.
- За наявності старого листя негайно видаліть його все і подаруйте життя новій зеленій масі.
- Якщо фіалку вразили захворювання, купіть фунгіцидний препарат, обробіть кущ. Найшвидшими за ефектом вважаються засоби на основі міді, а також такі препарати, як Топаз, Фундазол, Алірин-Б, Гамаїр.
- За наявності шкідників зберіть їх, а пошкоджені частини рослини обірвіть і спаліть. Кущ, що залишився, обробіть Неороном, Фітовермом або Санмайтом.
- При переохолодженні сенполії переставте горщик у більш тепле місце, але не біля опалювальних приладів.
- Якщо рослині спекотно, а змінити температуру повітря ви не можете, поставте біля фіалки пляшки із замороженою водою – квітка швидко охолоне. Далі підтримуйте температуру таким же чином або купіть охолоджувальний гаджет.
- При травмуванні зріжте пошкоджене місце, опудрите його подрібненим активованим вугіллям або деревною золою.
- Коли відчувається нестача поживних речовин, внесіть їх. Якщо ж спостерігається передозування, терміново пересадіть кущ у новий ґрунт. Врахуйте, що в ньому не повинно міститися тих елементів, які негативно вплинули на цвітіння.
- При загущенні посадок розсадіть квіти.
Дивіться також відео на цю тему:
Як бути, якщо нічого не допомагає
Перше, що потрібно зробити, – переконатися в тому, що сорт фіалки має цвісти. Йдеться про генетичні особливості – деякі різновиди сенполії в силу генетики викидають лише невелику кількість квіток.
У цьому випадку навіть за найдбайливішого догляду більше належної кількості бутонів не сформується.
Якщо ж після всіх вжитих заходів фіалка все одно не цвіте, переходьте до радикальних дій. Вони полягають у доведенні рослини до шокового (стресового) стану. Ця стимуляція змушує культуру почати рости, розвиватися і цвісти.
Які екстремальні впливи застосовуються:
- полийте квітку гарячою водою – температура від 40 до 60 градусів;
- переведіть у стан спокою примусовим способом – забезпечте повну темряву на 10-15 діб, після чого різко переставте горщик на підвіконня (це дасть сигнал, що настав час прокидатися і цвісти).
Як запобігти відсутності цвітіння
Щоб не допустити зупинку розвитку і активацію бутонізації, вживайте заходів завчасно. Суворо дотримуйтеся агротехнічних правил:
- Для поливу використовуйте відстояну воду (3-4 дні). Обов’язково її прокип’ятіть протягом двох хвилин. Температура має бути на 2-4 градуси вищою, ніж у приміщенні, де розташовується фіалка.
- Зволожуйте правильно, щоб не допустити перезволоження. Для цього застосовується 3 головних способи:
- з лійки з вузьким горлом – лийте в прикореневу зону біля стінок, для одного куща достатньо приблизно 150-200 мл води;
- з піддону – встановіть горщик у ємність із водою, залиште максимум на 20 хвилин (спосіб підходить для дорослої рослини);
- за допомогою фільтра – у наскрізний отвір на дні горщика протягніть шнурок, виведіть його назовні, занурте у воду (так можна залишати на весь час).
- Не зловживайте азотними препаратами – їхня дія спрямована на розвиток зеленої маси. Вносьте азот тільки на початку вегетації, тобто навесні, а далі використовуйте калій і фосфор. Не захоплюйтеся підживленням – удобрюйте 1-2 рази на місяць. Підживлюйте складами в рідкій формі – вони швидше засвоюються рослинами. Найкращими препаратами вважаються:
- Ідеал;
- Уніфлор
- Сенполія;
- Майстер.
- У літню пору переносьте сенполію на східний або північний бік, взимку – на південний і західний. Пам’ятайте, що світловий день у фіалки становить від 12 до 14 годин. Взимку підключайте штучне освітлення. Найкраще підходять люмінесцентні та фітолампи.
- Народні умільці рекомендують для підвищення рівня цвітіння поливати фіалки відваром з лушпиння цибулі, кавовою гущею, чайною заваркою і навіть цукровим сиропом.
- Під час пересаджувальних та інших робіт дійте максимально обережно, щоб не травмувати ніжну рослину.
- Розсаджуйте своєчасно діток, щоб не було загущення посадок. Інакше фіалка відмовиться викидати квітконос.
- Частіше оглядайте кущ – вишукуйте та обривайте старіюче листя. Не бійтеся це робити – на місці старих швидко з’являться нові, молоді.
- Пересаджуйте в нову ґрунтосуміш фіалки 1 раз на рік. Це дасть змогу завжди утримувати культуру в пухкому та поживному субстраті. Під час посадкових робіт дезінфікуйте інструменти та горщики.
- Обирайте для посадки сорти, які рясно цвітуть, а головне – вважаються невибагливими. Наприклад, Анастасія, EmeraldPink тощо. д.
- Для посадки купуйте глиняні посудини – цьому матеріалу найбільше віддають перевагу фіалки.
- Обов’язково проводьте розпушування ґрунту, завдяки чому ґрунт і коренева система наситяться киснем, але не забувайте, що коріння сенполії поширюється поверхневими шарами землі.
- На формування бутонів негативно впливає велика кількість засохлих квіток і листя, що залишилися на рослині, тому своєчасно їх обривайте.
Якщо фіалки перестали цвісти, не ігноруйте сигнали, що подаються рослиною. Звертайте увагу на додаткові ознаки, які вказують на причину проблеми. Попрацюйте над власними помилками при вирощуванні, і незабаром сенполія вас порадує пишним цвітінням.