Як і чим утеплити мансарду

Сьогодні багато людей, які вирішили побудувати приватний будинок далеко від великих, гучних і загазованих міст, вибирають проект будинку з мансардою. Цей варіант здається їм дуже привабливим і зручним – при економії будівельних матеріалів і мінімумі додаткових витрат можна істотно збільшити корисну площу будівлі. Фактично можна отримати якщо не повноцінний другий поверх, то, як мінімум, половину такого.

Як і чим утеплити мансарду
Приклад утеплення мансарди

Нерідко власники будинків планують влаштувати в мансарді кабінет, спальню або гостьову кімнату. Звичайно, це дуже вдале рішення. Але при цьому варто пам’ятати, що якщо ви хочете зробити мансарду зручною і придатною для життя, доведеться виконати цілий комплекс робіт по її утеплення зсередини. Це не просто слова.

Мансарда має набагато більшу площу зіткнення із зовнішнім середовищем, ніж будь-яке інше приміщення в будинку. Крім того, вона не має теплової подушки, через що тепловтрати істотно зростають. Так що якщо ви хочете використовувати мансардний поверх для облаштування житлових приміщень, доведеться якісно утеплити мансарду.

Основні складності утеплення

Якщо ви вирішили провести утеплення мансарди своїми руками, то напевно зіткнетеся з низкою проблем, про які навіть не здогадувалися, поки не взялися за цю непросту роботу.

Як і чим утеплити мансарду
Технічна схема утеплення мансарди

В першу чергу варто відзначити, що конфігурації покрівлі у більшості мансард сильно відрізняється від звичного паралелепіпеда. Доведеться проводити монтаж утеплювача на похилу поверхню, через що складність роботи істотно зростає.

До того ж утеплювати доведеться не тільки два ската (мінімум), а й два фронтону. Не варто й думати, що їх можна залишити без утеплювача або приділяти їм менше уваги з огляду на меншій площі. При такому підході всі зусилля можуть піти прахом – значить, краще і не починати роботу, витрачаючи гроші, сили і час.

Не варто забувати, що будь-який покрівельний матеріал, ефективно ізолюючий приміщення від атмосферної вологи, не буде і випускати вологу з приміщення.

А підвищена вологість в житловому приміщенні або кабінеті негативно позначається як на самопочутті мешканців, так і на стані приміщення – може з’явитися цвіль, грибок та інші неприємності.

Як і чим утеплити мансарду

Щоб цього не сталося, необхідно забезпечити якісну вентиляцію всієї мансарді і кожному приміщенню. Якщо ви облаштовуєте житлове приміщення або кабінет, обов’язково варто облаштувати кілька вікон при будівництві – можна прямо в даху.

Це не тільки дозволить легко вирішити проблему припливу свіжого повітря і нормалізації вологості, але і забезпечити хороше природне освітлення.

Якщо ж ви вирішили розмістити в мансарді сауну, ванну кімнату або туалет, доведеться попрацювати над вентиляційною шахтою, через яку зможе виходити повітря підвищеної вологості.

Який матеріал вибрати для утеплення

Одним з найважливіших питань, яке доведеться вирішити, перш ніж починати утеплення даху, є вибір матеріалу. На сьогоднішній день будівельні магазини можуть запропонувати величезний асортимент самих різних теплоізоляційних матеріалів.

Але всі вони мають як певні переваги, так і недоліками. Дуже важливо знати і про перше, і про друге, щоб вибрати матеріал, який не розчарує вас в майбутньому.

  1. Мінеральна вата або мінвата. Є одним з найдемократичніших і зручних варіантів. Не випадково саме утеплення мансард мінватою є однією з найбільш затребуваних послуг в даній сфері. Одним з головних плюсів цього матеріалу є зручність установки. Розбивши дах і стіни мансарди на ділянки, які потрібно утеплити, просто розділіть наявний теплоізоляційний матеріал на шматки, кожен з яких на 1-2 сантиметри більше, ніж ділянку, який ви плануєте утеплити. Перед установкою злегка (саме злегка, щоб матеріал не втратив пористість, а разом з нею і теплоізоляційні якості) стисніть минвату і встановіть в потрібному місці.
    Як і чим утеплити мансарду

    Пружна мінеральна вата сама розправиться і легко займе весь наданий об’єм, надійно фіксуючи на місці. Єдиний мінус цього матеріалу – гидрофобность. Матеріал легко намокає, після чого його теплоізоляційні характеристики стрімко знижуються.

