Часто можна зустріти старі дерев’яні будинки, що стоять на дерев’яних лежнях, якими служили просмолені колоди. Або старий фундамент вийшов з ладу з часом – доведеться робити ремонт фундаменту будинку, або підводити нову підставу під будинок. Перед тим як описати проведення ремонтних робіт, потрібно розглянути причини руйнування підстави.
Причини руйнування
Є кілька факторів, які впливають на фундамент будинку викликають його руйнування:
- час – фактор, який впливає на матеріал згубно, адже нічого вічного немає;
- ремонт фундаменту дерев’яного будинку потрібен, якщо при заливці підстави були допущені технологічні помилки;
- зведення другого поверху, на старе підстава, яке не витримало питомої ваги конструкції;
- неякісні матеріали;
- порушення технології зведення;
- відсутність дренажної системи;
- дрібне заглиблення при рухливих грунтах.
Перед початком робіт проводиться ретельний огляд підстави по зовнішньому і внутрішньому периметру. Потрібно оцінити ситуацію і постаратися виявити проблему руйнування.
Тільки після цього приймається рішення – звести новий фундамент або просто провести ремонтні роботи.
Усунення несправності стрічки фундаменту
Ремонт фундаменту старого дерев’яного будинку починається з демонтажу гідроізоляції. Потім варто викопати траншею навколо підстави. Ширина траншеї півметра, заглиблення до піщаної подушки ремонтується підстави. Якщо фундамент разом з будовою просів рівномірно і не має яскраво виражених пошкоджень, то його можна просто відремонтувати.
Ремонт проводиться виходячи з матеріалу, який був застосований при первинному облаштуванні.
Якщо старе основу зроблено з цегляної кладки, і вона місцями обсипалася, то відремонтувати можна в такий спосіб. Демонтуються зруйновані ділянки. Потім по периметру всього підстави пробуравлівают отвори, в які встановлюють арматуру.
Потім до цих прутів приварюється зовнішня обв’язка. Облаштовується опалубка. Можна починати заливку. Проводиться вона поетапно по півтора метра. Для цього в траншею встановлюють перегородки.
Порада! При проведенні ремонтних робіт не варто поспішати, так як бетон повинен добре просочити не тільки грунт, але і проникнути глибоко в цегляну кладку будинку. Як тільки траншея буде повністю залита бетоном, будова отримає додаткову підставу, зі збереженням цілих ділянок старого фундаменту. При цьому просідання зупиниться. Ремонт фундаменту приватного будинку своїми руками потрібно, якщо бетонне стрічкове підстава просіло рівномірно, але вам здається, що воно ненадійно. Можна не демонтувати стрічку, а просто зміцнити її поясом з бетону, облаштованим по зовнішньому периметру. Новий пояс повинен бути не менше 30 сантиметрів.
Викопується траншея, трохи глибше залягання стрічки старого фундаменту. На дні облаштовується подушка і гідроізоляція. По висоті цоколя монтується опалубка. Армування фундаменту проводиться після заливки першого невеликого шару бетону. Не варто забувати, що армування проводиться не тільки нового пояса, але і старого підстави, як описано вище. Як тільки заливка закінчена, і бетон схопився, варто демонтувати опалубку і облаштувати гідроізоляцію.
Важливо! Після посилення стрічка стане набагато ширше, варто подбати про облаштування відливів і системи дренажу. Ремонт стрічкового фундаменту дерев’яного будинку, при нерівномірному перекосе, буде набагато складніше, тому що доведеться піднімати будинок, і вирівнювати горизонт підстави.
Як підняти будова
Як підняти дерев’яний будинок для ремонту фундаменту – треба приготувати необхідні інструменти і матеріали:
- домкрати гідравлічні;
- опори з бруса;
- швелери або балки двотаврові.
Етапи роботи:
- Конструкція будівлі максимально полегшується, прибирають меблі, розбирають піч, демонтують вікна і двері, прибирають підлогове покриття і підстава.
- Для того щоб будівля не руйнувалася піднімати його треба поступово і повільно. Бажано здійснювати підйом з чотирьох кутів по п’ять сантиметрів за один прийом.
При цьому потрібно постійно додавати страхувальні бруски під дерев’яний будинок. Як тільки будинок піднято необхідну висоту, встановлюються тимчасові опори, на яких буде стояти будова до закінчення облаштування нового підстави. Щоб уникнути непередбачених ситуацій бажано встановити опори на відстані двох метрів один від одного.
- Викопується траншея шириною до півметра, на дні якої встановлюється подушка.
- Монтується опалубка і наскрізне армування старого фундаменту і нової стрічки. Всі роботи проводяться за рівнем.
- Варто облаштувати опалубку і з внутрішньої сторони фундаменту під дерев’яним будинком, щоб нерівномірне просідання підстави стало рівним.
- Бетон заливається в один прийом, вирівнюється поверхня.
Як тільки бетон застиг, опалубку демонтують, облаштовують гідроізоляцію.
Порада! На бетон краще спорудити кілька рядів цегляної кладки, на яку і опускається зруб. Іноді нижні вінці починають прогнивати – їх доведеться замінити, і опустити будинок на два нових вінця, попередньо обробивши антисептиком і ізоляцією.
Ремонт стовпів з цегляної кладки
Ремонт стовпчастого фундаменту дачного будинку з цегли, який розтріснувся від часу, але залишився функціональним, не важко.
Досить встановити додатковий бетонний пояс, який посилить конструкцію. Монтується вона способом, описаним вище.
Якщо навіть один елемент стовпчастого фундаменту зруйнований повністю, то будова доведеться піднімати. На місці зруйнованих елементів встановлюють нові, інші ремонтуються і посилюються.
