Баня – місце для відпочинку і відновлення здоров’я. Тому обробка передбанника блок-хаусом і каменем отримує все більшу популярність. Пов’язано це, перш за все, з екологічністю і безпекою матеріалу для здоров’я відпочиваючих. Технологія обробки лазні має свої особливості. Щоб виконати якісний монтаж своїми руками слід з ним ознайомитися.
Особливості обробки передбанника
Основна проблема в лазні виникає через конденсат, який з’являється від різниці температур між парною і іншими суміжними приміщеннями. Для запобігання таких неприємних моментів проводиться цілий комплекс заходів:
- Вентиляція в лазні. Якісно відпрацьована схема проводки допоможе створити і підтримувати здоровий мікроклімат в лазні.
- Опалення. Щоб згладити різницю температур між парною і суміжними приміщеннями, передбачають систему опалення в лазні. Вона може бути пов’язана з пічкою-кам’янкою через вентиляційні канали або суміжних використанням, коли одна її стіна або топкова частина виходить в передбанник.
- Утеплення. Різкий перепад температури – частий джерело конденсату. Оптимізувати мікроклімат в передбаннику допомагає його якісна обшивка, в каркас якої прокладається утеплювач, відбивач. Причому використовується така схема для оздоблення стін, стелі, підлоги.
- Обшивочний матеріал. Найкраще використовувати дерево як обробка. Воно володіє хорошими теплоємними властивостями.
- Вікна та двері. Вони виконують функцію природного джерела свіжого повітря, але при експлуатації лазні перешкоджають прогріванню приміщення, якщо мають великі розміри. Тому і двері, і вікна робляться невеликих габаритів з утепленням.
Щоб створити і зберегти здоровий мікроклімат в лазні слід враховувати перераховані вище моменти.
Види оздоблювального матеріалу
Якщо лазня будується з колод, то обробляти її – тільки псувати.
Утеплити цегляний фасад можна і зовні, а внутрішню частину залишають без змін. Єдине, що можна застосувати – покрити захисними складами від цвілі і загоряння. Застосування лаків і фарб протипоказано. Через підвищених температур вони можуть виділяти шкідливі речовини в атмосферу парилки і передбанника.
Оздоблення в лазні повинна відповідати наступним характеристикам:
- Екологічність. При підвищених температурах не повинно відбуватися виділення шкідливих запахів всередину приміщення;
- Практичність. Легко провітрюватися, митися, ремонтуватися;
- Теплоємність. У момент експлуатації обробка повинна підтримувати оптимальний температурний режим;
- Протипожежні властивості. Особливо актуально для стіни суміжній з парною;
- Естетичність. Не тільки тіло, а й душа повинна відпочивати, а тому інтер’єр – не останній чинник для гарного відпочинку.
Якщо розглядати популярні матеріали для обробки, то можна виділити кілька основних:
- Дерево – найпоширеніший варіант. Може використовуватися для підлоги, стін, стелі. Оздоблення передбанника деревом відповідає всім перерахованим властивостям. Протипожежні характеристики додаються за рахунок використання спеціальних захисних засобів. Вагонка, блок-хаус монтується на каркас, що дозволяє ще й утеплити передбанник. Якщо така внутрішня обробка втратила свій зовнішній вигляд, то його можна повернути, відшліфувавши поверхню і заново покривши захисними складами.
- Камінь. Надає сувору елегантність. Особливої колориту домагаються за рахунок комбінування дерева і каменю. Застосування його для обробки стіни, що примикає до парильні, більш ніж виправдано. Нагрівшись, камінь довго акумулює тепло в передбанник, що створює ідеальний мікроклімат для комфортного відпочинку.
- Плитка. Система тепла підлога плюс облицювання керамікою – гарант комфорту. До того ж обробка плиткою – прекрасна гідроізоляція. З таким покриттям підлоги зникає додаткове джерело конденсату з підпільного простору. Нерідко керамікою облицьовують і суміжну стіну з парною. Ефект тепловіддачі нижче, ніж у каменю, але дотримані всі правила пожежної безпеки.