  2. Пінопласт. Дуже простий в установці, доступний і дешевий матеріал. Встановлювати майже невагомі плити на будь-яких поверхнях буде дуже легко. Завдяки мізерного вазі, матеріал не зможе суттєво змінити навантаження на конструкцію покрівлі. Зовсім не боїться вологи. На жаль, якщо ви користуєтеся пінопластом для утеплення мансарди, варто пам’ятати, що миші представляють серйозну небезпеку для цього матеріалу. Вони прогризають в ньому безліч ходів, тим самим знижуючи довговічність і ефективність.
    Як і чим утеплити мансарду
  3. Пінополістирол. Цей матеріал також має мінімальну вагу, і найчастіше випускається у вигляді плит, що істотно спрощує утеплення покрівлі мансарди. Найчастіше матеріал укладається прямо на кроквяну систему, формуючи достатній для вентиляції зазор, що з’являється між покрівлею і утеплювачем. Його головним недоліком є ​​неможливість експлуатації при високій вологості. Пінополістирол швидко вбирає вологу, після чого може почати гнити, виділяючи дуже неприємний хімічний запах. Тому далеко не всі люди вважають за краще утеплювати свою мансарду пінополістиролом.
  4. Пінополіуретан. Один з найбільш затребуваних на сьогоднішній день теплоізоляційних матеріалів. Забезпечує чудову теплоізоляцію. Має порівняно невелику вагу, що дозволяє відмовитися від необхідності додатково зміцнювати конструкцію даху.
    Як і чим утеплити мансарду
    Задування мансарди пінополіуретаном

    При нанесенні формує єдину, монолітну пластину, яка не має стиків і зазорів, на які зазвичай припадає чимала частина тепловтрат. Важливо, що якщо ви утеплюєте дах пінополіуретаном, вам не доведеться витрачати час і гроші на установку пароізоляційного шару, який би захищав теплоізоляційний матеріал від конденсату – він абсолютно не боїться вологи. До мінусів можна віднести тільки неможливість установки вручну. Пінополіуретан наноситься за допомогою спеціальної установки. А значить, доведеться запрошувати фахівця, щоб він виконав всю роботу для вас. Звичайно, через це вартість утеплення значно зростає.

  5. Ековата. Вельми вдалий матеріал, що має малу вагу і низьку теплопровідність. Чудовий вибір для людей, які не хочуть, щоб при будівництві їхнього будинку використовувалися б складні хімічні матеріали.
    Як і чим утеплити мансарду

    Ековата є абсолютно екологічно чистим матеріалом, про що і говорить її назва. Її властивості схожі з деревиною, а до складу входить спеціальний антисептик, який захищає від появи цвілі і гнилі як саму ековату, так і деревину, з якої вона буде контактувати. Наноситься одним шаром, як і пінополіуретан, утворюючи суцільний покрив, який навіть при багаторічній експлуатації не просідає і не втрачає своїх чудових характеристик. Але вирішивши скористатися ЕКОВАТОЙ, не забудьте встановити стелю підшивання, а також обрешітку, до якої буде кріпитися пароізоляційний матеріал. Ековата повинна наноситься за допомогою спеціального обладнання. Не забувайте також, що вона погано переносить високу вологість повітря.

    Як і чим утеплити мансарду
  6. Піноплекс. По ряду характеристик схожий з пінопластом (вони навіть виробляються з одного і того ж сировини – полістиролу – хоча і різними методиками). Довговічний, забезпечує якісну теплоізоляцію, простий в установці і добре працює при підвищеній вологості. На жаль, Піноплекс, також як і пінопластом, ніколи не відмовляються поласувати миші. Крім того, при тривалому знаходженні на сонці Піноплекс починає кришитися. Тому необхідно захистити його не тільки від мишей, але і від сонячних променів.
  7. Фольгірованние матеріали. Їх принцип роботи в корені відрізняється від більшості визнаних теплоізоляційних матеріалів. Якщо останні просто не пропускають холод і не випускають тепло, то фольговані утеплювачі відображають тепло всередину приміщення. Серйозним плюсом є і той факт, що цей матеріал може використовуватися в якості пароізоляції, таким чином ви економите чималі гроші. Єдиний мінус – порівняно висока вартість і мала популярність серед потенційних користувачів.
    Як і чим утеплити мансарду
    приклад утеплення мансарди фольгированним матеріалом

Тепер, коли ви знаєте все про основні види теплоізоляційного матеріалу і можете вибрати той, який стане для вас найкращим рішенням, можна перейти до наступного етапу – утеплення мансарди своїми руками.

