При будівництві заміського будинку потрібно захистити стіни від холоду. Для цього існує великий вибір матеріалів. Утеплення фасадів приватних будинків в регіонах, де сильно холодно, виконують одними матеріалами, інші будуть придатні в районах з постійними опадами. Вибирати утеплювач доведеться в залежності від умов.
Навіщо утеплювати будинок зовні
Виконуючи роботи, досягають вирішення наступних завдань:
- захищають стіни від впливів зміни клімату;
- декорують фасад;
- виключають витік тепла з будинку;
- збільшують опірність до перепадів температур;
- закривають містки холоду, щілини.
Правильно виконана теплоізоляція приватного будинку, дозволить підтримувати постійну температуру в приміщенні, що скоротить витрати на опалення.
Поширені види утеплення
Для утеплення фасаду приватного будинку можна брати один вид матеріалу, або застосовувати комбіновану теплоізоляцію. Наприклад, коли теплоізоляційні плити покривають зверху штукатуркою, яка буде захищати їх від зовнішнього впливу.
Для скріплення матеріалу застосовують армуючої сітки.
Матеріали для утеплення
Як утеплювачів застосовують:
- Мінеральна вата. Підходить для утеплення зовнішніх стін, особливо для обробки фасадів дерев’яних будинків. Продається у вигляді плиток або матів. Щільність матеріалу складає близько 80 кг / м3, він має товщину 50 і 100 мм, розміри – 50 на 100 см і 60 на 120 см. Такі параметри витримують перепади температур від + 35 і до – 30˚ С, матеріал негорючий.
- Скловата – в її складі вапняк, доломіт, пісок, інші наповнювачі. Переносить механічні навантаження, рятує від негоди. Недолік – важка укладання, руки і обличчя потрібно закривати. Погляд, який містить додатковий шар фольги або тканини, щоб частки не відділялися від основи. Ціна матеріалу порівняно невисока.
- Базальтова вата виготовлена з частинок базальтових гірських порід, які з’єднуються між собою. Пористий утеплювач виносить температуру до + 1000˚С, значить, він пожароустойчив. Чарункова структура поглинає сторонні шуми, а гідрофобні складові допомагають не вбирати вологу. Однак, базальтова вата містить фенол, він шкідливий.
- Шлаковата виходить в результаті переробки відходів виробництва металургії, складається з часу. Володіє високим коефіцієнтом теплоізоляції. З недоліків – швидко намокає, тому не підходить для утеплення фасаду дерев’яного будинку. Її краще застосовувати для теплоізоляції панельних стін.
- Пінопласт широко застосовують для утеплення фасадів дерев’яних будинків. Один з найшвидших способів теплоізоляції, застосуємо до різних видів стін. У цьому легкому матеріалі не заводяться мікроорганізми, він не деформується. Але легко загорається і виділяє шкідливі речовини. Є пінопласт, просочений спецскладом, краще працювати з ним. Ще є ризик, що в пінопласт заведуться гризуни, але при правильному укладанні це виключено. Купуючи пінопласт як матеріал для утеплення фасадів приватних будинків, вибирайте плити високої щільності, товщиною до 5 см. Вони бувають трьох розмірів: 50 х 100 см, 100 х 100 см і 200 х 100 см.
- Ековата. До її складу входять паперові відходи, борна кислота, тетраборат натрію. Ековату застосовують в приміщеннях з підвищеною вологістю. Вона добре поглинає вологу, яку, при хорошому провітрюванні, віддає в атмосферу. Недоліки – поступове зниження рівня теплопровідності, зменшення в обсязі. Цього можна уникнути, закладаючи утеплювач з запасом.
Монтують ековату спецобородуваніем – надувним пневматичним приладом. В цьому випадку знадобляться послуги з утеплення фасадів приватних будинків, які нададуть фахівці, що володіють досвідом роботи з ЕКОВАТОЙ. Адже монтаж її залежить від стану атмосфери в місцевості. При сухому способі може утворитися пил, при вологому матеріал буде довго сохнути.
Останній метод більш надійний: ековата рівномірно розподіляється і ущільнюється, рівень звуко- і теплоізоляції будівлі підвищується.
Не рекомендується застосовувати ековату біля безпосередній близькості до вогню, інакше буде відбуватися її тління.
Плюси ековати:
- в її складі не містяться шкідливі речовини;
- володіє підвищеною звукоізоляцією;
- невелика витрата матеріалу.
Ще для оздоблення та утеплення фасадів застосовують пінополістирол або інша його назва – Піноплекс. Матеріал виготовляють з пінопласту. Він володіє низьким поглинанням вологи, рівною поверхнею, міцністю, однак має малу адгезію. Дивіться відео-інструкцію щодо правильного утеплення фасаду будинку зовні.