Додатково можна облаштувати сполучний пояс між стовпами. Для цього викопують неглибоку траншею, облаштовують подушку з піску. Потім проводиться загальне наскрізне армування, монтується опалубка. Бетон заливають в один прийом. В результаті вийде стрічка, яка стане додатковою підтримкою столбчатого підстави.
Підстава з гвинтових паль – ремонт
Якщо палі під будинком перекосило, можна провести роботу по їх випрямлення. Ремонт фундаменту палями дерев’яного будинку починається з копки паль, з боку протилежної нахилу. Кувалдою вдаряють по палі, встановлюючи її рівно. Новоутворена порожнеча заливається бетоном.
Якщо паля вийшла з ладу під дією корозії, то її доведеться повністю замінити. Для цього потрібно викопати похилий жолоб, до заснування старої палі. Вона демонтується, ямку потрібно підкопати, прибравши стару подушку. Потім облаштовується подушка з піску, встановлюється азбісто-цементна труба в жолоб, їй надається вертикальне положення. Всередину труби заливається бетон середньої густини, це потрібно, для того, щоб подушка повністю просякла розчином.
Для міцності ямку навколо встановленої палі бетонують. Провівши такі ремонтні роботи, можна бути впевненим в міцності і стійкості свайне конструкції.
Ремонт фундаменту цегляного і монолітного будови
Цей вид ремонтних робіт варто розглянути окремо, так як подібна будова підняти над вийшли з ладу фундаментом не вийде. Ремонт фундаменту цегляного приватного будинку проводиться в 2 етапи:
- Посилення грунту;
- посилення конструкції.
Для посилення грунту застосовуються різні сучасні установки і способи, які ми розглядати не будемо, так як вони проводяться з використанням спеціальної техніки, професійними будівельниками. Самостійно посилити грунт, можна застосувавши:
- трамбування;
- ущільнення;
- Установка ґрунтових паль;
- Облаштування подушок з гравію дрібної фракції.
Важливо! Якщо ви не впевнені в своїх силах, то краще звернутися в компанію, яка виробляє капітальні ремонти фундаментів багатоквартирних будинків. Від якості залежить цілісність несучих стін будівлі.
Якщо дефекти підстави незначні, то досить провести роботи по торкретування, із застосуванням торкрет-бетону, який відновлює зовнішній шар бетонної основи. Провести роботу самостійно можна діючи за планом:
- Підстава відкопується по периметру, очищається від ізоляції і бруду;
- На всю поверхню фундаментних стін наносять часту насічку, покращуючи адгезію;
- Для хорошого зчеплення можна облаштувати скловолокнисту сітку;
- Бетон розподіляється по підставі із спеціального пристрою, який виробляє напилення;
- Як тільки бетон застигне, проводять остаточні роботи з облаштування: встановлюють гідроізоляцію, утеплюють і роблять зворотне засипання.
Усадка підстави
У цьому випадку фундамент потрібно терміново посилити. На відміну від стін з дерева, цегляні дуже чутливі до перекосів, на них з’являються глибокі тріщини, які можуть розширюватися з кожним роком, і будівля виходить з ладу.
Посилення фундаменту під будинком виробляють кількома способами:
- Посилення підошви підстави – відкопується фундамент з двох сторін будівлі, і заливається підошва з бетону, з попередніми наскрізним армуванням. Для облаштування краще застосувати водостійкі відливи в якості форми.
- Збільшити глибину закладки фундаменту. Цей варіант використовується для малозаглиблених підстав.
Для облаштування риється траншея по зовнішньому периметру підстави, яка пролягатиме на півметра глибше існуючого підстави. Решта роботи проводиться по раніше описаному плану: опалубка, армування, заливка. Ремонт фундаменту кам’яного будинку, проводять за таким же принципом.
Заміна фундаменту
У ситуації, коли немає можливості відремонтувати підставу через його сильного руйнування, його доведеться повністю демонтувати і залити новий. У цій ситуації доведеться здійснити підйом житлового будинку та провести ремонт фундаменту з повною заміною конструкції. Часто будова починає просідати через неправильно облаштованій дренажної системи, так що ще до початку робіт, визначте, як ви будете її монтувати, щоб в подальшому фундамент не просів.
Найпростішим вважається ремонт фундаменту приватного будинку – це зведення стрічкового фундаменту, з високим цоколем. Варто відзначити, що доведеться поглибити траншею, після демонтажу старого підстави приблизно на півметра. Облаштувати гравійну подушку.
Армування проводиться по виду суцільного пояса. Монтується опалубка. Як тільки бетон прийме потрібну міцність, можна демонтувати опалубку і облаштувати ізоляційний шар. Тепер можна опустити конструкцію на нову підставу. Замінити старий фундамент можна, застосувавши гвинтові палі.
Цей метод набагато дешевше вищеописаного, при цьому не поступається йому в міцності. Палі можна встановити, вручну застосувавши нескладну конструкцію важеля. Вкрутити палі слід рівно по однаковій висоті, при цьому для більшої міцності їх обв’язують швелером певного перерізу.
Навіть на пучинистих заболочених грунтах це підстава стане надійною опорою під дерев’яний будинок. Ремонт фундаменту цегляного будинку своїми руками, можна зробити за допомогою паль. У відео показаний процес заміни фундаменту в старому будинку.
На завершення
Ремонт фундаменту дачного будинку своїми руками виконати нескладно, дотримуючись інструкції описаної вище. При бажанні цю роботу може виконати навіть одна людина. У разі якщо ви не хочете цим займатися або у вас не вистачає часу на це заняття – зателефонуйте в компанію Фахівці швидко і якісно проведуть ремонт фундаменту дерев’яного будинку, ціна буде залежати від складності роботи і ступеня пошкодження старого підстави.