Однією з різновидів підстави є фундамент ТІСЕ, найбільш вдало підходить для приватного будівництва. Саме підставу виглядає як багато опор, кожна з яких має розширення в нижній частині, додатково поверх може виконуватися заливка стрічкового фундаменту.
Завдяки своїй технології виготовлення опори дуже стійкі до впливу навантажень, який може виявлятися на них в процесі експлуатації. Одним з головних достоїнств цього підстави є його недорога ціна і можливість виготовлення своїми руками.
Чим відрізняється фундамент ТІСЕ від інших типів підстави
За технологією виготовлення фундамент ТІСЕ дуже схожий на виконання звичайного столбчатого або столбчато-стрічкового фундаменту. Однак, на відміну від них має ряд додаткових переваг, які обґрунтовують його застосування.
Основною перевагою цього типу підстави є його відносно недорога вартість, так як матеріалів на його виготовлення використовується мінімально можливу кількість. При цьому немає необхідності купувати якесь спеціалізоване обладнання, бур для виготовлення свердловин цілком реально зібрати самостійно.
Менш витратний вид фундаменту досить складно знайти:
- Завдяки особливостям конструкції виконання фундаменту за технологією ТІСЕ здійснюється на самих різних грунтах. Це може бути суглинок, пісочний, торф’яної або заболочений грунт, при цьому розташування підземних вод практично не має значення;
- Застосування фундаменту можливо навіть в областях з підвищеною сейсмічною активністю і в умовах вічної мерзлоти;
- Це, мабуть, один з небагатьох видів фундаменту, якому не страшні сезонні деформації грунту або поява пливунів;
- Стійкий фундамент і до вібрацій, що передаються на підставі, тому його сміливо можна застосовувати поблизу від автомобільних магістралей, залізниць і промислових зон;
- Завдяки настільки низьким вимогам до властивостей грунту, місце під будівництво вибирають на підставі своїх переваг, які не виходячи з характеристик грунту.
Єдина ділянка, де виконання фундаменту ТІСЕ неможливо – це скельна порода;
- Такий тип підстави здатний нести на собі навантаження від легкої дерев’яної лазні до триповерхових будинків, що робить його використання універсальним.
Недоліки фундаменту ТІСЕ виявляються в основному при будівництві.
Для виготовлення якісно виконаного фундаменту, який дійсно буде виконувати своє призначення, дуже важливо правильно його розрахувати, а згодом розмітити ділянку.
Існує спеціальна методика по розрахунку, що враховує всі параметри майбутнього будинку, його вага і навантаження, які будуть надаватися на підставу.
У підсумку ви отримаєте необхідні дані по глибині свердловин, через який крок їх необхідно виконати, а також загальна кількість опор.
Сам процес будівництва фундаменту по технології ТІСЕ досить трудомісткий і займає досить великий проміжок часу, так як навіть під невеликий будиночок типу дачного необхідно пробурити не менше 50-60 свердловин.
Робота ускладнюється, якщо на території будівництва грунт з низьким вмістом піску, тоді грунт має щільну структуру і його складно пробити.
Втім, ця проблема вирішується попередніми розм’якшенням землі перед бурінням. Для цього пробурити неглибоке отвір на місці майбутнього стовпа і залийте туди кілька відер води. На наступний день робота піде набагато швидше.
Виготовлення фундаменту за технологією ТІСЕ
Спочатку готується місце для будівництва, знімається родючий шар, а утворилося поглиблення засипається піском.
До речі, багато будівельників не виконують навіть цієї елементарної підготовки, встановлюючи фундамент на вирівняну майданчик.
Причому згодом це ніяк не позначається на якості підстави, так як в основному виготовляється висячий ростверк. У разі якщо будова розташована на схилі, правильним рішенням буде виконання ступеневої підстави.
Розмітка ділянки під будівництво
Після підготовки і очищення території необхідно провести розмітку для майбутнього фундаменту.
При цьому використовуються звичайні кілочки і туго натягнута волосінь.
- На цьому етапі важливо визначити нульовий рівень ростверку, який піднятий над поверхнею землі 40-50 см, і відзначити його на кілочках.
- Під час цього процесу обов’язково перевіряємо горизонтальність натягнутою волосіні.
- В першу чергу розмічається периметр будівлі, згодом проводиться осьова розмітка для внутрішніх несучих стін.
По розмітці рекомендується попередньо встановити знімний каркас вимощення, нижня частина якої є опалубкою з товстих дощок, верхня з брусків відзначає нульовий рівень. По брусках розмічається розташування зовнішніх і внутрішніх сторін бурхливих стін і відзначається місцезнаходження центральної осі опор.
На підставі раніше проведеного розрахунку для фундаменту за технологією ТІСЕ відзначаються місця для буріння свердловин під стовпи.