Оздоблення лазні перерахованими матеріалами дозволить створити затишок і здоровий мікроклімат, який так необхідний для повноцінного відпочинку і відновлення здоров’я. Ідеальним варіантом буде оздоблення стелі, стін – деревом; статі – керамічною плиткою з системою тепла підлога або деревом; стіну, що примикає до парильні, – плиткою або каменем.
Обробка підлоги
З огляду на, що з парної найчастіше вибігають босоніж, то підлога в передбаннику повинен бути теплим. Можна виділити два основних способи облаштування підлогового покриття: плитка і дерево.
Керамічне покриття в передбаннику
Для такої обробки буде потрібно прокладка системи «тепла підлога». В іншому випадку ноги після парної будуть мерзнути, так як кахлі не відрізняються високим показником теплоємності. Плитку можна укладати на бетон. Для цього потрібно провести ряд підготовчих робіт в залежності від готовності чорнового підстави.
- Грунт. Для початку таку поверхню вирівнюють і трамбують. Після чого насипають піщану подушку (400-500 мм), яку також ущільнюють. Прокладають гідроізоляцію, зверху неї утеплювач (пінопласт). Наступним шаром встановлюється армована сітка і заливається бетонна стяжка.
В останній шар прокладаються електричні мати системи тепла підлога. Для облицювання плиткою підстава готове. Його роблять по висоті фундаменту.
- Лаги. На чорнову підлогу прокладається гідроізоляція. Між лагами укладається утеплювач (пінопласт). Потім монтуються дошки товщиною дюйм. Поверх них настилають гідроізоляцію, фіксують плити ЦСП. Застеляють плівкою, заливають бетонну стяжку з системою тепла підлога.
Підготовлена основа можна обробляти плиткою.
Дерев’яна підлога
Це найпопулярніший варіант підлогового покриття передбанника. Але слід врахувати підвищену вологість в приміщенні. Тому така обробка лазні і кімнати відпочинку передбачає наступні шари:
- Гідроізоляція. Настилається на піщану або глиняну подушку;
- Лаги обробляються засобом від цвілі і гнилі. Вздовж всієї довжини прибиваються бруски, на які укладається чорнову підлогу.
Може використовуватися горбиль, але його слід також покрити захисними складами від гнилі;
- В отримані проміжки встановлюють утеплювач (пінопласт), закривають фольгированним відбивачем (стики з’єднують металізованим скотчем);
- Чистову підлогу з дощок. Рекомендується залишати зазор між фінішним покриттям і утеплювачем, для вентиляції.
Деревину слід вибирати хвойних порід. Її смоли володіють натуральними антисептичними властивостями, а ефірні масла роблять благотворний вплив на здоров’я людини. А також рекомендується використовувати для підлогових покриттів тверді сорти деревини: дуб, модрина. Але це вже зовсім інша цінова категорія. Чистову підлогу лаком не покривають. При нагріванні він може в мікроклімат приміщення виділяти шкідливі запахи.
Обробка стін
Для монтажу будь-якого виду покриття рекомендується передбачити утеплення, гідроізоляцію і при необхідності вентиляційний зазор.
Оздоблення блок-хаусом і вагонкою
Обшивочний матеріал такого плану вимагає облаштування каркаса лазні, який дозволяє з легкістю виконати гідроізоляцію та утеплення стін. Варто відзначити, що вагонку частіше монтують вертикально, а блок-хаус горизонтально. Тому що направляють під перший оздоблювальний матеріал кріплять горизонтально (перпендикулярно установці), а для другого виду вертикально.
Сам процес можна розкласти на наступні етапи:
- Прокладка мембранної пароізоляції.
- Установка напрямних. Найчастіше використовується дерев’яний брус.
- Прокладка утеплювача – листи мінеральної вати.
- Обшивка фольгированним відбивачем, стики скріплюють металізованим скотчем.
- Установка брусків – напрямних для фінішної обробки.
- фінішна облицювання.