Приступаємо до роботи

Отже, ви вже вибрали відповідний матеріал, за допомогою якого буде проводитися утеплення мансардного поверху, і закупили його в достатній кількості. Тепер вам потрібно запастися відповідними інструментами:

  • Ножиці;
  • Довгий ніж;
  • Металева рейка;
  • ножівка;
  • рулетка;
  • Молоток з гумовим наконечником.

Втім, багато в чому набір інструментів залежить від того, який матеріал ви вибрали. Наприклад, для мінеральної вати краще підійдуть ножиці, а ось пінопласт набагато зручніше розрізати ножівкою. Способи монтажу утеплення з пінополіуретану і ековати тут розглядатися не будуть – в будь-якому випадку ця робота повинна виконуватися фахівцями з відповідним обладнанням та навичками.

Як і чим утеплити мансарду

Для початку підготуйте місце роботи. Очистіть внутрішні частини покрівлі за допомогою будівельного пилососа або простого віника – тут не повинно бути пилу, плісняви, павутини і інших сторонніх предметів, здатних стимулювати появу гнилі. Вдалим рішенням буде обробити дерев’яні крокви спеціальними антибіотиками, запобігають утворенню цвілі і грибка – їх вільно продають в багатьох будівельних магазинах.

Тепер можна починати утеплення стелі. Виміряйте відстань між кроквами і наріжте теплоізоляційний матеріал на шматки відповідного розміру.

Деякі будівельники воліють встановлювати листовий матеріал прямо поверх крокв, пояснюючи це скороченням кількості швів і відповідно, кращою теплоізоляцією.

Але якщо ви виконаєте всю роботу ретельно і акуратно, шви і так будуть практично відсутні. А ось установка матеріалу між кроквами, а не поверх, дозволить заощадити трохи корисного простору в мансарді.

Як і чим утеплити мансарду

Вам потрібно просто нарізати пінопласт або Піноплекс такими шматками, щоб вони щільно входили в зазор між кроквами. Мінеральну вату, як говорилося вище, можна нарізати трохи більшими шматками, які злегка стискаються і поміщаються у відповідні місця.

Якщо матеріал боїться вологи, поверх нього укладається шар пароізоляції. Для цього можна використовувати звичайний будівельний поліетилен – він досить великий за розмірами, щільний і довговічний, щоб якісно виконувати свою роботу і не доставляти вам жодних проблем в майбутньому. Матеріал повинен покривати не тільки весь дах і стіну, але і трохи опускатися на підлогу, щоб забезпечити кращу пароізоляцію. Перевитрата поліетилену буде мінімальним, а от надійність значно підвищиться.

Як і чим утеплити мансарду

Кріпити пароізоляцію найкраще за допомогою будівельного степлера. Скоби повинні надійно фіксувати поліетилен на кроквах, бажано, з невеликим кроком (10-15 см). Листи пароізоляції потрібно укладати з нахлестом, після чого надійно заклеювати липкою стрічкою (підійде звичайний широкий скотч), щоб запобігти потраплянню вологи під листи.

Поверх закінченою пароізоляції укладаються додаткові планки. Пам’ятайте, що укладати їх потрібно поперек крокв. Вони мають подвійне значення. З одного боку, вони приймають на себе навантаження від теплоізоляційного матеріалу, якщо той випадково з’їде в ході експлуатації.

З іншого – якщо при внутрішній обробці мансарди буде використовуватися гіпсокартон або інший листовий матеріал, то сталевий профіль, до якого він буде кріпитися, прикручується шурупами саме до додаткових планок. При цьому плівка не пошкоджується і гарантує високий рівень пароізоляції.

Самі бачите – технологія утеплення мансарди досить проста. Кожна людина, навіть не маючи спеціалізованих навичок і інструментів, легко зможе впоратися з цією роботою. Тепер і ви, знаючи, як все це робиться, без праці виконайте роботу, коли вважаєте за потрібне, не привертаючи для цього фахівців і не витрачаючи зайвих грошей.