Підготовка свердловини під палі
Після визначення точок, де будуть пробуріваются отвори, прибираємо знімну вимощення і можна приступати до виконання свердловин. Залежно від розрахованих параметрів фундаменту застосовують один з трьох типових бурів:
- ТІБЕ-Ф і ТІБЕ-2Ф мають можливість виконати свердловини діаметром в 20 см, причому 2Ф здатний розширити підстава до 50 см;
- ТІБЕ-3Ф виконує свердловини розміром в 25 см, буром можна працювати вдвох. Виглядає інструмент як звичайний будівельний бур з різальним пристроєм внизу і подовжується за рахунок накручування додаткових штанг;
- Для оптимізації процесу, особливо в разі якщо фундамент виготовляється своїми руками поодинці, рекомендується проводити буріння комплектами по 3-5 свердловин;
- Після чого бур переобладнано, і виконуються розширення. Як правило, за день можна встигнути близько трьох розширень, які відразу заповнюються розчином. Залишати незаповнені розширення більш ніж на один день не рекомендується, так як грунт на їх стінках схильний до осипання;
- До речі, можна спростити процес буріння, придбавши або зробивши своїми руками два бура, один для виконання безпосередньо самих свердловин, другий для прокручування розширень. До того ж такий інструмент може ще не раз знадобитися і для інших робіт;
- Залежно від діаметра свердловини та розширення на одну опору може піти до 30 кг цементу;
- При виконанні розширень необхідно розкривати розширювач на максимально можливу ширину;
- Для зручності роботи підливайте періодично в свердловину трохи води, проводити буріння буде набагато легше.
Після того як пробурені всі отвори і заповнені розширення, в свердловини встановлюють прути діаметром в 10-14 мм для армування опори.
Як правило, на один типовий стовп використовується пруток вигнутий буквою П, довжина якого визначається з розрахунку дві висоти стовпа плюс подвійний допуск на ростверк в 15 см.
При цьому армуючий елемент встановлюється строго по центру і зверху обв’язується дротом. Для армування стовпів і ростверку необхідно застосовувати тільки чисту арматуру без слідів іржі і забруднень.
Останнім етапом підготовки є виконання гідроізоляції. Матеріал, найбільш підходящий для виконання цієї роботи – це руберойд, який нарізають необхідними шматками, скручують і вставляють в отвори. Для закріплення руберойду можна скористатися скріпками.
Верхній край матеріалу, що стирчить із землі, присипають по зовнішній стороні додатковим грунтом, який згодом ретельно ущільнюють.
Заливка стовпів бетонним розчином
До виконання бетонних стовпів пред’являються, в общем-то, ті ж вимоги, що і при виготовленні звичайних монолітних стовпчастих фундаментів:
- Бетонування опор також рекомендується проводити чергами по 3-5 стовпів за одну заливку. Рекомендується заповнювати всі отвори до проектної позначки, не допускаючи виникнення шарів. Можливо виконання голови палі, під яку використовується труба більшого діаметру;
- Заливку проводять бетоном марки не нижче М300 з додаванням щебеню фракцією 25 мм;
- Цементний розчин повинен мати консистенцію густої сметани, з таким розрахунком, щоб бетон безперешкодно укладався між армуючих прутів;
- Для підвищення міцності стовпа застосовують віброущільнювачі, щоб позбавиться від каверн і пустот при виготовленні;
- Після заливки рекомендується залишити їх на попередню просушку.
Виготовлення ростверку
Зовнішня частина фундаменту за технологією ТІСЕ також виконується за типовими технологіями виготовлення стрічкового фундаменту. При цьому враховуйте, що висячий ростверк повинен розташовуватися на відстані в 5-15 см від поверхні землі, в залежності від ступеня сдимистості грунту.
Виконувати занадто високий ростверк не має великого сенсу, так як це тільки обтяжить конструкцію, при цьому звівши нанівець одне з основних переваг фундаменту ТІСЕ – легка вага підстави і його невелику вартість.
- Робимо підсипку з піску, по якій буде заливатися стрічковий фундамент.
- Повертаємо на місце опалубку, яку закріплюють за допомогою шпильок або встановлюють підкоси.
- Внутрішню частину оббивають щільним поліетиленом, щоб згодом щити було простіше знімати.
- Укладаємо арматуру в два шари з розрахунком, щоб прутки розташовувалися на відстані в 5 см від нижнього і верхнього краю ростверку. Додатково їх необхідно з’єднати з арматурою, яка виступає зі стовпів.
- Заливаємо бетоном і ретельно утрамбовують віброплощадці.
- Через 25-28 днів опалубку можна зняти і виконати гідроізоляцію, цілком достатньо буде обробити поверхню бітумом, так як захист необхідний тільки від впливу опадів.
Доцільність виготовлення фундаменту ТІСЕ
При виконанні фундаменту за технологією ТІСЕ ви отримаєте ряд незаперечних переваг:
- Підстава не схильне до деформацій внаслідок зрушень грунту, а, значить, вся конструкція будівлі буде статична.
- Фундамент вкрай стійкий завдяки, по-перше, широкій основі стовпів, по-друге, за рахунок з’єднання опор ростверком, який також надає жорсткості конструкції.
- При використанні цього типу фундаменту можливе будівництво як легких споруд типу лазні або гаража, так і більш масивних будівель висотністю до 2-3 поверхів. При необхідності можна відбудувати підвал або викопати погріб.
- Підстава може бути застосовано для використання під час будівництва будинків з будь-яких матеріалів: цегли, дерева або бетону.
- Вартість виготовлення подібних фундаментів найменша з усіх можливих, рівно, як і ціна робіт при замовленні підстави для будинку «під ключ».