Така технологія націлена на максимальне збереження тепла, а вентиляційний зазор дозволяє провітрювати облицювання. Складнощів з обшивкою вагонкою не повинно виникнути. Її монтують за допомогою прихованих цвяхів або кляймер. Кріпильні матеріали підбирають з антикорозійним покриттям.
Для вагонки випускаються додаткові комплектуючі: куточки, плінтуси, з’єднувальні планки. Дерево можна використовувати і хвойних порід на відміну від парилки.
При установці блок-хаусів складність може виникнути з кутовими стиками. Їх доведеться різати під кутом в 45˚. Внутрішнє оздоблення такого типу за способом кріплення схожа з облицюванням вагонкою, а зовнішнім виглядом нагадує оцилиндрованні колоди. Стіни в передбаннику не рекомендується покривати захисними складами, особливо ту, яка межує з парною.
Облицювання плиткою або натуральним каменем
Якщо лазня виконана з колод або бруса, то попередньо доведеться обшивати стіни гіпсокартоном, що дасть можливість їх утеплити і гідроізолювати.
Технологія установки наступна:
- Прокладка пароізоляції мембранного типу;
- Установка направляючого профілю або бруса;
- Укладання утеплювача в отриманий каркас, який закривають фольгированним відбивачем;
- Обшивка гіпсокартоном;
- Шпаклівка стін;
- Облицювання плиткою. Нерідко використовується клінкерна плитка під природний камінь.
Таке облицювання більше підходить для стіни суміжній з парною. Нагрівшись, вона буде довго і рівномірно віддавати тепло в кімнату відпочинку. Цікаво виглядає оздоблення передбанника блок-хаусом і каменем. Грубувата і простота ліній робить інтер’єр по-особливому затишним. У випадку з цегляними будівлями, слід утеплити зовні стіни за допомогою системи вентильований фасад.
Внутрішню частину добре гідроізолювати перед тим, як обшити деревом. Ці заходи значно знизять тепловтрати при експлуатації і захистять будову від руйнування під впливом вологи.
Обшивка стелі
Самий підходящий варіант – обробити вагонкою. Технологія пристрою стелі підшивання схожа з процесом обробки деревиною стін. Дотримання технічного зазору для вентиляції облицювання, продовжить її термін експлуатації.
Стеля – найслабше місце в передбаннику. Тепле вологе повітря з парильні і перепад температурного режиму – причина конденсату на ньому.
Тому гідроізоляція повинна бути обов’язково. Теплоізоляційний матеріал рекомендують – мінвату. Відео інструкція по обробці стелі в передбаннику.
Стилістичне оформлення передбанника
Виконавши внутрішню обробку деревом, можна вибрати близький по духу варіант інтер’єру:
- Російський стиль. Фіранки з вишивкою, дерев’яні різьблені меблі, самовар і бублики – данина традиційним коріння. На стінах березові і дубові віники, дерев’яні ложки та гуртки, розписані під хохлому, створять неповторну атмосферу і затишок.
- Казковий інтер’єр. Меблі з корчів, дари лісу у вигляді пучків трав і ягід допоможуть створити ілюзію відвідування лігва Лісовика або хатинки Баби-Яги. Навіть діти в такій лазні будуть із задоволенням відпочивати.
- Корабельний стиль. Дерево доповнити металізованими і хромованими деталями, червоний килим і хутро, яхтова атрибутика. Все це допоможе відчути атмосферу кругосвітньої подорожі.
Відвідування лазні з друзями, родичами – особливий захід. Такий відпочинок передбачає кардинальну зміну обстановки, релаксацію. Тому підбір стилю для передбанника – важливий момент, який заснований на індивідуальних перевагах.
Виконати внутрішнє оздоблення лазні під силу багатьом. Слід дотримуватися технологію робіт з облицювання стін, стелі та підлоги. Це створить і збереже здоровий мікроклімат в приміщенні. Для внутрішнього оздоблення господар може застосувати свій будівельний досвід, а господиня – дизайнерські здібності. Спільна творчість буде особливим предметом гордості перед друзями і родичами.