Порядок виконання утеплення мінеральною ватою
Монтаж виконується за такою технологією:
- роблять обрешітку і розміщують підвіси;
- для жорсткості під час укладання матеріалу використовують профілі;
- плити щільно вставляють в осередку каркаса і фіксують їх дюбелями і клеєм;
- ретельно обробляють стики;
- виконується шар гідроізоляції.
Потім поверхню штукатурять або обшивають вагонкою.
Вентильовані і невентильовані фасади
Основна ознака вентильованого утеплення – наявність між стіною і декоративним оздобленням провітрюваного проміжку, в якому потоки повітря витягують вологу, що утворилася на стінках.
Це запобігає гниттю, створюється теплова завіса. Виходить така система при утепленні фасаду зовні.
У будівлях із залізобетону, цегли, будівельних блоків, будинках з газобетону, які не бояться вологи, прийнято споруджувати не вентильовані фасади, що не потребують утеплення.
Іноді застосовують комбіновану технологію: будівля обробляють великими газобетонними плитами, а потім виконують облицювання «мокрим» способом плиткою з клінкеру або штучним каменем.
Види фасадів і як їх утеплити
Для обробки фасадів використовують різні матеріали:
- дерев’яна штукатурка;
- декоративний камінь;
- цегла;
- деревина;
- панелі.
Процесу облицювання приділяють належне увагу, тому що обробка, має крім декоративних властивостей, ще й захисні функції.
Утеплення фасадів дерев’яних будинків
Дерево краще, ніж інший матеріал утримує тепло, однак, і такі будівлі потрібно утеплювати. З плином часу деревина всихає, осідає, дає тріщини і щілини. Виконуючи теплоізоляцію дерев’яного будинку, можна уникнути цих проблем.
Матеріал добре вбирає вологу і, хоча його обробляють просоченнями, повністю видалити цю проблему не вдається. В утепленому будинку створюється нормальна система вентиляції, волога поступово випаровується, не завдаючи шкоди брусу.
Рекомендації
При утепленні дерев’яного будинку потрібно дотримуватися правила:
- стіни повинні бути повністю сухими;
- обов’язково застосовувати паронепроникним утеплювач;
- укрити його гідроізоляцією.
При проведенні теплоізоляційних робіт в дерев’яному будинку використовують:
- мінеральну вату;
- ековату;
- пінопласт;
- пінополістирол (Піноплекс);
- пінополіуретан.
Виконуючи фінішну обробку, залишають простір між нею і утеплювачем, утворюючи зазор. Якщо цього не зробити, матеріал піддасться впливу вологи і втратить теплоізоляційні властивості.
Порядок роботи на прикладі розміщення мінеральної вати
Початковий етап утеплення фасаду дерев’яного будинку – дворазова обробка антисептичним розчином. Далі виконують такі роботи:
- кріплення пароізоляційного шару у вигляді горизонтальних смуг;
- виконується решетування, плити мінеральної вати розміщують щільно, їх закріплюють, перекриваючи стики;
- зверху фіксують захисну мембрану;
- прибивають перпендикулярні рейки, щоб вийшов зазор для вентиляції утеплювального матеріалу після фінішної обробки.
Є безкаркасний варіант укладання утеплювача, за допомогою металевих підвісів. Ековату ретельно розмішують міксером, поміщають між стіною і підготовленої обшивкою.
Можна наносити її «мокрим» способом, у вигляді клейкої маси, яку рівним шаром поміщають на стіну, дають просохнути. Кріплять на неї захисну мембрану і приступають до фінішної обробки.
Полімерні утеплювачі монтують на обрешітку або на поверхню стін клейовим способом, використовуючи кріплення – парасольки.
Утеплювачі для цегляних стін
Виконуючи теплоізоляцію цегляного будинку, рекомендується створювати вентильований фасад. Це допоможе зменшити витрати на опалення, створить естетичну обробку. Утеплювач підбирають відповідно до кліматичних умов.
Це можуть бути: мінеральна вата, пінопласт, пінополістирол, пінополіуретан, штукатурка.
Процес облаштування утеплювача на прикладі пінопласту:
- Стіни очищають від бруду, закладають тріщини і усувають вади, покривають грунтом.
- Виконують дерев’яну обрешітку і в її осередки поміщають пінопласт, фіксуючи його будівельним клеєм, зміцнюючи дюбелями.
- Шви закладають клеєм.
- Для підвищення якості теплоізоляції при утепленні будинку пінопластом створюють вентильований зазор шириною 40 мм, додаючи плити скловати, розташовані перпендикулярно щодо попереднього шару. Утеплювачами тут можна варіювати, створення повітряної теплової завіси допоможе зменшити втрати тепла, врегулює температурні коливання між стіною і обробкою.
Тут перераховані не всі матеріали для утеплення фасадів приватних будинків, а тільки популярні і зручні. Вивчивши характеристики матеріалу і етапи монтажу, можна утеплити свій будинок самостійно.